Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Μπράβο που άνοιξε και ο Ηρακλής και πάνε και για άνοιγμα 6 και συνδετικό. Μια φανταστική μέρα για σκι.

 

attachicon.gifimage.jpg

 

Να αναρωτηθούμε γιατί δεν πήγε σχεδόν κανένας πελάτης?

 

 

 

Μην ξεχνάμε δυο βασικά πράγματα

1. Είναι μια εργάσιμη ημέρα και μάλιστα μετά από διακοπές άρα δύσκολο για επιπλέον άδεια.

2. Έχει προηγηθεί πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ ΓΙΑ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ

Ακόμα σκι πάμε για διασκέδαση όποτε θελουμε μια σχετικά ασφαλή πρόβλεψη για τις καιρικές συνθήκες

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι οτι μας ξενερωσε το χιονοδρομικο την προιγουμενη φορα που το επισκευτικαμε ειναι και αυτος ενας λογος....

Edited by Hellbent
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Να αναρωτηθούμε γιατί δεν πήγε σχεδόν κανένας πελάτης?

 

 

 

 

To 90% πρεπει να δουλέψει κιολας για να βιοποριστει

  • Like 5

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To 90% πρεπει να δουλέψει κιολας για να βιοποριστει

Και το υπόλοιπο 10% που να είναι ;

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι κανεις πανω;

Παλευεται το κρυο/αερας;

Και το υπόλοιπο 10% που να είναι ;

 

Παρόν!!! Υπέρμετρα!!! Τώρα δεν μπορώ, θα ποστάρω μετά!!! Τώρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 4

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λιώσε και για μας αντιπρόεδρε. Και δες την φοβερή σήμανση ορίων πιστών. Όσο σκέφτομαι ότι στα Καλάβρυτα εκφράστηκε αυτό ορθά σαν παράπονο...

 

"Θεωρώ απαράδεκτο να ανοίγουν τη πίστα στις 10.30, και να βάζουν μετά σηματοδότηση σιγά σιγά. Και δεν εννοώ για τις σημάνσεις για τις πέτρες (που όντως έπεφταν συνέχεια). Μιλάω για τα όρια της πίστας. Ειδικά ενώ ήταν τόσο αλλαγμένη λόγω έλλειψης χιονιού, η οριοθέτηση έπρεπε να είναι στημένη πριν την ανοίξουν. Έκανα 2 καταβασιες και ακόμα δεν είχε ολοκληρωθεί... "

 

Στον Παρνασσό θα παρακαλάγαμε να τα έβαζαν έστω και αργά.

 

22% ανεργία, φοιτητές, πολλοί υποαπασχολούμενοι, άφθονοι ελεύθεροι επαγγελματίες που υπολειτουργούν ή έχουν ευελιξία, 22 μέρες άδεια τον χρόνο για όλους, 1000 όλες τις καθημερινές με ήλιο το 2013, όταν έχουν αργία τα σχολεία έχει 2000 καθημερινη. Συμφωνώ 7000 δεν θα έχει ποτέ καθημερινή. 2000 θα έχει άνετα όλη τη σεζόν ΑΝ δουλεύει καλά. Εχει 200 σήμερα?

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω τουλαχιστον 5 φιλους που δουλευουν και ειναι ταυτοχρονα σε αυτο το 22%................

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

22% ανεργία, Εγω οταν βγω στην ανεργια σιγουρα δεν θα πηγαινω χιονοδρομικο - θεωρω απιστευτο που το χρησιμοποιεις

 

φοιτητές, στο χαρτζηλικι δηλ

 

πολλοί υποαπασχολούμενοι, ΥΠΟ - απασχολουμενοι

 

άφθονοι ελεύθεροι επαγγελματίες που υπολειτουργούν ή έχουν ευελιξία, ΥΠΟ-λειτουργουν

 

22 μέρες άδεια τον χρόνο για όλους, Κάποιοι απο εμάς μετα βίας παιρνουν 10 μέρες στο σύνολο

 

1000 όλες τις καθημερινές με ήλιο το 2013, το 13 οκ

 

όταν έχουν αργία τα σχολεία έχει 2000 καθημερινη. όταν εχουν αργία τα σχολεία ψάχνουμε να βρούμε τι θα κάνουμε τα παιδια όχι τι θα κάνουμε εμείς

 

 


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, δεν εχω την παραμικρή διάθεση να τσακωθώ μαζί σου ούτε να ειρωνευτώ

 

Γράφω απλά τη γνώμη μου


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

έχω βάλει στο μάτι ενα μικρό χιονοδρομικο στην ιταλία και παρακολουθω απο την panomax την κίνηση του κόσμου τις καθημερινές και τα σκ για να βγάλω συμπερασμα αν μπορώ/αξίζει και πότε να πάω.

