Jump to content
vro

Βόρας (Καϊμάκτσαλάν) 2019-20

Recommended Posts

Ήμουν προχθές πάνω. Πήγα με τα παιδιά μου.

Είχε πολύ κρύο. Η θερμοκρασία στους -14 ήταν στη βάση της Κρέμασης και όχι στην κορυφή. Ενώ συνήθως ο αέρας πιάνει μπροστά και στην Κρέμαση είναι καλά, αυτήν τη φορά μπροστά ήταν χαρά θεού ενώ πίσω ο καιρός άνοιγε έκλεινε συνέχεια και από την μέση περίπου της πίστας και πάνω είχε αέρα. Όταν κρυβόταν ο ήλιος και όταν έπαιρνες γκάζια στο σκι, ....την άκουγες. Στην μοναδική πίστα αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα εξακολουθεί να μην υπάρχει χώρος για να κάνεις διάλειμμα, να ζεσταθείς. Δίπλα στο μηχανοστάσιο της άγκυρας υπάρχει μια παράγκα 1,50x2 χωρίς θέρμανση στην οποία είχαν στριμωχθεί γύρω στα 7 παιδιά αθλητές ομάδας. Μπήκαμε με τους γιούς μου κάποια στιγμή για να κάνουμε διάλειμμα αλλά δεν χωρούσαμε. Το κοντινότερο σημείο για διάλειμμα είναι το σαλέ στο οποίο αν πάς δεν ξαναανεβαίνεις. Πρέπει να περιμένεις ουρά-συρόμενο, καρέκλα 20 λεπτά(παγωτό), δηλαδή πάνω από μισή ώρα μόνο για να ανεβείς ξανά. Ποιά προπόνηση και για ποιό σκι μιλάμε αν φύγεις κάτω.....Μετά από 25 χρόνια λειτουργίας, δεν έχει γίνει η παραμικρή κίνηση για να γίνουν οι συνθήκες φυσιολογικές για τουρίστες ή αθλητές. Κουβεντες όπως "το σκι είναι στο κρύο και σκληραγωγει" ανήκουν σε άσχετους, ανίδεους και όχι σκιέρ. Όταν το wind chill είναι στα -20 και -25 και δεν υπάρχει χώρος για να ζεσταθείς και μετά να συνεχίσεις, δεν μπορούμε να μιλάμε για σκι. Ποιές ομάδες να έρθουν, ποιά παιδιά να κάνουν σκι, ποιές γυναίκες να ανέβουν στην κρέμαση αφού για να πάνε τουαλέτα χρειάζεται ταξίδι...................κατάντια.

Το χιόνι ήταν άψογο στην Κρέμαση, πολύ καλό στην καρέκλα, και χάλια στο Μετερίζι.

Πηγαίνω στο Καϊμακ από την πρώτη μέρα που άνοιξε και έχω άποψη έχοντας ζήσει και τις καλές μέρες του αλλά και τις τωρινές της παρακμής.

Το βουνό το ξέρουμε, τέτοια εποχή έχει συνήθως αέρα και κρύο. Υποτυπώδεις παροχές χρειάζεται.

Κατά τα άλλα, τα συνήθισμένα. Η Κρέμαση έχει χιόνι, παρόλα αυτά δεν είναι φαρδιά πατημένη, μετά βίας χωράνε δύο άτομα να τσουλάνε παράλληλα συγχρόνως. Η μπλε 5 στο τελευταίο κομμάτι της όπως όλα τα τελευταία χρόνια είναι ανεξήγητα στενή, δεν είναι πίστα αλλά δρομάκι προς την άγκυρα, ενώ υπάρχει καί χώρος χωρίς εμπόδια και μπόλικο χιόνι για να γίνει κανόνική πίστα.

Το Καϊμακ κάποτε είχε τρεις πατημένες πίστες μπροστά στην Καρέκλα και δύο ή τρεις φαρδιές πατημένες στην Κρέμαση.

Το χκ δεν απευθύνεται σε σκιέρ χρόνια τώρα και γιαυτό έχει απαξιωθεί και δεν προτιμάται από τους σκιερ. Είναι απλά μια τουριστική ατραξιόν του Αγίου Αθανασίου.

