Jump to content
manosAR

Επιλογή Χιονοδρομικού

Recommended Posts

Υπάρχουν χωριά κοντά στο Αlpe di Siusi πολλά. Πάνω στο χιονοδρομικό είναι πανάκριβα. Stobooking ισως βρεις και για4, 5 μέρες. Αλλά είπαμε απευθείας μετά για πιο φθηνά.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ξερω το budget σας,αλλα στην badia-corvara-la villa υπαρχουν αρκετα ξενοδοχεια στο Booking που κλεινουν για 4 -5 μερες.για ριξε μια ματια εκει

 

το Brixen δεν ειναι 20-25 λεπτα απο gardena.αλλα πολυ περισσοτερο... νομιζω ειναι μαρκια και οτι γλυτωσεις απο τιμες θα το φας σε βενζινη και χρονο....μεταξυ badia και brunico kromplatz) υπαρχουν καποια χωρια με πολυ χαμηλες τιμες και ειναι μονο 10 λετπα αποσταση απο lavilla badia

Η αλήθεια είναι πως La Villa έχω βρει κάποια απλά στον χάρτη μου μοιάζει κάπως απομακρυσμένο το χωριό (ίσως κάνω λάθος) κυρίως κοίταξα Corvara κ colfosco... σε ένα ακόμα που έστειλα στην la Villa πάλι άκυρο έφαγα... το budget κ για τους 4 είναι μαξ 1.500 για 5 βραδιά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως La Villa έχω βρει κάποια απλά στον χάρτη μου μοιάζει κάπως απομακρυσμένο το χωριό (ίσως κάνω λάθος) κυρίως κοίταξα Corvara κ colfosco... σε ένα ακόμα που έστειλα στην la Villa πάλι άκυρο έφαγα... το budget κ για τους 4 είναι μαξ 1.500 για 5 βραδιά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

La villa ειναι μια χαρα, υπάρχει και lift.

Με αυτήν την τιμή έχει αρκετά δωμάτια στο booking...

 

http://www.booking.com/Share-DmiC3rt

http://www.booking.com/Share-yfh7mU

http://www.booking.com/Share-FDgH8Y

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jimakos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Disclaimer: προφανώς αν ήμασταν αντροπαρέα θα είχαμε ήδη βρει κ κλείσει απλά θα έχουμε και τις γυναίκες και πρέπει να τις περιποιηθούμε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως La Villa έχω βρει κάποια απλά στον χάρτη μου μοιάζει κάπως απομακρυσμένο το χωριό (ίσως κάνω λάθος) κυρίως κοίταξα Corvara κ colfosco... σε ένα ακόμα που έστειλα στην la Villa πάλι άκυρο έφαγα... το budget κ για τους 4 είναι μαξ 1.500 για 5 βραδιά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

στη lavilla ειναι ενα απο τα 2 κεντρικα παρκιν της περιοχης οπου απο εκει ανεβαινεις στα λιβαδια του οροπεδιου της badia...το απομακρυσμενο δεν ισχυει,.απεναντιας θα ελεγα... αν ξαναπηγαινα badia,σ τη la villa θα εμενα..

Edited by amiklon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

στη lavilla ειναι ενα απο τα 2 κεντρικα παρκιν της περιοχης οπου απο εκει ανεβαινεις στα λιβαδια του οροπεδιου της badia...το απομακρυσμενο δεν ισχυει,.απεναντιας θα ελεγα... αν ξαναπηγαινα badia,σ τη la villa θα εμενα..

thanks amiklon σημαντικό το input αυτό...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Disclaimer: προφανώς αν ήμασταν αντροπαρέα θα είχαμε ήδη βρει κ κλείσει απλά θα έχουμε και τις γυναίκες και πρέπει να τις περιποιηθούμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάνο έχει πμ. Κοίτα νομίζω ότι θα σε τακτοποιήσω
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν φταινε τα χιονοδρομικα τοσο,.οσο η καλοκαιρια που χαλαγε το χιονι.,zelamsee, flausau και saalbach ..μαρτιος 2016 με χαμηλο υψομετρο και 17 βαθμους, ειναι φυσικο να μην το ευχαριστηθηκα..το χιονι ηταν λιωμενο και μετα τις 10,30-11,00 το μονο που εκανες ηταν να ταλαιπωρησε..μονο στο fieberbrunn ειχε καλο για σκι καιρο...αυτο που θελω να πω, ειναι οτι δεν θεωρω οτι οταν κατεβαινεις απο τις πιστες στα συγκεκριμενα αυτα τα μερη, εχεις καποια ιδιαιτερη θεα-ατμοσφαιρα απο τα χωρια../με χειροτερο το fausau...απλα κατεβαινεις σε ενα παρκιν και στο βαθος ο αυτοκινητοδρομος......την ειρωνια την καταλαβαινω,αλλα την προσπερναω.

