Jump to content
Kosko

Να Αλλάξω Σε Snowboard Ή Να Συνεχίσω Σκι.

Recommended Posts

Πρώτη μου επαφή με τα χειμερινά σπορ φέτος, ανέβηκα 4 φορές στα Καλάβρυτα, κατέβηκα ότι ήταν διαθέσιμο(λόγω χιονοστιβάδας όπως θα ξέρετε η Στυγα και η Φοιβη δεν ήταν διαθέσιμες) και έκανα λίγο πούδρα δεξια-αριστερα απο τις πιστες και κατω απο τα καρεκλακια(αναβατήρας Αχιλλεας νομίζω)Παραδόξως δεν έπεσα σχεδόν καθόλου πλην των φορών που έκανα πειραματισμούς(τα ηθελα και τα επαθα).Γενικα όλες οι φορές κυλήσανε ομαλα,χωρις παρατραγουδα.Κατέβαινα ελεγχόμενα και σχετικά άνετα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν με έπιανα να κάνω λάθη(βάρος πίσω κυρίως).Ωστοσο,διαβαζω οτι σκι είναι πιο ευκολο αρχικα και δυσκολευει στην πορεια,το αντιθετο απο το snowboard(απο τι λενε ετσι ειναι).Επειδη ξεκιναω σχετικα μεγαλος(19 χρονων) και επειδη θέλω να μάθω καλα οσο το δυνατον γρηγοροτερα γινεται σκεφτηκα να αλλαξω του χρονου σε snowboard.Ομως υπαρχει μια σειρα προβληματισμων....1ον δεν ξερω αν το snowboard μου ταιριαζει/δεν μου καθεται και καλα στο ματι(οπου ειναι flat αυτοι δεν μπορουν να τραβηξουν κουπι :P).2ον τσαμπα αυτες οι ομορφες 4 φορες του σκι;3ον Εκει που κατεβαινα την Αντιγονη παλι απο την αρχη στην baby;4ον Εκατσα και διαβασα την βασικη φυσικη,τις βασικες τεχνικες κλπα και ειδα τοσα βιντεακια στο youtube.Κριμα ειναι...Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι το snowboard θελει λιγοτερη δουλεια στην τεχνικη,εχεις πιο γρηγορη εξελιξη και αποκτας προσβαση και στα εντος και στα εκτος πιστας πιο ευκολα.Το σκι θελει 2-3 τεχνικες για πιστα,αλλες 2-3 για εκτος και παει λεγοντας.Όχι τιποτα αλλο αν συνεχισω σκι θα πρεπει να παρω μποτες για του χρονου(τώρα δεν είναι η κατάλληλη εποχή για αγορά; ).Να σημειωσω καπου εδω οτι μαθαινω μονος μου και ανεβαινω και μονος μου στο βουνο γιατι παρεα για χιονοδρομικο δεν υφισταται δυστυχως.Εσεις τι εχετε να προτεινετε;

