Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Βρέθηκε τελικά η μάσκα σου φίλε ?

 

Όχι, Γιάννη, δυστυχώς.

 

Προς το παρόν έχω κάποιες δανεικές μάσκες από φίλους, τους οποίους κι ευχαριστώ πολύ.

 

(Όπως έλεγε και ο James Hunt στον Niki Lauda στην σχετική ταινία: "που και που βοηθάει να σε συμπαθούν οι άλλοι".)

  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαββάτο(18/1) ιδανική λιακάδα...ελάχιστος κόσμος/ουρές ..μάλλον φοβήθηκαν από τον καιρό της Αθήνας (βροχή) και τα forecast...παγωνιά και ισχυρό ΒΑ αεράκι...

 

Κυριακή Συννεφιά ...περίπου η ίδια κατάσταση...όσοι ήθελαν χιονοδρομία την απόλαυσαν...όσοι δεν ήθελαν γκρίνιαζαν για πέτρες ή για αέρα ή για κρύο (τέτοιες μέρες δικαιολογημένα προτιμούνται οι καμπίνες από τις καρέκλες βλ. ουρά καμπίνα Βάκχου)....κλπ κλπ

 

Δευτέρα (20/1) ..."η χαρά του απρόβλεπτου και του μη ελεγχόμενου παρά την προσπάθεια /λαχτάρα του ανθρώπου για το αντίθετο" δηλ. η χαρά του βουνού .....

 

πρωί ομίχλη, αέρας...παγωνιά....μετά τις 12.00 λιακάδα (ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μας), ιδανική (βλέπε λιθοτριψία+χιονοπαγίδες) πίστα Περικλή (πούδρα πάνω από σκληρή παγωμένη πίστα)...

 

Ξεπάγιασα ως αφέτης των αγώνων (εθελοντής ΣΑΧΟΠΠ-συγχωριανών μου) στην κορυφή Βάκχου, στην σκιά του Γεροντόβραχου, και τις 3 μέρες ....με "έσωσε" από το κρυολόγημα (χωρίς καθόλου φάρμακα) μια βουτιά στα "ψωρονέρια Δαμάστας" (αλλό ένα δυνατό συγκριτικό πλεονέκτημα ΧΚΠ).

Πολύ ωραία πίστα (ομαλή, πλατιά, επίπεδη με ενδιαφέρουσα κλίση ) το απότομο του Βάκχου όπως διαμορφώθηκε το 2014 με την ευκαιρία της εγκατάστασης του νέου Βάκχου...ειδικά όταν "κουμπώνει" το μονοκόμματη πίστα Αφροδίτη- Βάκχου (ικανοποιητικότατη και πίστα Αφροδίτη μέσα στο ρέμα)

 

καλή βδομάδα και καλή συνέχεια....αργά (μάλλον) η γρήγορα θα γεμίσει το βουνό από χιόνι το οποίο σύντομα θα το έχει ζωτική ανάγκη

Edited by PanosDrivas
  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σεφτέ για φετος σημερα.

Οτι ήτανε ανοικτό δούλευε μια χαρά και ο αρκετός κοσμος νομιζω για καθημερινή ευχαριστήθηκε.καιρος υπέροχος με μια λιακάδα νααααα πάνω απο τα κεφάλια μας όλη την ημέρα και χιονι πολυ καλύτερο απο οτι περίμενα να συναντήσω.κραταγε πολυ καλα ακόμα και μέχρι τις 14:30 που φύγαμε αν και ενταξει εννοείται οτι θέλει χιονι το βουνό.πετρες ειχε σε κάποια σημεία αλλα υπήρχε σήμανση παντού.

Πολυ καλη εντύπωση ο χειριστής στο πιατάκι που με υπομονή και καλη διάθεση βοηθάγε την ανιψουλα μου που ειναι σε επίπεδο αρχαριου.

Χωρις να θελω να μειώσω τα ski buddies μου το να κανεις αυτο που αγαπάς με παιδάκια εχει την δίκη του γλυκα!!!

Παμε τωρα για τα καλυτερα που...ήρθανε!!!

  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή όλοι μας έχουμε άποψη σχετικά με λουράκι, κράνος κλπ (και πολύ καλά κάνουμε και τις συζητάμε κλπ) το γεγονός είναι ότι όποιος χρησιμοποιεί τις εγκαταστάσεις ενός ΧΚ πρέπει να τηρεί τους όρους χρήσεων του είτε συμφωνεί με αυτούς είτε όχι.

Όσον αφορά το ΧΚΠ ο κανονισμός του λέει:

"Οι χιονοδρόµοι υποχρεούνται να έχουν στα πέδιλα «σκι στοπ», οι δε snowboarders να έχουν τοποθετήσει το ειδικό λουρί ασφαλείας. Οι χιονοδρόµοι πρέπει να κινούνται εντός των ορίων των πιστών. Μόνο αυτές ελέγχονται από το προσωπικό ασφαλείας. Η χρήση του κράνους είναι απαραίτητη."