--ωχ, θα μου την πεσουν τωρα..) το περιμενες ομως . :P την ειρωνια την καταλαβαινω,αλλα την προσπερναω. :animier:

και καλα κανεις γιατι δεν ειναι κακοπροαιρετη....Το γεγονος οτι σου εκατσε ασχημος καιρος σε συνδιασμο με το σχετικα χαμηλο υψομετρο νομιζω δεν ειναι λογος να απαξιωνεις χ.κ του επιπεδου .,zelamsee, flausau και saalbach

Τωρα αν επελεξες τελος Μαρτη να πας σε τοσο χαμηλα υψομετρα....πηρες και ενα ρισκο

Κατα την γνωμη μου τα δυο βασικα στοιχεια που επηρεαζουν την χιονοβδομαδα μας ειναι

α)καλη ποιοτητα χιονιου και β)καλη ορατοτητα του πεδιου....το α) μπορει να προσπαθησει να το αποφυγη καποιος(αναλογα με τον μηνα να παει και σε ποιο μεγαλο υψομετρο.)

το β) ειναι και θεμα τυχης (αν το πεδιο ειναι γαλατιλα η στο ASPEN να εισαι .....η στο Περτουλι ειναι το ιδιο)

Επειδη εχω χρονο ελευθερο αρκετο(συνταξιουχος) και καθομαι 3 μηνες στις Αλπεις και με επισκεπτονται 60 με 70 φιλοι την σεζον.......εχω βρει περιοχη με υψηλο υψομετρο και χιονοδρομικο κεντρο τεραστιο-πολυπλευρο-με πιστες απο 3200 μεχρι 1400 (οποτε και ομιχλη να εχει καπου θα βρεις να σκιαρεις).γιαυτο σου την "επεσα" :laughing:

  • Like 2

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοιταξα τη κρατηση στο booking, ηταν 5-19 μαρτιου 2016. Δεν ηταν και τοσο αργα, (τελη Μαρτιου) ο καιρος επειδη κοιτουσα τα ιστορικα ηταν ασυνηθιστα καλος για την εποχη..Αλλα ,περα απο την κακη ποιοτητα του χιονιου, δεν μου αφησαν τοσο καλη αισθηση τα χωρια που ανεφερα, οπως σε αλλα χιονοδρομικα...Βεβαια,αλλιως ειναι η ατμοσφαιρα σε ενα χιονοδρομικο με κρυο ομορφο και ομιχλη και αλλιως με 17 βαθμους και να λιωνουν ολα διπλα σου.Στο saalbach θυμαμαι οι πιστες απο την μια πλευρα δεν λειτουργουσαν ειχαν χορταρακια και λουλουδακια :-)

 

Επειδη ερχομαι για σκι παντα με ιχ, απο Ανκωνα, περιοχες που ξερω οτι αξιζουν-st ankton - ειναι πραγματι πολυ μακρια,για την ηλικια μου και για τα χιλιομετρα που πρεπει να κανω (κι εγω συνταξιουχος ειμαι)..Ξερω κανονικα πρεπει να παω Μοχαχο ή Γενευη με αεροπλανο, αλλα ειμαι αναποδος ανθρωπος

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

κοιταξα τη κρατηση στο booking, ηταν 5-19 μαρτιου 2016. Δεν ηταν και τοσο αργα, (τελη Μαρτιου) ο καιρος επειδη κοιτουσα τα ιστορικα ηταν ασυνηθιστα καλος για την εποχη..Αλλα ,περα απο την κακη ποιοτητα του χιονιου, δεν μου αφησαν τοσο καλη αισθηση τα χωρια που ανεφερα, οπως σε αλλα χιονοδρομικα...Βεβαια,αλλιως ειναι η ατμοσφαιρα σε ενα χιονοδρομικο με κρυο ομορφο και ομιχλη και αλλιως με 17 βαθμους και να λιωνουν ολα διπλα σου.Στο saalbach θυμαμαι οι πιστες απο την μια πλευρα δεν λειτουργουσαν ειχαν χορταρακια και λουλουδακια :-)

 

Επειδη ερχομαι για σκι παντα με ιχ, απο Ανκωνα, περιοχες που ξερω οτι αξιζουν-st ankton - ειναι πραγματι πολυ μακρια,για την ηλικια μου και για τα χιλιομετρα που πρεπει να κανω (κι εγω συνταξιουχος ειμαι)..Ξερω κανονικα πρεπει να παω Μοχαχο ή Γενευη με αεροπλανο, αλλα ειμαι αναποδος ανθρωπος

Πρεπει να ετυχες σε πολυ καλοκαιρια! δεν εχω προσωπικη αποψη για τα χωρια που αναφερεις(αν και σε αυτο μπαινει ο υποκειμενικος παραγοντας) θα προσθετα οτι για την ποιοτητα του χιονιου(μετα τις 13.00)εκτος απο το υψομετρο παιζει μεγαλο ρολο και ο προσανατολισμος της πιστας....(οσο μεγαλυτερο χκ τοσο ποιο πολλες επιλογες εχεις) γιαυτο και πολλα απο τα μεγαλα χ.κ κλεινουν αρχες Μαιου.Τωρα καραβι η αεροπλανο ειναι και αυτο προσωπικη επιλογη(εγω παντα με καραβι γιατι ανεβαζω αυτοκινητο)...με συμφερει οικονομικα λογω μεγαλης διαρκειας.....για μια εβδομαδα νομιζω συμφερει το αεροπλανο και ενοικιαση.δλδ ποσο αναποδος εισαι?? συνταξιουχος και snowborder? :thumbup:

