Jump to content
Χρήστος Λάππας

Σε Αναζήτηση Midfat

Recommended Posts

Όπως λέει ο τίτλος, κάνω κάποιες σκέψεις για ένα midfat πέδιλο, με μέση γύρω στα 80mm που να επιτρέπει απολαυστικές στροφές στην πίστα, αλλά να μπορεί να βγαίνει και εκτός χωρίς να βλαστημάει ένας μετριας ικανοτητας αναβάτης στην πρώτη υποψία απάτητου.

 

Αφορμή για αυτες τις σκεψεις αποτέλεσε η πρόσφατη εκδρομή μου στο εξωτερικό όπου βρήκαμε καποια καλούτσικα απάτητα, αλλά το περισσότερο σκι μας ήταν σε πίστες με διαφορες ποιοτητες (από hero snow, έως ξυρισμένο τεχνητό). Ήμουν με τα Soul 7 και παρόλο που δεν μπορώ να πω ότι με προβλημάτισαν σε καμία περίπτωση, είμαι σίγουρος ότι ένα αρκετά πιο στενό πεδιλάκι θα ήταν πιο καλός συμβιβασμός. Με τα progressor (με μέση 72 αν θυμάμαι καλά) δεν θα μπορούσα να πάω τόσο εύκολα στο εκτός, ενώ τα δικά μου Mantra γενικά είναι υπερβολικα απαιτητικά και τα έχω αποκλειστικά για τα αξιόπιστης ποιότητας Ελληνικά ανοιξιάτικα.

 

Έχουμε κάποια πρόταση για συγκεκριμένο μοντέλο;

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχεις 72mm και 104mm. Αφού δεν σε ενοχλούν πολύ τα φαρδιά στην πίστα, ένα 88αρι χρειάζεσαι για όταν θα βαριέσαι να κουβαλάς όλα τα άλλα.

Edited by Pant
  • Like 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ουσιαστικά μιλάς για αντικαταστάτες (προς τα πάνω) των progressor, πάρε RC4 CURV GT να τελειώνουμε :LMAO: αλλιώς πάς σε πιο φαρδιά (ή δεν έχει νόημα να παρεις και άλλο).

Σε πιο φαρδιά χάζευα πρόσφατα τα freeride γύρω στα 90mm.

Παντού είδα πολύ καλά λόγια και ότι τα καταφέρνουν πολύ καλά στην πιστα το Head Core 93, το Volkl Kendo και το Nordica Enforcer 93, όλα με rocker εμπρος και πίσω.

Ας πει εντυπώσεις και κάποιος που έχει κάτι σχετικό με τα παραπάνω.

 

Edit : Με τα σκι που έχεις ήδη, θεωρώ πως είσαι φουλ καλυμμένος, εγώ θα έκανα τα χρήματα ταξίδι.

Edited by GiGi
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Με τα σκι που έχεις ήδη, θεωρώ πως είσαι φουλ καλυμμένος, εγώ θα έκανα τα χρήματα ταξίδι.

... με τα στενά κι αν χρειάζονταν θα νοίκιαζα φαρδύ.

  • Like 2

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brahma CA 88, Enforcer 93 και Rictor 82 ή 90.

Βάλε και το Amphibio 86 που λέει ο Pitboul και διάλεξε γραφικά.

 

Φιλικά

7ψυχος

 

ΥΓ. Και Ο,ΤΙ ΠΑΡΕΙΣ να το πάρεις με demo και ψηλό :yes

  • Like 1

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα αναζήτηση, αν μου επιτρέπεται να πω τα 2 cents μου:

 

Μ αρέσει η λογική του ενός "100% πίστα" κι ενός "100% εκτός". Με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι δεν παίρνεις συνέχεια το "εκτός" για οποιαδήποτε μέρα. Ο κίνδυνος του "κάτι ενδιάμεσο" είναι να παρατήσεις τελείως το πέδιλο πίστας.

 

Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσεις αν πρόκειται για αντικαταστάτη των πεδίλων πίστας ή των πεδίλων για εκτός.

Εκτιμώ ότι ένα (εξαιρετικότατο, με βάση όσα ακούω και βλέπω - δεν το έχω βάλει) πέδιλο όπως το Soul 7 αναδεικνύει τις αρετές του σε σχέση με άλλες επιλογές μόνο λίγες φορές τον χρόνο (edit: στην Ελλάδα και για κάποιον που δεν μπορεί να είναι κάθε υπερπουδρομέρα ή όποτε θέλει γενικά για σκι).

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σε πιο φαρδιά χάζευα πρόσφατα τα freeride γύρω στα 90mm.

Παντού είδα πολύ καλά λόγια και ότι τα καταφέρνουν πολύ καλά στην πιστα το Head Core 93, το Volkl Kendo και το Nordica Enforcer 93, όλα με rocker εμπρος και πίσω.

