Jump to content
vaggelis

Με Δάσκαλο, Ή Χωρίς;

Recommended Posts

Να αποφεύγεις να μαθαίνεις μόνος ,η καλύτερη επενδύσεις και το καλύτερο δώρο στον εαυτό σου είναι να πάρεις δάσκαλο .

Και να προτείνω ,να αποφυγής το βουνο μόνος

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλοσοφώντας και λίγο, μη βασανίζεσαι τόσο πολύ. Δεν είναι όλες οι αποφάσεις ή οι εξελίξεις οριστικές σ αυτή τη ζωή... Μπορεί να ξεκινήσεις το ένα, να πιάσεις το άλλο ξανά, να τύχεις σε μια παρέα που να σε παρακινήσουν για το άλλο πάλι κτλ. Σίγουρα το ιδανικό είναι να ξέρεις και τα δύο. Εμένα με βοηθάει πολύ στο να κατανοώ τις ανάγκες και τη συμπεριφορά όλων στο βουνό.

Εχετε δικιο.

Να αποφεύγεις να μαθαίνεις μόνος ,η καλύτερη επενδύσεις και το καλύτερο δώρο στον εαυτό σου είναι να πάρεις δάσκαλο .

Και να προτείνω ,να αποφυγής το βουνο μόνος

Oντως,μαλλον ο καλυτερος τροπος ειναι με δασκαλο.Παρολα αυτα για να ανεβω στο στο βουνο δινω 40+ ευρω(μετακινηση,λιφτ,σκι) και παλι λιγα ειναι.Οταν μου ζηταει 40 ευρω για ενα μαθημα και τα μισα για ομαδικο που ειναι μαπα το καρπουζι(εκ πειρας απο αλλα αθληματα) εεε δεν αντεχει η τσεπη μου.Προτιμω να δωσω τα 40 και να παω αλλη μια φορα στο βουνο εστω και για την θεα παρα να τα δωσω στον δασκαλο.Αν ειναι καμια μερα εκει που καθεται τις καθημερινες να του δωσω ενα 10ρικο να παμε 2-3 φορες πανω κατω να μου λυσει καμια απορια και να μου πει και κανα λαθος που κανω καλως.Αλλωστε ο ιδανικος τροπος θεωρω ειναι διαβασμα,βιντεο,καποιος να βγαλει εσενα να δεις τον εαυτο σου και μετα μαθημα.Εξασκεις αυτα που σου εχει πει ο δασκαλος(αν κανεις) και μετα τον ξαναπαιρνεις.Καθε μερα ειναι ανουσιο,απλα σε κοιταει.Αν εχεις εναν φιλο που ξερει και που μπορει να σε βγαλει κανα βιντεο θεωρω οτι μπορεις να τον αποφυγεις εντελως.Εγω δυστυχως δεν εχω αλλα θα την βρω την ακρη.Απο την αλλη ο δασκαλος ειναι για να σου δωσει αυτοπεποιθηση η οποια προσωπικα μου περισσευει απο την πρωτη μερα.Ηρθαν ολα απο μονα τους και γρηγορα μαλιστα(σε σχεση με αυτο που περιμενα).Οσον αφορα το τελευταιο συμφωνω οτι εκτος πιστας πρεπει να εχεις εναν ανθρωπο διπλα σου αλλα εντος δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος κινδυνος(περαν του να πεσει κανενας πανω σου).Αλλωστε τα Ελληνικα βουνα δεν ειναι επικινδυνα τα περισσοτερα.Πολλες φορες ακολουθω τους ανθρωπους του χιονοδρομικο ή δασκαλους που κανουν και καποιες φορες(ντροπη μου) κρυφακουω και καποια μαθηματα.Δεν λενε κατι που δεν ξερω.Ολα τα drills που εχω δει μεχρι στιγμης τα ξερω ηδη,τα εχω κανει κλπ. Συνοπτικά πιστεύω είναι θέμα εξάσκησης,σε καποιον θα παρει 30 φορες σε καποιον αλλον 130.Ειναι στον ανθρωπο και στο ποσο συχνα κανει,στην φυσικη κατασταση,το attitude κλπ.

αν μεινεις μονο στα Ελληνικα βουνα,με τις μικρες σε μιηκος πιστες που τις κατεβαινεις σε 2 λεπτα, μαθε και τα δυο, για να μην βαριεσαι...19 εισαι , εχεις χρονο να μαθεις 15 σπορ στη ζωη σου

Ε θα προκυψει και καμια Βουλγαρια,καμια Ευρωπη.Παντως,όντως φετος ειχα την αναγκη να ανεβω ολες τις πιστες και να δω το χιονοδρομικο.Κακο γιατι δεν εστιασα στην τεχνικη(χωρις βεβαια να την αγνοω τελειως γιατι πολυ απλα δεν θα μπορουσα να κατεβω τιποτα) αλλα καταλαβα οτι τωρα που σχεδον ειδα ολο το βουνο,μετα;Μετα εχει βελτιωση τεχνικης,μετα;Πιστευω μονο του σε οδηγει στο να αλλαξεις καταστασεις(βουνο,αθλημα κλπ).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην υποτιμάς την αξία ενός δασκάλου τώρα που είσαι στο πιο κρίσιμο στάδιο. Τώρα είναι που θα μπουν οι σωστές βάσεις με δάσκαλο, και -δυστυχώς- τώρα είναι που θα τσιμεντωθούν βασικά λάθη τεχνικής καθως θα προσπαθεις να καταλαβεις από μονος σου τι κανεις στραβά. Και σου λέω εκ πειρας ότι αυτά είναι λάθη που θα προσπαθείς να ξεφορτωθεις για πολλά χρόνια και δεν είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρεις.

 

Είναι κρίμα να κλειδώσεις σε ένα μέτριο προς καλό επίπεδο γιατί σε κρατούν πίσω αμαρτίες του παρελθόντος, όταν με δυο-τρία μαθήματα τώρα μπορείς να ξεκλειδώσεις πτυχές απόλαυσης του αθλήματος που ούτε να διανοηθείς δεν μπορείς αυτή τη στιγμή.

 

Φιλικά, ένας παθός και (μη) μαθός.

  • Like 8

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην υποτιμάς την αξία ενός δασκάλου τώρα που είσαι στο πιο κρίσιμο στάδιο. Τώρα είναι που θα μπουν οι σωστές βάσεις με δάσκαλο, και -δυστυχώς- τώρα είναι που θα τσιμεντωθούν βασικά λάθη τεχνικής καθως θα προσπαθεις να καταλαβεις από μονος σου τι κανεις στραβά. Και σου λέω εκ πειρας ότι αυτά είναι λάθη που θα προσπαθείς να ξεφορτωθεις για πολλά χρόνια και δεν είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρεις.

 

Είναι κρίμα να κλειδώσεις σε ένα μέτριο προς καλό επίπεδο γιατί σε κρατούν πίσω αμαρτίες του παρελθόντος, όταν με δυο-τρία μαθήματα τώρα μπορείς να ξεκλειδώσεις πτυχές απόλαυσης του αθλήματος που ούτε να διανοηθείς δεν μπορείς αυτή τη στιγμή.

 

Φιλικά, ένας παθός και (μη) μαθός.

Καλα δεν σκοπευω να γινω και κανας δεινος.Ισα ισα να ακολουθω σαν ανθρωπος μια παρεα.Αλλωστε ειναι αργα για να γινεις εξπερτ.Πρεπει να εχεις ξεκινησει απο μικρο παιδι πιστευω και οχι μονο.Τωρα αν τυχει του χρονου και παω κανα Μπανσκο θα τα κανω εκει.Εδω παντως 40 δεν δινω με την καμια.Ιππασια εκανα που ειναι μακραν ακριβοτερο σπορ και εδινα λιγοτερα(20-30).Βεβαια εκει δεν ειναι μονο 2-3 μαθηματα αλλα ουτε και δω νομιζω να ειναι τοσα.Αν ειναι 2-3 μετα χαρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι παραπάνω σε αυτό το στάδιο. Θα κάνουν τεράστια διαφορά την οποία θα εκτιμήσεις σε βάθος χρόνων.

 

Όλοι έτσι ξεκινήσαμε («δεν με ενδιαφερει να κάνω πρωταθλητισμό», «θέλω απλά να τσουλαω και να γουστάρω» κλπ) και οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ είμαστε πλέον άρρωστοι με το άθλημα. Γιατί υπάρχει μια παγίδα στο σκι. Όσο πιο καλά μαθαίνεις, σε τόσο πιο πολλές και απότομες πλαγιες και διαφορετικες ποιοτητες χιονιού πηγαίνεις, και τόσο περισσότερο το απολαμβάνεις. Θα δεις ανθρώπους να κατεβαίνουν πλαγιες και να ουρλιάζουν από την χαρά τους. Κυριολεκτικά. Και μπορείς να είσαι ένας από αυτούς με πολύ λιγότερη προσπάθεια από όσο πήρε σε όσους ξεκινήσαμε στραβά=χωρίς δάσκαλο!

 

Καλώς ήρθες στον μαγικό κόσμο της χιονοδρομίας!

  • Like 7

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτο που λες συνεχεια για την ηλικια ,δεν το καταλαβαινω....Ξεκινησα στα 15 μου μονος μου και ειμαι 52, η γυναικα μου ξενικησε στα 35, με εναν φοβερο δασκαλο στην Αυστρια και τωρα στα 45 της, ειναι τοσο καλη, που δεν την φτανω.Οποτε δεν παιζει ρολο η ηλικια,αλλα να μαθεις με σωστο δασκαλο, δικιο εχουν που στο λενε και στο ξαναλενε, μην το προσπερνας ετσι...

