Jump to content
k001e

WAKEBOARD ANYONE??

Recommended Posts

i alli megali trella mou pera apo to snowboard einai to wakeboard....mallon einai i proti mou agapi kathws xekinisa wakeboard prin na kano snowboard.... gia mena einai o kaliteros tropos na gemizeis to keno anamesa apo dio xeimwnes :lol: :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΧΕΜΜΜΜΜ......

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ WAKEBOARD? :roll: :roll: :roll: ΓΙΑ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΥΣ! :D:D:D


ζητήται πούδρα κατάλληλη για βιασμό

πληροφορίες μόνο με pm

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι board άθλημα που σε τραβάει σκάφος και εσύ χρησιμοποιείς το απόνερο του σκάφους (wake) για να κάνεις τρύκς που προέρχονται απο το skateboard και πολλά απο αυτά είναι κοινά με τα τρύκς του snowboard.

 

RIMG0031.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ενα καλοκαίρι έκανα wakeboard με την προοπτική να το συνεχίσω σε kite.Δεν έμαθα και τίποτα πέρα από το απλά να κάνω σλάλομ(...ΟΥΑΟΥ) και κάποια άλματα στο απόνερο.

 

 

Μετά άρχισα kite-surf και κόλλησα για τα καλά.Και τώρα πάντως θα ήθελα να ξανκάνω wake ,λογικά θα βγάζω κάποια πράγματα παραπάνω λόγω εμπειρίας kite.

 

wake άρχισα στο Σχοινιά και έκανα και στην Καλόγρια Αχαίας.Φοβερή πόρωση ,αλλά πολλά φράγκα για να το κάνεις και να ασχοληθείς σοβαρά.Υou need the right boat and the right people.Με το kite είναι πιο εύκολα τα πράγματα.....αρκεί να έχει αέρα και η Ελλαδίτσα δόξα το Θεώ έχει μπόλικο.

 

Αν και δεν κάνω snb λογικά το wake χει αρκετή σχέση και πρέπει να βοηθάει.Οπότε οι σανιδάτοι της παρέας δεν χάνουν τίποτα να δοκιμάσουν.

 

Πάντως η Ελλαδίτσα είναι παράδεισος θαλασσίων αθλημάτων σε σχέση με αυτά του βουνού.

 

Φανταστείται ότι στο Δρέπανο έρχονται για kite αφηνιασμένοι Ελβετοί,ακριβώς το αντίστροφο με εμάς που πάμε για ski/snowboard στις Άλπεις.


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 καλοκαίρια εκανα κ εγω k001e (ενιοτε κ kneeboard), αλλα δεν μπορω να πω οτι με συγκλονισε τοοοσο ώστε να συνεχισω (κατι παρομοιο εχω παθει κ με το θαλασσιο σκι κ μονοσκι :? ).

 

Το κεφαλαιο «κανω ενα σπορ, αμεσα εξαρτωμενος από τον ανθρωπινο παραγοντα» ποτε δεν με ενθουσιασε.

 

Είναι παντως ιδιαιτερα απαιτητικο σε μεση κ στον ανω κορμό (κοιλιακοι, στήθος, δικεφαλους, τραπεζοειδεις κτλ)

 

Κωστής :D


Καλώς..συνεχίστε αυτήν την τακτική!

 

Κανέναν όμως δε θυμούνται για τις κρυφές του σκέψεις-απόψεις..ΜΙΛΑΤΕ και ΠΡΑΤΤΕΤΕ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

λοιπόν σας καταλαβαίνω απόλυτα...το ίδιο είχα παθει κ εγώ τις πρώτες φορές δεν με πολυέψηνε... αλλα σιγά-σιγά άρχισα να πορώνωμαι... κάνω πολλά χρόνια τώρα κ είμαι τυχερός να έχω δικό μου σκάφος αλλά σίγουρα είναι μία απασχόληση πολυ πολυέξοδη!! και όπως είπε κ ο makalu πιό πάνω, είσαι εξαρτώμενος ... αλλα τι κάνω ρε παιδιά δεν μπορώ να το ελένξω :twisted: :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι όντως το wake θέλει εκτός από εσένα θέλει σκάφος και τουλάχιστον ακόμα ένα να το οδηγεί.Αλλά αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα,γιατί κατά τα άλλα σκίζει.

