Jump to content
Al_Foutzin

Δύο 108Χτάρια “παντός Χιονιού”

Recommended Posts

Το παρακάτω δεν θα το χαρακτήριζα review με την αυστηρή, τεχνική και επαγγελματική έννοια. Ο λόγος είναι προφανής, δεν έχω ούτε το επίπεδο τεχνικής, ούτε τις τεχνικές γνώσεις για να υποστηρίξω κάτι ανάλογο. Είναι λοιπόν μια προσωπική - εμπειρική παρουσίαση για δύο πέδιλα που επέλεξα να δοκιμάσω προς αναζήτηση ενός φαρδιού (95-110) και ταυτόχρονα σχετικά “εύκολου”/“παιχνιδιάρικου” πέδιλου για χρήση από φρέσκα (προφανώς) έως ανοιξιάτικα, μαλακά και ανάμεικτα χιόνια.

 

 

Ο λόγος για τα εξής πέδιλα:

 

Volkl 100eight (Μοντέλο της σεζόν 2017)
Μήκος 180cm

 

post-1407-0-99231000-1552603235_thumb.jpg

 

 

Έχει full rocker / αρνητικό camper και ακτίνα στροφής 22μ στο 1,80.

Το είχα για δυο αρκετά διαφορετικές μέρες τον Φεβρουάριο. Τη μία είχε φρέσκο χιόνι και σε πολλά σημεία ωραία πούδρα. Εκεί το πέδιλο απλά χαίρεσαι να το καβαλάς. Επιπλέει χωρίς δυσκολία λόγω κατασκευής και σου δίνει μια φανταστική σταθερότητα για να νιώσεις αυτοπεποίθηση να πας πιο γρήγορα πάντα με έλεγχο! Η Σαχάρα στον Παρνασσό έβγαινε σε 4-5 στροφές. Σε μένα τουλάχιστον μου έβγαινε να κάνω πιο μεγάλες/ανοιχτές στροφές με αυτό και δεν με ενθάρρυνε για πιο κοφτές.

Σε μεικτά χιόνια (της 2ης μέρας) είναι από τα πιο ξεκούραστα πέδιλα που έχω φορέσει. Περνάει από πάνω/μέσα από κρούστες, ανακατεμένα, μαλακά, αφράτα και παραδόξως κρατάει πολύ καλά σε σκληρό χιόνι. Γενικά είναι ένα πέδιλο που εάν το πιέσεις θα αποδώσει ακόμα καλύτερα χωρίς να χάσει την σταθερότητα του. Το τελευταίο οφείλεται κυρίως στο 3D.Ridge, τεχνολογία της Volkl που την περιγράφει ως εξής: Central Woodcore Ridge with superslim wings to significantly reduce weight and swing weight and keep the stability where necessary.

Είναι λοιπόν ένα πέδιλο οδοστρωτήρας παρότι ελαφρύ (1990 g) χωρίς όμως να θέλει πόδια αθλητή για να στρίψει/λειτουργήσει ακόμα και στην πίστα. Προτιμάει τις πιο ανοιχτές στροφές και την ταχύτητα αν και σε πιο χαμηλούς ρυθμούς εξακολουθεί να μην προδίδει. Φυσικά εάν βρεθεί στα πόδια ενός πραγματικά καλού σκιέρ θα κάνει παπάδες!

 

Ήμουν στο τσακ να το πάρω την 2η φορά που το δοκίμασα και μετά γνώρισα το παρακάτω:

 

Armada Tracer 108 (Μοντέλο της σεζόν 2018)
Μήκος: 181cm

 

post-1407-0-75696900-1552581138_thumb.jpg

 

 

Έχει Rocker-Camper-Rocker και ακτίνα στροφής τα 19μ στο 1,81.