Δεν ειπαμε να γινεις εξπερ (αν και αυτο ειναι κατι διαφορετικο για τον καθενα) αυτο που σου λενε ειναι να μαθεις σωστα την τεχνικη, οποτε οταν θα πας στις Αλπεις , σε καμια cortina, που εχει κατι μαυρες δυσκολες, αλλα σε υπεροχο τοπιο, να κανεις ανετα και ευκολα καταβασεις και να θαυμαζεις ταυτοχρονα και την ομορφια του τοπιου( που τετοια ομορφια, δενθα δεις σε κανενα Ελληνικο ή Βουλγαρικο βουνο).

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

( που τετοια ομορφια, δενθα δεις σε κανενα Ελληνικο ή Βουλγαρικο βουνο).

Εννοείς από τις πίστες;

 

Γιατί αν φωκιαρει

καποιος, νομίζω ότι κανείς λάθος.....

 

 

ΥΓ καλό είναι να κάνεις σποραδικά με δάσκαλο, αλλά με σωστό, που μπορεί να διακρίνει τα λάθη σου και να σε επαναφέρει στον σωστό δρόμο. Γι αυτό αν αποφασίσεις να τα σκάσεις, πρόσεξε σε πιον!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτο που λες συνεχεια για την ηλικια ,δεν το καταλαβαινω....Ξεκινησα στα 15 μου μονος μου και ειμαι 52, η γυναικα μου ξενικησε στα 35, με εναν φοβερο δασκαλο στην Αυστρια και τωρα στα 45 της, ειναι τοσο καλη, που δεν την φτανω.Οποτε δεν παιζει ρολο η ηλικια,αλλα να μαθεις με σωστο δασκαλο, δικιο εχουν που στο λενε και στο ξαναλενε, μην το προσπερνας ετσι...

Δεν ειπαμε να γινεις εξπερ (αν και αυτο ειναι κατι διαφορετικο για τον καθενα) αυτο που σου λενε ειναι να μαθεις σωστα την τεχνικη, οποτε οταν θα πας στις Αλπεις , σε καμια cortina, που εχει κατι μαυρες δυσκολες, αλλα σε υπεροχο τοπιο, να κανεις ανετα και ευκολα καταβασεις και να θαυμαζεις ταυτοχρονα και την ομορφια του τοπιου( που τετοια ομορφια, δενθα δεις σε κανενα Ελληνικο ή Βουλγαρικο βουνο).

Θεωρω οτι η ηλικια παιζει πολυ σημαντικο ρολο γενικοτερα στην ζωη.Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι μπορει να σκασω την ομορφη 40ρα μου και ο δασκαλος να βγει και σκαρτος;Και πως θα ξερω εγω αν ο δασκαλος ειναι καλος ή κακος;Οπως και να εχει τα 40 ειναι κοροϊδια.Τοσος κοσμος κανει ενα σκι της προκοπης.Ολοι τους με δασκαλο μαθανε;Πιστευω οτι το σκι ειναι κατι που μαθαινεται και μονο του και ειναι κυριως θεμα εξασκησης.Θα κανω αλεξιπτωτο πλαγιας αυτες τις μερες και αν μου αρεσει θα συνεχισω.Αν συνεχισω αναγκαστηκα θα τα σκασω.Ο λογος;ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.Θα με σωσει ο δασκαλος στην στραβη;Οχι βεβαια.Απλα με τον δασκαλο μειωνω τις πιθανοτητες να γινει η στραβη.Αλλοι μαθανε μονοι τους.Στο σκι αν γινει κατι πας στην ακρη/εισαι στο εδαφος.Οσον αφορα την τεχνικη και την προσβαση στις πιστες την πρωτη μου φορα ειδα μια παρεα(φοιτητες,ανεβηκαμε με το ιδιο λεωφορειο) που εκανε με δασκαλο και με εμφανως κακη τεχνικη(δεν χρειαζοταν να ξερεις σκι για να το καταλαβεις) παρολα αυτα αρκετα πιο προχωρημενοι απο εμενα(κανανε σχεδον παραλληλα).Εκεινη την ημερα αυτοι εκαναν ασκησεις σχεδον ολη μερα(τους εβλεπα αραια και που) και ολη την ωρα ηταν στην μπλε.Εγω εκεινη την μερα ξεκινησα με πιτσες,κατεβηκα(3μπλε,3κοκκινες),εκανα pre-paraller(και drills) και καποιες φορες παραλληλα(οταν εβγαιναν) στις μπλε.Την προτελευταια φορα ετυχε να δω τον εναν απο αυτους.Εκανε μονος του με δασκαλο.Πιασαμε την κουβεντα στα καρεκλακια,θυμοταν που με εβλεπε στην πρασινη(1η φορα) και με ρωτησε ποσες φορες εχω κανει.Του ειπα η 3η.Αυτος ειχε κανει προφανως περισσοτερες(7-8 φορες αν θυμαμαι καλα που συζηταγαμε και το παινευοταν οτι εξελισσοταν γρηγορα και οτι συντομα θα κατεβει την Ειρηνη και την Αντιγονη).Συνεχισε αυτος με τον δασκαλο στις μπλε,στην κατω κοκκινη(Καλαβρυτα)και στην Ηλεκτρα .Εγω εκεινη την φορα κατεβηκα ολες τις διαθεσιμες πιστες στα Καλαβρυτα(στυγα και φοιβη λογω χιονοστιβαδας ηταν εκτος, φοιβη δεν ειχα σκοπο να παω ουτως η αλλως :P ).Με ειδε καθως πηγαινα για την Αντιγονη(μαυρη,αν και με την Ειρηνη-κοκκινη-ειναι σχεδον τα ιδια πιστευω και την ειχα κατεβει καμποσες φορες εκεινη την μερα) και μου λεει καλες τουμπες(ειρωνικα).Να μην τα πολυλογω οταν με ειδε να κατεβαινω την Αντιγονη ελεγχομενα και χωρις αισθητη δυσκολια απο κατω του κοπηκε η ειρωνια(παρολο που εχανα την ισορροπια καπου καπου γιατι ηταν σαν οργωμενο χωραφι σε καποια σημεια ενω σε καποια αλλα παγος) .Ημουν εγω η ταλενταρα;Οχι φυσικα.Απλα εγω ειχα διαβασει 5 πραγματα για το τι εχω στα ποδια μου,ειχα δει ποσα βιντεο,γνωριζα τα ορια των δυνατοτητων μου και με γνωμονα τον ελεγχο πορευτηκα οπως πορευτηκα.Ημουν τεχνικα αλανθαστος;Οχι.Ηταν μηπως αυτος;Τα ιδια με μενα και χειροτερα.Ειναι στον ανθρωπο,στην εξασκηση,στην συχνοτητα,στην γνωση,στην ηλικια κλπ.Αν εκανα με δασκαλο ισως να τα εκανα πιο νωρις.Αν δεν ντρεπομουν οτι θα πεσω και θα γελανε ολοι ισως να τα ειχα κανει και μονος μου πιο γρηγορα.Οπως και να εχει ειμαι ικανοποιημενος απολυτα απο τον εαυτο μου(εκανα και λιγο πουδριτσα που το ειχα αχτι).Παντα μια συμβουλη απο εναν πιο εμπειρο-καλυτερο ειναι ιδανικη αλλα οχι αναγκαια.Σε καποιον θα παρει 1 σε καποιον 3 σε καποιον 7 φορες.Ολοι θα μαθουν.Δεν θεωρω οτι καποιος θα παραμεινει σε χαμηλο επιπεδο οπως και να εχει.Κατανοω την εξειδικευμενη αντιμετωπιση ενος δασκαλου και την φυσικη του παρουσια αλλα στην τελικη,τι περισσοτερο μπορει να σου πει απο εναν φιλο που ξερει για παραδειγμα;Ειναι καλυτερος απο αυτον εδω ας πουμε;

Το μονο λαθος ηταν που εστιασα στο να κατεβω πιστες και οχι στην τεχνικη.Απο την αλλη σεζον θα κοιταξω μονο την τεχνικη.

 

Εννοείς από τις πίστες;

 

Γιατί αν φωκιαρει

καποιος, νομίζω ότι κανείς λάθος.....

 

 

ΥΓ καλό είναι να κάνεις σποραδικά με δάσκαλο, αλλά με σωστό, που μπορεί να διακρίνει τα λάθη σου και να σε επαναφέρει στον σωστό δρόμο. Γι αυτό αν αποφασίσεις να τα σκάσεις, πρόσεξε σε πιον!

Ορειβατικο σκι ειναι ονειρο(απιστευτη δραστηριοτητα).Αν ποτε μαθω τοσο καλα θα κανω 100%.Εκει φυσικα και θα τα σκασω για ενα σεμιναριο ας πουμε.Εκει ναι οτι αξιζουν τα λεφτα.Οχι τα 40 που δεν δικαιολογουνται με τιποτα.Οπως και να εχει θα κανω ενα μαθημα καποια στιγμη απο καθαρη περιεργεια και μονο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως και να εχει τα 40 ειναι κοροϊδια.Τοσος κοσμος κανει ενα σκι της προκοπης.Ολοι τους με δασκαλο μαθανε;Πιστευω οτι το σκι ειναι κατι που μαθαινεται και μονο του και ειναι κυριως θεμα εξασκησης.Θα κανω αλεξιπτωτο πλαγιας αυτες τις μερες και αν μου αρεσει θα συνεχισω.Αν συνεχισω αναγκαστηκα θα τα σκασω.Ο λογος;ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.Θα με σωσει ο δασκαλος στην στραβη;Οχι βεβαια.Απλα με τον δασκαλο μειωνω τις πιθανοτητες να γινει η στραβη.Αλλοι μαθανε μονοι τους

 

εκεινη την μερα ξεκινησα με πιτσες

Μάλλον οι πίτσες ήταν το μυστικό

 

Λάθος, λάθος, λάθος, λάθος και λάθος

 

Σαν πιλότος σε ικετεύω μην το πεις παραέξω ότι κάποιοι μάθανε μόνοι τους. Αν δεν πάρεις δάσκαλο στο παραπέντε 99,99% θα γίνει η στραβή. Παράλληλα πίστεψέ με θα κάνεις 10 χρόνια και δεν θα έχεις μάθει σχεδόν τίποτα. Κάποιος άλλος σε 6 μήνες με δάσκαλο θα μάθει όσα εσύ στα 10 χρόνια, αν έχεις επιζήσει.

