Jump to content

Recommended Posts

Όταν λες να σου παρέχει ασφάλεια τι εννοείς; Ο καθένας Με το κράνος του, κραμπον, πιολε, η παρουσία πολλών ατόμων, είναι ασφάλεια, αν στραβοπατησεις, δεν θα είσαι μόνος.....τι άλλο θα ήθελες; Παρέα βόλτα θα πάμε, όπως σε τόσες συναντήσεις ορειβατικού σκι, snow leopard, tzoumerka ski & climb, Τύμφη στα λευκά, κτλ

 

 

 

Κωστα τα καταφύγια δεν είναι ξενοδοχεία, μέχρι τώρα πότε δεν μου έχουν ζητήσει προκαταβολή. Καλό είναι να αποφασισθεί γρήγορα, που και πότε, για να γίνουν οι κρατήσεις τηλεφωνικά. Και να παρακαλέσουμε να χιονίσει, γιατί μέχρι τώρα σκι βγαίνει Δίρφυ, Κρήτη και Όλυμπο. Για το μέρος πρότεινα καταφύγιο Αγράφων Καραμανώλη ,πάνω από λίμνη Πλαστήρα, που βρίσκεται στη μέση βορά νότου

 

 

δεν μπορώ να πω παραπάνω γιατί δεν ξέρω παραπάνω...δεν κάνω ορειβατικό.
η παρουσία πολλών ατόμων δεν μου λέει τίποτα να από αυτούς το 90% κάνουν πρώτη φορα ορειβατικό, και γνώσεις βουνού έχουν πχ μονο εσύ k ο Pfhathewn...
δεν ξέρω τι κίνδυνος υπάρχει, δεν ξέρω αν όντως υπάρχει κίνδυνος στην ελλάδα κλπ
για αυτό k δεν λέω τίποτα παραπάνω...δεν θέλω να αρχίσουμε σύγκριση τι ισχύει εξωτερικό με ελλάδα. δεν έχει νόημα...για αυτό είπα κιόλας ότι ίσως το καταλαβαίνω λάθος...
πάντως εξακολουθώ να θεωρώ ότι πρέπει να παρουσιαστεί σαν μια οργανωμένη εκδήλωση...
είναι καλύτερο marketing αν θες να στο πω αλλιώς
Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσοχή με τα καταφύγια ..... θα είναι μεγάλο λάθος να δηλώσει ο σύλλογος κράτηση 40 άτομα και να μην παρουσιαστούν παρά μόνο 5 .... εκτίθεται ο σύλλογος ,το καταφύγιο θα έχει ζημιά και θα ακούνε snow club και θα φεύγουν ...

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο.

Έχω παρακολουθήσει τα τελευταία χρόνια μια τεράστια τάση προς το ορειβατικό σκι. Όλοι θέλουν να κανουν, εκδηλώσεις συνεχώς κλπ κλπ.

Διαβάζω και πιο πάνω ότι δεν τρέχει και τίποτα. Θα πάρει ο καθενας το πιολέ του και θα πάει.

Εδώ ίσως να είμαι λίγο συντηρητικός αλλά αυτό το βρίσκω πολύ ανασφαλές.

Αν τύχει να χρειαστεί να φορεθούν κραμπόν και να χρησιμοποιηθεί πιολέ τα πράγματα σοβαρεύουν. Δεν αρκεί να υπάρχει κάποιος που να πει τώρα τα φοράμε. Θα πρέπει αυτοί που τα φοράνε να ξέρουν να τα χρησιμοποιήσουν. Να ξέρουν να περπατήσουν με κραμπόν και ακομη χειρότερα να σταματήσουν μια πτώση με πιολέ. Δεν είναι τόσο απλό και τυχόν αστοχία στις ενέργειες μπορεί να οδηγήσει σε περιπέτειες. Δεν ξέρω τι γίνεται στα snow leopard αλλά δεν φαντάζομαι ότι λένε ελάτε κόσμε, τι είναι, ένα πιολεδακι ειναι.

Στις εκδρομές ορειβατικών συλλογων οι αρχηγοί λένε σε όποιον κρίνουν, ότι δεν μπορεί να ερθει. Κι αν πάτε να κλείσετε θέση σε κάποια σοβαρή χειμερινή εκδρομή (σαν τα Άγραφα να πούμε) και τούς πείτε ότι δεν έχετε ξαναδεί κραμπόν στη ζωή σας, θα μου κάνει τεράστια εντύπωση αν σας πάρουν μαζί. Μπορεί να μπλέξει όλη η ομάδα σε περιπέτειες.

