Jump to content
emperor4her

Αγορα Νεου Πεδιλου!

Recommended Posts

καλημερα, μιας και ο χειμωνας πλησιαζει, ειπα να προχωρισω σε αγορα νεου πεδιλου, μιας και αυτο που εχω ηδη θα διανυσει τον 7ο χειμωνα..

ειμαι 178, 83 κιλα, επιπεδο ανω του μετριου στα εντος πιστας, και μετριο στα εκτος.

σκεφτομαι να προσανατολιστω σε ενα πεδιλο περισσοτερο εκτος, χωρις να αποκλείει και την εισοδο μου σε πιστα. με λιγα λογια θα ειμαι εκτος κατα κυριο λογο. απο μποτες εχω αυτες.

ειχα διαβασει καλες κριτικες για το nordica enforcer 100. καποια γνωμη? καποιο αλλο που θα προτεινατε?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω συγκεκριμένα μοντέλα να σου προτείνω, απλά παρατηρώ ότι αυτά που έχεις (και αυτά που κοιτάς) μοιάζουν να είναι twin tip. Από ότι μου λένε εμένα (και εγώ άνω του μέτριου σκι υποτίθεται ότι κάνω), αν δεν είσαι προσανατολισμένος στα άλματα στο πάρκο, ή στο να κινείσαι ανάποδα, ίσως θα ήταν καλύτερα να ψάξεις για κάποιο πέδιλο με λίγο πιο συμβατική ουρά που θα σου δίνει ριμπάουντ και θα σε αναγκάσει να μπαίνεις πιο σωστά στις στροφές. :)

 

Ένα που μου έρχεται στο μυαλό τώρα είναι το Rosignol Sin.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη θέση σου θα ξεπερνά αυτά και θα τα έβγαζα και εκτός

 

https://www.fischersports.com/progressor-f18-141?c=160

 

Τα τωρινά σου πέδιλα θα τα είχα ΜΟΝΟ για τα εκτος. Σε καμμιά περίπτωση δε θα βελτιώσουν τη τεχνική σου. Με αυτά που σου προτείνω και με μερικά μαθήματα δε θα ανέβεις, αλλά θα απογειωθείς σε επίπεδο...

  • Like 2

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρχικά η βλακεια ο Chrome με σύνδεσε με έναν άλλο λογαριασμό που δεν ξέρω καν γιατί υπάρχει.. Ίσως πρέπει να διαγραφεί, δεν ξέρω. Τεσπα, το θέμα μου είναι ότι στα εκτός δεν είμαι καλός, προσπαθώ να μαθαίνω πως να στρίβω και να Μην βούλιαζω.. Είμαι αυτοδίδακτος και δεν έχω πάρει ποτέ δάσκαλο. Κατά καιρούς όταν ανέβαινα με κάποιον που ξέρει καλύτερα από μένα, μου έδινε συμβουλές και έτσι βελτιώθηκα.

Σε βαθιές πούδρες, το πέδιλο που έχω τώρα, στις στροφές με βουλιάζει και γιαυτο σκεφτόμουν να πάω σε πιο πλατύ στο κέντρο. Επίσης γενικώς τα έχω πολύ προσεγμένα, χωρίς βαθιές χαρακιές από κάτω που σημαίνει ότι αν δεν σκεφτόμουν για μεγαλύτερα, θα μπορούσα να Μείνω και με αυτά θεωρητικά.

Σαν πέδιλο, το λατρεύω και το θεωρώ φανταστικό και οτι έχει ακόμη να μου δώσει.

Το τεχνικό-πιστατο σκι δεν με ενδιαφέρει καθόλου, το "βαριέμαι".. Ακομη δηλαδή και όταν είμαι στην πίστα μπαίνω-βγαίνω δεξιά αριστερά να κάνω κανα αλματακι, να βρω μια πούδρα!

 

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Edited by oxydo.dd

Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δες το περσινό συγκριτικό.