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά μη το κουράζετε. Οι Άλπεις θέλουν τύχη ή ευελιξία και ταξίδι της τελευταίας στιγμής. Έχω πετύχει πούδρες σχεδόν κάθε μέρα, πούδρες με εναλλαγή βροχής (snowclub val Gardena), πούδρες με λιακάδα μια μέρα και μετά καλή πίστα (Snowclub La Plagne, Kaprun)και επειδή είμαι πολύ γκαντέμης σε 5 διαφορετικές επισκέψεις μου έχω πετύχει τσιμέντα με εναλλαγή απλά συμπαθητικού χιονιού μιας και είχε να χιονίσει εβδομάδα ( Snowclub Solden, Serre Chevalie πχ), . Με έχει πάει σερί τρεις εκδρομές Άλπεις με μόνο τσιμέντα. Ελάτε μαζί μου κάτι μου χρωστάει ο καιρός.

 

Φυσικά σχεδόν κάθε φορά την ημέρα που φεύγαμε χιόνιζε.

 

Δεν είναι τόσο θέμα υψομέτρου και περιοχής, είναι απλά θέμα τύχης, οι Αυστριακοί επηρεάζονται από άλλο καιρό και μπορεί να έχει σούπερ κρυο με φρέσκο χιόνι Αυστρία στα 1000 και οι Γάλλοι στα 3000 να έχουν να δουν χιόνι 20 μέρες.

 

Φυσικά επί διπλανών χιονοδρομικών στα 1000 μέτρα θα έχει χειρότερο χιόνι από τα 3000 αλλά μέχρι τη μέρα που θα έχει -17 στα 1000μέτρα και στα 3000 θα τρέχεις να κρυφτείς μήπως σωθείς από κρυοπαγήματα. Το ίδιο και με τον αέρα και την ορατότητα/ Πολλές φορές το να έχεις λιφτ στα χαμηλά είναι πλεονέκτημα σε κακοκαιρία που στο Val Thorens ή στο Kaprun είσαι τελειωμένος.

 

Αν έχεις τύχη θα πετύχεις σούπερ συνθήκες, με λίγη ατυχία θα πρέπει να περιμένεις τον επόμενο χρόνο μπας βγάλει τα λεφτά του το χιλιάρικο.

 

Για αυτό και πάντα λέω μια εκδρομή Άλπεις το χρόνο (και δυο και τρεις αν μπορείς) και τουφέκι για υπερμέρες με υπερχιόνια όσα περισσότερα βγάλουν τα Ελληνικά χιονοδρομικά.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
ξεκίνησα να πηγαίνω στις ’λπεις το 2007...

ως επί το πλείστον Austria, B.Ιταλία και Ελβετία (Γαλλία μονο για summer ski)


αυτό που κατέληξα είναι το να διαλέξεις που θα πας στις ’λπεις είναι κάτι σαν επιστήμη...

υπάρχουν τόσο πολλοί παράγοντες που epihreazoun τις διακοπές σου που τα πράγματα δεν είναι απλά άσπρο-μαύρο


μπορεί να πας τον Μάρτιο σε XK κάτω των 2.000 k το χιόνι να είναι super...λόγω προσανατολίσου, λόγω του ότι έχουν πολύ κόσμο κλπ κλπ κλπ...μπορεί να πας στα ψηλά k να είναι το ίδιο χαλια με τα 1.500 m.

είναι πολύ σχετικά όλα...


όταν πήγαινα παλιά από ελλάδα, φρόντιζα πάντα να είμαι κάπου που έχει k χαμηλό XK k ψιλό στην ίδια κάρτα....οποτε να μειώσω τις μούφες όσο γίνεται

  • Like 4

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπα, δεν ειστε οι μονοι στην γκαντεμια.... νομιζετε...

Τελευταιο μου παραδειγμα

περισι ειπα να ξενικησω νωρις για να παω 2 φορες Αλπεις..Πηγα selva αρχες Δεκεμβριου,ειχε χιονι, το ειχα τσεκαρει, δεν ειχε κυμα η θαλασσα (εχω κι αυτον τον παραγοντα εγω να τσεκαρω) ολα καλα,...και ειχε ενα διαλομενο παγωμενο αερα,,μα εναν αερα, σε επιανε πονοκεφαλος απο το κρυο και τον παγο..

