Jump to content
vaggelis

Ταξίδι Για Να Έχουμε Να Συγκρίνουμε

Recommended Posts

Δεν ξέρω εάν βρίσκεται την παροχή καλή ..... για να έχουμε να συγκρίνουμε

https://www.telegrap...ki-destination/

https://www.telegraph.co.uk/travel/ski/reader-ski-trips/luxury-ski-holiday-to-austrias-top-ski-destination/

Edited by vaggelis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με μια πρόχειρη εκτίμηση, οι 1130 λίρες μας κάνουν περί τα 1300 ευρώ, χώρια τα skipass (+ ~300).

Συνυπολογίζοντας τη διαφορά κόστους των αεροπορικών μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας δε ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί σημείο αναφοράς για τα δικά μας δεδομένα.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον να προσέξουμε ,παρεχόμενες υπηρεσίες που σου προσφέρονται σε σχέση με # στεγνές #παρεχόμενες υπηρεσίες από ελληνικής πλευράς

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον να προσέξουμε ,παρεχόμενες υπηρεσίες που σου προσφέρονται σε σχέση με # στεγνές #παρεχόμενες υπηρεσίες από ελληνικής πλευράς

 

χμμμμμ..... οπως?????


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άνθρωπο που ξέρει το βουνό και θα κάνει μια μέρα σκι μαζί σου πχ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι αυτή η υπηρεσία ρε συ Κωνσταντίνε?

 

Εμένα μου κάνει φύκι για μεταξωτή κορδέλα.

Λες και έχεις στη διάθεσή σου μια μονο μέρα και ψάχνεις ποια θα είναι η καλύτερη πίστα για να σκιάρεις, άρα χρειάζεσαι κάποιον που να την ξέρει;

 

Γιατί από την άλλη δεν είναι μάθημα σε καμία περίπτωση.

 

Επίσης, αν διαβάσεις τα ψιλά γραμματα, λέει ότι μπορεί και να μην είναι ο συγκεκριμένος host αλλά κάποιος άλλος.

 

 

Graham Bell, VIP SKI hosts or The Telegraph Ski and Snowboard editorial team to show you around the mountain

 

Επίσης, η Αγγλική αγορά λογικό είναι να έχει χαμηλότερες τιμές στα αεροπορικά, αυτό πώς ξεπερνιέται/συγκρίνεται;

 

Δεν γίνεται μνεία επίσης τι αριθμό συμμετεχόντων αφορά η προσφορά, οπότε θολό το τοπίο κι εκεί.

 

Καλές οι συγκρίσεις, αλλά να έχουν και νόημα.

 

Άποψή μου.

 

Ως γνωστόν:

 

 

Οι γνώμες είναι σαν τους κ@λους.

Όλοι έχουν ένα, και δεν αρέσει κατ' ανάγκη στους άλλους.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι σημαντικό η τιμή αφορά αναχώρηση 11 Απριλίου τέλος σαιζόν με μη προβλέψιμη ποιότητα χιονιού

Επίσης το ξενοδοχείο είναι σε αρκετή απόσταση από τα lift

Edited by gatz
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω το επικότερο είναι αυτό ακριβώς το quote που ξεχώρισες, Panchristo... :animier:

Graham Bell , VIP SKI hosts or The Telegraph Ski and Snowboard editorial team to show you around the mountain

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

The devil always hides in the details mate.

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν βρίσκεται την παροχή καλή ..... για να έχουμε να συγκρίνουμε

https://www.telegrap...ki-destination/

https://www.telegraph.co.uk/travel/ski/reader-ski-trips/luxury-ski-holiday-to-austrias-top-ski-destination/

 

 

εμεις εχουμε το Giannis50 σε ό τι πιο κοντινό!!!!! Χαμηλότερο κόστος, καλύτερο apres ski!!!!!

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

εμεις εχουμε το Giannis50 σε ό τι πιο κοντινό!!!!! Χαμηλότερο κόστος, καλύτερο apres ski!!!!!

Πραγματικά , αν και δεν έχω την τύχη να τον γνωρίζω , αλλά είναι πρόταση να τον έχουμε... !

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε να πάμε Ischgl τότε του χρόνου.

 

Ξέρω έναν που "δεν θα θέλει", αλλά ποιος του milάει...

  • Like 9

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά , αν και δεν έχω την τύχη να τον γνωρίζω , αλλά είναι πρόταση να τον έχουμε...

 

 

ευχαριστω για την καλη σας διαθεση....αλλα ισως πολλοι δεν γνωριζουν οτι δεν ειμαι επαγγελματιας γυρω απο το σκι...οποτε και δεν μπορω να ανταποκριθω σε αυτα που ζηταει ο συλλογος.....πχ 40 ατομα συμμετοχη..ξενοδοχειο ποιοτητας...ημιδιατροφη κτλ......

