Jump to content

Recommended Posts

Έχεις μεταλαμπαδεύσει το Τασμάνιο πνεύμα παραεκδρομών στις επόμενες γενιές; Πως μας αφήνεις έτσι, χωρίς ..διάδοχη κατάσταση; Ούτε ένας δελφίνος;;;

Δεν μίλησα για παρά εκδρομές!!! Ούτε για diamonds εκδρομές !!! Μίλησα μόνο για εκδρομές του συλλόγου !!! Ελπίζω να είμαι αρκετά κατανοητός

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες φωτογραφίες από αγώνες και εκδηλώσεις του παρελθόντος, μπορείτε να δείτε στις κυλιόμενες σκάλες του μεγάλου parking που βρίσκεται πάνω από τον σιδηροδρομικό σταθμό.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εργασίες στη λίμνη συνεχίζονται.

 

post-93-0-01846900-1547725695_thumb.png

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα μιας και υπάρχει πρόσφατη εκδρομη στο st moritz

Και θα το επισκευτουμε και εμεις έχει κάποιος αποψη για το Corvarch.

Στις 6 μέρες σκι πόσες μέρες θα του δίνατε ;

Edited by Lalakis81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα μιας και υπάρχει πρόσφατη εκδρομη στο st moritz

Και θα το επισκευτουμε και εμεις έχει κάποιος αποψη για το Corvarch.

Μη ρωτάς τίποτε. Πήγαινε στο St Moritz με "κλειστά μάτια".

  • Like 3

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη ρωτάς τίποτε. Πήγαινε στο St Moritz με "κλειστά μάτια".

 

Ναι αλλά να μην μπαίνω σε κλίμα ; :yes

Edited by Lalakis81
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα μιας και υπάρχει πρόσφατη εκδρομη στο st moritz

Και θα το επισκευτουμε και εμεις έχει κάποιος αποψη για το Corvarch.

Στις 6 μέρες σκι πόσες μέρες θα του δίνατε ;

 

1 μερα + το νυχτερινο. Αποψη μου να αποφυγεις το τερμα δεξια κομματι.

 

Εγω παντως δεν θα συνιστουσα Diavolezza. Πολυ μαρκετινγκ.....

 

Εκτος και αν εχεις αντοχες να φευγεις ευθεια κατω για να προλαβεις την επομενη καμπινα και να μην χανεις χρονο........

Edited by kaps
  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για Corviglia ξεκινάς ουσιαστικά μέσα από το St.Moritz (δύο σημεία αναχώρησης). Περισσότεροι αναβατήρες (24), περισσότερα χλμ (163), πιο ομαλές πίστες, πιο δημοφιλές χ/κ.

 

Για Corvatch πρέπει να μετακινηθείς λίγο πιο έξω (Sils ή Silvaplana). Λιγότεροι αναβατήρες (14), λιγότερα χλμ πεδίου (150), μεγαλύτερη δυσκολία.

 

Αξίζει όμως και μία περιήγηση με το τρένο (το δρομολόγιο προς Zurich) όπου μπαινοβγαίνεις με τις μπότες φορεμένες και τα πέδιλα στο χέρι και σε κάθε χωριουδάκι σταματάς για ένα δύο περάσματα στα τοπικά μικρά χ/κ. Έχει πλάκα...

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ προτείνω 2 μέρες Corvatsch και μια diavoleza . Και στα δυο βρίσκεις ωραίες μακριές πίστες άψογα στρωμένες απλά πιστεύω ότι τα σχόλια είναι ανάμεικτα και κάποιοι προτίμησαν να κάνουν περισσότερο σκι στο St. Moritz - corviglia γιατί

α) ένα κοματι του Corvatsch το πρωί είναι ανηλιο και χρειάζεται να πάρεις συρόμενο για να παίξεις και στην περιοχή του futschellas

B) στην diavoleza-lagalb πάρχουν μόνο δυο 150αρες καμπίνες και το ένα πρόβλημα που είχαν μερικοί με το βάλε βγάλε πέδιλα συνέχεια και με τη εν μερι ξεκούραση στο lift ( είσαι όρθιος ) και ότι εάν κάνετε πολλά άτομα παρέα σκι και περιμένει ο ένας τον άλλο με διάφορες στάσεις ενδιάμεσα και χάσεις την επόμενη καμπίνα είναι λίγο χρονοβόρο ( αυτό δεν ισχύει στο Lagalb που η καμπίνα φεύγει αυτόματα χωρίς λιφτιερη όποτε κάνει περισσότερα δρομολόγια ).

