Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

offtopic/

αναφορικά με τα σκι που βάζουμε σε μπαχαλόχιονα :

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός αλλά νομίζω ένα all-mountain βοηθάει σε τέτοιο χιόνια, όχι λόγο μέσης αλλά λόγο συμπεριφοράς.

Kαλώς ήρθες στον κόσμο που πρέπει να έχεις 10 πέδιλα στην κορφή του λιφτ για να είσαι κομπλέ. Όλες τις μέρες που έκανα Παρνασσό Χριστούγεννα- Φώτων, θα ήθελα 10 πέδιλα να αλλάζω στη μέση της κατάβασης, μιας και έβρισκες 10 χιόνια.

Oπότε απλά επικεντρώσου στην τεχνική σου και απόλαυσε το σκι σου. Μείνε πιο πολύ πίστα αν φοράς στενά και πάλεψε πιο πολύ το εκτός αν φοράς φαρδυά. Επίσης γενικά βοηθάνε τα απλά πέδιλα ούτε πολύ ροκερ, ουτε καμπερ και τα "ισοπεδωτικα" πχ S7 κλπ αλλά πιο πολύ είναι θέμα γούστου και τεχνικής.

Η οποία συμπεριφορά εξαρτάται από τη σχεδίαση (rocker, σχήμα ουράς κλπ) και την κατασκευή(βάρος, σκληρότητα πχ).

Τα παρακάτω πέδιλα πχ (χαρακτηρίζονται all mountain λόγω μέσης>70) έχουν ίδια μέση (82mm), αλλά διαφορετική συμπεριφορά.

attachicon.gifSki_tails.jpg

Ο αναβάτης έχει τον τελευταίο λόγο βέβαια.

Ισχύει ότι είπαν τα παιδιά.

Προσωπικά κάνω με all mountain 94 μέση και ρόκερ μπρος πίσω (το σκι της υπογραφής μου). Με διευκολύνει πάαααρα πολύ στις συνθήκες που γράφεις (μπαχαλόνια κλπ) μιας και είμαι μέτριος χιονοδρόμος, κυρίως όμως λόγω κατασκευής και όχι πλάτους μέσης. Προσπαθώ όμως και να βελτιώσω τεχνική και με μαθήματα (με πιστοπέδιλο).. Τα ράσα δεν κάνουν το παππά λέει η παροιμία :)

Θέλει όμως προσοχή στην επιλογή all mountain γιατί υπάρχουν πολλοί τύποι διαφορετικοί μεταξύ τους.. περισσότερα στο αντίστοιχο thread.

Sorry mods για το off topic αν θέλετε βάλτε το στο αντίστοιχο thread..

ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντησεις και sorry για το offtopic!

τα σκι που έχω ειναι αυτά:

Dynastar Speed Zone 10 SPX 12 Konect (2017/2018) https://www.proskilab.co.uk/h/men-s-cruisers/ski-reviews-2018-dynastar-speed-zone-10-ti/549 https://abetterski.com/ski-reviews/dynastar-speed-zone-10-ski-review/ https://www.snow-online.com/ski/dynastar-speed-zone-10-ti-2017.htmlp

μέση: 73

rocker/camber

φυσικα η τεχνικη μου θελει πάρα πολύ δουλεια ακόμα ή και εγω ξεχασα να τα πατάω σωστα από περσι, γιατί τα βλεπω να με κουραζουν αρκετά στα τουρλού χιόνια

παντως οταν ειναι σωστά πατημενες οι πιστες με λιγο χιονακι απο πανω πανε σφαιρα :)

Posted Yesterday, 10:40 PM

Κατσε να ριξει κανα καλο χιονι, θα σταματησει και η γκρινια αυτοματως! :)

Δυστυχως αυτα τα βουνα εχουμε με αυτο το προσωπικο/πορους, οτι μπορουν κανουν

Αυστρια δεν μπορουμε να γινουμε ποτε

Edited by ikakavas, Yesterday, 10:41 PM.