 

https://youtu.be/wch1UlPoRQg

 

Ουσιαστικά είναι στη κατηγορία με δυο μέταλλα που σημαίνει ότι του αρέσει το γρήγορο και επιθετικό σκι και συγχωρεί λιγότερο. Το sin που λέει ο Λαππας, είναι πιο μαλακό, πιο παιχνιδιάρικο, το pivotαρείς πολύ εύκολα, αλλά σε σκληρό πατημένο χιόνι, η νωρίς ανοιξιάτικο το enforce ή τα mandra έχουν πλεονέκτημα.

 

Πάρε και το φετινό review:

 

https://youtu.be/wG0esFHKQ6k

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

το θέμα μου είναι ότι στα εκτός δεν είμαι καλός, προσπαθώ να μαθαίνω πως να στρίβω και να Μην βούλιαζω.. Είμαι αυτοδίδακτος και δεν έχω πάρει ποτέ δάσκαλο. Κατά καιρούς όταν ανέβαινα με κάποιον που ξέρει καλύτερα από μένα, μου έδινε συμβουλές και έτσι βελτιώθηκα.

Σε βαθιές πούδρες, το πέδιλο που έχω τώρα, στις στροφές με βουλιάζει και γιαυτο σκεφτόμουν να πάω σε πιο πλατύ στο κέντρο. Επίσης γενικώς τα έχω πολύ προσεγμένα, χωρίς βαθιές χαρακιές από κάτω που σημαίνει ότι αν δεν σκεφτόμουν για μεγαλύτερα, θα μπορούσα να Μείνω και με αυτά θεωρητικά.

 

Το τεχνικό-πιστατο σκι δεν με ενδιαφέρει καθόλου, το "βαριέμαι".. Ακομη δηλαδή και όταν είμαι στην πίστα μπαίνω-βγαίνω δεξιά αριστερά να κάνω κανα αλματακι, να βρω μια πούδρα!

 

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

Καλησπέρα. Το πέδιλο που θέλεις να αγοράσεις απευθύνεται σε advanced-expert skiers με ότι αυτό συνεπάγεται. Με απλά λόγια ίσως σου βγάλει το λάδι προσπαθώντας να το στρίψεις με χαμηλή ταχύτητα με αποτέλεσμα να αποτελέσει μια κακή αγορά (πάντα για σένα). Το τεχνικό σκι που δεν σε ενδιαφέρει το κατέχεις και δεν σε ενδιαφέρει (δηλαδή κατεβαίνεις την Φοίβη στα Καλάβρυτα κάνοντας 60-70 τεχνικές στροφές π.χ. )ή απλά το έχεις κλειδώσει έξω από το μυαλό σου;

Η ερώτηση δεν εχει σαν στόχο να σου την "πεί" ή να σε προσβάλλει αλλά να σε προστατέψει από μια (προσωπική μου άποψη πάντα) εντελώς λάθος αγορά. Και πίστεψέ με τα ίδια και χειρότερα έκανε ο γράφων σε νεαρότερη ηλικία.

Επίσης στο παρακάτω λινκ μπορεί να βρεις σημαντικές πληροφορίες σχετικές με το επίπεδο ενός σκιέρ και να αποφασίσεις για πέδιλο που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο να απολαύσεις το σκι σου. Ότι και αν αποφασίσεις καλές αγορές σου εύχομαι.

http://www.insideoutskiing.com/level.html

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνα με το link του Velissariou μαλλον ειμαι στο level 8. κατεβαινω σχεδον τα παντα απο μαυρες που εχω δει, με την πιο δυσκολη που εχω δοκιμασει νομιζω την Tomba στο Bansko. ποσο "τεχνικα" κατεβαινω δεν ξερω, γιατι αλλωστε οπως ειπα δεν εχω κανει μαθηματα.. απλα κατεβαινω κανοντας slalom δεξια-αριστερα :LMAO:

επισης, δεν εχω δοκιμασει να κανω τεχνικες στροφες ιδιαιτερα, θα κανω αν δοκιμασω απλα το βαριεμαι, και συνηθως κανω μεγαλες ανοικτες στροφες με ταχυτητα.

πυλωνες, στα καλαβρυτα, οταν το χιονι ειναι πιο σκληρο και οχι τερμα πουδρα κατεβαινω χωρις μεγαλη δυσκολια, αλλα οταν εχει ριξει το προηγουμενο βραδυ και ειναι fresh pow, στις στροφες βουλιαζω και πολλες φορες πεφτω..

