Jump to content
vaggelis

Με Δάσκαλο, Ή Χωρίς;

Recommended Posts

Ο Μιχάλης έγραψε κάτι παρα πολύ σωστό προηγουμένως. Ένας από του σκοπούς ύπερξης του συλλόγου είναι και πρέπει να είναι η βελτίωση του επιπέδου των Ελλήνων χιονοδρόμων, κάτι που θα αυξήσει σημαντικά την απόλαυση που αποκομίζουν από τις εξορμήσεις τους στο βουνό, αλλά και θα μειώσει τις πιθανότητες τραυματισμών.

 

Αν κάποιος έρθει και γράψει «παιδιά δυστυχώς λεφτά για μαθήματα δεν υπαρχουν, η επιλογή είναι ανάμεσα στο να ´μάθω´να τσουλαω μόνος μου ή να μην ξεκινήσω ποτέ σκι», θα του πω έλα όπως είσαι. Και στο μέλλον -ποιος ξέρει- μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα και να μπορέσεις να φτιάξεις κάποια από τα αναπόφευκτα λάθη σου.

 

Αν μου έλεγε το ίδιο για το παραπέντε, θα τον προετρεπα να ασχοληθεί με κάτι άλλο μέχρι να βρει τα χρήματα να περάσει σχολή.

 

Εδώ όμως καθόμαστε και γράφουμε ξανά και ξανά γιατί ένας νέος φιλος θεωρεί ότι τα μαθήματα είναι κακό value for money και ότι είναι προτιμότερο να ξεκινήσει μόνος του.

 

Ε, με ενα σωστό δάσκαλο δεν είναι, τι να κάνουνε τώρα.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 5 .... ......

Αυτό που ήθελα να γράψω και μου το απέρριψε το tapa....

Είναι μια καλή πρόταση να αποκτήσει ο σύλλογος έκπτωση στα μαθήματα .....

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα έχουμε άλλα μετά, καλά καλά δε ξέρουμε να τσουλαμε, ξέρουμε όμως αν ένας δάσκαλος είναι καλός ή όχι....

Έχω παράδειγμα από εκδρομή του εξωτερικού που είχε έρθει και ο Στέρκος και κάποιος είχε το θράσος να τουν πει δεν μου αρέσει αυτό που δείχνεις, εγώ θέλω το άλλο στυλ, το αγωνιστικό... (κι ας ήταν ακόμα με stem)



Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει...

 

Υ.Γ. Και πολλά ονόματα ανέφερα.

Edited by panchristo
  • Like 6

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο θέμα του δασκάλου λοιπόν, αν είναι καλός ή όχι, υπάρχουν λύσεις αλλά πρώτα πρέπει να ξεκινήσεις μαθήματα.

 

 

Έτσι, έχουμε και λέμε τις εξής εναλλακτικές:

 

1) Πας τυχαία κάθε φορά και σε άλλον

2) Πας τυχαία, βρίσκεις κάποιον και τον κρατάς για 2-3 μαθήματα

3) Συζητάς, ακούς, παίρνεις συστάσεις, επιλέγεις και μετά ακολουθείς το #2 (2-3 μαθήματα και βλέπουμε)

 

Ως προς το 1:

(-) έχει το αρνητικό ότι ίσως χάσεις τη μπάλα με τις διαφορετικές προσεγγίσεις και νιώσεις μπερδεμένος

(+) ίσως όμως έτσι βρεις από τύχη τον άνθρωπο που θα σου κάνει κλικ και συνεχίσεις μαζί του.

(+) όπως και να έχει, όσο και να πιστεύεις ότι δεν είναι καλός (που άνευ εμπειρίας σοβαρής δεν μπορείς να το ισχυρίζεσαι), αν πας από το στάδιο του πρωτάρη σίγουρα θα σε βοηθήσει.

 

Όσον αφορά στα 2,3:

Μετά από 2-3 μαθήματα κάνεις μόνος σου ανασκόπηση της προόδου σου.

Τι έμαθες, τι κατέκτησες (δεν είναι το ίδιο με το προηγούμενο), πού (νομίζεις) ότι χωλαίνεις.