 

Το ίδιο θα γίνει και στο σκι. Αν δεν κάνεις μάθημα θα κουραστείς, θα πονέσεις, θα κάνεις λάθος και δίπλα σου κάποιος που έχει κάνει μαθήματα θα κατεβαίνει πολύ πιο άνετα και πολύ πιο ξεκούραστα και πολύ πιο σωστά.

 

Δεν ξέρουν σωστό σκι όλοι αυτοί που βλέπεις. Όσοι δεν έχουν κάνει μάθημα δεν κάνουν σωστό σκι, θα έλεγα κάνουν μόνο λάθος σκι. Αυτοί που κάνουν μαθήματα κατεβαίνουν πιο κοντά στο σωστό σκι και φαίνεται.

 

Συνοπτικά διαφωνώ ριζικά μαζί σου και σε ικετεύω σε ότι και να κάνεις κάνε μάθημα. Ελπίζω να τα πούμε σύντομα σε μια απογείωση από κοντά.

 

Φυσικά έχεις δίκιο ότι είναι στον άνθρωπο και στο μυαλό του η ικανότητα να μάθει. Αλλά χωρίς δάσκαλο όλοι μα όλοι έμαθαν πολύ πολύ πιο αργά.

 

Υ.Γ. Με όσα περιγράφεις και με λίγα μαθήματα φυσικά και να κάνεις ορειβατικό σκι.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
εισαι λαθος σε καποια σημεια


1. ΤΗεωρω οτι η ηλικια παιζει πολυ σημαντικο ρολο --

ναι παιζει ρολο...επειδη ξεκινησες στα 19 ισως δεν καταφερεις να ασχοληθεις ποτε με το αγωνιστικο σκι....αλλα μπορεις αν θες να γινεις εξπερ οσο και ενας που ξεκινησε στα 5 και στα 6


2. Τοσος κοσμος κανει ενα σκι της προκοπης.Ολοι τους με δασκαλο μαθανε;---

οχι βεβαια...αλλα ολοι αυτοι που λες κανουνε σωστα? βασικα θες να μαθεις να κανεις ΚΑΛΟ & ΣωΣΤΟ σκι η απλα να τσουλας? υποθετω το 2ο...οποτε ισως πρεπει να επενδυσεις σε εναν δασκαλο



3. Ημουν τεχνικα αλανθαστος;Οχι. ---


ειδες? με καποια μαθηματα μπορεις να φτασεις πιο κοντα στο αλανθαστος.


4. παντα μια συμβουλη απο εναν πιο εμπειρο-καλυτερο ειναι ιδανικη αλλα οχι αναγκαια. Κατανοω την εξειδικευμενη αντιμετωπιση ενος δασκαλου και την φυσικη του παρουσια αλλα στην τελικη,τι περισσοτερο μπορει να σου πει απο εναν φιλο που ξερει για παραδειγμα;


-- και παλι το θεμα ειναι τι θελεις...να τσουλας απλα σε μια πιστα η να κανεις σκι?? ασε που ο φιλος σου που θα σου πει δυο πραγματα ξερει πραγματικα? η κανει και αυτος λαθος και θα στο δειξει λαθος?


γενικα...κανεις κατα την αποψη μου ενα μεγαλο λαθος...υποτιμας το βουνο...επειδη δεν θα πεσεις απο 3.000μ οπως με το αλεξιπτωτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι επικυνδυνα...οσο καλυτερη τεχνικη εχεις, οσο πιο καλος εισαι , τοσο καλυτερα μπορεις να αποφυγεις τραυματισμους...και πιστεψε με, δεν ειναι και οτι καλυτερο...μην παει το μαυλο σου απλα σε μερικες μελανιες...



συν ολα αυτα που ειπε ο ΜΙΚ

Edited by Turms
  • Like 6

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε @Kosko, σε ένα πράγμα συμφωνώ μαζί σου για το ότι έχασες την ευκαιρία των παιδικών σου χρόνων να μάθεις το "τέλειο" σκι (αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιο).

 

Στα 6 σου θα έκανες αυτό που θα σου έλεγαν οι δάσκαλοι/προπονητές σου χωρίς αμφισβήτηση και όντως θα μάθαινες αρκετά καλό σκι (μέχρι να αναπτυχθεί το αίσθημα επίγνωσης που έχεις τώρα - μετά δε ξέρω πόσο μακρυά θα πήγαινες).

Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει με επιχειρήματα να κάνεις μάθημα αν δεν το θέλεις, ούτε είναι ζήτημα μιας φοράς απλώς για να δοκιμάσεις.

 

Όπως λες, όσο μένεις ικανοποιημένος από τον εαυτό σου δεν θα αντιλαμβάνεσαι την αξία που έχει ένα μάθημα από εκπαιδευτή.

Κατά τα άλλα, όλο και κάποιο μάθημα θα πάρεις από το ίδιο το βουνό, είτε το θες είτε όχι, αργά ή γρήγορα.

Κάποια στιγμή ίσως αναθεωρήσεις (σου εύχομαι όσο το δυνατόν νωρίτερα), ελπίζω επίσης όχι εξαιτίας κάποιου τραυματισμού.

 

Σε συμφωνία με τον τρόπο που θέτεις τα ερωτήματα εσύ (π.χ. "Τοσος κοσμος κανει ενα σκι της προκοπης.Ολοι τους με δασκαλο μαθανε;") προσπάθησε να απαντήσεις τη δική μου ερώτηση:

 

Τόσος κόσμος εδώ μέσα σου απαντάει και σου λέει ότι μάλλον κάνεις λάθος, τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο;

 

Στα πιο ειδικά τώρα, το βίντεο που έβαλες ξέχασέ το. Όχι γιατί λέει εντελώς λάθος πράγματα αλλά γιατί είναι τόσο γενικά, αποπροσανατολιστικά και παρωχημένα αυτά που λέει. Εκτός από το μπουφάν και το παντελόνι που είναι καθαρά θέμα μόδας, ο υπόλοιπος εξοπλισμός του (και κατά συνέπεια και το σκι που δείχνει και περιγράφει) είναι άλλης εποχής - τόσο παλαιάς που περιγράφεται σχεδόν με γεωλογικούς όρους.

 

Καλή επιτυχία στην αυτοδιδαχή σου.

  • Like 5

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

πιστευω οτι και να σου προτεινουν μια σχολη με καλους δασκαλους, εχεις παρει την αποφαση σου, οτι μεσω ιντερνετ ή φιλων ,μπορεις να μαθεις .Snowboard πιστευω οτι μπορεις να μαθεις ετσι( μετα απο ταλαιπωρια,αλλα αυτο ειναι αποφαση σου) ski ομως δεν θα μαθεις,τουλαχιστον για να εισαι σε ενα επιπεδο που να μπορεις να κατεβεις πιστες χιονοδρομικων των Αλπεων και φυσικα να μπορεις να κανεις 40- 50 χλμ την μερα και να μην καψεις τους μυς σου, μετα απο 2 ωρες συνεχομενου σκι εκει..

Προσωπικη μου εμπειρια, πριν 7-8 χρονια αποφασια να παρω εναν δασκαλο στο kronplatz, μονος μου εγω κι αυτος για κανενα 2 ωρο, μου εδειξε ορισμενα πραγματα-λαθη που εκανα και αρχισε να μου τα λεει, αφου με ειδε να κανω κανενα 20 λεπτο σκι..Ας ειναι καλα ο ανθρωπος,κουραζομουν λιγο παραπανω τοσα χρονια, χωρις λογο...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον οι πίτσες ήταν το μυστικό

Λάθος, λάθος, λάθος, λάθος και λάθος

Σαν πιλότος σε ικετεύω μην το πεις παραέξω ότι κάποιοι μάθανε μόνοι τους. Αν δεν πάρεις δάσκαλο στο παραπέντε 99,99% θα γίνει η στραβή. Παράλληλα πίστεψέ με θα κάνεις 10 χρόνια και δεν θα έχεις μάθει σχεδόν τίποτα. Κάποιος άλλος σε 6 μήνες με δάσκαλο θα μάθει όσα εσύ στα 10 χρόνια, αν έχεις επιζήσει.

Το ίδιο θα γίνει και στο σκι. Αν δεν κάνεις μάθημα θα κουραστείς, θα πονέσεις, θα κάνεις λάθος και δίπλα σου κάποιος που έχει κάνει μαθήματα θα κατεβαίνει πολύ πιο άνετα και πολύ πιο ξεκούραστα και πολύ πιο σωστά.

