Jump to content

Recommended Posts

Ελάτε όλοι στην ΓΣ να δημιουργηθεί το νέο ΔΣ με νέα μέλη και νέες ιδέες για να προχωρήσουν όλα τα θέματα του συλλόγου ένα βήμα παραπάνω

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελάτε όλοι στην ΓΣ να δημιουργηθεί το νέο ΔΣ με νέα μέλη και νέες ιδέες για να προχωρήσουν όλα τα θέματα του συλλόγου ένα βήμα παραπάνω

 

για να γινει αυτο πρεπει να το ανακοινωσετε και στο ανοιχτο φορουμ για να το μαθουν ΟΛΟΙ ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

για να γινει αυτο πρεπει να το ανακοινωσετε και στο ανοιχτο φορουμ για να το μαθουν ΟΛΟΙ ...

 

Όλες οι ανακοινώσεις του STX όπως η πρόσκληση για την ΓΣ είναι στο ανοικτό φόρουμ την βλέπουν όλοι
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίτ; Επειδή κάνετε μερικές ημέρες σκι, μία εβδομάδα στις Άλπεις ανήκετε στην ελίτ; Συγνώμη αλλά μάλλον δεν την έχετε γνωρίσει ή δεν θέλετε. Εγώ έχω άλλη μία ημέρα σκι πριν πω τέλος για φέτος. Είμαι, ήμουν ευχαριστημένος για τις μετρημένες χιονοδρομικές εμπειρίες. Δεν γίνομαι Hermann Maier όταν βάζω τα σκι, ένας μέτριος χαρούμενος χιονοδρόμος είμαι, ο Αποστόλης ...

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε αυτο συμφωνω...ελιτ δεν ειναι ο Χ που λιωνει στον παρνασσο και στην βασιλιτσα και παει μια βδομαδα αλπεις...βεβαια για την πλειοψηφια του κοσμου στην ελλαδα το σκι ειναι για πλουσιους...ακομα και αν εσυ μενεις σε σκινακι εξω στο χιονι και ανεβαινεις με το ΚΤΕΛ και μετα αντι για λιφτ πας με τα ποδια στην κορυφη.

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλες οι ανακοινώσεις του STX όπως η πρόσκληση για την ΓΣ είναι στο ανοικτό φόρουμ την βλέπουν όλοι

 

το 2019 ενα μυνημα εχει αναρτηθει στις Ανακοινωσεις περα απο τις συναντησεις......οσο και να κοιταξα τιποτα , που επρεπε να ειναι και pinned ενα τετοιο θεμα

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

το 2019 ενα μυνημα εχει αναρτηθει στις Ανακοινωσεις περα απο τις συναντησεις......οσο και να κοιταξα τιποτα , που επρεπε να ειναι και pinned ενα τετοιο θεμα

Εχεις δίκιο ηταν στις ανακοινώσεις των μελων.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

οποτε (συμφωνα με την ανακοινωση) ενα νεο μελος δεν μπορει να ερθει, μιας και πρεπει να ειναι μελος την περιοδο 2017-2018 ( και εγω μπορει να εχω καταφερει πολλα, αλλα δεν μπορω ακομη να γυρισω τον χρονο πισω :-) "Υπενθυμίζεται πως δικαίωμα συμμετοχής στις εργασίες της ΓΣ έχουν μόνο τα οικονομικώς τακτοποιημένα μέλη για την περίοδο 2017 – 2018."

 

Aν και αρχιζω να ανησυχω οτι βρισκομαι σε αλλο χρονο απο την υπολοιπη ανθρωποτητα, μιας κι εγω νομιζω οτι βρισκομαι στο 2019 και ολοι εσεις στο 2018 "Ανακήρυξη νέου ΔΣ - Εξελεγκτικής Επιτροπής 2018 - 2019 "

Edited by amiklon
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, οοοόλος ο τζερτζελές ξεκίνησε από μια, κατά τη άποψη μου, αγενή απάντηση σε ένα τοπικ όπου ένας αλλος εξεφρασε την επιθυμία να γίνει μέλος !?!?

Καλά το πάτε, προβληματιστείτε ακόμα λίγο.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

οποτε (συμφωνα με την ανακοινωση) ενα νεο μελος δεν μπορει να ερθει, μιας και πρεπει να ειναι μελος την περιοδο 2017-2018 ( και εγω μπορει να εχω καταφερει πολλα, αλλα δεν μπορω ακομη να γυρισω τον χρονο πισω :-) "Υπενθυμίζεται πως δικαίωμα συμμετοχής στις εργασίες της ΓΣ έχουν μόνο τα οικονομικώς τακτοποιημένα μέλη για την περίοδο 2017 – 2018."

 

Aν και αρχιζω να ανησυχω οτι βρισκομαι σε αλλο χρονο απο την υπολοιπη ανθρωποτητα, μιας κι εγω νομιζω οτι βρισκομαι στο 2019 και ολοι εσεις στο 2018 "Ανακήρυξη νέου ΔΣ - Εξελεγκτικής Επιτροπής 2018 - 2019 "[/size]

Διορθώθηκε -ευχαριστούμε για την επισήμανση !!!
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Διαβάζοντας αυτό το νήμα μετά από αρκετές ημέρες απουσίας μου από το forum, ξεχώρισα τα παρακάτω μηνύματα τα οποία σε συνδυασμό με την απάντηση του ΑΛΕΞΗ σε ένα άλλο μέλος του forum, νομίζω δίνουν τις πληρέστερες απαντήσεις.

