Jump to content
manosAR

Επιλογή Χιονοδρομικού

Recommended Posts

Update:

 

Αποφασίσαμε να κρατήσουμε ως επιλογές τα Cervinia και Alta Badia. Συνεπώς ψάχνουμε για τι επιλογές έχουμε στο θέμα της διανυκτέρευσης. Απο την παρακάτω λίστα θεωρείτε ότι λείπει κάποιο μέρος ή πρέπει να αποφύγουμε κάποιο ?

Cervinia

  • Cervinia
  • Valtournenche

Alta Badia

  • Corvara
  • La Villa
  • Corfoso

Απο μια σύντομη αναζήτηση σε booking και airbnb δεν βρήκα και πάρα πολλές επιλογές μέχρι τα €300/διανυκτέρευση για 4 άτομα. Ψάχνουμε δηλαδή είτε σπίτι με 2 υπνοδωμάτια και κόστος μέχρι €300/διανυκτέρευση, είτε 2 δωμάτια με κόστος €150/έκαστος για 19-23/3/2020.


Edited by manosAR
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alta Badia

  • Corvara
  • La Villa
  • Corfoso

ολα αυτα συνδεονται με λιφτ. οποτε οπου και να μεινεις να μην σε απασχολει...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπαρχει και η προσφορα dolomitisυper sun απο 21/3, δεν ειναι τιποτα σπουδαιο,αλλα στο λεω

 

https://www.altabadia.org/en/hotel-alps/offer-dolomiti-super-sun.html

 

Να σαι καλά amiklon, δυστυχώς όμως είναι για 7 ημέρες και εμείς έχουμε κλείσει εισιτήρια για επιστροφή στις 24/3. Θα κοιτάξω όμως τα ξενοδοχεία που υπάρχουν στην προσφορά μήπως και βρω κάτι να μας κάνει και το κλείσουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θέλεις από την κάτω κοιλάδα στέλνεις μήνυμα σε αυτά:

https://www.fassappartamenti.it/en

εναλλακτικά στείλε μήνυμα εδώ http://www.elke.it/en/prices

κλείστε χώρια τα δωμάτια και χώρια τις κάρτες, νομίζω θα βγείτε φθηνότερα.

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θέλεις από την κάτω κοιλάδα στέλνεις μήνυμα σε αυτά:

https://www.fassappartamenti.it/en

Ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω, από οσο κοίταξα η Val di fassa δεν συνίσταται για αρχάριους ισχύει ;;; Γιατί σε περίπτωση που ισχύει δεν θα ήθελα να τους κουβαλήσω εκεί και να πρέπει να κάνουν «ταξίδι» για να κάνουν σκι, προτιμώ να το κάνω εγώ το ταξίδι που μ αρέσει κιόλας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

η Atla Badia είναι όλο μπλε πίστες σχεδόν.Δες το σπίτι στο site που σου έστειλα εγώ http://www.elke.it/en/prices και στο site https://www.altabadia.org/en/hotel-alps/all-accommodation-alta-badia-dolomites/hotel-accommodation-alta-badia.html

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Fassa δεν είναι για αρχάριους.. Έχει, αλλά ψάχνοντας. Η Badia exei πολλές μπλε...

Edited by yannisnm
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να ξέρω άτομα, επίπεδο σκι, μπάτζετ, γουστα(hotel ή διαμέρισμα, apres skiκλπ.) Είμαι στην διάθεση του κάθε φίλου για dolomites info

Edited by yannisnm
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παράδειγμα υπάρχει προσφορά 26)12)2019 με 1)1)2020 6νύκτες, ημιδιατροφή Μοένα (νεράιδα των Δολομιτών) οικογένεια 4 άτομα σε φαμιλυ ροομ 1800ευρω και junior suite 2100.Σε σούπερ ξενοδοχείο σε μια από τις ομορφότερες κωμοπόλεις των Δολομιτών. Σάουνες, hamam, τζακουζια κλπ. Για πρωτοχρονιά είναι σούπερ