Edited by Kosko
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να αλλάξεις αμέσως σε σανίδα.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη μου επαφή με τα χειμερινά σπορ φέτος, ανέβηκα 4 φορές στα Καλάβρυτα, κατέβηκα ότι ήταν διαθέσιμο(λόγω χιονοστιβάδας όπως θα ξέρετε η Στυγα και η Φοιβη δεν ήταν διαθέσιμες) και έκανα λίγο πούδρα δεξια-αριστερα απο τις πιστες και κατω απο τα καρεκλακια(αναβατήρας Αχιλλεας νομίζω)Παραδόξως δεν έπεσα σχεδόν καθόλου πλην των φορών που έκανα πειραματισμούς(τα ηθελα και τα επαθα).Γενικα όλες οι φορές κυλήσανε ομαλα,χωρις παρατραγουδα.Κατέβαινα ελεγχόμενα και σχετικά άνετα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν με έπιανα να κάνω λάθη(βάρος πίσω κυρίως).Ωστοσο,διαβαζω οτι σκι είναι πιο ευκολο αρχικα και δυσκολευει στην πορεια,το αντιθετο απο το snowboard(απο τι λενε ετσι ειναι).Επειδη ξεκιναω σχετικα μεγαλος(19 χρονων) και επειδη θέλω να μάθω καλα οσο το δυνατον γρηγοροτερα γινεται σκεφτηκα να αλλαξω του χρονου σε snowboard.Ομως υπαρχει μια σειρα προβληματισμων....1ον δεν ξερω αν το snowboard μου ταιριαζει/δεν μου καθεται και καλα στο ματι(οπου ειναι flat αυτοι δεν μπορουν να τραβηξουν κουπι :P).2ον τσαμπα αυτες οι ομορφες 4 φορες του σκι;3ον Εκει που κατεβαινα την Αντιγονη παλι απο την αρχη στην baby;4ον Εκατσα και διαβασα την βασικη φυσικη,τις βασικες τεχνικες κλπα και ειδα τοσα βιντεακια στο youtube.Κριμα ειναι...Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι το snowboard θελει λιγοτερη δουλεια στην τεχνικη,εχεις πιο γρηγορη εξελιξη και αποκτας προσβαση και στα εντος και στα εκτος πιστας πιο ευκολα.Το σκι θελει 2-3 τεχνικες για πιστα,αλλες 2-3 για εκτος και παει λεγοντας.Όχι τιποτα αλλο αν συνεχισω σκι θα πρεπει να παρω μποτες για του χρονου(τώρα δεν είναι η κατάλληλη εποχή για αγορά; ).Να σημειωσω καπου εδω οτι μαθαινω μονος μου και ανεβαινω και μονος μου στο βουνο γιατι παρεα για χιονοδρομικο δεν υφισταται δυστυχως.Εσεις τι εχετε να προτεινετε;

 

 

πρωτα απο ολα καλως ηρθες στην οικογενεια των χιονοδρομων!...γρηγορα θα καταλαβεις οτι ανοιξες ενα νεο παραθυρο που θα σου ομορφινει την ζωη...Το ερωτημα σου πιθανα να δωσει το συνθημα για ¨"εμφυλιο"εδω μεσα :P

Η γνωμη μου ειναι οτι την απαντηση πρεπει να την βρεις μονος σου συμφωνα με τι ταιριαζει στον τυπο σου....δοκιμασε τα και τα δυο και κανε την επιλογη σου (σε παιρνει ηλικιακα).Αυτο θα εκανα στην ηλικια σου....τωρα ειμαι στα σκι και το επομενο θα ειναι το ελκηθρο :animier:

  • Like 6

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kosko δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση εδώ. Θα σου έλεγα το τετριμμένο «ό,τι σε βολεύει περισσοτερο», αλλά υποψιάζομαι ότι ο μεσος ανθρωπος μπορεί να μάθει οποιοδήποτε από τα δυο αθλήματα και το τι προτιμάει τελικά έχει περισσότερο να κάνει με τις παρέες και τα ερεθίσματα που δέχεται από τον περίγυρο του.

 

Αν ήμουν στην θέση σου παντως θα τα δοκίμαζα και τα δυο τουλάχιστον από δυο φορες στο βουνό! :)

  • Like 5

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

πρωτα απο ολα καλως ηρθες στην οικογενεια των χιονοδρομων!...γρηγορα θα καταλαβεις οτι ανοιξες ενα νεο παραθυρο που θα σου ομορφινει την ζωη...Το ερωτημα σου πιθανα να δωσει το συνθημα για ¨"εμφυλιο"εδω μεσα :P

Η γνωμη μου ειναι οτι την απαντηση πρεπει να την βρεις μονος σου συμφωνα με τι ταιριαζει στον τυπο σου....δοκιμασε τα και τα δυο και κανε την επιλογη σου (σε παιρνει ηλικιακα).Αυτο θα εκανα στην ηλικια σου....τωρα ειμαι στα σκι και το επομενο θα ειναι το ελκηθρο :animier:

Αρχικά καλως σας βρηκα και ευχαριστώ για την απάντηση.Όσον αφορά την επιλογή μάλλον έτσι θα το κάνω.Το μόνο αρνητικό είναι ότι αν τελικά αποφασίσω σκι(για εκεί με κόβω) τσαμπα δεν θα παρω μποτες.Πάντως,το σίγουρο ειναι οτι κολλησα με το βουνο και δεν σκοπευω να ξεκολλησω σύντομα. :thumbup:

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Πάντως,το σίγουρο ειναι οτι κολλησα με το βουνο και δεν σκοπευω να ξεκολλησω σύντομα. :thumbup:

 

 

Θα σε προετρεπα......ΠΟΤΕ!!