Μετά, την ανασκόπηση αυτή τη συζητάς μαζί του. Μπορεί μερικές φορές να εκπλαγείς όταν ακούσεις πράγματα που θεωρείς βασικά ενώ δεν είναι.

Μπορεί και να ματαιωθείς λιγάκι αλλά δε πειράζει.

Καταστρώνετε ένα πλάνο βελτίωσης και προσπαθείς να πειθαρχήσεις στα πράγματα που ίσως σου προτείνει να κάνεις.

 

Αν νιώθεις "κάπως" με τον συγκεκριμένο άνθρωπο, δοκίμασε άλλον. Μπορεί να δεις ακόμα κι ότι έκανες λάθος και να επιστρέψεις ξανά σε αυτόν, πλουσιότερος σε εμπειρίες.

 

Από όλη αυτή τη διαδικασία (#1,2,3) σίγουρα θα βγεις κερδισμένος και σε χρόνο και σε κόπο εν σχέση με το να προσπαθείς μόνος σου.

 

Σημεία προς συζήτηση / Tips (Με δάσκαλο ή χωρίς):

 

  • αν οι συνολικές μέρες στο βουνό ετησίως είναι μέχρι 5, τότε μάλλον τα 2 μαθήματα ανά σεζόν είναι υπερ-αρκετά. Έτσι κι αλλιώς η πρόοδος δεν αναμένεται να είναι δραματική.
  • αν σε ενδιαφέρει μόνο να τσουλάς απλά χωρίς απαιτήσεις για κλίσεις, ταχύτητες, να δείχνεις ωραίος κλπ, μην περιμένεις να μπορείς να καταλάβεις το επίπεδο του δασκάλου γιατί εσύ ο ίδιος πρώτα απ' όλα είσαι σχετικά αδιάφορος γι αυτό το μαγικό σπόρ με την πολύπλοκη και ιδιαίτερη τεχνική.
  • αν το παραπάνω δεν ισχύει και πραγματικά θες να βελτιώνεσαι, παρ' το απόφαση ότι ο δρόμος θα είναι μακρύς και μερικές φορές ανηφορικός και βαρετός. Στο χέρι σου είναι να μην χαζεύεις δεξιά-αριστερά από το μονοπάτι και να "προπονείσαι" εκτός από το να διασκεδάζεις...
  • προσπάθησε να πείθεις τον εαυτό σου να μην φουσκώνει από αυτοπεποίθηση, ακόμα κι όταν περνάς υπέροχα.
  • μη ρωτάς κάθε φορά τον δάσκαλό σου "πότε θα μπορώ να πάω στην τάδε πίστα...;". Θα σε πάει εκείνος όταν πρέπει ή θα σε παροτρύνει να πας και μόνος σου όταν μπορείς.
  • προσπάθησε να κλείσεις τ' αυτιά σου στην σειρήνα που λέγεται ταχύτητα.
  • προσπάθησε τα μαθήματά σου να είναι καθημερινές για να κερδίσεις περισσότερη ώρα μαθήματος ως προς την αναμονή στα λιφτ.
  • προσπάθησε να κλείσεις τ' αυτιά σου στην σειρήνα που λέγεται ταχύτητα.
  • αν το προηγούμενο δεν είναι εφικτό, προτίμησε ένα δίωρο έναντι δύο μονόωρων.
  • προσπάθησε να κλείσεις τ' αυτιά σου στην σειρήνα που λέγεται ταχύτητα.
  • εξήγησε στον δάσκαλό σου τι αναμένεις να μάθεις και πόσο γρήγορα και εμπιστεύσου τον σε αυτά που θα σου πει.
  • προσπάθησε να κλείσεις τ' αυτιά σου στην σειρήνα που λέγεται ταχύτητα.
  • για τα περισσότερα πράγματα που δεν καταφέρνεις δεν φταίει το χιόνι, η ημέρα, ο ήλιος, τα πέδιλα, οι μπότες κ.ο.κ. Είναι κάτι (αρκετά) δύσκολο και θέλει υπομονή κι επιμονή.
  • δώσε χρόνο (και χρήμα) και θα ανταμοιφθείς πολλαπλάσια (και σε χρήμα και σε απόλαυση).
  • μην συγκρίνεσαι με ό,τι βλέπεις γύρω σου.
  • όταν αναρωτιέσαι ποιό είναι το επίπεδό σου, τότε μάλλον είναι αυτό που σε χαρακτηρίζει στην μέτρια προς χειρότερη στιγμή σου.
  • "Δεν έχει σημασία από ποιά πίστα/κλίση επιβίωσες, αλλά με ποιά πίστα/κλίση διασκέδασες χωρίς να κινδυνεύσεις" - (Quote credits to MakisM)

