Jump to content
vro

Χ.κ. Βόρας (Καϊμακτσαλάν) 2018-19

Recommended Posts

η αχρηστη πληροφορια της ημερας.

 

ο νουλικας πηρε το καιμακ

την συντηρηση με απ ευθειας

την υποστηριξη λειτουργιας με διαγωνισμο

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως να μεταφερθεί και αυτό σε νέο νήμα με τίτλο 2018-2019;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προχθές το απόγευμα, άτομα που δουλεύουν στο χκ, μόλις είχαν κατέβει από το βουνό και μου είπαν ότι είναι σχεδόν έτοιμοι.

Θα λειτουργήσει, όπως έμαθα, με το ίδιο προσωπικό.

Edited by Koumparos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προχθές το απόγευμα, άτομα που δουλεύουν στο χκ, μόλις είχαν κατέβει από το βουνό και μου είπαν ότι είναι σχεδόν έτοιμοι.

Θα λειτουργήσει, όπως έμαθα, με το ίδιο προσωπικό.

 

Πότε λένε να ανοίξουν Γιώργο; Πραγματικά το βουνό φαίνεται να έχει χιόνι αρκετό για χιονοδρομία (η κρέμαση τουλάχιστον), και ανεβάζουν μόνο φωτογραφίες. Όσον αφορά τη φωτογραφία που πόσταρε πιο πάνω ο Γρηγόρης, δέχθηκαν στο fb σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με το άνοιγμα και σήμερα η φωτογραφία δεν υπάρχει. Τη διέγραψαν.

  • Like 3

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Πότε λένε να ανοίξουν Γιώργο; Πραγματικά το βουνό φαίνεται να έχει χιόνι αρκετό για χιονοδρομία (η κρέμαση τουλάχιστον), και ανεβάζουν μόνο φωτογραφίες. Όσον αφορά τη φωτογραφία που πόσταρε πιο πάνω ο Γρηγόρης, δέχθηκαν στο fb σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με το άνοιγμα και σήμερα η φωτογραφία δεν υπάρχει. Τη διέγραψαν.

Ξαναανεβασετην, είναι πλεον "δικιά μου" και ρώτα τους πάλι! Εχθές απάντησαν,...... σύντομα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Πότε λένε να ανοίξουν Γιώργο; Πραγματικά το βουνό φαίνεται να έχει χιόνι αρκετό για χιονοδρομία (η κρέμαση τουλάχιστον), και ανεβάζουν μόνο φωτογραφίες. Όσον αφορά τη φωτογραφία που πόσταρε πιο πάνω ο Γρηγόρης, δέχθηκαν στο fb σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με το άνοιγμα και σήμερα η φωτογραφία δεν υπάρχει. Τη διέγραψαν.

 

Ωραία πράγματα. Ελληνικά.

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω Γιάννη.

Αλλά μέσα στο σουκου θα μάθω από πρώτο χέρι.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πρόκειται να ανέβεις κανείς στο καϊμάκ τη τετάρτη από Θεσσαλονίκη για ορειβατικό, συμβάλω στις βενζίνες και δεν πιάνω πολύ χώρο. :shuriken:

  • Like 3

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πρόκειται να ανέβεις κανείς στο καϊμάκ τη τετάρτη από Θεσσαλονίκη για ορειβατικό, συμβάλω στις βενζίνες και δεν πιάνω πολύ χώρο. :shuriken:

 

Αφού μπορείς καθημερινή να πας και να περάσεις τέλεια. Την Κυριακή μείναμε με την όρεξη αφού στο τέλος τα γύρισε ο καιρός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιό σίγουρο είναι να ανοίξει Κυριακή παρά Σάββατο.

Αυτό λένε οι πηγές μου.

Περισσότερα αύριο το βράδυ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήδη έχει ανακοινωθεί η ημερομηνία έναρξης του Χ.Κ. στην ιστοσελίδα του, Opening Day 22/12/2018.

 

http://kaimaktsalan.gr/?p=2044

 

Συνεχίζοντας όμως την αναζήτηση στο τμήμα "τιμοκατάλογος" μοιάζει να μην έχει ενημερωθεί, νομίζω βλέπουμε ακόμη της περασμένης χρονιάς.

 

http://kaimaktsalan.gr/?page_id=58

Edited by xmen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως, ανοίγει αύριο τελικά

Χαίρομαι που δεν επαληθεύτηκαν οι πηγές μου.

 

Τα λέμε αύριο πάνω παιδιά!!!!

Edited by Koumparos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατόπιν ερώτησης, το Χ.Κ. απάντησε ότι εξακολουθεί να ισχύει ο περυσινός κατάλογος.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη μέρα σήμερα για την σαιζόν. Μετά τα περσινά, ώμος και γόνατο λειτουργούν κανονικά.

Πολύ ωραίο συναίσθημα όμως ρε παιδιά: πρωί-πρωί ξύπνημα, ωραίος καιρός, ντύσιμο, μπότες!!, πέδιλα!!! κλπ κλπ, στάση στην πλατεία της Έδεσσας για καφεδάκι ( διπλό εσπρέσσο € 1,50) και βουρ για το βουνό.

Μετά τις καλημέρες και τις ευχές με το προσωπικό του χκ (είναι οι περσινοί κατά το πλείστον), πιάσαμε δουλειά.