Και γιατί να μην γίνουμε Αυστρία σε επίπεδο επαγγελματισμού, συμπεριφοράς και σεβασμού στον πελάτη ;;;;

Δεν κοστίζει και πολλά σε χρήμα κι έχει μεγάλη προστιθέμενη αξία !

Δεν έχει όμως αρπαχτή και ωχαδερφισμό ...

Δυστυχώς φίλε αυτές οι κ...νοοτροπίες έφεραν την Ελλάδα εδώ που την έφεραν και φοβάμαι ότι δεν υπάρχει σωτηρία, ακριβώς επειδή αρνούμαστε να βάλουμε λίγο το μυαλό μας και το χεράκι μας να δουλέψουν.

Και μέσα σε όλα αυτά εγκαταλείψαμε κι ένα από τα καλά χαρακτηριστικά της φυλής: το φιλότιμο.

Το ότι η Ελλάδα έχει λιγότερα χιόνια, λιγότερο αποτελεσματική κρατική μηχανή, μικρότερη χιονοδρομική παράδοση

δεν πρέπει να αποτελεί άλλοθι για να διαιωνίζονται οι αδυναμίες των ελληνικών ΧΚ,

όπως ή έλλειψη

συνεργασίας όλων των εμπλεκόμενων μερών

και

διάφανης διαχείρισης-σχεδιασμού

ώστε με την δαπάνη των ίδιων πόρων να βελτιστοποιούνται τα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα

η καθυστερημένη ενεργοποίηση του internet ticketing,

η καθυστερημένη ανάδειξη εργολάβου διαστρωτικών,

η "εγκατάλειψη" του cafe του Προφήτη Ηλία,

η συρρίκνωση της λειτουργίας ΧΚΠ στον χρόνο (ωράριο, καθυστέρηση έναρξης περιόδου, αναβατοώρες) και στον χώρο (Σαχάρα, Δία χιονοπαγίδες),

η "παλινδρόμηση" μεταξύ εργολαβικής λειτουργίας και αυτεπιστασίας,

δεν οφείλονται στην έλλειψη χρημάτων ΕΤΑΔ ( η οποία μάλλον αυξάνει την ζημία της με τους τυχοδιωκτισμούς της )

αλλά στην έλλειψη σχεδιασμού από εκείνους που δεν συν-αισθάνονται, ώς όφειλαν,

την οικονομική δυσχέρεια ούτε της εταδ ούτε των πελατών της.

Πάντως το βουνό μαζεύει χιόνι και θα γίνεται ολοένα και ομορφότερο και ελκυστικότερο... ας το απολαύσουμε...

Edited by PanosDrivas
  • Like 5

επειτα απο επικοινωνια με ΧΚΠ

ο γιος μου ενω πέρυσι 5ετών πλήρωνε 1Ευρω

φέτος που είναι 6 ετων θα πληρώσει 20Ευρω

δηλαδη 1.900% αύξηση

ειναι για βραβειο νομπελ!!!

έχει ταυτότητα; :D :D

• Like 1

Εχτές το μεσημέρι (ακριβώς 1μμ), πήρα την κεντρική γόνδολα από το 1750 στα Κελάρια μαζί με την γυναίκα μου. Τελευταία στιγμή και λίγο πριν κλείσουν οι πόρτες, επιβιβάστηκαν 2 κύριοι με πέδιλα.

Στην έξοδο στο 1950, ο υπάλληλος του χιονοδρομικού που βοηθάει τον κόσμο, από ευγένεια έβγαλε τα σκι πριν ανοίξουν οι πόρτες και τα έδωσε σε όλους μας κατά την έξοδο.