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kosko δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση εδώ. Θα σου έλεγα το τετριμμένο «ό,τι σε βολεύει περισσοτερο», αλλά υποψιάζομαι ότι ο μεσος ανθρωπος μπορεί να μάθει οποιοδήποτε από τα δυο αθλήματα και το τι προτιμάει τελικά έχει περισσότερο να κάνει με τις παρέες και τα ερεθίσματα που δέχεται από τον περίγυρο του.

 

Αν ήμουν στην θέση σου παντως θα τα δοκίμαζα και τα δυο τουλάχιστον από δυο φορες στο βουνό! :)

Η αλήθεια είναι ότι ο πατέρας μου με έπεισε να ξεκινήσω σκι.Εγώ για snowboard το πήγαινα.Πήγα πρωτη φορα ειπα την επομενη snowboard.Πηγα δευτερη λεω νταξει και σημερα σκι και απο την επομενη snowboard.ΕΕΕ στο τελος και τις 4 φορες σκι εκανα.Εβλεπα βελτιωση,κατεβαινα πιο σβελτα τις πιστες,την εβρισκα.Το θεμα θεωρω δεν ειναι μονο αν μπορεις να τα μαθεις αλλα και πoιο θα μαθεις γρηγοροτερα.Αυτο σιγουρα κανενας δεν μπορει να το ξερει αλλα συμφωνα με τον μεσο ανθρωπο σιγουρα μπορει να βγει καποιο συμπερασμα.Το θεμα ειναι να αγορασω απο φετος μποτες ή οχι ουσιαστικα.Οι νοικιασμενες δεν με βολευαν και πολυ.

Edited by Kosko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω είναι το ανάποδο από αυτό που γράφεις περί ευκολίας/δυσκολίας.

Προσωπικά το σκι θεωρώ πως αρχικά είναι δύσκολο και σταδιακά γίνεται όλο και πιο ξεκούραστο εάν αποκτήσεις όσο το δυνατόν πιο σωστή τεχνική. Το τελευταίο πάλι έχει να κάνει με το τι σκι θες να κάνεις, δεν υπάρχει απόλυτα σωστό, απόλυτα λάθος κτλ μιας και δεν μιλάμε για αγωνιστικό σκι..

 

Και φυσικά το θέμα είναι να μπορείς να απολαμβάνεις το βουνό με ασφάλεια και όσο το δυνατόν πιο ευχάριστα!

 

 

Καλώς ήρθες! :)

 

 

ΥΓ: Ίσως αυτή η κόντρα σκι-σνόουμπορτ να είναι η πλέον ηλίθια στον σύγχρονο αθλητισμό!

  • Like 4

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω είναι το ανάποδο από αυτό που γράφεις περί ευκολίας/δυσκολίας.

Προσωπικά το σκι θεωρώ πως αρχικά είναι δύσκολο και σταδιακά γίνεται όλο και πιο ξεκούραστο εάν αποκτήσεις όσο το δυνατόν πιο σωστή τεχνική. Το τελευταίο πάλι έχει να κάνει με το τι σκι θες να κάνεις, δεν υπάρχει απόλυτα σωστό, απόλυτα λάθος κτλ μιας και δεν μιλάμε για αγωνιστικό σκι..

 

Και φυσικά το θέμα είναι να μπορείς να απολαμβάνεις το βουνό με ασφάλεια και όσο το δυνατόν πιο ευχάριστα!

 

 

Καλώς ήρθες! :)

 

 

ΥΓ: Ίσως αυτή η κόντρα σκι-σνόουμπορτ να είναι η πλέον ηλίθια στον σύγχρονο αθλητισμό!