οκ , ειπα, θα ξαναπαω μεσα Μαρτιου.Αντε παλι τσεκαρισμα τον καιρο, την θαλασσα, τον αερα, βρισκω ιδανικες συνθηκες στην madonna, με λιγη συννεφια,ελεγε και θερμοκρασιες ως + 4 βαθμους (μια χαρα για Μαρτιο),ΚαθΟμαστε με την γυναικα μου στο καραβι αν φαμε,να σου απεναντι ενας τυπος,ειχε φταρνιστει 20 φορες σε 5 λεπτα...Παμε να φυγουμε, της ελεγα...εισαι υποχονδριος μου ελεγε...ΟΚ, φτανουμε madona κανουμε πρωτη μερα σκι, ολα υπεροχα, την δευτερη να σου ενα συναχι, ενας πυρετος, μια χαλια κατασταση, δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου, οποτε επιστροφη στην Ελλαδα και 14 μερες με 2 αντιβιωσεις, με βρογχιτιδα και ιγμοριτιδα..

Ηθικο διδαγμα... μην λετε στους φιλους σας οτι πατε Αλπεις...καποιος ειναι γρουσουζης, καποιος σατανικος γκαντεμης και σου χαλαει ολη την διασκεδαση :-)

αντενα δουμε φετος..ειπα, δεν ξανακλεινω νωρις, τελευταια στιγμη, αν εχεις budget καλο, ειναι σιγουρο οτι βρισκεις ξενοδοχεια ακομη και διπλα στα λιφτ.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι ειναι φιλε amiklon...οι μαχες εχουν και θυματα...τωρα για την γκαντεμια τι να πω...μπορει να πεσεις και απο την καρεκλα που παιζεις πρεφα στο καφενειο....και η γυναικα σου να τρυπησει το χερι της με τις βελονες που θα σου πλεκει το πουλοβερακι....καλα το πας ορμα και μην φοβασαι τιποτα!! ο γραφων δεν εχει κλεισει χρονο ακομα απο διπλο bypass...(για συνταξιουχους η αφιερωση) .https://www.youtube.com/watch?v=Yv-YnIih0Bk&list=RDYv-YnIih0Bk&index=1

  • Like 4

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν φταινε τα χιονοδρομικα τοσο,.οσο η καλοκαιρια που χαλαγε το χιονι.,zelamsee, flausau και saalbach ..μαρτιος 2016 με χαμηλο υψομετρο και 17 βαθμους, ειναι φυσικο να μην το ευχαριστηθηκα..το χιονι ηταν λιωμενο και μετα τις 10,30-11,00 το μονο που εκανες ηταν να ταλαιπωρησε..μονο στο fieberbrunn ειχε καλο για σκι καιρο...αυτο που θελω να πω, ειναι οτι δεν θεωρω οτι οταν κατεβαινεις απο τις πιστες στα συγκεκριμενα αυτα τα μερη, εχεις καποια ιδιαιτερη θεα-ατμοσφαιρα απο τα χωρια../με χειροτερο το fausau...απλα κατεβαινεις σε ενα παρκιν και στο βαθος ο αυτοκινητοδρομος......την ειρωνια την καταλαβαινω,αλλα την προσπερναω.

 

 

να δοκιμασεις καποια στιγμη προς τα ΧΚ του tyrol και θα αλλαξεις αποψη ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά μη το κουράζετε. Οι Άλπεις θέλουν τύχη ή ευελιξία και ταξίδι της τελευταίας στιγμής. Έχω πετύχει πούδρες σχεδόν κάθε μέρα, πούδρες με εναλλαγή βροχής (snowclub val Gardena), πούδρες με λιακάδα μια μέρα και μετά καλή πίστα (Snowclub La Plagne, Kaprun)και επειδή είμαι πολύ γκαντέμης σε 5 διαφορετικές επισκέψεις μου έχω πετύχει τσιμέντα με εναλλαγή απλά συμπαθητικού χιονιού μιας και είχε να χιονίσει εβδομάδα ( Snowclub Solden, Serre Chevalie πχ), . Με έχει πάει σερί τρεις εκδρομές Άλπεις με μόνο τσιμέντα. Ελάτε μαζί μου κάτι μου χρωστάει ο καιρός.

 

Φυσικά σχεδόν κάθε φορά την ημέρα που φεύγαμε χιόνιζε.

 

Δεν είναι τόσο θέμα υψομέτρου και περιοχής, είναι απλά θέμα τύχης, οι Αυστριακοί επηρεάζονται από άλλο καιρό και μπορεί να έχει σούπερ κρυο με φρέσκο χιόνι Αυστρία στα 1000 και οι Γάλλοι στα 3000 να έχουν να δουν χιόνι 20 μέρες.

 

Φυσικά επί διπλανών χιονοδρομικών στα 1000 μέτρα θα έχει χειρότερο χιόνι από τα 3000 αλλά μέχρι τη μέρα που θα έχει -17 στα 1000μέτρα και στα 3000 θα τρέχεις να κρυφτείς μήπως σωθείς από κρυοπαγήματα. Το ίδιο και με τον αέρα και την ορατότητα/ Πολλές φορές το να έχεις λιφτ στα χαμηλά είναι πλεονέκτημα σε κακοκαιρία που στο Val Thorens ή στο Kaprun είσαι τελειωμένος.

