Jump to content
Χρήστος Λάππας

Ηλεκτρικά Πατίνια

Recommended Posts

 

Απαγορευεται τιποτα στην Ελλαδα? :P :P

 

Ναι βρε... το κάπνισμα.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να βάλουμε και λίγη προπαγάνδα ...για ποιο όμως ζήτημα, γιατί αυτές οι start up έχουν ακλόνητη βάση στην επιχειρηματολογία. Το θέμα τελικά είναι τα πατίνια ή ένας τρόπος να συνειδητοποιήσουμε οτι στις πόλεις δεν μπορούμε πλέον να ζούμε έτσι , με ή χωρίς την μικρο-κινητικότητα , και αυτό το μήνυμα αγαπητοί μου συνομιλητές και λοιποί τρολς είναι μια δυνατή σφαλιάρα υπενθύμισης οτι τα έχουμε σκατώσει στις πόλεις μας και πρέπει να ξυπνήσουμε, να κάνουμε κάτι....

 

"On Monday, Sep 16 2019, Lime announced that they had surpassed 100 million rides with their global fleet. This may very well be a powerful confirmation that the stickiness factor for shared scooter micromobility has both depth and potential longevity..."

 

https://www.forbes.com/sites/johnfrazer1/2019/09/23/did-lime-just-herald-the-micromobility-tipping-point/?fbclid=IwAR0Vbo0Sw5-hZkXaWegnAUP1FL-wiGCDAWYvbSUXHGfcIlLRGUKUUUeaAZw#5613abae63d0


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ES4 μου τα έπαιξε την προηγούμενη Πέμπτη και η Ελληνική αντιπροσωπεία σήμερα μου το αντικατέστησε με ένα ολοκαίνουργιο το οποίο ακόμα έχω σφραγισμένο στο κουτί του καθώς σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάρω κάτι πιο ταιριαστό στις μεγάλες αποστάσεις που κάνω καθημερινά (19 χιλιόμετρα).

 

Αν ενδιαφέρεται κανείς για ένα Brand spanking new ES2 + την έξτρα μπαταρία που το κάνει ES4 και του δίνει τις απαραίτητες επιταχύνσεις και τελική 30 χλμ/ώρα για μόλις 540 Ευρώ, στείλτε μου PM.

 

811b85aa349282b5a3c707bbbdfbc767.jpg

 

d8b2de9c48ab31b0b96ca3d24c40811c.jpg


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό να παρεις να ταιριάζει με το άλλο μεταφορικό.

 

post-911-0-34703900-1569668514_thumb.jpg


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα την ελπίδα να βγάλει τουλάχιστον τα διπλάσια χιλιόμετρα. Επειδη όμως όλα είναι θέμα συμβιβασμών, συνειδητοποίησα ότι το συγκεκριμένο παραείναι μικρό και φορητό για 19 χιλιόμετρα καθημερινά και μάλιστα σε καρόδρομους γεμάτους λακούβες. Χρειάζομαι κάτι αρκετά μεγαλύτερο, έστω και αν ζυγίζει τα διπλάσια και μπαίνει πολύ δυσκολότερα σε αυτοκίνητο/μετρό.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

…… Χρειάζομαι κάτι αρκετά μεγαλύτερο, έστω και αν ζυγίζει τα διπλάσια και μπαίνει πολύ δυσκολότερα σε αυτοκίνητο/μετρό.

Κήπο έχεις, μπαταρίες, ενέργειες και άλλες χαζομάρες δεν χρειάζεσαι...από σανό στο ελλαντα έχεις όσο θέλεις... :P

post-6699-0-35003200-1569851476_thumb.jpeg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.cbsnews.com/news/the-great-electric-scooter-backlash/

 

Μια διαφορετικη αποψη για τα πατινια.

 

Τη βδομαδα που μας περασε ημαστε Washington DC. Παραδεισος των πατινιων. Ηπια κυκλοφορια αυτοκινητων, καλο μετρο, λεωφορεια δεν δοκιμασαμε, αλλα τα πατινια προσφερονται για να πας απο το ενα μνημειο στο αλλο χωρις να λιωσεις τα ποδια σου. Δεκαδες χιλιαδες πατινια, τα περισσοτερα προσεκτικα παρκαρισμενα απο τους αναβατες τους. Αλλου εβλεπες 'πιατσες' πατινιων, παρκαρισμενα απο τους χειριστες/συντηρητες τους. Παντα με ταξη. Αραια και που εβλεπες καποιο πεταμενο, ενταξει μ@λακες παντου υπαρχουν...

 

Δυστυχως, εγω ελιωσα τα ποδια μου...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες στην διαδρομή Σύνταγμα Κολωνάκι και επιστροφή με τα πόδια είδα μόνο τρία παρκαρισμένα πατίνια, καλά παρκαρισμένα δεν τα λες, και κανένα εν κίνηση.

Οπτικά τα πατίνια ήταν μαύρο χάλι.

