Jump to content
Sign in to follow this  
Turms

Πέδιλα Για Μικρά Παιδιά

Recommended Posts

για ένα παιδί κάπου 104 cm ύψος, 18,5 κιλά και εντελώς αρχάριο (είμαστε στην φάση φρενάρω με V ακόμα και αν...) ως τι ύψος πέδιλα πρέπει να ψάξω?

και πρέπει να προσέχω κάτι για τις μπότες?

η λόγω ηλικίας δεν παίζει k τόσο ρολο?



Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τις μπότες όταν δοκιμάζει σιγουρέψου ότι δεν μπαίνει μέσα καθόλου το παντελόνι, φόρμα, κολάν κτλ και ότι φοράνε αρκετά ψηλή κάλτσα. Η διαφορά είναι τεράστια. Δοκιμάζεις διαδοχικά όσο σφιχτές υπάρχουν, μέχρι να σου γκρινιάξει κι εκεί λες στοπ, ή πας ένα πίσω (ή σε μέγεθος ή σε σφίξιμο των κλιπς). Οι πολύ χαλαρές μπότες, ενώ τις βλέπουν σαν παπουτσάκια αρχικά και τα βολεύει, με το που πάνε να κάνουν V κολυμπάνε και δεν μπορούν να κατευθύνουν τα πέδιλα, ξεκινώντας τα περίεργα με χεράκια και σώμα.

 

Για τα πέδιλα, υπάρχουν οδηγίες συνήθως για ηλικίες-ύψη, είναι πιο εύκολο.

 

:shuriken:

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

γιατί ο σύλλογος μας κάνει ski bazzar κάθε νοέμβριο...και για ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα θα δώσω πιο λίγα από ότι για να νοικιάσω μια βδομάδα....(αν φυσικά βρω κάτι σε καλή κατάσταση)

πέρσι νοίκιαζα αλλα αν βάλεις περίπου 3 X 5 μέρες βγαίνει πάνω από 100 ευρώ...

 

επιπλέον τα intersport εδώ έχουν μια προσφορα για παιδιά, αγοράζεις ένα ζευγάρι καινούργια και μπορείς 3 φορες να τα αλλάξεις ανάλογα με το ποσο ψηλώνει το παιδί σου. Αλλα πάλι θέλω να ξέρω μερικά πράγματα πριν πάω να αγοράσω (είτε μεταχειρισμένα είτε καινούργια)

Edited by Turms
  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turms ξεκινάτε με σκι, ε;

Κι εγώ είμαι σε αυτό το δίλημμα, αλλά νομίζω ότι κι εμείς αυτό θα προκρίνουμε.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει ή όχι βάση το σκεπτικό περί άβολου torso στο snb όσο είναι σε μικρή ηλικία και τις συνέπειες του, αλλά πέραν αυτού μάλλον είναι και πιο εύκολο να ξεκινήσει με σκι.


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites
εχω γραψει kapou για το θεμα αυτο...


η γερμανικη ομοσπονδια χιονοδρομιας και ο συλλογος δασκαλων στην γερμανια θεωρει οτι μπορεις απο 3-4 να αρχισεις με σανιδα...καπου υπαρχει και ενα video αλλα δεν το βρισκω τωρα (to brika).

επειδη ειμαι μελος στην ομοσπονδια ως δασκαλος και πιγα σε μια σχετικη ενημερωση απο οτι θυμαμαι ιατρικως δεν υπαρχει κανενα θεμα.

το προβλημα ειναι οτι τα παιδια στα 3-4 ειναι πιο ευκολο να τους μαθεις να κανουν V με τα σκι (εδω το λενε pizzaaaaaa) απο οτι να τους μαθεις πως θα φρεναρουν με σανιδα.

Επισης ειναι δυσκολο να βρεις γρουπακι για μαθηματα με σανιδα


οι πιο πολλες σχολες λενε απο 6-7 κλπ



Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

το τραγικο ειναι οτι καποια στιγμη θα γινουν καλυτερα απο σενα....χαχα

  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα μου έχει μείνει η εικόνα ενός εκπαιδευτή σκι της ESF στο Val D'Isere που είχε μπροστά του ένα δίχρονο(!) κοριτσάκι και το κατεύθυνε από πίσω με μαριονέτα... Στον αντίποδα και τον Marco Grilc είδα πρόσφατα να κρατάει με σχοινί πιασμένο στο backpack την κόρη του που είναι 16 μηνών σε σανίδα. Ωραίο το βίντεο!

  • Like 1

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites

We can look around at the skiers who used to push it in the mountains, but now have families and see they're happy. Sharing skiing with their kids is the equivalent of making turns for yourself on a powder day.

