Jump to content

Recommended Posts

d1e8f4bb25c98bd3444fa144569e5027.jpg

 

Το δοκίμασα σήμερα σε 163. Με μέση 86 είναι το κλασικό midfat που στην Ελλάδα θα σε καλύψει στο 95% των περιπτώσεων.

Επειδή όμως έχει μέταλλο, το βρήκα πιο απαιτητικό από το Brahma. Το πεδιλο είναι πολύ σταθερό, αλλά θέλει και αναβάτη που να ξέρει να το πάει. Στις τρεις κατεβασιες στην 6 δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα πλήρως πως λειτουργεί, ή αν μου ταιριάζει (υποψιάζομαι ότι είναι ένα τσικ πιο τσαμπουκαλεμένο από όσο θέλω), αλλά κάθε κατάβαση έχτιζε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω σε σκληρό χιόνι, φαντάζομαι όμως ότι θα πηγαίνει ακόμα καλύτερα από το Brahma λόγω μετάλλου.

Παρα το ότι ήταν σε μικρότερο μήκος όμως, το βρήκα λιγότερο πρόθυμο να κάνει κοφτές στροφες και γενικά μου φάνηκε λιγότερο laid-back και φιλικό, και περισσότερο σοβαρό εργαλείο για όσους «τόχουν».

 

Ευχαριστώ τα παιδιά της Armada για την ευκαιρία να το δοκιμάσω!

  • Like 5

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκίμασα και εγώ σε σκι τεστ την προηγούμενη βδομάδα το εν λόγο πέδιλο της προηγούμενης χρονιάς βέβαια σε 1.79 νομίζω.

Οτι καλύτερο έχω βάλει στα πόδια μου το πέδιλο κάρβαρε λες και είναι πιστάδικο και σε καμία περίπτωση δεν ένοιωσα ότι ήταν μεγάλο. Δεν σε ενδιέφερε τι χιόνι υπήρχε από κάτω απλά πήγαινες εκεί που ήθελες όπως ήθελες.

Δεν ένοιωσα καμία ανασφάλεια πουθενα.

Ψάχνω από τότε να το αγοράσω για να αντικαταστήσω το σαφώς μαλακότερο sin 7 rossignoll

  • Like 1

ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο ίσως αυτό που να περιγράφεις ότι σου ταιριάζει καλύτερα να είναι το tracer 88 (δεν το έχω δοκιμάσει ομως) από την σειρά χωρίς το μέταλλο στη μέση. Αν κρίνω από πιο μεγάλο αδερφάκι του θα είναι σούπερ φιλικό με πιο ευκολες μεσαίες στροφές.

Edited by Al_Foutzin
  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καβάλησα και το tracer την ίδια μέρα ύστερα από την πρώτη κατάβαση γύρισα στο ski test και ζήτησα το invictus πίσω...

Τρομερά ασταθές και πολύ δύσκολα μπαίνεις στην ψυχολογία να το πλαγιάσεις όπως επίσης δε με εντυπωσίασε και στα εκτός πολύ πιο όμορφα νοιώθω με το sin 7

  • Like 1

ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιθανότατα. Το επίπεδο μου εμένα δεν είναι για φουλ μέταλλο.

Ναι σε καταλαβαίνω, εμένα δεν είναι ούτε η διάθεση μου για μέταλλο!


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τα invictus 95 χωρίς μέταλλο την Κυριακή σε ύψος 1.67. Μου φάνηκαν αρκετά εύκολα στις στροφές με σχετικά μικρή ακτίνα.

Αυτό που με δυσκόλεψε όμως ήταν ότι ένοιωσα έντονους κραδασμούς στις ανωμαλίες του εδάφους, οι οποίοι δεν αποσβένονταν γρήγορα και το αποτέλεσμα ήταν λίγο ενοχλητικό. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν αποτέλεσμα της τεχνικής μου ή ευθύνεται κάτι άλλο.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, τα ski test από που τα πήρατε; Είχε κάποια σχετική εκδήλωση/περίπτερο στο ΧΚΠ;


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκίμασα κι εγώ τα invictus 95 χωρίς μέταλλο την Κυριακή σε ύψος 1.67. Μου φάνηκαν αρκετά εύκολα στις στροφές με σχετικά μικρή ακτίνα.

Αυτό που με δυσκόλεψε όμως ήταν ότι ένοιωσα έντονους κραδασμούς στις ανωμαλίες του εδάφους, οι οποίοι δεν αποσβένονταν γρήγορα και το αποτέλεσμα ήταν λίγο ενοχλητικό. Δεν ξέρω αν αυτό ήταν αποτέλεσμα της τεχνικής μου ή ευθύνεται κάτι άλλο.

Ισως εφταιγε η έλλειψη του μετάλλου


ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, τα ski test από που τα πήρατε; Είχε κάποια σχετική εκδήλωση/περίπτερο στο ΧΚΠ;

Ναι, είχε ski test με Armada και Faction στην βάση της 6. Παρεμπιπτοντως, είναι το τέλειο σημείο για να δοκιμάσεις πέδιλα.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, είχε ski test με Armada και Faction στην βάση της 6. Παρεμπιπτοντως, είναι το τέλειο σημείο για να δοκιμάσεις πέδιλα.

 

Καθόλου τυχαίο και ποιοί ήταν οι υπεύθυνοι και διάλεξαν το σημείο εκείνο.

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από 2 χρόνια με το invictus 89ti σε 1.72

Το πέδιλο κάνει τα πάντα , γενικότερα αυτή η κατηγορία κάνει τα πάντα πιστεύω και πολύ καλά μάλιστα.

Σταμάτησα να φοράω τα πισταδικά μου πέδιλα μιας και δουλέυει υπέροχα σαν frontside, σε μπακαλόχιονο δεν καταλαβαίνει τίποτα λόγο του rocker και σε πούδρα 20-30 εκ. είναι μια χαρά.

Γενικότερα ένα πολύ παιχνιδιάρικο πέδιλο που κάνεις τα πάντα και όταν θα θελήσεις να καρβάρεις θα το κάνει χωρίς καμία δικαιολογία. 

  • Like 1

ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...