Jump to content

Recommended Posts

Λοιπόν επιστροφή χθες αργά από διήμερο-έναρξη σεζόν. Εντυπώσεις:

Α' μέρα - Σάββατο 15/12: Λειτουργία kolarski για πίστες 1 (μπλε, επικίνδυνη λόγω πολυκοσμίας και αρκετών υπεράμπαλων ομιλούντων ελληνικά...), 7 & 8 (μικρές κοκκινομπλέ πίστες με συρόμενο άγκυρα, οι οποίες χωράφιασαν αρκετά γρήγορα), ski road (ανοικτό και έβγαινε χωρίς κουπί άνετα, εξαιρετική επιλογή για αρχάριους), συρόμενα πιατάκι και baby lift στη βάση του χιονοδρομικού. Όσο για την 9 (κάτω μέρος της tomba, κοκκινόμαυρη) ήταν κλειστή για αγώνες επίδειξης έως τουλάχιστον τη 13:30 (προσωπική ξενέρα) αλλά τουλάχιστον έδωσαν κάποια στιγμή και έκανα 4-5 κατεβασιές... Μεγάλο πρόβλημα της ημέρας η βροχή χαμηλά που όσο περνούσε η ώρα δυνάμωνε και επεκτεινόταν και ψηλότερα. Στο τέλος ήμουν πραγματικά μούσκεμα και το χιόνι άθλιο. Αλλά ήμουν προετοιμασμένος για τη φάση και πήγα εν γνώσει μου, άσε που η σκέψη ότι είναι μέσα Δεκέμβρη και κάνω σκι με έκανε να περνάω υπέροχα. Πάντως γενικά πολύς κόσμος και κυρίως Βούλγαροι και Έλληνες (οι περισσότεροι για καφέ είναι η αλήθεια). Respect για τις Ελληνίδες με το τακούνι - αυτό θα πει extreme sports.

 

Β' μέρα - Κυριακή 16/12: Ίδια λειτουργία με τις εξής διαφορές: Ανοικτή η 9 από το πρωί (yuppi!), χωραφιασμένη βεβαίως (δεν πρέπει να πατήθηκε από τη χθεσινή μέρα - με επιφύλαξη γιατί έκανα από τις 10:00 και μετά), ειδικά από το μεσημέρι και μετά θύμιζε τη μαύρη στο Πισοδέρι ή στα 3-5... Άμα έχεις συνηθίσει τα ελληνικά χ-κ βεβαίως δεν έχεις ανάγκη. Από ένα σημείο και μετά κάναμε 4-5 άτομα ανά κατάβαση εκεί. Great times... Λιγότερος κόσμος συγκριτικά με Σάββατο αλλά περισσότεροι Έλληνες. Ίδιος χαμός στην 1. Καιρός μια χαρά για χιονοδρομία (με εξαίρεση ένα διάστημα που έβαζε με αέρα και έμοιαζε με χιονόνερο). Χιονόπτωση που χάριζε λίγη όμορφη πουδρίτσα και μαλάκωνε το χιονάκι μας.

 

Πιστεύω ότι με το χιόνι που έριξε και συνέχιζε να ρίχνει δεν είναι μακριά η πλήρης λειτουργία του χ/κ.

 

Επίλογος: Κακά τα ψέματα, μακράν η καλύτερη επιλογή για χιονοδρομία στο νότιο κομμάτι της Βαλκανικής. Ακόμα και με ένα ουσιαστικά λιφτ η αναμονή στην ουρά ποτέ δεν ξεπέρασε τα 3-4 λεπτά. Τιμές ασυναγώνιστες και σε λιφτ και σε σχολές και σε value 4 money. Φίλοι έκαναν πριβέ μάθημα αρχαρίων 4ωρο γεμάτο με 75€/έκαστος. Κάρτα Σ/Κ 35 ευρώ. Χωρίς μεγάλη ποσότητα χιονιού, με προσπάθεια και με τα μέσα που διαθέτουν είχαν έστω και τις πίστες που ανέφερα σε λειτουργία. Τιμή ξενοδοχείου 4άστερου με πρωινό και σπα 60€/διανυκτέρευση το δίκλινο.

  • Like 4

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Όσο για την 9 (κάτω μέρος της tomba, κοκκινόμαυρη) ήταν κλειστή για αγώνες επίδειξης έως τουλάχιστον τη 13:30 (προσωπική ξενέρα) αλλά τουλάχιστον έδωσαν κάποια στιγμή και έκανα 4-5 κατεβασιές...

