Jump to content
gatz

Εκδρομη Εξωτερικου 2020

Recommended Posts

Γιατί δεν προτείνεται, μια τέτοια εκδρομή, ακόμη και με μετακίνηση με λεωφορείο ( όπως πολλές καλοκαιρινές εκδρομές από πρακτορεία στην Ευρώπη), σε άγνωστο χκ , με περισσότερα από 150 χμ πιστας, και φθηνή κάρτα, με κόστος περίπου 600Ε, να δείτε τι πραγματικό ενδιαφέρον υπάρχει, χωρίς να εικάζεται;

ΥΓ 2 χρόνια κρατάει η μακακια με τα ποστ που χάνονται, πότε θα διορθωθεί επιτέλους;

Προτείνουμε εκδρομές ανάλογα με την ζήτηση που βλέπουμε ότι υπάρχει σε διάφορες συζητήσεις στις συναντήσεις του συλλόγου

Ο σύλλογος δεσμεύεται με συμβόλαιο κάθε φορά για έναν αριθμό συμμετοχών .

Δεν πρόκειται λοιπόν να ρισκάρω να μπει οικονομικά μέσα ο σύλλογος για ένα είδος εκδρομης που προς το παρόν δεν έχει ζητηθεί από σημαντικό αριθμό μελών

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Η όλη αναφορά μου έγινε στην φράση σου (την οποία έκανα quote)... "Το σκι στις Άλπεις είναι ακριβό άθλημα". την οποία αντέκρουσα. Δεν αναφέρθηκα σε Zermatt και τα μπαράκια είναι μια γενική αναφορά (απαντώντας κάτω από το ποστ του Πάνου) και όχι στο πρόσωπό σου καθώς πιάνεσαι από ένα ποστ μου που δεν περιέχει καμία αναφορά σε σένα.

τότε συγνώμη αλλά είσαι εκτός θέματος γιατί μιλούσαμε για συγκεκριμένες προδιαγραφές της εκδρομής του συλλόγου και όχι τι μπορεί να κάνει ο καθένας με το παρεάκι του ή την οικογένεια του Η φράση μου αναφερόταν λοιπόν σε εβδομαδιαία εκδρομή οργανωμένου group σε οργανωμένο ξενοδοχείο με ημιδιατροφή κσι ομαδική μεταφορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλαβα σήμερα μια προσφορά για το Tach

Είναι το τελευταίο χωριό πριν το Zermatt περίπου 350 μέτρα

Ξενοδοχείο 3 αστέρων με ημιδιατροφή 850 ευρώ ( αεροπορικά-μεταφορικά)

Edited by gatz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

, 13 22/12 bormio livignio, 7 2, 4 . 600 40 , , , , !!!

Δεν κατάλαβα τι γράφεις ;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σύλλογος δεσμεύεται με συμβόλαιο κάθε φορά για έναν αριθμό συμμετοχών .

 

Δηλαδή Κώστα, πας σε ένα πρακτορείο, τους λες διοργανβστε μου εκδρομή με λεωφορείο bormio livignio σε 4κλινα διαμέρισματα, 13 έως 22 Δεκεμβρίου, 7 δν. Χκ,. 2 δν Βελιγράδι , για περίπου 40 άτομα, και στην βγάζει 600Ε με κάρτα, θα σου ζητήσει συμβόλαιο; Αν την ανακοινώσεις τώρα και μέχρι Σεπτεμβρη, δεν έχει συμμετοχές, θα σου ζητήσει χρήματα; Εγώ στην μικρή πόλη που μένω, ξέρω πάντως πρακτορεία, που δεν θα σε χρεώσουν τίποτα.... Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή Κώστα, πας σε ένα πρακτορείο, τους λες διοργανβστε μου εκδρομή με λεωφορείο bormio livignio σε 4κλινα διαμέρισματα, 13 έως 22 Δεκεμβρίου, 7 δν. Χκ,. 2 δν Βελιγράδι , για περίπου 40 άτομα, και στην βγάζει 600Ε με κάρτα, θα σου ζητήσει συμβόλαιο; Αν την ανακοινώσεις τώρα και μέχρι Σεπτεμβρη, δεν έχει συμμετοχές, θα σου ζητήσει χρήματα; Εγώ στην μικρή πόλη που μένω, ξέρω πάντως πρακτορεία, που δεν θα σε χρεώσουν τίποτα....

