Jump to content
Χρήστος Λάππας

Το Ιστορικό Σαλέ Της Φτερολακας

Recommended Posts

Για να θυμούνται οι παλιοί κ να μαθαίνουν οι νεότεροι

post-7385-0-25281200-1551815176_thumb.jpeg

  • Like 15

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ότι η εγκατάλειψη του μεγάλου πάνω πάρκινγκ ήταν και είναι από τα πιο παράλογα πράγματα που συμβαίνουν σε αυτό το βουνό;

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το Facebook του ΧΚΠ.

 

attachicon.gif64709825-BAC6-4CF5-A1B8-3195A9CDE3D7.jpeg

 

 

αυτό το μικρό ξύλινο σαλεδάκι πιο δίπλα σέρβιρε και gluhwein θυμάμαι..

 

 

 

 

post-2787-0-70220500-1551819629_thumb.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κατασκευή με προκατασκευασμένα κομμάτια , η χρήση εμφανούς μπετό συνδυασμένου με λιθοδομή , το το χάλκινο κυκλικό τζάκι , είναι λες και έχουν βγει από ντοκυμαντέρ της γαλλικής τηλεόρασης του 60-70. Όλο το ΧΚΠ έχει γαλλική «εσάνς «, αφού στήθηκε από την Poma .

 

Ο θρύλος λέει ότι το Σαλέ της Φ. ήταν το σχολείο των Άσπρων Σπιτιών επί Πεσινέ.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς μια φωτογραφία του συρόμενου στα Κελλάρια που ήταν περίπου στη θέση του Ηρακλή;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να είστε καλά όλοι που αναδείξατε αυτό το θέμα. Είδα τις φώτο και θυμήθηκα τα νιάτα μου. Άσπρα Σπίτια, Μεδεών, Φτερόλακα... Φωτογραφίες από τότε... Πωπω! Τι χρόνια ωραία! Μου φτιάξατε τη μέρα, παιδιά! Ευχαριστώ! :) Εύχομαι και η δική σας να είναι το ίδιο ωραία. Αλλωστε, όπως λέει και ο ποιητης: οι θύμησες με γαληνεύουν, τα όνειρα με ζωντανεύουν, και η προσμονή της "αύριον" με κρατάει ζωντανό...!

Edited by christosp
  • Like 9

Πάντα να κοιτάς, εκεί που θες να πας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς μια φωτογραφία του συρόμενου στα Κελλάρια που ήταν περίπου στη θέση του Ηρακλή;

Ο Τηλέμαχος ήταν

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ότι η εγκατάλειψη του μεγάλου πάνω πάρκινγκ ήταν και είναι από τα πιο παράλογα πράγματα που συμβαίνουν σε αυτό το βουνό;

 

Πως αλλιώς θα αναγκάσεις τους επισκέπτες/τουρίστες να πληρώσουν κάρτα για να ανέβουν? Τίποτα δεν είναι τυχαίο....

  • Like 1

elan.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς μια φωτογραφία του συρόμενου στα Κελλάρια που ήταν περίπου στη θέση του Ηρακλή;

 

Ο Τηλέμαχος ήταν

 

Εννοείς σαν εξοπλισμός? Γιατί θυμάμαι να υπάρχει λιφτ ακριβώς εκεί που είναι ο Ηρακλής και τελείωνε κάπου στην ανηφόρα της πλαγιάς. Φαίνονται ακόμα τα σημάδια του διαδρόμου στα δεξιά πάνω από την πρώτη μεγάλη γούβα, δίπλα στο φρύδι. Ήμουν πολύ μικρός βέβαια, ίσως να έχω μπερδευτεί, αλλά ας βοηθήσει κάποιος πιο σίγουρα...

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό είχα ακούσει και εγώ (δεν το πρόλαβα, άρχισα το σκι το 94). Το λιφτ του Τηλέμαχου πήγαινε μέχρι την ανηφόρα του Ηρακλή. Όταν μπήκε το τετραπλό αποσυμπλεκομενο για να μην το πετάξουν το έβαλαν μεταξύ Βάκχου και Αιόλου.

 

Αν βέβαια μπορούσαν να το είχαν βάλει κάπου προς τα Άνω Κελλαρια, θα είχε μεταμορφωθεί το χιονοδρομικό...

  • Like 6

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Τηλέμαχος ξεκίναγε περίπου από το σημείο που τώρα είναι η αφετηρία του Ηρακλή . Τερμάτιζε στο σημείο που ισιώνει η πλαγιά , εκει που έρχονται με φόρα από το απότομο του Ηρακλή και κάνουν άλμα εις ύψος.

Ξηλώθηκε όταν μπήκε ο Ηρακλής και μετα από κάποια χρόνια ξαναμπήκε παράλληλα με το Βακχο, μέχρι λίγο ψηλότερα από την αφετηρία Περικλή , ώστε να υπάρχει «συρόμενη» εναλλακτική σε όλο το μπώλ των Κελαριών.

Στη συνέχεια ξηλώθηκε κι από εκει όταν μπήκε ο νέος Βάκχος.

Ήταν πολυ δημοφιλές λιφτ στο καιρό του.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φανταστείτε τώρα αυτό το καταπληκτικό μπαλκόνι γεμάτο δωρεάν σεζ λονγκ.

