Jump to content
Sign in to follow this  
Turms

Season 2018-2019

Recommended Posts

παμε λοιπον για μια ακομα χρονια...να δουμε τι θα κανουμε και φετος...

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φέτος που οι ανάγκες προπόνησης στο σκι είναι λιγότερες, έχω βάλει στόχο να κάνω κάποιες μέρες ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ με σανίδι... Hold me accountable.

 

:shuriken:

  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φέτος θα ήθελα να δοκιμάσω άλλη μια φορά snowboard.

 

Επίσης, ερώτηση: η Αφροδίτη έχει θεμα με τα γόνατα της και φοβόμαστε να κάνει σκι, παρόλο που και η ίδια θέλει να απολαμβάνουμε το βουνο παρέα. Αναρωτιέμαι αν θα ήταν πιο ασφαλές το snowboard για αυτήν.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω ποσο κακό κάνουν τα σκι στα γόνατα ,αλλά Πιστεβω οτι και το snowboard δεν είναι και το πιο ασφαλές άθλημα για τα γόνατα!

Αν οι δικέφαλοι είναι γυμνασμένα ,τα γόνατα σε απλό -τουριστικό σκι ,δεν έχουν πρόβλημα !!

Και για την ηστορια -από που και πος και σε πιουσ έχουν έρθει τα προβλήματα στα γόνατα :

Παλιά οι μπότες του σκι ήταν δερμάτινα -ψηλό σκληρά ,με πολα κορδόνια -όταν πιέζεις το πεδιλο με αυτή τη μπότα ,σε ένα πέσιμο ,οι αστράγαλοι διαλιουντε ,από εκεί οι ετεριες ψάξανε την βελτίωση και αλαξανε της μπότες με της hard shell ,μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα με τους αστραγάλους -πολύ καλιτερος έλεγχος στα πέδιλα -αλλά τα πρόβληματα ανεβικαν προς τα γόνατα !!!!!

Όλα αυτά τα θέματα μπορεί να εμφανιστούν σε σκιέρ με: πολύ αδιναμοι δικέφαλοι ,σε αφηρημένους σκιέρ που στην κακιά στηγμη κοιτάνε άλλου , σε αμνιακους σκιέρ που πάνε εκεί που δεν τους πέρνει και προσπαθούν να κάνουν πράγματα που δεν μπορούν να τα κάνουν !!!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φέτος θα ήθελα να δοκιμάσω άλλη μια φορά snowboard.

 

Επίσης, ερώτηση: η Αφροδίτη έχει θεμα με τα γόνατα της και φοβόμαστε να κάνει σκι, παρόλο που και η ίδια θέλει να απολαμβάνουμε το βουνο παρέα. Αναρωτιέμαι αν θα ήταν πιο ασφαλές το snowboard για αυτήν.

 

εξαρτάται καθαρά από το πρόβλημα...
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φέτος που οι ανάγκες προπόνησης στο σκι είναι λιγότερες, έχω βάλει στόχο να κάνω κάποιες μέρες ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ με σανίδι... Hold me accountable.

 

:shuriken:

ολοκληρη μερα για μενα ειναι κατι ουτοπικο...ισως σε κανα δυο χρονια....αν καταφερω και κανω κανα δυωρο θα ειναι επιτυχια

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

παμε λοιπον για μια ακομα χρονια...να δουμε τι θα κανουμε και φετος...

Πολλά σκι σε όμορφα χιόνια με καλή παρέα και χωρίς ατυχήματα και προβλήματα δυσλειτουργίας των Χ/Κ :D

  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεού θέλοντας και καιρού επιτρέποντος πολύ ΣΚΙ!!!!!!!!!!!!!

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φέτος θα ήθελα να δοκιμάσω άλλη μια φορά snowboard.

 

 

 

Χρήστο, για χάρη σου θα διακόψω το άτυπο εμπάργκο που έχω κηρύξει στο ΧΚΠ...... :evil: :evil: :evil:

  • Like 3

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή σεζόν σ'ολους.

Χρήστο καλά θα κάνεις να δοκιμάσεις κ δεύτερη αλλά κ τρίτη φορά για να σχηματισεις καλύτερη γνώμη αν σου αρέσει η όχι.

Εγώ μέχρι κ δάσκαλο είχα πάρει.

Τότε δεν ήξερα ότι είχα θέμα με τα γόνατα μου. Φυσικά φορούσα κ επιγονατιδες κ προστατευτικό για τον πισινό γιατί όταν είσαι αρχάριος πέφτεις συνέχεια μια στα γόνατα μια στον πισινό.