Ε για να το λετε κατι θα ξερετε.Αν και οντως δεν μπορω να πω οτι δυσκολευτηκα ιδιαιτερα σε καποιο απο τα σταδια μεχρι στιγμης.Και φορα με τη φορα ολο και πιο ανετα το πηγαινα.

 

Βεβαια δεν μπορω να εχω ξεκαθαρη εικονα γιατι καθε φορα αλλαζα σκι(υψος/ποιοτητα).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλοσοφώντας και λίγο, μη βασανίζεσαι τόσο πολύ. Δεν είναι όλες οι αποφάσεις ή οι εξελίξεις οριστικές σ αυτή τη ζωή... Μπορεί να ξεκινήσεις το ένα, να πιάσεις το άλλο ξανά, να τύχεις σε μια παρέα που να σε παρακινήσουν για το άλλο πάλι κτλ. Σίγουρα το ιδανικό είναι να ξέρεις και τα δύο. Εμένα με βοηθάει πολύ στο να κατανοώ τις ανάγκες και τη συμπεριφορά όλων στο βουνό.

  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν μεινεις μονο στα Ελληνικα βουνα,με τις μικρες σε μιηκος πιστες που τις κατεβαινεις σε 2 λεπτα, μαθε και τα δυο, για να μην βαριεσαι...19 εισαι , εχεις χρονο να μαθεις 15 σπορ στη ζωη σου

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να προτείνω ,να αποφυγής το βουνο μόνος

 

 

 

προφανως θα εννοεις οταν κανει of pist

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω είναι το ανάποδο από αυτό που γράφεις περί ευκολίας/δυσκολίας.

Προσωπικά το σκι θεωρώ πως αρχικά είναι δύσκολο και σταδιακά γίνεται όλο και πιο ξεκούραστο εάν αποκτήσεις όσο το δυνατόν πιο σωστή τεχνική. Το τελευταίο πάλι έχει να κάνει με το τι σκι θες να κάνεις, δεν υπάρχει απόλυτα σωστό, απόλυτα λάθος κτλ μιας και δεν μιλάμε για αγωνιστικό σκι..

 

Και φυσικά το θέμα είναι να μπορείς να απολαμβάνεις το βουνό με ασφάλεια και όσο το δυνατόν πιο ευχάριστα!

 

 

Καλώς ήρθες! :)

 

 

ΥΓ: Ίσως αυτή η κόντρα σκι-σνόουμπορτ να είναι η πλέον ηλίθια στον σύγχρονο αθλητισμό!

 

εισαι καπως λαθος...λες το σκι θεωρω πως αρχικα ειναι δυσκολο και σταδιακα γινεται ολο και πιο ξεκουραστο εαν αποκτησεις οσο το δυνατον πιο σωστη τεχνικη.
εχεις δικιο αλλα μεχρι να φτασεις σε αυτην την σωστη τεχνικη θα σου παρει πιο πολλυ χρονο απο οτι με σανιδα
ισως οταν εχεις πολυ καλη τεχνικη και στα δυο το σκι ειναι πιο ξεκουραστο...αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο...δεν κανει το σκι πιο ευκολο...
γενικα με σανιδα ειναι πιο ευκολα γιατι εισαι στην ουσια ενα με την σανιδα...τα χερια δεν παιζουν τοσο ρολο (ισως και καθολου, αυτου που βλεπουμε που πανε τα χερια δεξια αριστερα σαν τροχονομοι ειναι λαθος), εχεις μονο ενα μαχαιρι σε καθε στροφη κλπ κλπ
στο σκι για την τελεια τεχνικη παιζουν ρολο η σταση, τα χερια, το γωνιασμα, πως ειναι το ενα ποδι, το αλλο bla bla bla
φυσικα στην αρχη το σκι ειναι πιο ευκολο
κατεβαινεις κανεις ενα V φρεναρεις...να παρεις πιατακι πιο ευκολα...καρεκλακι πιο ευκολα κλπ κλπ
με την σανιδα με το που θα σικωθεις, θα κανεις 1 μετρο και θα πεσεις...μετα θα ξαναπεσεις...μετα θα ξαναπεσεις επι Χ.ΧΧΧ.ΧΧΧ φορες
και μετα θα πας να παρεις πιατακι....εκει θα γινει το Βιετναμ σου....
φυσικα μπορεις να παρει το σανιδι στο χερι...να ανεβεις στο καρεκλακι και απο κατω να χαιρετας τον ΜΙΚ και τον Vro που θα σε βριζουν
Edited by Turms
  • Like 8