Αέρα στην κορυφή, ήλιος που κρυβόταν πίσω από σύννεφα αρκετά συχνά που αρκετές φορές δεν μπορούσες να διαβάσεις την πίστα. Μετά τις μία ήταν αρκετά καλύτερα. Μιλάω για την κρέμαση. Μπροστά μπορεί να ήταν καλύτερα.

Ο κλασικός κόσμος στην κρέμαση, οι ίδιοι γνωστοί και φίλοι, σαν να μη πέρασε μια μέρα. Έκανες άνετα σκι.

Το πάτημά της μόνο λίγο με προβλημάτισε. Θα το δω όμως αύριο αυτό.

Αρκετό σκι για πρώτη μέρα. Ανοιχτό όλο το βουνό. Πέτρες πουθενά. Η πίστα της καρέκλας ήταν πάρα πάρα πολύ καλή. Την έκανα στο τέλος για να κατέβω και ακόμα και τότε άξιζε!!! Εκτός δεν βγήκα, δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά από ότι έβλεπα από τους άλλους, δεν έχασα που δεν βγήκα. Θα έρθουν και καλύτερα χιόνια για αυτό.

 

Χάρηκα που είδα την Arkouda team. Μας περιμένουν εκπλήξεις από αυτούς φέτος. Δεν μαρτυράω όμως τίποτα!!!

Συνέχεια αύριο. Καλά να είμαστε.

Edited by Koumparos
  • Like 16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν ήταν αυτή η ομίχλη που άνοιγε και έκλεινε την ορατότητα στην κρέμαση, και είχε φουλ ήλιο όπως έδειχναν τα στοιχεία, θα μιλούσαμε για εκπληκτική μέρα.

Το στρώσιμο σε σχέση με χθες, πολύ καλύτερο.

Έβαλαν και ένα παγκάκι για να ξεκουραζόμαστε. Κατά το μεσημεράκι, αλλά πολύ καλή κίνηση.

Λόγω της ομίχλης (μάλλον) κατά το μεσημεράκι το χιόνι μου θύμισε λίγο αρχές άνοιξης. Υγρασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακή 23/12/2018

 

 

 

Στην 1η φωτό έχεις εμένα και το φιλαράκι μου ετοιμάσου για μήνυση λόγω GPDR

Edited by jorge_ver
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην 1η φωτό έχεις εμένα και το φιλαράκι μου ετοιμάσου για μήνυση λόγω GPDR

Μάλλον παστέλι κερνάτε την επόμενη φορά. Σας έκανα «διάσημους»!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν ήταν αυτή η ομίχλη που άνοιγε και έκλεινε την ορατότητα στην κρέμαση, και είχε φουλ ήλιο όπως έδειχναν τα στοιχεία, θα μιλούσαμε για εκπληκτική μέρα.

Το στρώσιμο σε σχέση με χθες, πολύ καλύτερο.

Έβαλαν και ένα παγκάκι για να ξεκουραζόμαστε. Κατά το μεσημεράκι, αλλά πολύ καλή κίνηση.

Λόγω της ομίχλης (μάλλον) κατά το μεσημεράκι το χιόνι μου θύμισε λίγο αρχές άνοιξης. Υγρασία.

 

Ας μην ωραιοποιούμε και πολύ τα πράγματα, το παγκάκι το βάλανε πολύ αργά και μετά από πολύ γκρίνια. Εγώ με τη σύζυγο και τα δύο ανήλικα παιδιά μου, κάναμε διάλειμμα όρθιοι. Είναι απαράδεκτοι σ αυτό το θέμα. Το έχουμε ξεχειλώσει τα προηγούμενα χρόνια από το να γράφουμε παράπονα.

Οι πίστες, απρόσμενα φαρδιές και καλοπατημένες. Χρόνια είχαμε να δούμε το Καϊμάκ έτσι.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ωραιοποιό κάτι.

Κατά το μεσημεράκι το βάλανε.

Αν το έκαναν μετά από γκρίνια, πολύ καλά κάνατε και γκρινιάξατε και θέλω να πιστεύω ότι το κατάλαβαν για την επόμενη φορά.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εδω μεσα ρε παιδια το λεγαμε και το ξαναλεγαμε...και να πω κατι ? Ενα παγκακι ισον κανενα !Ποιος θα πρωτοκατσει ...Βαλε δυο τρια παγκακια να πω μαλιστα ,αλλα που ξερεις μετα απο δυο τρια τεσσερα χρονια μπορει να μπει κανα ακομα.Παω στοιχημα πως θα ειναι κατειλημμενο απο τα ιδια ατομα που κανουν μουχαμπετι εκει με τους ανθρωπους του χ/κ !

Edited by leonidastria
  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό με το "μουχαμπέτι" δεν το θεωρώ σωστό.

Δηλαδή, αν πας και θες κάποια στιγμή να κάτσεις να ξεκουραστείς, θα σε σηκώσουν;;; δεν το νομίζω...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φανταζομαι πως οχι ..σιγουρα δεν θα σε σηκωσουν ! Αλλα παω στοιχημα πως στο παγκακι αυτο σπανιως θα καθεται να ξεκουραζεται καποιος χιονοδρομος ...συνεχεια θα ειναι κατειλημμενο απο τους εργαζομενους και των περι αυτων!


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,632
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...