Jump to content
papaki81

Σε Ποιο Χιονοδρομικό Του Εξωτερικού Για Οικογένεια

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ποιο χιονοδρομικό να επιλέξω.

Έχω μια κόρη 5,5 χρονών που πέρυσι έκανε πρώτη φορά snowboard.

Σκεφτόμουνα του χρόνου να πάμε εξωτερικό και ψάχνω μέρος που να είναι κατάλληλο για παιδιά αυτης της ηλικίας ετσι ώστε να παίζει και να κάνει και snowboard. Είδα avoriaz και tyrol.

 

Τι λέτε;;;

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και άλλοι είναι πιο γνώστες,στο stubai glacier είχε πολλά πιτσιρίκια που έκαναν σκι.Εχει ωραία baby lifts κι ένα συρόμενο που εξυπηρετεί μια ωραία πίστα για κάποιον που βγαίνει από τα baby.

 

Στάλθηκε από το Redmi 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με ποιο χιονοδρομικό να επιλέξω.

Έχω μια κόρη 5,5 χρονών που πέρυσι έκανε πρώτη φορά snowboard.

Σκεφτόμουνα του χρόνου να πάμε εξωτερικό και ψάχνω μέρος που να είναι κατάλληλο για παιδιά αυτης της ηλικίας ετσι ώστε να παίζει και να κάνει και snowboard. Είδα avoriaz και tyrol.

 

Τι λέτε;;;

 

 

 

5,5 χρονων και snowboard ισως ειναι μοναδικη περιπτωση.....προσωπικα δεν εχω συναντησει ακομα παρ οτι ειμαι ολη την σεζον στις Αλπεις....φιλικα προς τα παιδια ειναι σχεδον ολα τα χ.κ των Αλπεων...θα σου προτεινα serfaus-kapll-ischgl....απο αυτα που γνωριζω καλλιτερα

  • Like 4

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρα από αυτά που προτείνει ο Γιάννης στην Αυστρία που πραγματικά ξέρει, μπορώ να προτείνω στους Δολομίτες, την Alta Badia με πολλές επιλογές για παιδιά., το Bellamonte (μέρος του χιονοδρομικού της Moena, tο άλλο μισό η Alpe Lusia είναι για experts) το οποίο είναι τέλειο για αρχάριους, το Alpe di Siusi, επίσης καλό για αρχάριους. Σε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε είμαστε στην διάθεσή σου.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πεντεμισυ χρονων... :hope:

 

και κανει snowboard... :shock:

 

απο περσι... :crybaby:

 

Ατυχε πατερα! :shysterical::shysterical::shysterical:

 

Εγω στη θεση σου θα εψαχνα για ενα καλο μοναστηρι να την κλεισω... :whistling:

 

Αυτο πως σου φαινεται? :hehe::hehe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS Αστειευομαι... :happy2:

Edited by MakisM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παμποροβο

Όντος ότι καλύτερο για οικογένεια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serfaus-Fiss-Ladis πάρα πολύ καλό. Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει για Mayrhofen

Το serfaus όντως πολύ καλό , αλλά το mayrhofen δεν είναι για οικογένεια , το ακριβώς αντίθετο. Απευθύνται σε ηλικίες 20 - 30 με έμφαση στο 20.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α οκ. Το είχα δει σε κάποιο site σαν προτεινόμενο. Επίσης πάρα πολλά παιδιά στα περιφερειακά χιονοδρομικά του Solden


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
στην Αυστρια ειναι παρα πολλα που προσφερονται για παιδια

στο Pitztal, το SFL, το Nauders, Oetz, Skiwelt, Lofer...εξαρταται απο το ποσο αντεχει η τσεπη του καθενοσ

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να βρεις κάποιο μικρομεσαίο χιονοδρομικό καθώς και πιο οικονομικά θα δου βγει, και λιγότερο κόσμο έχει συνήθως και το βασικό αν θέλεις να κάνεις κι εσύ σκι, είναι όλες οι πίστες δίπλα σου. Αφού και σε μεγάλο χιονοδρομικό να πας δε θα μπορέσεις να δεις όλες τις πίστες. Τέλος στα μικρομεσαία χιονοδρομικά εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ καλύτερη η εξυπηρέτηση, αλλά αυτό μπορεί να είναι υποκειμενικό.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πεντεμισυ χρονων... :hope:

 

και κανει snowboard... :shock:

 

απο περσι... :crybaby:

 

Ατυχε πατερα! :shysterical::shysterical::shysterical:

 

Εγω στη θεση σου θα εψαχνα για ενα καλο μοναστηρι να την κλεισω... :whistling:

 

Αυτο πως σου φαινεται? :hehe::hehe:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PS Αστειευομαι... :happy2:

 

 

 

Ο πατέρας δεν κάνει εγω η μητέρα κάνω snowboard και έβαλα πέρισυ και την μικρή να δοκιμάσει δείχνει να της αρέσει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά ο σκοπός είναι να περάσει καλά η ίδια και ο μπαμπάς της φυσικά που δεν είναι του χειμερινού σπορ. Εγω κάπου θα βρώ να τσουλήσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

5,5 χρονων και snowboard ισως ειναι μοναδικη περιπτωση.....προσωπικα δεν εχω συναντησει ακομα παρ οτι ειμαι ολη την σεζον στις Αλπεις....φιλικα προς τα παιδια ειναι σχεδον ολα τα χ.κ των Αλπεων...θα σου προτεινα serfaus-kapll-ischgl....απο αυτα που γνωριζω καλλιτερα

Σίγουρα δεν είναι η μοναδική περίπτωση γιατί κάνει μαζί με μια φίλη της ;). Και όταν λέμε κάνει μιλάμε για παιδικά πράγματα του στύλ μαθαίνω να στέκομαι επάνω στο σανίδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

για δες λιγο και το obertauern στην Αυστρια ,ιδανικό για παιδια.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

για δες λιγο και το obertauern στην Αυστρια ,ιδανικό για παιδια.