Ας πει εντυπώσεις και κάποιος που έχει κάτι σχετικό με τα παραπάνω.

 

Edit : Με τα σκι που έχεις ήδη, θεωρώ πως είσαι φουλ καλυμμένος, εγώ θα έκανα τα χρήματα ταξίδι.

 

Μιας και αναφέρει ο GiGi για τα φετινά freeride γύρω από τα 90mm.

 

Φέτος πήρα τα Blizzard Rustler 9. Είναι το νεότερο και στενότερο (92-94 μέση) μοντέλο της freeride σειράς Rustler της Blizzard που μέχρι πέρυσι το στενότερο ήταν 102-104mm μέση.

 

Έχει 94 μέση στο 1.80 (92 για <1.80 ύψος) .

 

Είμαι πάααααρα πολύ ευχαριστημένος.

 

Έχει λίγο μέταλο στη μέση κάτω από τη μπότα, το οποίο μειώνεται προς τη μύτη και προς την ουρά. Οι μύτες και οι ουρές έχουν carbon.

 

Δεν είναι απαιτητικό σκι, είναι ευκολότερο και πιο manoeuvrable από τα Nordica Enforcer 93 που αναφέρθηκαν.

Από αυτά που αναφέρει ο GiGi, κοντά στο Rustler είναι τα Head Core 93, ενώ τα Enforcer 93 και Kendo είναι αρκετά διαφορετικά. Διπλά μέταλλα κλπ. Για την ακρίβεια το Kendo είναι το πιο λεπτό Mantra.

 

Στη πίστα πάει πάαααρα πολύ καλά. Είναι πολύ σταθερό και ακριβές. Έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί, πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. Καρβάρει κανονικά και απροβλημάτιστα.

 

Στα μαλακά χιόνια, εκπληκτικό. Tip-Tail γενναιόδωρο rocker, ελαφρύ πέδιλο, εύκολο-γρήγορο pivot σε στενά πεδία-δέντρα-bumps κλπ. Τι να πω... πραγματικά πάρα πολύ καλό.

 

Όποτε συναντηθούμε μπορείς να το δοκιμάσεις Χρήστο. Θα σου αρέσει πολύ πιστεύω. Εγώ πάντως που είμαι μέσου επιπέδου και πέρυσι στο ski test στα Καλάβρυτα τα Mantra, Blizzard Brahma, Nordica Enforcer 93 (που έχουν διπλά μέταλλα) μου φάνηκαν απαιτητικά για το σκι που θέλω να κάνω, πραγματικά τα λατρεύω. Δεν απαιτούν να είσαι, πως να το πω, συνέχεια engaged. Αν το οδηγήσεις δυναμικά θα σε πάει τρένο, αλλά και αν το πας λίγο χαλαρά-χαζεύοντας με λαθάκια-κλεψίματα κλπ δε θα σε ρίξει. Forgiving? σίγουρα ναι!

 

Συμβιβασμός είναι σίγουρα στον πάγο, όπου ναι μεν κρατάει το Rustler 9, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι σαν τα mantra σου.

 

Πάρα πολύ καλό επίσης είναι και το Blizzard Brahma CA που αναφέρει ο 7ψυχος, το οποίο είναι το Brahma αλλά χωρίς τo μέταλλo. Αντί για διπλό τιτάνιο έχει carbon. Φέτος το βγάζει με το όνομα Bushwacker.

 

Θα γράψω και ένα πιο αναλυτικό review στο thread reviews όταν βρω λίγο χρόνο... to be continued

Edited by sbird
  • Like 6

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία γνώμη κι εγώ (*):

 

Πάρε ένα 80-82αρι για περισσότερο μέσα στη πίστα, με φαρδύ φτυάρι λίγο ψηλότερο από τα progressor σου (165+)

 

Ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Head Titan.

 

Εναλλακτικά σε Atomic Nomad, Fischer νομίζω Ranger.

 

Σε άλλες μάρκες δεν γνωρίζω.

 

 

 

 

(*) Οι γνώμες είναι σαν τους κ@λους. Όλοι έχουν από έναν και δεν είναι όλοι ωραίοι. - Αγνώστου.

  • Like 4

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάστορα, Blizzard Brahma θα πάρεις και είσαι κομπλέ....

  • Like 2

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνε μαθηματα σκι

 

Με 5 μαθήματα τα πέδιλα που έχεις θα είναι μια χαρά για τον σκοπό που τα θες

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Αλληλουια.

 

Πάρτα και δεν θα ξανα-ασχοληθεις με τεχνικές πιπες..... και δεν θα ξαναφορέσεις ουτε φατ, ουτε θιν ....

  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

θελὠ ενα αυτοκινητο για πιστα και μετα να κανω διαδρομες εκτος δρομου....

