Jump to content
panchristo

Εξόγκωμα Στη Πτέρνα

Recommended Posts

Αφορμή για το παρόν ποστ κάτι που παρατήρησα τη φετεινή σεζόν στο ένα μου πόδι.

 

Δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστός ο Ελληνικός όρος "Οπίσθιο Οστεόφυτο Πτέρνας", νομίζω όμως ότι μετά από μια σύντομη διαδικτυακή έρευνα που έκανα, είναι ό,τι πλησιέστερο. Συναντάται επίσης ως "Οπισθοπτερνική εξόστωση", Αγγλικό συνώνυμο "Haglund's deformity" (Παραμόρφωση Haglund).

 

Πιο συγκεκριμένα, πριν λίγο καιρό παρατήρησα στο ένα μου πόδι, στο πίσω μέρος της πτέρνας, ένα μικρό σκληρό εξόγκωμα, το οποίο μετά από κάθε μέρα σκι εμφανίζεται ελαφρά κοκκινισμένο (προφανώς λόγω τριβής μέσα στη μπότα).

 

Ταυτόχρονα παρατήρησα και μια σχετική ενόχληση κατά τη διάρκεια του σκι, ειδικά όταν οι μπότες είναι κάπως χαλαρές (χρειάζεται στα μαθήματα με αρχάριους για λιγότερη κούραση).

 

Φαίνεται να προκαλείται από τη συνεχή τριβή εκείνου του σημείου του ποδιού με τα υποδήματα (μπότες του σκι στη περίπτωσή μας μάλλον).

 

Απ' ό,τι διαβάζω, η αντιμετώπιση είναι αρχικά συντηρητική (αποφυγή στενών παπουτσιών - εντάξει αυτό με τις μπότες του σκι δεν παίζει...).

 

Υπάρχει επίσης σχετική χειρουργική επέμβαση (αν και απ' ό,τι διαβάζω δεν είναι να τη λαμβάνει κανείς ελαφρά τη καρδία).

Προσωπικά θα περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί μετά το τέλος της σεζόν, αφού διάβασα περιπτώσεις σκιερ στις οποίες υποχωρεί όταν τελειώσει η σεζόν...

 

Κανείς άλλος με το συγκεκριμένο ζήτημα;

Αν υπάρχει μεταξύ μας Ορθοπαιδικός, ας μας διαφωτίσει.

 

Σχετικοί σύνδεσμοι (ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!!):

https://www.iatronet.gr/iatriko-lexiko/opisthopterniki-exostwsi.html

https://stathellisorthopaedics.gr/pathiseis/akros-podas/paramorfosi-haglund/

https://www.klusster.com/portfolios/burlington-orthotic-centre/contents/2041

 

Επίσης μερικά λινκς από σχετικές συζητήσεις σε χιονοδρομικά φόρα:

https://www.tetongravity.com/forums/showthread.php/104509-Haglund-s-Deformity-and-shell-fitting

https://www.newschoolers.com/forum/thread/864091/Haglund-s-Deformity--Bone-Spurs----Boots

https://www.pugski.com/threads/haglund%E2%80%99s-deformity.14237/

 

hrfmxxcg9sqfhvlzvt2t.jpg

Για αποφυγή παρεξηγήσεων, αυτή δεν είναι φωτογραφία του ποδιού μου...

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
γενικα δεν ειμαι ορθοπεδικος...θα σου προτεινα ομως:

1. να δοκιμασεις αν μπορεις σε μαγαζι εχοπλισμου σκι να σου διαμορφωσει τις μποτες αναλογα με το ποδι....η γυναικα μου ειχε ενα θεμα στο κουτουπιε και το εκανε σε ενα μαγαζι στην Αυστρια και απο τοτε δεν ειχε θεμα

2. επειδι εκει ξεκιναει ο τενοντας οπωσδηποτε μην το παρεις ελαφρα την καρδια...


πηγαινε σε κανα γιατρο για καλο και κακο...