τωρα, διορθωστε με αν κανω λαθος γιατι δεν ξερω κατα ποσο το σκεφτομαι σωστα ή οχι.

μεγαλυτερη μεση=λιγοτερο βουλιαγμα στα εκτος. ισχυει?

Το πεδιλο που ψαχνω σκεφτομουν, να παρω ενα φαρδιτερο για να μπορω να μπαινω με μεγαλυτερη ευκολια στο απατητο, αλλα φυσικα αν πχ μια μερα, ειναι χαλια το χιονι εκτος να μπορω να μπω στην πιστα και να κανω 8-10 κατεβασιες.. ξερω οτι προφανως δεν θα κοψει τοσο αποτομα στην πιστα οσο ενα αλλο.

σωστα σκεφτομαι μεχρι εδω η τα εχω μπερδεψει στο μυαλο μου?


Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον μάλλον είσαι στο level 8 όπως λες, η γνώμη μου είναι μην πάρεις το Enforcer. Είναι πολύ απαιτητική σειρά. Κοίτα για κανένα πιο εύκολο πέδιλο. 'Η με τα πρώτα χιόνια πήγαινε πάρτο από το skibill για ski test και κρίνε μόνος σου.

 

Φιλικά

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εφόσον μάλλον είσαι στο level 8 όπως λες, η γνώμη μου είναι μην πάρεις το Enforcer. Είναι πολύ απαιτητική σειρά. Κοίτα για κανένα πιο εύκολο πέδιλο. 'Η με τα πρώτα χιόνια πήγαινε πάρτο από το skibill για ski test και κρίνε μόνος σου.

 

Φιλικά

μπορει να ειμαι και lvl9. ο Βασιλης νομιζω εκλεισε στα καλαβρυτα.


Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο Βασιλης νομιζω εκλεισε στα καλαβρυτα.

 

!! Έκλεισε??


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

!! Έκλεισε??

 

 

 

Έκλεισε το Ski Bill?

Περασε η κοπελα μου απο καλαβρυτα πριν κανα μηνα και μου πε οτι ειχε μαζεψει και ειχε απεξω ενοικιαζεται... ναι δυστυχως.. θα του στειλω να τον ρωτησω μην εχει γινει καμια παραπληροφορηση, αλλα δε νομιζω ειχαμε παει πολλες φορες, δεν νομιζω να μπερδεύτηκε!

το αλλο στα Γρεβενά απ οσο ξερω το εχει κρατησει ανοικτο.

 

οποτε Sbird και φυσικα οι υπολοιποι πιο πεδιλο θα προτεινες το οποιο να ειναι ας πουμε 70-30 offpiste και να ειναι πιο ευκολο?

Edited by oxydo.dd

Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην φλωρινα ειναι παρον και κλεινουμε τα νεα μου ΝΟΡΤΙΚΑ

 

42399278_1913618172037519_28532478439032

Edited by PRESIDENT
  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Είμαι αυτοδίδακτος και δεν έχω πάρει ποτέ δάσκαλο. Κατά καιρούς όταν ανέβαινα με κάποιον που ξέρει καλύτερα από μένα, μου έδινε συμβουλές και έτσι βελτιώθηκα.

Σαν αυτοδίδακτος θα έχεις αποκτήσει και "κακές συνήθειες" που εμποδίζουν την εξέλιξή σου. Σκέψου ένα μάθημα με δάσκαλο. Θα σου δείξει λύσεις.

Σε βαθιές πούδρες, το πέδιλο που έχω τώρα, στις στροφές με βουλιάζει και γιαυτο σκεφτόμουν να πάω σε πιο πλατύ στο κέντρο. Επίσης γενικώς τα έχω πολύ προσεγμένα, χωρίς βαθιές χαρακιές από κάτω που σημαίνει ότι αν δεν σκεφτόμουν για μεγαλύτερα, θα μπορούσα να Μείνω και με αυτά θεωρητικά.

Προφανώς σε βαθιές πούδρες, ένα μαλακό με μέση >110 και rocker παντού είναι πολύ πιο εύκολο απο ένα 80αρι με μέταλλα.

