Jump to content
manosAR

Επιλογή Χιονοδρομικού

Recommended Posts

Χαιρετίσματα σε όλους εν αναμονή της νέας σεζόν, θα ήθελα τις προτάσεις σας.

 

Έχουμε κλείσει εισιτήρια για Μιλανο για τέλη Μαρτίου 2020 και ψάχνω να βρω πιο χιονοδρομικό θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Η παρέα αποτελείται από 4 άτομα 2 γυναίκες που δεν έχουν ξανακάνει σκι ένα αρχάριο και εμένα (προχωρημένο θα με έλεγα ).

 

Σκεφτόμασταν για το Alpe D’ Huez αλλά δυστυχώς το φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής που μας ενδιέφερε να δούμε κλείνει όλο το χιονοδρομικό και τα εισιτήρια έχουν κάνει ήδη φτερά, όποτε ψάχνουμε εναλλακτικές.

 

Τι έχετε να προτείνετε ;;;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το Les Deux Alpes αξίζει, αλλά και το Serre Chevalier.

Χρήστο θα το έψηνα και για Δολομίτες, ποια η άποψη σου ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εμπειρία μου περιορίζεται στην καταπληκτική εκδρομή του συλλόγου το 2009 στην Val Gardena όταν είχαμε μείνει στη Σέλβα και γυρίσαμε όλα τα χωριά της Σέλα ροντα.

 

Απίστευτα μέρη, τι να λέμε τώρα...

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρήστο θα το έψηνα και για Δολομίτες, ποια η άποψη σου ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εγώ θα σου πρότεινα με 1000 δολομίτες, αλλά τέλη Μαρτίου είναι ελαφρώς επίφοβο για το χιόνι.

Θεωρώ πως θα είναι κάπως οριακό...

Στην θέση σου θα κοιτούσα πιο ψηλά χιονοδρομικά...

Πχ Kaprun ου εχεις και την λίμνη zell am see για βόλτες για τους άπειρους αλλά είναι λίγο μακριά να πας από Μιλάνο σε σχέση με τους δολομίτες που είναι μόνο 2δυομιση ώρες....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δολομίτες ΑΑΑΑ. Αλλά τέλος Μαρτίου μπορεί, όχι απαραίτητα, να φάτε φόλα. Είναι και 350 χλμ+ Κάνα 4αρι ώρες

Edited by yannisnm
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
φόλα αποκλείεται...

είναι πιθανό να κανεις ski με κοντομάνικο αλλα φόλα αποκλείεται

  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες, επειδή όπως σας είπα οι μισοί πρακτικά εκεί θα προσπαθήσουν να μάθουν ιδανικά θα θέλαμε ένα χιονοδρομικό φιλικό προς τους αρχάριους. (Σχολές, λιφτ, apre ski).

 

@Χρήστο το Val Gardena μιας και το έχεις επισκεφθεί πως είναι ;

 

Έχουμε κλείσει να πάμε 19/3 μέχρι 25/3 γιατί θεωρούσα πως από πλευράς χιονοκαλυψης θα είναι οκ Άλπεις (κυρίως) με τρομάξαμε λίγο για τους Δολομίτες... παίζει όντως να έχουν θέμα ; Εδώ Καλαβρύτων έχουν χιόνι μέχρι Απρίλιο ρε γαμωτο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες, επειδή όπως σας είπα οι μισοί πρακτικά εκεί θα προσπαθήσουν να μάθουν ιδανικά θα θέλαμε ένα χιονοδρομικό φιλικό προς τους αρχάριους. (Σχολές, λιφτ, apre ski).