Γενικά εάν είσαι ευκολοβολος θα πρέπει να τα γυρίσεις όλα και θα ξετρελαθείς! Εάν δεν θες και πολύ ταλαιπωρία το st.moritz - corviglia θα σε αποζημιώσει!

 

Υγ. Εάν πας από diavolezza πρώτα κάνε εκεί σκι και μετά πας τσουλοντας lagalb, από εκεί γυρνάς μόνο με σκι bus ( 3 λεπτά δρόμος είναι κα έχει κάθε μισή ώρα ).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το έσπασα σε 3Corviglia-2Corvatch+νυχτερινό-1Diavoleza και δεν το μετάνιωσα.

 

Corvatch να πας και τέρμα δεξιά. Πολύ ωραίο vertical. Να μην πας γενικά Corvatch πολύ πρωί γιατί είναι στη σκιά. Diavolezza εμένα μου άρεσε πολύ αλλά έπιασα τον ρυθμό που λέει ο kaps με το λιφτ. Δεν θέλει τρέλα γκάζια αλλά σκι χωρίς στάσεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα μιας και υπάρχει πρόσφατη εκδρομη στο st moritz

Και θα το επισκευτουμε και εμεις έχει κάποιος αποψη για το Corvarch.

Στις 6 μέρες σκι πόσες μέρες θα του δίνατε ;

 

Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος απάντηση, διότι εξαρτάται από τον καιρό, τις θερμοκρασίες, το που θα μένεις και ως θα μετακινείσαι, τι σκι σου αρέσει να κάνεις, κλπ, κλπ. Άρα υπάρχουν πολλές προσωπικές απαντήσεις για να κάνεις την επιλογή σου.

Η Corviglia, είναι πιο μεγάλο χιονοδρομικό, έχει πιο φαρδιές πίστες, περισσότερο κόσμο.

Το Corvatsch, αν και κοντά (ως απόσταση), με το λεωφορείο απέχει σχεδόν μισή ώρα από το St. Moritz. Για να ανεβείς στο χιονοδρομικό πρέπει να πάρεις την γνωστή άβολη καμπίνα, που συνήθως έχει κόσμο, άρα και στριμωξίδι. Με το που φτάνεις πάνω, έχει άλλη μια εξίσου άβολη καμπίνα για να φτάσεις στα 3300μ. Με συμπαθητική κατεβασιά καλού υψομέτρου, αλλά με το πρόβλημα πρόσβασης με την καμπίνα. Τα λιφτ F και G έχουν όμορφες κατεβασιές για να σε κρατήσουν για αρκετή ώρα. Επίσης όμορφες οι κατεβασιές του Ι, όπως επίσης και η κατεβασιά σε Furtschellas. Ως χιονοδρομικό ελληνικών συμφερόντων δεν έχει πρακτικά καμία σήμανση. Πάρα πολύ καλή η κατεβασιά με τον αριθμό 5, που μόνο μαύρη δεν είναι και σε επιστρέφει πίσω στο St. Moritz Bad. Και μόνο για αυτή την κατεβασιά, αξίζει το πρωί να πας με λεωφορείο, αλλά να προσέξεις στην διασταύρωση!! Φίλος, όταν από εκεί περνάγαμε το πρωί, αντί να στρίψει αριστερά στην πίστα που πας προς Corvatsch, το πήρε ευθεία και επέστρεψε πίσω νωρίς-νωρίς! Όταν πήγαμε ο κόσμος ήταν ελάχιστος, άρα είχαμε κοτλέ πίστες μέχρι το τέλος της ημέρας. Είχες ένα αίσθημα ότι βρισκόσουν κοντά στο τέλος του κόσμου. Στην περιοχή ευχαριστηθήκαμε τόσο πολύ την πρώτη φορά, που ξαναπήγαμε και θα πήγαινα και 3η φορά. Δεν ξέρω αν θα έλεγα τα ίδια αν έβρισκα πολύ κόσμο, ουρές και πίστες που δεν έμεναν αεροδρόμια ως το μεσημέρι.

