Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

 

 

 

 

Καλημεριζω την ομάδα.... δεν τολμώ να πω ακόμα καλό χειμώνα μιας και στην όμορφη χώρα μας έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για να δούμε άσπρη μέρα...... είναι όμως λογικό μέσα στον χαμό των ημερών λόγω Covid να έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πώς στο καλό θα δουλέψει το χιονοδρομικό φέτος..... ας υποθέσουμε λοιπόν ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε ένα δεύτερο lock down , ότι έχει χιονίσει και ότι όλα βαίνουν καλώς για το άνοιγμα.... ...                                                      Ο συνωστισμός λοιπόν τον οποίο ως γνωστόν πρέπει να αποφύγουμε είναι ίσως το κύριο χαρακτηριστικό του ΧΚΠ κυρίως τα ΣΚ..... Ας αρχίσουν λοιπόν οι ρητορικές ερωτήσεις:. Τι θα γίνει με τις τραγικές ουρές -συνωστισμο στα εκδοτήρια?               - Μέχρι πόσα άτομα θα μπαίνουμε στις καμπίνες, στο 4πλο, στο 6 πλο? εδώ γίνεται μάχη να γεμίζουν τα καρεκλακια.... φέτος όμως τί θα γίνει?                                                  - στον Αίολο όπου όπως γνωρίζουμε όλοι ως επί το πλείστον τον χρησιμοποιούν οι αρχάριοι θα επιτρέπονται δύο άτομα?             - τι θα γίνει με τις ατέλειωτες ουρές αναμονής στα λιφτ όπου είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον?                                                 - με το σαλέ / καταφύγιο τι θα γίνει? Θα επιβάλλουν μια μέγιστη χωρητικότητα? Και εαν ναι, πες ότι σε πιάνει χιονοθύελλα στο βουνό, ομίχλη ή οτιδήποτε άλλο.... τι θα σου πούνε? Δεν μπαίνεις μέσα γιατί θα υπερβούμε την μέγιστη χωρητικότητα?  Θα ισχύει τα 4 άτομα ανά τραπέζι? Σίγουρα η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική....το buff θεωρείται μάσκα?                                        Αυτές είναι μόνο μερικές εύλογες απορίες που μου ήρθαν έτσι πρόχειρα στο μυαλό....   Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι φέτος θα ζήσουμε σκηνές απείρου κάλλους στο ΧΚΠ......


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασε σε άλλο θέμα τι θα κάνουν αλλού:

https://www.snowclub.gr/forums/index.php?/topic/21509-Will-Ski-Resorts-Be-Open-This-Winter?#entry454482

Οτιδήποτε λιγότερο είναι για να κοροιδευόμαστε.

Εγώ πάντως δε βλέπω να ανοίγει τίποτα.
Κι αν ανοίξει με πιέσεις από Αράχωβα, θα ανοίξει όπως άνοιξαν τα νησιά και τώρα τρέχουμε και δε φτάνουμε.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/28/2020 at 3:12 PM, porfirio said:

 

 

 

 

Καλημεριζω την ομάδα.... δεν τολμώ να πω ακόμα καλό χειμώνα μιας και στην όμορφη χώρα μας έχουμε πολύ δρόμο ακόμα για να δούμε άσπρη μέρα...... είναι όμως λογικό μέσα στον χαμό των ημερών λόγω Covid να έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι πώς στο καλό θα δουλέψει το χιονοδρομικό φέτος..... ας υποθέσουμε λοιπόν ότι δεν θα αντιμετωπίσουμε ένα δεύτερο lock down , ότι έχει χιονίσει και ότι όλα βαίνουν καλώς για το άνοιγμα.... ...                                                      Ο συνωστισμός λοιπόν τον οποίο ως γνωστόν πρέπει να αποφύγουμε είναι ίσως το κύριο χαρακτηριστικό του ΧΚΠ κυρίως τα ΣΚ..... Ας αρχίσουν λοιπόν οι ρητορικές ερωτήσεις:. Τι θα γίνει με τις τραγικές ουρές -συνωστισμο στα εκδοτήρια?               - Μέχρι πόσα άτομα θα μπαίνουμε στις καμπίνες, στο 4πλο, στο 6 πλο? εδώ γίνεται μάχη να γεμίζουν τα καρεκλακια.... φέτος όμως τί θα γίνει?                                                  - στον Αίολο όπου όπως γνωρίζουμε όλοι ως επί το πλείστον τον χρησιμοποιούν οι αρχάριοι θα επιτρέπονται δύο άτομα?             - τι θα γίνει με τις ατέλειωτες ουρές αναμονής στα λιφτ όπου είμαστε ο ένας πάνω στον άλλον?                                                 - με το σαλέ / καταφύγιο τι θα γίνει? Θα επιβάλλουν μια μέγιστη χωρητικότητα? Και εαν ναι, πες ότι σε πιάνει χιονοθύελλα στο βουνό, ομίχλη ή οτιδήποτε άλλο.... τι θα σου πούνε? Δεν μπαίνεις μέσα γιατί θα υπερβούμε την μέγιστη χωρητικότητα?  Θα ισχύει τα 4 άτομα ανά τραπέζι? Σίγουρα η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική....το buff θεωρείται μάσκα?                                        Αυτές είναι μόνο μερικές εύλογες απορίες που μου ήρθαν έτσι πρόχειρα στο μυαλό....   Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι φέτος θα ζήσουμε σκηνές απείρου κάλλους στο ΧΚΠ......

