Jump to content
stelios_kg

Καταλληλότερο Χ/κ Για Πολύ Αρχαρίους

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
Είμαι αρκετά αρχάριος στην χιονοδρομία. Σήμερα ήταν η 5η μέρα μου στο βουνό και πιο συγκεκριμένα στο χ/κ σέλι. Έχω απογοητευτεί γιατί μου φάνηκαν πολύ δύσκολες οι πίστες και τις κατέβηκα με πολύ ζόρι και φόβο(μπορεί να παίζει ρόλο που είχε και πάρα πολύ κόσμο). Ξεκίνησα να μαθαίνω με δάσκαλο στο Παμπόροβο, μετά έχω πάει στο Περτούλι και μετά Καιμάκτσαλαν.
Ποιο χ/κ στην βόρια Ελλάδα είναι καταλληλότερο για αρχάριους, εννοώ να μπορείς να κατέβεις την πίστα λίγο πιο ξένοιαστα και να μάθεις σιγά σιγά;
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Σελι ειναι το καταλληλοτερο ...αφου εχει πολλες πιστες για οποιοδηποτε επιπεδο! Ισως θα μπορουσαμε να πουμε πως καποιος που θα ηθελε κατι πιο δυσκολο θα επρεπε να παει στα 3-5 !


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα σου πω ένα που πρέπει να αποφύγεις στη φάση που είσαι: Πήλιο.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιδανικό στα βόρεια για εκμάθηση είναι το χ.κ. Ελατοχωρίου. Τιμιότατο, φθηνό, με κατά βάση μια μεγάλη σε μήκος και φαρδιά μπλε πίστα. Γρήγορα λιφτ (καρέκλα και πιατάκια). Ωραιότατο τοπίο, συνήθως καλό πάτημα μέχρι να χωραφιάσει το μεσημέρι. Αν είσαι εκεί 9 πμ κάνεις ένα 4ωρο εξαιρετικό. Ανοικτοί δρόμοι σχεδόν πάντα.

 

Απέφυγε Βασιλίτσα (μόνο μια πίστα ουσιαστικά για εκμάθηση με τίγκα κόσμο), Πήλιο (συνολικά επικίνδυνο), 3-5 (μία πίστα).

 

Καιμακτσαλάν καλή περίπτωση αν λειτουργεί όλο, έχει καλό καιρό και δεν είναι κλειστοί οι δρόμοι (πολλά τα "αν").

 

Σε κάθε περίπτωση, αν μένεις Θεσ/νίκη και πιο πάνω/ανατολικά, καλύτερη μακράν επιλογή για εκμάθηση τα χιονοδρομικά Βουλγαρίας και ειδικά το Μπάνσκο.

  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιδανικό στα βόρεια για εκμάθηση είναι το χ.κ. Ελατοχωρίου. Τιμιότατο, φθηνό, με κατά βάση μια μεγάλη σε μήκος και φαρδιά μπλε πίστα. Γρήγορα λιφτ (καρέκλα και πιατάκια). Ωραιότατο τοπίο, συνήθως καλό πάτημα μέχρι να χωραφιάσει το μεσημέρι. Αν είσαι εκεί 9 πμ κάνεις ένα 4ωρο εξαιρετικό. Ανοικτοί δρόμοι σχεδόν πάντα.

Έχω χρόνια να πάω Ελατοχώρι και το προτείνω και εγώ γενικά αλλά στο τέλος η πίστα δεν είναι απότομη για αρχάριο?

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω χρόνια να πάω Ελατοχώρι και το προτείνω και εγώ γενικά αλλά στο τέλος η πίστα δεν είναι απότομη για αρχάριο?

 

Υπάρχει παράκαμψη όπως κατεβαίνεις δεξιά από ότι θυμάμαι. Σε βγάζει στην τουριστική (ski route) και από κει στην κατηφόρα του σαλέ.

 

edit: http://img.hotelsline.gr/photo_m/Pieria/xionodromiko/sxedio_2.jpg

Edited by Νικόλας MJT
  • Like 1

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα σου πω ένα που πρέπει να αποφύγεις στη φάση που είσαι: Πήλιο.

χα χα εκει έμαθα εγω χωρίς δασκαλο
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ιδανικότερο χιονοδρομικό για αρχάριο είναι η Φτερόλακκα, με το εξαιρετικό (παρατημένο) σαλέ από πάνω και τις πίστες Baby, No 10 και No 14 μπροστά.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Υπάρχει παράκαμψη όπως κατεβαίνεις δεξιά από ότι θυμάμαι. Σε βγάζει στην τουριστική (ski route) και από κει στην κατηφόρα του σαλέ.