 

Αν έχεις τύχη θα πετύχεις σούπερ συνθήκες, με λίγη ατυχία θα πρέπει να περιμένεις τον επόμενο χρόνο μπας βγάλει τα λεφτά του το χιλιάρικο.

 

Για αυτό και πάντα λέω μια εκδρομή Άλπεις το χρόνο (και δυο και τρεις αν μπορείς) και τουφέκι για υπερμέρες με υπερχιόνια όσα περισσότερα βγάλουν τα Ελληνικά χιονοδρομικά.

 

 

πολυ σωστα τα λες.....

 

 

ειναι θεμα τυχης . καθε χρονο ενω θελω και εχω την ελπιδα να πετυχω πουδρες , μια βδομαδα πριν αν δω ηλιο και καλοκαιρία με χαμηλες θερμοκρασιες μου φευγει ενα βαρος και λεω μπορει να μην κανουμε πουδρες αλλα τουλαχιστον θα βλεπουμε και θα γραψουμε πολλα χλμ. αν βρεθεις σε κακοκαιρια με ομιχλη θα πρεπει να εισαι ετοιμος ειτε να πας αλλου ειτε να ακυρωσεις μια μερα αν η κακοκαιρια ειναι πολυ εντονη

 

παντα κλεινω χιονοδρομικα με μεγαλο ευρος υψομετρικης διαφορας....

πχ zillertal . εχει ζεστες ? πας Hintertux . εχει ομιχλη και κακοκαιρια? πας στα δεντρα του mayrhofner η του kaltebach

η στο solden . δεν πας στο obergurlg οταν ο καιρος ειναι κλειστος.... θα καψεις την ημερα σου

το ιδιο και ισκλ-στ αντον

 

εχω πετυχει και τρομερες πουδρες με ηλιο στο hochfugen και αρρωστησα... γενικα ειμαι ατυχος και εγω

ολο λεω να κλεισω μια φορα τελευταια στιγμη για να πετυχω τον καιρο αλλα κοιταζωντας για εισητηρια δεκα μερες πριν οι τιμες ειναι στον θεο .

 

 

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

εχω πετυχει και τρομερες πουδρες με ηλιο στο hochfugen και αρρωστησα... γενικα ειμαι ατυχος και εγω

ολο λεω να κλεισω μια φορα τελευταια στιγμη για να πετυχω τον καιρο αλλα κοιταζωντας για εισητηρια δεκα μερες πριν οι τιμες ειναι στον θεο .

 

 

Ολες οι επιλογες εχουν θετικα και αρνητικα

Συνεχιζω με την σκεψη του ΜΙΚ και του Σταυρου περι τελευταιας στιγμης προκειμενου να πετυχεις καλο καιρο.

Ειναι μια Ελληνικη πρακτικη που εφαρμοζεται σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις

Φανταστειται μερικες δεκαδες χιλιαδες Ευρωπαιων χιονοδρομων να στηνανε καραουλι ποτε θα ειχε ιδανικο καιρο!

Θα ειχαν καταστει μη βιωσημα ολα τα χιονοδρομικα κεντρα-ξενοδοχεια-εστιατορια-καταστηματα και οτι κινηται γυρω απο τον χειμερινο τουρισμο.

Δεν θα βρισκαμε ποτε καταλυμα λογω πληροτητας ...και εαν βρισκαμε θα ηταν πανακριβο.

Τα αεροπορικα της τελευταιας στιγμης το ιδιο ακριβα...κτλ κτλ κτλ

Και επειδη ολα κρινονται απο το αποτελεσμα δεν ειναι κακο να βλεπουμε πως λειτουργει το συστημα καπου αλλου.

π.χ τα πακετα (και οχι μονο)απο σαββατο σε σαββατο

Μολις τελειωση η χιονοβδομαδα .... κλεινουν και για την επομενη χρονια(ενα χρονο νωριτερα)

Δεν χρειαζεται να αναφερω τα πλεονεκτηματα γιατι τα καταλαβαινει ο καθενας...

Σε οτι αφορα εμας θελω να ρωτησω τα παιδια που εκδραμουν με τον συλλογο...ποσες χιονοδρομικες ημερες εχουν χαθει τελειως λογω καιρου μεσα στην εβδομαδα??

Γυριζοντας στην Ελλαδα... τι αισθηση απομενει απο πλευρας ποσοτητας σκι?

Και πουδρα χωρις χιονοπτωση δεν υπαρχει..(εκτος και αν καποιος κανει βουντου να ριχνει το βραδυ που κοιμομαστε και το πρωι να μας εχει ηλιο.)

Τελειωνω λεγοντας οτι τελευταια στιγμη ειναι μονο για Ελληνικα χιονοδρομικα.

 

ΥΓ θα προτιμουσα (αν μου καθοταν ασχημα η μια εβδομαδα) να πηγαινα και δευτερη με τα χρηματα κοστους της εβδομαδας τελευταιας στιγμης.

