Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Το να πωλούνται εκπτωτικά εισιτήρια προτού γνωστοποιηθεί από το χιονοδρομικό το τιμολόγιο περιόδου το λιγότερο που θα μπορούσα να υποθέσω ότι πρόκειται περί κυκλώματος υπόπτου ..... και όταν το χιονοδρομικό δεν απαντά .....θα το χαρακτήριζα και με αλλά κοσμητικά επίθετα ....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πολύ ευχάριστο και αισιόδοξο

ο νέος διευθύνων σύμβουλος εταδ

να είναι "καθαρός" και αποτελεσματικός,

να είναι χιονοδρόμος, να ξέρει από χκπ και όχι μόνο,

κι

να έχει "καλούς τρόπους" στην σχέση του με τους πελάτες/πολίτες

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πολύ ευχάριστο και αισιόδοξο

ο νέος διευθύνων σύμβουλος εταδ

να είναι "καθαρός" και αποτελεσματικός,

να είναι χιονοδρόμος, να ξέρει από χκπ και όχι μόνο,

κι

να έχει "καλούς τρόπους" στην σχέση του με τους πελάτες/πολίτες

Μεγάλο το εύρημα ......

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει κάνας άλλος ψυχασθενής που αγαπάει τόσο τον Παρνασσό που θα νοικιάσει σπίτι φέτος Πολύδροσο να κάνουμε παρεούλα?

 

Με τις θερμοκρασίες που έχει αυτές τις ημέρες στην περιοχή, μας βλέπω να μαζεύουμε ραδίκια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρατάει κάποιος αρχείο για το ποια ημερομηνία ειναι το νωρίτερο που έχει ανοίξει για σκι το ΧΚΠ; Πρώτη βδομάδα Δεκεμβρίου;


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα σημαντικά νέα: Προκηρύχθηκε ο διαγωνισμός για τη διάστρωση. Με μεγάλο ενδιαφέρον παρατηρώ αύξηση προϋπολογισμού (220,000 ευρώ αντί 180,000 πέρυσι),ενώ θα ξεχώριζα και το κομμάτι για τις ρήτρες μη διαθεσιμότητας των μηχανημάτων (πάντα από τα κρισιμότερα σημεία για τη λειτουργία).

 

Όποιος έχει όρεξη και χρόνο για διάβασμα, μπορεί να ψάξει εδώ. https://www.etad.gr/files/repository.php?file=20191128123556_862242

Αν έχει και λεφτά και τεχνογνωσία, μπορεί να κάνει και προσφορά.

  • Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρατάει κάποιος αρχείο για το ποια ημερομηνία ειναι το νωρίτερο που έχει ανοίξει για σκι το ΧΚΠ; Πρώτη βδομάδα Δεκεμβρίου;

Έχει ανοίξει και Νοέμβρη..........

  • Like 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσημη λειτουργία το νωρίτερο που θυμάμαι είναι πρώτη εβδομάδα Δεκέμβρη.

Έχουν υπάρξει χρονίες που μπορούσες να κάνεις και από μέσα Νοέμβρη, με τις φώκιες.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει ανοίξει και Νοέμβρη..........

 

Εκείνη την χρονιά τα Χριστούγεννα έμεινε κλειστό λόγω βροχοπτώσεων.... Μιλάμε για νάϊντις.

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρατάει κάποιος αρχείο για το ποια ημερομηνία ειναι το νωρίτερο που έχει ανοίξει για σκι το ΧΚΠ; Πρώτη βδομάδα Δεκεμβρίου;

Το ΧΚΠ έχει τύχει να ξεκινήσει τέλη Νοεμβρίου για βόλτα (όχι σκί).Σπανίως έχει ξεκινήσει για χιονοδρομία προ 15/12 χωρίς αυτό να εξασφαλίζει μια καλή συνέχεια χιονοδρομικά και οικονομικά όπως προανέφερε και ο mil.

 

Στην συννημένη φωτό φαίνεται η προσέλευση χιονοδρόμων για όλους τους Δεκεμβρίους από 1983-2019,

το οποίο αποτελεί μια ένδειξη της εξέλιξης της χιονοκάλυψης του ΧΚΠ μήνα Δεκέβριο τα τελευταία 36 χρόνια.

 

Πάντως ξεχωρίζουν ως οι καλύτεροι Δεκέμβριοι οι των χρόνων 1988, 1990,1997,1998, 2002,2007,2018....

