Jump to content
Χρήστος Λάππας

4,5 Μέρες, 7 Χιονοδρομικά (Πάρα Πολλές Φώτο)

Recommended Posts

3219cc5efe10099c64e8e404b9524d59.jpg

 

1/17 sec στο χέρι. Με ISO 1600. Με κινητο τηλέφωνο. Αν μου έλεγε κάποιος πριν λίγα χρόνια ότι θα παίρνουμε τέτοια αποτελέσματα από το τηλέφωνο μας, μάλλον θα χαμογελουσα συγκαταβατικά.

χρησιμοποιησες τριποδακι ?γιατι με 1/17 ...

Πολυ ωραια φωτο !


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μια και μοναδική φωτογραφία της εκδρομής, από το παράθυρο του σπιτιού, με την φωτογραφική μηχανή. ISO 125, 60sec με f/4 με τριποδάκι φυσικά:

 

P1300335.jpg

 

Αυτό (long exposure) είναι το μοναδικό που δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω με ικανοποιητικό αποτέλεσμα με το κινητό.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τριποδακι που πηρα για το σαφαρι, MePhoto Globetrotter εχει ενα εξαρτημα για κινητο (βγαζεις και σελφι) και σκανδαλη Bluetooth. Ειναι λιγο μεγαλυτερο απο το Gorillapod αλλα ματζεβελο (12 ιντσες κλειστο). Σε πληρη αναπτυξη ειναι 54.5 ιντσες (περιπου 138,5 εκ) αλλα με το ζορι σηκωνει την 5DIII με τον ΕF 24-70 f2.8II που ειναι λιγο γουρουνι. Με τον EF 70-200 f2.8 II που εχει δικο του ποδαρακι για τριποδο, το συνολο ειναι πιο ισορροπημενο.

 

Βεβαια καμμια σχεση με το κανονικο τριποδο, που δεν το παιρνεις ομως σε ταξιδια (μου εχουν ανοιξει τη βαλιτσα δυο φορες να δουνε αν ειναι Gatling Gun)... Στο check in μου ζητησαν να το τσεκαρω σαν αποσκευη (για να παρουν το 50αρικο του extra baggage...).Ανοιξα τη βαλιτσα και το εβαλα μεσα επι τοπου. Ξυνιστηκε και μου λεει βαλε να τη ζυγισω. 1 lb και κατι ψηλα παραπανω, της λεω μην το κανεις συζητηση, θα βγαλω απο την βαλιτσα τις μποτες (hiking) και θα βαλω μεσα τα παπουτσια που φοραω και θα'ρθει λιγωτερο. Ξαναξυνιστηκε, αλλα δεν το εκανε κουβεντα...

Edited by MakisM
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μια βάση για το τηλέφωνο και 5 mini τριποδακια στα οποία μπορεί να κουμπώσει! :P Μαζί μου είχα πάρει το ένα που ισως όμως να ήταν το πιο ασταθές...

 

 

Η βάση:

efdd4ce1c7639a3a4eabac1652d7dd57.jpg

 

a6eb8cb565e177447149086155b58d60.jpg

 

82d718ebf26424fb4248ca6b0562b19d.jpg

 

63ceee94b5189830c7c4a6cff0a1a446.jpg

 

012876e317e796eb029c890076ea0d98.jpg

 

93fffae660d4cc9768e17dc5a0c9a5d8.jpg

 

f4c4dcbc5da49f7937b2736833dbc1c1.jpg


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το προτελευταιο το εχω κι εγω. Για την P&S. Αυτο ειχες παρει μαζι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα πάρει μαζί αυτό της τρίτης φωτογραφίας, το gorillapod magnetic. Θεωρητικά εξαιρετικο, αλλά πρακτικά όχι αρκετά σταθερό. Το προτελευταίο είναι ένα της φωτιάς που είχα πάρει πριν άπειρα χρόνια από την Σκιάθο με 8 Ευρω!


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

τι τα κάνεις όλα αυτα? δεν φτάνει μόνο ένα (άντε δύο?) :)


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τριποδακι της πλάκας το είχα πάρει όταν ακόμα είχα μια compact Canon, για την οποία ήταν υπεραρκετό.

 

Όταν αγόρασα την Panasonic GM1 πήρα την βάση της Manfrotto η οποία μπορεί να παραμείνει μόνιμα πάνω στην μηχανή και είναι παραδόξως πολύ σταθερή ενώ παράλληλα δεν ενοχλεί φύλακες μουσείων κλπ. Δεν μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί για κάθετα πλάνα.

 

Για αυτό αγόρασα το pixie evo (πάλι της Manfrotto, το κόκκινο τρίποδο στις φωτογραφίες). Στο Παρίσι αποδείχτηκε το σκυλί του πολέμου, παρα πολύ σταθερό και βολικό. Όμως στον Πύργο του Άιφελ με πούλησε καθώς δεν είχα που να το στηρίξω και έχασα όλα τα πλάνα από τον τρίτο όροφο.

 

Αγόρασα λοιπόν ένα gorillapod hybrid ώστε να είμαι καλυμμένος για τέτοιες περιπτώσεις. Δεν είναι το ίδιο σταθερό με το Pixie, αλλά μπορεί να πιάσει πάνω σε κάγκελα κλπ.

 

Για το κινητο όμως το hybrid είναι υπερβολή, όποτε πήρα το mini magnetic, ελπίζοντας ότι ισως θα στηρίζει και την Panasonic σε ταξίδια όπου δεν έχω καθόλου χώρο για κάτι μεγαλύτερο. Και απογοητεύτηκα.

 

Ακόμα είμαι σε αναζήτησή μίνι τρίποδου που να είναι μικρό, να μπορεί να στηριχτεί σε κλαδιά, κάγκελα κλπ και να είναι πολύ σταθερό. Και μάλλον θα ψάχνω για πολύ γιατί τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει! :P

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μια ακόμα, από το Champery:

 

attachicon.gifIMG_5934.jpg

Να δεις σημερα μερα που βρηκαμε με τον Douglas, κοντρα σε ολα τα καιρικα sites που δινανε ασχημο καιρο. Καλα για αυριο δινουνε καιρο απιστευτο με φοβερες συνθηκες. Λειπεις και συ και οι υπολοιποι μαζι....

Αρε ΜΙΚ που εισαι ρε να τους βαλεις τα γυαλια στα ματια, ολα τα γατακια εδω....

Edited by spider
  • Like 2

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...