 

edit: http://img.hotelsline.gr/photo_m/Pieria/xionodromiko/sxedio_2.jpg

Ναι το θυμόμουν το δρομάκι και μάλιστα το είχαμε κάνει μαγική μέρα οριακά πάνω από τα σύννεφα με θέα τον Όλυμπο και στα τελευταία 100μ μέσα στο σύννεφο. Απλά με το φαρδιές πίστες το δρομάκι δεν μου κόλλαγε εκτός αν το διαπλάτυναν.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το φαρδιές πάει στις μπλε από πάνω από το σημείο που λέμε. Εκεί που είναι το πρώτο συρόμενο αν θυμάσαι. Έχει ένα αρκετά μεγάλο πλάτωμα και μια με καλή κλίση στη συνέχεια (υποτίθεται κόκκινη) που για κάποιον που έχει κάνει 5-6 φορές είναι ταμάμ για να αρχίσει να προχωράει προς το παράλληλο.


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ιδανικότερο χιονοδρομικό για αρχάριο είναι η Φτερόλακκα, με το εξαιρετικό (παρατημένο) σαλέ από πάνω και τις πίστες Baby, No 10 και No 14 μπροστά.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Θα δουλέψει το baby της Φτερολακας; Πολύ εγκατάλειψη βλέπω φετος από εκείνη την μεριά. Έκλεισε και το σαλέ...

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στέλιο, έχω την εντύπωση ότι ξεκινάς να μάθεις/κάνεις σκι μόνος, χωρίς δάσκαλο. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα από τον τρόπο που γράφεις.

Ακόμη κι αν σου δείχνουν φίλοι, και πάλι στραβά θα ξεκινήσεις.

Αντίθετα, αν πάρεις δάσκαλο, γρήγορα θα διαπιστώσεις ότι, ακολουθώντας τον και, κυρίως, ακολουθώντας τις κινήσεις του, θα μπορείς να κινηθείς σε πίστες που μόνος σου δύσκολα θα τις όριζες.

Και, βέβαια, θα μάθεις σωστά και με βήματα, με αποτέλεσμα όλες οι πίστες ... να έρθουν.

 

[αν κάνω λάθος για ό,τι κατάλαβα, συγγνώμη]

  • Like 1

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν σε δυσκόλεψε το Αρσουμπαση στο Σέλι, μήπως πήρες το πιατάκι μέχρι πάνω; ή μήπως πήγες κατευθείαν στο λούκι;

 

Θα διαφωνίσω για το Μπάνσκο, αν έχεις τη δυνατότητα να βρεθείς καθημερινή σε ελληνικό ΧΚ είναι ό,τι πρέπει.... άαααδεια...και θα μάθεις σίγουρα πιο άνετα.

 

Συνολικά θα πρότεινα τα δύο εθνικά γυμναστήρια (που λένε και κάποιοι...), δηλ Βασιλίτσα και Σέλι.

 

Η Βασιλίτσα (Ελιμεία), όπως και το Σέλι (Αρσουμπαση) έχουν το καλό ό,τι παίρνεις πιατάκι και το αφήνεις όσο μαθαίνεις σε επόμενο πυλώνα. Επίσης τα πιατάκια έχουν λιγότερο κόσμο και συνήθως είναι πιο γρήγορα.

 

Αν πας Βασιλίτσα ΣΚ πάνε νωρίς νωρίς να την προλάβεις άνετη (9.00 να είσαι πάνω!!!μέχρι τις 11.00-12.00 είναι χαλαρααα). Καθημερινές ό,τι ώρα εμείς και εμείς όπως όλα..... (δυστυχώς γενικά, ευτυχώς για την περίπτωση)...στείλε μνμ μήπως είμαστε και εμείς.

 

Μάθημα εννοείται πάντα βοηθάει! Αλλά θέλει και μετά πρακτική και σε όποιο άδειο ΧΚ νομίζω θα είναι ό,τι πρέπει.

 

Καλή αρχή!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιο κατάλληλο χιονοδρομικό για αρχάριο από αυτό που ξεκίνησες δεν υπάρχει!!! I Love Pamporovo!!!