7 "καλοί" Δεκέμβριοι σε 36 χρόνια (περίπου 1 στους 5)..

 

Προσωπικά πιστεύω ότι το ΧΚΠ πρέπει να στοχεύει στην (χαλαρή) έναρξη λειτουργίας του τέλη Νοεμβρίου- Αρχές Δεκεμβρίου,

όχι τόσο για την εξυπηρέτηση πελατών, οι οποίοι άλλωστε προκύπτουν μετά την 15-20/12,

όσο για το "ροντάρισμα" του ΧΚΠ

π.χ εκπαίδευση προσωπικού, εξάσκηση, βελτιστοποίηση ταμείων-πληροφοριών-αφετηριών κ.λ, βελτίωση αξιοπιστίας - εικόνας-ενημέρωσης ΧΚ κ.λπ,

ώστε να είναι έτοιμο για 100-110% λειτουργία μετά τις 15-20/12 χωρίς προβλήματα τελευταίας στιγμής που βλάπτουν ασφάλεια-οικονομία-εικόνα ΧΚΠ

post-280-0-38511300-1575286360_thumb.jpg

Edited by PanosDrivas
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι κάθε φθινόπωρο η εταδ κάνει άσκηση ....

πόσο αργότερα μπορεί να ξεκινήσει την προετοιμασία της για την χειμωνιάτικη λειτουργία του ΧΚΠ.

(και φέτος υποψιάζομαι σιγά-σιγά να μπαλώνονται με την γνωστή προχειρότητα όλα τα μέτωπα...προσωπικό, αναβατήρες,ενημέρωση,ταμεία, διάστρωση, επισιτιστικά...να δούμε τι θα γίνει με τον εκχιονισμό των δρόμων που υποτίθεται ότι ανέλαβαν οι καθ'ύλην αρμόδιοι ΟΤΑ)

 

Η διοίκηση της πάντως ομοφωνεί στην αύξηση των αμοιβών της, όντας ουσιαστική ανεξέλεγκτη στην αποτελεσματικότητα της

 

Θύμα ολοένα και μεγαλύτερο.... όχι μόνο ο πελάτης του ΧΚΠ αλλά και ο Έλληνας φορολογούμενος πολίτης

 

2019 09 ΕΤΑΔΟικονομικέςκαταστάσεις2018final.pdf

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι κάθε φθινόπωρο η εταδ κάνει άσκηση ....

Θύμα ολοένα και μεγαλύτερο.... όχι μόνο ο πελάτης του ΧΚΠ αλλά και ο Έλληνας φορολογούμενος πολίτης

 

Χρόνο βρήκε για να διαθέσει εκπτωτικά εισιτήρια ......... αλλά χρόνο να μας ανακοινώσει το πως προέκυψαν δεν θέλει να ενημερώσει

Θα επιμένω στο θέμα !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η προχειρότητα, εν ελλαδι, είναι και αντιλαμβάνεται σαν ένα είδος μείγματος ανάμεσα από αρετή και εξυπνάδα κύριοι !!

Απορώ που τρώγεστε και γκρινιάζετε κάθε φορά που συμβαίνει το ...αναμενόμενο ?!?

Τι είναι δηλαδή η εταδ, εμαδ,σκαταδ, whatever ? Δεν αποτελείται από προικισμένους Έλληνες πολίτες ?

Αν δεν φτύσετε πρώτα από όλα τον καθρέφτη δεν υπάρχει λύσις !!

Εχμ...με το συμπάθειο, αλλά είστε άξιοι της μοίρας σας !

καλημερα ! :hi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι. Κάνει και σκι ο νέος Πρόεδρος. Καλός είναι αλλά για φέτος είναι ήδη χαμένη η χρονιά, απλα θα παλέψουν να μην είναι τόσο χάλια.

 

18 του μήνα ξεκινάμε για καφέ και βλέπουμε αν 22 μπορεί να ανοίξει για σκι.

 

Δεν έχει κανένας την παραμικρή ιδέα ποια λιφτ, πόσες ώρες και ποιες μέρες θα δουλεύουν. Επίσης κανένας δεν ξέρει πότε και με πόσα ρατράκ θα πατάνε πίστες και πόσοι άνθρωποι που έχουν ξαναοδηγήσει ρατράκ.

