Jump to content
pepe karaivanov

Που Να Φάμε Όταν Είμαστε Στα Χκ Της Βουλγαρίας

Recommended Posts

Το ξεκινάω γιατί τα τελευτεα χρόνια στο bansko έχω απαγοιτευτει από τα φαγάδικα !!!

Προσωπικά προτινω :

Τα μαγαζιά της πλατιάς : Orlovo gnezdo -παλιό κομμουνιστικό :) εστιατόριο ,με μεσιμερινο μενού τζαμπα (για αυτούς που κατεβενουν από το βουνο κατά της 2-2.30 )

Σούπα -1,20 - 1,40 κοτόπουλο σχάρα 3-3,50 !

Elmar -είναι κατη μετάξι καφετέρια και σνακ ,αλλά έχει φοβερά ταλιατέλες με μανιτάρια Πορτσινη με 3,5 ευρώ ,πίτσα με 4 και φοβερό κλαμπ σάντουιτς με 3 (νομίζω)

Victorya -αν βρείτε τραπέζι ,όλα είναι πολύ καλά ,τιμές πιο ψιλές αλλά είναι γκουρμέ :)

El Toro -δεν έχω πάει δεν έχω φάει -έχω ακούσει καλά πράγματα !!

Κρέπες κάτω απέναντι από το ξενοδοχείο Strajite καλές και οικονομικές ,σοκολάτα μπανάνα 2 ευρώ

Euforia / Queen's pub / Bears/ Penguins πολύ καλά για μπίρες με μεζεδάκι αλλά πολύ δαμπα-δουμπα

Bania -μια δυο μεχανα πολύ καλές και οικονομικές ( είχαμε πάει με παρέα από το σνουκλαμπ βλέπε Τσιμακο :) το 2013 /5 άτομα και ο γιος μου ,φάγαμε ότι είχε το μαγαζί,τελιοσαμε και της μπίρες και πλιροσαμε 83 λέβα -42 ευρώ !!!

Ραζλογ- πολύ καλές και φτινες μεχανα !!

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Bansko το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ζωντανή μουσική. Δεν αντέχεται. Μια φορά αφού γυρίσαμε όλο το χωριό καταλήξαμε στο μόνο μαγαζί που δεν είχε μουσική. Ε λοιπόν μέσα σε μισή ώρα το αφεντικό κουβάλησε ολόκληρη ορχήστρα που για να μας ευχαριστήσει έπαιζε μόνο ελληνικά σκυλαδικα. Φύγαμε τρέχοντας.

Προσωπικά νομίζω πως το καλύτερο φαΐ το έχω φάει στη ταβέρνα baryakova που μπορεί να είναι και το πιο τουριστικό μαγαζί στο χωριό. Φτηνό δεν το λες. Οι τσιγγάνοι που παίζουν είναι καταπληκτικοί αν τους αντέχεις αλλιώς μαζί με μένα και τις ωτοασπίδες στον πάνω όροφο. Το φαΐ του όμως είναι πολύ καλό και ξεχνάω τα αρνητικά.

Καλό φαΐ έχει στη Banya το συγκρότημα izgreva με τα καλύτερα θερμά λουτρά του χωριού.

Καλά έχω φάει και στη makedonska krachma στο Ντομπρίνιστε.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα προτεινω Victoria. τσιμπημενο σε τιμες αλλα τουλαχιστον τρως καλα.

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και επειδή είναι πάντα γεμάτο,ετοιμάζουν το δεύτερο Victoria στα φανάρια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και επειδή είναι πάντα γεμάτο,ετοιμάζουν το δεύτερο Victoria στα φανάρια

 

Και δευτερο ε? Μια χαρα.

 

Ξεχασα να πω οτι σε περιοδους αιχμης αν δεν κλεισετε τραπεζι μην περιμενετε να κατσετε........ :yes


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βικτορια και για μενα το καλυτερο στο μπανσκο...

Μπαριακοβα τελευταια φορα π εφαγα ψιλοχαλια και ακριβο...τρωγοταν δλδ αλλα δεν αξιζει.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pepe, πες μας και τι μπορούμε να φάμε που δεν πάει το μυαλό μας. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g318870-d2288684-Reviews-Matsurev_Han-Bansko_Blagoevgrad_Province.html

 

Κοτόσουπα για μετά από μια μακρά ημέρα χιονοδρομίας. Ώστε να είμαστε έτοιμοι για την επόμενη.

 

Εννοείται μαζί με τυριά, σαλάτες και τοπικές μπύρες.


<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;"><span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">'''</span></em></span>Riding in the air nocturnal</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Living free</span></p>

<p style="text-align:center;"><span style="color:#ff0000;">Rip ride<span style="font-size:14px;"><em><span style="text-align:center;background-color:rgb(34,34,34);">''</span></em></span></span>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοτόσουπα ,πατσά :) και ολα τα ψιλά καλά είναι ,αρκεί να μη τα πληρώσεις χρήσα !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοτόσουπα ,πατσά :) και ολα τα ψιλά καλά είναι ,αρκεί να μη τα πληρώσεις χρήσα !!!

Πατσά κοιλιά, πολύ ωραίος.....καμιά φορά θα ήθελα και κεφαλάκι ,που παμποροβο σε οσα πήγα δεν βρήκα. Μόνο κοιλιά κάνετε πατσα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φωτογραφίες από το μαγαζί που προτείνει ο pepe,το Elmar.

Σε διακόσμηση που μπορεί κάποιους να τους αποθαρύνει αλλά με ταλιατέλες Πορτσίνι πολύ κάλες.Όχι τεράστια μερίδα.Πήρα επίσης και την ντοματοσουπά τους με 2.6 leva.

Καλή μερίδα.

post-6996-0-84651500-1547559191_thumb.jpg

post-6996-0-09999300-1547559213_thumb.jpg

post-6996-0-92840000-1547559242_thumb.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

πας σουπερμαρκετ ψωνιζεις τα μπριζολακια σου και συναφη ..πας στο διαμερισμα και γινεται

 

πολεμος...εννοειται να διαθετει κουζινα

 

παλια που ειχαμε ξεναγο το Σακη κλειναμε Μπαριακοβα και γινοταν το σωσε και πιστευω κανενας δε εφυγε νηστικος

 

απο τα λεγομενα φιλων εχει ψιλοχαλασει....

Edited by kostasbmw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα τα τουριστικά έχων χαλάσει,όχι τόσο από πιοτιτα όσο από τιμή !!!

Να πω και το άλλο: το σούπερ μάρκετ Aldo που είναι πάνω από το queen's pub είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ μακριά από αυτό ,αν έχετε αμάξι το σούπερ κατο από το Murite hotel είναι πολύ καλό !!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι!!

Με κοιλιά το λέμε σκεμπε τσορμπα

Πατσά λέμε με κεφαλάκι ,πόδια

 

σκεμπε κοιλιά ή στομαχι στα τουρκικα

τσορμπά σούπα στα τουρκικα.

 

για τον πατσα, που στα τουρκικα ειναι...πατσα, υπαρχει και η εκδοχη οτι ειναι απο το λατινικο pantex panticem (θώραξ).

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να κάνουμε ,οι Τούρκοι άφησαν το στηγμα τους ,μετά από 500 χρόνια :( :( :( αλλά εμείς για ανδιδραση την σούπα τη κάνουμε και με χιρινη κοιλιά :)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...