Jump to content
giannis_an

Οικογενειακή Εκδρομή Σε Αλπεις

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα τισ προτάσεις των έμπειρων σε εκδρομή με οικογένεια. Έχουμε 2 κοριτσάκια 4,5 και 1,5 ετών αντίστοιχα. Η μεγάλη απο πέρυσι έχει ξεκινήσει το σκί σε Παρνασσό και Μπάνσκο. Φέτος θέλουμε να επισκεφτούμε τις Αλπεις και στο μυαλό μου είναι να βρούμε ένα χιονοδρομικό το οποίο να είναι πολύ φιλικό στα παιδιά. Δηλαδη να μπορέσει η μεγάλη να μπεί σε ομάδα σκι και να υπάρχει χώρος στον οποίο να απασχολούνται τα μικρά παιδιά και να έρχονται σε 'σωστή ' επαφη με το χιόνι.

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

H Bellamonte πλευρά του χιονοδρομικού της Moena είναι ιδανική για τα πιτσιρίκια. Με γόνδολα από το παρκιν. ατελείωτη μπλε πιστα. 2 φορές και έχουν γίνει εξπερτς. Και στο ίδιο έχει και για καλούς. Μετά από 2 μέρες που θα είναι τσακάλια, υπάρχουν σε ακτίνα 30 χλμ άπειρα χιονοδρομικά

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
πρέπει να γίνεις πιο σαφής

ποσα λεφτά? ποσο μεγάλο? σε ποια χωρα? θα πας αεροπορικώς ? οδικώς?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πάμε αεροπορικώς και εκει θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο. Περισσότερο βέβαια κλείνουμε προς Αυστρία και μετά Ιταλία. οι ημερομηνίες που έχουμε διαθέσιμες είναι απο 21/12 - 28/12.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πάμε αεροπορικώς και εκει θα ενοικιάσουμε αυτοκίνητο. Περισσότερο βέβαια κλείνουμε προς Αυστρία και μετά Ιταλία. οι ημερομηνίες που έχουμε διαθέσιμες είναι απο 21/12 - 28/12.

οπως καταλαβαινεις αυτη και η επομενη εβδομαδα ειναι οι πιο δυσκολες εβδομαδες λογω των διακοπων.

αρα τουλαχιστον την διαμονη πρεπει να την κλεισεις πολυ νωρις.

ενα μερος που ειχα παει με μικρα παιδια ηταν το obertauern στην Αυστρια.

περναγε σχολικο πουλμανακι απο τα ξενοδοχεία μαζευε τα παιδια που ειχαν κλεισει μαθημα και τα εφερνε το απογευμα. εννοειται οτι υπηρχε διαλλειμα για φαγητό που ηταν μεσα στην τιμη.

Σαν χιονοδρομικό δεν ειναι πολυ μεγαλο γυρω στα 100 χμ αλλα ειναι snow sure.και ski in ski out.

Edited by gatz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nauders, Obertauern, Serfaus Fiss Ladis, Galtür, Kappl, See, Zillertal (Spieljoch), Wagrain, Kronplatz, ....klp klp

 

το ερώτημα είναι που θα βρείς καλή προσφορα διαμονής...ξεκινα να ψάχνεις

Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα τισ προτάσεις των έμπειρων σε εκδρομή με οικογένεια. Έχουμε 2 κοριτσάκια 4,5 και 1,5 ετών αντίστοιχα. Η μεγάλη απο πέρυσι έχει ξεκινήσει το σκί σε Παρνασσό και Μπάνσκο. Φέτος θέλουμε να επισκεφτούμε τις Αλπεις και στο μυαλό μου είναι να βρούμε ένα χιονοδρομικό το οποίο να είναι πολύ φιλικό στα παιδιά. Δηλαδη να μπορέσει η μεγάλη να μπεί σε ομάδα σκι και να υπάρχει χώρος στον οποίο να απασχολούνται τα μικρά παιδιά και να έρχονται σε 'σωστή ' επαφη με το χιόνι.

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Κατ'αρχήν να ξέρεις ότι το ταξίδι θα είναι προσαρμοσμένο στα παιδιά οπότε η πιθανότητα να κάνεις εσύ σκι δεν εξαρτάται από εσένα. Ειδικά η μικρή, αλλά και η μεγάλη, έχουν τα δικά τους ωράρια και συνήθειες στα οποία πρέπει να προσαρμοστεί το πρόγραμμα τους. Όταν η μικρή ειδικά θα θέλει το μεσημέρι να κοιμηθεί, θα πηγαίνει κάποιος μαζί της στο δωμάτιο. Όταν το βράδυ στις 9 θα κοιμούνται όπου και αν βρίσκεσαι, εσύ θα πρέπει να είσαι στο δωμάτιο, κλπ, κλπ.