 

@Χρήστο το Val Gardena μιας και το έχεις επισκεφθεί πως είναι ;

 

Έχουμε κλείσει να πάμε 19/3 μέχρι 25/3 γιατί θεωρούσα πως από πλευράς χιονοκαλυψης θα είναι οκ Άλπεις (κυρίως) με τρομάξαμε λίγο για τους Δολομίτες... παίζει όντως να έχουν θέμα ; Εδώ Καλαβρύτων έχουν χιόνι μέχρι Απρίλιο ρε γαμωτο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Tην εποχη που θα πατε ειναι Peak seson για ολα τα χ.κ των Αλπεων πραγμα που σημαινει οτι απο πλευρας χιονοκαλυψης δεν θα εχετε προβλημα οποια επιλογη και να κανετε

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι όμως και λίγες οι χρονιές που οοοοολο τον Μάρτιο είχαμε χιόνια να φαν κι οι κότες !

Απλα έχει και λίγο ρίσκο η περίοδος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

για αρχαριους ( και οχι μονο) κοντα στο Μιλανο και με κανονια για χιονοκαλυψη θεωρω οτι και το kronplatz και η alta badia ειναι πολυ καλες επιλογες..Παντως και Madonna di campiglio τελη Μαρτιου, δεν ειναι αργα,εχει και υψομετρο και πολυ καλες πιστες για ολους. Προσωπικα εχω παει τετοια εποχη 2-3 φορες και δεν υπηρχε προβλημα με την ποιοτητα του χιονου..Η val gardena,προσωπικα θεωρω οτι δεν ειναι για τους αρχαριους που ενδιαφερεσαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kronplatz και Alta Badia πράγματι είναι παράδεισος για αρχαρίους

Και από alta badia ένας έμπειρος πετάγεται άνετα και μια val gardena για σκι και πάλι πίσω...

Για να μην μιλήσω για την Sella ronda...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα κ ευχαριστώ πολύ, έχω σημειώσει να τσεκάρω περαιτέρω το Alta Badia και Madona di Campiglio. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν θα συνέστηνε το Cervinia για αρχάριους ? και για την περίοδο που θα πάω ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Badia εχει κι άλλα. Έχει μερικές καλές μαύρες ΚΟΚΚΙΝΕΣ. Πρόσβαση στην γκαρντενα αλλά και άμεσα στην ΑRAMBA, της οποίας η βορεινή πλευρά είναι εξαιρετική για προχωρημένους

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

madonna να ξερεις οτι εχει πολυ καλες προσφορες για την περιοδο που θελεις να πας...Μπες στο site της και εκει θα δεις οτι πολλα ξενοδοχεια σου δινουν για διανομη μιας εβφομαδας δωρεαν τα ski pas (ενα για καθε ατομο) Πρακτικα, σου δινουν την μερα που φτανεις ενα χαρτι και με αυτο πας στα ταμεια του λιφτ και παιρνεις το ski pass σου δωρεαν,οποτε πρακτικα 350 ευρω δωρο ανα ατομο περιπου

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν θα συνέστηνε το Cervinia για αρχάριους ? και για την περίοδο που θα πάω ?

Nαι τεράστιες μπλεδούρες και οργανωμένες περιοχές για πολυ αρχάριους. Απλά να έχετε δει τον χάρτη μη πάτε σε καμιά κόκκινη 3χλμ...

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι τεράστιες μπλεδούρες και οργανωμένες περιοχές για πολυ αρχάριους. Απλά να έχετε δει τον χάρτη μη πάτε σε καμιά κόκκινη 3χλμ...

 

Αυτό θέλω να μου τύχει ΜΙΚ αλλά να είμαι μόνος μ... ευχαριστώ για την πληροφορία το κακό είναι πως όσο ψάχνω τόσο πιο δύσκολο μου είναι να αποφασίσω. Cervinia, Madonna, Alta Alba, Avoriaz, Chamonix, Le Deux Alpe και μέχρι στιγμής φοβάμαι πως έχω ξύσει μόνο την επιφάνεια. Το βασικό είναι να βρω κάτι που θα έχει έυκολη πρόσβαση σε λιφτ/ πίστες για αρχάριους καλές σχολές σκι, και αξιοπρεπή χωριουδάκι. Για Μαντόνα βέβαια το free ski pass με την διαμονή είναι στα + (δεν ξέρω αν ισχύει και για τα άλλα).