Λόγω των ημερών, υπήρχε μεγάλη κοσμοσυρροή από τουρίστες μη χιονοδρόμους. Όλα καλά, καφεδάκια σαντουιτσάκι σφηνάκια...........όλα ωραία. Το χκ απευθύνεται σ αυτούς γιατί αν απευθυνόταν σε σκιερ θα δούλευε κια το snowbar, που βρίσκεται σε πολύ καλό σημείο, στο οποίο όμως αν δεν φοράς σκι, δυσκολεύεσαι πολύ για να πας.

Υπήρξαν εποχές που το χκ έκοβε 4000 κάρτες. Τώρα μπορεί μόνο κάποιες μέρες να σερβίρει 4000 καφέδες.

Την πρώτη μέρα που άνοιξε το Καίμακ ήμουν έκανα σκι. Πλέον πάω με την οικογένειά μου όταν δεν έχει πού αλλού να πάω, για όλους τους παραπάνω λόγους.

Κάποτε που ξαναμίλησα χαρακτηρίστηκα ως κακεντρεχής από ανθρώπους που βλέπουν το βουνό σαν χρήμα και μόνο.

Επειδή το έχω ζήσει το βουνό πολύ και το πονάω αλλά και επειδή από την πρώτη μέρα ΠΛΗΡΏΝΩ για να τσουλάω εκεί, ......ναι γκρινιάζω και κατηγορώ.

Edited by petsi
  • Like 16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρίμα, νόμιζα θα γινόταν χαμός, όντας το μόνο με χιόνι....που πάνε όλοι οι Βόρειοι σκιέρ; και τα Βουλγαρικά, υπολειτουργούν ακόμη, με τεχνητό....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρίμα, νόμιζα θα γινόταν χαμός, όντας το μόνο με χιόνι....που πάνε όλοι οι Βόρειοι σκιέρ; και τα Βουλγαρικά, υπολειτουργούν ακόμη, με τεχνητό....

πολύ απλά δεν πάμε πουθενά φίλε ...αναμένουμε ...

στο καιμακ πάμε όταν τα άλλα δεν έχουν (που συμβαίνει τώρα) AND οι θερμοκρασίες είναι ανθρώπινες (που δεν είναι τώρα) σε συνδυασμό με τους λόγους που αναφέρει ο petsi παραπανω

Edited by jorge_ver

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας παιδες και καλη Πρωτοχρονια να εχουμε, υπαρχει μια σκεψη να ανεβω με το κοριτσι προς τα μερη αυτα και να επιχειρησω να σκιαρω στο καιμακ για πρωτη φορα, καθε σας πληροφορια δεκτη ειτε εδω, ειτε σε προσωπικο μηνυμα, αν τυχον το ερχομενο Π-Σ-Κ-Δ βρισκεται και κανεις επανω πολυ θα χαρω να με ξεναγησετε και με το καλο να ανταποδωσω στα νοτιοτερα χιονοδρομικα μας.

 

 

ΦΙΛΙΑ

Edited by karakw
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Παρασκευή δουλεύω και δεν μπορώ να ανέβω καιμάκ. Αλλά τις επόμενες μέρες θα είμαι πάνω μάλλον.

Από την Κυριακή, από ότι φαίνεται ξαναχαλάει ο καιρός και ίσως δούμε επιτέλους φρέσκο χιόνι και εδώ.

Οπότε για ότι θες στείλε μου μήνυμα, που να φας, τι αξίζει να δεις κλπ κλπ

Edited by Koumparos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τόσο πολύ κόσμο σήμερα στην κρέμαση, δεν θυμάμαι προσωπικά να έχω δει ποτέ.

Οι παλιότεροι μπορεί να έχουν δει και περισσότερο.

Εξαιρετικός καιρός, το χιόνι στην κρέμαση πολύ καλό, από την μέση του χκ όμως και κάτω οι αέρηδες των τελευταίων ημερών το έχουν πάρει όλο και υπάρχει μόνο το παγωμένο.