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

εισαι καπως λαθος...λες το σκι θεωρω πως αρχικα ειναι δυσκολο και σταδιακα γινεται ολο και πιο ξεκουραστο εαν αποκτησεις οσο το δυνατον πιο σωστη τεχνικη.
εχεις δικιο αλλα μεχρι να φτασεις σε αυτην την σωστη τεχνικη θα σου παρει πιο πολλυ χρονο απο οτι με σανιδα
ισως οταν εχεις πολυ καλη τεχνικη και στα δυο το σκι ειναι πιο ξεκουραστο...αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο...δεν κανει το σκι πιο ευκολο...
γενικα με σανιδα ειναι πιο ευκολα γιατι εισαι στην ουσια ενα με την σανιδα...τα χερια δεν παιζουν τοσο ρολο (ισως και καθολου, αυτου που βλεπουμε που πανε τα χερια δεξια αριστερα σαν τροχονομοι ειναι λαθος), εχεις μονο ενα μαχαιρι σε καθε στροφη κλπ κλπ
στο σκι για την τελεια τεχνικη παιζουν ρολο η σταση, τα χερια, το γωνιασμα, πως ειναι το ενα ποδι, το αλλο bla bla bla
φυσικα στην αρχη το σκι ειναι πιο ευκολο
κατεβαινεις κανεις ενα V φρεναρεις...να παρεις πιατακι πιο ευκολα...καρεκλακι πιο ευκολα κλπ κλπ
με την σανιδα με το που θα σικωθεις, θα κανεις 1 μετρο και θα πεσεις...μετα θα ξαναπεσεις...μετα θα ξαναπεσεις επι Χ.ΧΧΧ.ΧΧΧ φορες
και μετα θα πας να παρεις πιατακι....εκει θα γινει το Βιετναμ σου....
φυσικα μπορεις να παρει το σανιδι στο χερι...να ανεβεις στο καρεκλακι και απο κατω να χαιρετας τον ΜΙΚ και τον Vro που θα σε βριζουν

 

 

 

Σωστό αυτό που λες για την σανίδα αλλά εγώ πιο πολύ το εννοούσα ότι μέχρι να φτάσεις να μπορείς να βγεις σε μια πίστα κάνοντας V κουράζεσαι πιο πολύ. Αλλά ακόμα και τις πρώτες φορές με V σε εύκολη πίστα δεν είναι αρκετά κουραστικό; Μπλέκονται τα πόδια, πέφτεις, βγαίνουν τα σκι και δεν μπορείς να τα ξαναβάλεις κτλ κτλ. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι εγώ και αυτό που μου λένε όσοι ξεκίνησαν σκι πιο μετά από μένα. Δεν έχω δοκιμάσει (κακώς) σανίδα για να έχω άμεση σύγκριση.

 

Για καρεκλάκι/πιατάκι δεν το συζητώ προφανώς πολύ πιο εύκολο με τα σκι.

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

σκεψου απλα οτι με σανιδα τις πρωτες φορες ΔΕΝ θα ΦΤΑΣΕΙΣ στην ευκολη πιστα....