 

καλησπέρα ,

 

Μπορεί κάποιος να μου πει σε 2 γραμμές τι είναι ο ΕΣΤΟΥΧ και ποιος ο σκοπός του (γιατί κάπου χάνεται η μπάλα νομίζω )

 

Καλό Πάσχα σε όλους

 

 

Δημήτρη, σκοπός του ΕΣΤΧ είναι να περνούν όσο το δυνατό καλύτερα οι χιονοδρόμοι.

Για να το πετύχει αυτό προσπαθεί να διοργανώνει δράσεις και εκδρομές, να πιέζει υπεύθυνους και πολιτικούς, να δημιουργεί παρέες και να διευκολύνει τα μέλη να μοιράζονται τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους μέσω του forum.

 

 

Ο σύλλογος έχει ως σκοπό την προβολή, προάσπιση και προώθηση των συμφερόντων των φίλων χιονοδρόμων σε όλους τους τομείς και προς όλες τις κατευθύνσεις με στόχο τη βελτίωση της ποιότητας της χιονοδρομίας στην Ελλάδα.

Άλλος το έγραψε στο καταστατικό αλλά με εκφράζει απόλυτα χωρίς να διαχωρίζει βόρειους με νότιους, εκδρομείς των 1500 ευρώ με εκδρομείς των 900 Ευρώ.
Των φίλων χιονοδρόμων, όλων!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τυπικά του τι είναι ο ΕΣΤΧ περιγράφεται παραπάνω, στην πρώτη περίπτωση σε "ελεύθερη μετάφραση", στη δεύτερη περίπτωση με παράθεση του σχετικού εδαφίου από το καταστατικό του. Και στις δύο περιπτώσεις πολύ εύστοχα.

Στην πράξη, ο Σύλλογος προσφέρει στα μέλη του ό,τι είναι διατεθειμένα, χάριν της διάθεσής τους και της καλής τους προαίρεσης, να μοιραστούν τα πιο ενεργά και δραστήρια μέλη, με τα υπόλοιπα μέλη. Αποκλεισμός δεν υπάρχει κανένας και προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Πρόχειρα, αυτά που προσφέρονται αυτήν τη στιγμή (εννοώντας τη χιονοδρομική χρονιά που κλείνει) είναι τα κάτωθι:

  1. Παρέα στο βουνό και στην πόλη με τις προεκτάσεις αυτού
  2. Εκδρομή εξωτερικού
  3. Εκδρομές εσωτερικού
  4. Δράσεις για τη βελτίωση της χιονοδρομίας στην Ελλάδα (ημερίδα τον Νοέμβριο, επιστολή κ Δ.Τ. για ΧΚΠ)
  5. Forum (αποτελούμενο από τακτοποιημένα ή μη μέλη του Συλλόγου καθώς και μέλη του forum)

Η παραπάνω λίστα θα μπορούσε να είναι πολύ πιο μακροσκελής, πολύ πιο πυκνή ή και πιο φτωχή.

Το τι περιλαμβάνει η παραπάνω λίστα επαφίεται αποκλειστικά στο τι προσφέρουν τα μέλη του Συλλόγου στον Σύλλογο μέσω της εθελοντικής τους και ανιδιοτελούς τους προσφοράς, προκειμένου να καρπωθούν και οι υπόλοιποι οτιδήποτε τους αφορά.

Οραματίζομαι πολλά περισσότερα, ωστόσο βρίσκω τα εξής προσχώματα :

  1. Δεν είμαι ικανός να τα υλοποιήσω με την σκέψη. Μόνος μου επίσης δεν είμαι ικανός να τα υλοποιήσω ακόμα και με δράση.
  2. Δεν υπάρχει κάποιος για να του παραγγείλω κάποια δράση και να την υλοποιήσει για λογαριασμό μου
  3. Ακόμα και αν ξεπεραστούν τα 1 και 2, δεν είναι απαραίτητο πως τα υπόλοιπα μέλη θα θεωρούν αρκετά ικανοποιητική τη δράση του Συλλόγου και θα είναι ευχαριστημένοι με αυτόν.

Για να μην πλατειάζω, ο Σύλλογος είναι αυτό που θέλει κάθε μέλος ξεχωριστά να είναι για τον εαυτό του. Το τελικό αποτέλεσμα είναι μία "συνιστώσα" ή καλύτερα μία δέσμη ενεργειών που συνετέθη από τα ενεργά του μέλη. Η πολυτέλεια που προσφέρει είναι πως οποιοσδήποτε θέλει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη προσφέρει ο Σύλλογος, του δίνεται η δυνατότητα να το επιτύχει, πρέπει όπως να ανασκουμπωθεί.

Για την επόμενη χρονιά σκέφτομαι 2-3 ουσιώδη (κατ'εμέ) πράγματα που θα ήθελα να γίνουν και γι'αυτά αναζητώ συνοδοιπόρους. Θα ήθελα για παράδειγμα να διοργανώσουμε σεμινάριο χρήσης ARVA, μικρά events στο βουνό που θα προσφέρουν ώρες διασκέδασης και σύσφιξης σχέσεων (πχ διαγωνισμό με άλματα, πόρτες ή limbo) και να συντονίσουμε τουλάχιστον ένα πλούσιο ski test στα Νότια και άλλο ένα στα Βόρεια. Αν είμαι μόνος μου, θα μείνει σαν ευχή. Αν έχω άλλους 5-10 με όρεξη (και όχι το όνομά τους σε μία λίστα και μετά μη τον είδατε τον Παναγή) είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα το πετύχουμε. Αυτός θα είναι ο Σύλλογος που οραματίζομαι σε συνδυασμό με αυτά που προσφέρει ήδη (άσχετα αν επωφελούμαι όλων ή μερικών)

Για εσάς τι είναι ο Σύλλογος?