Το είχα για μια μέρα την προηγούμενη εβδομάδα με περίεργο ανάμεικτο χιόνι και σε ελάχιστα σημεία κλασικό ωραίο ανοιξιάτικο. Το πέδιλο λειτούργησε πολύ καλά σε αυτό το μείγμα χιονιών. Το πρωί με σαφώς πιο σκληρό χιόνι είχε σημαντικές ταλαντώσεις στις μύτες που ζητούσαν να πιέσεις για να τις σταθεροποιήσεις. Δεν θα γράψω οδοστρωτήρας όπως παραπάνω αλλά σίγουρα είναι πολύ προβλέψιμο και αρκετά ξεκούραστο για τα γούστα μου. Είναι λιγότερο σταθερό από το Volkl στις μύτες όταν περνάει από σκληρά χιόνια. Στρίβει όμως με την σκέψη όπου και να είσαι. Στρίβει και αρκετά πιο εύκολα σε πιο στενά πεδία (βλέπε δέντρα). Ευελιξία είναι νομίζω η λέξη που το χαρακτηρίζει και με αυτή την ευελιξία σε ωθεί να χαρείς περισσότερο το βουνό! Μπορείς να το κατευθύνεις με άνεση σε πιο μεσαίες στροφές και πιο μέτριες ταχύτητες. Στο μαλακό χιόνι προς το τέλος της μέρας δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και ίσα ίσα μου έβγαζε εμπιστοσύνη για να το πιέσω περισσότερο.

Τέλος μέσα στην πίστα όταν μαλάκωσε λίγο το χιόνι πήγαινε με άνεση και χάρη, ξεκούραστα και γρήγορα χωρίς να είναι ασταθές (ίσα ίσα το αντίθετο για το πλάτος του).

 

ΥΓ: Δεν έχω καταλήξει ακόμα προς τα που θα κινηθώ..

ΥΓ 2: Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έχω και τα 2 στις ίδιες συνθήκες χιονιού για να έχω πιο “σωστή” κρίση αλλά το ότι κάλυψα ένα μεγάλος εύρος συνθηκών στο βουνό ήταν αρκετά βοηθητικό θα έλεγα.

Edited by Al_Foutzin
  • Like 9

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη Δευτέρα στα Καλάβρυτα έχει Volkl ski test. Δεν έρχεσαι μήπως το έχει, να το δοκιμάσεις και σε ανοιξιάτικα? :)

Πέρυσι είχε το 90eight! Φανταστικό πέδιλο, ήταν να το πάρω, αλλά... πολύ ακριβό.

  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη Δευτέρα στα Καλάβρυτα έχει Volkl ski test. Δεν έρχεσαι μήπως το έχει, να το δοκιμάσεις και σε ανοιξιάτικα? :)

Πέρυσι είχε το 90eight! Φανταστικό πέδιλο, ήταν να το πάρω, αλλά... πολύ ακριβό.

 

Το σκέφτομαι σοβαρά να έρθω ναι! :yes

Και το 90eight όπως τα λες πρέπει να είναι καταπληκτικό! Η αλήθεια είναι ότι έχουν αρκετά τσουχτερές τιμές αλλά μιας και κοιτάω παλιότερων σεζόν πάντα υπάρχει περιθώριο για έκπτωση!

Edited by Al_Foutzin

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Το σκέφτομαι σοβαρά να έρθω ναι! :yes

Και το 90eight όπως τα λες πρέπει να είναι καταπληκτικό! Η αλήθεια είναι ότι έχουν αρκετά τσουχτερές τιμές αλλά μιας και κοιτάω παλιότερων σεζόν πάντα υπάρχει περιθώριο για έκπτωση!

 

Το 90eight είναι καταπληκτικό, ναι!! Πέρυσι στο σκι τεστ, love at first... curve χαχαχα

 

Αλλά δεν τα βρήκαμε στη τιμή... διαπραγμάτευση διαρκείας, αλλά αδιέξοδο. Μετά δεν το έβρισκα πουθενά ούτε στο εξωτερικό σε νορμάλ τιμή, ακόμα και μέχρι φέτος αρχή σεζόν. Οπότε και άλλαξα στόχο.

 

Έλα πλάκα θα έχει.

 

(πάντως το 100eight που κοιτάς είναι περσινό, 2018. Όχι 2017 ;) )

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

(πάντως το 100eight που κοιτάς είναι περσινό, 2018. Όχι 2017 ;) )

ωπ τώρα το είδα ότι έβαλα λάθος εικόνα! Thanks, το διόρθωσα!

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά δεν μου βγαίνει να ανέβω για το σκι τεστ αύριο.

Μάλλον όμως καταλήγω προς τα armada, κυρίως για την ευελιξία τους!