 

το διαβασα για πρωτη φορα το 2014...τοτε το θεωρησα αδιανοητο να υπαρχει κατι που να μπορει να συγκριθει με μερικες στροφες σε πουδρα (αντε ισως το καλο sex???)
περσυ τον χειμωνα συνειδητοποιησα ποσο δικιο ειχε κρυβεται σε αυτην η προταση....
οταν το χιονι και το βουνο και καποιες τετοιες δραστηριοτητες περνανε τα ορια του απλου hobby και γινονται ισως τροπος ζωης, τοτε μεγαλωνεις στην ουσια εναν σκι buddy...καλως η κακως
και δεν μιλαμε για πρωτατηλητισμο κλπ μην το παρεξηγησει κανεις .. δεν υπαρχει πιεση κλπ. Υπαρχει απλα η προσπαθεια να μεταδωσεις σε αυτους που αγαπας αυτο που αγαπας και να μοιραστεις ολα αυτα μαζι τους...
  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ σωστός. Αυτό που λες περί πίεσης είναι το κλειδί. Ειδάλλως πάμε στο γνωστό ρητό που λέει ότι συνήθως τα εγγόνια των ορειβατών γίνονται ορειβάτες, επειδή τα παιδιά είχαν ψυχαναγκαστεί να αγαπήσουν το βουνό με το στανιό και κλώτσησαν.


The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites
η ορειβασια πιστευω ειναι κατι πολυ πιο δυσκολο...δεν υπαρχει μεσα η εννοια του παιχνιδιου...τουλαχιστον στο εχωτερικο το να μαθεις σκι σε ενα τριχρονο εινα πιο πολυ "παιζω και κανω λιγο σκι" παρα κανω σκι και παιζω και λιγο..

στην ορειβασια πρωτα απο ολα δεν υπαρχει η εννοια του ski kindergarten... δηλαδη πολλα παιδακια μαζεμενα να κανουν το ιδιο πραγμα, με παιχνιδια, φιγουρες κλπ....και αυτο μετραει πολυ...

στην ορειβασια πας και εχεις μονο να ανεβεις το βουνο...λειπει το παιχνιδι, η σκηνη μες το χιονι, το iglu, η μασκωτ που ερχεται και χορευει με παιδια κλπ κλπ...

η ορειβασια - αναριχηση εγκειται καθαρα στο ποσο μεταδοτικος ειναι ο γονιος...αλλα 90% ο γονιος πιεζει πολυ και αυτο φερνει αναποδα αποτελεσματα...


τα μικρα παιδια δεν εχουν την αντιληψη παω να κανω σκι...εχουν την αντιληψη το σκι ειναι διακοπες + παιχνιδ

δεν τους νοιαζει και τοσο αν το χιονι ειναι καλο , σκληρο, παγωμενο....για αυτο και μετραει παρα πολυ πως ειναι ο χωρος, και αν υπαρχουν και αλλα παιδακια μαζι...

Edited by Turms
  • Like 4

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα διαφωνήσω ότι ένα παιδί δεν θα διασκεδάσει και δεν θα ανακάλυψη παιχνίδι στην ορειβασία . Και στο σκι προσέχουμε και το ίδιο στην ορειβασία ,

πρέπει να ξεκινήσεις με το αγαπώ το βουνο αγαπώ το χιόνι

https://jenandsimbenson.co.uk/2016/08/22/climbing-mountains-with-kids/

https://exploringslovenia.com/2017/04/27/the-time-a-six-year-old-climbed-a-mountain-on-his-own/ Edited by vaggelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι αλλα μιλαει για 6 χρονο...εγο για 3 χρονο

 

ενα 3 χρονο δεν καταλαβαινει τοσο την εννοια βουνο...αν στην ορειβασια εχει να τον υποκινησεις με παιχνιδια οπως κανουν καποια ΧΚ το καλοκαιρι στο εχωτερικο η αν τον πεις παμε εκει να δουμε τα Χ,Υ ζωακια, σαυρες κλπ θα γουσταρει...αν του πεις απλα "παμε για περπατημα στο βουνο" θα ακουσεις πολυ μιρλα.

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως, όταν μεγαλώσουν και ο 3χρονος και ο 6χρονος, βουνά θα υπάρχουν. Χιόνι όμως;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως, όταν μεγαλώσουν και ο 3χρονος και ο 6χρονος, βουνά θα υπάρχουν. Χιόνι όμως;

Εάν τόσο σύντομα δεν υπάρχει χιόνι.......θα μας ανησυχούν αλλά πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το χιόνι :-(
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι καταδύσεις είναι στο πλάνο...αλλα είναι πολύ νωρίς ακόμα...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...