  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω μια τίμια εξήγηση είναι ότι σκι και σανίδι έχουν διαφορετική "καμπύλη εκμάθησης". Για το αρχικό στάδιο δεν μπορώ να πω κάποιο "ευκολότερο" από το άλλο, αλλά σίγουρα μπορείς να μάθεις σκι ΧΩΡΙΣ να πέσεις, ενώ για το σανίδι η πτώση είναι σχεδόν υποχρεωτικό στάδιο. Δε μιλάμε φυσικά για τίποτα τρομερές τούμπες, αλλά το βρέχεις το ποπουδάκι και τα χέρια σίγουρα. Λίγο πιο μετά, το σανίδι σου δίνει πιο γρήγορα χαρές σε σχέση με το σκι γιατί μπορείς να το χαρείς χωρίς να έχεις προχωρήσει πολύ τεχνικά (παιχνίδι, χαζο-αλματάκια κτλ), ενώ το σκι για να σου δώσει πράγματα σ εκείνη τη φάση θέλει να εμβαθύνεις λίγο στην τεχνική. Όσο ανεβαίνει το επίπεδο, το καθένα πάει τόσο μακριά που δεν θα ξεχώριζα κάποιο από το άλλο, το καθένα θέλει τα δικά του.

  • Like 8

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

. Όσο ανεβαίνει το επίπεδο, το καθένα πάει τόσο μακριά που δεν θα ξεχώριζα κάποιο από το άλλο, το καθένα θέλει τα δικά του.

Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα από σνοουμπορντ, δεν ταβανιαζεις πιο γρήγορα , ενώ στο σκι, ίσως σε μια ζωή δεν ταβανιασεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω για αρχάριους, αλλά μέσα στο χειμώνα βρέθηκα με μια παρέα εφήβων σκιέρ στα Καλάβρυτα. Τη μια μέρα που ήταν κλειστές οι πάνω πίστες, τα παιδιά είπαν να δοκιμάσουν snowboard. Μετά από 2 ώρες στη baby, τρία παιδιά μπορούσαν και κατέβαιναν τη Δανάη (ακόμα και το απότομο κομμάτι) χωρίς ωραίο στυλ και χωρίς "κανονικές" στροφές αλλά και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία. Κάποια άλλα κατάφεραν να πάρουν το πιατάκι και τσουλούσαν μια χαρά.

Το αντίθετο (από snowboard σε ski) δεν νομίζω να είναι τόσο εύκολο.

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο τόσα παιδιά κάνουν snowboard στην Ελλάδα, η ικανοποίηση έρχεται πιο γρήγορα προφανώς και μπορείς να πείσεις φίλους να δοκιμάσουν.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως εγώ που δοκίμασα μια και μοναδική φορά snowboard στη ζωή μου, αγόρασα όλα τα οικόπεδα του Αιόλου. Δεν έχει καμία σχέση με το σκι, ούτε η στάση, ούτε οι απαιτήσεις ισορροπίας, ούτε τίποτα.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα από σνοουμπορντ, δεν ταβανιαζεις πιο γρήγορα , ενώ στο σκι, ίσως σε μια ζωή δεν ταβανιασεις;

 

Έχει ένα point αλλά να σου πω τι νομίζω ότι μας μπερδεύει: η μόδα.

Δηλαδή, αυτό που γενικά είναι δημοφιλές στο snowboard δεν σημαίνει ότι ορίζει το τεχνικό ταβάνι του. Π.χ. κάποια στιγμή ξεκίνησα να ασχολούμαι με το extreme carving. Η λεπτομέρεια στην τεχνική εκεί είναι χειρουργείο. Επίσης, επειδή έχω μιλήσει με συναδέλφους που έχουν εμβαθύνει στην τεχνική (όχι όσο εγώ, που το κάνω πολλά χρόνια μεν, ερασιτεχνικά δε) υπάρχουν κι εκεί πάρα πολλά παραπάνω να μάθεις.


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως εγώ που δοκίμασα μια και μοναδική φορά snowboard στη ζωή μου, αγόρασα όλα τα οικόπεδα του Αιόλου. Δεν έχει καμία σχέση με το σκι, ούτε η στάση, ούτε οι απαιτήσεις ισορροπίας, ούτε τίποτα.

 

Εγώ φέτος δοκίμασα ξανά 2η φορά συνολικά.

Πέρυσι με 40' μάθημα, κατάφερα να παίρνω μπριζολάκι και να κατεβαίνω στην πλαγιά των αρχαρίων με μια πορεία πέρα-δώθε σαν φύλλο που πέφτει....

