Jump to content
Kosko

Οι Τεχνικες Που Πρεπει Να Μαθει Ενας All Mountain Σκιερ

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι χρησιμοποιείται ο όρος για χιονοδρομους. Εγώ τουλάχιστον δεν τον έχω δει ποτέ.

(εκανα παραθεση που το ειδα αλλα δεν το βγαζει)Εγω τον ειδα μια φορα.Μου αρεσε και τον χρησιμοποιω.Άλλωστε όρισα τον all mountain skier απο την αρχη.

 

Στο θέμα μας. Αν μιλούσα για τεχνικές που χρειάζεται ένας σκιέρ θα έλεγα ότι πρέπει να είναι από καλός σκιέρ (επίπεδο 5) και ανω στο εντός πίστας και να διαβάζει πολύ καλά το πεδίο που βρίσκεται μπροστά του. Από εκεί και πέρα το εκτός του προσφέρει εμπειρία και δεν τον ανεβάζει επίπεδο. Γενικά για έναν αρχάριο δεν το συνιστώ. Εννοείται πως πάντα έχουνε παρέα μαζί μας με κατάλληλο εξοπλισμό

Ποσα επιπεδα υπαρχουν;Που μπορω να δω τι χαρακτηριζει τον σκιερ του καθε επιπεδου;

Edited by Kosko

Share this post


Link to post
Share on other sites

(εκανα παραθεση που το ειδα αλλα δεν το βγαζει)Εγω τον ειδα μια φορα.Μου αρεσε και τον χρησιμοποιω.Άλλωστε όρισα τον all mountain skier απο την αρχη.

 

Ποσα επιπεδα υπαρχουν;Που μπορω να δω τι χαρακτηριζει τον σκιερ του καθε επιπεδου;

Ρίξε μια ματιά στο σχετικό νήμα: http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=17855&do=findComment&comment=350534

 

Διάφορες περιγραφές επιπέδου από σχολές:

 

 

Και μερικά ακόμα αντίστοιχα βίντεο που δείχνουν κατηγοριοποιήσεις σκιέρ σε επίπεδα:

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PL3AMZv1lHWYjpGD5bfEjfxUfdbJ3Q8dht

 

Κατηγοριοποίηση Επιπέδου Σκιερ από την Warren Smith Ski Academy

https://www.youtube.com/watch?list=PLJNRjzERDIrQTyqqUZ9bNla7y3h_bKMKX

 

Γενικά πάντως η περιγραφή των δεξιοτήτων ενός σκιερ με την αντιστοίχισή του σε ένα νούμερο μιας κλίμακας (1-5, 1-10) ή με άλλη ονομασία (αρχάριος-μέσος-προχωρημένος κ.ο.κ) είναι σχετικά απλοϊκή, ενδεικτική και σχετική, ενώ μερικές φορές δημιουργεί και συγχύσεις.

 

Αυτό που κοιτάει ένας εκπαιδευτής δεν είναι το γενικό επίπεδό σου, αλλά να βρει το βασικότερό σου μειονέκτημα / αδυναμία, να προσπαθήσει να σου το βελτιώσει μέσα από στοχευμένες ασκήσεις και τελικά να σου χτίσει σωστά θεμέλια τεχνικής που θα σε βοηθήσουν να εξελιχθείς.

 

Αυτό απαιτεί μια σφαιρική γνώση τεχνικής ώστε να μπορέσει να δώσει προτεραιότητα σε ό,τι καλείσαι να κατακτήσεις και να διορθώσεις. Αυτό δεν σου το διδάσκει κανένα βίντεο στο Youtube. Είναι σύνηθες να βλέπουμε κάτι στο Youtube και να προσπαθούμε να το μιμηθούμε (γιατί αναγνωρίζουμε ότι είναι σωστό) - αλλά πολύ απλά δεν είναι εφικτό γιατί λείπουν ενδιάμεσα στάδια.