Σε μπαχαλόχιονο με κροκάλες εδώ κι εκεί, δυστυχώς πολλές φορές θα έχει διαφορετική άποψη από σένα για το που θα πάτε.

 

Σαν πέδιλο, το λατρεύω και το θεωρώ φανταστικό και οτι έχει ακόμη να μου δώσει.

Τότε τι ψάχνεσαι για νέο πέδιλο; Βελτίωσε την τεχνική σου και το πέδιλο θα σε ανταμείψει. :)

 

Δυστυχώς, πέδιλο (όπως και αυτοκίνητο, αεροπλάνο κλπ) που τα κάνει όλα σωστά δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα.

Αφού δε σ' ενδιαφέρουν γρήγορες τεχνικές "καρβο-στροφές" κλπ, πάρε ένα φιλικό 95+ να κάνεις τα γούστα σου εκτός και να κατεβαίνεις σκιντάροντας και εντός.

 

  • Like 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν πέδιλο, το λατρεύω και το θεωρώ φανταστικό και οτι έχει ακόμη να μου δώσει.

Το τεχνικό-πιστατο σκι δεν με ενδιαφέρει καθόλου, το "βαριέμαι"..

 

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

 

 

Συμφωνα με το link του Velissariou μαλλον ειμαι στο level 8.

 

αλλα οταν εχει ριξει το προηγουμενο βραδυ και ειναι fresh pow, στις στροφες βουλιαζω και πολλες φορες πεφτω..

 

τωρα, διορθωστε με αν κανω λαθος γιατι δεν ξερω κατα ποσο το σκεφτομαι σωστα ή οχι.

 

μεγαλυτερη μεση=λιγοτερο βουλιαγμα στα εκτος. ισχυει?

Το πεδιλο που ψαχνω σκεφτομουν, να παρω ενα φαρδιτερο για να μπορω να μπαινω με μεγαλυτερη ευκολια στο απατητο, αλλα φυσικα αν πχ μια μερα, ειναι χαλια το χιονι εκτος να μπορω να μπω στην πιστα και να κανω 8-10 κατεβασιες.. ξερω οτι προφανως δεν θα κοψει τοσο αποτομα στην πιστα οσο ενα αλλο.

σωστα σκεφτομαι μεχρι εδω η τα εχω μπερδεψει στο μυαλο μου?

Όπως λέει και ο Άρης χωρίς καμία διάθεση να στην πω αλλά αντίθετα με μόνη διάθεση να γραφτούν κάποιες συμβουλές που θα σε κάνουν να χαρείς σκι, όσα γράφεις παραπάνω οδηγούν σε δύο συμπεράσματα:

 

α) Δεν είσαι ακριβώς επίπεδο 8 αλλά είσαι επίπεδο 8 με δυο τρεις κλεψιές στη τεχνική που απλά οδηγούν σε σκάψιμο, βούλιαγμα και πτώση. Να σου πω την αμαρτία μου όλοι πέφτουμε στην βαθιά πούδρα και όσοι ξέρω που τους λέω επίπεδο 8 κάθε πτώση είναι αξιοσημείωτη και σπάνια...πολύ σπάνια...εξωφρενικά σπάνια θα έλεγα.*

 

*σε χτεσινό pow καλής ποιότητος

 

β) Μην ασχολείσαι με το πέδιλο ασχολήσου με το σκι σου. Με 2 μαθήματα και 10 φορές σκι θα πετάς. Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες και διορθώσεις τα λάθη ένα οποιοδήποτε πουδροπέδιλο (ακόμα και αυτό που έχεις) θα σου δώσει απίστευτες στιγμές χαράς με φυσικά τα + και τα - του. Αν δεν τα διορθώσεις το πιο φαρδύ πέδιλο ίσως σου σώσει κάποιες τούμπες αλλά όχι πολλές. Το βαριέσαι.... κρίμα. Αν θες να χαρείς σκι εκτός δυστυχώς σημαίνει πίστα και διόρθωση τεχνικής με μάθημα.