 

Διαμονή. Θα ψάξεις καλύτερα για ξενοδοχείο με ημιδιατροφή. Έτσι δεν θα χρειάζεται να βγαίνεις αργά έξω για φαγητό και να κουβαλάς μετά τα παιδιά μέσα-έξω από κλειστούς σε ανοικτούς χώρους. Συνήθως αρκετά (ακόμα και μικρά) ξενοδοχεία, έχουν κάποιο play room για να παίζουν τα παιδιά, πολύ χρήσιμο σε τέτοιες περιπτώσεις. Δες λίγο το site του ξενοδοχείου. Στην Αυστρία υπάρχουν αρκετές αντίστοιχες παροχές μέσα στις συνηθισμένες παροχές που έχουν, ενώ σε παιδιά έχουν σημαντικότατες εκπτώσεις. Στα χιονοδρομικά σε μερικά σαλέ έχουν μέχρι παιδικές τουαλέτες. Όλα αυτά συνήθως τα βρίσκεις στην Αυστρία πολύ ευκολότερα, άρα αυτή είναι η χώρα προορισμού που προτείνω και συνιστώ.

 

Οι ημερομηνίες που ψάχνεις δεν είναι οι δυσκολότερες και αυτό είναι θετικό. Να προσπαθήσεις να βρεις χωριό που να βρίσκεται σε κάποιο υψόμετρο (πάνω από 1200μ), καθώς δεν είναι καθόλου απίθανο εκείνη την εποχή χαμηλά να μην έχει καθόλου χιόνι. Βέβαια στους παιδότοπους θα φέρουν τεχνητό, αλλά καλύτερα θα είναι να βρίσκεσαι κάπου ψηλότερα.

 

Αυτά για αρχή. Ξεκίνησε το ψάξιμο, γράψε προορισμούς και τα ξαναλέμε. Εγώ όταν ξεκίνησα αυτό το ψάξιμο άρχισα από Gerlos, Katschberg, Serfaus-Fiss. Όχι ότι δεν υπάρχουν άλλοι προορισμοί.... αλλά για να έχεις μια αφετηρία.

Edited by mil
  • Like 7

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχμ...ο κύριος mil έγραψε συμβουλες σε τοπικ εξωτερικού και δεν ανάφερε το ischgl ?!

Πάει χάλασε ο κόσμος ....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχμ...ο κύριος mil έγραψε συμβουλες σε τοπικ εξωτερικού και δεν ανάφερε το ischgl ?!

Πάει χάλασε ο κόσμος ....

 

τα "αυτονοητα"....δεν αναγραφονται :P

 

Σε ολα τα χιονοδρομικα των Αλπεων τα θεματα γυρω απο τα παιδια που απασχολουν τον φιλο.. ειναι λυμενα...εκτος απο το ALBERG :LMAO: :LMAO:

Edited by gianis50
  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι είσαι και δικηγόρος άρχοντα !?!

:o

ISCHGL και τα μυαλα στα καγκελα!!

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Ischgl δεν μας αρέσει καθόλου, έχει κατέβει όλες τις πίστες ο mil

 

Kαι εμείς ετοιμαζόμαστε για Άλπεις φέτος οπότε είμαστε ανοιχτοί και σε συνεργασίες και σε προτάσεις και νταντα και και. Ενός έτους και 2,5 ετών τα τέκνα.

 

Ψάχνουμε για ski in ski out δίπλα στον παιδότοπο ιδανικά. Μέγεθος χιονοδρομικού αδιάφορο πχ πάνω από 35χλμ κάνει. Υποχρεωτική απογείωση με πρόσβαση από λιφτ.

 

Ημερομηνίες αδιάφορες

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Ischgl δεν μας αρέσει καθόλου, έχει κατέβει όλες τις πίστες ο mil

 

Kαι εμείς ετοιμαζόμαστε για Άλπεις φέτος οπότε είμαστε ανοιχτοί και σε συνεργασίες και σε προτάσεις και νταντα και και. Ενός έτους και 2,5 ετών τα τέκνα.

 

Ψάχνουμε για ski in ski out δίπλα στον παιδότοπο ιδανικά. Μέγεθος χιονοδρομικού αδιάφορο πχ πάνω από 35χλμ κάνει. Υποχρεωτική απογείωση με πρόσβαση από λιφτ.