Edited by panchristo
  • Like 8

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιλώντας για επίπεδο

Την πρώτη φορά που βγήκα ...όξω...

ηταν κατά λάθος, αφού δεν μπόρεσα να στρίψω...(κάτι άθλιοι πολιτευτές λένε ότι ακόμα και τώρα δεν μπορώ να κάνω στροφή).

Η πρώτη μου ολοκληρωμένη εμπειρία υπήρξε η Σαχάρα από το πέρασμα του Πάπου. (Ξέρετε πιο είναι αυτό και γιατί λέγετε ετσι;).

Μερικοί θα πούνε οτι μου άρεσε γιατί είχε μια μεγάλη...τραβέρσα.

Εμείς τα μαθαίναμε ως έξης.

Βρε χαμομήλια δεν δουλεύει το συνδετικό και ο Οδυσσέας πως θα πάω φτερό;

Πέσε πίσω από Ηρακλή, ίσα κάτου.

Α οκ.

Edited by vro
  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.thoughtco.com/skiing-ability-levels-3007976

 

εγω λοιπον ειμαι ενα ωραιο 7ρακι στο σκι (και θελω μαθημα για να γινω 8ρακι,αλλα δεν το βλεπω να τα κανω)

 

υπαρχει κατι αντιστοιχο και στο snowboard?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για αποφυγή παρερμηνειών, συμβουλευτείτε τις αντιστοιχίες των βαθμών δυσκολίας μεταξύ Ευρώπης-Αμερικής καθώς κάποιες από τις περιγραφές επιπέδων είναι από σχολές των ΗΠΑ.

 

Εκεί, το μπλε μπορεί να σημαίνει έως και κόκκινη για εμάς τους Ευρωπαίοι...

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Piste

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.thoughtco.com/skiing-ability-levels-3007976

 

εγω λοιπον ειμαι ενα ωραιο 7ρακι στο σκι (και θελω μαθημα για να γινω 8ρακι,αλλα δεν το βλεπω να τα κανω)

 

υπαρχει κατι αντιστοιχο και στο snowboard?

Υποψιάζομαι ότι η διαφορά από το 7 στο 8 (able to ski moguls and black diamonds with carved turns) είναι χαοτική.
  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάσει αυτού (http://www.insideoutskiing.com/level.html) ειμαι καπου στο 6 με μερικα καταλοιπα απο 5(πχ ορισμενες φορες στην αρχη της δαναης ,στο στενο, φοβαμαι μην δεν με ακουσουν και φυγω απο κατω,και το κατεβαινω με V ή κανω Hockey stop και τσουλαω πλαγια , https://www.kalavrita-ski.gr/anavatires-pistes/ski-map-kalavryta-2016_17_low_res/ ) Πραγματικα αυτο το στενο ειναι οτι χειροτερο,ειναι απο κατω ο γκρεμουλης και φοβαμαι απιστευτα.Ακομη και η Αριαδνη και η κοκκινουλα διπλα απο την Δαφνη ειναι πιο καλα.

Edited by Kosko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι η διαφορά από το 7 στο 8 (able to ski moguls and black diamonds with carved turns) είναι χαοτική.

ειναι η ρημαδα , ειναι :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι η διαφορά από το 7 στο 8 (able to ski moguls and black diamonds with carved turns) είναι χαοτική.

 

Άντε καλέ, δύσκολο είναι να καρβάρεις σε μαύρη;

 

<_<:P :P :P :P :P


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάσει αυτού (http://www.insideoutskiing.com/level.html) ειμαι καπου στο 6 με μερικα καταλοιπα απο 5(πχ ορισμενες φορες στην αρχη της δαναης ,στο στενο, φοβαμαι μην δεν με ακουσουν και φυγω απο κατω,και το κατεβαινω με V ή κανω Hockey stop και τσουλαω πλαγια , https://www.kalavrita-ski.gr/anavatires-pistes/ski-map-kalavryta-2016_17_low_res/ ) Πραγματικα αυτο το στενο ειναι οτι χειροτερο,ειναι απο κατω ο γκρεμουλης και φοβαμαι απιστευτα.Ακομη και η Αριαδνη και η κοκκινουλα διπλα απο την Δαφνη ειναι πιο καλα.

