Jump to content
Χρήστος Λάππας

Σε Αναζήτηση Midfat

Recommended Posts

Τα πήρα, αλλά καινούργια καθώς τελικά η ιδιοκτητης τους προτίμησε να τα κρατήσει! Με προβλημάτισε αρκετά αν θα τα πάρω σε 167, ή 1,73 και τελικά προτίμησα τα πιο κοντά (είμαι 165), καθώς έχω ήδη πιο μακρύ πεδιλο για βαθιά πούδρα όπου χρειάζομαι φλοταρισμα. Οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές και μάλιστα σε μια μέρα που μόνο εύκολη δεν θα την χαρακτηρίζαμε συνολικά!

  • Like 5

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλορίζικα και καλοτσούλητα Χρήστο! Μπράβο, εξαιρετική επιλογή! Και εγώ συμφωνώ με το 1.67.

  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω κουραστεί να λέω (και να γράφω) ότι το μήκος του πέδιλου δεν (πρέπει να) συσχετίζεται με το ύψος του σκιερ. Σχετίζεται κυρίως με την ικανότητά του.

 

Για τον εν λόγω, το 1.67 είναι κοντό.

 

Φιλικά

7ψυχος

  • Like 2

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως θα επιμείνω ότι το 1.67 είναι μια χαρά. Ξέρει πολύ καλό σκι ο εν λόγω συντονιστής, και το 1.73 φυσικά και δεν του είναι πρόβλημα. Αλλά το συγκεκριμένο πέδιλο θεωρώ ότι θα το ευχαριστηθεί καλύτερα σε 1.67. Γνώμη μου πάντα.

 

Φιλικά

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως θα επιμείνω ότι το 1.67 είναι μια χαρά. Ξέρει πολύ καλό σκι ο εν λόγω συντονιστής, και το 1.73 φυσικά και δεν του είναι πρόβλημα. Αλλά το συγκεκριμένο πέδιλο θεωρώ ότι θα το ευχαριστηθεί καλύτερα σε 1.67. Γνώμη μου πάντα.

 

Φιλικά

Οχι ρε παιδια, αν παρει το 1.73 την επομενη σαιζον θα το σκοτωσει για να παρει το 1.67. Κατι τετοιο δεν ειχες κανει με τα Β5 ρε Χρηστο?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα δοκίμασα στο Πήλιο τα Amphibio 88 XTi 1,70 r15,5. Δεν ξέρω ποιας χρονιάς μάλλον όχι πρόσφατο. Πίστες καλοστρωμένες, σκληρές με σημεία ζαχαρόχιονου.

Βαρύ πέδιλο, σκληρό, πάει τραίνο παντού, καρβάρεις εύκολα αν και τελικά είναι "περίεργο" να γωνιάζεις τόσο φαρδύ πέδιλο. Ακόμα πιο περίεργο ήταν όταν γώνιαζα τα 100ρια μου με rocker μπρος πίσω.

Μου φάνηκε πέδιλο για να πας με τεράστιες (πολύ) γρήγορες καμπές και να τελειώνεις τη Σαχάρα πχ με ελάχιστες διαγώνιες ότι χιόνι και πεδίο να 'χει. Και στην πατημένη πίστα μπορείς να τα "χώνεις" αλλά δεν θα δώσει την ευχαρίστηση όσο ένα πιστοπέδιλο. Στις στενές πίστες του Πηλίου προφανώς δεν μπορούσε ξεδιπλώσει τις αρετές του στα μαχαίρια. Αρκέστηκα στο πολύ εύκολο σκιντάρισμα που δίνει, στην ευκινησία του παρά το βάρος του και φυσικά στην σταθερότητά του ότι και να βρει στο δρόμο του. Καλό-χρυσό αλλά όχι αυτό που θέλω. Λόγω φάρδους, όχι σκληρότητας.

Επόμενη δοκιμή κάτι σε 80-84. Ιδωμεν.

  • Like 3

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο, ξεχνάς ένα ακόμη παράγοντα εξίσου σημαντικό, το βάρος και ο συγκεκριμένος κύριος, ως γνωστόν ανήκει στην κατηγορία φτερού...... χαχαχαχχχχ

Edited by vangelis_k
  • Like 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα Β5 τα έλιωσα πριν τα πουλήσω

 

Ναι, αλλα χτυπιοσουν οτι τα ειχες παρει μακρυα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

Κοιταγα αυτο το topic στο site μιας και εχω μια προσφορα για ενα Stockli Laser AX του 2017 στο 175. Το πεδιλο εχει φαρδος 78 και θα το εβαζα σε αυτη την κατηγορια (midfat). Σε πολλα ξενα sites μιλανε πολυ θετικα για αυτο το πεδιλο, σαν ενα allround με αγωνιστικες προδιαγραφες, 80/20 πιστα/εκτος, ανετο για καποιον που θελει να χαρεται απλως το σκι, η αν το φωρτωσει να απολαυσει σταθεροτητα σε ταχυτητες και εξαιρετικες στροφες.. (τουλαχιστον αυτα καταλαβαινω απο σχετικα reviews).