 

A, και προσπάθησε να κλείσεις τ' αυτιά σου στην σειρήνα που λέγεται ταχύτητα.... :innocent:

 

 

 

Disclaimer:

Τα παραπάνω απευθύνονται σε παντελώς αρχάριους μέχρι μέσους σκιερ. Οι υπόλοιποι έχουν μάθει πλέον τι έπεται.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ευαγγέλιο, απλά μια προσωπική άποψη / πρόταση.

  • Like 10

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα,καταλαβα.Πάμε για άλλο άθλημα.Κατεβήκαμε ότι κατεβήκαμε,τσουλάμε με μια παρεά αν τυχει σε κανα Μπανσκο και πήραμε και την εμπειρία του να τσουλάς. :PΑλλωστε με ολα αυτα που πρεπει να γινουν θα φτασω 30 χρονων για να προσεγγισω το"σωστο σκι" και αν.Ειδικα στην Ελλαδα που και να θελεις να ανεβεις 10 φορες δεν ξερεις αν σε βγαλει το χιονι.Για οσους το δουν στο μελλον η γνωμη μου ειναι να δοκιμασουν(ή σανιδα ή οτι θελουν) οπως και να εχει τουλαχιστον για την εμπειρια.Αξιζει.Ισως του χρονου ανεβω για να δοκιμασω και λιγο snowboard.Θα δουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε καλά είπαμε εσύ δεν χρειάζεσαι/θες δάσκαλο.

 

Μας διαβάζουν κι άλλοι.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε καλά είπαμε εσύ δεν χρειάζεσαι/θες δάσκαλο.

 

Μας διαβάζουν κι άλλοι.

Τι εννοείς;Δεν κατάλαβα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλα,καταλαβα.Πάμε για άλλο άθλημα.Κατεβήκαμε ότι κατεβήκαμε,τσουλάμε με μια παρεά αν τυχει σε κανα Μπανσκο και πήραμε και την εμπειρία του να τσουλάς. :PΑλλωστε με ολα αυτα που πρεπει να γινουν θα φτασω 30 χρονων για να προσεγγισω το"σωστο σκι" και αν.Ειδικα στην Ελλαδα που και να θελεις να ανεβεις 10 φορες δεν ξερεις αν σε βγαλει το χιονι.Για οσους το δουν στο μελλον η γνωμη μου ειναι να δοκιμασουν(ή σανιδα ή οτι θελουν) οπως και να εχει τουλαχιστον για την εμπειρια.Αξιζει.Ισως του χρονου ανεβω για να δοκιμασω και λιγο snowboard.Θα δουμε.

 

Συγγνώμη, τόσα ποστ πιο πάνω εσύ δεν προσπαθούσες να μας εξηγήσεις ότι δεν κρίνεις σημαντικό να πάρεις δάσκαλο για μάθημα;

 

Εκτός αν καταφέραμε να σου αλλάξουμε γνώμη και δεν το κατάλαβα.

 

Προς τι το "πάμε για άλλο άθλημα;"

 

Θα φτάσεις 30 χρόνων, και; Σε 10 χρόνια το ασφαλιστικό θα προβλέπει για τη γενιά σου εργασία μέχρι τα 70+, οπότε μια χαρά θα κάνεις και σκι....

 

Τέλος πάντων....

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με δάσκαλο ή με δασκάλα;

  • Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας κλείσω την συμμετοχή μου στο παρόν νήμα με τα εξης δυο:

 

Άλλα ντ’ άλλα της Παρασκευής το γάλα

 

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω

 

Καλό βράδυ!

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μου βάλουν τις βενζίνες και κάνω κάθε μέρα μάθημα.

 

Όποιος έχει πληρώνει, όποιος δεν έχει ....γιουτούμπι.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μου βάλουν τις βενζίνες και κάνω κάθε μέρα μάθημα.