Σπύρο όπως διαβάζουμε όσοι τέλος πάντων διαβάζουμε τι γίνεται στο εξωτερικό και τα μέτρα που παίρνονται λόγω πανδημίας το στοίχημα για το ΧΚΠ είναι πώς θα καταφέρει να μετατρέψει το κόσμο αργιας σε κόσμο καθημερινής. Διαβάζουμε για online έκδοση εισιτηρίων μέρες πρίν τύπου παράσταση στο Μέγαρο Αθηνών, για προτεραιότητα στους τακτικούς πελάτες κα. Εννοείται οτι θα πρέπει το χιονοδρομικό να είναι ολόκληρο ανοικτό αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν θα μπορέσουν να το διαχειριστούν στη πράξη.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ΧΚΠ πάντως δήλωσε ότι επεξεργάζεται τα σενάρια ασφαλούς λειτουργίας. Είναι στο χέρι του να αποδείξει ότι μπορεί. Το να προδικάζουμε όμως εμείς την αποτυχία δεν εξυπηρετεί νομίζω σε αυτή τη φάση.

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
52 minutes ago, PhaethonF1 said:

Το ΧΚΠ πάντως δήλωσε ότι επεξεργάζεται τα σενάρια ασφαλούς λειτουργίας. Είναι στο χέρι του να αποδείξει ότι μπορεί. Το να προδικάζουμε όμως εμείς την αποτυχία δεν εξυπηρετεί νομίζω σε αυτή τη φάση.

Εγώ ούτε προδικάζω, ούτε πολύ περισσότερο προκαταδικάζω.

Απλά πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι στο χέρι του του ΧΚΠ να επιβάλει μια ασφαλή λειτουργία.

Δεν μπορώ να φανταστώ να φορτώνει αυγό παρά αυγό και καρεκλάκι παρά καρεκλάκι. Ούτε έχει τη δυνατότητα να φορτώνει αποκλειτικά οικογένειες αλλιώς μόνος σου. Ούτε βλέπω να υπάρχει δυνατότητα για ασφαλή διαρίθμιση των ουρών. Ούτε στα καρεκλάκια ούτε καν στα πιατάκια. Είναι αντικειμενικά τα προβλήματα και είναι τέτοια που δεν μπορώ να σκεφτώ λύση πέρα από το "γαία πυρί μιχθήτω".

Edited by pka

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/29/2020 at 10:51 PM, maylo said:

Σπύρο όπως διαβάζουμε όσοι τέλος πάντων διαβάζουμε τι γίνεται στο εξωτερικό και τα μέτρα που παίρνονται λόγω πανδημίας το στοίχημα για το ΧΚΠ είναι πώς θα καταφέρει να μετατρέψει το κόσμο αργιας σε κόσμο καθημερινής. Διαβάζουμε για online έκδοση εισιτηρίων μέρες πρίν τύπου παράσταση στο Μέγαρο Αθηνών, για προτεραιότητα στους τακτικούς πελάτες κα. Εννοείται οτι θα πρέπει το χιονοδρομικό να είναι ολόκληρο ανοικτό αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι δεν θα μπορέσουν να το διαχειριστούν στη πράξη.

Αν μπορούσαμε να πηγαίνουμε καθημερινές (η πλειοψηφία αυτών που θέλουν να κάνουν σκι και όχι socializing στην Αράχωβα) θα πηγαίναμε μόνο καθημερινές. Δυστυχώς δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε ούτε τις κανονικές μας άδειες όλο το χρόνο!


LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, thanasissin said:

Αν μπορούσαμε να πηγαίνουμε καθημερινές (η πλειοψηφία αυτών που θέλουν να κάνουν σκι και όχι socializing στην Αράχωβα) θα πηγαίναμε μόνο καθημερινές. Δυστυχώς δεν προλαβαίνουμε να πάρουμε ούτε τις κανονικές μας άδειες όλο το χρόνο!