Με δυο λόγια έχω την αίσθηση τα τελευταία χρόνια ότι με όλη αυτή τη μόδα σπρωξαμε πολύ στην άκρη του μυαλού μας το ορειβατικό κομμάτι της δραστηριότητας.

 

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εξόρμηση θα πρέπει να είναι όσο πιο απλή γίνεται, με μικρό βαθμό δυσκολίας. Η ανομοιομορφία της ομάδας (φυσική κατάσταση, εμπειρία σε χρήση ειδικού εξοπλισμού, στην κίνηση σε ορεινό χειμερινό πεδίο) ορίζει όλες τις παραμέτρους της εκδρομής. Ποια καταφύγια είναι εύκολα προσβάσιμα; Μήπως η διανυκτέρευση σε κατάλυμα χαμηλά και η ημερήσια εξόρμηση βολεύει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καταφύγιο Αγράφων Καραμανώλη, είμαι προσβάσιμο με άσφαλτο.επιλογες σε Διαμονή στα χωριά χαμηλοτερα, απεριόριστες. Το καταφύγιο είναι σε πολύ ωραίο μέρος, και όταν είχα πάει είχε 4&8κλινα δωμάτια, σε κουκετες, φαγητό και τουαλέτες κοινές. Ζεστό νερό δεν είχε, αν θυμάμαι καλα.

 

Όσο αφορά την ασφάλεια, αν θέλετε, μπορούμε να ορίσουμε, όσοι έρθουν να έχουν βγάλει σχολή αρχαρίων χειμερινού βουνού ή σχολή ορειβατικού . Σοβαρά τώρα , ξαναεγραψα , ότι κουβαλάμε πάντα την άνοιξη κραμπον πιολε , αλλά τα έχω χρησιμοποιήσει σπάνια. Όποιος τα κουβαλήσει, καλό είναι, να προβαρει τα κραμπον σπίτι του. Η ανάβαση στην τέμπλα είναι πανευκολη, έχει και νότια πρόσβαση, όποτε όχι πάγο. Η ανάβαση στο βουτσικακη, έχει μια ράχη, που αν δούμε παγωμένο χιόνι, απλά δεν θα πάμε Κατάβαση θα είναι σε ζαχαροχιονο. Μην τρομάζουμε τον κόσμο. Σε καμια συναντηση ορειβατικού σκι, που έχω πάει τα τελευταία 10 χρόνια, με συμμετοχές από 70-150 άτομα, δεν έχουν ζητήσει, πτυχία σχολών ορειβασίας! Μην κάνουμε δύσκολα τα πράγματα, πριν ακόμη ξεκινήσουμε......τον σχεδιασμό! Μια χούφτα άνθρωποι, θα είμαστε, στην καλύτερη.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ έχουμε δυο επιλογές

1. Διοργανώνουμε μια εκδρομή για αυτούς που κάνουν ορειβατικό σκι έχουν εξοπλισμό και γνωρίζουν.

2. Διοργανώνουμε μια εκδρομή για να γνωρίσουμε το ορειβατικό σκι όσοι από μας ενδιαφέρονται αλλά μέχρι τώρα έχουμε ασχοληθεί μόνο με σκι σε πίστες .

 

Πιστεύω ότι είναι δυο διαφορετικά πράγματα που αν δεν το δούμε έτσι μπορεί να γίνει και επικινδυνο

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσα γράφω, εξυπακούεται, ότι είναι για ανθρώπους ,που έχουν ξανακάνει, ορειβατικό . Δεν θα είναι, ότι περιγράφω, ούτε μάθημα, ούτε μια βόλτα πρώτης γνωριμίας. Από την άλλη, σίγουρα δεν απευθύνεται, σε αθλητές ή σούπερ έμπειρους. Εξάλλου, οι ουτε εγώ , είμαι τέτοιος. Όσα γράφω, ενναι μια ωραία εκδρομή ,για όσους έχουν ξαναφορέσει φώκιες. Αν κάποιος ,θέλει να δοκιμάσει μπορεί να έρθει, και να δοκιμάσει στις πίστες του μικρού χκ, μπροστά στο.καταφυγιο. είναι ιδανικά για εκμάθηση. Είχαν και baby. Όσοι έχουμε ξανακάνει, μποριυμε να δείξουμε κάποια βασικά πράγματα, για τις τεχνικές ανάβασης, αλλά δεν ειμαστε εκπαιδευτες ορειβατικού σκι!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε λετε φέτος να μην χιονίζει, γιατί ο σύλλογος σκέφτεται να διοργανώσει, εκδρομή ορειβατικου σκι; :-)

Αν πει ο Μικ ναι, να το σταματήσουμε τώρα, μπας και σώσουμε την υπόλοιπη σεζόν :-)))))