 

Δεν υπάρχει ...

 

κουβαλας 2 πεδιλα μαζι σου και αναλόγως πράττεις .

 

α και ενα πεδιλο για να το μαθουμε θελει ωρεεςςςςςςςς

  • Like 1

Κάνε μου λιγάκι Μπεεεεεε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά μεταχειρισμένου Brahma Ca στο 173 με μέση 86. Αν γίνει τελικά, θα ξανά βγάλω προς πώληση το Mantra καθώς δεν θα έχει τον παραμικρό λόγο ύπαρξης στη συλλογή μου.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου τη δίνει να αλλάζω πέδιλα...πλεόν

εχω ενα πέδιλο και χτίζω την τεχνική μου πάνω σε αυτό

  • Like 1

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά μεταχειρισμένου Brahma Ca στο 173 με μέση 86. Αν γίνει τελικά, θα ξανά βγάλω προς πώληση το Mantra καθώς δεν θα έχει τον παραμικρό λόγο ύπαρξης στη συλλογή μου.

 

Πολύ καλό το Brahma Ca. Το δοκίμασα πέρυσι στο σκι τεστ στα Καλάβρυτα σε 1.80 με 88 μέση και μου άρεσε πάρα πολύ. Ήταν να το πάρω κιόλας το τεστ κομμάτι, αλλά ο μόνος λόγος που δεν το πήρα ήταν η τιμή. Δεν τα βρήκαμε στη τιμή με τον αντιπρόσωπο. Το ίδιο βέβαια και με τον μεγάλο μου έρωτα εκείνη τη μέρα, ένα Volkl 90eight. Τα χαλάσαμε στη τιμή...

 

Πολύ εύκολο και παιχνιδιάρικο πέδιλο, πανάλαφρο, πάρα πολύ καλό στη πίστα, θα το ευχαριστηθείς. Είναι το Brahma (σκέτο) χωρίς το διπλό μέταλο, αλλά με carbon. Πολύ πολύ πιο εύκολο από το Brahma (το σκέτο). Ρώτα και στον Μπούμπα μήπως το έχει και φέτος για τεστ.. (ή μήπως το δοκίμασες ήδη? :) )

 

Σε παγωμένα εκτός (αν βρεθείς), μάλλος θα νοσταλγείς τα mantra σου, αλλά όλα συμβιβασμός δεν είναι? :)

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το δοκίμασα ήδη, αλλά ήταν στην πουδρομερα του Σαββάτου, όπου υποψιάζομαι πως με οποιοδήποτε πεδιλο και αν ήμουν θα περνούσα υπέροχα. Μετά από μια «6» και ένα «Ρέμα» πήγα στο αυτοκίνητο και ξαναπήρα τα φαρδιά.

 

Στον πάγο με ενδιαφέρει να είναι καλύτερο από το Soul, και λογικα θα είναι, καθώς είναι αρκετά πιο στενό. Τα Mantra θα ήθελα να τα κρατήσω για τα ανοιξιάτικα, αλλά αφενός χρειάζομαι τα χρήματα και τον χώρο που μου τρώνε, και αφετέρου έχουν τόσο υπερβολικά μικρό παράθυρο χρησιμότητας για μένα που δεν μπορώ να δικαιολογήσω στον εαυτό μου να τα κρατάω για να κάθονται.

 

(Εννοείται ότι αν δεν προλάβω να τα πουλήσω, στο πρώτο ανοιξιάτικο που θα τα πάρω, όλα όσα γράφω τώρα θα τα ξεχάσω και θα χαμογελάω και πάλι σαν ηλίθιος...)

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

[....ακόμα πάτε για σκι στον πάγο; τσ τσ τσ......]


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λίγο off-topic αλλά μιας καο αναφέρθηκαν τα 90eight, το προηγούμενο Σάββατο δοκίμασα τα 100eight με full rocker του 2017/18 και έπαθα πλάκα με το ποσο καλά πήγαν ακομα και στα λιγα παγωμένα σημεία που βρήκαμε. Γενικά το ποσο μεγάλη εμπιστοσύνη σου βγάζουν για να μην φοβηθείς ο,τι χιόνι και να βρεθεί μπροστά σου! Ξεκούραστα πέδιλα επίσης!

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι σε κατηγορία sport on piste. Μη σε ξεγελά η φαρδιά μεση

Ακριβώς. Και μάλιστα σκληρό και αρκετά δύσκολο.


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε ναι, δεν ειναι για πουδρες (υπάρχουν τα κατάλληλα) αλλα για συμπλήρωμα των SC στην πίστα και για πιο άνετες (από τα 74ρια) βόλτες εκτός σε ζόρικα χιόνια. Υπερβολή μεν, πειρασμός δε!

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...