Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Πετροσκι δεν είναι. Φυσικά μιλάω μόνο για την πίστα Περικλή Αίολο. Τις άλλες σημέρα δεν υπήρχε η δυνατότητα να τις δει κανείς, άλλωστε έριχνε και ρίχνει κάτι ψιλα.

Το ρατρακ παλεψε και έκατσε καλά το χιόνι.

Η αίσθηση μου είναι ότι αν εξαιρέσουμε τα τελευταία 50 μέτρα, πέτρα δεν θα φας

Καιρός: θα μου κάνει πολύ εντύπωση να μην έχει κάποιες ώρες λιακάδα, και νομίζω θα είμαστε και πάνω από τα σύννεφα. Θέλει αρκετή γκαντεμια να είμαστε μέσα στα σύννεφα ώστε να μη χαρούμε σκι, αλλά δεν είναι 0 η πιθανότητα

• Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

ο κλαουδατος δεν ανεβαινει ,

παρόλο που ήρθη το απαγορευτικό των λεωφορείων

καλοφάγωτες οι πούδρες!!

Edited by Nifadas
  • Like 1

waqan6.gif How you stand is how you ski

Γκολ

Όλα κομπλέ, πολύ χιόνι και εξαιρετικη ποιότητα εκτός σε σημεία

• Like 10

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Σημερινή από Snowreport. Διακρίνω στρώσιμο χοντρής φρέζας ή κοινώς άστρωτο; Όταν χιονίσει θα περιμένουμε 2-3 ημέρες για να στρωθεί και θα παρακαλάμε να μην ξαναχιονίσει και για ηλιοφάνεια. :on2long: :on2long: :on2long: :on2long: :on2long:

post-2380-0-11552700-1577786029_thumb.jpg

Edited by kosaitis
  • Like 2

ελα γκρινια.... ας ημουν απανω και ας ηταν χειροτερο!

• Like 4

LP3weby.jpg

Μπα δε φταίνε πολύ για το στρώσιμο, το έβαζε μέχρι πολύ νωρίς. Φυσικά αν είχαν και δεύτερο ρατρακ θα ήταν κάπως καλύτερο.

Έχουμε χιόνι για πολύ πολύ καιρό. Πέτρα σε πίστα καθολου

Αύριο προφανώς ΑΝΕΒΑ

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εγώ πάντως στην panomax (που έχω ξεροσταλλιάσει) είδα 2 ρατρακ :)

• Like 1

LP3weby.jpg

αδελφέ συντοπίτη είδες τι παθαίνουμε όταν σκεφτόμαστε, σωστά μεν, πως ξεκινάνε με τέτοια κακοκαιρία 6 το πρωί για πάνω?

καλή χρονιά και καλό σκι.

και ήμουν και ... (σίγουρος) για τον καιρό επάνω, άσχετα με τι κάνει σε'μας εδώ, σύμφωνα και με τις προβλέψεις

και αύριο καλά θα είναι απ'ότι δείχνουν μέχρι στιγμής οι προβλέψεις.

• Like 1

αδελφέ συντοπίτη είδες τι παθαίνουμε όταν σκεφτόμαστε, σωστά μεν, πως ξεκινάνε με τέτοια κακοκαιρία 6 το πρωί για πάνω?

καλή χρονιά και καλό σκι.

Εμένα με κρατανε όμηρο στο γραφειο, αλλιώς θα ανεβαινα και ας εβρισκα πέτρα!

το γιο μου τον ξυπνάω στις 4.30 και τινάζεται όρθιος :) όταν ανεβαίνουμε αυθημερόν

LP3weby.jpg

και εγώ στην ηλικία σου μία από τα ίδια και χειρότερα.

πρόσθεσε +20 όλα με πολύ σκι , τώρα σκέφτομαι και λίγο την ταλαιπωρία....λίγο!!!

ευτυχώς που έχω και εγώ την μεγάλη κόρη, (η μικρή σπουδάζει Πάτρα και τα έχει λίγο παροπλίσει). η οποία είναι χειρότερη από εμένα και με τραβάει...

• Like 2

Καθόλου άσχημα για πρώτη μέρα σήμερα. Άφθονο χιονάκι στα Κελάρια, χωριά ουσιαστικό κίνδυνο για πέτρες. Το στρώσιμο μέτριο (σε κάποια σημεία ανύπαρκτο) αν και με τις συνθήκες και την ποιότητα του χιονιού υποψιάζομαι ότι ήταν το καλύτερο που προλάβαιναν να κάνουν. Το κρύο διαπεραστικό, κυρίως λόγω του αέρα. Το πρωί ο καιρός ήταν κλειστός, αλλά μετά άνοιξε και απολαύσαμε ωραίες κατεβασιες. Το εισιτήριο στα 30 Ευρώ.

Καλή πρωτοχρονιά σε όλους!

9C3AEBB0-4FD0-4F9F-B78F-52952C1D054E.jpeg

363C7FD6-8C32-41AC-AE29-05E24851EBCE.jpeg

3A4B62B6-80BC-4640-8392-CCC4CCE8DFB8.jpeg

4D9F05A4-DC9A-4744-AB88-5CA5D0962DDD.jpeg

3097D06D-6111-4057-9702-CAE23744404D.jpeg

CF6323AE-810C-4F8E-8023-7147DD7A6F9A.png

74D86583-6E49-460B-AADB-0F4D66FACE74.jpeg29A94806-97CB-4699-92FE-897A125BAA39.jpeg

• Like 7

Νίφει!