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσα γράφω, εξυπακούεται, ότι είναι για ανθρώπους ,που έχουν ξανακάνει, ορειβατικό . Δεν θα είναι, ότι περιγράφω, ούτε μάθημα, ούτε μια βόλτα πρώτης γνωριμίας. Από την άλλη, σίγουρα δεν απευθύνεται, σε αθλητές ή σούπερ έμπειρους. Εξάλλου, οι ουτε εγώ , είμαι τέτοιος. Όσα γράφω, ενναι μια ωραία εκδρομή ,για όσους έχουν ξαναφορέσει φώκιες. Αν κάποιος ,θέλει να δοκιμάσει μπορεί να έρθει, και να δοκιμάσει στις πίστες του μικρού χκ, μπροστά στο.καταφυγιο. είναι ιδανικά για εκμάθηση. Είχαν και baby. Όσοι έχουμε ξανακάνει, μποριυμε να δείξουμε κάποια βασικά πράγματα, για τις τεχνικές ανάβασης, αλλά δεν ειμαστε εκπαιδευτες ορειβατικού σκι!

Μέσα αλλά τη δεύτερη μέρα αν τα έχω καταφέρει στο baby θα με πάρετε μαζί σας?

 

Σοβαρά τώρα εκτός από τον Κλαουδάτο ξέρουμε άλλον που θα μπορούσαμε να κάνει και σεμινάρια χρήσης εξοπλισμού.

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέσα αλλά τη δεύτερη μέρα αν τα έχω καταφέρει στο baby θα με πάρετε μαζί σας?

 

Σοβαρά τώρα εκτός από τον Κλαουδάτο ξέρουμε άλλον που θα μπορούσαμε να κάνει και σεμινάρια χρήσης εξοπλισμού.

 

Νομίζω το RTM στα Καλάβρυτα κάνει κάτι αντιστοιχο, ειναι και στα μπανερ του φόρουμ.

 

Πάντως για να πω και εγώ την "αποψάρα" μου ως πραγματικά αρχάριος στο ορειβατικό, μήπως σαν πρώτη εκδρομή να είχε νόημα να γίνει κοντά σε ένα πιο μεγάλο χιονοδρομικό για να υπάρχει η ευελιξία να ανέβουμε σε πιο ψηλό σημείο και από εκεί να αρχίσουμε την όποια light εξόρμηση;


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Νομίζω το RTM στα Καλάβρυτα κάνει κάτι αντιστοιχο, ειναι και στα μπανερ του φόρουμ.

 

Πάντως για να πω και εγώ την "αποψάρα" μου ως πραγματικά αρχάριος στο ορειβατικό, μήπως σαν πρώτη εκδρομή να είχε νόημα να γίνει κοντά σε ένα πιο μεγάλο χιονοδρομικό για να υπάρχει η ευελιξία να ανέβουμε σε πιο ψηλό σημείο και από εκεί να αρχίσουμε την όποια light εξόρμηση;

Κατά την άποψη μου ο καλύτερος τρόπος που εγώ ξέρω είναι να ξεκινάς από την βάση της 7 (Παρνασσό )να ανεβαίνεις μέχρι τον δρόμο μέσα από τα δένδρα να ανεβαίνεις την 14 να φτάνεις στην βάση της Σαχάρας και περιφερειακό μέχρι κελάρια και πίσω ...... καλή διασκέδαση !

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχει διαθεση καποιος γνωστης να μα ς ενημερωσει τι εξοπλισμος χρειαζεται και ποιο ειναι ενα μεσο κοστος ,για καποιον που δεν εχει τιποτα σχετικο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέδιλα, μπότες,δέστρα ορειβατικού σκι, όσο γίνεται ελαφρύτερα, φώκιες, για όλους, και κραμπον, πιολε , για όσους πάμε λίγο μακρύτερα. Για ενοικίαση έχει ο κλαουδατος , όπου θα σας πει και τιμές. Αν πάτε ομαδικά, σίγουρα η τιμή θα είναι καλύτερη. Όποιος έχει αρβα, καλό είναι να το φέρει, αλλά απαραίτητο σε ανοιξιάτικα χιόνια δεν το θεωρώ.

 

Ηρακλείτου και Αντώνη Τρίτση 1 Αθήνα - Χαλάνδρι 15235, τηλέφωνο: +30 211 1826765

 

https://www.klaoudatos-skishop.gr/contact-form.php

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

30 Ευρώ τη μέρα μπότες σκι φώκιες κλπ.

20 Ευρώ τη μέρα κιτ ασφαλείας (Arva, φτυάρι κλπ)

 

Απλό τηλ σαν ιδιώτης. Όταν βρούμε άκρη ποτέ και πόσοι θα επανέλθω.