 

Edit : Αν κάποιος θέλει ο Σύλλογος να είναι μόνο η εκδρομή του εξωτερικού και η παρέα σε αυτήν, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ας είναι. Αρκεί να μην θέλει να μου επιβάλει να είναι μόνο αυτό ο Σύλλογος ή η εκδρομή να είναι όπου και όπως του αρέσει αυτού.

Edited by GiGi
  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites
αυτη η προταση εινα η αιτια του κακου...

Ο συλλογος εχει ως ........bla bla .....βελτιωση της ποιοτητας της χιονοδρομιας στην Ελλαδα.


κατα την αποψη πολλων αυτο δεν συναδει με μια εκδρομη εξωτερικου...

Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Διαβάζοντας αυτό το νήμα μετά από αρκετές ημέρες απουσίας μου από το forum, ξεχώρισα τα παρακάτω μηνύματα τα οποία σε συνδυασμό με την απάντηση του ΑΛΕΞΗ σε ένα άλλο μέλος του forum, νομίζω δίνουν τις πληρέστερες απαντήσεις.

 

 

 

 

 

 

Τυπικά του τι είναι ο ΕΣΤΧ περιγράφεται παραπάνω, στην πρώτη περίπτωση σε "ελεύθερη μετάφραση", στη δεύτερη περίπτωση με παράθεση του σχετικού εδαφίου από το καταστατικό του. Και στις δύο περιπτώσεις πολύ εύστοχα.

Στην πράξη, ο Σύλλογος προσφέρει στα μέλη του ό,τι είναι διατεθειμένα, χάριν της διάθεσής τους και της καλής τους προαίρεσης, να μοιραστούν τα πιο ενεργά και δραστήρια μέλη, με τα υπόλοιπα μέλη. Αποκλεισμός δεν υπάρχει κανένας και προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Πρόχειρα, αυτά που προσφέρονται αυτήν τη στιγμή (εννοώντας τη χιονοδρομική χρονιά που κλείνει) είναι τα κάτωθι:

  • Παρέα στο βουνό και στην πόλη με τις προεκτάσεις αυτού
  • Εκδρομή εξωτερικού
  • Εκδρομές εσωτερικού
  • Δράσεις για τη βελτίωση της χιονοδρομίας στην Ελλάδα (ημερίδα τον Νοέμβριο, επιστολή κ Δ.Τ. για ΧΚΠ)
  • Forum (αποτελούμενο από τακτοποιημένα ή μη μέλη του Συλλόγου καθώς και μέλη του forum)
Η παραπάνω λίστα θα μπορούσε να είναι πολύ πιο μακροσκελής, πολύ πιο πυκνή ή και πιο φτωχή.

Το τι περιλαμβάνει η παραπάνω λίστα επαφίεται αποκλειστικά στο τι προσφέρουν τα μέλη του Συλλόγου στον Σύλλογο μέσω της εθελοντικής τους και ανιδιοτελούς τους προσφοράς, προκειμένου να καρπωθούν και οι υπόλοιποι οτιδήποτε τους αφορά.

Οραματίζομαι πολλά περισσότερα, ωστόσο βρίσκω τα εξής προσχώματα :

  • Δεν είμαι ικανός να τα υλοποιήσω με την σκέψη. Μόνος μου επίσης δεν είμαι ικανός να τα υλοποιήσω ακόμα και με δράση.
  • Δεν υπάρχει κάποιος για να του παραγγείλω κάποια δράση και να την υλοποιήσει για λογαριασμό μου
  • Ακόμα και αν ξεπεραστούν τα 1 και 2, δεν είναι απαραίτητο πως τα υπόλοιπα μέλη θα θεωρούν αρκετά ικανοποιητική τη δράση του Συλλόγου και θα είναι ευχαριστημένοι με αυτόν.
Για να μην πλατειάζω, ο Σύλλογος είναι αυτό που θέλει κάθε μέλος ξεχωριστά να είναι για τον εαυτό του. Το τελικό αποτέλεσμα είναι μία "συνιστώσα" ή καλύτερα μία δέσμη ενεργειών που συνετέθη από τα ενεργά του μέλη. Η πολυτέλεια που προσφέρει είναι πως οποιοσδήποτε θέλει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη προσφέρει ο Σύλλογος, του δίνεται η δυνατότητα να το επιτύχει, πρέπει όπως να ανασκουμπωθεί.

Για την επόμενη χρονιά σκέφτομαι 2-3 ουσιώδη (κατ'εμέ) πράγματα που θα ήθελα να γίνουν και γι'αυτά αναζητώ συνοδοιπόρους. Θα ήθελα για παράδειγμα να διοργανώσουμε σεμινάριο χρήσης ARVA, μικρά events στο βουνό που θα προσφέρουν ώρες διασκέδασης και σύσφιξης σχέσεων (πχ διαγωνισμό με άλματα, πόρτες ή limbo) και να συντονίσουμε τουλάχιστον ένα πλούσιο ski test στα Νότια και άλλο ένα στα Βόρεια. Αν είμαι μόνος μου, θα μείνει σαν ευχή. Αν έχω άλλους 5-10 με όρεξη (και όχι το όνομά τους σε μία λίστα και μετά μη τον είδατε τον Παναγή) είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα το πετύχουμε. Αυτός θα είναι ο Σύλλογος που οραματίζομαι σε συνδυασμό με αυτά που προσφέρει ήδη (άσχετα αν επωφελούμαι όλων ή μερικών)

Για εσάς τι είναι ο Σύλλογος?

 

Edit : Αν κάποιος θέλει ο Σύλλογος να είναι μόνο η εκδρομή του εξωτερικού και η παρέα σε αυτήν, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ας είναι. Αρκεί να μην θέλει να μου επιβάλει να είναι μόνο αυτό ο Σύλλογος ή η εκδρομή να είναι όπου και όπως του αρέσει αυτού.