Edited by yannisnm
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να ξέρω άτομα, επίπεδο σκι, μπάτζετ, γουστα(hotel ή διαμέρισμα, apres skiκλπ.) Είμαι στην διάθεση του κάθε φίλου για dolomites info

 

Με βλεπω να ανοιγω παραρτημα στους Δολομιτες!! Νομιζω εχω βρει τον top manager !! :animier:

  • Like 6

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλη μου παράλειψη να μην αναφερθώ στον παράδεισο των αρχαρίων Alpe di Siusi(Seiser Alm) στους Δολομίτες με φοβετο τοπίο. Έλκηθρα με άλογα να σε πηγαίνουν το βράδυ για φαγητό στα Σαλέ κλπκλπ. Με πρόσβαση στην val Gardena (Ortisei) και κοντά σε Obereggen, Carreza (καλό για αρχάριους) και πολλά άλλα... Απολογούμαι για την παράλειψη

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μεγάλη μου παράλειψη να μην αναφερθώ στον παράδεισο των αρχαρίων Alpe di Siusi(Seiser Alm) στους Δολομίτες με φοβετο τοπίο. Έλκηθρα με άλογα να σε πηγαίνουν το βράδυ για φαγητό στα Σαλέ κλπκλπ. Με πρόσβαση στην val Gardena (Ortisei) και κοντά σε Obereggen, Carreza (καλό για αρχάριους) και πολλά άλλα... Απολογούμαι για την παράλειψη

Ε όχι κ να απολογηθεις, εσυ ειδικά... σε ευχαριστώ κ δημόσια για τις συμβουλές. Δυστυχώς Alta Badia την έχουμε πατήσει γιατί σε καμία 20αρια ξενοδοχεία που έχω στείλει όλα κάνουν κρατήσεις Σάββατο με Σάββατο ή Κυριακή με Κυριακή. Όποτε δεν έχω βρει τίποτα μέχρι στιγμής. Ξεκινάω το ψάξιμο για Alpe di Siusi..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by manosAR
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε όχι κ να απολογηθεις, εσυ ειδικά... σε ευχαριστώ κ δημόσια για τις συμβουλές. Δυστυχώς Alta Badia την έχουμε πατήσει γιατί σε καμία 20αρια ξενοδοχεία που έχω στείλει όλα κάνουν κρατήσεις Σάββατο με Σάββατο ή Κυριακή με Κυριακή. Όποτε δεν έχω βρει τίποτα μέχρι στιγμής. Ξεκινάω το ψάξιμο για Alpe di Siusi..

 

 

Sent from my iPhone using Tap

 

τα περισοοτερα ξενοχοεια κλεινουνς σαβ-σαβ ή κυρ κυρ, πριν στειλεις τζαμπα αιτηματα, μπεςσ το Bookin δες με τις ημερομηνιες που θελεις ποια ξενοδοχεια εχουν δωματια καιμετα στειλε τους αιτημα απο το site τους, ηια πιο οικονομικα.....lape di suiisi ξενοδοχειο, ετοιμασου να πληρωσεις καπου 4000 την εβδομαδα (για το πιο οικονομικο) + οτι ειναι χωρος προστασιας της unesco< οποτε καπου 10ωρες την ημερα απαγορευεται η κυκλοφορια των ιχ και θελεις ειδικη αδεια απο το ιδιο το ξενοδοχειο για να μπορεσεις να περασεις τον ελεγχο που ειναι στην αρχη της περιοχης ( προσοχη, μην κλεισεις δωματιο , δεν σου δινουν αδιεα να περασεις με το ιχ, για δωματιο)