 

Για τα της Βορείου Ελλάδας στα λένε τα λοκαλια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στέλιο, έχω την εντύπωση ότι ξεκινάς να μάθεις/κάνεις σκι μόνος, χωρίς δάσκαλο. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα από τον τρόπο που γράφεις.

Ακόμη κι αν σου δείχνουν φίλοι, και πάλι στραβά θα ξεκινήσεις.

Αντίθετα, αν πάρεις δάσκαλο, γρήγορα θα διαπιστώσεις ότι, ακολουθώντας τον και, κυρίως, ακολουθώντας τις κινήσεις του, θα μπορείς να κινηθείς σε πίστες που μόνος σου δύσκολα θα τις όριζες.

Και, βέβαια, θα μάθεις σωστά και με βήματα, με αποτέλεσμα όλες οι πίστες ... να έρθουν.

 

[αν κάνω λάθος για ό,τι κατάλαβα, συγγνώμη]

Έχω κάνει τις δύο πρώτες φορές με δάσκαλο, από εκεί και πέρα προσπαθώ μόνος μου. Αλλά βλέπω ότι είναι απαραίτητος ο δάσκαλος.

 

 

Αν σε δυσκόλεψε το Αρσουμπαση στο Σέλι, μήπως πήρες το πιατάκι μέχρι πάνω; ή μήπως πήγες κατευθείαν στο λούκι;

 

Θα διαφωνίσω για το Μπάνσκο, αν έχεις τη δυνατότητα να βρεθείς καθημερινή σε ελληνικό ΧΚ είναι ό,τι πρέπει.... άαααδεια...και θα μάθεις σίγουρα πιο άνετα.

 

Συνολικά θα πρότεινα τα δύο εθνικά γυμναστήρια (που λένε και κάποιοι...), δηλ Βασιλίτσα και Σέλι.

 

Η Βασιλίτσα (Ελιμεία), όπως και το Σέλι (Αρσουμπαση) έχουν το καλό ό,τι παίρνεις πιατάκι και το αφήνεις όσο μαθαίνεις σε επόμενο πυλώνα. Επίσης τα πιατάκια έχουν λιγότερο κόσμο και συνήθως είναι πιο γρήγορα.

 

Αν πας Βασιλίτσα ΣΚ πάνε νωρίς νωρίς να την προλάβεις άνετη (9.00 να είσαι πάνω!!!μέχρι τις 11.00-12.00 είναι χαλαρααα). Καθημερινές ό,τι ώρα εμείς και εμείς όπως όλα..... (δυστυχώς γενικά, ευτυχώς για την περίπτωση)...στείλε μνμ μήπως είμαστε και εμείς.

 

Μάθημα εννοείται πάντα βοηθάει! Αλλά θέλει και μετά πρακτική και σε όποιο άδειο ΧΚ νομίζω θα είναι ό,τι πρέπει.

 

Καλή αρχή!!!

Στο Σέλι η μόνη πίστα που κατέβηκα ήταν το λούκι που μου είχαν πει ότι είναι η ποιο εύκολη. Το "αρσούμπασι" είναι πιο εύκολη πίστα από το λούκι;

Το κακό με εμένα είναι ότι έχω ελεύθερο χρόνο μόνο Κυριακή, όπου και να πας πιστεύω θα έχει κόσμο. Να υποθέσω στο Μπάνσκο κυριακή θα γίνεται χαμός, αλλά παρόλα αυτά έχει εύκολες πίστες πράσινες;

 

Ποιο κατάλληλο χιονοδρομικό για αρχάριο από αυτό που ξεκίνησες δεν υπάρχει!!! I Love Pamporovo!!!

 

Για τα της Βορείου Ελλάδας στα λένε τα λοκαλια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το Παμπόροβο όντως είναι πολύ καλό για να ξεκινήσει κάποιος

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Ελλάδα ψηφίζω και εγώ Σέλι, Ελατοχώρι και Βόρα (δεν ξέρω για Ανήλιο).

 

Θα συμφωνήσω για τα ΧΚ της Βουλγαρίας, καθώς στο επίπεδο που βρίσκεσαι χρειάζεσαι διάρκεια κατάβασης για πολλούς λόγους.

Με τη σειρά Pamporovo μακράν το καλύτερο για αρχαρίους και ακολουθούν Bansko όταν δεν έχει κόσμο στο Kolarski και μετά Borovets μόνο στο markudjik αν λειτουργεί η καρέκλα (διαφορετικά παίρνεις πιατάκι).