 

Αλήθεια κ001e με σανίδα kite(twintip) θα μπορούσα να κάνω wake.To ξέρω ότι υπάρχουν διαφορές σε σανίδια και φινάκια,αλλά έστω θα μπορούσα να πάω????Αφού λες ότι διαθέτεις και σκάφος :evil::shock::shock::shock::shock::shock: Εεεεεε....????? :lol::D:D:D:D :wink: :wink: :wink: :wink:


p1sst.jpg

16 βαθμοί....μπρρρ κρυώνω!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

φαντάζομαι οτι μάλλον θα μπορείς... εδω εμείς κάνουμε κ με surf ... να το δοκιμάσουμε καμιά φορά λοιπόν. :evil::shock::shock:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οριστε και ενα ελληνικο site για wakeboarding

 

www.wakeboarder.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το wakeboard είναι μια φάση διαφορετική και ξεχωριστή και αν υπάρχει καλή καρίνα από κάτω για γεμάτο και σκληρό απόνερο μπορείς εύκολα να κολλήσεις με αυτό το σπορ.

Είναι σαν μια surf φάση, βασικά από κει ξεκίνησε μιας και τα πρώτα σανίδια του wakeboard ήταν σανίδες του . . . surf. Αργότερα όμως πείρε την δική του μορφή και στυλ . Χαλαρότητα το χαρακτηρίζει, άνεση και στυλ και όταν το θελήσεις μπορείς να μπαίνεις στα απόνερα και δυναμικά για ξεσπάθωμα!

Παρόλο που φαίνεται απλό , ή παρόλο που γίνεται στο νερό , το wakeboard μπορεί να γίνει αρκετά ριψοκίνδυνο πράγμα που το καθιστά ανάμεσα στα extremes sports. Υπάρχουν πολλά τρικς (φιγούρες) όπου χονδρικά συγκαταλέγονται σε στυλ , όπως skate style, ή ακόμα και freeride. Τα πρώτο μοιάζει με το skate board και περιλαμβάνει φιγούρες κοντά στο V των απόνερων με πολλά spins (περιστροφές ) στην επιφάνεια του νερού και στα άλματα . Στο freeride το στυλ γίνεται πιο δυναμικό με γερά πατήματα στο απόνερο και απογείωση που σε βγάζει αρκετά έξω από το δεύτερο απόνερο. Τα άλματα αυτά είναι αρκετά ψηλά και με μεγάλη ταχύτητα.

Επίσης κατά το ίδιο τρόπο γίνεται και το wake skate είναι περίπου το ίδιο μόνο που το σανίδι δεν έχει δέστρες.

 

Σαν φανατικός σκιερ τον χειμώνα θα μπορούσε να πει κάποιος ότι θα μου άρεσε το μονοσκι στο νερό . Όχι το wakeboard δεν συγκρίνεται με το μονοσκι ή το διπλό. Είναι άλλη αίσθηση , προσωπικά με ηρεμεί όταν δεν πλακώνομαι στα face plants! (πτώση με τα μούτρα μέσα στο νερό και πιστέψτε με . . . . ΠΟΝΑΕΙ! )


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ ότι πονάει περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο σπόρ. Ο πολύς κόσμος πιστεύει οτι 'εντάξει μωρε νερό είναι...' αλλά είναι λάθος. Το νερό πονάει πιο πολύ απο το χιόνι!!!

Επίσης είναι πολύ τεχνικό άθλημα και αρκετά δύσκολο , το αντίθετο δηλαδή απο το snowboard.