Όλοι οι σύλλογοι, αθλητικοί και μη, στην κρέμαση. Λογικό, αφού τα άλλα χκ είναι κλειστά.

Το βουνό θέλει πολύ χιόνι.

 

Σήμερα φάνηκαν και τα αποτελέσματα του κλειστού δρόμου από την Κερασιά. Αρνητικά αποτελέσματα φυσικά.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθές εκτός από τον αέρα στην καρέκλα!!! και την ουρά στα εκδοτήρια 30' περίπου!!!!! Όλα τέλεια (τηρουμένων των αναλογιών πάντα).

Κρεμαση σκληρό χιόνι με λιακάδα και αέρα μόνο στην κορυφή. Αναμονή 5 λεπτά μέγιστη.

Η κεντρική παγωμένη ολόκληρη, πρώτη φορά έκανα σκι σε πάγο ενός χιλιομέτρου, ωραία εμπειρία!! Απλά λόγω αέρα δεύτερη φορά....δεν.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

]

Τόσο πολύ κόσμο σήμερα στην .......

Όλοι οι σύλλογοι, αθλητικοί και μη, στην κρέμαση. Λογικό, αφού τα άλλα χκ είναι κλειστά.

Το βουνό θέλει πολύ χιόνι.,.......

Ε όχι και όλοι! Το βαφτιστικό σου στο Ελατοχωρι. Και Παρασκευή κ Σάββατο. Όλη η πίστα με σημαίες! Ο Πέτρος φυσικά...

https://youtu.be/2AD4EV-6sYg

 

Καλή Χρονιά!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Dolomites
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να έχει να χιονίσει πολύ καιρό και οι συνθήκες να μην είναι οι ιδανικότερες, αλλά στη κρέμαση βγαίνει ωραίο σκι.

 

Καϊμάκ 9/1. Ήλιος, σχεδόν άπνοια, καθόλου κόσμος.

 

20200109-131621-011-saved.jpg

 

20200109-123250.jpg

 

  • Like 12

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν σου κάτσει και ο καιρός δε... λουκούμι!! Ας όψεται που είχα άδεια τις δύο προηγούμενες, bad luck!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καΐμακ 10-01-2020

Κρέμαση με σκληρο χιονι, ξυμένο στα απότομα, πολυ καλη η μεσαία στενή πίστα.

Στα λούκια φρέσκο απάτητο που κολλούσε στα χαμηλά.

Η κεντρική απο την μέση και κάτω χωράφι.

Τα εκτος στην κεντρική ζαχαρόχιονο (τελειο) .......Μάρτης και βάλε!!!!!!!!! από το εκκλησάκι κόντεψα να βγώ 4 χλμ κατω στην άσφαλτο, τελευταία στιγμή εκανα τραβέρσα και γύρισα κεντρική!! 100 μέτρα παρακάτω δεν ειχε επιστροφη.....ουφ!!!!

Καιρός τέλειος, κόσμος λίγος, κάρτα 10 E

post-6610-0-91239000-1578681715_thumb.jpg

post-6610-0-98767200-1578681767_thumb.jpg

post-6610-0-27079700-1578681822_thumb.jpg

post-6610-0-40430300-1578681849_thumb.jpg

post-6610-0-12022900-1578681873_thumb.jpg

post-6610-0-08309000-1578681921_thumb.jpg

  • Like 13

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοκαιρία με ανοιξιάτικο χιόνι. Παιδάκια από συλλόγους και ακαδημίες παντού. Πρέπει να χιονίσει!!!

Ευχαριστούμε για τις παραπάνω ωραίες φώτο.

Εδώ από κάτω πιατακι Μετεριζη στο βάθος Όλυμπος και πίστες 3-5 Πηγάδια.ff5b4ed85d70d26a029692209707deae.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοκαιρία με ανοιξιάτικο χιόνι. Παιδάκια από συλλόγους και ακαδημίες παντού. Πρέπει να χιονίσει!!!

Ευχαριστούμε για τις παραπάνω ωραίες φώτο.