Ίδια λειτουργία με τις εξής διαφορές: Ανοικτή η 9 από το πρωί (yuppi!), χωραφιασμένη βεβαίως (δεν πρέπει να πατήθηκε από τη χθεσινή μέρα - με επιφύλαξη γιατί έκανα από τις 10:00 και μετά), ειδικά από το μεσημέρι και μετά θύμιζε τη μαύρη στο Πισοδέρι ή στα 3-5...

 

Για αυτό λέω δεν σέβεται το πελάτη όπως παλιά.

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για παλιά δεν ξέρω να σου πω.

Αλλά νταξ, κατά την γνώμη μου το κακό δεν ήταν ότι η 9 ήταν κλειστή για αγώνες επίδειξης. Πολύς κόσμος (εκτιμώ περισσότερος από όσους ήθελαν να την κατέβουν, δυστυχώς...) παρακολουθούσε τους αγώνες. Κι αυτοί πελάτες έτσι; Το αντιεπαγγελματικό ήταν ότι ρωτούσες το προσωπικό και δεν είχες ενημέρωση για το πότε και αν θα τη δώσουν. Φταίει βέβαια και το γεγονός ότι τα Αγγλικά τους ήταν επιπέδου Τσίπρα.

Όσο για το πάτημα, είναι πιθανόν να μην γινόταν να πατηθεί ξανά και λόγω μικρής ποσότητας χιονιού. Δηλ. από το να χαλάσει εντελώς καλύτερα ψιλοχωράφι. Ούτως ή άλλως, σε σημεία που δεν είχε μπαχαλόχιονο ή πούδρα, το πάνω μέρος ήταν σκληρό παγωμένο. Λίγοι θα μπορούσαν να κάνουν πολλά μέτρα σε αυτό.

Προσωπικά, απολαμβάνω τον ήχο που κάνουν οι ακμές όταν ξυρίζουν το παγωμένο χιόνι.

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νικόλα παλιά έστρωναν καλύτερα, ανακάτευαν καλύτερα το τεχνητό παγωμένο χιόνι δεν έκλειναν τις πίστες αρκετά νωρίτερα από τους αγώνες, κόσμο στο πλατό είχε πάντα και στις μπλε πίστες, στις κόκκινες ελάχιστους, στις μαύρες μοναξιά ιδιαίτερα στη κάτω μαύρη πίστα. Καλό χειμώνα, αν έμενα βόρεια Ελλάδα ίσως ανέβαινα αρκεί να είχε παραπάνω πίστες. Borovets έχεις πάει;

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχει κάτσει ακόμα για Μπόρο, ίσως λόγω μεγαλύτερης απόστασης και επιφύλαξης για τα παλαιότερα λιφτς και το μικρότερο μέγεθος. Αλλά το νυκτερινό (σε καλές καιρικές συνθήκες) είναι μεγάλο plus.

 

Πάντως πέρυσι που ήμουν Μάρτη (το συγκεκριμένο σκηνικό έγινε μια ηλιόλουστη Πέμπτη), η συνεχής κατάβαση από την Todorka (2500μ) μέχρι το σαλέ (1600μ) από την αριστερή μεριά του βουνού όπως κατεβαίνουμε, μέσα από κόκκινες πίστες μέχρι τελικά την Tomba έκανε τα αυτιά μου να πονέσουν από την υψομετρική διαφορά. Με πίστες τέλεια πατημένες ε;

 

Δέχομαι πάντως αυτό που λες για το παλαιότερο πάτημα γιατί δεν έχω εικόνα για παλιά.

 

Anyway, next week ALTA BADIA, 3 ZINNEN, CORTINA, SELLARONDA

  • Like 3

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγαινε Borovets αν σου αρέσουν οι κοτλέ πίστες και το άπαιχτο νυκτερινό. Θα με θυμηθείς, είναι πιο απαιτητικό βουνό αλλά δεν έχει άσχετους γκαζοφονιάδες.Τα τελευταία τρία χρόνια πάμε τέλος Ιανουαρίου Bansko και Βorovets. Στο δεύτερο η παρέα γουστάρει περισσότερο γιατί είναι πιο τίμιο και σέβονται τον πελάτη. Γράψε να αναφορά από Δολομίτες όταν γυρίσεις, καλές κατεβασίες.