Έξω από το Lift προσπάθησα να βάλω τα πέδιλα και οι μπότες δεν κλείδωναν. Νόμιζα ότι είχαν πιάσει χιόνι αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα συνειδητοποίησα ότι ο υπάλληλος μου είχε δώσει τα πέδιλα που ανήκαν στον άλλο κύριο που μπήκε μαζί μου στην γόνδολα.

Τα πέδιλα είναι ακριβώς τα ίδια (μοντέλο, χρώμα, διαστάσεις) και στην ίδια κατάσταση και σχεδόν αδύνατον να τα ξεχωρίσει κάποιος (ακόμα και εγώ). Ο μόνος τρόπος για να τα ξεχωρίσει είναι η διαφορετική ρύθμιση για τις μπότες, η διαφορετική ρύθμιση στην αντίσταση (εγώ το έχω το 5, ο άλλος χιονοδρόμος στο 6) και κάποιες μικρο-αμυχές που τις γνωρίζω μόνο εγώ και προφανώς ο άλλος χιονοδρόμος.

Το ΧΚΠ έκανε πολλές ανακοινώσεις κατά την διάρκεια της ημέρας και θα κάνει και την επόμενη εβδομάδα. Ο χείριστής του 1950 κάλεσε όλους τους σταθμούς στο ΧΚ αλλά σε κανέναν χειριστή δεν του παραπονέθηκε κάποιος χιονοδρόμος ότι δεν κλειδώνουν οι μπότες του στα πέδιλα (γιατί δεν θα κλειδώνουν με τίποτα αφού η ρύθμιση είναι διαφορετική). Επίσης κοίταξα όλα τα πέδιλα στο σαλέ αλλά δεν μπόρεσα να τα εντοπίσω. Προφανώς ούτε ο άλλος χιονοδρόμος το συνειδητοποίησε αφού τα πέδιλα είναι ακριβώς τα ίδια και στην ίδια κατάσταση. Θα το συνειδητοποιήσει όταν προσπαθήσει να τα φορέσει…

Παρακαλώ ο κύριος που έχει τα δικά μου πέδιλα να επικοινωνήσει μαζί μου ή να καλέσει το ΧΚΠ για να γίνει η ανταλλαγή.

Τα πέδιλα είναι τα Dynastar 80 pro χρώματος πορτοκαλί με δέστρες look όπως η φώτο.

post-4215-0-52900100-1578904401_thumb.jpg

Edited by poseidon
  • Like 1

Αναρτήθηκε και στο γκρουπ του συλλόγου στο FB. Ας ευχηθούμε να βρεθούν.

• Like 4

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Τα πέδιλα βρέθηκαν.

Τα είχε πάρει κατά λάθος ένας εκπαιδευτής. Οι μπότες του, αν και μικρότερες, κούμπωσαν και μάλιστα μου είπε ότι έκανε σκι. Απορώ πως δεν είχε ατύχημα...

Τον ενημέρωσαν οι χειριστές σήμερα και με κάλεσε στο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ πολύ τους χειριστές του 1950.

• Like 13

Σημερα εγραψε ο παρνασσος!

εξαιρετικο χιονι....

Κοσμος ελαχιστος

Πιστες πατημενες, πριβε

Σουπερ!

Αν το κρατησει ετσι με χαμηλες θερμοκρασιες εχει αρκετο σκι ακομα και χωρις να χιονισει.

• Like 3

Το βουνό θέλει επειγόντως χιόνι και μάλιστα με καιρό που το ευνοεί. Μην ξεχνάμε ότι ΧΚΠ δεν είναι μόνο τα Κελλαρια!

• Like 4

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Η εφαρμογή αυτή λέγεται Ski Tracks.

Είναι free και είναι αρκετά καλή.

Όντως. Πλέον την προτιμώ από το Trace γιατί δίνει την δυνατότητα να εξάγεις το αρχείο της ημέρας σε google earth και να δεις τρισδιάστατα το που ακριβώς κατέβηκες.

Thanx guys.