Εδώ από κάτω πιατακι Μετεριζη στο βάθος Όλυμπος και πίστες 3-5 Πηγάδια.ff5b4ed85d70d26a029692209707deae.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Kαι στο ενδιάμεσο το Ελατοχώρι, άνοιξε και την σαιζόν φέτος..

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αποκατάσταση μίας αδικίας

 

 

Για τέταρτη φορά φέτος πήγα Καϊμακτσαλάν καί πέρασα καλά!!!!

Ναι...το χιόνι παλιό..... μηνός καί βάλε....

Ναι.... σκληρό σαν μπετόν....δεν το έκοβες με τίποτα....on tips καί ξύσιμο.... μετά τις 12:30 στο κάτω μέρος τής μοναδικής πίστας!!! μπορούσες να φορτίσεις και τις ουρές!!

Ναι...... πέτρες δεν είχε!!

Ναι μόνο 900 μέτρα να κατεβαίνεις για 3 ώρες....

Παρόλα αυτά....το βουνό δείχνει την αξία του συντηρώντας το χιόνι του....και σε μια τόσο δύσκολη χρονιά για τα χιονοδρομικά τής περιοχής μας

δίνει διέξοδο σέ όποιον στερημένο θέλει να ξεφύγει από τό στερητικό σύνδρομο!!!!

25 άτομα.....οι δεκαπέντε βόρειοι γείτονες!!!

Μόνο η κρεμαση για σκι..... βέβαια όταν κατέβηκα την κεντρική την βρήκα αρκετά ασφαλή....

Μπράβο και στους ανθρώπους του χιονοδρομικού που με μεταφορά μεγάλων όγκων χιονιού καταφέρνουν ακόμη να σκιαρεις από την κορυφή μέχρι την βάση!!!!

24 Γενάρη καί ευτυχώς που υπάρχει.......δεν θά ξαναπώ άσχημη λέξη.....Πιπέρι!!!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-4608-0-20119900-1580228663_thumb.jpg

 

Φίλες & φίλοι του κέντρου μας, skiers & snowboarders, μεμονωμένοι ή μέλη συλλόγων & ομίλων,
σας προσκαλούμε σε μία ανοιχτή συνάντηση και συζήτηση μαζί μας, με θέμα την λειτουργία του ΧΚΒ.

Θα θέλαμε να ακούσουμε τις απόψεις σας για την χιονοδρομία στο ΧΚΒ, πως βιώνετε την λειτουργία του κέντρου, ποια θεωρείτε ότι είναι τα αδύνατα και ποια τα δυνατά σημεία μας, πως μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι άμεσα, μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα και πως θα μπορούσαμε, με δικές μας ενέργειες ή σε συνεργασία μαζί σας, να βοηθήσουμε στην διάδοση και εξάπλωση του αθλήματος!!!

Επιλέξαμε την ημερομηνία Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2020, στον 1ο όροφο του σαλέ μας και ώρα περίπου 09.00-11.00, για να έχετε χρόνο στη συνέχεια να απολαύσετε το βουνό μας!!!
(σε περίπτωση απρόβλεπτων καιρικών συνθηκών, θα προβούμε σε επιλογή νέας ημερομηνίας, μείνετε συντονισμένοι)

Θα χαρούμε πολύ για την παρουσία σας και γιατί όχι, να αποτελέσει την αφετηρία και για πολλές άλλες μελλοντικά!!!
Θα ήταν χρήσιμο, μία επιβεβαίωση συμμετοχής σας (με αριθμό ατόμων) κάτω από την ανακοίνωσή, για να υπολογίσουμε τον απαιτούμενο χώρο και την διαμόρφωσή του!!!
Σας περιμένουμε να τα πούμε και να πιούμε παρέα τον πρωινό μ
ας καφέ, προσφορά της Δ/νσης ΧΚΒ.

 

 

Όσοι επιθυμείτε, μπορείτε να κοινοποιήσετε!!!

 

(Σ.Σ. Το παραπάνω έχει αναρτηθεί στην σελίδα του Χ.Κ. στο Facebook)

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα. Δυστυχώς δεν θα είμαι στην περιοχή για να πάω.