 

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας για το μήκος των πέδιλων γενικότερα. Αυτά που δοκίμασα ήταν στο 180 και υπάρχουν διαθέσιμα στο 188 που ομολογώ με φοβίζει λίγο. Είμαι 179 και 85-88 κιλά ανάλογα την εποχή!

Edited by Al_Foutzin

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είμαι κανένας ειδίμων, αλλά πιστεύω ότι αν το πέδιλο που μας ενδιαφέρει δεν έχει τρελό rocker, ένας μέσος skier δεν θα κερδίσει τίποτα σημαντικό αν το πάρει πιο ψηλό από το ύψος του. Περισσότερα θα χάσει.

 

Η τάση των τελευταίων ετών, του να καβαλάμε ψηλά επειδή απλά μπορούμε να τα καβαλάμε και αυτά, έχει γυρίσει. Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη, ειδικά όταν μιλάμε για ένα AM ski.

 

Υ.Γ.: αν καιγόμουν να το πάρω, για να το εκμεταλλευτώ και φέτος, νταξ... ποιόν χαλά λίγους πόντους περισσότερο.

 

Με τη δέστρα θα το σετάρεις;

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είμαι κανένας ειδίμων, αλλά πιστεύω ότι αν το πέδιλο που μας ενδιαφέρει δεν έχει τρελό rocker, ένας μέσος skier δεν θα κερδίσει τίποτα σημαντικό αν το πάρει πιο ψηλό από το ύψος του. Περισσότερα θα χάσει.

 

Η τάση των τελευταίων ετών, του να καβαλάμε ψηλά επειδή απλά μπορούμε να τα καβαλάμε και αυτά, έχει γυρίσει. Δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη, ειδικά όταν μιλάμε για ένα AM ski.

 

Υ.Γ.: αν καιγόμουν να το πάρω, για να το εκμεταλλευτώ και φέτος, νταξ... ποιόν χαλά λίγους πόντους περισσότερο.

 

Με τη δέστρα θα το σετάρεις;

 

 

Συμφωνώ πολύ σε αυτό που λες γι' αυτό εξαρχής δοκίμασα αυτά που ήταν σχεδόν στο ύψος μου αλλά διαβάζοντας διάφορα guides για τα μήκη των σκι η αλήθεια είναι ότι με βάση τα κιλά μου και το επίπεδο μου (μέσος σκιέρ 100%) με μπέρδεψαν παρά με βοήθησαν.

 

Ναι σκέφτομαι για φέτος για να τα χαρώ και σε ανοιξιάτικα κτλ αλλά κυρίως γιατί βλέπω ότι υπάρχει μια τάση όσο φτάνουμε Απρίλιο να πέφτει η τιμή τους.

 

Προς το παρόν έχω βρει μια εγχώρια επιλογή σε ατρύπητο της σεζόν που δοκίμασα με δέστρα Tyrolia AAttack 13. Κοιτώντας στο γνωστό γερμανικό ηλεκτρονικά κατάστημα έπεσα σε μια προσφορά σε πολύ κοντινά λεφτά για το μοντέλο του 2019 με την Swift της Atomic/Salomon σε σκι που έχουν γίνει τεστ 2 ημέρες.

 

Το δεύτερο μου ανοίγει μια επιλογή (ορειβατικό) για το μέλλον που δεν έχω σκεφτεί σοβαρά μέχρι τώρα για να είμαι ειλικρινής..

 

Η εταιρία τι προτείνει; Έχει κάποιον οδηγό μεγέθους;

 

Δεν έχω καταφέρει να βρω πρόσφατο οδηγό δυστυχώς.

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά δεν μου βγαίνει να ανέβω για το σκι τεστ αύριο.

 

Την Κυριακή (στις 24/3) θα είναι Παρνασσό ;) Δεν έχουν 100eight αλλά έχει πολλά άλλα ενδιαφέροντα!

  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλα αν θες ισως μπορεσω να σου κανονίσω να δοκιμάσεις ενα ζευγαρι σκι οταν ανεβεις ξανα

  • Like 2

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι αλλα αν θες ισως μπορεσω να σου κανονίσω να δοκιμάσεις ενα ζευγαρι σκι οταν ανεβεις ξανα

Ωραία θα μιλήσουμε! Thanks


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...