Εγω είπα οτι αν θέλουν να κάνουν κάτι το αποτελεσματικό θα πρεπει να μειωσουν την προσελευση των ΣΚ. Δεν είπα οτι πρέπει

να πηγαίνουμε καθημερινές

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με 17/17 ανοιχτά λιφτ το πρόβλημα μετριάζεται πολύ. Βέβαια, το ερώτημα είναι με τι κόσμο τελικά μπορείς να λειτουργήσεις, από άποψη αγοράς. Αυτό όμως έχει να κάνει και με την οικονομική κατάσταση. (Αναρωτιόταν ο επιχειρηματίας που άνοιξε το μαγαζί του τον Ιούνιο "πού είναι οι πελάτες". Δεν ξέρω ρε φίλε, που να είναι... σπίτι τους και κοιτάνε μήπως πάρουν κανένα επίδομα ίσα για το νοίκι τους και να τρώνε από τις καταθέσεις για τα υπόλοιπα, αφού δε μπορούν να βγάλουν λεφτά τους τελευταίους μήνες.)

Επίσης, η διαχείριση ουρών και εξυπηρέτησης σε σταθμούς είναι πολύ συγκεκριμένο επιστημονικό αντικείμενο (συγκοινωνιολόγου, operation research, βελτιστοποίηση και άλλα, αναλόγως το ειδικό θέμα). Το ότι δεν αξιοποιούνται οι αντίστοιχοι επαγγελματίες διαχρονικά είναι άλλο θέμα.

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, maylo said:

Εγω είπα οτι αν θέλουν να κάνουν κάτι το αποτελεσματικό θα πρεπει να μειωσουν την προσελευση των ΣΚ. Δεν είπα οτι πρέπει

να πηγαίνουμε καθημερινές

ο μοναδικός τρόπος να μειώσουν την προσελευση του Σαββατοκύριακου ειναι να τα ανοιξουν ολα (ΟΛΑ ομως) και να βγαλουν περιορισμένα ονλάιν εισητηρια και να μην εκδίδουν άλλα ότι και να γίνει. Ούτε επισκέπτες (μη χιονοδρόμοι) - ούτε καφέ - ουτε σουβλακια - ουτε παρτυ κ.ο.κ.

 

Επειδή δεν νομιζω το παραπάνω να γίνεται, είτε θα ανοιξει οπως οπως με αστείους περιορισμούς οι οποίοι δεν θα τηρουνται είτε δεν θα ανοιξει καθόλου. Μάλλον το πρώτο και ο καθένας θα πάρει την ατομική του ευθύνη!

 

 

Edited by thanasissin
  • Like 1

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς θα πρέπει να κάνουμε πολύ υπομονή ακόμα για να μάθουμε τι και πως. Καταρχάς αυτή τη στιγμή γράφετε για πρώτη φορά η μέθοδος "χιονοδρομικά κέντρα με Covid" παγκοσμίως, oι Αυστραλοί και οι Χιλιανοί κάνουν τα πειραματόζωα τώρα. Οπότε πρώτα θα γράψουν οι Άλπεις τις διαδικασίες, τις οποίες θα εφαρμόσουν (ελπίζουμε) και τα Ελληνικά Χιονοδρομικά, φυσικά ανάλογα με τα κέφια του Τσιόδρα και του Covid.

Για τον Παρνασσό και για τα άλλα Ελληνικά χκ όπως φωνάζουμε χρόνια θα έπρεπε να είναι απόλυτη προτεραιότητα η τόνωση των καθημερινών και φυσικά να λειτουργούν όλα τα λιφτ κάθε μέρα, αμέσως μετά την λήξη της κακοκαιρίας με γρήγορα ξεπαγώματα. ο Covid το κάνει πια και θέμα ασφάλειας, σκεφτείτε πόσους συνωστισμούς είχαμε κάθε μέρα που ξεπαγώνανε τα μισά λιφτ και κάθε καθημερινή με λιακάδα που δούλευε μόνο ο Βάκχος.

Γενικά νομίζω εμείς που είμαστε αρρωστημένοι με το σκι θα πάμε καθημερινές. Για Άλπεις χλωμό μας βλέπω οπότε αμέσως να οι 5 μέρες άδεια που έφαγες στις Άλπεις. Επίσης είναι πιθανό Σαββατοκύριακα με λιακάδα να μην πάμε από φόβο συνωστισμού.