Eνώ έχεις γράψει ότι /"Πρώτη μου επαφή με τα χειμερινά σπορ φέτος, ανέβηκα 4 φορές στα Καλάβρυτα, κατέβηκα ότι ήταν διαθέσιμο"

 

Πρόσεξε γιατί ενώ νομίζουμε ότι δεν μας τρολάρεις, γράφεις μερικά και σιγουρευόμαστε ότι μας τρολάρεις.

 

Να διευκρινήσουμε ότι τα επίπεδα μιλάνε για σωστό σκι (για το κάθε επίπεδο)

 

Σε κάθε περίπτωση αν θες να νομίζεις ότι είσαι 6 με 4 φορές σκι χωρίς μάθημα, δικαίωμά σου. Σου προτείνουμε έναν άλλο δρόμο που μαθαίνεις σωστό σκι με δάκαλο και απολαμβάνεις την κάθε μέρα με γλυκιά αρμονία στις στροφές σου, χωρίς να προσπαθείς με ταχύτητα και επειδή κατέβηκες κάτι να πείσεις τον εαυτό σου ότι έγινες επίπεδο 7 με 10 μέρες σκι.

  • Like 9

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να μάθω (στο περίπου προφανώς) το ποσοστό των χιονοδρόμων σε παγκόσμιο επίπεδο που βρίσκονται σε κάθε επίπεδο. Στο 9, πρέπει να είναι το 1% (και αν). Στο 7 πάλι, ένα πολύ μικρό ποσοστό. Τώρα αν γράφουν σε αυτό το φόρουμ δυο από αυτά τα λίγα άτομα, θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανοι για το επίπεδο της ελληνικής τουριστικής χιονοδρομίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να μάθω (στο περίπου προφανώς) το ποσοστό των χιονοδρόμων σε παγκόσμιο επίπεδο που βρίσκονται σε κάθε επίπεδο. Στο 9, πρέπει να είναι το 1% (και αν). Στο 7 πάλι, ένα πολύ μικρό ποσοστό. Τώρα αν γράφουν σε αυτό το φόρουμ δυο από αυτά τα λίγα άτομα, θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανοι για το επίπεδο της ελληνικής τουριστικής χιονοδρομίας.

 

You are probably able to, or have, passed an L1 instructor course.

 

δεν νομιζω...οσοι περασαν το L1 για δασκαλοι ειναι πανω κατω σε αυτο το επιπεδο


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eνώ έχεις γράψει ότι /"Πρώτη μου επαφή με τα χειμερινά σπορ φέτος, ανέβηκα 4 φορές στα Καλάβρυτα, κατέβηκα ότι ήταν διαθέσιμο"

 

Πρόσεξε γιατί ενώ νομίζουμε ότι δεν μας τρολάρεις, γράφεις μερικά και σιγουρευόμαστε ότι μας τρολάρεις.

 

Να διευκρινήσουμε ότι τα επίπεδα μιλάνε για σωστό σκι (για το κάθε επίπεδο)

 

Σε κάθε περίπτωση αν θες να νομίζεις ότι είσαι 6 με 4 φορές σκι χωρίς μάθημα, δικαίωμά σου. Σου προτείνουμε έναν άλλο δρόμο που μαθαίνεις σωστό σκι με δάκαλο και απολαμβάνεις την κάθε μέρα με γλυκιά αρμονία στις στροφές σου, χωρίς να προσπαθείς με ταχύτητα και επειδή κατέβηκες κάτι να πείσεις τον εαυτό σου ότι έγινες επίπεδο 7 με 10 μέρες σκι.