Χρήστο Χρόνια Πολλά

πως ήταν το πρωί η κατάσταση στους δρόμους μέχρι την Αράχοβα ?

Καλή Χρονιά σε όλους.

Ναι ναι έφτιαξε το ένα ρατρακ και έχουμε δύο ολόκληρα. Αύριο να δούμε τι αποτελέσματα θα έχουν

Σήμερα το χιονοδρομικό έκανε πολλές προσπάθειες να απογοητεύσει χιονοδρομους αλλά δεν τα κατάφερε .

Τα ζώα μου αργά το πρωί, πρώτο αυγό πάνω 8.30. Περικλής πρακτικά σταματημένος όλη μέρα. Σήμανση πετρών μηδενική. Συνδετικό άνοιξε 1.30 έκλεισε 3.

Ηρακλής με ένα φουκαρα ήρωα να κατεβαίνει να τον ξεπαγωσει κολώνα κολώνα με τα πόδια σε ένα μέτρο αφράτο χιόνι. Δύο φορές σταμάτησα να του δώσω νερό κλπ και να σκεφτώ κάποιο τρόπο να τον βοηθήσω αλλά δεν υπήρχε τρόπος. Κάνα ρατρακ κάνα snowmobile αν υπήρχε στην ευρύτερη περιοχή ίσως βοηθάγε. Επίσης αν αντί για ένας ήταν 4 ίσως να βοηθάγε.

Ο Ηρακλής άνοιξε χωρίς ποτέ να το ανακοινώσουν τα μεγάφωνα και μας έδωσε δύο καταβάσεις μαγικές. Είχα κάνει και 5 τραβέρσες νωρίτερα, γενικά μιλάμε για ποιοτικοτατη μαγική αέρινη πούδρα που έπεσε χτες με -14.

Τζόκερ μερα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Οτι ακριβως ειπε απο πανω ο mik , αλλα ο παππους εδωσε ασυλληπτο χιονι και το χκ μηδενικο πατημα... Καλη Χρονια σε ολους!

• Like 1

Χρήστο Χρόνια Πολλά

πως ήταν το πρωί η κατάσταση στους δρόμους μέχρι την Αράχοβα ?

Καλή Χρονιά σε όλους.

Μέχρι Αράχοβα ουσιαστικά στεγνός!

Νίφει!

Είναι κάτι μέρες που νιώθεις ότι έχεις πιάσει το τζόκερ. Μαγικός παρνασσαρος, χωρίς ουρές 4m/sec ανέβασμα, 16 διαφορετικές πλαγιές, από αέρινη πούδρα μέχρι απλά μια χαρά πούδρα και πατημενος σωστά.

Ο χελλμπεντ παραμιλαει φτερολλακα με άλλους 2 όπου βρίσκει που και που πέτρα, εγώ έχω ξεμείνει Κελλάρια και προσπαθώ να τελειώσω τα απάτητα μοναχός (τώρα το πηραν πρέφα κάτι σανίδια) χωρίς πέτρα

Αλλά για ακόμα μια χρονιά πρόλαβα τη Σαχάρα για ποδαρικο...γατακι

Edited by ΜΙΚ
  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Είναι κάτι μέρες που νιώθεις ότι έχεις πιάσει το τζόκερ. Μαγικός παρνασσαρος, χωρίς ουρές 4m/sec ανέβασμα, 16 διαφορετικές πλαγιές, από αέρινη πούδρα μέχρι απλά μια χαρά πούδρα και πατημενος σωστά.

Ο χελλμπεντ παραμιλαει φτερολλακα με άλλους 2 όπου βρίσκει που και που πέτρα, εγώ έχω ξεμείνει Κελλάρια και προσπαθώ να τελειώσω τα απάτητα μοναχός (τώρα το πηραν πρέφα κάτι σανίδια) χωρίς πέτρα

Αλλά για ακόμα μια χρονιά πρόλαβα τη Σαχάρα για ποδαρικο...γατακι

στην κυριολεξία τζόκερ...!!!!

• Like 2

Χρόνια πολλά καλή χρονιά σε όλους! Αμφίκλεια τώρα ρίχνει πολύ βροχα. Σίγουρα πετάει παπάδες λίγο ποιο ψηλά, για το χιονοδρομικό δεν το συζητάω....

• Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Μόλις έκανα μια νυχτερινή ανάβαση μέχρι Φτερόλακκα. Χιονίζει από λίγο μετά το Μοναστήρι και έχει αρχίσει να το στρώνει λίγο πριν τους Προσκόπους. Φτερόλακκα έριχνε καλα και δυνατά.

• Like 8

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Δεν το περιμενα τοσο χιονι και κανεναν να το διεκδικει....

• Like 19

Απο το arachovameteo στο fb δειχνει να ριχνει καλα ολο το βραδυ

Λιβαδι το εχει ξαναστρωσει.

Για να δουμε παρασκευη δειχνει καλη μερα αν δεν εχει αερα

• Like 1