 

Ημερομηνίες αδιάφορες

Kühtai , Obertauern


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Ischgl δεν μας αρέσει καθόλου, έχει κατέβει όλες τις πίστες ο mil

 

Kαι εμείς ετοιμαζόμαστε για Άλπεις φέτος οπότε είμαστε ανοιχτοί και σε συνεργασίες και σε προτάσεις και νταντα και και. Ενός έτους και 2,5 ετών τα τέκνα.

 

Ψάχνουμε για ski in ski out δίπλα στον παιδότοπο ιδανικά. Μέγεθος χιονοδρομικού αδιάφορο πχ πάνω από 35χλμ κάνει. Υποχρεωτική απογείωση με πρόσβαση από λιφτ.

 

Ημερομηνίες αδιάφορες

 

Σου εχουν προτεινει οι παρα πανω ουκ ολιγα υπεροχα.....η δικη μου προταση εχει ονομα GALTUR στην κοιλαδα του Paznautal(δλδ ischgl)....σε καλυπτει ως προς τις προδιαγραφες σου σε σχεση με τα παιδια και εκτος του οτι εχει πολυ φιλικη σχεση προς τις οικογενειες(καλες τιμες)...αν εισαι τυχερος και ριξει λιγο πουδρα(πραγμα πολυ συνηθισμενο για εκει) θα σου φυγει η ουγια απο το of-piste(εγω δεν κανω)..Και με την ευκαιρια να βγαλω το απωθημενο μου παραπονο....

Οι περισσοτεροι Ελληνες που ερχονται στην περιοχη....μεσα απο το αεροπλανο ακομα.... εχουν το μυαλο τους για of-piste ΜΟΝΟ sto Sankt-Anton .....Λες και τα υπολοιπα χιονοδρομικα κεντρα με τις ατελειωτες πλαγιες εκατονταδων τετραγ χιλιομ γεματες απο φρεσκο χιονι δεν ειναι καλες για of -piste!!

Το Sankt-Anton εχει την φημη οτι παιρνεις οδηγο βουνου και σε βγαζουν εξω απο το χ.κ(οντως αυτο συμβαινει)....αυτο ομως δεν ειναι εξασφαλισμενο για εναν σκιερ που ερχεται για μια εβδομαδα....γιατι πρυποθεση ειναι να υπαρχει καλη ορατοτητα και φρεσκο χιονι(αλλιως δεν σε παιρνουν οδηγοι)

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Ischgl δεν μας αρέσει καθόλου, έχει κατέβει όλες τις πίστες ο mil

 

Kαι εμείς ετοιμαζόμαστε για Άλπεις φέτος οπότε είμαστε ανοιχτοί και σε συνεργασίες και σε προτάσεις και νταντα και και. Ενός έτους και 2,5 ετών τα τέκνα.

 

Ψάχνουμε για ski in ski out δίπλα στον παιδότοπο ιδανικά. Μέγεθος χιονοδρομικού αδιάφορο πχ πάνω από 35χλμ κάνει. Υποχρεωτική απογείωση με πρόσβαση από λιφτ.

 

Ημερομηνίες αδιάφορες

Δες και το Ζινάλ στην Ελβετία.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άψογος. Τέτοιο ψάχνουμε

 

Παρακαλούμε τους φίλους να στέλνουν ξενοδοχεία και όχι χιονοδρομικά γιατί βαριόμαστε να googlάρουμε. Ελβετία δε πάω είναι ξενερωτοι και κοστίζει

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
κοίτα στα πιο πολλά δεν έχω μείνει χειμώνα...γιατί αναγκαστικά παίρνουμε άδεια όταν είναι high season k είναι απλησίαστα...
αλλα μπορείς να δεις
kai polla alla...
αν δεν βρείς κάτι σε αυτά πες να δούμε αλλα

 

http://www.moargut.com

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

κοίτα στα πιο πολλά δεν έχω μείνει χειμώνα...γιατί αναγκαστικά παίρνουμε άδεια όταν είναι high season k είναι απλησίαστα...
αλλα μπορείς να δεις
kai polla alla...
αν δεν βρείς κάτι σε αυτά πες να δούμε αλλα

 

http://www.moargut.com

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε. Δε ξέρω Γερμανικά και στα Αγγλικά μου ξεφεύγουν τέτοια μέρη. Απογείωση ξεχνάς να βρεις...

 

Έλα να έχουμε συμμετοχές


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απογείωση ??

 

Καποιοι ανθρωποι..... πετανε :yes


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλει η μπέμπα να κάνει τέτοια. Ο μπέμπης δεν έχει πει κάτι, εγώ τα έχω κάνει, τα βαριέμαι πια.

 

 

Πολύ ωραία αυτά που έστειλες, αν βρούμε και ένα τριάστερο οικονομικό θα είναι τέλεια.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...