Αλλά με συνδυασμό με το σκι όλη την σεζόν βγήκε το πρόβλημα κ άρχισε ο πόνος. Κατάλαβα τελικά ότι δεν ήταν για μένα το snowboard, με το σκι αν κάνεις χαλαρά, όχι απάτητα κ μαύρες πίστες ότι δεν έκανα εγώ δηλαδή. Δεν τα ζορίζεις τα γόνατα. Φυσικά αφού έχει πρόβλημα πρέπει να κάνει ασκήσεις ανάλογα με το πρόβλημα που έχεις. Η αλήθεια είναι γόνατα κ βουνό δεν πάνε μαζί. Έχω να κάνω δύο χρόνια σκι ,ελπίζω να κάνω λίγο φέτος...τζαμπα το γυμναστήριο!!!! Για να δούμε.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
παιδια το snowboard δεν επιβαρυνει παραπανω τα γονατα απο το σκι...πριν αρχισω ειχα ρωτησει 4 γιατρους αν θυμαμαι καλα...η επιβαρυνση ειναι η ιδια...ο κινδυνος ατυχηματος π.χ. στα γονατα εχαρταται απο το πως κανεις...στην αρχη που πεφτεις ok...αλλα θα ειναι πονος απο πεσιμο οπως αν σκονταψεις και πεσεις...αν μαθεις λιγο τα βασικα δεν υπαρχει καμια επιβαρυνση παραπανω η λιγοτερο απο το σκι...

φυσικα υπαρχουν και περιπτωσεις που το σανιδι σε ενοχλει πιο πολυ λογω της στασης αλλα αυτο θα γινει αν προυπαρχει προβλημα

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρατηρω ότι κάποια παιδιά .... θέλουν από σκι να το γυρίσουν σε snowboard

Αλλά δεν βλέπω το αντίθετο .. ε καλά ... μετά τα 40 να βλέπω σανίδια είναι .....

Ο παππούς κάνει σκι ο εγγονός φυσικά σανίδι και του λέει υποτιμητικά ...άντε πάρε αυτό και εξαφανίσου , και βρες τον πατέρα σου (ο πατέρας είνα σανίδες , αυτό είναι χάσμα γενεών ) καλό χειμώνα ... στη Ελλάδα πολύ χιόνι για να μη ξενιτευτουμε

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρατηρω ότι κάποια παιδιά .... θέλουν από σκι να το γυρίσουν σε snowboard

Αλλά δεν βλέπω το αντίθετο .. ε καλά ... μετά τα 40 να βλέπω σανίδια είναι .....

Ο παππούς κάνει σκι ο εγγονός φυσικά σανίδι και του λέει υποτιμητικά ...άντε πάρε αυτό και εξαφανίσου , και βρες τον πατέρα σου (ο πατέρας είνα σανίδες , αυτό είναι χάσμα γενεών ) καλό χειμώνα ... στη Ελλάδα πολύ χιόνι για να μη ξενιτευτουμε

αν το σκι ηταν για τα γονατα τοσο επικυνδυνο οσο το σανιδι θα ηθελα να κανω και τα δυο...θα ηθελα καποιες μερες σκι, καποιες σανιδι...αλλα τωρα στα 40+ να τρεχω για τα γονατα βαριεμαι....ασε που για να φτασω με το σκι στο επιπεδο που ειμαι στα σανιδι θελει πολλους χειμωνες και δεν εχω πια χρονο...


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν κάποιος μεγαλώνει είναι εκτεθειμένος στους σπόρους, για το λόγω αυτό κάνοντας βόλτες με σκι όταν συγκαταλέγεσαι στα μεγάλα παιδιά και στους senior citizen (καλύτερα ακούγετε από το γερασε) δεν θα πέσεις θύμα bullying από τον σπόρο που κατεβαίνει την πίστα πιστεύοντας ότι όλα είναι για αυτόν .. το σκι νομίζω ότι το κάνει και μέχρι τα βαθειά γεράματα ...... και δεν σε ενοχλεί κανείς και κάνει καλό .......... στα γόνατα , στη μέση .....αυτά ......μετά τα 40 μόνο σκι .....ασε που οι αρχάριοι σανιδαδες είνα εκνευριστικοί μιας και ξυρίζουν την πίστα

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

μετα τα 40 κανεις αυτο στο οποιο εχεις την καλυτερη τεχνικη για να διορθωνεις το μειονεκτημα του οτι απλα εισαι 40+

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά τα 40 γράφεσαι στου ΚΟΝΚΑΝ....... γέροντες ε γέροντες..... θέλετε και σκι ή σανίδι!!!!!!!

Καλή σεζόν!!!!!!!

Edited by vangelis_k
  • Like 7

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά τα 40 γράφεσαι στου ΚΟΝΚΑΝ....... γέροντες ε γέροντες..... θέλετε και σκι ή σανίδι!!!!!!!

Καλή σεζόν!!!!!!!

Εύγε νεαρέ !!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή σεζόν σε όλους (και στους σκιέρ.... :innocent: )!

Ξέρει κανείς κάποιον καλό για wax κλπ snowboard στα βόρεια προάστια Αθήνα?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλη σαιζον !

Αμα διαβασεις λιγο και δεις κανα βιντεακι και με κοστος 100 ευρω θα μαθεις να κερωνεις μονος σου κανοντας αποσβεση με 3-4 κερωματα,ασε που θα εχεις οποτε θελεις κερωμενο σανιδι! Η ποιοτητα του κερωματος που θα επιτυχεις την πρωτη φορα θα ειναι ανω του 70% και την δευτερη φορα ακομα καλυτερο !Αυτα εφ οσον μιλαμε μονο για κερωμα!

Δες εδω

http://www.snowclub.gr/site/%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%AD%CF%81%CE%B2%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CE%BA%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF/

Edited by leonidastria
  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...