Αν είμαι μόνος μου, θα μείνει σαν ευχή. Αν έχω άλλους 5-10 με όρεξη (και όχι το όνομά τους σε μία λίστα και μετά μη τον είδατε τον Παναγή) είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα το πετύχουμε. Αυτή η παράγραφος συμπυκνώνει την ουσία Εξαορετικη τοποθετηση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετική τοποθέτηση του έμπειρου μέλους μας GiGi. Εξαιρετική, ως συνήθως!!

 

Ο ΕΣΤΟΥΧ πέτυχε πράγματα ως οργανωμένη παρέα. Εμείς του ΔΣ, αφιερώνουμε τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μας, για τον Συντονισμό δράσεων και πρωτοβουλιών υπέρ των σκοπών του Συλλόγου, αλλά είναι προφανές ότι δεν επαρκεί η προσπάθεια 5-6 ανθρώπων.

 

Το θέμα εκδρομές εσωτερικού ή εξωτερικού είναι ψευτο-δίλλημα, καθώς και οι δύο ενδυναμώνουν τις σχέσεις μεταξύ των μελών και φέρνουν νέο κόσμο στη χιονοδρομική μας παρέα.

 

Μας ενδιαφέρει η γνώμη όλων, ωστόσο χρήσιμο είναι να τοποθετούνται τα μέλη του ΕΣΤΟΥΧ επί των θεμάτων αυτών, αφού είναι προφανές ότι η άποψή τους βαραίνει έναντι των μη μελών που γράφουν στο forum.

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

Petros Tsantilas

 

A ski won't change your life...

unless you ride it

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σύλλογος προσπαθεί να δημιουργήσει εκδρομές και εκδηλώσεις ώστε όλα τα μέλη να περνούν πιο ευχάριστα ,

Την χρόνια που μας πέρασε ο σύλλογος έκανε μια εκδρομή στα 3-5 πηγάδι α με μικρή συμμετοχή , μια στο Καρπενήσι με αρκετούς περισσότερους και μια εκδρομή στις Άλπεις

Αν δούμε ότι υπάρχει ζήτηση για οργανωμένες εκδρομές σε ελληνικά χιονοδρομικά θα τις προωθήσουμε

Εξ άλλου θα υπάρξει άλλος υπεύθυνος στο νέο ΔΣ και νέα ΟΕ Εκδρομων που θα δ´ωσουν μια νέα ώθηση στις διάφορες δραστηριότητες και ποσοτικά και ποιοτικά

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

αυτη η προταση εινα η αιτια του κακου...
Ο συλλογος εχει ως ........bla bla .....βελτιωση της ποιοτητας της χιονοδρομιας στην Ελλαδα.
κατα την αποψη πολλων αυτο δεν συναδει με μια εκδρομη εξωτερικου...

 

 

Ακόμα και αν δεν συμφωνώ, το καταλαβαίνω πως μπορεί να υπάρχουν κάποιοι (για το "πολλοί" επιφυλάσσομαι αλλά και δεν έχει καμία σημασία) με αυτήν την άποψη. Η απάντηση έχει ήδη δοθεί στο προηγούμενο post μου.

 

 

Για να μην πλατειάζω, ο Σύλλογος είναι αυτό που θέλει κάθε μέλος ξεχωριστά να είναι για τον εαυτό του. Το τελικό αποτέλεσμα είναι μία "συνιστώσα" ή καλύτερα μία δέσμη ενεργειών που συνετέθη από τα ενεργά του μέλη. Η πολυτέλεια που προσφέρει είναι πως οποιοσδήποτε θέλει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη προσφέρει ο Σύλλογος, του δίνεται η δυνατότητα να το επιτύχει, πρέπει όπως να ανασκουμπωθεί.

 

 

Επομένως, όλα τ'άλλα είναι στρουθοκαμηλισμοί και "να'χαμε να λέγαμε". Όποιος θέλει να κάνει κάτι άλλο ο Σύλλογος από αυτό που ήδη κάνει (η απλά και για να συνεχίσει να κάνει και ακριβώς το ίδιο), ασχολείται. Όποιος φωνάζει και κουνάει το δάχτυλο από μακριά...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
πλεον δεν ειμαι μελος ..αλλα επειδη παρακολουθω τις συζητησεις παντα υπηρχε αυτο το θεμα...

τωρα για το πολλοι δεν ξερω...καποιοι....αρκετοι ομως


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

πλεον δεν ειμαι μελος ..αλλα επειδη παρακολουθω τις συζητησεις παντα υπηρχε αυτο το θεμα...
τωρα για το πολλοι δεν ξερω...καποιοι....αρκετοι ομως

 

 

Αγαπητέ μου το ότι δεν είσαι οικονομικά τακτοποιημένο μέλος δεν αποτελεί πρόβλημα κατ'εμέ για να κάνουμε συζήτηση και να προσφέρεις στο διάλογο, όπως και γίνεται.

Στην περίπτωσή σου ή σε αντίστοιχες (διότι αν έχω καταλάβει ζεις στο εξωτερικό) "παλαιών μελών" θα ήταν βέβαια ιδιαίτερα χρήσιμο να μας πεις (και κάθε άλλος) γιατί δεν είσαι πλέον τακτοποιημένο μέλος και μάλιστα ενεργό. Αν αυτό σχετίζεται με προσωπικά ζητήματα (πχ έφυγες για το εξωτερικό, ασχολείσαι λιγότερο πλέον με τη χιονοδρομία, δεν θεωρείς σημαντική τη συμμετοχή σου στο Σωματείο) ή με τη δράση του Συλλόγου (πχ δεν βρήκες και εσύ αρκετούς "συνοδοιπόρους" με βάση τα "θέλω" σου, αν θεώρησες και συ πως ο Σύλλογος αυτοαναιρείται με το να διοργανώνει εκδρομή εξωτερικού κλπ).