Δεν ξέρουν σωστό σκι όλοι αυτοί που βλέπεις. Όσοι δεν έχουν κάνει μάθημα δεν κάνουν σωστό σκι, θα έλεγα κάνουν μόνο λάθος σκι. Αυτοί που κάνουν μαθήματα κατεβαίνουν πιο κοντά στο σωστό σκι και φαίνεται.

Συνοπτικά διαφωνώ ριζικά μαζί σου και σε ικετεύω σε ότι και να κάνεις κάνε μάθημα. Ελπίζω να τα πούμε σύντομα σε μια απογείωση από κοντά.

Φυσικά έχεις δίκιο ότι είναι στον άνθρωπο και στο μυαλό του η ικανότητα να μάθει. Αλλά χωρίς δάσκαλο όλοι μα όλοι έμαθαν πολύ πολύ πιο αργά.

Υ.Γ. Με όσα περιγράφεις και με λίγα μαθήματα φυσικά και να κάνεις ορειβατικό σκι.

Αυτοι παντως μαθανε μονοι τους

,
. Ισα ισα που αυτο ειπα.Οτι δεν παιζω με τον αερα και ειδικα με το παρα5 που δεν ειναι και το πιο ασφαλες πτητικο μεσο.Και σιγα που θα παρω 3+χιλ. εξοπλισμο για να τον διαλυσω αν δεν διαλυσω εμενα τον ιδιο πρωτα για να μαθω μονος.Αν μου αρεσει θα τα σκασω κανονικοτατα,μαχομενος παντα B) .Αλλο που κι αυτος ζηταει 600 οταν προ κρισης ηταν 450.Και δεν παιρνει το ιδιο για ολους μεχρι να μαθουν(ισως να ειναι και η επιβλεψη μετα δεν ξερω).Ξερω 1-2 πραγματα απο μετεωρολογια,εκανα ιστιοπλοια μικρος(εχω μια χ αντιληψη του ανεμου κλπ).Χωρις να θελω να το παιξω οτι ξερω, αλιμονο,νομιζω η αναλογια σας 10χρονια-6μηνες ειναι λιγο υπερβολικη.Οσο να ναι πετας.Και να μην θες αποκτας εμπειρια.Ασχετα το ποσο πολυ θελει να το τραβηξει καποιος(acro κλπ).Και ξανα λεω δεν θελω να το παιξω σε καμια περιπτωση οτι ξερω,γιατι προφανως δεν ξερω πολλα.Εγω απλα ενθουσιαζομαι στην ιδεα οτι με ενα σακο στην πλατη πας σε ενα υψωμα και με την ενεργεια του αερα πετας μπορει και για ωρες.+Οτι μαθαινεις να χειριζεσαι πανι,το γυρνας σε παραμοτερ και οτι αλλο εχει σχεση.Για το σκι τωρα δεν με ενδιαφερει να μαθω σωστο.Να τσουλαω σαν τους υπολοιπους με ενδιαφερει και να ακολουθω μια παρεα.Αυτο.Ορειβατικο ειναι ψηλα τα καπελα.Ας μαθω να τσουλαω και βλεπουμε.Εν τελει και γω θα χαρω να τα πουμε αν βρω ποτε το τηλ και κανονισουμε πτηση με αυτον που ειναι να πεταξω...(Να σας ρωτησω και κατι ακυρο.Εχω αρκετη μυωπια 3,5 και 4,5 και το λειζερ αργει.Με φακους βλεπω φυσικα.Θα αντιμετωπισω προβλημα; )

 

εισαι λαθος σε καποια σημεια
1. ΤΗεωρω οτι η ηλικια παιζει πολυ σημαντικο ρολο --
ναι παιζει ρολο...επειδη ξεκινησες στα 19 ισως δεν καταφερεις να ασχοληθεις ποτε με το αγωνιστικο σκι....αλλα μπορεις αν θες να γινεις εξπερ οσο και ενας που ξεκινησε στα 5 και στα 6
2. Τοσος κοσμος κανει ενα σκι της προκοπης.Ολοι τους με δασκαλο μαθανε;---
οχι βεβαια...αλλα ολοι αυτοι που λες κανουνε σωστα? βασικα θες να μαθεις να κανεις ΚΑΛΟ & ΣωΣΤΟ σκι η απλα να τσουλας? υποθετω το 2ο...οποτε ισως πρεπει να επενδυσεις σε εναν δασκαλο
3. Ημουν τεχνικα αλανθαστος;Οχι. ---
ειδες? με καποια μαθηματα μπορεις να φτασεις πιο κοντα στο αλανθαστος.
4. παντα μια συμβουλη απο εναν πιο εμπειρο-καλυτερο ειναι ιδανικη αλλα οχι αναγκαια. Κατανοω την εξειδικευμενη αντιμετωπιση ενος δασκαλου και την φυσικη του παρουσια αλλα στην τελικη,τι περισσοτερο μπορει να σου πει απο εναν φιλο που ξερει για παραδειγμα;
-- και παλι το θεμα ειναι τι θελεις...να τσουλας απλα σε μια πιστα η να κανεις σκι?? ασε που ο φιλος σου που θα σου πει δυο πραγματα ξερει πραγματικα? η κανει και αυτος λαθος και θα στο δειξει λαθος?
γενικα...κανεις κατα την αποψη μου ενα μεγαλο λαθος...υποτιμας το βουνο...επειδη δεν θα πεσεις απο 3.000μ οπως με το αλεξιπτωτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι επικυνδυνα...οσο καλυτερη τεχνικη εχεις, οσο πιο καλος εισαι , τοσο καλυτερα μπορεις να αποφυγεις τραυματισμους...και πιστεψε με, δεν ειναι και οτι καλυτερο...μην παει το μαυλο σου απλα σε μερικες μελανιες...
συν ολα αυτα που ειπε ο ΜΙΚ

 

1.Τι αγωνιστικη;Σε καμια περιπτωση δεν εχω τετοιες βλεψεις.Αλλωστε μεταξυ μας,στην Ελλαδα δεν υφισταται αγωνιστικη σε αθληματα που θα επρεπε,οχι στο σκι που μπορει και να μην χιονισει...Απλα τα πιτσιρικια μαθαινουν ενα πολυ καλο σκι για τα δεδομενα της χωρας και μπορουν απο μικρα να οργωνουν τα ΧΚ.Ασε που τα ευχαριστιεται το ματι μου που ακολουθουν σαν τις παπιες :thumbup: .

2,3. Δεν με νοιαζει η λεπτομερεια.Ειλικρινα.Και αν ειναι να ανεβω στο βουνο 5 αντι για 10 φορες επειδη θα κανω μαθημα πχ. Προτιμω να ανεβω μονο και μονο για την θεα.Τα 40 ειναι αδικαιολογητα για υπηρεσιες που θα επρεπε να προσφερονται με μαξιμουμ 20.Εχω κανει πολλα αθληματα.Καποια πιο ακριβα καποια πολυ πιο ακριβα και καποια σημαντικα φθηνοτερα.Τετοιο αντι-value for money λιγες φορες εχω ξαναδει.Γιαυτο οι περισσοτεροι περιμενουν σαν τα κερακια της αναστασης στα κιοσκια.Ισως κανω ομαδικα αν βρω καποιον στα ιδια κυβικα με εμενα.

4.Και αν ο φιλος εχει μαθει απο δασκαλο και υποτιθεται κανει με σωστη τεχνικη;

Οσον αφορα τον κινδυνο πιστευω οτι τα Ελληνικα βουνα ειναι ημερα.Τα σεβομαι ωστοσο.Παρολα αυτα εγω ξεκινησα με σκουφο και γυαλια ηλιου.Δεν ειχα και σκοπο να παρω κρανος(μονο goggles).Ημουν στην Αγκυρα(Αρτεμις αν δεν κανω λαθος,Καλαβρυτα) και βλεπω κοσμο δεξια απο το λιφτ.Ακουσα οτι ενας snowboarder πηρε παραμαζωμα 5 ατομα.Ανεβαινοντας το λιφτ απο την κορυφη σχεδον μεχρι κατω,τσουλαγα πανω σε αιματα και ενα παιδι(οχι παιδι παιδι...) σκιερ με γαζες στο κεφαλι.Απο του χρονου κρανακι και goggles γιατι εσυ μπορεις να εισαι ο πιο προσεκτικος αλλα οι αλλοι σιγουρα δεν ειναι(εχει πεσει πανω μου ενας με αρκετη ταχυτητα σνουμπορντερ και ενας με λιγη δασκαλος-ο οποιος σταματησε και ζητησε συγγνωμη οταν ο αλλος οπου φυγει φυγει).

Φίλε @Kosko, σε ένα πράγμα συμφωνώ μαζί σου για το ότι έχασες την ευκαιρία των παιδικών σου χρόνων να μάθεις το "τέλειο" σκι (αμφιβάλλω αν υπάρχει τέτοιο).

Στα 6 σου θα έκανες αυτό που θα σου έλεγαν οι δάσκαλοι/προπονητές σου χωρίς αμφισβήτηση και όντως θα μάθαινες αρκετά καλό σκι (μέχρι να αναπτυχθεί το αίσθημα επίγνωσης που έχεις τώρα - μετά δε ξέρω πόσο μακρυά θα πήγαινες).

Κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει με επιχειρήματα να κάνεις μάθημα αν δεν το θέλεις, ούτε είναι ζήτημα μιας φοράς απλώς για να δοκιμάσεις.

Όπως λες, όσο μένεις ικανοποιημένος από τον εαυτό σου δεν θα αντιλαμβάνεσαι την αξία που έχει ένα μάθημα από εκπαιδευτή.