Πάντως έχει εύκολο ξεκίνημα, δηλαδή είναι παιχνιδάκι να 'σηκωθείς' (αντίθετα με το μονοσκί) και επειδή είναι καλό το σκάφος να είναι 'φορτωμένο' για να ωγάζει πιο μεγάλο απόνερο, το κάνει πολύ καλή διασκέδαση για μια παρέα που έχει ένα σκάφος.

Το wakeskate είναι παρόμοιο με την διαφορά α)το σανίδι ειναι λίγο μικρότερο, χωρίς δέστρες και με foamy επιφάνεια, β) ο αναβάτης φοράει παπούτσια και γ) το σκοινι που σε τραβάει πιάνει απο χαμηλά όπως στο σκί ( στο wakeboard το σκοινί πιάνει ψηλά σε ειδικό πυλώνα)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω το wake είναι ότι καλύτερο για τους μήνες που δεν παίζει χιονακι ..........πρέπει να το δοκιμάσετε !!!!

 

Δείτε picz/vidz στο thespot.gr (από Eλληνες riders) και θα καταλάβετε!!!!!!

 

Τα λέμε στην Λίμνη !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανοίγω ξανά το topic για μια ερώτηση που πιστεύω θα ενδιαφέρει αυτούς που κάνουν ή θέλουν να μάθουν.

 

ΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗς Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΣΚΑΦΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 25 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Πολλά λεφτά μου φαίνονται.

Έτσι όπως είναι τα πράγματα, μια μηχανή 40 άλογα για την βάρκα και θα είμαι ok


JAPOW!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
k001e, τι σκάφος και εξοπλισμό έχεις;  

 

 

 

Js

 

Σκάφος έχω ένα Nautique του 2000 και σανίδια Hyperlite Bayerly και Parks.. ασχολείσαι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδια........Τι θα κανω εγω με τους τρελλαμενους ΕΦΗΒΟΥΣ(τον γιο μου εννοω) :?: Πριν 4-5 ημερες με επριξε να σας ρωτησω για kite...--α παιδια ευτυχως μου δωσανε τα φωτα τους στο αντιστοιχο topic. Τωρα παλι με παρακαλεσε να σας ρωτησω για WAKE μια και ειναι τρελλαμενος με οτιδηποτε εχει σχεση με σανιδες.......(EΓΩ ,ΤΙ ΦΤΑΙΩ ,ομως).(σε λιγο θα τον βαλω να σας γραφει ο ιδιος, για να ξεμπερδευω, μια και αυτη την στιγμη δεν εχει την δυνατοτητα απο το σπιτι--αληθεια γινεται αυτο με την δικια μου ταυτοτητα μελους :?: αφου ειναι μολις 15 :?:(ΜΗΠΩΣ μπορω να κανω και μια προταση για ΣΤΧ JUNIOR :?: αυτο -εκτος απο τα "μεγαλα" παιδια,εφηβους-θα μπορουσε να δουλεψει και με τα μικροτερα (με καποιο minimum ΗΛΙΚΙΑΣ) για οσους απο εμας θελουμε, με μαθηματα ,ομαδικα, ski- snowboard και αλλα αθληματα, (κοστος) η εκδρομες κ.λ.π. ):Idea: αν ενδιαφερει καποιον, ανοιγω αλλη θεματικη ενοτητα (προταση προς ΔΣ ισως για την επομενη Γ.Σ.:?: ) προς συζητηση........................................................................

......................Μπορει λοιπον καποιος να με πληροφορησει για 1)δυσκολια αθληματος, 2)μαθηματα στην Αττικη,καποια καλη σχολη,εκπαιδευτη, χρονο (ποσα μαθηματα) -δεν ξερω αν βοηθαει ,αλλα κανει skate & snowboard 3) κοστος κυκλου μαθηματων-μεχρι να μπορει να "σταθει" μονος του,και τελος 4)κοστος -περιπου για wake στις παραλιες.....PLEASE HELP ME he is gonna drive me crazy :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΤΣΙ ησασταν και εσεις στα 14.5 σας :?: (εγω καθολου, ο πατερας μου ουτε να το συζητησει.......αλλωστε δεν υπηρχαν ολα αυτα τα αθληματα το....................΄75-΄76,........ΤΥΧΕΡΑΚΙΔΕΣ........ :!: :Idea::(:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Δυσκολία αρκετή... οχι τόσο στο να 'σηκωθείς' όσο στο να μάθεις να κάνεις το πιο απλό τρίκ. Για ένα πιτσιρικά όμως που κάνει ήδη skateboard/snowboard είναι κάτι που ξεπερνιέται γρήγορα!