τα περισοοτερα ξενοχοεια κλεινουν σαβ-σαβ ή κυρ κυρ, πριν στειλεις τζαμπα αιτηματα, μπες στο Bookin δες με τις ημερομηνιες που θελεις ποια ξενοδοχεια εχουν δωματια και μετα στειλε τους αιτημα απο το site τους, για πιο οικονομικα.....alpe di suiisi ξενοδοχειο, ετοιμασου να πληρωσεις καπου 4000 την εβδομαδα (για το πιο οικονομικο) + οτι ειναι χωρος προστασιας της unesco< οποτε καπου 10ωρες την ημερα απαγορευεται η κυκλοφορια των ιχ και θελεις ειδικη αδεια απο το ιδιο το ξενοδοχειο για να μπορεσεις να περασεις τον ελεγχο που ειναι στην αρχη της περιοχης ( προσοχη, μην κλεισεις δωματιο σε σπιτι , δεν σου δινουν αδιεα να περασεις με το ιχ, για δωματιο)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

τα περισοοτερα ξενοχοεια κλεινουν σαβ-σαβ ή κυρ κυρ, πριν στειλεις τζαμπα αιτηματα, μπες στο Bookin δες με τις ημερομηνιες που θελεις ποια ξενοδοχεια εχουν δωματια και μετα στειλε τους αιτημα απο το site τους, για πιο οικονομικα.....alpe di suiisi ξενοδοχειο, ετοιμασου να πληρωσεις καπου 4000 την εβδομαδα (για το πιο οικονομικο) + οτι ειναι χωρος προστασιας της unesco< οποτε καπου 10ωρες την ημερα απαγορευεται η κυκλοφορια των ιχ και θελεις ειδικη αδεια απο το ιδιο το ξενοδοχειο για να μπορεσεις να περασεις τον ελεγχο που ειναι στην αρχη της περιοχης ( προσοχη, μην κλεισεις δωματιο σε σπιτι , δεν σου δινουν αδιεα να περασεις με το ιχ, για δωματιο)

Ε μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για Cervinia, και να αφήσω για του χρόνου την περιοχή που θα είμαι πιο σωστά προετοιμασμένος...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για Cervinia, και να αφήσω για του χρόνου την περιοχή που θα είμαι πιο σωστά προετοιμασμένος...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Για κοίτα αυτό....

 

http://www.booking.com/Share-EDG7gA

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για Cervinia, και να αφήσω για του χρόνου την περιοχή που θα είμαι πιο σωστά προετοιμασμένος...

 

 

 

κατσε βρε,,,ως τελη Μαρτιου που θελεις να πας...40 ταξιδια μπορει να προετοιμασεις... συμβουλη,,,ασε την cervinia τραβα σε κατι με πιο ομορφη ατμοσφαιρα. Οι δολομιτες ειναι και πιο κοτνα μας και πιο φτηνα και εχουν μοναδικη ατμοσφαιρα (σε σχεση με τις Αυστριακες αηδιες που εχω παει--ωχ, θα μου την πεσουν τωρα..)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίτα εδώ:

http://www.untersteinerhof.it/

http://www.bachmannhof.it/?lang=en

https://www.gfaderhof.com/en/

Είναι κοντά σχετικά στο Alpe di Siusi, με πρόσβαση από το Ortisei.Μου είχαν στείλει καλές προσφορές (τα 5 άτομα για 5 βράδια από 107-112 ευρώ). Στα 4 άτομα που είστε το δεύτερο έχει 92 ευρώ /βραδιά. Άρα κλείνουν και για λιγότερο από 7 βράδια. Ανεξάρτητα που εμείς επιλέξαμε την κοιλάδα της Fassa. Εναλλακτικά σε αυτό το site βρίσκεις καλά δωμάτια https://www.redrooster.it

Edited by kosaitis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για Cervinia, και να αφήσω για του χρόνου την περιοχή που θα είμαι πιο σωστά προετοιμασμένος...