Κατά τα άλλα, όλο και κάποιο μάθημα θα πάρεις από το ίδιο το βουνό, είτε το θες είτε όχι, αργά ή γρήγορα.

Κάποια στιγμή ίσως αναθεωρήσεις (σου εύχομαι όσο το δυνατόν νωρίτερα), ελπίζω επίσης όχι εξαιτίας κάποιου τραυματισμού.

Σε συμφωνία με τον τρόπο που θέτεις τα ερωτήματα εσύ (π.χ. "Τοσος κοσμος κανει ενα σκι της προκοπης.Ολοι τους με δασκαλο μαθανε;") προσπάθησε να απαντήσεις τη δική μου ερώτηση:

Τόσος κόσμος εδώ μέσα σου απαντάει και σου λέει ότι μάλλον κάνεις λάθος, τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο;

Στα πιο ειδικά τώρα, το βίντεο που έβαλες ξέχασέ το. Όχι γιατί λέει εντελώς λάθος πράγματα αλλά γιατί είναι τόσο γενικά, αποπροσανατολιστικά και παρωχημένα αυτά που λέει. Εκτός από το μπουφάν και το παντελόνι που είναι καθαρά θέμα μόδας, ο υπόλοιπος εξοπλισμός του (και κατά συνέπεια και το σκι που δείχνει και περιγράφει) είναι άλλης εποχής - τόσο παλαιάς που περιγράφεται σχεδόν με γεωλογικούς όρους.

Καλή επιτυχία στην αυτοδιδαχή σου.

Μα δεν θελω να μαθω τελειο σκι(αν γινεται να μαθει καποιος τελος παντων).Εχω κανει τοσες πολλες δραστηριοτητες στην ζωη μου και οχι μονο στον αθλητισμο που ειμαι ευχαριστημενος για τις εμπειριες που εχω(και μερικες δεξιοτητες).Πολλες δεν τις θυμαμαι(αυτες με θυμουνται) ενω καποιες αλλες τις θυμαμαι αραια και που.Μπορει να μην εγινα σκιερ αλλα απεκτησα αλλες εμπειριες.Με καποια πραγματα που ασχοληθηκα απο μικρος δεν τα εχω αγγιξει εδω και χρονια.Δεν θεωρω αδικημενο τον εαυτο μου που δεν ξεκινησα απο μικρος για να αγγιξω μια τελειοτητα που δεν ξερω αν μπορουσα και αν ηθελα να πιασω.Οσον αφορα ο κοσμος μου λεει την αποψη του και γω την δικια μου.Μαθαινω πραγματα για το σπορ οπως και να εχει.Εγω ερωτηματα εθεσα.Για ποιο λογο ενας δασκαλος ειναι τοσο σημαντικος στο σκι;Οσον αφορα το βιντεο ειναι παλιο.Εχει βγαλει και ενα βιβλιο το 2009 που και αυτο παλιο θεωρειται.Αλλα δεν βλεπω να λεει κατι λαθος ή μη λογικο.Οι αρχες που διδασκει ειναι παρομοιες με αυτες που εχω δει και σε προσφατα βιντεο.Απο κει και υστερα εσεις ξερετε καλυτερα.Ευχαριστω για την ευχη οπως και να χει. :)

 

Υ.Γ:Οταν αναφερομαι στην ηλικια εννοω οτι πχ.τα πιτσιρικια εχουν χαμηλοτερο κεντρο βαρους,αγνοια κινδυνου,δεν ειναι ευθραυστα και να πεσουν θα σηκωθουν.Βλεπουν τον κοσμο απο χαμηλα αρα δεν φοβουνται και τοσο(οχι οτι ειμαι κανας γιγαντας-1.87 περιπου),εχουν και πιο μικρα σκι αρα μικροτερες ταχυτητες/πιο ευκολος χηρισμος,απορροφουν οτι τους λες σαν σφουγγαρι και πολλα αλλα θετικα.Αντιθετα οσο πιο μεγαλος τοσο πιο πολλα αρνητικα.Αυτο.Ολοι απολαμβανουν ωστοσο.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,ειναι ολες χρησιμες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι (δυστυχώς) προφανές ότι έχεις σχηματισμένη αταλάντευτη άποψη για το αν ο δάσκαλος έχει νόημα και αν αξίζει το κόστος στο οποίο κυμαίνεται αυτή η υπηρεσία στην αγορά, οπότε δεν θα μπω στη διαδικασία να μεταπείσω, άλλωστε επειδή είμαι εκπαιδευτής ο ίδιος ίσως δεν θεωρούμαι και αντικειμενικός και θα ειπωθεί ότι το κάνω από συμφέρον.

Θα πω μόνο ότι αν ήξερε κάποιος τι εκπαίδευση έχει περάσει ένας πραγματικός εκπαιδευτής (όχι "εμπειρικός"), τι κόστη έχει αυτή και τι αποτέλεσμα έχει συνήθως σε αυτούς που έχουν ανοιχτό μυαλό να πάρουν τη σχετική γνώση σαν μαθητές, ίσως αναθεωρούσε την αρνητική του γνώμη.

Για τις ανάγκες του forum, όμως, (mods please!) νομίζω ότι η συζήτηση έχει πάρει εντελώς άλλη τροχιά από την αρχική "ski vs snowboard" και ίσως είναι καλό να χωριστούν τα θέματα μεταξύ τους.

  • Like 8

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Για τις ανάγκες του forum, όμως, (mods please!) νομίζω ότι η συζήτηση έχει πάρει εντελώς άλλη τροχιά από την αρχική "ski vs snowboard" και ίσως είναι καλό να χωριστούν τα θέματα μεταξύ τους.

να κανουμε και μια τριτη κατηγορια για το παραπεντε (αν το λενε ετσι, αν δεν τον λενε παλι, δεν χαλασε κι ο κοσμος :-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

2,3. Δεν με νοιαζει η λεπτομερεια.Ειλικρινα.Και αν ειναι να ανεβω στο βουνο 5 αντι για 10 φορες επειδη θα κανω μαθημα πχ. Προτιμω να ανεβω μονο και μονο για την θεα.Τα 40 ειναι αδικαιολογητα για υπηρεσιες που θα επρεπε να προσφερονται με μαξιμουμ 20.Εχω κανει πολλα αθληματα.Καποια πιο ακριβα καποια πολυ πιο ακριβα και καποια σημαντικα φθηνοτερα.Τετοιο αντι-value for money λιγες φορες εχω ξαναδει.Γιαυτο οι περισσοτεροι περιμενουν σαν τα κερακια της αναστασης στα κιοσκια.Ισως κανω ομαδικα αν βρω καποιον στα ιδια κυβικα με εμενα.

4.Και αν ο φιλος εχει μαθει απο δασκαλο και υποτιθεται κανει με σωστη τεχνικη;

Οσον αφορα τον κινδυνο πιστευω οτι τα Ελληνικα βουνα ειναι ημερα.Τα σεβομαι ωστοσο.Παρολα αυτα εγω ξεκινησα με σκουφο και γυαλια ηλιου.Δεν ειχα και σκοπο να παρω κρανος(μονο goggles).Ημουν στην Αγκυρα(Αρτεμις αν δεν κανω λαθος,Καλαβρυτα) και βλεπω κοσμο δεξια απο το λιφτ.Ακουσα οτι ενας snowboarder πηρε παραμαζωμα 5 ατομα.Ανεβαινοντας το λιφτ απο την κορυφη σχεδον μεχρι κατω,τσουλαγα πανω σε αιματα και ενα παιδι(οχι παιδι παιδι...) σκιερ με γαζες στο κεφαλι.Απο του χρονου κρανακι και goggles γιατι εσυ μπορεις να εισαι ο πιο προσεκτικος αλλα οι αλλοι σιγουρα δεν ειναι(εχει πεσει πανω μου ενας με αρκετη ταχυτητα σνουμπορντερ και ενας με λιγη δασκαλος-ο οποιος σταματησε και ζητησε συγγνωμη οταν ο αλλος οπου φυγει φυγει).

 

 

Νομίζω πως είσαι πάρα πολύ μπερδεμένος. Τουλάχιστον με βάση το ότι γράφεις.

 

Συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά με τρομάζεις και εν μέρη τρομάζω ότι κυκλοφορείς στα χιονοδρομικά!

 

Πρώτον γιατί η λεπτομέρεια είναι που κάνει τη διαφορά! Δεν μιλάω για ψυχαναγκασμούς, OCD κτλ. Μιλάω για μια κατάσταση που να μπορείς να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερο τον έλεγχο του τι και γιατί το κάνεις στο σκι. Διαφορετικά γίνεσαι επικίνδυνος και για σένα και για τους γύρω σου!

 

Δεύτερον διότι συσχετίζεις την ταυτότητα ενός βουνού (ελληνικό, ιταλικό κτλ) με το εάν είναι επικίνδυνο ή όχι, θεωρώ πως δείχνει πως μάλλον δεν τα σέβεσαι. Αντιλαμβάνομαι γιατί και εγώ μικρότερος είχα την αίσθηση ότι σε βουνά σαν τον Παρνασσο για παράδειγμα, όλα είναι απολύτως ασφαλή και ελεγχόμενα. Ναι προφανώς δεν είναι σαν τις Αλπεις στα 3500μ αλλά πίστεψε με μια χαρά επικίνδυνο και απρόβλεπτο μπορεί να είναι και το βουνό στα 2000μ. Τα βουνά είναι ΠΑΝΤΑ βουνά, είτε βρίσκονται στην Ελλάδα, την Γαλλία, τον Καναδά ή την Νέα Ζηλανδία!