2) η καλύτερη σχολή στην περιοχή της Αθήνας είναι στον Ναυτικό Ομιλο Βουλιαγμένης ( http://www.lolosskicenter.gr ).

3) Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα σχολή που να μπορεί κανείς να κλείσει ένα κύκλο μαθημάτων. Λειτουργούν με sessions.

4) το κόστος είναι γύρω στα 30ε για ενα 15λεπτο περίπου και περιλαμβάνει και το εξοπλισμό που χρειάζεσαι

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

4) το κόστος είναι γύρω στα 30ε για ενα 15λεπτο περίπου και περιλαμβάνει και το εξοπλισμό που χρειάζεσαι

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Το μάθημα το κάνει καμιά δίμετρη ξανθιά??

Τσάμπα είναι...

2 ωρίτσες = 1 ετήσια κάρτα στον Παρνασσό...

Share this post


Link to post
Share on other sites
 

4) το κόστος είναι γύρω στα 30ε για ενα 15λεπτο περίπου και περιλαμβάνει και το εξοπλισμό που χρειάζεσαι

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

Το μάθημα το κάνει καμιά δίμετρη ξανθιά??

Τσάμπα είναι...

2 ωρίτσες = 1 ετήσια κάρτα στον Παρνασσό...

[quo

........και λιγα λες.............

te]Μπηκα στο site που μου συστησε ο k001e (ευχαριστω πολυ) και τελικα το κοστος ειναι :shock: 30ε τα [/b]10 λεπτα :!: και αν εισαι αρχαριος :shock: 35ε τα 10 λεπτα :!: :!: :!: Αλλα θα τους παρω τηλεφωνο για περισσοτερες πληροφοριες.......thanks για την βοηθεια παντως

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς: Arma

 

Φίλε μου, απο προσωπική πείρα στη συγκεκριμένη σχολή, σου λέω πως το 10άλεπτο δεν είναι just. Είναι και 15, μπορεί και 20'(αν αντέχουν τα χέρια σου) όταν γίνεις τακτικός πελάτης. Τα παιδιά είναι ΟΚ(προσωπική άποψη).

 

Αυτό όμως που αξίζει να πληρώσεις στα οργανωμένα waterski clubs είναι οι 'σωστές συμβουλές'. Και σε ένα τέτοιο λεπτομερές και ολιγόχρονο(όσον αφορά το χρόνο της άθλησης) σπορ, οι 'σωστες συμβουλές' είναι money saving σε βάθος χρόνου. Είναι σαν να πηγαίνεις για σκί στο βουνό και παίρνεις δάσκαλο.

 

 

Js

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και σκιέρ το wakeboard τα σπάει. Από το καλοκαίρι κόλλησα και μαζί άρχισε και το κορίτσι μου. Περνάμε τέλεια!!!

 

  • Like 6

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν και σκιέρ το wakeboard τα σπάει. Από το καλοκαίρι κόλλησα και μαζί άρχισε και το κορίτσι μου. Περνάμε τέλεια!!!

 

Αφού παρήγγειλες κανονικά ορειβατικά , πάρε και έναν αετό να σε τραβάει αντί για την βάρκα. Μειώνεις το αποτύπωμα σου σε co2 ,όπως με τις φώκιες, και τα γούστα που βγάζεις δεν συγκρίνονται :-)b428299f05e91ee4eb6b5285d5cbfd33.jpg

 

 

ΥΓ πρωτάρης και εγώ

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...