Παρανοική εποχή ζούμε, μερικά παρανοικά μέτρα θα ήταν πχ max 2.000 κρατήσεις εισητηρίων για τα σκ/αργίες, 2 στον Ηρακλή, 3 στον Βάκχο, μόνο ίδιας οικογένειας ή που ήρθαν με κοινό αμάξι στις καμπίνες και πιάσε το αυγό και κούρευτο. Το σαλέ χλωμό το βλέπω...

Κορωνοιού και Τσιόδρα επιτρέπωντος ελπίζω το ΧΚΠ φέτος να βάλει μυαλό και να ανοίγει όλα τα λιφτ κάθε μέρα και γρήγορα.

 

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Hippo said:

 

Καμία αναφορά όμως από τη διοίκηση σε προσπάθεια (έστω) πλήρους λειτουργίας καθημερινά.

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι επίσημη ανακοίνωση της διοίκησης, αλλά πληροφόρηση του On Parnassos (πάντα εξαιρετικά πληροφορημένο) για πράγματα που είναι ισχυρά στο τραπέζι.

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ δύσκολα όπως και να το δεις.
Τι 4 τι 8 μέσα στη κλεισούρα του αυγού. Και μόνος σου να μπεις αν πριν δεν έχει απολυμανθεί όλα κρέμονται στη καλή τύχη.
Με τις ουρές θα δυσκολευτούν επίσης.
Και οι κάρτες τα σκ θα είναι με μέσον. Κάτι οι σχολές κάτι οι επαγγελματίες, τι μένει;
Και θα πω και κάτι μπας και το δει κανένας και κάνει κάτι.
Το αυγό μπορώ να το αποφύγω ανεβαίνοντας με τα πόδια. Άσε που με το τρελό σύστημα του Παρνασσού θα μπορούσαμε να ανεβαίνουμε από κάτω με καρεκλάκι. (Ορίστε που μέσω covid θα δικαιωθούν οι σχεδιαστές του).
Το σαλέ όμως είναι φρίκη. Ότι κανόνες και να βάλουν θα είναι σαν τους κανόνες στη Μύκονο.
Μήπως λοιπόν θα μπορούσε
1. να υπάρξει ένας σχεδιασμός με χωρίσματα που να ξεχωρίζει το σαλέ από τις τουαλετες; Γίνεται, πόρτες υπάρχουν. Για να αποφεύγει οποίος θέλει το σαλε.
2. Να καταργηθούν επιτέλους οι άθλιες ξαπλώστρες και στη θέση τους να μπουν πάγκοι για όσους θέλουν να αποφύγουν τη φάκα του σαλέ. Νομίζω ότι σε αυτή τη συγκυρία θα μπορούσε να μπει ένα μέτρο στη χρέωση των παντων. Αρκετά τόσα χρόνια.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει μια σειρά από διαθέσιμα μέτρα, που ήδη εφαρμόζονται αλλού στον κόσμο ή είναι πολύ ειδικά για τον Παρνασσό. Αν δεν γίνει προσπάθεια σε πολλά επίπεδα, θα καταλήξουμε να ρίξουμε ΟΛΟ το βάρος σε ένα (π.χ. περιορισμό συνολικών ατόμων), το οποίο ούτε αποτελεσματικό θα είναι από άποψη δημόσιας υγείας, αλλά θα κάνει και δυσανάλογη ζημιά στο χιονοδρομικό και τους επαγγελματίες.

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω να διαψευσθώ, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα επιλεγεί κάποια εύκολη, απλουστευτική λύση του τύπου "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι"

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, pka said:


1. να υπάρξει ένας σχεδιασμός με χωρίσματα που να ξεχωρίζει το σαλέ από τις τουαλετες; Γίνεται, πόρτες υπάρχουν. Για να αποφεύγει οποίος θέλει το σαλε.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

XA XA με βλεπω να τα κραταω μεχρι σκασμου :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O περιορισμός των ατόμων είναι κάτι που μπορεί και πρέπει να γίνει και θεωρώ ότι με το διαδύκτιο μπορεί να κλείνεις ηλεκτρονικά και μόλις συμπληρωθεί ο αριθμός των ατόμων να κλείνει.

Το πρόβλημα είναι όπως δουλεύει αυτός ο Παρνασσός, αν έχουν εκδώσει χ εισητήρια γιατί νομίζαν ότι θα δουλεύει όλο και πάμε πάνω και δουλεύουν μόνο Αίολος Περικλής τι κάνουμε?

Μην ξεχνάμε την σημασία του να ανοίξουν και το πάνω σαλέ 2250 στην αποφυγή συνωστισμού.

Φυσικά πάνω από όλα πρέπει να δουλεύουν όσα λιφτ έχει και όχι όπως δούλευε μέχρι πέρσι.