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου. Θα πάω σίγουρα κάποια στιγμή. Από όσα έχω δει φαίνεται ωραίο βουνό.

 

Υγ. Που να δεις σκηνικό την Κυριακή. Περιμένω στο πλάι της 1 έναν αρχάριο φίλο να σηκωθεί και έρχεται και με εμβολίζει με ταχύτητα ένας άσχετος Κύπριος σνοουμπορντάς (συνδυασμός που σκοτώνει κυριολεκτικά)... Έχετε δει ποτέ 4 "snowboarders" να πέφτουν και οι 4 με το που βγαίνουν από το 6θέσιο λιφτ; Ο Βούλγαρος ο λιφτιέρης ήταν έτοιμος να τους ξυλοφορτώσει (απορώ γιατί δεν το έκανε εδώ που τα λέμε...).

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Φέτος πάω 17-20. ελπίζω να είναι πριβέ.

 

Κι αν βγει η πρόβλεψη που έχουν για 13-16 νομίζω θα είναι παράδεισος.

Tι λέει; Μόνο η κολαρσκι από καρέκλες ανοιχτή; Πόσο χιόνι έβαλε; Γιατί δεν ανοίγουν τίποτα ακόμη; Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν καποιος δεν εχει παει σε ολα τα χιονοδρομικα μιας περιοχης,πως μπορει να λεει οτι αυτο στο οποιο εχει παει ειναι το καλυτερο για χιονοδρομια στα Βαλκανια? πραγματικα αξιο αποριας

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν καποιος δεν εχει παει σε ολα τα χιονοδρομικα μιας περιοχης,πως μπορει να λεει οτι αυτο στο οποιο εχει παει ειναι το καλυτερο για χιονοδρομια στα Βαλκανια? πραγματικα αξιο αποριας

 

Είπα για το Μπόροβετς ότι μπορεί να είναι καλύτερο και why not? μακάρι να είναι. Αλλά το επιχείρημα ότι πρέπει να πας σε όλα τα χιονοδρομικά μιας περιοχής για να έχεις άποψη ποιο είναι το καλύτερο σε γενικές γραμμές και όχι για τον μεμονωμένο σκιέρ σπάει όλα τα καφενειακά κόκκαλα.

 

Πάντως από θέμα κόστους - υπηρεσιών έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από το Μπάνσκο και θα ξαναπάω, παρά τα μειονεκτήματά του. Διότι δεν κοιτάω μόνο την πάρτη μου, που πίστα σαν την tomba δεν έχω δει στην περιοχή, αλλά και τους αρχάριους φίλους μου που πραγματικά βελτιώθηκαν εκεί και με σχετικά χαμηλό κόστος. Επίσης υψομετρική διαφορά 1570 μ. είναι αξιοζήλευτη.

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πάντως από θέμα κόστους - υπηρεσιών έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από το Μπάνσκο και θα ξαναπάω, παρά τα μειονεκτήματά του. Διότι δεν κοιτάω μόνο την πάρτη μου, που πίστα σαν την tomba δεν έχω δει στην περιοχή, αλλά και τους αρχάριους φίλους μου που πραγματικά βελτιώθηκαν εκεί και με σχετικά χαμηλό κόστος. Επίσης υψομετρική διαφορά 1570 μ. είναι αξιοζήλευτη.

Πήγαινε Borovets, φάε φαγητό σε βουλγαρική ταβέρνα στο Samokov και μετά τα ξαναλέμε. Στη υψομετρική διαφορά του Bankso υπολογίζεις από την κορυφή μέχρι το χωριό με το διάδρομο Νο1;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγαινε Borovets, φάε φαγητό σε βουλγαρική ταβέρνα στο Samokov και μετά τα ξαναλέμε. Στη υψομετρική διαφορά του Bankso υπολογίζεις από την κορυφή μέχρι το χωριό με το διάδρομο Νο1;

 

Θα το κάνω σίγουρα φίλε γιατί είμαστε και καλοφαγάδες. Στην υψομετρική ναι βάζω και το ski road που είναι ταμάμ για αρχάριους στα πρώτα βήματα. Αλλιώς είναι 900 μ.