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Ένα εξαιρετικό παράδειγμα πολύ απλών, οικονομικών και μεγάλης σημασίας παρεμβάσεων είναι τα λαστιχένια πατάκια που τοποθετήθηκαν πάνω στη γέφυρα προς το σαλέ και στα πρώτα σκαλοπάτια εντός (όπως και στον 1ο όροφο από τις σκάλες ως την τουαλέτα). Μικρό και θαυματουργό σαν υπηρεσία. Να μπουν και περισσότερα θα έλεγα.

Θεωρώ, από την άλλη, πολύ κρίσιμο να επισκευαστεί το συντομότερο δυνατό ο κυλιόμενος διάδρομος της πίστας αρχαρίων.

• Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Η εφαρμογή αυτή λέγεται Ski Tracks.

Είναι free και είναι αρκετά καλή.

Βρε παιδιά σορυ αλλά δεν την βρίσκω κάπου δωρεάν. Τουλάχιστον στο playstore.. Έχει 0.95 λεπτά

WORK FOR IT!

Στο app store bλέπω δύο εκδόσεις ski ticks

τη lite και εκείνη που κοστίζει €1.09

Δείτε και το ski slopes, προχωρημένη εφαρμογή και με πολλές επιλογές.

Υπάρχει η απλή και η premium που έχει τα πάντα μεν αλλά κοστίζει σχεδόν €22 σαν annual pass

Παρνασσάρα τρελή Πέμπτη και Παρασκευή που μας πέρασε!!!!

Επιτέλους μετά από 20 χρόνια "πότε θα πάμε κάνα Παρνασσό" με αξίωσε η ζωή να τον επισκεφτώ. Η αχιονιά μας εδώ στο βορρά,οι δελεαστικές εικόνες απο κάμερες,οι αναφορές στο forum, καθώς και το forecast για 10 τουλάχιστον μέρες ακόμα,έκαναν εύκολη την απόφαση για καταδρομική στις αρχές της περασμένης εβδομάδας. Τι και αν δεν βρέθηκε συνοδοιπόρος(βέβαια το notice ήταν όντως short), ο νόμος της χιονοδρομίας είναι αμίληκτος,τα ψάρια, οι πούδρες και τα κοτλέ πρέπει να τρώγονται φρέσκα! (τα τελευταία βασικά μια χαρά κρατάνε και στο ψυγείο!!!).

Πέμπτη 9/1 5πμ αναχώρηση από το σπιτάκι μου στα Γιάννενα,μέσω Ιονίας,και στις 9 παρά κάτι παρκάρω στα Κελλάρια.Δεν είχα βάλει(κακώς αποδείχτηκε) navi και σε Ιτέα αλλά κυρίως στις 2 διασταυρώσεις στην Αράχωβα έπαιξε αμφιβολία και κοντοστάθηκα συνολικά και 5 λεπτάκια, μαζί με προληπτική στάση για τουαλέτα στο πλάι του δρόμου μετά τους Δελφούς 10 λεπτά τα έφαγα.Δεδομένου ότι το όχημα μου δεν το λες και γρήγορο,η απόσταση δεν είναι σε καμία περίπτωση απαγορευτική ακόμη και για αυθημερόν μετάβαση,αν και δεν συνιστώ κάτι τέτοιο. Η διαδρομή δε από Ναύπακτο ως Ιτέα είναι απο τις πιό όμορφες που έχω κάνει, με ήπιες καμπές και μεγάλες ευθείες . Μετά τη Χιλιαδού είχε πάρει και γλυκοχάραζε και κάθε στροφή που σε πέρναγε σε καινούργιο κόλπο ήταν ένα ακόμα "ώωωωω!!!" ,πιο γραφικά απλά πεθαίνεις!!!