 

Φέτος, μετά από επίσης 40' να το ξαναθυμηθώ, ανέβηκα μια φορά με τον Αχιλλέα (φορώντας τη σανίδα κανονικά στο πόδι (*)) και κατέβηκα από το Βιετνάμ.

 

Έπεσα μια-δυο φορές BIG TIME και με κάποια σχετική ταχύτητα που για πλάκα με έκανε σαν tomahawk, αλλά είχε μια σχετική πλάκα.

 

Όπως λέει ο Χρήστος είναι πολύ διαφορετικό, όμως υπάρχει και κάτι πολύ οικείο για όποιον κάνει σκι, που ένας εντελώς πρωτάρης πάνω στο χιόνι αργεί να συνηθίσει.

Αυτά τα διαολεμένα πράγματα (σκι και σανίδα) γλυστράνε πολύυυυυυ.... αλλά είναι τόοοοσο ωραίο...

 

Αυτή η αίσθηση της ταχύτητας που πλέον ένας σκιερ την έχει συνηθίσει είναι πολύ βοηθητική, μαζί με την επίγνωση του πώς στρίβει όταν γωνιάζεις.

 

Είπαμε, σκιερ είναι αυτός που δοκίμασε και το "άλλο" και εξακολουθεί να προτιμάει σκι.

 

Σε κάθε περίπτωση, ο άρτιος χιονοδρόμος είναι αυτός που ξέρει να περνάει καλά και να παραμένει ασφαλής.

 

 

 

 

 

 

 

(*) και να μην ξανακούσω βλακείες ότι "...δεν βολεύει και γι αυτό την παίρνω στα χέρια..."

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
σε κανενα δεν υπαρχει ταβανι....ασε που και στην σανιδα εχει τοσες διαφορετικες τεχνικες που αν το ψαξεις θα παιδευεσαι μια ζωη...


αν ξερεις σκι η σανιδα ειναι πιο ευκολη


ξερεις καλυτερα τις εννοιες ακμες στο χιονι, πως να το φρεναρεις κλπ...ακομα και στο πιατακι βοηθαει...αν δεν ξερεις (οπως εγω) ειναι αντε γεια


το αναποδο ας πουμε δεν βοηθαει...για να κανω λιγο σκι αντοχης μου βγηκε η παναγια...ενω ενας που κανει σκι το πιανει πιο γρηγορα...


παντως το πιο δυσκολο που εχω δοκιμασει ειναι να πας με το αλλο ποδι μπροστα στην σανιδα....δηλαδη να κανεις σωιτχ...ok, μετα απο λιγο βγαινει αλλα στην αρχη ειναι σαν να οδηγας αμαξι και να τα βαλαν ολα αναποδα....ξερεις τι πρεπιε να κανεις αλλα δεν βγαινει τιποτα αυτοματα...πρεπει να βαλεις το μυαλο να δωσει εντολες



παντως αν δεν φοβομουνα για τραυματισμους, και ειχα πΟΛΥ χρονο και χρημα θα ηθελα να μαθω και σκι στο επιπεδο που κανω σανιδα

το εχω ξαναπει οτι το ιδανικο ειναι να μπορεις και τα δυο και να αποφασιζεις αναλογα με το χιονι, τις συνθηκες κλπ