 

Όλο αυτό μου θυμίζει όσους λένε ότι στα βουνά που κάνουμε σκι εντός Ελλάδας δεν γίνονται χιονοστιβάδες!! Δυστυχώς είναι και πολύ διαδομένη άποψη ακόμα και μετά τα γεγονότα των τελευταίων χρόνων (Βασιλίτσα, Καλάβρυτα).

 

Κάτι τελευταίο γιατί ακόμα δεν μας έχεις εξηγήσει γιατί τα 40 ευρώ είναι anti-value for money και το πως προκύπτει αυτό το μάξιμουμ 20 ευρώ ως σωστή τιμολόγηση. Θεωρώ λοιπόν ότι μπορεί ανά περιπτώσεις τα 40 να είναι και λίγα! Ναι λίγα διότι είναι τόσο συμπυκνωμένη η γνώση και η εμπειρία που θα σου μεταδώσει ένας πραγματικός επαγγελματίας και καλός δάσκαλος που θα σε απογειώσει και κινησιολογικά αλλά και ψυχολογικά!

 

Σε παρακαλώ κάνε δυο χάρες στον εαυτό σου και πάρε 2 μαθήματα την επόμενη σεζόν (κατά προτίμηση όχι στο πρώτο σκι της σεζόν). Αυτά τα 80-100 ευρώ θα τα αποσβέσεις σε χαμόγελα αργότερα επί πολλές φορές!

 

ΥΓ: Περί ηλικίας και δυνατοτήτων στο ερασιτεχνικό σκι (το τονίζω ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ), είσαι 19 χρονών όπως λες, τι εύθραυστος; Στην ίδια ηλικία έκοψα τον ένα χιαστό μου (από δικό μου καθαρά λάθος γιατί δεν είχα αυτοέλεγχο και νόμιζα ότι τα ξέρω όλα) και μετά από 7 μήνες έκανα σκι σαν τρελός στην Γαλλία με τον Σύλλογο! Στα 19 το σώμα μας είναι ακόμα σε εφηβική κατάσταση και μια χαρά μαθαίνει και επανέρχεται!

 

ΥΓ2: Τα παραπάνω τα γραφει κάποιος που δεν απέχει τρομερά πολύ από την ηλικία σου ;). Κλείνοντας επειδή έγραψες ότι έχεις κάνει ήδη τόσες πολλές δραστηριότητες και έχεις αποκτήσεις εμπειρίες. το σέβομαι αλλά οφείλω να σου γράψω: δεν έχεις δει τίποτα ακόμα! Και αυτή είναι όλη η μαγεία!

 

 

 

  • Like 5

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

πιστευω οτι και να σου προτεινουν μια σχολη με καλους δασκαλους, εχεις παρει την αποφαση σου, οτι μεσω ιντερνετ ή φιλων ,μπορεις να μαθεις .Snowboard πιστευω οτι μπορεις να μαθεις ετσι( μετα απο ταλαιπωρια,αλλα αυτο ειναι αποφαση σου) ski ομως δεν θα μαθεις,τουλαχιστον για να εισαι σε ενα επιπεδο που να μπορεις να κατεβεις πιστες χιονοδρομικων των Αλπεων και φυσικα να μπορεις να κανεις 40- 50 χλμ την μερα και να μην καψεις τους μυς σου, μετα απο 2 ωρες συνεχομενου σκι εκει..

Προσωπικη μου εμπειρια, πριν 7-8 χρονια αποφασια να παρω εναν δασκαλο στο kronplatz, μονος μου εγω κι αυτος για κανενα 2 ωρο, μου εδειξε ορισμενα πραγματα-λαθη που εκανα και αρχισε να μου τα λεει, αφου με ειδε να κανω κανενα 20 λεπτο σκι..Ας ειναι καλα ο ανθρωπος,κουραζομουν λιγο παραπανω τοσα χρονια, χωρις λογο...

Προς το παρον στα ομορφα Καλαβρυτα χωρις κανενα καψιμο(τι κουραση...ημουν στον ενθουσιασμο!ουτε σαλε δεν πηγα εκεινη την μερα :D). https://ibb.co/9Hk8Z4Nhttps://ibb.co/HxsS26D . Οταν βγηκα λιγο εκτος πιστας εκει οντως κουραστηκα(την μεθεπομενη).Γκουγκλαρα το χιονοδρομικο που ειπατε και φαινεται τεραστιο.Οι Ιταλοι ειναι καλοι στα χειμερινα σπορ αρα θα εχουν και καλους δασκαλους.Οπως και να εχει η "χημεια" δεν ειναι παντα ιδανικη ας εχει ο αλλος/αλλη και την καλυτερη φημη.

Edit: Το τρακερ ειναι απο την δευτερη φορα που εκανα σκι,τωρα που το θυμηθηκα, και ειχα παρει και κατι σκι(περιεργα,οχι παλια αλλα περιεργα)-μαζι με την ενοχληση της μποτα που δεν ηταν και οτι καλυτερο.

 

, , ...! , ..... 40 .... ! , .

Ετσι ακριβως.Μακαρι να αλλαξει αυτο,μπας και ερθει και λιγος κοσμος στα χιονοδρομικα,να μαθει και με την σωστη τεχνικη και να βελτιωθουν οι εγκαταστασεις τους που κλεινουν ολα-πρακτικα-μεσα στον Μαρτιο.ΧΚΚαλαβρυτων καθαρο κερδος 65 χιλιαδες.Ενα απο τα μεγαλυτερα χιονοδρομικα της χωρας, αν ειναι δυνατον. https://www.kalavrita-ski.gr/kathara-kerdi-2017-2018/

 

Είναι (δυστυχώς) προφανές ότι έχεις σχηματισμένη αταλάντευτη άποψη για το αν ο δάσκαλος έχει νόημα και αν αξίζει το κόστος στο οποίο κυμαίνεται αυτή η υπηρεσία στην αγορά, οπότε δεν θα μπω στη διαδικασία να μεταπείσω, άλλωστε επειδή είμαι εκπαιδευτής ο ίδιος ίσως δεν θεωρούμαι και αντικειμενικός και θα ειπωθεί ότι το κάνω από συμφέρον.

Θα πω μόνο ότι αν ήξερε κάποιος τι εκπαίδευση έχει περάσει ένας πραγματικός εκπαιδευτής (όχι "εμπειρικός"), τι κόστη έχει αυτή και τι αποτέλεσμα έχει συνήθως σε αυτούς που έχουν ανοιχτό μυαλό να πάρουν τη σχετική γνώση σαν μαθητές, ίσως αναθεωρούσε την αρνητική του γνώμη.

 

Για τις ανάγκες του forum, όμως, (mods please!) νομίζω ότι η συζήτηση έχει πάρει εντελώς άλλη τροχιά από την αρχική "ski vs snowboard" και ίσως είναι καλό να χωριστούν τα θέματα μεταξύ τους.

Διαφωνω.Ειμαι ετοιμος να αλλαξω γνωμη οταν δω και τεκμηριωμενες αποψεις.Το μονο που ακουω ειναι παρε εκπαιδευτη.Το γιατι....Δεν το βλεπω.Δεν το επαιξα ποτε γνωστης με παγια σταση.Αλλωστε γιαυτο ρωταω στο κατω κατω εσας που ειστε και δασκαλοι για να μου εξηγησετε τον λογο για τον οποιο πρεπει να σας προτιμησω.Τωρα για το κοστος της συγκεκριμενης υπηρεσιας στην Ελλαδα δεν διαφερει σε λογικη απο οποιοδηποτε κοστος αλλης υπηρεσιας αυτης της χωρας.Γιαυτο παει απο το κακο στο χειροτερο(κατ' επεκτασην και ο αθλητισμος της,δυστυχως).Τωρα η επενδυση που κανει ο καθενας μας για την επαγελλαματικη του αποκατασταση ειναι καθαρα δικια του επιλογη .Τελος παντων δεν θελω να δημιουργησω εντασεις απλα με την λογικη προσπαθω να αποσπασω πληροφοριες απο εσας τους εμπειρους του αθληματος(συγκριτικα με εμενα τουλαχιστον) για να ξεκαθαρισω αν τελικα ενα μαθημα ειναι επενδυση ή οχι.Και εχετε δικιο οτι το θεμα ειχε ξεφυγει και με συγχωρειτε,δεν ειχα καμια τετοια προθεση.Αλλωστε ολοι μας εχουμε κοινο την αγαπη μας για το βουνο. :)

Edited by Kosko
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

το μονο επιχειρημα που μπορω να σου πω,για δασκαλο ,ειναι οτι εχω μαθει σκι θαλλασιο (απο τα 8 μου) windsurfing (απο τα 17 μου) σκι στο βουνο (απο τα 14-15 μου) snowboard (απο τα 25 μου) τεννις (απο τα 16 μου) και πιανο (απο τα 8 μου)

Ολα αυτα χωρις να παω σε δημοσια γηπεδα (ακομη και γηπεδο τενις ειχαμε στην οικογενεια μου) , οποτε ειχα χρονο οσες ωρες ηθελα σε ενα γηπεδο ,χωρις να πρεπει να φυγω για να ξεκινησουν οι επομενοι...δασκαλους δεν ειχα ,εξαλλου σιγα που υπηρχαν δασκαλοι στα μεσα της δεκαετιας του 70., αλλα και οπου υπηρχαν πχ τενις βαριομουνα να κανω μαθημα, εξαλλου μια χαρα πιστευα οτι πηγαινα ..Ε , σε ολα αυτα ειμαι ΜΕΤΡΙΟΣ...ποτε δεν ξεπερασα καποιο επιπεδο κι αυτο επειδη δεν ειχα απο την αρχη καλες βασεις. Χρονια αργοτερα που σε μερικα απο αυτα, πηρα δασκαλους πχ τενις,σκι , εφαγα πολυ χρονο με αυτους μονο και μονο για να ξεπερασω και να ξεχασω ολα τα λαθη που ειχα μαθει ως αυτοδιδακτος και αυτο ως ενα βαθμο...μακαρι να ειχα τοτε την εξυπναδα να ξενικησω με δασκαλο (σε ολα αυτα) .Θα ειχα κερδισει χρονο σε απολαυση και χωρις μικτραυματισμους που μερικοι ακομη με ταλαιπωρουν.