 

περαν πλακας αν με 4 φορες σκι εισαι στο επιπεδο 6 τοτε ...
θεωρητικα με 30 φορες σκι θα εισαι επιπεδο 10....
οποτε η ισχυει αυτο που λεει ο ΜΙΚ η απλα εισαι σουπερ ταλεντο

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να διευκρινήσουμε ότι τα επίπεδα μιλάνε για σωστό σκι (για το κάθε επίπεδο)

 

Επίσης, έχετε το νου σας, μερικά από τα βίντεο που κυκλοφορούν, παρουσιάζουν επίπεδα ικανοτήτων που αναφέρονται στα demo που καλούνται να φέρουν εις πέρας υποψήφιοι εκπαιδευτές. Αυτό προς αποφυγή ψευδαισθήσεων, παραισθήσεων κλπ. Μη δείτε επίπεδο 3-4 και χαρείτε...

 

Εκτός ίσως από τον φίλο μας που του χρόνου θα μπορεί να δώσει για κάρτα ISIA.... (να τρολλάρω κι εγώ λίγο, ε; )

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης ο φίλος μας λέει χαρακτηριστικά:

(πχ ορισμενες φορες στην αρχη της δαναης ,στο στενο, φοβαμαι μην δεν με ακουσουν και φυγω απο κατω,και το κατεβαινω με V ή κανω Hockey stop και τσουλαω πλαγια , https://www.kalavrit...016_17_low_res/ ) Πραγματικα αυτο το στενο ειναι οτι χειροτερο,ειναι απο κατω ο γκρεμουλης και φοβαμαι απιστευτα.Ακομη και η Αριαδνη και η κοκκινουλα διπλα απο την Δαφνη ειναι πιο καλα.

Ski-Map-Kalavryta-2016_17_Low_Res.jpg

Το κομμάτι στο οποίο αναφέρεσαι αγαπητέ Kosko είναι ξεκάθαρα μπλε και το στενό του τμήμα έχει κλίση δρόμου.

"Γκρεμούλη" δεν θυμάμαι από κάτω και πράγματι εκεί, όταν υπάρχει επαρκής χιονοκάλυψη είναι ένα πολύ ωραίο κομματάκι για εκτός πίστας που λες ότι θες να κάνεις (να μην κάνεις λέω εγώ).

 

Αυτό που γράφεις ότι "φοβάσαι απίστευτα" είναι ό,τι πιο αληθινό έχεις γράψει - και φανερώνει πολλά.

 

Υποτάξου αρχικά στον φόβο σου γιατί αρχικά θα σε κρατήσει ασφαλή το ένστικτο της επιβίωσης.

Σταδιακά και ελεγχόμενα μπορείς να κάνεις μικρά και σταθερά βήματα που σε λίγο καιρό αυτά που τώρα σε φοβίζουν θα είναι πηγή διασκέδασης. Μη βιάζεσαι, έχεις χρόνια μπροστά σου (19 και νομίζεις ότι γέρασες ;).

 

Πραγματικά πιστεύω ότι έχεις μπερδέψει τα μπλε των Αμερικάνων με τα δικά μας, τα χιλιόμετρα ταχύτητας (χλμ/ω) με τα διανυθέντα χιλιόμετρα μέσα σε ημέρα (όταν κάποιοι σου μιλούσαν για ξεκούραστο σκι - βλ. ποστ #12 vs. #50) και μερικά ακόμα πράγματα...

 

 

Προσπάθησε να κατεβαίνεις αυτό το κομμάτι - που τώρα σε τρομάζει - με άνεση ΚΑΙ σωστή τεχνική (όσο μπορείς να την καταλάβεις μόνος σου) και άσε τα υπόλοιπα για το μέλλον.

Edited by panchristo
  • Like 4

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με δύο ακόμα μέρες σκι, θα εξαντληθεί η κλίμακα.....

  • Like 7

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω πολύ καταλάβει. Στο Βιετνάμ αναφέρεται ο φιλος μας; Αν

ναι, έχει ικανή κλίση να τρομάξει τους νέους χιονοδρομους, αλλά όχι βέβαια έναν σκιέρ μέσου επιπέδου (intermediate). Όλοι τρομάζαμε κάποτε εκεί παντως.