  • Like 3

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Ακόμα και αν δε σώζεται ένα χιονοδρομικό,θα ρίξουν χρήματα για να ικανοποιήσουν τους τοπικούς βουλευτές και πολιτευτές που χρηματοδοτούνται από τους τοπικούς επιχειρηματίες και ψηφίζονται από τους κατοίκους που ζουν σε μεγάλο ποσοστό από τα χιονοδρομικά.Να τ΄αφήσουν δεν υπάρχει περίπτωση και να ρίξουν όλο το βάρος στα χιονοδρομικά που ανέφερες που μπορεί να είναι πιο σωστή επένδυση.Δυστυχώς η Ελλάδα δεν έχει σχεδιασμό.Πάει με τον αέρα των συμφερόντων.Πριν μερικά χρόνια έβλεπα ένα ρεπορτάζ για τα χωριά γύρω από τα Βαρδούσια.2 επιχειρηματίες είχαν πει "πρέπει να μας φτιάξουν χιονοδρομικό κέντρο"...Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κλπ,αλλά σκέψου να βρίσκονταν χρήματα για επέκταση χιονοδρομικών κλπ,μην έχεις αμφιβολία ότι οι εκάστοτε κυβερνώντες θα δέχονταν τρομερές πιέσεις για να φτιάξουν χιονοδρομικό σε περιοχές που εκλέγονται βουλευτές τους...Εδώ σχεδιάζουν μεταφορές στρατοπέδων,όχι με επιχειρησιακούς όρους αλλά με οικονομικούς όρους,αν θα βλαφτεί η τοπική οικονομία,τι λέμε τώρα για χιονοδρομικά...
    • Συγγνώμη,αλλά μια σοβαρή χώρα με σχεδιασμό γι΄ανάπτυξη τουριστικού προϊόντος δε θα έπρεπε να βασίζεται στις απαιτήσεις των δήμων.Ξεκινάς ένα σχεδιασμό και τον υλοποιείς.Αλλά αυτό για σοβαρές χώρες.Στην τελική ανάλυση η περιφέρεια πλέων είναι μία,δεν είναι όπως παλιότερα 10 νομαρχίες.Άρα η περιφέρεια μπορεί να υλοποιήσει όποια έργα απαιτηθούν για να γίνει ανταγωνιστική και προσοδοφόρα.Τώρα αν κάθονται ν΄ακούν τις αντιρρήσεις των τοπικών αρχόντων και των βουλευτών που θέλουν να ικανοποιήσουν τους ψηφοφόρους τους και τους χρηματοδότες τους επιχειρηματίες,μάλλον πρόκειται για...μπανανία...
    • Δεν θα διαφωνήσω για τα πιο χαμηλά υψόμετρα. Εκεί ίσως είναι μάταιο πολλές φορές αλλά υπάρχουν και φορές που θα είναι υπερχρήσιμο. Και εγώ προτιμώ την επέκταση. Δυστυχώς όμως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου δείχνουν ότι είναι απαραίτητο και το τεχνητό. Ειδικά φέτος θα ήταν όπως το λες "μεσαιου επιπεδου για 100 μετρα, τρομερο για το Βακχο και 6-14-10-τελειωμα περιφερειακης". Ξεχάσαμε και το απότομο του Ηρακλή και τα περάσματα Δια Οδυσσέα....Αν σου κόστιζε 5.000 ευρώ? Ακριβό? Το αν θα το δούλευες στο 1750 και το 1650 είναι καθαρά απόφαση του σημείου της σεζόν. Αν δου λείπουν τα τελευταία 50 μέτρα θα είναι θησαυρός. Θυμήσου πόσες φορές και φέτος ήταν μια χαρά και έλλειπε χιόνι τα τελευταία 50 μέτρα. Δυο βδομάδες θα τις κέρδιζες τουλάχιστον. Ακριβό? Αν σου κόστιζε 300 ευρώ? Θα στο γυρίσω στη λογική "ας το έχουμε όπως όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου και ανάλογα με τη σεζόν, τη στιγμή και το μέρος, μετατρέπει πίστες με πέτρες σε πίστες και πίστες κλειστές για 50 μέτρα σε πίστες ανοιχτές"    
    • Έκλεισα με 6 σκι και αυτά έξω. Τα Καλάβρυτα που λατρεύω δεν τα κατάφεραν. Για Παρνασσό ούτε για αστείο. Υπομονή για του χρόνου πια.
    • 😀   Για μένα ήταν μακράν η χειρότερη σεζόν (εκτός της καραντίνας φυσικά) από το 94 που ξεκίνησα. Από την μια οι υποχρεώσεις, από την άλλη η κάκιστη σεζόν, το αποτέλειωσε και το κατάμουτρο ψέμα του Παρνασσού για πλήρη λειτουργία, και με αυτά και με αυτά έμεινα με... 1 σκι.    1 σκι σε μια ολόκληρη σεζόν. Απίστευτο μου φαίνεται... 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,664
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,473
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...