 

Συνεπώς όποιος δεν φοράει κράνος (και οι snowboarders και λουράκι) να του αφαιρείται η κάρτα.

Edited by Powder Sucks
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιά είναι η κατάσταση πάνω από άποψη πετρών;

Πρακτικά μιλάμε καθαρά από πέτρες μόνο για Περικλή ή μέχρι 1950;

Υπάρχει περίπτωση για αύριο και το σκέφτομαι αν αξίζει


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιά είναι η κατάσταση πάνω από άποψη πετρών;

Πρακτικά μιλάμε καθαρά από πέτρες μόνο για Περικλή ή μέχρι 1950;

Υπάρχει περίπτωση για αύριο και το σκέφτομαι αν αξίζει

Μια χαρά είναι και μέχρι το 1950 με την απαιτούμενη προσοχή στις ακρες.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιά είναι η κατάσταση πάνω από άποψη πετρών;

Πρακτικά μιλάμε καθαρά από πέτρες μόνο για Περικλή ή μέχρι 1950;

Υπάρχει περίπτωση για αύριο και το σκέφτομαι αν αξίζει

αξιζει φιλε ανεβα
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1750 κόπηκε;

Χωρίς να το κατέβω εχθές, φοβούμενος του τι θα συναντήσω, από την καμπίνα μια χαρά φαινόταν.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το 1750 κόπηκε;

Το τελευταία κομμάτι είναι δραμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρασκευή, Κελάρια:

  • πολύ καλή ποιότητα χιονιού
  • πολύ καλή διάστρωση
  • πέτρες σχεδόν καθόλου (εκτός από Αφροδίτη σε 2 σημεία χαμηλά, και τέρμα Τηλέμαχου που η σήμανση σε στέλνει με παράκαμψη Περικλή)
  • πολύ καλή σήμανση

Κυριακή, καθώς ο ΜΙΚ μας δίνει τις μετεωρολογικές του...ευλογίες, αξίζει η ανάβαση για όσους μπορούν να συμβιβαστούν( ;) ) με Κελάρια και traffic.

 

Υ.Γ. Πολύ εξυπηρετικός ο χειριστής στον Περικλή με τους αρχάριους, όπως πρέπει να είναι ένας επαγγελματίας. Του το είπα κιόλας (να λέμε και τα καλά και όχι μόνο γκρίνιες)

Edited by itiotis
  • Like 5

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχα και σήμερα και ευτυχώς εντελώς άδειο, ούρα 3 λεπτά Μαξ. Ποιοτικοτατο χιόνι καλό χειμωνιάτικο

 

Κοιτώντας τριγύρω μου απορώ με το πόσο άλλαξε το χιονοδρομικό σε δύο βδομάδες και πόσο πρέπει να μας αποζημιώσουν γιατί τη Πρωτοχρονιά μας έβαλαν να κινδυνεύουμε και μας στέρησαν πολλά χιλιόμετρα σκι

 

Φυσικά ακόμα υπάρχουν εγκληματα εναντίον της χιονοδρομιας αλλά η αλήθεια είναι ότι μοιάζει κάπως με χιονοδομικο τώρα

 

Ευτυχώς που δε χιόνισε βέβαια γιατί δεν έχουν τα μέσα να δουλέψουν κι άλλα λιφτ

 

Ευχαριστούμε που δεν ανεβαίνετε αν δεν έχει 6 μέτρα χιόνι και προτιμάτε την ταλαιπωρία με τη μισή Αθήνα ταυτόχρονα να θέλει να κάνει σκι

 

Ναι αύριο λογικά τα προλαβαίνουμε

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ και επ' αυξάνω !!!

προσωπικά από όσες φορές έχω κάνει φέτος έκανα το καλύτερο σκι.

από τις 08:30 ποιοτικότατο χιόνι και στρώσιμο πάρα πολύ καλό.

 

Μιχάλη νομίζω ότι σε είδα κάποια στιγμή στον περικλή κατά τις 2-2:30 , κοντά στο lift να περιμένεις ? με μπλέ ρουχισμό...

δεν ήμουν σίιγουρος για να γνωριζόμασταν.

 

ααααα....... έγραψα Περικλής δούλευε συνέχεια !!!!! και στρώσιμο αεροδρόμιο !!!