 

Τέλος τώρα πάνε να μπαλώσουν το πάρκινγκ της Φτερόλλακας. Πολύ καλή ιδέα να ρίχνεις τσιμέντο Δεκέμβρη, εξασφαλίζεις ότι με τον πρώτο ήλιο συστολή διαστολή θα σκάσει και θα έχουμε πάλι κρατήρες.

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Αν δεν φτύσετε πρώτα από όλα τον καθρέφτη δεν υπάρχει λύσις !!

Εχμ...με το συμπάθειο, αλλά είστε άξιοι της μοίρας σας !

 

Εσύ γιατί δεν φτύνεις την μάπα σου στον καθρέφτη; Είσαι άξιος επειδή την έκανες; Τι σε κάνει ανώτερο, απο εμάς;

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ανάρτηση του giannis _ ski είναι περίεργα διατυπωμένη , ελπίζω ότι ο Γιάννης θα κάνει edit

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ γιατί δεν φτύνεις την μάπα σου στον καθρέφτη; Είσαι άξιος επειδή την έκανες; Τι σε κάνει ανώτερο, απο εμάς;

Έχω κι εγώ τους δικούς μου λόγους με φτύσω τον καθρέφτη φίλε Γρήγορη ! Do not worry about me !

Μόνο αυτό κράτησες από όσα έγραψα ?

 

PS. Φαντάσου, την εχω κάνει από το 1980 !! Συνειδητά !!

Edited by giannis-ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ανάρτηση του giannis _ ski είναι περίεργα διατυπωμένη , ελπίζω ότι ο Γιάννης θα κάνει edit

Να σε βοηθήσω !

Πες μου το προβληματάκι σου καλε μου άνθρωπε !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σε βοηθήσω !

Πες μου το προβληματάκι σου καλε μου άνθρωπε !

Καμία καλοσύνη .... άνθρωπε !

Έχω σταματήσει το φτύσιμο ,αυτό είναι το πρόβλημα μου

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να σταματήσουμε τα φτυσίματα και να δούμε πως μπορούμε να βάλουμε έστω και ένα μικρό, μικρούτσικο λιθαράκι για να βελτιωθεί έστω και ένα από τα χίλια στραβά της χιονοδρομίας στην Ελλάδα.

  • Like 6

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να σταματήσουμε τα φτυσίματα και να δούμε πως μπορούμε να βάλουμε έστω και ένα μικρό, μικρούτσικο λιθαράκι για να βελτιωθεί έστω και ένα από τα χίλια στραβά της χιονοδρομίας στην Ελλάδα.

Αν δεν αλλάξει ο τρόπος σκέψης και πράξης πάλι στα λόγια θα μείνει όλο αυτό Χρήστο !

Από τότε που ανακάλυψα το φόρουμ εδώ πέρα, παραδοσιακά λίγο πριν αρχίσει η σεζόν τρώγονται και κόπτονται ολοι

για την κατάντια των χιονοδρομικών και εξ´ αυτού και των παροχών από αυτά.

Αν δεν δώσετε πόνο εκεί που πρέπει ( με τα λόγια φυσικά!) δεν πρόκειται να εισπράξετε τίποτε, nothing, niente nichts!

Εγώ προσωπικά πάντως, δυσκολεύομαι, πλέον, να χαλάσω ενέργεια, χρόνο και χρήματα για να βοηθήσω να βελτιωθεί κάτι

γιατι, απλούστατα, δεν έχω εμπιστοσύνη πλέον σε κανέναν εκεί κάτω !

Είναι σαν να πετάς χρόνο, ενέργεια και χρήμα από το παράθυρο !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να σταματήσουμε τα φτυσίματα και να δούμε πως μπορούμε να βάλουμε έστω και ένα μικρό, μικρούτσικο λιθαράκι για να βελτιωθεί έστω και ένα από τα χίλια στραβά της χιονοδρομίας στην Ελλάδα.

 

Μπορουμε να στειλουμε μια επιστολη!!!!!!!!!!!!!!


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα έπρεπε να είχαμε στήλη και να μάθουμε για αυτήν την παράξενη κυκλοφορία των

εκπτωτικών εισιτηρίων , εκτός και εάν βολευτήκαμε με την έκπτωση και δεν θελουμε να τα σκαλίζουμε αλλά τότε δεν θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε για τα παρατράγουδα όταν ανακοινωθούν τα τιμολόγια 19/20

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...