 

 

 

Αν και μάλλον δεν το έγραψες εσύ απλώς δεν έκανες παράθεση,να πω ότι υπάρχει και το skibus.Αν εξυπηρετεί είναι καλή και φθηνή λύση.Αν με εξυπηρετούσε,δηλαδή αν πέρναγε από το Περιστέρι που μένω,θα έκανα κάθε χρόνο 40 φορές σκι.Αλλά για να πάω στο Χιλτον θέλω ταξί,άρα έξτρα λεφτά...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και μάλλον δεν το έγραψες εσύ απλώς δεν έκανες παράθεση,να πω ότι υπάρχει και το skibus.Αν εξυπηρετεί είναι καλή και φθηνή λύση.Αν με εξυπηρετούσε,δηλαδή αν πέρναγε από το Περιστέρι που μένω,θα έκανα κάθε χρόνο 40 φορές σκι.Αλλά για να πάω στο Χιλτον θέλω ταξί,άρα έξτρα λεφτά...

Να μετακόμισης .........???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μετακόμισης .........

 

Τότε θα πληρώνω ενοίκιο οπότε ούτε το ski bus θα μπορώ να πάρω :yes

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ας μου βάλουν τις βενζίνες και κάνω κάθε μέρα μάθημα.

 

Όποιος έχει πληρώνει, όποιος δεν έχει ....γιουτούμπι.

Ανέβα 5 μέρες λιγότερες μέσα στη σεζόν και μια χαρά σου βγαίνουν 5 μαθήματα...

 

 

Όσο για το τελευταίο, φοβερό συμπέρασμα. Πώς δεν το σκεφτήκαμε και καθόμαστε και γράφουμε σεντόνια;

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και μάλλον δεν το έγραψες εσύ απλώς δεν έκανες παράθεση,να πω ότι υπάρχει και το skibus.Αν εξυπηρετεί είναι καλή και φθηνή λύση.Αν με εξυπηρετούσε,δηλαδή αν πέρναγε από το Περιστέρι που μένω,θα έκανα κάθε χρόνο 40 φορές σκι.Αλλά για να πάω στο Χιλτον θέλω ταξί,άρα έξτρα λεφτά...

Αν κυνηγούσα πούδρες με το σκι μπας θα έκανα μια φορά στα δέκα χρόνια.

Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια εγώ και πολλοί φίλοι μου μεσοαστοι με οικογένειες και θερμός με καφέ κουβαλάμε και σάντουιτς και γενικά από την μύγα ξιγκι....

Άστα να πάνε....με τρυπιες σαλοπετες είμαστε....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κυνηγούσα πούδρες με το σκι μπας θα έκανα μια φορά στα δέκα χρόνια.

 

 

Οι πούδρες θέλουν να εισαι στο "καρτέρι" από τις 7 το πρωί!Το λεωφορείο πολλές φορές φτάνει στις 10!!!Τότε στις έχουν πατήσει!Για τους κοινούς θνητούς καλό είναι όμως.Φέτος έκανα 3 φορές στις Άλπεις.Αν δεν πήγαινα δε θα έκανα ούτε μία εδώ.Τα ίδια περίπου λεφτά που χάλασα εκεί θέλω με το αμάξι από εδώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι διάλο όλοι μονοθέσια ΑΜΆΞΙΑ έχετε? Φέτος έδωσα 12 μέχρι 20 ευρώ το άτομο για αμάξι ΧΚΚ και ΧΚΠ από Αθήνα

 

Προτείνω αντί να ανέβεις 12 φορές να ανέβεις 10 και να κάνεις δυο μαθήματα αν έχεις κάνει λιγότερο από 20 φορές σκι στη ζωή σου και έχεις οικονομική στενότητα. Αν έχεις κάνει πιο πολλές από 20 μια φορά μάθημα τη σεζόν είναι καλά για οικονομικά.