  • Like 6

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

εμεις εχουμε το Giannis50 σε ό τι πιο κοντινό!!!!! Χαμηλότερο κόστος, καλύτερο apres ski!!!!!

 

εχεις ηδη κερδισει μπυρα στο TROFANA!!...φιλια στην οικογενεια!


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς για το που απευθύνονται οι εκδρομές που διοργανώνει η ομάδα του συλλόγου που ασχολείται. Οποίος έχει διαφορετική άποψη ας έρθει να προτείνει κάτι διαφορετικό και φυσικά να το οργανώσει

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είπα ότι εσυ δεν το έχεις δοκιμάσει ,είπα ξεκάθαρα έλα να προτείνεις και να οργανώσεις μια εκδρομή για τον σύλλογο κοντά στα δικά σου πρότυπα . Μπορεί ναι να υπάρχουν αρκετοί που να ενδιαφερθούν .

Εγώ προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο όποτε και δεν το προτείνω . Η εμπειρία μου από συζητήσεις στον σύλλογο είναι ότι δεν ενδιαφέρονται για εκδρομή με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις .

χωρις να μου πεφτει λογος, μια εκδρομη οδικως που.χ. στο Τρεντινο δεν ειναι τοσο ασχημη σαν iδεα. θελει χρονο (γιατι παιζει και πλοιο μεσα) αλλα δεν ειναι και τοσο ταλαιπορια.
το θεμα ειναι ποσο φτηνοτερα θα βγει...αν γλυτωσεις 200 ευρω δεν αξιζει τον κοπο
αν που.χ. απο τα 1200 (λεμε τωρα) πας στα 750 τοτε μονο αξιζει για κουβεντα
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλήθεια ,έχει εξετασθεί η περίπτωση που αναφέρει παραπάνω ο Turms? Πολλά ταξιδιωτικά γραφεία οργανώνουν εκδρομές τα Χριστούγεννα με λεωφορεία σε Ιταλία -Αυστρία,πόσο μάλλον τον Ιανουάριο που είναι και χαμηλή περίοδος για το σκι.... Ο σύλλογος από τα εκάστοτε ταξιδιωτικά γραφεία που απευθύνεται έχει πάρει κάποια προσφορά? Ξέρουμε όλοι πόσο ΄΄κοντά΄΄ είναι η Ιταλία (Trentino-Val di Fassa-Val di Fiemme-Alto Adice , Sud Tirolo κ.λ.π.) . Αν η διαφορά πλησιάζει το ποσό που αναφέρει ο Turms πιστεύω ότι θα ενδιέφερε πολλούς από το σύλλογο. Κατά τα άλλα ας χαμηλώσουν λίγο οι τόνοι....

Edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites

και για να αλλαξει λιγο η συζητηση και να φυγουμε απο την γκρινια ,επεσε χθες στην συνάντηση της Αθηνας η ιδέα για εκδρομη οχι στις Αλπεις αλλα στην Ανδορα .

το ψαχνουμε.

ο συλλογος δεν εχει ξαναπάει.

Αν καποιος εχει παει και εχει πληροφορίες ας μας ενημερώσει.

 

post-3005-0-55518800-1552561404_thumb.jpg

 

 

Edited by gatz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

και για να αλλαξει λιγο η συζητηση και να φυγουμε απο την γκρινια ,επεσε χθες στην συνάντηση της Αθηνας η ιδέα για εκδρομη οχι στις Αλπεις αλλα στην Ανδορα .

το ψαχνουμε.

ο συλλογος δεν εχει ξαναπάει.

Αν καποιος εχει παει και εχει πληροφορίες ας μας ενημερώσει.

 

Έτσι, για τη σαλάτα της συζήτησης, κι επειδή φταίω για την ιδέα που έπεσε... (mods, δεν έχουμε ξεχωριστό topic γι' αυτό?)

 

https://www.snowmagazine.com/features/1208-top-tens/the-10-best-ski-resorts-in-the-pyrenees


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που απολαμβάνεις με τον Γιάννη χάνεται με τα πολλά άτομα. Με 5-6 είναι απόλυτη εμπειρία

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εκδρομές είναι μια χαρά. Όποιος μπορεί και θέλει ακολουθεί. Όποιος θέλει κάτι άλλο ψάχνει και το βρίσκει. Έχω πάει με 2500 € έχω πάει και με 700€. Πέρασα ΑΑΑ γιατί έκανα αυτό που αγαπώ και στις 2 περιπτώσεις.

Εάν κάποιος θέλει φθηνή οδική για Ιταλία τουλάχιστον 4 άτομα ας μου πει να του το οργανώσω. Μην διαπληκτίζεσθε για ένα θέμα που είναι το χόμπι μας, η κ...α μας. Χαλάμε την μαγεία.

  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...