Edited by amiklon
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

1.Νομίζω πως είσαι πάρα πολύ μπερδεμένος. Τουλάχιστον με βάση το ότι γράφεις.

 

2.Συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά με τρομάζεις και εν μέρη τρομάζω ότι κυκλοφορείς στα χιονοδρομικά!

 

3.Πρώτον γιατί η λεπτομέρεια είναι που κάνει τη διαφορά! Δεν μιλάω για ψυχαναγκασμούς, OCD κτλ. Μιλάω για μια κατάσταση που να μπορείς να έχεις όσο το δυνατόν περισσότερο τον έλεγχο του τι και γιατί το κάνεις στο σκι. Διαφορετικά γίνεσαι επικίνδυνος και για σένα και για τους γύρω σου!

 

4.Δεύτερον διότι συσχετίζεις την ταυτότητα ενός βουνού (ελληνικό, ιταλικό κτλ) με το εάν είναι επικίνδυνο ή όχι, θεωρώ πως δείχνει πως μάλλον δεν τα σέβεσαι. Αντιλαμβάνομαι γιατί και εγώ μικρότερος είχα την αίσθηση ότι σε βουνά σαν τον Παρνασσο για παράδειγμα, όλα είναι απολύτως ασφαλή και ελεγχόμενα. Ναι προφανώς δεν είναι σαν τις Αλπεις στα 3500μ αλλά πίστεψε με μια χαρά επικίνδυνο και απρόβλεπτο μπορεί να είναι και το βουνό στα 2000μ. Τα βουνά είναι ΠΑΝΤΑ βουνά, είτε βρίσκονται στην Ελλάδα, την Γαλλία, τον Καναδά ή την Νέα Ζηλανδία!

 

5.Όλο αυτό μου θυμίζει όσους λένε ότι στα βουνά που κάνουμε σκι εντός Ελλάδας δεν γίνονται χιονοστιβάδες!! Δυστυχώς είναι και πολύ διαδομένη άποψη ακόμα και μετά τα γεγονότα των τελευταίων χρόνων (Βασιλίτσα, Καλάβρυτα).

 

6.Κάτι τελευταίο γιατί ακόμα δεν μας έχεις εξηγήσει γιατί τα 40 ευρώ είναι anti-value for money και το πως προκύπτει αυτό το μάξιμουμ 20 ευρώ ως σωστή τιμολόγηση. Θεωρώ λοιπόν ότι μπορεί ανά περιπτώσεις τα 40 να είναι και λίγα! Ναι λίγα διότι είναι τόσο συμπυκνωμένη η γνώση και η εμπειρία που θα σου μεταδώσει ένας πραγματικός επαγγελματίας και καλός δάσκαλος που θα σε απογειώσει και κινησιολογικά αλλά και ψυχολογικά!

Σε παρακαλώ κάνε δυο χάρες στον εαυτό σου και πάρε 2 μαθήματα την επόμενη σεζόν (κατά προτίμηση όχι στο πρώτο σκι της σεζόν). Αυτά τα 80-100 ευρώ θα τα αποσβέσεις σε χαμόγελα αργότερα επί πολλές φορές!

 

7.ΥΓ: Περί ηλικίας και δυνατοτήτων στο ερασιτεχνικό σκι (το τονίζω ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ), είσαι 19 χρονών όπως λες, τι εύθραυστος; Στην ίδια ηλικία έκοψα τον ένα χιαστό μου (από δικό μου καθαρά λάθος γιατί δεν είχα αυτοέλεγχο και νόμιζα ότι τα ξέρω όλα) και μετά από 7 μήνες έκανα σκι σαν τρελός στην Γαλλία με τον Σύλλογο! Στα 19 το σώμα μας είναι ακόμα σε εφηβική κατάσταση και μια χαρά μαθαίνει και επανέρχεται!

 

8.ΥΓ2: Τα παραπάνω τα γραφει κάποιος που δεν απέχει τρομερά πολύ από την ηλικία σου ;). Κλείνοντας επειδή έγραψες ότι έχεις κάνει ήδη τόσες πολλές δραστηριότητες και έχεις αποκτήσεις εμπειρίες. το σέβομαι αλλά οφείλω να σου γράψω: δεν έχεις δει τίποτα ακόμα! Και αυτή είναι όλη η μαγεία!

 

 

 

1)Διαφωνώ. :innocent:

 

2)Υπερβολες.Εγω να δεις πως τρομαζω οταν δασκαλοι και προσωπικο χιονοδρομικου παει με χιλια διπλα μου(σε μπλε) που υποτιθεται οτι πρεπει να δειχνουν και το καλο παραδειγμα.Οταν επεσε πανω μου ενας απο τους πρασινους δασκαλους του Χελμου με snowboard(απο πισω που ουτε καταλαβα απο που μου ηρθε) και για λιγο θα με εκανε αλοιφή(μωλωπας και συγγνωμη,λες και αν μου εσπαγε εμενα τιποτα θα λυνοταν με την συγγνωμη).Εχασε τον ελεγχο γιατι ερχοταν απο την κατω κοκκινη με χιλια προφανως και μπηκε στην καταληξη της μπλε οπου και ημουν(κεντρο,ουτε καν αριστερη ακρη) και ΜΠΑΜ.Οταν η αλλη δασκαλα πηγαινε οπισθεν και κολλήσαμε πλατη με πλατη(ισως να ηταν αφορμη και για πεσιμο B),τι οχι; :ermm: ) στην ακρη της πιστας.Οταν η υπευθυνη των λιφτ(μια μαυριδερη) με εσπρωχνε απο τον πισινο(κυριολεκτικα) να μπω με μια κοπελα που δεν μπορουσε να σταθει(και οταν σταματησαν τα λιφτ πεταξε αναποδες πιτσες και παρολιγον να γινει το σπαγγατο του αιωνα) στην Αγκυρα(Καλαβρυτα) και που της ειχα τονισει οτι ειμαι αρχαριος και θελω να παω μονος μου(οπως πολλοι αλλοι) γιατι με δυσκολευει λιγο το duo.Οταν μαθητευομενοι σκιαρουν χωρις να κοιτανε δεξια αριστερα ακολουθοντας τους δασκαλους τους που αν δεν τους προσεχα θα καναμε τσουλιθρα στις μπλε..Δεν με στεναχωρεις καθολου ισα ισα.Το ποιος ειναι επικινδυνος δεν ξερω.Η μαλλον ξερω.Αυτος με την υπερβολικη αυτοπεποιθηση.Ο δεινος.

 

3)Εγω προσωπικα τον ελεγχο τον εχω ως προτεραιοτητα.Αν δω οτι παω να τον χασω θα σταματησω,στην χειροτερη θα πεσω επιτηδες.Και δεν πεφτω σχεδον ποτε(ισως να ειναι και κακο γιατι δεν πειραματειζομαι αρκετα).Ο τελευταιος που θα φοβοσουν θα ημουν εγω.Παντα κοιταω να πειραματιστω οταν ειναι αδειες οι πιστες.Περιμενω να φυγει ο κοσμος η τον προσπερναω γρηγορα(που τελικα ειναι χειροτερος απο μενα και λιγοτερο ελεγχο εχει).Αλλωστε για ποιο λογο να βαλω εγω ο ιδιος τον εαυτο μου σε κινδυνο;Ισα ισα θα ελεγα ειμαι και υπερ-προβλεψιμος.

 

4,5)Τα βουνα της Ελλαδιτσας, να ναι καλα ειναι ηρεμα.Ο κινδυνος εγκειται στο κεφαλι του καθενως και δεν νομιζω να διαφωνουμε.Στο εξωτερικο οι χιονοστιβαδες ειναι πραγματικοτητα.Στην Ελλαδα ειναι εξαιρεση.Για την Βασιλιτσα δεν ξερω.Για το κανονι στα Καλαβρυτα πραγματικα κατορθωμα που εγινε σε τετοιο σημειο χιονοστιβαδα. Ευτυχως που πηραν, νωριτερα, την επιχορηγηση και δεν τους επεσε βαρυς ο πονος ;) .(http://driveandtravel.gr/19-ekat-evro-gia-tin-anavathmisi-tou-chionodromikou-kentrou-kalavryton/ )

 