Με το που σβήνω τη μηχανή,σκούφο και βούρ για κάρτα και άσε τα συμπράγκαλα για μετά. 5 άτομα μπροστά 13 λεπτά στο ταμείο.τα χέρια στις τσέπες(έπρεπε να είχα πάρει και γάντια στο ανήλιο το μέρος,άρχισα τζόκινγκ επιτόπου γιατί τα πόδια πάγωναν),καθώς φυσούσε αρκετά και η αισθητή Τ ήταν αρκετά χαμηλή.

Και με τα πολλά σκάω στα 1950ααααααά!!!! Το χαμόγελο.το τελείως χαζό όμως, δεν έφυγε όλη τη μέρα μάλλον από το πρόσωπο. Τι λούνα πάρκ για μεγάλα παιδάκια έχετε εκεί πάνω ρε αλάνια???!!!! Ερωτήσεις στις ενοικιάσεις για τα βουνά που βλέπω(Οίτη-Γκιώνα και στο φόντο ενδιάμεσα Τυμφρηστός),ερωτήσεις στους λιφτιέριδες που με έβλεπαν εκστασιασμένο και γελούσαν.

Ανεβαίνω Βάκχο, ερωτήσεις στην καμπίνα(είναι δυναμόν να μην ξέρει κανείς τον Γεροντόβραχο??? όντας local???),ερωτήσεις στον τερματικό λιφτιέρη,στον πιστέρ με το φορείο στην κορυφή του Βάκχου!!! Ώπα φτάσαμε στην πηγή, σφίγγω μπότες και κατεβαίνω πρώτη εν γνώση μου, την ανήλια 2 χωρίς κανένα ζέσταμα γιατί απλά δεν μπορούσα να αντισταθώ σε αυτό που μόλις είχα δει ανεβαίνοντας! Στον έβδομο ουρανό!!! Χιόνι τριζάτο,μοκέτα βιοκαρπέτ, κόσμος μηδέν,εγώ με τα 4/5 της πίστας και μία ομάδα με τις πόρτες στο αριστερό 1/5!!! Ουσιαστικά η πρώτη κατάβαση της σεζόν(οι 3 μέρες στο Ανήλιο,όσο γλυκό και όσο σπίτι μας και αν είναι, δεν....). Καταλαβαίνω βέβαια με το που τελειώνει το απότομο, πως αν θέλω να απολαύσω τη μέρα μου στο έπακρο καθώς και την επομένη, θα πρέπει να πάω στο γλυκό ηλιόλουστο πιατάκι που είδα στα αριστερά όπως ανέβαινα.

Περικλής λοιπόν, τι αεροδιάδρομος για κάρβινγκ θεέ μου! Αφού μου εξήγησε ο Βαγγελάρας ο λιφτιέρης πως να παίρνω πιατάκι το αποσυμπλεκόμενο(το ότι στον Παρνασσό ακόμα και τα συρόμενα είναι αποσυμπλεκόμενα, πιά...???) πέρασα μισή υπέροχη ωρίτσα εκεί με το μάτι στον επιβλητικό Γεροντόβραχο και το μυαλό στην πιστάρα που βρίσκεται στη σκιά του.

Επιστρέφω Βάκχο έτοιμος,και ξεκινάω εναλλάξ τη 2 και μετά 5+3 ξανά 2 και μετά 5+12 και δώστου,για την επόμενη 1και μισή ώρα!! Στάσεις μπόλικες στο πλάι των πιστών για να απολαμβάνω το βουνό και να συνηθίζω τις πίστες μελετώντας με το μάτι,αλλά και να κάνω οικονομία σε πόδια.Τα απόλαυσα τα Κελλάρια,φοβερό αμφιθέατρο και ας έλειπε όλο το αριστερό κομμάτι που φαίνονταν και το καλύτερο!