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Ελλάδα ψηφίζω και εγώ Σέλι, Ελατοχώρι και Βόρα (δεν ξέρω για Ανήλιο).

 

Θα συμφωνήσω για τα ΧΚ της Βουλγαρίας, καθώς στο επίπεδο που βρίσκεσαι χρειάζεσαι διάρκεια κατάβασης για πολλούς λόγους.

Με τη σειρά Pamporovo μακράν το καλύτερο για αρχαρίους και ακολουθούν Bansko όταν δεν έχει κόσμο στο Kolarski και μετά Borovets μόνο στο markudjik αν λειτουργεί η καρέκλα (διαφορετικά παίρνεις πιατάκι).

Στο Σέλι ποια πίστα είναι κατάλληλη για αρχάριους;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Σέλι ποια πίστα είναι κατάλληλη για αρχάριους;

 

- Λούκι (δεξιά όπως κατεβαίνεις προς την βάση από την κορυφή της καρέκλας) γιατί είναι σαν χαράδρα και μπορείς με ελάχιστη στροφή να κόψεις ταχύτητα πηγαίνοντας ανηφορικά είτε δεξιά είτε αριστερα

 

Λόγω κλίσης:

- Άρης (στο πίσω μέρος του βουνού) είναι το μεσαίο λίφτ (όπως κοιτάς από την κορυφή της καρέκλας)

- Συνδετικό (στο πίσω μέρος του βουνού) είναι το αριστερό λίφτ (όπως κοιτάς από την κορυφή της καρέκλας) - το κακό είναι ότι δεν το πατάνε/δουλεύουν συχνά

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν μένεις Θεσσαλονίκη κάνε μαθήματα στο WE της καθημερινές κ όταν πας σε οποιοδήποτε βουνό θα πετάς.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by OliaTax
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

- Λούκι (δεξιά όπως κατεβαίνεις προς την βάση από την κορυφή της καρέκλας) γιατί είναι σαν χαράδρα και μπορείς με ελάχιστη στροφή να κόψεις ταχύτητα πηγαίνοντας ανηφορικά είτε δεξιά είτε αριστερα

 

αι το αριστερό λίφτ (όπως κοιτάς από την κορυφή της καρέκλας) - το κακό είναι ότι δεν το πατάνε/δουλεύουν συχνά

 

Πολυ σημαντικο αυτο για αρχαριους! Γι'αυτο στον Παρνασσο ολοι μαθαινουν στον Αιολο. Εχει ενα πολυ βατο λουκι.

 

Οταν κατεβαινεις ενα ρεμα/λουκι πας σε διευθυνση με μεγαλη γωνια προς την κοιτη. Ξεκινας απο την κορυφη της μιας οχθης, μολις παρεις λιγη ταχυτητα στριβεις με V καθετα στην διευθυνση της κοιτης (εστω και αν αυτο σου δωσει μια κατωφερια πριν διασταυρωσεις την κοιτη) και αφηνεις την ανηφορα να σου μειωσει την ταχυτητα. Εισαι ασφαλης γιατι θα καταληξεις στην ανηφορα!..

 

Οταν ανεβεις την ανηφορα, στριβεις προς τα κατω πριν χασεις ολη την ταχυτητα, στριβεις προς την κοιτη οταν εχεις καποια ταχυτητα και επαναλαμβανεις τον κυκλο.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν αρχάριος στο λούκι του Σελίου, είχα ζοριστει πολύ, και στην είσοδο του, αλλά και στις στροφές μετά την ανηφόρα! Τα συρόμενα τα εύκολα που ανέφεραν παραπάνω, είναι καλύτερα. Αν μάθεις λίγο καλύτερα, το λούκι είναι λουκούμι.

 

με καλό καιρό, πιστεύω ότι η καρέκλα του Καϊμακτσαλάν, είναι για αρχάριους ότι καλύτερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα και το χ/κ Ανηλίου. Έχω πάει 3 φορές και μου φάνηκε αρκετά φιλικό για αρχάριους. Bonus το πολύ ωραίο σαλέ που έχουν φτιάξει οι νέοι ιδιοκτήτες, οπότε εάν κουραστείς τουλάχιστον θα απολαύσεις καφέ σε ωραίο περιβάλλον με σούπερ θέα!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    ViktorSinatorov0shark
    Joined
×
×
  • Create New...