 

Ο φίλος μας ο kosko έχει αποφασίσει να μη χαρεί σκι με την έννοια του απολαμβάνω τη γλυκιά αρμονία του σκι. Έχει αποφασίσει να χαβαλεδιάζει στα βουνά με κάποια ταχύτητα. Δικαίωμά του, ωραίο χόμπι και αυτό. Εμάς μας αρέσει να νιώθουμε ότι δεν καίμε θερμίδες και όλη μας η μέρα περνάει με μια γλυκιά αρμονία εναλλαγών και ωραίων στροφών σε όλα τα χιόνια και όλες τις κλίσεις.

 

Εγώ βλέπω ότι έχει γίνει μια πολύ ωραία κουβέντα που έχουν γραφτεί πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις για την χρησιμότητα των μαθημάτων. Όποιος κουράζεται να διαβάζει, δεν διαβάζει.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άσε μας βρε Μιχάλη που θα συντονιστώ εγώ που άμα έχω παρέα στο βουνό παθαίνω αγοραφοβία...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προτείνω αντί να ανέβεις 12 φορές να ανέβεις 10 και να κάνεις δυο μαθήματα αν έχεις κάνει λιγότερο από 20 φορές σκι στη ζωή σου και έχεις οικονομική στενότητα. Αν έχεις κάνει πιο πολλές από 20 μια φορά μάθημα τη σεζόν είναι καλά για οικονομικά.

Τωρα μιλας σωστα!Οχι καθε τρεις και λιγο μαθημα.Και φυσικα να βρεθει ενας ανθρωπος που ζει σε αυτην την χωρα και με 20ευρω να κανουμε την δουλεια μας.Και ας ειναι και αλλος στην παρεα,ομαδικο.Αλλα οχι ο ενας με πιτσες και ο αλλος με παραλληλα του στυλ τελικα δεν ηξερες αρα κατσε κανε πιτσες,για να βολεψει μαθημα.Και αυτος θα βαλει φραγκο στην τσεπη του(αντι να περιμενει σαν το κερακι της λαμπρης τις καθημερινες) και εμεις θα λυσουμε καμια απορια.Λογικα πραγματα.Το 40 μου την δινει στον εγκεφαλο.Οπως ειπα 40 δινω για να ανεβω(σκι,λιφτ,μεταφορα).Δεν εχω παρεες για το βουνο επειδη οταν ακουνε 40 φρικαρουν.Εναν φιλο μου επεισα και δεν τον ξαναειδα απο τοτε.Και ειναι πιο ευκαταστατος απο εμενα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τωρα μιλας σωστα!Οχι καθε τρεις και λιγο μαθημα.Και φυσικα να βρεθει ενας ανθρωπος που ζει σε αυτην την χωρα και με 20ευρω να κανουμε την δουλεια μας.Και ας ειναι και αλλος στην παρεα,ομαδικο.Αλλα οχι ο ενας με πιτσες και ο αλλος με παραλληλα του στυλ τελικα δεν ηξερες αρα κατσε κανε πιτσες,για να βολεψει μαθημα.Και αυτος θα βαλει φραγκο στην τσεπη του(αντι να περιμενει σαν το κερακι της λαμπρης τις καθημερινες) και εμεις θα λυσουμε καμια απορια.Λογικα πραγματα.Το 40 μου την δινει στον εγκεφαλο.Οπως ειπα 40 δινω για να ανεβω(σκι,λιφτ,μεταφορα).Δεν εχω παρεες για το βουνο επειδη οταν ακουνε 40 φρικαρουν.Εναν φιλο μου επεισα και δεν τον ξαναειδα απο τοτε.Και ειναι πιο ευκαταστατος απο εμενα.

 

 

Δεν μπορώ να πω ότι τα έχω διαβάσει όλα τα προηγούμενα, άρα σίγουρα ξεφεύγουν λεπτομέρειες.