 

Υ.Γ. Φυσικά και ναι για εκτός πίστας σε ολόφρεσκο χιόνι το πιο φαρδύ γενικά είναι πιο απολαυστικό με λιγότερο σκάψιμο και ίσως και λιγότερες τούμπες. Ίσως. Πάντως επειδή κανένα πέδιλο δεν είναι μαγικό το φαρδύ και κυρίως το πολύ φαρδύ έχει προφανώς και άλλα μειονεκτήματα όπως επιγραμματικά: (έχει αναφερθεί εκτενώς σε άλλα thread) πχ ξεχνάς και το σκι που ξέρεις και στην πίστα πάει πολύ μέτρια και στα δύσκολα εκτός εντός πάει πολύ μέτρια, δεν ευχαριστιέσαι πια το υπέροχο αυτό φανταστικό γεμάτο συγκινήσεις πια σπορ που ονομάζεται σκι πίστας κλπκλπ. Θεωρώ ότι το ξεχνάς και το σκι που ξέρεις έχει συμβεί σε πάρα πολλούς και ίσως και σε σένα αλλά και το δεν ευχαριστιέσαι πια. Βάλε ένα γλυκό καρβαριστό μια πιστομέρα και ξαναέλα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην ασχολείσαι με το πέδιλο ασχολήσου με το σκι σου. Με 2 μαθήματα και 10 φορές σκι θα πετάς. Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες και διορθώσεις τα λάθη ένα οποιοδήποτε πουδροπέδιλο (ακόμα και αυτό που έχεις) θα σου δώσει απίστευτες στιγμές χαράς με φυσικά τα + και τα - του. Αν δεν τα διορθώσεις το πιο φαρδύ πέδιλο ίσως σου σώσει κάποιες τούμπες αλλά όχι πολλές. Το βαριέσαι.... κρίμα. Αν θες να χαρείς σκι εκτός δυστυχώς σημαίνει πίστα και διόρθωση τεχνικής.

this is the naked truth... this is the light που λέει κι ο Chris Rea

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σωστός διαχωρισμός σε επίπεδα (στο μεταξύ, αλλάζουν από πίνακα σε πίνακα που βρίσκεις στο ίντερνετ) είναι αρκετά περίεργη υπόθεση.

Κατά τ'άλλα, δεν υπάρχει μεγαλύτερη παρανόηση από το ότι για να είσαι πολύ καλός σε freeride ή freestyle, δεν χρειάζεται να ξέρεις τόνους σκι πίστας. Ο Shaun White του half pipe snowboard και ο Candide Thovex του αδιανόητου freeride ski, αν τους ζητηθεί, χαράζουν το χιόνι και κόβουν μήλα με τις ακμές τους σε πίστα σαν χειρουργικά νυστέρια.

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα περισσότερα συμφωνω με τον Μιχάλη, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι και στην πίστα ένα φαρδύ πέδιλο μπορεί να χαρίσει απολαύσεις. Απλά επειδή δεν είναι στριφτερο, η απόλαυση δεν έγκειται στις στροφές, την φυγοκέντρηση και το χάραγμα, αλλά στην ταχύτητα και το ποσο γρήγορα και ξεκούραστα «καταπίνει» την πίστα.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομιζω οτι γινεστε λιγο υπερβολικοι, αν και ισως καταλαβαινω τον τονο. φυσικα ολοι μαθαινουμε πρωτα στην πιστα και μετα ο καθενας επιλεγει το "δρομο του"..

κανω σκι, πανω απο 10 χρονια, αλλα παντα σαν χαβαλε, μου αρεσε παντα η ταχυτητα, οι ανοικτες στροφες κλπ.. οταν βγηκα 1η φορα εκτος, οσο καταφερα να σταθω ορθιος, με τραβηξε.. και απλα το προτιμησα.. φυσικα ακομη μπαινω στην πιστα, αλλα προτιμω να κανω κανα αλματακι στην πουδρα και ας φαω τα μουτρα μου μεχρι να μαθω!