Είναι όμως πιστεύω απαραίτητο να παρευρεθεί κάποιος. Ή από το ΔΣ του συλλόγου ή ένα μέλος με ερωτήσεις του συλλόγου για το χκ.

Μια ερώτηση έχω εγώ: αν κάποια Τρίτη ή Τετάρτη ρίξει πολύ χιόνι το επόμενο διάστημα (λέω εγώ τώρα), το χκ θα έχει και πάλι τις πίστες κλειστές;

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιος που ανέβηκε αυτές τις ημέρες, μπορεί να μας ενημερώσει για την κατάσταση των πιστών;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιος που ανέβηκε αυτές τις ημέρες, μπορεί να μας ενημερώσει για την κατάσταση των πιστών;

Θα ρωτούσα και εγώ το ίδιο. Σήμερα, σύμφωνα τουλάχιστον με τα λεγόμενα του χκ, τους φρέσκαρε απ΄τη μέση και πάνω με ένα δεκάποντο. Ανεβαίνω αύριο και ελπίζω σε κρέμαση.


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα. Δυστυχώς δεν θα είμαι στην περιοχή για να πάω.

Είναι όμως πιστεύω απαραίτητο να παρευρεθεί κάποιος. Ή από το ΔΣ του συλλόγου ή ένα μέλος με ερωτήσεις του συλλόγου για το χκ.

Μια ερώτηση έχω εγώ: αν κάποια Τρίτη ή Τετάρτη ρίξει πολύ χιόνι το επόμενο διάστημα (λέω εγώ τώρα), το χκ θα έχει και πάλι τις πίστες κλειστές;

Παλαιότερα που το βουνό δήλωνε σε πλήρη λειτουργία καθημερινά, όταν έριχνε πολύ μεσοβδόμαδα, δεν άνοιγε τουλάχιστον ολόκληρο. Μετερίζι......άντε και καμιά καρέκλα..

Έχουμε φάει άδειες ανεβαίνοντας πάνω και ................πίνοντας καφέ με θέα...........

Η κίνηση αυτή του κέντρου είναι μόνο για εντυπωσιασμό. Τα προβλήματα είναι γνωστά. Τα ξέρουν και τα ξέρουμε. Τα χουν και τα χουμε πει.

Άντε και τους τα είπαμε κατ' ιδίαν. Τί θα γίνει? Θα αλλάξει κάτι? Πρέπει δηλαδή κατ' ιδίαν? Αλλιώς δεν πιάνει?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Η Διοίκηση του Χ.Κ. διοργανώνει ανοιχτή συζήτηση για ανταλλαγή απόψεων και προτάσεων για την βελτίωση λειτουργίας του κέντρου... στην "καρδιά" του χειμώνα!

 

Για να υλοποιηθούν πότε;;

 

Γιατί δεν έγινε το φθινόπωρο, πριν την έναρξη της σαιζόν; Πριν την απόφαση μερικής λειτουργίας τις καθημερινές;;

 

2) Συζήτηση ημέρα Σάββατο και ώρα 9-11

 

Προφανώς και δεν απευθύνονται σε χιονοδρόμους, Σάββατο πρωί κάνεις σκι.

 

Ιδιαίτερα φέτος, που η χρονιά είναι δύσκολη από συνθήκες, που το μοναδικό χιονοδρομικό στην Βόρεια Ελλάδα με φυσικό χιόνι λειτουργεί μερικώς.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Ελατοχώρι με φυσικό λειτουργεί επίσης, όπως και μια πίστα σχεδόν 2χμ στην Βασιλίτσα. Τα λένε οι Αθηναίοι, ότι μόνο Παρνασσός έχει χιόνι, μην τα λέμε και εμεις!

 

Η συνάντηση ότι γίνεται 9-11ΑΜ, με το χκ σε λειτουργία, είναι τελείως άκυρο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι χιόνι δεν υπάρχει γενικά και η χρονιά είναι άσχημη. Και δεν εξετάζω Παρνασσό ή Καλάβρυτα αλλά τα χιονοδρομικά της αυλής μου. Και το ζόρι του που θα βρω να τσουλήσω. Και πίστεψε με το ζόρι είναι μεγάλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...