 

Είναι το τέλειο χιονοδρομικο το οποίο εχει άψογο website, καινουργια λιφτ, σήμανση, αψογα στρωμενες πιστες, επιλογές για φαγητο, ποτο, ξενοδοχεια, ενοικιάσεις (ολα αυτα μέσω website), διαφήμιση, ski bus απο μιλάνο, ΤΕΛΕΙΑ οργανωση σε όλα όπως και στην λειτουργία του (απο όσο βλέπω καθημερινα).

 

Τα κάνει ΟΛΑ σωστα!

 

Σε πληροφορώ ότι το σκ ειναι χειρότερο απο το ΧΚΠ σε ουρές και σήμερα που το χαζευω απο το πρωι ΑΔΕΙΟ


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

και η ερωτηση για τους ειδημονες

 

ποτε θα βρουμε καλυτερα πατημενες πιστες ?

 

Πεμπτη ή Παρασκευη ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόψεις ανταλλάζουμε καλέ

 

Παιδιά το έχουμε ξανασυζητήσει. Κάποιοι λίγοι από τους άνεργους μπορούν να πάνε, κάποιοι λίγοι από τους εργαζόμενους, κάποιοι λίγοι από τους φοιτητές, κάποιοι λίγοι από τους ελεύθερους επαγγελματίες και όλοι μαζί πήγαν και θα ξαναπάνε 1000+ κάθε καλή καθημερινή. Η απόδειξη είναι ότι όποτε έχουν αργία τα σχολεία γεμίζει 2000 το βουνό. Άρα όσοι έχουν παιδιά κάποιες μέρες μπορούν κλπκλπ

έχω βάλει στο μάτι ενα μικρό χιονοδρομικο στην ιταλία και παρακολουθω απο την panomax την κίνηση του κόσμου τις καθημερινές και τα σκ για να βγάλω συμπερασμα αν μπορώ/αξίζει και πότε να πάω.

 

Μήπως αυτό το χιονοδρομικό στην Ιταλία έχει κάτι άλλα υπέροχα/τεράστια ανταγωνιστικά χιονοδρομικά δίπλα του που "ρουφάνε" τον κόσμο? Άραγε για 5.000.000 κόσμο που έχει η Αθήνα με μόνο ΧΚΠ και ΧΚΚ σαν επιλογές μήπως δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη?

 

Αν ψάχνεις πότε να πας σημαίνει ότι και εσύ θα πάς κάποιες καθημερινές με άδεια, άρα μπορείς απλά δεν θες να πας ΧΚΠ. Εκτός αν μιλάς να πας σκ.

 

Σε πολλά σημεία των Άλπεων όσο κόσμο έχει τα σκ έχει και τις καθημερινές. Φυσικά αυτά που είναι κοντά στα αστικά κέντρα τα σκ πήζουν αλλά δεν νομίζω να βρεις πολλούς Ευρωπαίους να σου πουν ότι πήγαν μόνο Σαββατοκύριακα για σκι όλη τη σεζόν κάθε σεζόν. Θα πάνε και κάποιες εργάσιμες είτε με άδεια είτε με τις σπαστές αργίες μέσα στον χειμώνα που έχουν.

 

Και οι δυο μέρες μοιάζουν καλοπιστοπατημενοειδείς από καιρό. Παρασκευή θα ανέβει η θερμοκρασία οπότε πιθανότατα Πέμπτη να είναι καλύτερο το χιόνι στη διάρκεια της μέρας. Από Σάββατο και μετά ίσως αρχίσουν τα παγωματάκια/μαλακώματα. Φυσικά εξαρτάται πως και τι όρεξη θα πατήσουν. Αυτό που είδαμε τα Χριστούγεννα είναι κάποιες πίστες να είναι εξαιρετικές και κάποιες κλάφτα Χαράλαμπε. Πιθανότατα έδωσαν προσοχή στις κεντρικές.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

και η ερωτηση για τους ειδημονες

 

ποτε θα βρουμε καλυτερα πατημενες πιστες ?