Σουρεάλ έτος το 2020, σουρεάλ σκι θα κάνουμε τη σεζόν 20-21. Ειδικά ο Λάππας.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3
  • Haha 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
O περιορισμός των ατόμων είναι κάτι που μπορεί και πρέπει να γίνει και θεωρώ ότι με το διαδύκτιο μπορεί να κλείνεις ηλεκτρονικά και μόλις συμπληρωθεί ο αριθμός των ατόμων να κλείνει.
Το πρόβλημα είναι όπως δουλεύει αυτός ο Παρνασσός, αν έχουν εκδώσει χ εισητήρια γιατί νομίζαν ότι θα δουλεύει όλο και πάμε πάνω και δουλεύουν μόνο Αίολος Περικλής τι κάνουμε?
Μην ξεχνάμε την σημασία του να ανοίξουν και το πάνω σαλέ 2250 στην αποφυγή συνωστισμού.
Φυσικά πάνω από όλα πρέπει να δουλεύουν όσα λιφτ έχει και όχι όπως δούλευε μέχρι πέρσι.
Σουρεάλ έτος το 2020, σουρεάλ σκι θα κάνουμε τη σεζόν 20-21. Ειδικά ο Λάππας.
Κι όχι μόνο αυτό.
Θα πρέπει να παίζουμε ρουλέτα με το καιρό.
Το έπαιξες κι έχασες θα ακουστεί πολύ φέτος.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/12/2020 at 6:53 PM, Χρήστος Λάππας said:

Αν κάνει και ο Λάππας σκι φέτος, νταξ, θα τα έχουμε δει όλα! ?

Noμίζω ότι το μάθημα που μας έδωσε το 2020 είναι "μην κάνεις προβλέψεις".  Αν σου έλεγα τον Γενάρη ότι τον Οκτώβρη θα ζούσες αυτά που ζεις (ειδικά εσύ) θα έπεφτες κάτω από τα γέλια.

Επίσης το χιονοδρομικό διαχρονικά μας έχει μάθει "μην κάνεις προβλέψεις".

Άρα δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν κάνεις σούπερ σκι φέτος με ένα τροχόσπιτο ski bum να κυνηγάς της πούδρα ξέγνοιαστος μποεμ τύπος με λεφτά και χωρίς υποχρεώσεις.

Παρόλα αυτά νιώθω υποχρεωμένος να γράψω και εδώ  ότι (όπως έχω ενημερώσει το ΔΣ γραπτά προφορικά και φυσικά πρέπει να συζητηθεί στην ΓΣ μιας και το νυν ΔΣ επέλεξε να μην κάνει τίποτα εκτός από τα να χαμογελάει παρέα με τη διεύθυνση του ΧΚΠ) ότι τα μηνύματα από την διοίκηση του ΧΚΠ είναι πολύ άσχημα, τα θέματα ασφαλείας δεν θα διορθωθούν κλπ κλπ. 

Η εικόνα που έχω σχηματίσει είναι ότι θα πάμε περίπου σαν τα περσινά (κλειστά καθημερινές Βακχος ή Ηρακλής, Διας, Οδυσσέας, 7!!), ρατράκ κλάφτα χαράλαμπε, ετοιμότητα μετά από χιονόπτωση μηδενική, πιστερ χωρίς εμπειρία κλπκλπ. Φυσικά προλαβαίνει να διορθωθούν όλα αυτά αλλά τους 18 προηγούμενους Οκτώβριους η καλή ή κακή εικόνα του Οκτώβρη ήταν και η καλή ή κακή λειτουργία της σεζόν.

 

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια δροσερή ανάσα από  την "κορυφή της Ευρώπης"

https://www.jungfrau.ch/webcams/top-of-europe-jungfraujoch/,

όπου από το 1912 λειτουργεί το, σε μεγαλύτερο υψόμετρο, τραίνο της Ευρώπης, στο Jungfraujoch  (υψόμετρο 3.454 m).

 «Triumph: Top of Europe! Despite all the adversity, the breakthrough occurs on 21 February 1912 - the Jungfraujoch is reached. "A grand work, a triumph of modern engineering is consecrated," cheers the "Neue Zürcher Zeitung" newspaper.  Only five months later, 16 years after the start of construction, the first festively decorated train, laden with tourists, travels up the 9.3 kilometre route. On the Jungfrau plateau, the company celebrates the amazing work in the company of splendid scenery and a no less spectacular view. Jungfraujoch – Top of Europe, the high point of all high-altitude mountain trips, is born.»

 

καλημέρα και καλή συνέχεια...

  • Like 3
  • Love 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...