Σε κάθε περίπτωση και σε όλες τις συλλογικές ενέργειες (ανεξαρτήτως τομέα ενδιαφέροντος), οι δράσεις και τα αποτελέσματα έρχονται από τους παρόντες (με φυσική ή μη παρουσία) και όχι τους απόντες (προς Θεού, δεν το λέω για να σε "δείξω" αλλά για να εξηγήσω ότι δεν γίνεται να αποφασίζω ως μέλος Δ.Σ. με εικασίες του τι μπορεί να ζητά κάποιος που δεν είναι μέλος ή ήταν παλαιότερα). Πρόσφατο παράδειγμα είναι αυτό της εκδρομής εξωτερικού. Από τη στιγμή που έχω δεδηλωμένο ενδιαφέρον από χ αριθμό μελών για το Zermatt, γιατί να ψηφίζω υπέρ του Mayrhofen (τυχαία) ή του Pamporovo?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα είναι απλό, όπως επισημάνθηκε και πιο πριν. Για να γίνει το οτιδήποτε, πρέπει να κάνουμε κάτι εμείς οι ίδιοι. Οι δράσεις του συλλόγου δεν είναι παρα ιδέες που κάποια μέλη όχι απλά είχαν, αλλά βοήθησαν να υλοποιηθούν, έβαλαν προσωπικό κόπο, ασχολήθηκαν. Αν αυτοί που έχουν την μεγαλύτερη όρεξη να κάνουν κάτι, έχουν διαφορετικές προτεραιότητες από κάποιους άλλους, οι δράσεις του συλλόγου αναπόφευκτα θα κινηθούν προς εκείνη την κατεύθυνση.

 

Διαφωνούμε με αυτες τις δράσεις που τελικά υλοποιούνται; Ο καλύτερος, ο μόνος βασικα, τρόπος να γίνουν πράγματα προς την κατεύθυνση που εμείς θεωρούμε καλύτερη είναι όχι απλά να τα προτείνουμε, όχι να κουνήσουμε το δάχτυλο όταν δεν γίνονται, αλλά να υποβάλουμε τις ιδέες μας στο ΔΣ και να αναλάβουμε να τις υλοποιήσουμε οι ίδιοι.

 

Σε ένα σύλλογο εθελοντών οπως το snow club, ο συλλογος είμαστε εμείς, όχι κάποια ομάδα επαγγελματιών που πληρώνεται για να δουλεύει όπως της ζητήσουμε. Αν έχουμε μια καλή ιδέα, αλλά δεν αναλαμβάνουμε να την υλοποιήσουμε εμείς, δεν θα το κάνει κανείς.

  • Like 10

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Διαβάζοντας αυτό το νήμα μετά από αρκετές ημέρες απουσίας μου από το forum, ξεχώρισα τα παρακάτω μηνύματα τα οποία σε συνδυασμό με την απάντηση του ΑΛΕΞΗ σε ένα άλλο μέλος του forum, νομίζω δίνουν τις πληρέστερες απαντήσεις.

 

 

Για την επόμενη χρονιά σκέφτομαι 2-3 ουσιώδη (κατ'εμέ) πράγματα που θα ήθελα να γίνουν και γι'αυτά αναζητώ συνοδοιπόρους. Θα ήθελα για παράδειγμα να διοργανώσουμε σεμινάριο χρήσης ARVA, μικρά events στο βουνό που θα προσφέρουν ώρες διασκέδασης και σύσφιξης σχέσεων (πχ διαγωνισμό με άλματα, πόρτες ή limbo) και να συντονίσουμε τουλάχιστον ένα πλούσιο ski test στα Νότια και άλλο ένα στα Βόρεια. Αν είμαι μόνος μου, θα μείνει σαν ευχή. Αν έχω άλλους 5-10 με όρεξη (και όχι το όνομά τους σε μία λίστα και μετά μη τον είδατε τον Παναγή) είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα το πετύχουμε. Αυτός θα είναι ο Σύλλογος που οραματίζομαι σε συνδυασμό με αυτά που προσφέρει ήδη (άσχετα αν επωφελούμαι όλων ή μερικών)

Για εσάς τι είναι ο Σύλλογος?

 

Edit : Αν κάποιος θέλει ο Σύλλογος να είναι μόνο η εκδρομή του εξωτερικού και η παρέα σε αυτήν, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ας είναι. Αρκεί να μην θέλει να μου επιβάλει να είναι μόνο αυτό ο Σύλλογος ή η εκδρομή να είναι όπου και όπως του αρέσει αυτού.

 

Γιωργο καλα τα λες αλλα η κυρια προυποθεση για ολα ειναι να δουλευουν ΣΩΣΤΑ και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ τα Χ/Κ........ η εμπειρια εχει δειξει οτι με ευχολογια, επιστολες και ημεριδες "to know us better" δεν εγινε απολυτως τιποτα τα τελευταια χρονια. Οπως εχω πει και στο παρελθον πρεπει να αλλαξει η πολιτικη δραστηριοποιησης του Συλλογου. Πρεπει επιτελους να σπασουμε αυγα!

 

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι παλι παρεξηγηθηκα...... Σε καμια περιπτωση δεν εννοω οτι τα μελη του φορουμ δεν μπορουν να εκφερουν ΘΕΤΙΚΗ ή εστω διαφορετικη γνωμη - προταση. Το αντιθετο μαλιστα. Αλλα πλεον εχει παραγινει το κακο με την ΓΚΡΙΝΙΑ απο καποιους που χρησιμοποιουν το συλλογο και το φορουμ ειτε για να περνανε την ωρα τους ειτε δημιουργοντας προβληματα επιτηδες για δικους τους μαζοχιστικους λογους. (Για να μη μιλησω για καποιους που ΕΥΤΥΧΩΣ εχουν αποβληθει μια και εκαναν κακο στο συλλογο.)