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ω ναι σε όλες τις κκδρομές κάποιο σκι θα γίνει. Απλά με λίγη τύχη θα είναι μαγικά, με λίγη ατυχία θα είναι μέτρια. Και ο φίλος σου που πήγε στη Γαλλία όσο εσύ ήσουν στην Αυστρία ή αυτός που πήγε την επόμενη βδομάδα ήταν τυχερός ή άτυχος.

 

Μη νομίζεις, τελευταία στιγμή έχει και φτηνά αεροπορικά και φτηνή διαμονή. Απλά όχι πάντα, μπορεί να θες να πας και να μη βρίσκεις

εχω πετυχει και τρομερες πουδρες με ηλιο στο hochfugen και αρρωστησα... γενικα ειμαι ατυχος και εγω

ολο λεω να κλεισω μια φορα τελευταια στιγμη για να πετυχω τον καιρο αλλα κοιταζωντας για εισητηρια δεκα μερες πριν οι τιμες ειναι στον θεο .

Ολες οι επιλογες εχουν θετικα και αρνητικα

Συνεχιζω με την σκεψη του ΜΙΚ και του Σταυρου περι τελευταιας στιγμης προκειμενου να πετυχεις καλο καιρο.

Ειναι μια Ελληνικη πρακτικη που εφαρμοζεται σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις

Φανταστειται μερικες δεκαδες χιλιαδες Ευρωπαιων χιονοδρομων να στηνανε καραουλι ποτε θα ειχε ιδανικο καιρο!

Θα ειχαν καταστει μη βιωσημα ολα τα χιονοδρομικα κεντρα-ξενοδοχεια-εστιατορια-καταστηματα και οτι κινηται γυρω απο τον χειμερινο τουρισμο.


Και πουδρα χωρις χιονοπτωση δεν υπαρχει..(εκτος και αν καποιος κανει βουντου να ριχνει το βραδυ που κοιμομαστε και το πρωι να μας εχει ηλιο.)

Τελειωνω λεγοντας οτι τελευταια στιγμη ειναι μονο για Ελληνικα χιονοδρομικα.

Και έτσι απλά καταλαβαίνουμε γιατί όλο το πλαίσιο της χιονοδρομίας στην Ελλάδα έχει καταστεί μη βιώσιμο.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Και έτσι απλά καταλαβαίνουμε γιατί όλο το πλαίσιο της χιονοδρομίας στην Ελλάδα έχει καταστεί μη βιώσιμο.

 

 

Συμφωνω Μιχαλη.....ενας απο τους λογους ειναι οτι κανουμε σκι μονο το ΣΚ.....το θεμα ειναι πολυπλευρο...ισως θα επρεπε να ανοιξουμε topic με θεμα την βιωσημοτητα των Ελληνικων χιον.κεντρων

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

βρε παιδια, ειναι φυσκο τα Ελληνικα χιονοδρομικα να χανουν τους πελατες τους, μιας και ο ανθρωπος θελει απο την φυση του καθε φορα να κανει και κατι διαφορετικο...οταν ξεκινησα το 1981 στο Μετσοβο (την πιστα την παλια με το μονο καρεκλακι) θεωρουσα οτι ειναι υπεροχο, μετα πηγα Πηλιο και ειπα αυτο ειναι χιονοδρομικο, μετα Βασιλιτσα-Παρνασσο , εμεινα με ανοικτο το στομα μεταΒουλγαρια που ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με της Ελλαδας τα χιονοδρομια (αλλα και αυτα τα βαρεθηκαμε ,οσοι κανουμε συνεχεια σκι) .,Εδω και στος Αλπεις οταν παμε, θελουμε να μην παμε στο ιδιο μερος...Τι να κανουν τα ερημα τα Ελληνικα χιονοδρομικα, με τις τοσες λιγες πιστες, και τις τοσο μικρες σε χιλιομετρα πιστες? Για υτο λεω οτι ειναι φυσικο να χανουν τους πελατες τους...τα θυμομαστε με αγαπη, μιας και εκει μαθαμε το σπορ, αλλα η πραγματικοτητα ειναι αμειλικτη.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

βρε παιδια, ειναι φυσκο τα Ελληνικα χιονοδρομικα να χανουν τους πελατες τους, μιας και ο ανθρωπος θελει απο την φυση του καθε φορα να κανει και κατι διαφορετικο...οταν ξεκινησα το 1981 στο Μετσοβο (την πιστα την παλια με το μονο καρεκλακι) θεωρουσα οτι ειναι υπεροχο, μετα πηγα Πηλιο και ειπα αυτο ειναι χιονοδρομικο, μετα Βασιλιτσα-Παρνασσο , εμεινα με ανοικτο το στομα μεταΒουλγαρια που ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με της Ελλαδας τα χιονοδρομια (αλλα και αυτα τα βαρεθηκαμε ,οσοι κανουμε συνεχεια σκι) .,Εδω και στος Αλπεις οταν παμε, θελουμε να μην παμε στο ιδιο μερος...Τι να κανουν τα ερημα τα Ελληνικα χιονοδρομικα, με τις τοσες λιγες πιστες, και τις τοσο μικρες σε χιλιομετρα πιστες? Για υτο λεω οτι ειναι φυσικο να χανουν τους πελατες τους...τα θυμομαστε με αγαπη, μιας και εκει μαθαμε το σπορ, αλλα η πραγματικοτητα ειναι αμειλικτη.