 

Γκρεμούς το ΧΚ δεν έχει μέσα στα όρια του, αλλά η πιο απότομη πίστα του, η Φαίδρα, έχει πολύ ωραια κλίση και καλο μήκος για να δοκιμάσει κανεις τις ικανότητες του, όταν (και αν) ξαναδουλέψει η Στύγα.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να μάθω (στο περίπου προφανώς) το ποσοστό των χιονοδρόμων σε παγκόσμιο επίπεδο που βρίσκονται σε κάθε επίπεδο. Στο 9, πρέπει να είναι το 1% (και αν). Στο 7 πάλι, ένα πολύ μικρό ποσοστό. Τώρα αν γράφουν σε αυτό το φόρουμ δυο από αυτά τα λίγα άτομα, θα πρέπει να είμαστε πολύ περήφανοι για το επίπεδο της ελληνικής τουριστικής χιονοδρομίας.

Παντως ακομη και σε ενα επιπεδο (πχ το 7) ,υπαρχουν πολλες υποκατηγοριες σκιερ. Εκει που κατεβαινεις μια δυσκολη κοκκινη στο εξωτερικο, βλεπεις πολυ συχνα, καποιον σκιερ,που καταλαβαινεις αμεσως ποσο πιο ανετα ,ξεκουραστα,χαλαρα μπορει και κατεβαινει την πιστα.Το καλο ειναι παντα να θεωρεις οτι εισαι χειροτερος σκιερ, απο οσο σε θεωρουν οι αλλοι.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς που είδα τους πίνακες και εννόησα πολλά.

 

Πλάκα πλάκα σκέφτομαι το χρόνο που έφαγα σε Καλάβρυτα και Παρνασσό τα τελευταία χρόνια, εντός αλλά κι εκτός πίστας, ακολουθώντας Πανχρίστο και Φαέθωνα..

 

Αλλά....ετοιμαστείτε να φάτε τη πουδρόσκονή μου, οσονούπω είναι :winter-2316:

Edited by Krits
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης ο φίλος μας λέει χαρακτηριστικά:

 

Ski-Map-Kalavryta-2016_17_Low_Res.jpg

 

Το κομμάτι στο οποίο αναφέρεσαι αγαπητέ Kosko είναι ξεκάθαρα μπλε και το στενό του τμήμα έχει κλίση δρόμου.

"Γκρεμούλη" δεν θυμάμαι από κάτω και πράγματι εκεί, όταν υπάρχει επαρκής χιονοκάλυψη είναι ένα πολύ ωραίο κομματάκι για εκτός πίστας που λες ότι θες να κάνεις (να μην κάνεις λέω εγώ).

 

Αυτό που γράφεις ότι "φοβάσαι απίστευτα" είναι ό,τι πιο αληθινό έχεις γράψει - και φανερώνει πολλά.

 

Υποτάξου αρχικά στον φόβο σου γιατί αρχικά θα σε κρατήσει ασφαλή το ένστικτο της επιβίωσης.

Σταδιακά και ελεγχόμενα μπορείς να κάνεις μικρά και σταθερά βήματα που σε λίγο καιρό αυτά που τώρα σε φοβίζουν θα είναι πηγή διασκέδασης. Μη βιάζεσαι, έχεις χρόνια μπροστά σου (19 και νομίζεις ότι γέρασες ;).

 

Πραγματικά πιστεύω ότι έχεις μπερδέψει τα μπλε των Αμερικάνων με τα δικά μας, τα χιλιόμετρα ταχύτητας (χλμ/ω) με τα διανυθέντα χιλιόμετρα μέσα σε ημέρα (όταν κάποιοι σου μιλούσαν για ξεκούραστο σκι - βλ. ποστ #12 vs. #50) και μερικά ακόμα πράγματα...