 

 

 

κατσε βρε,,,ως τελη Μαρτιου που θελεις να πας...40 ταξιδια μπορει να προετοιμασεις... συμβουλη,,,ασε την cervinia τραβα σε κατι με πιο ομορφη ατμοσφαιρα. Οι δολομιτες ειναι και πιο κοτνα μας και πιο φτηνα και εχουν μοναδικη ατμοσφαιρα (σε σχεση με τις Αυστριακες αηδιες που εχω παει--ωχ, θα μου την πεσουν τωρα..)

Μα το πρόβλημα μου δεν είναι ο χρόνος που έχουμε είναι πως σε όσα έχω στείλει μέχρι στιγμής (*που αρέσουν στην παρέα) έχουμε φάει άκυρο για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Και δυστυχώς μας περιορίζει το γεγονός πως η παρέα δεν ξέρει σκι άρα κοιτάμε μόνο τα χωριά με μπλεδουρες κοντά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοίτα αυτά που σου έστειλα. Για ποίο φθηνά κοιτάς λίγο έξω από τα τουριστικά χωριά, μιλάμε για 20-25 λεπτά από το λιφτ.

post-2380-0-47012700-1572973650_thumb.jpg

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα το πρόβλημα μου δεν είναι ο χρόνος που έχουμε είναι πως σε όσα έχω στείλει μέχρι στιγμής (*που αρέσουν στην παρέα) έχουμε φάει άκυρο για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Και δυστυχώς μας περιορίζει το γεγονός πως η παρέα δεν ξέρει σκι άρα κοιτάμε μόνο τα χωριά με μπλεδουρες κοντά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

δεν ξερω το budget σας,αλλα στην badia-corvara-la villa υπαρχουν αρκετα ξενοδοχεια στο Booking που κλεινουν για 4 -5 μερες.για ριξε μια ματια εκει

 

το Brixen δεν ειναι 20-25 λεπτα απο gardena.αλλα πολυ περισσοτερο... νομιζω ειναι μαρκια και οτι γλυτωσεις απο τιμες θα το φας σε βενζινη και χρονο....μεταξυ badia και brunico kromplatz) υπαρχουν καποια χωρια με πολυ χαμηλες τιμες και ειναι μονο 10 λετπα αποσταση απο lavilla badia

Edited by amiklon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για Cervinia, και να αφήσω για του χρόνου την περιοχή που θα είμαι πιο σωστά προετοιμασμένος...

 

 

 

(σε σχεση με τις Αυστριακες αηδιες που εχω παει--ωχ, θα μου την πεσουν τωρα..)

 

Σεβαστη η γνωμη του καθενα μας...αλλα για πες μας και τις Αυστριακες αηδιες που πηγες για να μην παω και εγω και την πατησω!! :ermm:

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Σεβαστη η γνωμη του καθενα μας...αλλα για πες μας και τις Αυστριακες αηδιες που πηγες για να μην παω και εγω και την πατησω!! :ermm:

δεν φταινε τα χιονοδρομικα τοσο,.οσο η καλοκαιρια που χαλαγε το χιονι.,zelamsee, flausau και saalbach ..μαρτιος 2016 με χαμηλο υψομετρο και 17 βαθμους, ειναι φυσικο να μην το ευχαριστηθηκα..το χιονι ηταν λιωμενο και μετα τις 10,30-11,00 το μονο που εκανες ηταν να ταλαιπωρησε..μονο στο fieberbrunn ειχε καλο για σκι καιρο...αυτο που θελω να πω, ειναι οτι δεν θεωρω οτι οταν κατεβαινεις απο τις πιστες στα συγκεκριμενα αυτα τα μερη, εχεις καποια ιδιαιτερη θεα-ατμοσφαιρα απο τα χωρια../με χειροτερο το fausau...απλα κατεβαινεις σε ενα παρκιν και στο βαθος ο αυτοκινητοδρομος......την ειρωνια την καταλαβαινω,αλλα την προσπερναω.

Edited by amiklon
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. Phoebus
      Phoebus
      (56 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    TommyFrask
    Joined
×
×
  • Create New...