Το ερωτημα ειναι αν για τα Ελληνικα δεδομενα εχετε καμμια γνωμη/αποψη για αυτο το πεδιλο. Δεν εχω δει παρα μονο 1-2 στα Καλαβρυτα/Παρανσσο που συχναζω προσφατα (πιθανον λογω κοστους?) Στα αμερικανικα sites το εχουν σαν την κορωνιδα του all mountain / frontside μαζι με το Blizzard Brahma αλλα ειμαι σιγουρος οτι εκει εχουν και αλλο χιονι.

Το εχει δοκιμασει κανεις να μου πει τη γνωμη του? Σε οτι αφορα εμενα, ειμαι 179, 98 κιλα και μετριος σκιερ με πολλη διαθεση να ανεβω σε επιπεδο (παιρνω περιοδικα μαθηματα τεχνικης κλπ..)

Ευχαριστω,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο, ξεχνάς ένα ακόμη παράγοντα εξίσου σημαντικό, το βάρος .....

Συμφωνώ Βαγγέλη, το βάρος είναι παράγοντας, φερ' ειπείν, ο βαρύς σκιερ θα λυγίσει το 1.73 πιο εύκολα από ότι θα λυγίσει ο ελαφρύς σκιερ το ίδιο 1.73.

 

Το ερώτημα είναι : γιατί ένας συγκεκριμένος σκιερ θα λυγίσει το 1.67 πιο εύκολα από το 1.73 ? Χωρίς μελέτες και πειράματα, η διαίσθηση λέει ότι το μεγαλύτερου μήκους αντικείμενο λυγίζει πιο εύκολα.

 

Και βεβαίως, αυτά αφορούν μόνο την προσπάθεια να εκτελέσουμε πιο κλειστές στροφές από ότι το sidecut το πέδιλου. Σε αυτήν την προσπάθεια όμως, σημαντικό ρόλο παίζει το πόσο μπορεί ο σκιερ να γωνιάσει το πέδιλο. Θεωρώ ότι το πιο μακρύ (midfat) πέδιλο δίνει μεγαλύτερη σταθερότητα όταν είναι γωνιασμένο και έτσι βοηθάει το σκιέρ στην επίτευξη πιο κλειστών στροφών.

 

Τέλος πάντων, σε αυτού του τύπου πέδιλα δεν είναι ζητούμενο οι slalom επιδόσεις.

 

Και προς επίρρωση των παραπάνω, ένα πουλάκι μου είπε ότι ο κ. Συντονιστής θα πουλήσει το 1.67 και θα πάρει 1.73 !!!!!!!!!!!!!

 

Φιλικά

7ψυχος


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο υπολογίσιμο είναι και το roker On groum πρέπει να απασχολήσει τον αγοραστή. Θεωρητικά κλαίν-μαίν, μόνο με δοκιμή.

 

Η βελτίωση πάντως της τεχνικής και η κατάβαση σε ακτίνα στροφής (όχι απλά να τσουλάμε ημι-ευιθεία) αυξάνει την λειτουργικότητα του σκι σαν να πείρατε απότομα καμια 20αρια κιλά βάρος. Αυτό βεβαια σημαίνει οτι ένας βαρής σκιερ με πολύ καλή τεχνική θα το στριμώξει το όριο του πέδιλου άσχημα...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γίνονται ζυμώσεις! Αύριο θα ξεκαθαρίσει το τοπίο, αρκεί να ανέβουμε.

 

Καλημερα σε ολους,

Κοιταγα αυτο το topic στο site μιας και εχω μια προσφορα για ενα Stockli Laser AX του 2017 στο 175. Το πεδιλο εχει φαρδος 78 και θα το εβαζα σε αυτη την κατηγορια (midfat). Σε πολλα ξενα sites μιλανε πολυ θετικα για αυτο το πεδιλο, σαν ενα allround με αγωνιστικες προδιαγραφες, 80/20 πιστα/εκτος, ανετο για καποιον που θελει να χαρεται απλως το σκι, η αν το φωρτωσει να απολαυσει σταθεροτητα σε ταχυτητες και εξαιρετικες στροφες.. (τουλαχιστον αυτα καταλαβαινω απο σχετικα reviews).

Το ερωτημα ειναι αν για τα Ελληνικα δεδομενα εχετε καμμια γνωμη/αποψη για αυτο το πεδιλο. Δεν εχω δει παρα μονο 1-2 στα Καλαβρυτα/Παρανσσο που συχναζω προσφατα (πιθανον λογω κοστους?) Στα αμερικανικα sites το εχουν σαν την κορωνιδα του all mountain / frontside μαζι με το Blizzard Brahma αλλα ειμαι σιγουρος οτι εκει εχουν και αλλο χιονι.