Που το βασιζεις αυτό? Δεν νομίζω σαν πεδίο να είναι και το ιδανικότερο

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν ξερω τι παιζει στις αλλες χωρες που.χ. Γαλλια...αλλα κακα τα ψεματα το νο1 για παιδια στην Αυστρια ειναι το serfaus fiss ladis...δυστυχως ειναι πΑΝΑΚΡΙΒΟ

απο την αλλη υπαρχουν αρκετα καλα μεσαια ΧΚ που ειναι και πιο φθηνα και ειναι πολυ καλα για παιδια

See, Galtüer, Kappl, St.Johann, Dorfgastein, Lofer, Nauders, Wagrain, και ποσα ακομα που δεν μου ρχονται...ας βοηθησει και ο ΜΙΛ


βασικα σχεδον ολα τα ΧΚ στην Αυστρια εχουν καταλληλο χωρο για παιδια κλπ...αλλα μεγαλυτερο, αλλα μικροτερο....το θεμα ειναι το ολο πακετο πως θες να ειναι

να εισαι σε μεγαλο? μικρο? κοντα στις πιστες? θα κινεσαι με αμαξι? να χρειαζεσαι γονδολα να πας στο παιδοτοπο? η να ειναι που.χ. διπλα στο παρκινγ?

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites
υπολογισε επισης οτι τα πιο πολλα ΧΚ στις παιδικες πιστες εχουν κυλιομενο διαδρομο και μετα πιατακι..και αυτο στην αρχη με σανιδα ειναι καπως για παιδι και αρχαριο

ισως καλη λυση οπως μου ρχεται ειναι το St Johann..ειναι μεν χαμιλα αλλα εχεις παιδικες πιστες που εξυπηρετουνται απο γονδολα...η το Nauders...με το 8θεσιο καρεκλακι


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να βρεις κάποιο μικρομεσαίο χιονοδρομικό καθώς και πιο οικονομικά θα δου βγει, και λιγότερο κόσμο έχει συνήθως και το βασικό αν θέλεις να κάνεις κι εσύ σκι, είναι όλες οι πίστες δίπλα σου. Αφού και σε μεγάλο χιονοδρομικό να πας δε θα μπορέσεις να δεις όλες τις πίστες. Τέλος στα μικρομεσαία χιονοδρομικά εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ καλύτερη η εξυπηρέτηση, αλλά αυτό μπορεί να είναι υποκειμενικό.

Συμφωνώ απόλυτα,άρα για πιο λόγω να πάει Άλπεις; Τέτοια υπάρχουν πολύ πιο κοντά και απείρως πιο οικονομικά!=pamporovo
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα,άρα για πιο λόγω να πάει Άλπεις; Τέτοια υπάρχουν πολύ πιο κοντά και απείρως πιο οικονομικά!=pamporovo

Δεν έχω πάει στο Παμπόροβο οπότε δεν μπορώ να το προτείνω. Έχω πάει στο bansko και στα ελληνικά και απλώς καμία μα καμία σχέση με την Αυστρία στη φιλικότητα προς τα παιδιά. Μην το κάνουμε thread Άλπεις vs Βουλγαρία vs Ελλάδα, αλλά σε σχέση με το ζήτημα "παιδί στο βουνό' που είναι και ο μελλοντικός πελάτης των χιονοδρομικών απλώς η μέρα με τη νύχτα.

Edited by mplamplampla
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

άλλο μπανσκο, άλλο παμποροβο.

εχω καιρο να παω παμπο, αλλα μου λενε οτι μια χαρα ειναι ακομα για παιδια και αρχαριους.

το παμπο ειχε απο υπαρκτο ακομα μια μεγαλη παραδοση στις σχολες.

η βουλγαρια γενικα ειχε μια χιονοδρομικη κουλτουρα, ετη φωτος απο την ελληνικη.

μιλαμε για βασεις οχι αστεια.

στο παμπο επι υπαρκτου ερχωταν τα βουλγαρικα σχολεία και καναν λευκες βδομαδες με όλα δωρεαν σε μαθητικες εστιες.

οι δε σχολες του παμποροβου μεχρι πριν απο λιγα χρονια που εχω αμεση γνωση, μια χαρα,υψηλο επιπεδο , ειχαν.

εχει μαθει κοσμος και κοσμακης σκι εκει.

και οσο και αν δημιουργει προβλημα το χαμηλο υψομετρο, αλλο τοσο βοηθα στο να ειναι φιλικο και...απλωμενο το χιονοδρομικο, ουτε γονδολες, ούτε τα πληθη σαν διπλα.

η ροδοπη ειναι υπεροχη, ολο το χιονοδρομικο ειναι μεσα στο δασος. Χιονι να εχει μονο.

και εχει και μαυρες....μια την εχω μετρήσει ...ανασκελα, κατι σαν τον μιχαλη στην φοιβη, 10 φορες....

τωρα αλπεις δεν ειναι, αλλα αλπεις με παιδιά? και μαλιστα ψιλοαρχαρια?

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Παμπόροβο είναι πολύ οικογενειακό χιονοδρομικό κάνει και για παιδιά ιδιαίτερα αρχάρια.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...