 

Προσοχή δεν έχει δέστρες που να κουμπώνουν αλπικές μπότες άρα θελουμε δοκιμή μπότας στο μαγαζί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ορισθεί ημερομηνία και προγραμμα για να μπορέσει να διαδοθεί στις συναντήσεις και να πετύχει η πρώτη ορειβατικού σκι

Υποθέτω ότι θα ανοίξει ένας κατάλογος συμμετοχών

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οσοι ασχολουνται με το ορειβατικο σκι ας προτεινουν ημερομηνια και τοποθεσία για να δοκιμασουμε την διοργανωση εκδρομης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οσοι ασχολουνται με το ορειβατικο σκι ας προτεινουν ημερομηνια και τοποθεσία για να δοκιμασουμε την διοργανωση εκδρομης.

Η δικιά μου έχει γίνει, θες να σου προτείνω ενναλακτικες;

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις προτεινει "" Για το μέρος πρότεινα καταφύγιο Αγράφων Καραμανώλη ,πάνω από λίμνη Πλαστήρα, που βρίσκεται στη μέση βορά νότου ""

για ποτε ??? θα αναλαβεις να κλεισεις θεσεις στο καταφυγιο ??

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχεις προτεινει "" Για το μέρος πρότεινα καταφύγιο Αγράφων Καραμανώλη ,πάνω από λίμνη Πλαστήρα, που βρίσκεται στη μέση βορά νότου ""

για ποτε ??? θα αναλαβεις να κλεισεις θεσεις στο καταφυγιο ??

Αν ξέρω άτομα και ημερομηνία φυσικά.

Πρότεινα επίσης ΣΚ 28-29/3 ή 4-5/4.

Μιλήσαμε και με Κώστα αν θέλετε να συννενοηθω και με οδηγό βουνού για τότε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τον αριθμο συμμετοχων θα ανοιχτει μια λιστα που θα γραφουν το ονομα τους οσοι θελουν να συμμετασχουν

θα ελεγα στην τυχη το σκ 28-29/3

θεωρω οτι ενας οδηγος βουνου θα βοηθουσε .

αν μπορεις να το αναλαβεις θα κανει τα πραγματα πιο ευκολα.

μια ανακοινωση χρειαζεται για πιο αναλυτικά το προγραμμα ωστε να προσελκυσουμε κόσμο. ( αν μπορεις την γραφεις για να την ανακοινωσουμε επισημα )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεκινάμε μια νέα προσπάθεια για να μπούμε και στο ορειβατικό σκι.

για τους περισσότερους απο εμάς ειναι κατι το άγνωστο.

υπάρχουν παντως καποια μελη μας που ασχολούνται και θέλουμε στα πρώτα βήματα την βοήθεια τους για την οργάνωση και επιτυχία της πρωτης εκδρομής ορειβατικού σκι του συλλόγου ,

που θα γίνει το Σ/Κ 4-5 Απριλίου στσ ΑΓΡΑΦΑ (καταφύγιο Αγράφων Καραμανώλη ,πάνω από λίμνη Πλαστήρα, )

ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΔΗΓΟΥ ΒΟΥΝΟΥ ΑΝ ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΝ.

 

Υ.Γ περισσότερες πληροφορίες για τον τόπο συνάντησης και τον σχεδιασμό θα μας δώσει ο Γρηγορης.

 

Συμμετοχές:

Γρηγόρης Κωνσταντίνου

Al_Foutzin

Alcatraz

Xmen

Vangellis

KonKan

krokos

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πρόταση είναι για 4 άφιξη και 5 αναχωρείς;

Η μετακινήσεις θα γίνουν ... ανεξάρτητα και συνάντηση στο καταφύγιο ;

Την κράτηση στο καταφύγιο θα την αναλάβει ο σύλλογος ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πρόταση είναι για 4 άφιξη και 5 αναχωρείς;

Η μετακινήσεις θα γίνουν ... ανεξάρτητα και συνάντηση στο καταφύγιο ;

Την κράτηση στο καταφύγιο θα την αναλάβει ο σύλλογος ;

 

η προταση ειναι αναχωρηση 4 πρωι με διανυκτερευση 4 βραδυ και επιστροφη 5 Απριλιου.

οι μετακινησεις θα γινουν ανεξαρτητα δεν θα υπαρχει διοργανωση .

Η διανυκτερευση μπορει να γινει στους ξενωνες της περιοχης (λιμνη πλαστηρα)

στο καταφύγιο δεν θα γινει κρατηση απο τον συλλογο.

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,821
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,634
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...