 

 

Προσπάθησε να κατεβαίνεις αυτό το κομμάτι - που τώρα σε τρομάζει - με άνεση ΚΑΙ σωστή τεχνική (όσο μπορείς να την καταλάβεις μόνος σου) και άσε τα υπόλοιπα για το μέλλον.

Δεν εχω μπερδεψει καμια μπλε με της Αμερικης και κανενα Km.Μου ειπε 40-50 και του εδειξα τα 25-30 και του ειπα οτι εκανα 2η φορα.Με την πορεια θα ερθουν και τα 40-50.Αυτο.Τωρα για το συγκεκριμενο σημειο αν φυγεις κατω θες να μου πεις οτι δεν παθαινεις τιποτα;Γιατι οταν δεν εχει αρκετο χιονι οπως λες εγω νομιζω οτι μια χαρα παθαινεις.Η κλιση μπορει να ειναι μικρη αλλα ειναι αρκετα στενο.Ο γρεμουλης ειναι το ιδιο με αυτον στην Αλκηστις την οποιο φοβαμαι επισης.Φυσικα και τα δυο σημεια τα εχω βγαλει με παραλληλα αλλα αν ειναι η πρωτη μου διαδρομη (πχ παιρνω καρεκλακια και κανω μια δαναη για πρωτη φορα) δυσκολευομαι περισσοτερο.Κατι τετοιο δεν ισχυει ας πουμε στην Ηλεκτρα ή πριν την Ειρηνη.Εκει δεν το φοβαμαι ας πουμε.Ειναι και τα σημεια αυτα τα δυο που δεν μου καθονται καλα εξ αρχης(Δαναης,Αλκησις).Ουτε στην Αρμονια ειχα θεμα ας πουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eνώ έχεις γράψει ότι /"Πρώτη μου επαφή με τα χειμερινά σπορ φέτος, ανέβηκα 4 φορές στα Καλάβρυτα, κατέβηκα ότι ήταν διαθέσιμο"

 

Πρόσεξε γιατί ενώ νομίζουμε ότι δεν μας τρολάρεις, γράφεις μερικά και σιγουρευόμαστε ότι μας τρολάρεις.

 

Να διευκρινήσουμε ότι τα επίπεδα μιλάνε για σωστό σκι (για το κάθε επίπεδο)

 

Σε κάθε περίπτωση αν θες να νομίζεις ότι είσαι 6 με 4 φορές σκι χωρίς μάθημα, δικαίωμά σου. Σου προτείνουμε έναν άλλο δρόμο που μαθαίνεις σωστό σκι με δάκαλο και απολαμβάνεις την κάθε μέρα με γλυκιά αρμονία στις στροφές σου, χωρίς να προσπαθείς με ταχύτητα και επειδή κατέβηκες κάτι να πείσεις τον εαυτό σου ότι έγινες επίπεδο 7 με 10 μέρες σκι.

Δεν με νοιαζει καθολου αν πιστευεις οτι σε τρολαρω.Καθολου ομως.Αλλωστε δες οτι η κλιμακα φτανει μεχρι το 13.Το 6 δεν ειναι τρομερο επιπεδο.Ειναι αυτο που πολλοι μενουν στασιμοι.Ανοιξε τα λινκ.Και ειπα οτι ηταν διαθεσιμο ΑΠΟ ΠΙΣΤΕΣ.Και οτι εκανα λιγο εκτος δεξια της Δαναης.Αν δεν το ειπα το προσθετω τωρα αν και γω νομιζω οτι το ειπα.

Edited by Kosko
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

αστους, ολοι εδω σε κοροιδευουν, προσπαθουν να σου φανε τα φραγκα

 

απορω αφου τα ξέρεις ολα γιατι το συζητας μαζι τους

  • Like 4

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω παντως,του χρονου, με χαρα να σε πληρωσω για να μου δωσεις την αδεια να σε τραβαω με go pro, την ωρα που θα κανεις σκι.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...