Εγώ δεν γνωρίζω τέτοια πρακτορεία

Τα ξενοδοχεία θέλουν προκαταβολή

Αν γνωρίζεις εσυ τέτοια πρακτορεία μπορεις να κλείσεις μια τέτοια εκδρομή την βγάζουμε στο φόρουμ αν βρεθούν άτομα γίνεται διαφορετικά έτσι όπως τα λες δεν χάνουμε τίποτα την ακυρώνουμε

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να καταλάβουμε ότι το ski στις Άλπεις είναι ακριβό άθλημα Οι δε προτάσεις του Gatz για ολόκληρη εβδομάδα ski σε τέτοια χιονοδρομικά όχι απλώς είναι ευκαιρία αλλά Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ !!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

τότε συγνώμη αλλά είσαι εκτός θέματος γιατί μιλούσαμε για συγκεκριμένες προδιαγραφές της εκδρομής του συλλόγου και όχι τι μπορεί να κάνει ο καθένας με το παρεάκι του ή την οικογένεια του Η φράση μου αναφερόταν λοιπόν σε εβδομαδιαία εκδρομή οργανωμένου group σε οργανωμένο ξενοδοχείο με ημιδιατροφή κσι ομαδική μεταφορά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ξαναδιάβασε την φράση σου. Αν ήθελες να πες οτι "Το σκι στις Άλπεις όταν θέλεις να πας σε ξενοδοχείο με άλλα 40 άτομα με ημιδιατροφή και ομαδική μεταφορά είναι ακριβό " ναι... συμφωνώ. Αλλά αυτό που έγραψες είναι τελείως διαφορετικό. Θα το σταματήσω εδώ γιατί είναι εκτός εκδρομής συλλόγου.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραθέτω την προσωπική μου αποψη.

 

Από ότι έχω καταλάβει , κάποια άτομα ψάχνουν,ρωτούν και οργανώνουν μία εκδρομή η οποία ανακοινώνεται.

Εαν μου αρέσει,ακολουθώ.

Εαν όχι,δεν ακολουθώ.

Τώρα,εάν έχω να προτείνω κάτι κατ' εμέ καλύτερο και θέλω να προσφέρω έργο,το ψάχνω,το οργανώνω και το ανακοινώνω.

Ίσως τελικά η δική μου πρόταση να γίνει επίσημη εκδρομή του συλλόγου.

Επειδή δεν εχω χρόνο,βαριέμαι ή οτιδήποτε άλλο το κάνουν άλλοι για μένα

 

Σύλλογος δεν είναι το ΔΣ,αλλά όλοι ΕΜΕΙΣ ,που χωρίς εμάς δεν θα υπήρχε.

Άμα δώ μία ολοκληρομένη πρόταση και μου αρέσει,ίσος την ακολουθήσω.

 

Στο θέμα μας τώρα....Zermatt?? σαν αρχική πρόταση μου αρέσει. Να τη δούμε και ολοκληρομενη.....Ίσος ακολουθήσω.?

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έλαβα σήμερα μια προσφορά για το Tach

Είναι το τελευταίο χωριό πριν το Zermatt περίπου 350 μέτρα

Ξενοδοχείο 3 αστέρων με ημιδιατροφή 850 ευρώ ( αεροπορικά-μεταφορικά)

Ξερουμε ποσο κοντα/μακρια ειναι ο σιδηροδρομικος σταθμος του Zermatt απο τα lift?

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξερουμε ποσο κοντα/μακρια ειναι ο σιδηροδρομικος σταθμος του Zermatt απο τα lift?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιώργο νομίζω 200 μέτρα αλλά θα το ψάξω δεν είμαι σίγουρος
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν γνωρίζω τέτοια πρακτορεία

Τα ξενοδοχεία θέλουν προκαταβολή

Αν γνωρίζεις εσυ τέτοια πρακτορεία μπορεις να κλείσεις μια τέτοια εκδρομή την βγάζουμε στο φόρουμ αν βρεθούν άτομα γίνεται διαφορετικά έτσι όπως τα λες δεν χάνουμε τίποτα την ακυρώνουμε

Τα ξενοδοχεία θέλουν προκαταβολή, για να κλείσεις νωρίς τα δωμάτια της σούπερ προσφοράς. Διαμερίσματα σε κανονικές τιμές , με αποδέσμευση 3 μήνες πριν την άφιξη, δεν νομίζω ότι θέλουν προκαταβολή. Επίσης δεν υπάρχει αεροπορικό, που επίσης είναι δεσμευτικό. Μπορώ άνετα να ρωτήσω τοπικά, αλλά νομίζω είναι άκομψο να μην κάνετε, εσείς μια ερώτηση , και να κάνω εγώ κίνηση 750χμ μακρυά από τους υποψηφίους συμμετέχοντες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ξαναδιάβασε την φράση σου. Αν ήθελες να πες οτι "Το σκι στις Άλπεις όταν θέλεις να πας σε ξενοδοχείο με άλλα 40 άτομα με ημιδιατροφή και ομαδική μεταφορά είναι ακριβό " ναι... συμφωνώ. Αλλά αυτό που έγραψες είναι τελείως διαφορετικό. Θα το σταματήσω εδώ γιατί είναι εκτός εκδρομής συλλόγου.