6)Εχω κανει οπως σου ειπα αρκετα αθληματα.Καποια απαιτουσαν καλο χαρτζιλικι στον δασκαλο.Καποια αλλα οχι.Πχ Ιππασια(την οποια σταματησα στα 12 γιατι εκλεισε και ο ιππικος γιατι τα 20 ηταν πολλα για τους συμπολιτες μας ).Ενα σπορ που εχει να κανει με εναν ζωντανο οργανισμο που ανα πασα ωρα και στιγμη μπορει να του τη δωσει/φοβηθει ακομη και την σκια του(πραγματικοτητα) και να μην τον ελεγχει ουτε ο καλυτερος ιππεας/αμαζονα του κοσμου.Ενα αθλημα που η πτωση κοστιζει,ιδιως στα εμποδια.Ενα αθλημα που ο δασκαλος παιρνει πολλες ευθυνες.Και τελικως,ενα αθλημα που φευγουν χιλιαδες ευρω το μηνα το λιγοτερο.Μην μπω στην διαδικασια να αποδειξω οτι η Ιππασια ειναι ακριβοτερο σπορ.Πχ2 Ιστιοπλοια.Μια φορα εβαλα ροτα για Παλιοβουνα,ειχε αερα,γουσταρα.Εκει που την ειχα δει Σεβαχ Θαλασσινος(ξεχασμενος) αντι για ΤΑΚ ΚΑΝΩ ΠΟΤΖΑ.Ματσα στην κεφαλη η οποια ζαλισμενη ηπιε τον μισο Πατραικο.Ευτυχως δεν το ειδε ο δασκαλος γιατι μονο με κιαλια θα τους εβλεπα.Αν εκεινη την μερα την εκανα για τον αλλον κοσμο καταλαβαινεις τι ευθυνη ειχε ο κυρ.Θοδωρος.Ημουν και μικροτερος απο το οριο ηλικιας(οπτιμιστ).Εδινα 40 το ΜΗΝΑ.Μπορει να μην ειχε τα εξοδα του αλογου.Αλλα ειχε ευθυνη. Το σκι ειναι αρεκτα πιο ελεγχομενο σπορ για εναν δασκαλο(εμπειρο κιολας).Το κοστος του εχει να κανει καθαρα με τα μεταφορικα και τα αναλωσιμα.Εξοπλισμο τον αγοραζεις μια φορα και μετα τον ανανεωνεις.Τα ξερεις αλλωστε τι να σου πω εγω.

 

Δεν ειμαι ηλιθιος.Αντιλαμβανομαι οτι καποια στιγμη θα χρειαστω βοηθεια.Αλλα αυτη η στιγμη σιγουρα δεν ηταν η πιτσα που πολλοι ελεγαν.100%!Πηγα να κανω καρβινκ.Ενιωσα λιγο τα edges,δεν τα εμπιστευτηκα,τρομαξα και μαζευτηκα στα αβγα μου.Δασκαλος θα μου τα πει αυτα 99%.Γιατι καταλαβαινω οτι μπορει να σπασω να το γυρισω σε ενοργανη σε δευτερολεπτα.Αλλα οχι να λεμε και οτι τα 40 ειναι και καλα.Το ειπα σε εναν φιλο μου που τα χει χοντρα(χοντρα ομως,οχι αστεια) και γελαγε.Ασχετα που αυτος τα σκαει αλλου.Το θεμα δεν ειναι τα 100.Ειναι τα 1000.Λεφτα που μπορουν να πανε για ενα αλλο σπορ/αγορα εξοπλισμου.Ισως επειδη για να γινουν δασκαλοι τα σκανε σε ξενες χωρες που τα στανταρ ειναι διαφορετικα και θελουν να τα κανουν αποσβεση.Οπως και να εχει ειναι για περιορισμενο κοινο ή γιαυτους που αγαπουν το σπορ.Οχι για τον κοινο πολιτη ας πουμε.Τουλαχιστον για την Δυτικη Ελλαδα.Και το ΧΚΚαλαβρυτων ειναι πανακριβο.Εβλεπα Παρνασσο που ειναι το τοπ θεωρητικα και ειναι πιο φθηνο.

 

7)Δεν μιλησα ποτε για αγωνιστικο.Παντα για ερασιτεχνικο μιλαμε.

 

8 ) Εχω κανει πολλες.Οχι τοσες πολλες.Αρκετες.Και οντως καιρο με τον καιρο,ολο και καινουρια πραγματα βιωνουμε. :thumbup:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι την χρησιμότητα του δασκάλου δεν την αμφισβητείς και υποθετικά σε απεριόριστο μπάτζετ θα έκανες και μάθημα .

Άρα το ερώτημα είναι στο μπάτζετ 500 ευρώ (υπόθεση εργασίας) αν θα γίνουν 10 μέρες βουνό χωρίς δάσκαλο η 5 με δάσκαλο.

Το κόστος των μαθημάτων είναι απλά προσφορά και ζήτηση όπως και όλα τα πράγματα στην ζωή.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έμαθα σκι στα 2 αγόρια μόνος. Μου πηρε μια σεζόν το καθένα στην οποία δεν χάρηκα καθόλου σκι.

Ξέρουν άθλιο τεχνικά σκι αλλά πάνε παντού και άμα λάχει αρπάζουν και κάνα κατσαβίδι να κάνουν καμμία ρύθμιση.

Η μικρή έκανε 3 δίωρα και ήδη κατεβαίνει (με στυλ) παράλληλο. Όμως φοβάται ακόμα και την σκιά της και πρέπει να της κουμπο

νω τις μπότες....

Διαλέχτε.

Ο δάσκαλος είναι καλός μέχρι το παράλληλο. Μετά θέλει μέτρο. Και κατάλληλες συνθήκες. Προτιμάτε καθημερινές για μαθήματα.

  • Like 4

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έμαθα σκι στα 2 αγόρια μόνος. Μου πηρε μια σεζόν το καθένα στην οποία δεν χάρηκα καθόλου σκι.

Ξέρουν άθλιο τεχνικά σκι αλλά πάνε παντού και άμα λάχει αρπάζουν και κάνα κατσαβίδι να κάνουν καμμία ρύθμιση.

Η μικρή έκανε 3 δίωρα και ήδη κατεβαίνει (με στυλ) παράλληλο. Όμως φοβάται ακόμα και την σκιά της και πρέπει να της κουμπο

νω τις μπότες....

Διαλέχτε.

Ο δάσκαλος είναι καλός μέχρι το παράλληλο. Μετά θέλει μέτρο. Και κατάλληλες συνθήκες. Προτιμάτε καθημερινές για μαθήματα.

Μην παραγνωρίζουμε ότι κάθε ένας μας είναι διαφορετικός

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
θα αλλαζες γνωμη αν υπηρχε τεκμηριωμενη αποψη....εγω πιστεω οτι οτι και να σου πουμε δεν αλλαζεις γνωμη...


δεν ξερω an σε βοηθαει...κανω snowboard καπου 14 χρονια....τα μισα περιπου τα εκανα με λαθος τεχνικη γιατι απλουστατα προσπαθουσα και εγω να μαθω μονος μου...απο φιλους video κλπ....


πηρα κανα δυο φορες δασκαλους που δεν βοηθησαν και πολυ....


μεχρι που πηρα μια δασκαλα στην Ιταλια και σε μια ωρα μαθημα αλλαξαν τα παντα...

αλλαξαν τοσο γρηγορα που στο τελος στα 41 περασα ανετα τις εξετασεις για δασκαλος στο 1 level στην γερμανικη ομοσπονδια....ασχετα αν δεν δουλεψα ποτε ως δασκαλος


(εδω κολαει και το οτι η ηλικια δεν παιζει ρολο....ισως οχι τοσο μεγαλο οπως νομιζεις)


παντως υποτιμας πολυ το βουνο και θεωρεις το σκι πολυ πιο ακινδυνο απο οτι ειναι...δεν ειναι τοσο ελεγχομενο οσο νομιζεις....


αυτα που λες για καποιους δασκαλους που δεν προσεχουν...δεν εχεις αδικο...καφροι υπαρχουν παντου...δεν σημαινει οτι ολοι ετσι ειναι

  • Like 5

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα μαθήματα δυστυχώς είναι απαραίτητα.Έκανα κι εγώ το λάθος να μην κάνω πολλά μαθήματα στην αρχή και δεν το ευχαριστιέμαι όσο θα έπρεπε.Έκανα φέτος στις Άλπεις δύο μαθήματα private και πραγματικά μετάνιωσα που δεν έκανα τόσο καιρό.Ναι είναι ακριβά,αλλά ένας καλός δάσκαλος/καλή δασκάλα μπορεί να σου δείξει σωστά πώς να κάνεις τι να κάνεις.Επίσης το λάθος που έκανα στην αρχή ήταν ότι πήγα για σκι με δανεικά πέδιλα μεγάλου μήκους.Για εκμάθηση χρειάζονται κοντά.Φέτος νοίκιασα 1,60,παρόλο που όλοι οι ski selectors μου δίνουν 1,68 και το ευχαριστήθηκα.Επίσης σημαντικό είναι να διαλέξεις σωστές μπότες.Στην αρχή ένας απατεώνας μου έδωσε γυναικείο μοντέλο της Tecnica.Η διαφορά δεν είναι στο χρώμα,μια χαρά ανθρακί ήταν,αλλά η γυναικεία φυσιολογία είναι διαφορετική από των ανδρών.Κάνε οικονομία να κάνεις μαθήματα.Ιδιαίτερα,όχι με άλλο άτομο.Ένας,να μην πω όνομα σχολής,στον Παρνασσό με έπεισε να κάνω μάθημα με έναν άλλο.Ο άλλος όμως δεν είχε κάνει ξανά σκι.Οπότε ενώ ήθελα να κάνω εισαγωγή στο παράλληλο έκανα στροφές V και αυτό επειδή ο "δάσκαλος" έβγαλε συμπέρασμα ότι είμαι στο ίδιο επίπεδο διότι στην αποβίβαση στον Αίολο φρενάρισα με V και δεν έστριψα!

Στις Άλπεις το ευχαριστήθηκα και ας "ελάφρωσα" κατά 110€!!!Το Φεβρουάριο που θα πάω ξανά στις Άλπεις θα φροντίσω να κανω 4-5 μαθήματα

Edited by Sp
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...