 

Σε γενικές γραμμές, αρκετά από αυτά που λες μου θυμίζουν την παρέα μας πριν 30 χρόνια όταν μαθαίναμε σκι. Δίχως δάσκαλο, μετρημένα οικονομικά, έβγαζες από την μύγα ξύγκι. Άλλες οικονομικές εποχές τότε, πολύ δυσκολότερες των σημερινών. Ναι, ισχύει. Κάποιες φορές, βρίσκαμε ένα γκρουπάκι που έκαναν μάθημα και τους ακολουθούσαμε και προσπαθούσαμε να ακούσουμε τι λένε. Άλλες φορές έκανε ένας μάθημα και μας έλεγε τι του έλεγε ο δάσκαλος....... (σίγουρα θα πεταχτεί κάποιος και θα πει ..."και αυτόν τον είχα για σοβαρό"). Βλέποντας εκ των υστέρων τα παλιά, υπό το σημερινό οικονομικό πρίσμα και από ό,τι αποκόμισα, λέω τι βλακείες κάναμε τότε... Είμαι σίγουρος ότι αν γύρναγα το ρολόι πίσω τριάντα χρόνια τα ίδια θα ξαναέκανα, όμως βλέποντας την χαζομάρα τι συμβουλή θα έπρεπε να σου δώσω;

Κάποιος από την ευρύτερη όχι κοντινή παρέα, ανέβηκε πάνω για πρώτη φορά νομίζοντας ότι θα τα καταφέρει. Μήπως ήξερε που πάει; Τον πήρε η κατηφόρα και ξεμπέρδεψε με σπασμένο χέρι. Αυτό λογίζεται ως μάθημα; Και ξέρεις πόσο το πλήρωσε; Τώρα εγώ τι συμβουλή πρέπει να δώσω;

Άλλος, ακόμα πιο μακρινός, στον Παρνασσό αυτή την φορά, με την ίδια ευκολία ανέβηκε στην πίστα (μην με βάλεις να ψάχνω το που), έπεσε πάνω σε πυλώνα. Από την σύγκρουση ο πυλώνας δεν κατάλαβε και πολλά.... Τώρα τι συμβουλή πρέπει να δώσω; Ότι αν ήμουν τριάντα χρόνια πίσω θα ξαναέκανα τα ίδια; Που θα τα ξαναέκανα. Νομίζω ότι οι περισσότεροι παλαιοί, κάτι ανάλογο έχουν στο μυαλό τους.

 

Πρώτα απ'όλα θα σου έλεγα ό,τι κάνεις να το κάνεις με ασφάλεια. Και συνήθως ο αρχάριος δεν ξέρει το μέγεθος του κινδύνου. Εγώ τότε δεν μπορούσα να φανταστώ πως είναι δυνατόν να χτυπήσει στο σκι εκτός και αν χάσει τον έλεγχο και πέσει πάνω σε κανένα έλατο ή σε πυλώνα, ή σε τίποτα πέτρες αν δεν έχει αρκετό χιόνι. Αυτό δεν καθιστά το σκι επικίνδυνο.

 

Το άλλο που σκεφτόμουν, είναι όταν έλεγες ότι πήγες 4 φορές Καλάβρυτα, έκανες απάτητο, δοκίμασες διάφορα σκι, κατέβηκες τα πάντα και αναρωτιέσαι αν αξίζει να συνεχίσεις.... Θα σου έλεγα ότι ολοκλήρωσες τον κύκλο σου στο σκι. Από την άλλη η επιμονή σου, ίσως να σου λέει ότι δεν ξέρεις ότι δεν ξέρεις. Μην κάνεις πάντως σκι ως "άλλη μια εμπειρία", άντε το κάναμε και αυτό πάμε πάρα κάτω. Αν έχεις αυτή την προσέγγιση ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΩΡΑ να ασχολείσαι με το σκι.

 

Αν τώρα έχεις κάποιο χιονοδρομικό μικρόβιο μέσα σου, θα σου έλεγα τόσο σε εσένα όσο και στην παρέα σου, ότι δεν είναι η πιο οικονομική απασχόληση. ΟΜΩΣ, κάποιος που "ξέρει" (όχι σκι, αλλά έχει εμπειρίες από το που θα πάω, πως θα πάω..... αναφέρομαι σε οργανωτικά θέματα δηλαδή), μπορεί να ασχοληθεί αρκετά οικονομικά αρκετές ημέρες. Άρα ναι, είναι κάτι που με την παρέα σου θα μπορέσεις να το κάνεις, με περιορισμένα οικονομικά, ίσως με κάποια καθοδήγηση, αλλά με περισσότερο μεράκι. Θα έλεγα δώστε του μια ευκαιρία. Μέχρι τον επόμενο χειμώνα έχουμε αρκετό δρόμο.

  • Like 8

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...