 

Πεμπτη ή Παρασκευη ?

Αυτή είναι εύκολη ερώτηση.

Η δύσκολη ερώτηση είναι, ανέβα αύριο ή την Πέμπτη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτη ειναι η δυσκολη ερωτηση / απορια :dizzy:

 


Φυσικά εξαρτάται πως και τι όρεξη θα πατήσουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλεπω ηρακλη κλειστο.... στο site του ΧΚΠ.......Ινιοχο ανοιχτο ... μονο για καφε ???

Θα μας παρουν την καρτα αν παμε να κατεβουμε ? δεν ισχυει το κατεβαινω με δικη μου ευθηνη ??

Ερωτηματα :P

Edited by Hellbent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλεπω ηρακλη κλειστο.... στο site του ΧΚΠ.......Ινιοχο ανοιχτο ... μονο για καφε ???

Θα μας παρουν την καρτα αν παμε να κατεβουμε ? δεν ισχυει το κατεβαινω με δικη μου ευθηνη ??

Ερωτηματα :P

Τα χιονοδρομικά πεδία δεν είναι κλειστοί ιδιωτικοί χώροι. Παρόμοια λογική με τις παραλίες, όπου θεωρητικά και εξαιρώντας τραμπουκισμό από μπράβους, μπορείς να απλώσεις ψάθα ανάμεσα στις ξαπλώστρες. Βέβαια για ατυχήματα και όχληση λειτουργίας χιονοδρομικού μπορούν να σε κυνηγήσουν ως ένα βαθμό.

Βέβαια, το να μη σου επιτρέπουν να έχεις μαζί σου στην καμπίνα συγκεκριμένα αντικείμενα (πχ πέδιλα?) είναι στην ευχέρειά τους.

Τα παραπάνω είναι απλα προσωπικές ερμηνείες και όχι νομικές συμβουλές, για τις οποίες έχουμε πιο αρμόδιους

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλεπω ηρακλη κλειστο.... στο site του ΧΚΠ.......Ινιοχο ανοιχτο ... μονο για καφε ???

Θα μας παρουν την καρτα αν παμε να κατεβουμε ? δεν ισχυει το κατεβαινω με δικη μου ευθηνη ??

Ερωτηματα :P

Δεν έμεινε τίποτα Κωστα μέχρι προχτές, το φύσηξε το χιόνι. Ήθελε πάνω από 50 μέτρα περπάτημα και αμφιβάλλω αν άλλαξε πολύ την κατασταση το χτεσινό χιονι.

 

Το ΧΚΠ λέει: οποία πίστα είναι κλειστή, απαγορεύεται και το εκτός εκεί. Μόλις ανοίξει η πίστα επιτρέπεται και το εκτός. έχει κάποια λογική αλλά αν το συνθέσεις με το δικιά μας ευθύνη ούτως η άλλως το εκτός βγάζουμε ένα υπέροχο εντελώς παράλογο αχταρμα.

 

Φυσικά όσοι πληρώσαμε τη κάρτα μας δικιά μας ευθύνη έχουμε κάθε δίκιο να ζητάμε να κατέβουμε όπου μας κεφαρει. Αν ειμασταν Γαλλία πχ με δάσκαλο (ENSA) υποχρεωτικά και πας.

 

Επειδή εδώ είναι Ουγκάντα οπότε συμφέρει το χιονοδρομικό είναι ο Παράδεισος του εκτός πίστας "ελάτε όλοι powder"και οπότε δεν το συμφέρει "απαγορεύεται το εκτός πιστας"

 

Με τα μέσα που έχουν η απαγόρευση είναι μονόδρομος. Φτερολλακα περιφερειακή και τυριας είναι αδύνατον να ελεγχθουν.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έβγαλε κανείς κάρτα (υψηλής περιόδου) από το site του ΧΚΠ?

 

Ρωτώ διότι έβγαλα Παρασκευή 3/1/20 μία κάρτα που χρησιμοποίησα το Σάββατο 4/1/20 και, μόλις τώρα, πρόσεξα ότι η χρέωση στην κάρτα μου είναι 40 ευρώ (ολογράφως σαράντα) και όχι 30.


Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλεπω ηρακλη κλειστο.... στο site του ΧΚΠ.......Ινιοχο ανοιχτο ... μονο για καφε ???

Θα μας παρουν την καρτα αν παμε να κατεβουμε ? δεν ισχυει το κατεβαινω με δικη μου ευθηνη ??

Ερωτηματα :P

Όχι, δεν ισχύει. Αν πάθεις κάτι, το ΧΚΠ έχει νομική υποχρέωση να σε κατεβάσει σε ασφαλές σημείο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν παθει καποιος κατι που ανεβαινει με φωκιες τι ισχυει... ??

Edited by Hellbent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα σε σώσουν όπως θα σε έσωζαν αν έχεις ανέβει με τα πόδια χωρίς χρήση λιφτ. Θεωρητικά θα μπορούσαν να ζητήσουν λεφτά αλλά ξέρω το ΧΚΠ και λογικά κανένα ΧΚ δεν το έχει κάνει.

Το ίδιο θα σου πουν και για το έκτος πίστας με πληρωμένη χρήση αναβατήρων

Μια ωραία γκρι κατάσταση όπως μας συμφέρει


Αν ισχύει απίθανη πικρά αύριο με κλειστο Ηρακλή και καλή πικρά σήμερα που δεν άνοιξαν ποτέ 6 Ερμής να χαρεί ο κόσμος από Κελλάρια την 7.

 

Στο facebook του ΧΚΠ διάβασα αυτό

Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού Haris Kokosalakis Ευχαριστουμε πολύ για τα καλά σας λόγια! Δυστυχώς η 6, η Σαχάρα και ο Οδυσσέας δεν έχουν χιόνι για ασφαλή χιονοδρομία

Δεν γκρινιάζω, απλά μερικές πληροφορίες μεταφέρω. Σαχάρα προχτές. Αν έβγαλε 1,5 μέτρο χιόνι σε μια μέρα είμαστε πολύ άτυχοι.

post-6-0-34952000-1578427424_thumb.png
post-6-0-60640400-1578427440_thumb.png
post-6-0-53576900-1578427461_thumb.png
post-6-0-89153700-1578427479_thumb.png

Και στον Οδυσσέα (δρόμος + παλιό κατέβασμα συνδετικού) μια χαρά χιόνι το έλεγες για να ανοίξει η πίστα αλλά που να φανταζόμουν ότι έπρεπε να έχω ανοιχτή κάμερα και στον δρόμο οπότε δεν μπορώ να το αποδείξω.
post-6-0-01722900-1578427913_thumb.png
post-6-0-30198900-1578427933_thumb.png

 

post-6-0-38142000-1578427749_thumb.png

post-6-0-38704100-1578427772_thumb.png

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα σας διαβάσω μετά, αν αντέξω. Να σας πω ότι μια ανέλπιστα καλή μέρα βγήκε σήμερα. Αναστολή μέχρι τις 9:45. Αέρα αρκετό αλλά όχι πολύ, και κρύο μέχρι που βγήκε ο ήλιος κατά τις 12. Μετά τέλεια.

 

Το χιόνι πολύ καλό αλλά και πολύ φυσιμενο. Μέσα πέτρα δύσκολο να βρεις αλλά όπου υπάρχει καμπούρα λιγότερο από πριν Τρις μέρες από ότι έλεγε ο Vro. Πολλά ανεμοσουρια. Κάτω από καρέκλες Ηρακλή φανταστικά όπως έβρισκες και κάποιες καλές γραμμές στον Ηρακλή που ήταν απάτητος και προς Οδυσσέα. Η τραβέρσα έβγαινε μόνο πολύ χαμηλά!!!

 

Πάτημα δεν νομίζω ότι γινόταν κάτι καλύτερο με τα μηχανήματα που έχουν και το πως έχουν μεταφερθεί οι όγκοι χιονιού.

 

Αυτογκόλ που έδιναν κλειστό τον Ηρακλή αντί για θα το παλέψουμε, μπράβο που τον έδωσαν. Αύριο κλειστός ενώ ανοίγουμε ερμη και 6 αλλά όχι για σκι, είναι πάλι κάπως. Ελπίζουμε αύριο να κάνουν πάλι το σωστό.

 

Χιονοδρομικό prive!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 6

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...