 

και κάτι άλλο που πήγαν οι πετρούλες του προηγούμενου Σαββάτου ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κελάρια:

  • πολύ καλή ποιότητα χιονιού
  • πολύ καλή διάστρωση
  • πέτρες σχεδόν καθόλου (εκτός από Αφροδίτη σε 2 σημεία χαμηλά, και τέρμα Τηλέμαχου που η σήμανση σε στέλνει με παράκαμψη Περικλή)
  • πολύ καλή σήμανση

 

Υ.Γ. Πολύ εξυπηρετικός ο χειριστής στον Περικλή με τους αρχάριους, όπως πρέπει να είναι ένας επαγγελματίας. Του το είπα κιόλας (να λέμε και τα καλά και όχι μόνο γκρίνιες)

 

και πολύ καλό παιδί !!!!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ευχαριστούμε που δεν ανεβαίνετε αν δεν έχει 6 μέτρα χιόνι και προτιμάτε την ταλαιπωρία με τη μισή Αθήνα ταυτόχρονα να θέλει να κάνει σκι

 

 

.....μην τους ξυπνάς !!!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη νομίζω ότι σε είδα κάποια στιγμή στον περικλή κατά τις 2-2:30 , κοντά στο lift να περιμένεις ? με μπλέ ρουχισμό...

δεν ήμουν σίιγουρος για να γνωριζόμασταν.

 

ααααα....... έγραψα Περικλής δούλευε συνέχεια !!!!! και στρώσιμο αεροδρόμιο !!!

 

και κάτι άλλο που πήγαν οι πετρούλες του προηγούμενου Σαββάτου ?

Μπα...δε πήρα καθόλου Περικλή. Φουλ ηρακλοβακχους

 

Ο Περικλής χάλασε 4 φορές σήμερα, δούλεψε περίπου το 70/100 της μέρας(τα μετραω για το στοίχημα, πχ η 14 δεν έχει πιάσει 30/100 καθολου φέτος)

 

Απλά μετέφεραν χιόνι και σημάδεψαν τις πετρες. Είναι ένας από τους λόγους που γράφω ότι άρχισε να μοιάζει με χιονοδρομικό και πόσο τσάμπα δεν απολαύσαμε σκι, φάγαμε πέτρα και κινδυνεψαμε τη Πρωτοχρονιά.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη νομίζω ότι σε είδα κάποια στιγμή στον περικλή κατά τις 2-2:30 , κοντά στο lift να περιμένεις ? με μπλέ ρουχισμό...

δεν ήμουν σίιγουρος για να γνωριζόμασταν.

 

ααααα....... έγραψα Περικλής δούλευε συνέχεια !!!!! και στρώσιμο αεροδρόμιο !!!

 

και κάτι άλλο που πήγαν οι πετρούλες του προηγούμενου Σαββάτου ?

Μπα...δε πήρα καθόλου Περικλή. Φουλ ηρακλοβακχους

 

Ο Περικλής χάλασε 4 φορές σήμερα, δούλεψε περίπου το 70/100 της μέρας(τα μετραω για το στοίχημα, πχ η 14 δεν έχει πιάσει 30/100 καθολου φέτος)

 

Απλά μετέφεραν χιόνι και σημάδεψαν τις πετρες. Είναι ένας από τους λόγους που γράφω ότι άρχισε να μοιάζει με χιονοδρομικό και πόσο τσάμπα δεν απολαύσαμε σκι, φάγαμε πέτρα και κινδυνεψαμε τη Πρωτοχρονιά.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

MIK το προτεινεις για αυριο ; Πως ηταν Ηρακλοβακχοι απο πετρες και ποιοτητα χιονιου; Κραταει χειμωνιατικο ωραιο η να φυλαξω τα κεφτα για το επομενο ΣΚ ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, πολύ καλή ποιότητα χειμωνιάτικο στυλ και πέτρες όλες σημαδεμένες. έχει κομμένες πίστες με κοτρώνα αλλά δεν το καταλαβαίνεις, έχουν κάνει καλή δουλειά.

 

Με καινούργια πέδιλα ανέβηκα, σεμνά και δεν θα βρεις πέτρα.

 

 

Νταμάρι μόνο το απότομο του Ηρακλή ως συνήθως το πρωί, μετά εφτιαξε. Έβγαλε και συμπαθητικό, εκπαιδευτικό ανοιξιάτικο εκτος προς το τέλος.

 

Δες τι έγραψαν και οι αλλοι


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άδειο και σήμερα με φανταστικο χιόνι σε ποιότητα. Άντε να πω καλό προς γουστάρω σκι όλη μέρα χιόνι μην υπερβάλλω.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαλάσε κάπως μετά τις 2 αλλά γενικά υπέροχη μέρα με πολλά χιλιόμετρα σκι

 

Το μέτωπο φαινόταν που έμπαινε, για να δούμε πως θα είναι μετα...

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντός τώρα από την κάμερα φαίνεται κάτι να ρίχνει.... Ειδωμεν αύριο οοοουυυυλοι απανου


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...