Το μάτι στον Ερμή,αφού έχει πάει 12 και μισή, που θα με πάει να δω την άλλη πλευρά.Στη διαδρομή χαζεύω τις κορυφές πίσω χωρίς να συνειδητοποιώ πως βλέπω τα βουνά της Πελλοπονήσου, μέσα στη καλή χαρά απο το σκί που έκανα, και όντας μόνος στην καμπίνα δεν έχω και να ρωτήσω κάποιον. Εντωμεταξύ έχω πετάξει κράνος,μπουφάν,

γάντια και αναδιοργανώνω το layering του ρουχισμού μου.Αλλάζω αναβατήρα και μου σφίγγεται η καρδιά όταν βλέπω το πρώτο κομμάτι της 6 γυμνό. Δεν πειράζει σκέφτομαι,τώρα που ανοίξαμε δουλειές και εδώ,θα έρθω πάλι σύντομα να την κατέβω. Σηκώνω το βλέμμα στον ορίζοντα και φαίνοναι τα μισά βουνά της χώρας. Μία το στόμα ανοιχτό,μία βγάζω αστεία ξέκαρδα γέλια. Καρφί βόρεια μεγάλος ορεινός όγκος,πολύ φορτωμένος ,σαν γνωστός αλλά εγώ τον βλέπω συνήθως απο την άλλη μεριά....Ο Όλυμπος ρε φίλε,,,, Τόσο μακρυά,αλλά και τόσο καθαρά!!! Το βοριαδάκι το 5άρι βλέπεις!!! Κατεβαίνω Φτερόλακα,καλημέρα και τα τυπικά με το λιφτιέρη και κάνω κολατσιό με θέα την 6 μέσα στο κτήριο του αναβατήρα αφού φυσάει ακόμα καλά. Βόλτα την 7 και μία βόλτα στα συρόμενα που είχε διόλου ευκαταφρόνητη πουδρίτσα στα πλαινά!! Επιστροφή Κελλάρια,με παρέα στην καμπίνα,μαγική θέα στον Κορινθιακό και σε Ζήρεια,Χελμό και Ερύμανθο?. Χορτάτος πλέον απο σκί, μήπως να πιώ καφεδάκι? Τι λες ρε φιλαράκι χορταίνεται το σκί?? και πόσο μάλλον υπό αυτές τις προυποθέσεις και συνθήκες? Το έκλεισα το μαγαζάκι του Βάκχου(γιατί 3 η ώρα κλείσιμο ρε παιδιά??) πέρασαν άλλες δέκα καρέκλες μετά από μένα.

END OF DAY ONE, TO BE ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

• Like 21

Παιδιά επειδή είμαι Άλπεις δεν βλέπω πουθενά να έχει κάνει ακόμα ο συλλογος καμια κινηση για τα εγκλήματα του παρνασσου. Έχει κάνει κάτι και δεν το βλέπω; Τα έφτιαξε ολα ο Παρνασσός σε 10 μέρες;

Έχει δίκιο ο Δρίβας, τσιγγουνευνται κατοσταευρα και χιλιάρικα και χάνει δεκαχιλιαρα το χκπ από έσοδα. Μερικά πράγματα που είδα εδώ.

Παράδειγμα πρώτο τα 200 μηχανήματα να φυσάν το χιόνι από τις βάσεις των λιφτ να ανοίγουν όσο χιόνι και να ρίξει. Τα παλιά άρχισαν να βγάζουν ζημιές και επειδή είναι πολύ κρίσιμα παραγγειλαν αμέσως ώστε για 10 χρόνια όσο και να ρίχνει να ανοίγουν. Ούτε 2000 ευρώ το ένα δεν έδωσαν. Στον Παρνασσό 5 φτάνουν, 10 είναι υπεραρκετά.

Μετά είδα κάτι φοβερό που δεν το πίστευα. Ένα σκοινί κρεμασμένο από δύο κολωνες. Επάνω του κρατάει ένα καλάθι και με τα χέρια το ανεβάζεις στο βουνό ψηλά ψηλά. Στο καλάθι βάζεις δυναμίτη και όταν χιονίζει κανείς μπουμ. Κόστος 5000 ευρώ για μήκος 2χλμ. Για τον Παρνασσό περίπου 3000 ευρώ ανά σημείο, 12 χιονοστιβάδες έχει με 36.000 καθαρίσαμε και μπορεί να σώσουμε καμία ζωή.