 

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!!!!!! Υπαρχει και ΟΡΙΟ!!!!!!!!!

  • Like 3

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Αγαπητέ μου το ότι δεν είσαι οικονομικά τακτοποιημένο μέλος δεν αποτελεί πρόβλημα κατ'εμέ για να κάνουμε συζήτηση και να προσφέρεις στο διάλογο, όπως και γίνεται.

Στην περίπτωσή σου ή σε αντίστοιχες (διότι αν έχω καταλάβει ζεις στο εξωτερικό) "παλαιών μελών" θα ήταν βέβαια ιδιαίτερα χρήσιμο να μας πεις (και κάθε άλλος) γιατί δεν είσαι πλέον τακτοποιημένο μέλος και μάλιστα ενεργό. Αν αυτό σχετίζεται με προσωπικά ζητήματα (πχ έφυγες για το εξωτερικό, ασχολείσαι λιγότερο πλέον με τη χιονοδρομία, δεν θεωρείς σημαντική τη συμμετοχή σου στο Σωματείο) ή με τη δράση του Συλλόγου (πχ δεν βρήκες και εσύ αρκετούς "συνοδοιπόρους" με βάση τα "θέλω" σου, αν θεώρησες και συ πως ο Σύλλογος αυτοαναιρείται με το να διοργανώνει εκδρομή εξωτερικού κλπ).

Σε κάθε περίπτωση και σε όλες τις συλλογικές ενέργειες (ανεξαρτήτως τομέα ενδιαφέροντος), οι δράσεις και τα αποτελέσματα έρχονται από τους παρόντες (με φυσική ή μη παρουσία) και όχι τους απόντες (προς Θεού, δεν το λέω για να σε "δείξω" αλλά για να εξηγήσω ότι δεν γίνεται να αποφασίζω ως μέλος Δ.Σ. με εικασίες του τι μπορεί να ζητά κάποιος που δεν είναι μέλος ή ήταν παλαιότερα). Πρόσφατο παράδειγμα είναι αυτό της εκδρομής εξωτερικού. Από τη στιγμή που έχω δεδηλωμένο ενδιαφέρον από χ αριθμό μελών για το Zermatt, γιατί να ψηφίζω υπέρ του Mayrhofen (τυχαία) ή του Pamporovo?

 

αν ημουνα ελλαδα θα ημουνα ακομα μελος...αλλα οπως ειπες ειμαι εξω...και ακομα και αν τυχει και κανετε εκδρομη εδω κοντα, οι ημερομηνιες ειναι απαγορευτικες για οικογενειακους λογους (σχολεια κλπ κλπ κλπ)...απο εκει και επειτα να συμμετεχω σε κατι αλλο ειναι πρακτικα αδυνατο
προσωπικα δεν θεωρε πως ο συλλογος αυτοαναιρειται ... ημουνα και θα ειμαι παντα υπερ της εκδρομης εξωτερικου και οχι μονο (και εσωτερικου φυσικα).
Απλα πιστευ οτι για καποια μελη και μη αυτοαναιρειται με την εκδρομη αυτη.
Οσον αφορα την εκδρομη καθεαυτη εγω δεν νομιζω οτι ζητησα ποτε κατι...για τον λογο του οτι αδυνατω να ερθω...δεν ξερω αν φανηκε ποτε οτι προσπαθω να ζητησω κατι η να επηρεασω κλπ..αν εγινε ετσι συγνωμη αλλα δεν ηταν αυτη η προθεση μου...κουβεντα κανω παντα...και αν καποιες φορες λεω την γνωμη μου δεν εχω (ΦΥΣΙΚΑ) την απαιτηση να την λαβει υποψη αυτος που κανει την εκδρομη. Αν ποτε σκοπευω να ερθω τοτε τα ξαναλαμε
λαθος το ειπα...αν μπορεσω ποτε να ερθω τα ξαναλεμε....
Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

αν ημουνα ελλαδα θα ημουνα ακομα μελος...αλλα οπως ειπες ειμαι εξω...και ακομα και αν τυχει και κανετε εκδρομη εδω κοντα, οι ημερομηνιες ειναι απαγορευτικες για οικογενειακους λογους (σχολεια κλπ κλπ κλπ)...απο εκει και επειτα να συμμετεχω σε κατι αλλο ειναι πρακτικα αδυνατο

προσωπικα δεν θεωρε πως ο συλλογος αυτοαναιρειται ... ημουνα και θα ειμαι παντα υπερ της εκδρομης εξωτερικου και οχι μονο (και εσωτερικου φυσικα).

Απλα πιστευ οτι για καποια μελη και μη αυτοαναιρειται με την εκδρομη αυτη.

Οσον αφορα την εκδρομη καθεαυτη εγω δεν νομιζω οτι ζητησα ποτε κατι...για τον λογο του οτι αδυνατω να ερθω...δεν ξερω αν φανηκε ποτε οτι προσπαθω να ζητησω κατι η να επηρεασω κλπ..αν εγινε ετσι συγνωμη αλλα δεν ηταν αυτη η προθεση μου...κουβεντα κανω παντα...και αν καποιες φορες λεω την γνωμη μου δεν εχω (ΦΥΣΙΚΑ) την απαιτηση να την λαβει υποψη αυτος που κανει την εκδρομη. Αν ποτε σκοπευω να ερθω τοτε τα ξαναλαμε

 

λαθος το ειπα...αν μπορεσω ποτε να ερθω τα ξαναλεμε....

Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη, οποτε καταθετεις τη γνωμη σου η τις ιδεες σου, εχω δει πως το κανεις με διακριτικότητα.

Η φραση οτι οι αποφάσεις βγαινουν με βασει τους παροντες, δεν αφορα μονο την εκδρομη αλλα ολα τα ζητηματα. Τα μελη που θεωρουν οτι πχ αυτοαναιρειται ο Συλλογος, δεν θα μπορουσαν ποτε να ικανοποιηθει η επιθυμια τους (μαλλον) να μην κάνει εκδρομη ο Συλλογος εφοσον μενουν μακρια του. Αυτο ειναι ολο το νοημα

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην προσκληση να πουμε την αποψη μας, καθησα και εγραψα ορισμενες σκεψεις. ΠΡΟΣΟΧΗ ακολουθει σεντονι (παρασκεφτηκα δηλαδη χα χα)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σας πω τις σκέψεις μου και επειδή διάβασα κάπου ότι δίνετε μεγαλύτερη βάση στις σκέψεις των μελών, παρά των ανθρώπων που ακολουθούν το forum,αν θέλετε μην δίνετε την πρέπουσα σημασία σε αυτά που γράφω. Δεν πειράζει, καλή καρδιά Ένας σύλλογος –φαντάζομαι- έχει τρεις βασικούς στόχους (μιας και δημόσια πια αναρωτιέστε τι χρησιμεύει ένας σύλλογος, ερωτήματα που θα έπρεπε να είχαν απαντηθεί από εσάς χρόνια τώρα και να είχαν αναρτηθεί στους σκοπούς του,χωρις κάθε τόσο να τα ανακυκλώνετε)

1.Να διορθώνει τα κακώς κείμενα των χιονοδρομικών

2.Τα μέλη του να απολαμβάνουν κάποια προνόμια σε σχέση με μη μέλη του συλλόγου

3.Να κάνουν το σπορ που αγαπούν σε χιονοδρομικά που –μερικοί- μόνοι τους δεν θα μπορούσαν να πάνε (είτε λογω δυσκολίας οικονομικής είτε λογω «φόβου» να βγουν μόνοι τους,μη οργανωμένα ,στο εξωτερικό

Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή. Για το πρώτο θέμα στη σύγχρονη Ελλάδα, είναι σίγουρο ότι η απάντηση των χιονοδρομικών θα είναι ότι δεν υπάρχουν χρηματα.Πιθανον να είναι η απάντηση και σε θέματα που δεν έχουν σχέση με ανάγκη μεγάλων κεφαλαίων .Χρησιμότητα ενός συλλόγου, έγκειται και στο πόση είναι η δύναμη του. Θα μπορούσατε .λοιπόν, αντί για μια ανακοίνωση – διαμαρτυρία- να υπάρχει από κάτω και μια συλλογή υπογραφών, που να την ακλουθεί, η οποία θα ήταν σχετικά εύκολη με το forum εδω, όταν βλέπω ότι υπάρχουν περίπου 600 εγγεγραμμένοι χρήστες. Φανταστείτε πόσο μεγαλύτερη βαρύτητα έχει μια ανακοίνωση που ακολουθείται από τόσες υπογραφές.(πχ πολύ καλή η επιστολή που στείλατε στην Aegean, σκεφτείτε πέρα από την αναφορά που κάνετε ότι υπάρχουν στο forum 600 άτομα, να υπήρχαν και 600 ηλεκτρονικές υπογραφές)

Για το δεύτερο ,επειδή διαβασα,καποιες αποφάσεις του συμβουλίου, πραγματικά απόρησα ,για πιο λόγο πέρασε με μικρή πλειοψηφία η πρόταση να έχουν τα μέλη του συλλόγου κάποιες εκπτώσεις στα χιονοδρομικά (απόφαση συνέλευσης 2017) .Δηλαδή αυτοί που ψήφισαν κατά ή το πολύ όμορφο λευκό-δεν έχω άποψη, δεν θέλουν τα μέλη του συλλόγου να έχουν εκπτώσεις? Γιατί να έρθει τότε ένας στον σύλλογο? Και θα συνεχίσω γι αυτό το θεμα.Οκ, αποφασίσατε αυτό,να γίνει πρόταση στα χιονοδρομικά? Ποια είναι η ενημέρωση για το τι έγινε? Το ειπατε?Δεν το δεχτήκαν? Δεν το είπατε? Θέλω να πω, για να αποφασίσει ο άλλος να δώσει 20-30 ευρώ τον χρόνο για μέλος του συλλόγου, δεν θα πρέπει να βλέπει ότι λειτούργει κάτι που θα είναι και προς το όφελος του,αν γίνει μέλος?

Όποτε φτάνουμε στο τριτο,που είναι το μόνο που είναι εφικτό (και για αυτό από ότι καταλαβαίνω, μονοπωλεί το ενδιαφέρον)Εκδρομή, που πολύ καλά την σχεδιάζετε και δεν μπορώ να κάνω καμία κριτικη,καταλαβαινω πόση δυσκολία έχει να σχεδιάσει κάποιος μια εκδρομή στο εξωτερικό , με τον καθένα να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας (εδώ με 2-3 φίλους θέλεις να πας κάπου και αυτός που το διοργανώνει, ορκίζεται να μην το ξανακάνει)

Μερικές παρατηρήσεις.

Έγιναν 2 δυστυχήματα πέρυσι (ένας νεκρός στην Βασιλιτσα, ένας στα 3-5 Πηγάδια) Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά όσο και να έψαξα ,δ εν βρήκα μια ανακοίνωση του συλλογου….Εγινε και μια καταστροφή στα Καλάβρυτα(ούτε γι αυτό βρήκα κάτι)

Απεναντίας βρήκα ανακοινώσεις επίσημες ,με εκφράσεις (« στην τελικη»… συγγνώμη , είναι επίσημη γλώσσα ενός συλλόγου αυτή?)