Αυτο μπορει να ειναι μια πραγματικοτητα....αλλα κατα την γνωμη δεν ειναι η βασικη αιτια του προβληματος της βιωσιμοτητας των Ελληνικων χ.κ....ειμαστε ομως off topic


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω πετυχει και τρομερες πουδρες με ηλιο στο hochfugen και αρρωστησα... γενικα ειμαι ατυχος και εγω

ολο λεω να κλεισω μια φορα τελευταια στιγμη για να πετυχω τον καιρο αλλα κοιταζωντας για εισητηρια δεκα μερες πριν οι τιμες ειναι στον θεο .

 

 

Ολες οι επιλογες εχουν θετικα και αρνητικα

Συνεχιζω με την σκεψη του ΜΙΚ και του Σταυρου περι τελευταιας στιγμης προκειμενου να πετυχεις καλο καιρο.

Ειναι μια Ελληνικη πρακτικη που εφαρμοζεται σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις

Φανταστειται μερικες δεκαδες χιλιαδες Ευρωπαιων χιονοδρομων να στηνανε καραουλι ποτε θα ειχε ιδανικο καιρο!

Θα ειχαν καταστει μη βιωσημα ολα τα χιονοδρομικα κεντρα-ξενοδοχεια-εστιατορια-καταστηματα και οτι κινηται γυρω απο τον χειμερινο τουρισμο.

Δεν θα βρισκαμε ποτε καταλυμα λογω πληροτητας ...και εαν βρισκαμε θα ηταν πανακριβο.

Τα αεροπορικα της τελευταιας στιγμης το ιδιο ακριβα...κτλ κτλ κτλ

Και επειδη ολα κρινονται απο το αποτελεσμα δεν ειναι κακο να βλεπουμε πως λειτουργει το συστημα καπου αλλου.

π.χ τα πακετα (και οχι μονο)απο σαββατο σε σαββατο

Μολις τελειωση η χιονοβδομαδα .... κλεινουν και για την επομενη χρονια(ενα χρονο νωριτερα)

Δεν χρειαζεται να αναφερω τα πλεονεκτηματα γιατι τα καταλαβαινει ο καθενας...

Σε οτι αφορα εμας θελω να ρωτησω τα παιδια που εκδραμουν με τον συλλογο...ποσες χιονοδρομικες ημερες εχουν χαθει τελειως λογω καιρου μεσα στην εβδομαδα??

Γυριζοντας στην Ελλαδα... τι αισθηση απομενει απο πλευρας ποσοτητας σκι?

Και πουδρα χωρις χιονοπτωση δεν υπαρχει..(εκτος και αν καποιος κανει βουντου να ριχνει το βραδυ που κοιμομαστε και το πρωι να μας εχει ηλιο.)

Τελειωνω λεγοντας οτι τελευταια στιγμη ειναι μονο για Ελληνικα χιονοδρομικα.

 

ΥΓ θα προτιμουσα (αν μου καθοταν ασχημα η μια εβδομαδα) να πηγαινα και δευτερη με τα χρηματα κοστους της εβδομαδας τελευταιας στιγμης.

 

 

 

συμφωνω 100 %

εχω κανει πανω απο 10 βδομαδες αλπεις σχεδον ολες σαββατο με σαββατο η κυριακη με κυριακη κλεισμενες μηνες πριν

 

δυστυχως η οικονομικη δυνατοτητα μου ειναι για μια βδομαδα εξωτερικο και οτι μπορεσω στο εσωτερικο.

 

πανω σε αυτο κανω την σκεψη "μηπως να κλεισω τελευταια στιγμη και ας μεινω 30 χλμ μακρυα απο το ΧΚ?" . μηπως πετυχω τον τελειο καιρο για αυτη την βδομαδα

 

βεβαια δεν το εχω κανει πραξη ποτε γιατι οπως λες και εσυ η μια βδομαδα θα κοστισει οσο οι δυο προγραμματισμενες οποτε το σεναριο παει περιπατο .

 

 

και για να απαντησω στην ερωτηση σου, ποτε δεν εχω νιωσει οτι δεν εκανα αρκετο σκι στο εξωτερικο .... ακομα και οταν ο καιρος ηταν κλειστος 5 απο τις 7 μερες

Edited by StavRos
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

συμφωνω 100 %

εχω κανει πανω απο 10 βδομαδες αλπεις σχεδον ολες σαββατο με σαββατο η κυριακη με κυριακη κλεισμενες μηνες πριν

 

δυστυχως η οικονομικη δυνατοτητα μου ειναι για μια βδομαδα εξωτερικο και οτι μπορεσω στο εσωτερικο.