Το μεσημέρι έγινε κάτι φοβερό. Έβαλε αέρα 101χλμ. Και σταμάτησε η κεντρική καμπίνα. Μετά έπεσε ο αέρας και ξαναξεκινησε. Ρώτησα γιατί το κάνουν αυτό μιας και στον Παρνασσό κάνουμε κάτι αλλο. Ακόμα με κοιτάνε.

Μετά ρώτησα ποιος ξεπαγωνει τα λιφτ ώστε να ανοίξουν αμέσως μετά το χιόνι. Καταρχάς μου είπαν υπάρχει σχέδιο με ρατρακ, snowmobile και ανθρώπους που μπορεί να ξεπαγωσει σχεδόν όλο το ΧΚ με το χειρότερο πάγο που έχουν φάει ποτέ σε 2 ωρες. Μετά μου έδειξαν κάτι περίεργες γραμμές στο χιόνι που πάνε σε όλες τις κολώνες. Παντού μπορεί να φτασει κάτι σφαίρα. Και ποιος του πληρώνει για 10 μέρες το χρόνο; Καποιοι δουλεύουν σε ξενοδοχεία, άλλοι σε άλλες δουλειές, γενικά βγάζουν 200 ευρώ σε τρεις ώρες οπότε χρειαστεί. Δηλαδή ο Παρνασσός με 2000 ευρώ 10 μέρες το χρόνο θα ήταν κομπλέ.

Φυσικά κάθε πίστα εκεί που ήταν σημαδεμένη ήταν παντού πατημενη σε όλο το πλατος και κάθε κοντά σε κάθε πέτρα και κάθε πάγωμενο σημείο έγραφε κάτι περίεργα γαλλικά και αγγλικά που δε κατάλαβα. Μάλιστα για να με μπερδέψουν έβαζαν αλλά και έβγαζαν αλλά όσο πέρναγε η μέρα.

Ξαφνικά έπαθα πλάκα που υπήρχε ένα υπερσύγχρονο θαύμα της τεχνολογίας που ονομάζεται κιμωλία. Ακούστε πλάκα. Έγραφαν με κιμωλία στη βάση και στο τέλος κάθε λιφτ ακριβώς τι κινδύνους έχει και τι πρέπει να προσέξεις πριν το πάρεις και πριν ξεκινήσεις την κατάβαση. Μου είπαν ότι η κιμωλία κοστίζει εκατομμύρια ευρώ και θα είναι δύσκολο να τη αγοράσεις στην Ελλάδα.

Τέλος ακολούθησα κάτι ταμπέλες που έλεγαν προς παιδότοπο. Και μαντεψτε τι βρήκα. Ένα μέρος κλειστό που παίζουν παιδάκια. Τους είπα ότι στον Παρνασσό έχουμε μόνο τις ταμπέλες.με ρώτησαν γιατί να μη βγάζει κι άλλα λεφτά το χιονοδρομικό αφού είναι 10 ευρώ το τρίωρο το παιδί με κόστος μια βρεφονηπιαγωγο;

Χιονοδρομικό να κλείνει 15.00 δεν ξέρουν πουθενά εδώ γύρω, ρωτησα

Μπράβο dimi. Παρατημένη υπερχιονοδρομικαρα είναι ο Παρνασσος

Edited by ΜΙΚ
  • Like 11

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Το μπλε Ski Tracks έχω, μάλλον το είχα πληρώσει κάποτε και δεν το θυμάμαι.

Εμμμμμ τώρα μιλάς σωστά. Και νόμιζα ότι είμαι χαζό τόση ώρα....