καλύτερα που σταματας

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο νομίζω 200 μέτρα αλλά θα το ψάξω δεν είμαι σίγουρος

 

καλησπέρα και από εμένα,

 

από το σιδηροσρομικό σταθμό ξεκινάει το τρένο που σε ανεβάζει στο Gornergrat (τη μία από τις τρεις βασικές περιοχές του Zermatt

 

Επίσης, ο σταθμός είναι περίπου 200-300 μέτρα μακρυά από το lift / ασανσέρ / τρενάκι που σε ανεβάζει στο rothorn (περιοχή zunnega).

 

Τα lift για Furi, Cervinia, Plateau Rosa, κτλ , τα οποία επίσης εξυπηρετουν την περιοχή Gornergrat είναι στην άλλη άκρη του χωριού,

 

Πρακτικά αυτά σημαίνει ότι για να μην έχεις πολύ περπατημα, θα πρέπει να μένει ή κοντά στο σταθμό, ή στην άκρη του χωριού από την άλλη πλευρά

 

Τα λεωφορεία που εξυπηρετούν συνήθως είναι γεμάτα τις ώρες αιχμής, ενώ τα ηλεκτρικά ταξί χρεώνουν περίπου 6 ευρώ για τη μετακίνηση

 

Εγώ έμενα κοντά στο σταθμό και γενικά δεν έριξα πολύ περπάτημα. Το τραίνο για Gornergrat θέλει περίπου 45 λεπτά για κορυφή και είναι λίγο ταλαιπωρία. Προτιμότερο ήταν να ανέβω Rothorn και να μετακινηθώ με σκι προς Trockener steg (Matterhorn paradise). Αυτή η τελευταία περιοχή (και λόγω σύνδεσης με Cervinia) νομίζω ότι είναι η πιο ενδιαφέρουσα χιονοδρομικά για πολλούς λόγους

 

ελπίζω να βοήθησα

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ξενοδοχεία θέλουν προκαταβολή, για να κλείσεις νωρίς τα δωμάτια της σούπερ προσφοράς. Διαμερίσματα σε κανονικές τιμές , με αποδέσμευση 3 μήνες πριν την άφιξη, δεν νομίζω ότι θέλουν προκαταβολή. Επίσης δεν υπάρχει αεροπορικό, που επίσης είναι δεσμευτικό. Μπορώ άνετα να ρωτήσω τοπικά, αλλά νομίζω είναι άκομψο να μην κάνετε, εσείς μια ερώτηση , και να κάνω εγώ κίνηση 750χμ μακρυά από τους υποψηφίους συμμετέχοντες!

Κάντο. Ρώτα.Πάρε μια προσφορά. Δεν χάνουμε τίποτα.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θεωρούμε ότι έχουμε πλήρη ενημέρωση πλέον, ας κάνουμε μια πρώτη έρευνα αγοράς-δημοσκόπηση, απευθυνόμενη σε όσους είναι μέλη του Συλλόγου ή θέλουν να γίνουν, για να έρθουν στην εκδρομή του Συλλόγου.

Αν υπάρχει τεράστιο ενδιαφέρον, ας μας τεθεί υπόψη κι ίσως αποφασίσουμε ως ΔΣ δύο διαδοχικές εκδρομές για να επιλέξει ο καθένας .

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν αναμονή του λευκού καπνού λοιπόν!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

H εκδρομή του συλλόγου θα γινει στο χιονοδρομικό κεντρο του ZERMATT στην Ελβετια.

Η ημερομηνία της εκδρομης θα ειναι 18-25 Ιανουαρίου.

Εντος της εβδομαδος θα βγεί επισημη ανακοινωση με τις τιμες για μονοκλινα και δικλινα δωματία.

Θα υπαρξουν δυο ξενοδοχεία ενα 4αστερων στο Zermatt, και ενα 3αστερων στην πολη Tach

 

Panoramakarte_Winter.pdf

 

post-3005-0-04898700-1555417878_thumb.jpg

 

 

 

 

Edited by gatz
  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...