Edited by manosAR
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

το πιο ομορφο χωριο απο αυτα που λες εινια το chamonix( μαλιστα ξεφευγει λογω μεγεθους απο την εννοια του χωριου),αλλα, τι σχεση εχει το chamonix με τις πιστες αρχαριων?

Edited by amiklon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό αναρωτιόμουν και εγώ.

 

Ομολογω ότι το βουνό δεν το πολυξέρω έχοντας κάνει μόνο δυο ώρες σκι στο Brevent εν μέσω whiteout, αλλά και πάλι το Chamonix φημίζεται για το extreme ski του, όχι για τις παροχές προς τους αρχάριους.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

madonna να ξερεις οτι εχει πολυ καλες προσφορες για την περιοδο που θελεις να πας...Μπες στο site της και εκει θα δεις οτι πολλα ξενοδοχεια σου δινουν για διανομη μιας εβφομαδας δωρεαν τα ski pas (ενα για καθε ατομο) Πρακτικα, σου δινουν την μερα που φτανεις ενα χαρτι και με αυτο πας στα ταμεια του λιφτ και παιρνεις το ski pass σου δωρεαν,οποτε πρακτικα 350 ευρω δωρο ανα ατομο περιπου

Μπορεις να δωσεις ποιο συγκεκριμενες πληροφοριες?? γιατι αυτο που αναφερεις ειναι προσφορα -βομβα!!

Δωρεαν ski-pass σε ενα χιονοδρομικο επιπεδου Μadona και υπαρχουν ατομα που δεν εχουν κλεισει ακομα??

πχ ...(ημερομηνιες Μαρτιου? η τελος απριλιου) (κοστος 7 διαν στο ξενοδοχειο ?)

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις ποιο συγκεκριμενες πληροφοριες?? γιατι αυτο που αναφερεις ειναι προσφορα -βομβα!!

Δωρεαν ski-pass σε ενα χιονοδρομικο επιπεδου Μadona και υπαρχουν ατομα που δεν εχουν κλεισει ακομα??

πχ ...(ημερομηνιες Μαρτιου? η τελος απριλιου) (κοστος 7 διαν στο ξενοδοχειο ?)

https://www.campigliodolomiti.it/lang/EN/eventi/cerca/std_id_categoria=8%7Climit=10%7Cref=top.html

 

περισυ το εκανα και Δεκεμβριο και τελη Μαρτιου ( καλομαθα στο τζαμπα :-)

 

και κοιτας (αν ειναι για 150 χλμ το σκι πας) ειναι για την madonna μονο,,,αν ειναι δωρο 350 χλμ περιλαμβανει και το paso tonale και το pejo και την folgaria..

 

ανοιξα το ενα Promotion και σου δειχνει τα ξενοδοχεια και την τελικη τιμη με το σκι πας για μεσα Μαρτιου

 

https://www.campigliodolomiti.it/en/eventi/dettaglio/march_speciale_ski_pass_included,7299.html

Edited by amiklon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.campigliodolomiti.it/lang/EN/eventi/cerca/std_id_categoria=8%7Climit=10%7Cref=top.html

 

περισυ το εκανα και Δεκεμβριο και τελη Μαρτιου ( καλομαθα στο τζαμπα :-)

 

 

 

 

 

 

Τοτε εχουμε πληροφορια απο πρωτο χερι.....σου ειναι ευκολο να γραψεις...ονομα ξενοδοχειου και συνολικο κοστος εβδομαδας?

αεροπορικο-αυτοκινητο-διαμονη με πρωινο- αξια ski-pass /κατ ατομο........ ( με ενδιαφερει η εβδομαδα του Μαρτιου)

Edited by gianis50
  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...