Τι να μας πουν και οι Αυστριακοι…

post-6120-0-41302000-1551866173_thumb.jpg

 

post-6120-0-35185500-1551866359_thumb.jpg

  • Like 7

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό είχα ακούσει και εγώ (δεν το πρόλαβα, άρχισα το σκι το 94). Το λιφτ του Τηλέμαχου πήγαινε μέχρι την ανηφόρα του Ηρακλή. Όταν μπήκε το τετραπλό αποσυμπλεκομενο για να μην το πετάξουν το έβαλαν μεταξύ Βάκχου και Αιόλου.

 

Αν βέβαια μπορούσαν να το είχαν βάλει κάπου προς τα Άνω Κελλαρια, θα είχε μεταμορφωθεί το χιονοδρομικό...

 

Έτσι είναι. Ο Τηλέμαχος πήγαινε μέχρι λίγο πριν τον Αίολο υψομετρικά. Στον Αίολο περίμενες κανένα 30λεπτό ενώ στον Τηλέμαχο πολύ λιγότερο και ουσιαστικά σε έβγαζαν σχεδόν στο ίδιο σημείο αλλά δεν μπορούσες να πας στο δεξί κομμάτι.

Ο Ηρακλής άλλαξε όλο το βουνό όσον αφορά τους χρόνους αναμονής στην ουρά.

Edited by Powder Sucks
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σας προσγειόσω λίγο

Σημερινή φωτό

 

post-911-0-07872600-1551885310_thumb.jpg

 

Το πρώτο που προσέχει κανείς είναι τα...πλήθη...κλειστό δείχνει.

Το δεύτερο είναι το πόσο τσιμέντο έχει πέσει σε σχέση με τα παλιά.

Το τρίτο είναι και το πιο παράξενο.

Ποιο είναι αυτό το χιονοδρομικό με μια καμπίνα και ένα κομπι και κάτι...ψηλά..

Πρέπει να ναι πολύ μακριά από την Αθήνα για να είναι άδειο...

Αν το καλοσκεφτείς μετά τα κελάρια και το φαλακρό , το τελευταίο θεωρητικά μόνο...

Πρέπει να έχει την τρίτη μεγαλύτερη μεταφορική ικανότητα στην Ελλάδα.

Αυτά είναι τα αποτελέσματα σχεδιασμού του...αποτέτοιου και υλοποίησης της...αποτέτειας...

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να είστε καλά όλοι που αναδείξατε αυτό το θέμα. Είδα τις φώτο και θυμήθηκα τα νιάτα μου. Άσπρα Σπίτια, Μεδεών, Φτερόλακα... Φωτογραφίες από τότε... Πωπω! Τι χρόνια ωραία! Μου φτιάξατε τη μέρα, παιδιά! Ευχαριστώ! :) Εύχομαι και η δική σας να είναι το ίδιο ωραία. Αλλωστε, όπως λέει και ο ποιητης: οι θύμησες με γαληνεύουν, τα όνειρα με ζωντανεύουν, και η προσμονή της "αύριον" με κρατάει ζωντανό...!

Έχεις σχέση με Άσπρα Σπίτια;

  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα σχέση με Άσπρα Σπίτια. Γεννήθηκα και πολιτιγραφηθηκα ως Δημότης Παραλίας Διστόμου. Έμεινα μόνιμα μέχρι 7 ετών (Μεδεών και πρώτα βήματα στο σκι) και έπειτα μετακομίσαμε (λόγω επιχειρήσεων) αλλά συνέχισα να πηγαίνω για να επισκέπτομαι συγγενείς που εξακολουθουσαν να εργάζονται Άσπρα Σπίτια ή Αντίκυρα. Έχεις κι εσύ κάτι ανάλογο;


Πάντα να κοιτάς, εκεί που θες να πας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε φωτογραφίες (εάν υπάρχουν) από τον Μεδεων σε λειτουργία!

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη φτερό ανέβηκα πρώτη φορά το 1978 ή 1979, πεντάχρονος μπόμπιρας... Το φωτογραφικό αρχείο των γονέων μου έχει χαθεί ή τουλάχιστον είναι δύσκολα προσβάσιμο πλέον. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν φώτο με τον Μεδεώνα. Υπήρχαν τότε συγγενείς στο Δαδι καθώς επίσης και σπίτι, γι'αυτό και τα συχνά δρομολόγια. Ίσως τα ξαδέρφια μου από το Δαδι να έχουν, αλλά κι εκείνα έχουν μετακομίσει και δεν έχω επαφη. Μετά το 1988 σταμάτησα να ανεβαίνω, (σπουδές κλπ.) Οι αναμνήσεις όμως... :)

Edited by christosp
  • Like 3

Πάντα να κοιτάς, εκεί που θες να πας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα σχέση με Άσπρα Σπίτια. Γεννήθηκα και πολιτιγραφηθηκα ως Δημότης Παραλίας Διστόμου. Έμεινα μόνιμα μέχρι 7 ετών (Μεδεών και πρώτα βήματα στο σκι) και έπειτα μετακομίσαμε (λόγω επιχειρήσεων) αλλά συνέχισα να πηγαίνω για να επισκέπτομαι συγγενείς που εξακολουθουσαν να εργάζονται Άσπρα Σπίτια ή Αντίκυρα. Έχεις κι εσύ κάτι ανάλογο;

 

Ναι. Έμενα από το 1984 έως το 2017 (δυστυχώς)


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...