  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην ξεχνιόμαστε... χιονίζει ακόμη.

 

post-93-0-67447400-1554273446_thumb.png

 

 

 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραιο χιονοδρομικο περασαμε τελεια, αλλα δεν τρελαθηκα και με τις πιστες του.........


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα πάλι οι πίστες με τρέλαναν!!! Αν και δεν ηθελα να το παραδεχτώ και το σπα καλό ήταν!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα το σπα με τρέλανε!για τις πίστες δε με νοιάζει εξάλλου σκι δε ξερω

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία πίστα, φαίνεται σαν ένας μεγάααλος Περικλής, σα να λέμε κορυφή Βάκχου βάση Αφροδίτης.


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιο προγραμμα είναι αυτό που δείχνει και ταχύτητα;

 

Η actioncam (Sony FDR-1000v 4k https://www.sony.gr/electronics/actioncam/fdr-x1000v-body-kit) έχει (προαιρετικά) καταγραφή δεδομένων gps όταν γράφει βίντεο. Χρησιμοποιώντας το δικό τους λογισμικό (δωρεάν το κατεβάζεις) στο PC, διαβάζει τα δεδομένα που έχουν καταγραφεί και κάνει κάποια στοιχειώδη (και ανεπαρκή για τα δεδομένα μου) επεξεργασία βίντεο.

 

Μπορείς να επιλέξεις ανάμεσα από κάποιους (λίγους) τρόπους εμφάνισης των δεδομένων. Θα έλεγα ότι ο τρόπος εμφάνισης δεν με ενθουσιάζει. Σου καταναλώνει σημαντικό τμήμα της οθόνης με δεδομένα όχι τόσο χρήσιμα. Καταγράφει στοιχεία από τότε που ανοίγεις την κάμερα, μέχρι τότε που την κλείνεις. Άρα καλά είναι να την ανοίγεις στην αρχή της κατεβασιάς και να την κλείνεις στο τέλος της κατεβασιάς, ώστε να έχεις αυτούσια τα δεδομένα της και να μην είναι ανακατεμένα με άσχετα στοιχεία (που είναι μέχρι ενοχλητικά και παραπλανητικά για αυτό που θα βλέπεις). Κατά την γνώμη μου δεν καταγράφει (τουλάχιστον δεν δίνει στοιχεία) ίσως το σημαντικότερο στοιχείο που θα ήθελα, όπως το υψόμετρο και την μεταβολή του.

Edited by mil
  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία πίστα, φαίνεται σαν ένας μεγάααλος Περικλής, σα να λέμε κορυφή Βάκχου βάση Αφροδίτης.

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη πίστα του Παρνασσου από την κορυφή Βάκχου έως την αρχή Αφροδίτης θα ήταν πολύ καλή πίστα αν είχε σωστό πλάτος, πάτημα, συνθήκες, ένα λιφτ ανόδου, κλπ, κλπ. Παρόλα αυτά υπάρχουν και άλλες ποιοτικές και ποσοτικές διάφορες. Έψαξα και βρήκα την καταγραφή της συγκεκριμένης κατεβασιας στο gps (ελπιζω να μην έκανα λαθος-η ημερομηνία είναι λαθος καταγεγραμμένη για άγνωστο λόγο από την εφαρμογή):

 

post-398-0-32970800-1554478463_thumb.jpeg

Edited by mil
  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πίστα του παγκόσμιου κυπέλλου,κατεβαίνεις βλέπεις την λίμνη παγωμένη, το χωριό, απέναντι τα βουνα πραγματικά απόλαυση.

Πάντως σύμφωνα με το υψόμετρο που γράφουν τα

lifts η υψομετρική διαφορά είναι 619μ

Δηλαδή τα περισσότερα gps έχουν κάποια απόκλιση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...