Edited by Νικόλας MJT
  • Like 3

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Είπα για το Μπόροβετς ότι μπορεί να είναι καλύτερο και why not? μακάρι να είναι. Αλλά το επιχείρημα ότι πρέπει να πας σε όλα τα χιονοδρομικά μιας περιοχής για να έχεις άποψη ποιο είναι το καλύτερο σε γενικές γραμμές και όχι για τον μεμονωμένο σκιέρ σπάει όλα τα καφενειακά κόκκαλα.

 

Πάντως από θέμα κόστους - υπηρεσιών έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από το Μπάνσκο και θα ξαναπάω, παρά τα μειονεκτήματά του. Διότι δεν κοιτάω μόνο την πάρτη μου, που πίστα σαν την tomba δεν έχω δει στην περιοχή, αλλά και τους αρχάριους φίλους μου που πραγματικά βελτιώθηκαν εκεί και με σχετικά χαμηλό κόστος. Επίσης υψομετρική διαφορά 1570 μ. είναι αξιοζήλευτη

θα μπορουσα να σου απαντησω αναλογα (περι καφενειου και μαλιστα με bold,μηπως και μου ξεφυγει ) αλλα αρκετη συγχυση θα φας με την περιοχη που εκλεισες σους δολομιτες,μην σου χαλασω απο τωρα την διαθεση.

Edited by amiklon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποσο χιονι εχει bansko?

Δεν βρισκω πληροφοριες και οι καμερες δεν μου εμφανιζουν εικονα.

Λεμε για την επόμενη των Χριστουγέννων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα μπορουσα να σου απαντησω αναλογα (περι καφενειου και μαλιστα με bold,μηπως και μου ξεφυγει ) αλλα αρκετη συγχυση θα φας με την περιοχη που εκλεισες σους δολομιτες,μην σου χαλασω απο τωρα την διαθεση.

 

Αγχώνεσαι για τη διάθεσή μου; Με σκλαβώνεις...

 

Κερασμένος ο καφές.


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αγχώνεσαι για τη διάθεσή μου; Με σκλαβώνεις...

 

Κερασμένος ο καφες

ουφ, βαρεθηκα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποσο χιονι εχει bansko?

Δεν βρισκω πληροφοριες και οι καμερες δεν μου εμφανιζουν εικονα.

Λεμε για την επόμενη των Χριστουγέννων.

 

Για τώρα δεν ξέρω να σου πω, αλλά την Κυριακή έβαζε συνεχώς.

Δες και εδώ σημερινές (όχι Live όμως):

 

http://www.bulgaria-hotels.com/en/bansko_webcams_live_cameras.html

 

 

Πρόγνωση για μέχρι 25/12:

https://www.j2ski.com/snow_forecast/Bulgaria/Bansko_snow.html


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

ουφ, βαρεθηκα

Εσύ το ξεκίνησες. Δε σου απεύθυνε κανείς το λόγο από ότι θυμάμαι.

 

Scripta manent.


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχει σημασία ποιος το ξεκίνησε, καλό είναι να σταματήσει τώρα και να συνεχίσουμε την ενδιαφέρουσα ανταλλαγή πληροφοριών για το Bansko.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα !

Χιόνι έβαλε πολύ ,σε όλο το βουνο !

Μέχρι τη Παρασκευή ανοιχτά θα είναι 1/7/8/9 και σκι δρωμο

Από Σάββατο + 10 μαλον 12 και πλατό ,αλλά και η κάρτα ανεβενει :(

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ανοίξουν τη 10 και στο πάνω μέρος η 5 είναι κλειστή, μιλάμε για κίνδυνο θάνατο.

Εγώ ακύρωσα. Δεν τη ξαναπατάω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι σε αναμονή εδώ και μια εβδομάδα για να κλείσω 3 μέρες (2 βραδια) από 28-30 Δέκ.

 

Κάθε μέρα μπαίνω και βλέπω τι είναι ανοιχτό από πίστες.

Έχουμε καμία πρόβλεψη για την επόμενη εβδομάδα????

 

Είναι και γιορτές μην πλακώσουν όλοι και είναι 4 πίστες ανοιχτές μόνο....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την επόμενη ευδομαδα ,θα είναι σχεδόν όλο ανοιχτό

 

Με το κόσμο που έχει τώρα και η 10 είναι ανοιχτή δεν θα βλέπεις κανέναν ,από πάνω μέχρι κατο ,ζιτιμα να συναντήσεις άλλον !!

Από την άλλη ευδομαδα αλλάζει !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω βλεπω οτι πατανε τις πιστες και τα κανονια δουλευουν στο φουλ


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...