Διαβάζω εδώ μέσα-μέρες τώρα- με αφορμή μια απάντηση που μου έδωσε ένας (που πολλοί την θεωρήσατε ότι είναι στα όρια της αγένειας-απλά εγώ θεωρώ ότι είναι στα όρια του δεν σκέπτομαι το τι γράφω) ένα τοπικ στο όποιο από ότι κατάλαβα, έχετε μαλώσει για έναν κύριο Αγαθοπουλο και για την διάλυση του συλλόγου της Βόρειας Ελλαδας.Προταση μου είναι να έχετε κάτι τέτοια τοπικ κλειστά, γιατί σκεφτείτε αν ήσασταν ένας άνθρωπος που θα επιθυμούσε να γίνει μέλος του συλλόγου, αν διαβάζοντας αυτά (και δεν είχε όρεξη να παρευρεθεί σε μια συνέλευση ανάλογη της τραγελαφικής συνέλευσης των Ελληνικών πολυκατοικιών) αν υπήρχε περίπτωση αν έρθει.Πολυ καλά είπε ο πρόεδρος σας, ότι δεν είναι δυνατόν να ασχολείστε με θέματα – προβλήματα 10ετιας, έλα όμως που ασχολείστε (και μάλιστα τα διαβάζουμε και εμείς ,που δεν θα έπρεπε)

Θέλετε να γίνουν πιο πολλά τα μέλη σας.Ιδέα να υπάρχουν 2 τύποι μελών, πως σας φαινεται?Να υπάρχουν πέρα δηλαδή από τα μέλη(που μπορούν να λάβουν μέρος σε συναντησεις,εκδρομες κλπ) , να υπάρχουν και τα άλλα μέλη (με 10 ευρώ πχ ετήσια συνδρομή) τα οποία όμως να έχουν κάποια προνομια,πχ μια μικρή έκπτωση στις κάρτες των χιονοδορομικων.Θεωρω ότι αν σκεφτείτε κάτι τέτοιο, θα έχετε πιο πολλά μέλη και φυσικα,πιο μεγάλη δύναμη

Διαβάζω κατά καιρούς (και έχετε δίκιο απόλυτο) για το πόσες ελλείψεις έχει το χιονοδρομικό Πηλίου( σπασμένα καρεκλακια,χαλαει ο αναβατήρας ενώ είναι άνθρωποι επάνω, διάβασα και κάτι ιστορίες για αγορά ενός navara Κλπ) Και την στιγμή που διαμαρτύρεστε για το χιονοδρομικό, αποφασίζετε να το τιμήσετε και να κόψετε εκεί την ετήσια πίτα? Δεν καταλαβαίνεται ότι με αυτή την ενέργεια αυοακυρώνεστε?Δεν πρέπει να σκεφτείτε την λογική του μποϊκοτάζ ορισμένων χιονοδρομικών, μήπως και αυτό τους ταρακουνήσει? Αν τα έχουμε καλά με όλους τους υπευθύνους των χιονοδρομικών , ε τότε θα τους λέμε κάθε Κυριακή, διάβασες το τι γράψαμε, οι υπεύθυνοι θα κουνανε συγκαταβατικά το κεφάλι τους και θα λένε από μέσα τους, ε αφού ήρθατε δεν μας νοιάζει

Προσπάθησα να γράψω όλα τα αρνητικά που μου ήρθαν στο μυαλο,μπορει να τα έχετε δοκιμάσει και να είμαι πολύ μακριά από την πραγματικότητα .

Σας εύχομαι πραγματικά καλή δύναμη, να ξεπεράσετε τα προβλήματα σας (που από ότι διαβάζω, τα πιο πολλά είναι εσωτερικά)και να καταφέρετε να (μας) προσελκύσετε σαν μέλη.

Ελπίζω να καταλάβετε ότι δεν είχα σκοπό να σας κουνήσω το δάχτυλο, απλά επειδή αγαπώ το σκι (και το snowboard , χρήστη turns), θα ήθελα να έχετε υπόψη σας και την άποψη ενός απλού μέλους του forum και τίποτε παραπάνω.(έξαλλου είμαι τόσο νευρόσπαστο άτομο, που θα με κλωτσούσατε έξω, από την πρώτη μας συνάντηση) χα χα.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό σε όλους είναι ότι και όσοι από μας ασχολούνται περισσότερο , έχουν αποφασίσει να διαθέσουν λίγο από τον χρόνο τους για κάτι που τους αρέσει και σε αυτούς όπως και σε όλους εδώ μέσα το σκι και γενικά η δραστηριότητα στο βουνό . Θα θέλαμε λοιπόν περισσΟτερες προτάσεις συμμετοχή και άλλων στις διάφορες ομάδες και ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΜΙΑ ΓΚΡΙΝΙΑ γιατί σε όποιον δεν αρέσει είτε η εκδρομή είτε οι παρεμβάσεις στις διοικήσεις των χιονοδρομικών και τις θέλουν διαφορετικές η πιο έντονες ας έρθουν να βοηθήσουν συμμετέχοντας και σίγουρα όχι με γκρίνια .

Το ΔΣ πρέπει τακτικά να ανανεώνεται για να έρχονται νέες ιδέες για να δοκιμαστούν . Ελάτε λοιπόν στην ΓΣ μπείτε στο ΔΣ και στις διάφορες ομάδες και υλοποιήσετε νέες ιδέες και τρόπους δράσεων .

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής,  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Alexis c
      Alexis c
      (63 years old)
    2. petroskavala
      petroskavala
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,630
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    bongdainfottbd
    Joined
×
×
  • Create New...