 

πανω σε αυτο κανω την σκεψη "μηπως να κλεισω τελευταια στιγμη και ας μεινω 30 χλμ μακρυα απο το ΧΚ?" . μηπως πετυχω τον τελειο καιρο για αυτη την βδομαδα

 

βεβαια δεν το εχω κανει πραξη ποτε γιατι οπως λες και εσυ η μια βδομαδα θα κοστισει οσο οι δυο προγραμματισμενες οποτε το σεναριο παει περιπατο .

 

 

και για να απαντησω στην ερωτηση σου, ποτε δεν εχω νιωσει οτι δεν εκανα αρκετο σκι στο εξωτερικο .... ακομα και οταν ο καιρος ηταν κλειστος 5 απο τις 7 μερες

δυστυχως η οικονομικη δυνατοτητα μου ειναι για μια βδομαδα εξωτερικο και οτι μπορεσω στο εσωτερικο.

 

 

Αυτη την πρακτικη ακολουθουσα και εγω οσο ημουν εργαζομενος

 

πανω σε αυτο κανω την σκεψη "μηπως να κλεισω τελευταια στιγμη και ας μεινω 30 χλμ μακρυα απο το ΧΚ?" . μηπως πετυχω τον τελειο καιρο για αυτη την βδομαδα

 

 

προφανως πεφτει πολυ το κοστος διαμονης και το εφαρμοζω 30 χρονια......δλδ απο Αραχωβα -Καλαβρυτα-Βαιλιτσα-Καρπενησι κτλ δεν κανω χιλιομετρα??(και μαλιστα χωρις να ξερω αν θα φτασω αν ενας καγκουρας κλεισει το δρομο επειδη δεν εχει αλυσιδες)?

Edited by gianis50
  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Συμφωνω Μιχαλη.....ενας απο τους λογους ειναι οτι κανουμε σκι μονο το ΣΚ.....το θεμα ειναι πολυπλευρο...ισως θα επρεπε να ανοιξουμε topic με θεμα την βιωσημοτητα των Ελληνικων χιον.κεντρων

 

Για να σκεφτούμε πόσο τυχεροί-άτυχοι είμαστε, θα δείτε ότι ο Αθηναίος σε αντίθεση με τον Βιεννέζο έχει κοντινότερες χιονοδρομικές επιλογές. Ή γενικότερα ο Έλληνας (πλην νήσων), έχει χιονοδρομικές επιλογές πολύ πιο κοντά του από τον μέσο Γερμανό, Δανό, Σουηδό, Άγγλο, Βέλγο, Γάλλο και πάει λέγοντας.

 

Το να έχεις κοντινή πρόσβαση στο χιονοδρομικό, σου δίνει την ανεξαρτησία του αυθημερόν, άρα ευελιξία. Αυτό το μεγάλο πλεονέκτημα, είναι θέμα του κάθε χιονοδρομικού να το εκμεταλλευτεί με σωστή οργάνωση και εμπορική πολιτική. Τα δικά μας βουνά, λόγω κακής οργάνωσης, μικρού μεγέθους, υποδομών, κλπ, δεν προσφέρουν μια κατά μέσο όρο καλή χιονοδρομική ημέρα, αλλά λίγες καλές, αρκετές μέτριες και πολλές κακές. Spot ημέρες έχουν καλές ή πολύ καλές, όταν συμβάλουν σειρά γεγονότων (για να μην πούμε συμπτώσεων) τις οποίες τις καταλαβαίνεις μια-δυο μέρες πιο πριν. Έτσι κάθεσαι ως ελεύθερος σκοπευτής, περιμένοντας να βρεις την καλή ημέρα. Τις αργίες ή ΣΚ, οι περισσότεροι πάνε ακόμα και σε μια πιο μέτρια ημέρα. Όταν η καλή μέρα τυχαίνει καθημερινή, αναλόγως των υποχρεώσεων του καθενός (πχ ευκολία άδειας τελευταίας στιγμής που συνήθως δεν είναι προβληματική στον χειμώνα), μπορεί να είναι αξιοποιήσιμη. Ο Έλληνας μεγάλωσε με αυτή την στρεβλή εικόνα και νομίζει ότι όλος ο κόσμος είναι επίπεδος και ψεκασμένος.

 

Ειδικά ο Παρνασσός, με το αναξιοποίητο βουνό που έχει, θα μπορούσε να κρατήσει και κάποιον έμπειρο χιονοδρόμο για αρκετές ημέρες. Αν είχε και αξιοπιστία στην λειτουργία του θα άλλαζαν πολλά από αυτά που λέμε. Δυστυχώς έπεσε ένα τσουβάλι λεφτά χωρίς να αλλάξει κάτι και εξακολουθούμε να κάνουμε σκι με την ίδια νοοτροπία σε ένα χιονοδρομικό που επιδοτούν οι φορολογούμενοι.

  • Like 6

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...