Μάλλον έφυγε η μόδα. Α και είδα ένα πατίνι ιχ κλειδωμένο σε πινακίδα έξω από γνωστό φούρνο στο κολωνάκι. Προφανώς ...έβαζε καύσιμα.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τη βδομαδα που μας περασε ημαστε Washington DC. Παραδεισος των πατινιων. Ηπια κυκλοφορια αυτοκινητων, καλο μετρο, λεωφορεια δεν δοκιμασαμε, αλλα τα πατινια προσφερονται για να πας απο το ενα μνημειο στο αλλο χωρις να λιωσεις τα ποδια σου. Δεκαδες χιλιαδες πατινια, τα περισσοτερα προσεκτικα παρκαρισμενα απο τους αναβατες τους. Αλλου εβλεπες 'πιατσες' πατινιων, παρκαρισμενα απο τους χειριστες/συντηρητες τους. Παντα με ταξη. Αραια και που εβλεπες καποιο πεταμενο, ενταξει μ@λακες παντου

 

Το DC είναι και αρκετά επίπεδο και βοηθάει, ενώ οι δρόμοι είναι πολύ άνετοι, με ικανό πλάτος. Περάσατε καθόλου προς Alexandria? Υποθέτω εκεί θα ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα για τα πατίνια.


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Το DC είναι και αρκετά επίπεδο και βοηθάει, ενώ οι δρόμοι είναι πολύ άνετοι, με ικανό πλάτος. Περάσατε καθόλου προς Alexandria? Υποθέτω εκεί θα ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα για τα πατίνια.

Mειναμε Rosslyn. Ικανες ανηφοροκατηφορες και τιγκα στο πατινι! Δεν εχω δει περισσοτερα πατινια πουθενα αλλου (ουτε NYC, Houston που ...συχναζω...). Πολλα πατινια εχει το Austin, TX αλλα και παλι, σαν τη Washington DC δεν εχει...

 

Τα θεωρω εξαιρετικη λυση, οπως και τα ποδηλατα, με η χωρις υποβοηθηση, αλλα στην Ελλαδα, εκτος αν θεσπιστουν ποδηλατοπατινολουριδες προστατευμενες με τοιχειο, δεν...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά

 

https://www.public.gr/product/wearables-gadgets/self-balancing-scooters/hoverboard-t-slide-65x-multicolor/prod9860693pp/

 

πέρα από παιδικό παιχνίδι, έχουν κάποια άλλη χρήση; Έχει κανείς εμπειρία;

 

ΥΓ είναι λίγο επικίνδυνα για παιδικό παιχνίδι 6+9 ετών ή εγώ γέρασα; :-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Ελλάδα έρχεται σύντομα η νομοθεσία.

Το πρόβλημα να ξέρετε δεν είναι το πατίνι, είναι το μπαχαλο του δικτύου , ανύπαρκτο σχέδιο για την προώθηση εναλλακτικών μέσων μετακίνησης και ο ελληνικός καλος στο εγκέφαλο έρχεται δεύτερο, το κολυμα με το αμάξι that is...

Επίσης εξακολουθούμε να διατηρούμε την στατιστική και την παράδοση ατυχημάτων με αυτοκίνητα και μηχανάκια, 300 νεκροί μέχρι τώρα για το πρώτο εξάμηνο του 2019 ... :( :(

Δεν είναι μόδα, σας διαβεβαιω , ο μέσος όρος χρησιμοποιεί το μέσο για να διευκολυνθεί στην μετακίνηση του.

Εύχομαι κάποια στιγμή να απολαύσουμε τις πόλεις που ονειρεύτηκαμε ή τουλάχιστον μάθαμε να το κάνουμε τελευταία.

Έρχεται επίσης σχέδιο επαναπροώθησης της ποδηλατικής κουλτούρας με νέο φιλόδοξο σχέδιο για το 2020...


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά τα έχουμε ξανακούσει. Γίνεται ένα reset ? Είμαι αναγκασμένος να ελπίζω παρα να μην κάνω τίποτα, έτυχε επίσης να βρίσκουμε κάπου ανάμεσα ως ένα μικρό γρανάζι στο πόλεμο αυτό. Γιατί μιλάμε για πόλεμο , αν θα αντέξω εγώ ή αν θα αντέξει γενικώς ένας μηχανισμός που πάει να ξεκινήσει δεν το ξέρω.

 

Υπάρχει περισσότερη αποφασιστικότητα, τουλάχιστον είμαστε συνειδητοποιημένοι ακόμα και αν αποτύχουμε...

 

https://www.protothema.gr/greece/article/938443/stis-arhes-tou-2020-xekina-i-edaxi-tou-podilatou-stin-astiki-zoi/


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή χρόνια χρόνια πολλά!!

Ξέρει κάποιος αν αφαιρείται  ο κόφτης στο πατίνι Blaupunkt ESC808 ; Τελική πιάνει 25 ... αν πήγαινε 30 θα ήταν τέλειο καθώς έχω βάλει και μπαταρία έξτρα και έχω μεγάλη αυτονομία .

Πιστευω άνετα και ξεκούραστα τα πιάνει τα 30 αλλά επειδή έρχεται με μαμά μπαταρία σχετικά μικρή το έχουν βάλει 25 για οικονομία 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που είχα εγώ παραδόξως με το που κούμπωνες την δεύτερη μπαταρία έφτανε τα 30χλμ/ώρα, 5 χλμ πάνω από το όριο που έχει θεσπίσει ο νομοθέτης. 


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/6/2021 at 2:36 PM, Χρήστος Λάππας said:

Αυτό που είχα εγώ παραδόξως με το που κούμπωνες την δεύτερη μπαταρία έφτανε τα 30χλμ/ώρα, 5 χλμ πάνω από το όριο που έχει θεσπίσει ο νομοθέτης. 

Το blaupunkt εννοείς ; 
εγω έχω βάλει 2 μπαταρία παράλληλη τέρας αλλά πάει μέχρι 25. Ξέρεις κάποιος αν μπορώ να βγάλω τον κόφτη ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...