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αθλητές σκι που έχουν ζορισμένο πόδι σε στενή μπότα για μεγάλα διαστήματα έχουν αντίστοιχα συμπτώματα. Δεν ξέρω πώς σχετίζεται με την περίπτωσή σου βέβαια, δηλαδή πώς είναι η μπότα στο πόδι σου και τι κινήσεις τρώει. Το είχα πάθει κι εγώ (στο μπροστινό πλάι όμως, όχι φτέρνα) με την προηγούμενη μπότα, αλλά εμφανίστηκε τέλος σεζόν και με την αναγκαστική καλοκαιρινή παύση πρόλαβε να επανέλθει. Αν μείνει για καιρό, δεν επανέρχεται μετά εύκολα (από αθλητές η πληροφορία).

Edited by PhaethonF1
  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έχω και εγω ,φεύγει μετά από λίγες μέρες όταν σταματισεις το σκι

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kι εγω το εχω!... Δεν θα πεθανεις απ'αυτο τα επομενα 20 χρονια. Για πιο πολυ δεν ειμαι σιγουρος... :P

  • Like 2
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνο εμφανίζεται και σε μένα και στα 2 πόδια αλλά σε άλλο σημείο (στα εξωτερικά πλαϊνά των ποδιών) λόγω μικρού last μπότας. Με ενοχλούν και το καλοκαίρι. Σταδιακά φεύγει η ενόχληση μέχρι την επόμενη σεζόν. Ένα μικρό εξόγκωμα φεύγει μέσα σε μία ή 2 ημέρες αναλόγως αν εφαρμόσω πάγο ή κρύο νερό μετά το σκι (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά προσπαθώ να το εφαρμόζω).

Ρώτησα φίλο εκπαιδευτή και μου είπε ακριβώς το ίδιο που ανέφερε ο Κώστας:

Αν μείνει για καιρό, δεν επανέρχεται μετά εύκολα


1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

....Το είχα πάθει κι εγώ (στο μπροστινό πλάι όμως, όχι φτέρνα) ....

Έχουμε κι εκεί...(ουπς)

 

Kι εγω το εχω!... Δεν θα πεθανεις απ'αυτο τα επομενα 20 χρονια. Για πιο πολυ δεν ειμαι σιγουρος... :P

Το να πεθάνεις δεν είναι πρόβλημα. Το να πονάς στο σκι είναι.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το να πονας οσο περναν τα χρονια ειναι εγγυημενο! Στο σκι και οχι μονο... :P

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα , 

αυτό που περιγράφετε είναι κατά πάσα πιθανότητα μια χρόνια τενοντίτιδα του Αχιλλείου Τένοντα και όχι παραμόρφωση Haglund. Αυτό που χρειάζεται είναι μια επίσκεψη στον ορθοπεδικό σας με μια ακτινογραφία αλλά και μια μαγνητική ποδοκνημικής. Η θεραπεία του είναι καταρχήν όντως συντηρητική.

Φιλικά,

Ροντογιάννης Γιώργος

Χειρουργός Ορθοπεδικός

  • Like 3
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/14/2022 at 5:29 PM, ronto said:

Καλησπέρα , 

αυτό που περιγράφετε είναι κατά πάσα πιθανότητα μια χρόνια τενοντίτιδα του Αχιλλείου Τένοντα και όχι παραμόρφωση Haglund. Αυτό που χρειάζεται είναι μια επίσκεψη στον ορθοπεδικό σας με μια ακτινογραφία αλλά και μια μαγνητική ποδοκνημικής. Η θεραπεία του είναι καταρχήν όντως συντηρητική.

Φιλικά,

Ροντογιάννης Γιώργος

Χειρουργός Ορθοπεδικός

Αν και το αρχικό πόστ είναι από το μακρινό προ-covid 2019 (σεζόν 2018-2019), ευχαριστώ για την απάντηση.

Φαίνεται πως μάλλον ήταν μια κάποια τενοντίτιδα όπως λέτε κι εσείς γιατρέ, που κατά τη γνώμη μου προκλήθηκε από τις μεγάλες (ξεχειλωμένες θα έλεγα) μπότες και το περιθώριο κίνησης του ποδιού μέσα σ αυτές.

3 σεζόν (αν και με μια χαμένη λόγω covid) αργότερα, με νέες μπότες (την αμέσως επόμενη χρονιά από το πόστ) το πρόβλημα ευτυχώς δεν έχει επανέλθει.

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...