 

και οτι λεω το λεω φιλικα παντα, και φυσικα δεν νιωθω οτι "μου τη λεει καποιος", γιαυτο αλλωστε και μπηκα να ρωτησω να παρω συμβουλες απο πιο εμπειρους :)

Edited by oxydo.dd

Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μην υπάρχει παρεξήγηση και από μένα,σκοπός είναι να σου προτείνουμε ένα πέδιλο που θα σου κάνει τη ζωή πιο εύκολη. Για μένα, πάρε ένα all mountain με μέση το πολύ έως 80, ύψος 172 με 175 και όχι twin tip. Αν κάνεις ταυτόχρονα και καμερικά μερικά μαθήματα θα μπορείς να κάνεις τα πάντα μαζί του. Στο λέει κάποιος που δεν έχει θεμα να κάνει απάτητα με ήπιο slalom πέδιλο. Αν πάλι θες κάτι που να πλησιάζει στα γούστα σου πάρε πέδιλο με μέση το πολύ 100 με μέταλλο στη μέση


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
δυστυχώς opws leei o Phaethon εντός k εκτος ελλάδας έχει καθιερωθεί αυτό το θέμα. ειδικά με το snowboard βλέπεις κάποιους που εκτος πίστας νομίζουν ότι είναι ο Jeremy Jones k εντός πίστας κάνουν λάθη τραγικά (όπως counter rotation). Σε αυτό φταίει βεβαια k ότι τα ski/σανίδια έχουν εξελιχθεί παρα πολύ κλπ.

Ίσως στο ski δεν είναι τόσο έντονο αυτό


από την άλλη ο καθένας κάνει ότι γουστάρει.

από καθαρά διδασκαλική άποψη , δεν μπορείς να πας για enduro, αν δεν ξέρεις να οδηγάς ΠΟΛΎ ΚΑΛA μηχανή σε normal δρόμο.

Εκτος αν είσαι super ταλέντο...αλλα αυτό είναι άλλο

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

δυστυχώς opws leei o Phaethon εντός k εκτος ελλάδας έχει καθιερωθεί αυτό το θέμα. ειδικά με το snowboard βλέπεις κάποιους που εκτος πίστας νομίζουν ότι είναι ο Jeremy Jones k εντός πίστας κάνουν λάθη τραγικά (όπως counter rotation). Σε αυτό φταίει βεβαια k ότι τα ski/σανίδια έχουν εξελιχθεί παρα πολύ κλπ.
Ίσως στο ski δεν είναι τόσο έντονο αυτό
από την άλλη ο καθένας κάνει ότι γουστάρει.
από καθαρά διδασκαλική άποψη , δεν μπορείς να πας για enduro, αν δεν ξέρεις να οδηγάς ΠΟΛΎ ΚΑΛA μηχανή σε normal δρόμο.
Εκτος αν είσαι super ταλέντο...αλλα αυτό είναι άλλο

 

Αν και εχουμε ξεφυγει απ το θεμα, δεν εχω αποψη για snowboard, μια φορα δοκιμασα και μετραγα μελανιες στον κ@λο, σε μιση ωρα τα παρατησα! :hehe:

τωρα, οσων αφορα το ski, το ποσο καλα πας ειναι σχετικο θα ελεγα εγω.. για εμενα το πολυ καλα ειναι να κατεβαινω μια μαυρη, πχ αντιγονη, και να κατεβαινω ευκολα, χωρις να φοβαμαι οτι θα πεσω, με τα σλαλομ.. χωρις να κανω κοφτες στροφες κοιτωντας προς τα πανω για να κοβω ταχυτητα.. ολα ειναι σχετικα...

και ξαναλεω, δεν ειναι οτι θελω ενα πεδιλο για να ξεκινησω να οργωνω τα απατητα και να μην ξαναμπω σε πιστα! απλα θελω το πεδιλο που θα παρω να προσανατολιζεται στα εκτος, γιατι αυτο μου αρεσει περισσοτερο! φυσικα και θα μπω στην πιστα, απλα αν εχει ριξει φρεσκο χιονακι θα προτιμισω να ειμαι εκτος, παρα εντος.


Addicted to snow...

 

 

 

 

1582272881328.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

παρε ρε καρντάση αυτο που θελεις και σου αρεση ....και τα υπολοιπα γινονται :thumbup:


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...