Το εχει δοκιμασει κανεις να μου πει τη γνωμη του? Σε οτι αφορα εμενα, ειμαι 179, 98 κιλα και μετριος σκιερ με πολλη διαθεση να ανεβω σε επιπεδο (παιρνω περιοδικα μαθηματα τεχνικης κλπ..)

Ευχαριστω,

Δεν το ξέρω καθόλου, απλά η μέση 78 το προσανατολίζει από μόνη της στο 80/20 όπως έγραψες. Αν αυτό σε καλύπτει και η τιμή είναι δελεαστική, δεν βλέπω γιατί να μην το πάρεις. Απλά σιγουρέψουν πρώτα ότι «το έχεις», γιατί αυτό το «αγωνιστικών προδιαγραφων» μπορεί να σημαίνει ότι είναι κούτσουρο.

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα μιας και είμαι στην αναζήτηση κάποιου πεδίλου προς αντικατάσταση των rossignol sin 7 98μέση σε κάτι πιο πιστάδικο που να μπορέσει να δουλέψει και κάποιες μέρες το πολύ 5 σε πούδρα αλλά πιο πολύ από μάρτιο και μετά που το χιόνι μαλακώνει.

Το βασικό μου πέδιλο είναι το doperman ti με 71 μέση.

Κάποιες επιλογές που βλέπω είναι armada invictus 89ti, head monster 88ti , fischer mtn 86 ti , faction dictator 1, απλά δεν μπορώ να προσδιορίσω στον εαυτό μου τι κόψιμο πρέπει να έχει το πέδιλο που θα επιλέξω και γενικότερα τρόπο κατασκευής σε μύτη και ουρά.

Θα προτιμούσα κάτι σε σκληρό πέδιλο σίγουρα πιο σκληρό απο τα sin 7 που έχω τώρα


ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.switchbacktravel.com/best-all-mountain-skis

 

 

https://soothski.com/ski-comparisons/2018/all-mountain-skis-comparison/

 

 

Τώρα ευλογώ τα γένεια μου αν σου πω για το 88xti της Elan, αλλά οκ το αναφέρω επειδή νομίζω πως θέλεις ένα σκληρό πέδιλο.

 

Δες και λίγο από έναν αμπάσαντορ της εταιρίας μεν, αλλά είναι ο Πλέικ ρε φίλε.

 

 

Edited by Krits
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τσεκαρε και το καινούργιο το Brahma 88 με τιτάνιο.


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τσεκαρε και το καινούργιο το Brahma 88 με τιτάνιο.

  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει καθόλου σκι αυτός;

 

Σερφεράς ήταν και στην αρχή τον είχαν παραμυθιάσει οι τεντυμπόηδες φίλοι του να πάει να δοκιμάσει στη λίμνη στο βουνό χειμωνιάτικα με σανίδα...

τι να κάνει κι αυτός μετά, να αφήσει να πάει χαμένη η εκδρομή;

 

https://youtu.be/ZeCnXIB60RM

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης την ερχόμενη σεζόν έρχονται:

 

1) Volkl Deacon 84 (το δοκίμασα στο σκι τεστ στα Καλάβρυτα, πάρα πολύ καλό και δυνατό, θα γράψω εντυπώσεις στο αντίστοιχο thread κάποια στιγμή)

 

2) Nordica Enforcer 88 (έχω δοκιμάσει το 93 και έχω γράψει τις εντυπώσεις μου στο reviews thread)

 

3) το Brahma που προτείνει ο porfirio θα βγει και σε 82 (το 88 το δοκίμασα πέρυσι, πάρα πολύ δυνατό επίσης.

 

Και τα τρία θα σου αρέσουν σίγουρα. Το deacon περισσότερο πίστας, το Enforcer σαφώς πιο versatile, το Brahma κάπου στη μέση και λίγο περισσότερο απαιτητικό από το Enforcer.

Το amphibio 88 το είχα δοκιμάσει το 2013, σίγουρα θα είναι διαφορετικό τώρα οπότε δε μπορώ να κρίνω.. Είμαι όμως βέβαιος ότι πρόκειται για εξαιρετικό σκι..

 

Ανάλογα τα γούστα σου διαλέγεις και τύπο και μη κοιτάς μόνο το waist. Από μόνο του δε λέει τίποτα.. Κοίτα κυρίως την ουρά και το rocker.

 

Τετράγωνη ουρά πιο carving oriented, πιο στρογγυλή περισσότερο versatile.

 

Λιγότερο ή καθόλου rocker στην ουρά, περισσότερη σταθερότητα σε σκληρά χιόνια.

Περισσότερο rocker πίσω και σηκωμένη ουρά, πιο παιχνιδιάρικο στα μαλακά χιόνια και ευκολότερη έξοδος από τη στροφή.

 

Περισσότερο rocker μπροστά πιο εύκολη είσοδος στη στροφή.

 

Διαλέγεις και παίρνεις :)

 

Εμπειρικά τα γράφω, έτσι? Δεν είμαι κανένας ειδικός... Ας μιλήσουν και οι ειδικοί :)

Edited by sbird
  • Like 11

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...