• Like 1

WORK FOR IT!

Το μπλε Ski Tracks έχω, μάλλον το είχα πληρώσει κάποτε και δεν το θυμάμαι.

Δεν το θυμάμαι ποτέ δωρεάν. Είχε 95 λεπτά του ευρώ αλλά τα αξίζει πραγματικά.!

Παρνασσάρα τρελή Πέμπτη και Παρασκευή που μας πέρασε!!!!

Επιτέλους μετά από 20 χρόνια "πότε θα πάμε κάνα Παρνασσό" με αξίωσε η ζωή να τον επισκεφτώ. Η αχιονιά μας εδώ στο βορρά,οι δελεαστικές εικόνες απο κάμερες,οι αναφορές στο forum, καθώς και το forecast για 10 τουλάχιστον μέρες ακόμα,έκαναν εύκολη την απόφαση για καταδρομική στις αρχές της περασμένης εβδομάδας. Τι και αν δεν βρέθηκε συνοδοιπόρος(βέβαια το notice ήταν όντως short), ο νόμος της χιονοδρομίας είναι αμίληκτος,τα ψάρια, οι πούδρες και τα κοτλέ πρέπει να τρώγονται φρέσκα! (τα τελευταία βασικά μια χαρά κρατάνε και στο ψυγείο!!!).

Πέμπτη 9/1 5πμ αναχώρηση από το σπιτάκι μου στα Γιάννενα,μέσω Ιονίας,και στις 9 παρά κάτι παρκάρω στα Κελλάρια.Δεν είχα βάλει(κακώς αποδείχτηκε) navi και σε Ιτέα αλλά κυρίως στις 2 διασταυρώσεις στην Αράχωβα έπαιξε αμφιβολία και κοντοστάθηκα συνολικά και 5 λεπτάκια, μαζί με προληπτική στάση για τουαλέτα στο πλάι του δρόμου μετά τους Δελφούς 10 λεπτά τα έφαγα.Δεδομένου ότι το όχημα μου δεν το λες και γρήγορο,η απόσταση δεν είναι σε καμία περίπτωση απαγορευτική ακόμη και για αυθημερόν μετάβαση,αν και δεν συνιστώ κάτι τέτοιο. Η διαδρομή δε από Ναύπακτο ως Ιτέα είναι απο τις πιό όμορφες που έχω κάνει, με ήπιες καμπές και μεγάλες ευθείες . Μετά τη Χιλιαδού είχε πάρει και γλυκοχάραζε και κάθε στροφή που σε πέρναγε σε καινούργιο κόλπο ήταν ένα ακόμα "ώωωωω!!!" ,πιο γραφικά απλά πεθαίνεις!!!

Με το που σβήνω τη μηχανή,σκούφο και βούρ για κάρτα και άσε τα συμπράγκαλα για μετά. 5 άτομα μπροστά 13 λεπτά στο ταμείο.τα χέρια στις τσέπες(έπρεπε να είχα πάρει και γάντια στο ανήλιο το μέρος,άρχισα τζόκινγκ επιτόπου γιατί τα πόδια πάγωναν),καθώς φυσούσε αρκετά και η αισθητή Τ ήταν αρκετά χαμηλή.

Και με τα πολλά σκάω στα 1950ααααααά!!!! Το χαμόγελο.το τελείως χαζό όμως, δεν έφυγε όλη τη μέρα μάλλον από το πρόσωπο. Τι λούνα πάρκ για μεγάλα παιδάκια έχετε εκεί πάνω ρε αλάνια???!!!! Ερωτήσεις στις ενοικιάσεις για τα βουνά που βλέπω(Οίτη-Γκιώνα και στο φόντο ενδιάμεσα Τυμφρηστός),ερωτήσεις στους λιφτιέριδες που με έβλεπαν εκστασιασμένο και γελούσαν.

Ανεβαίνω Βάκχο, ερωτήσεις στην καμπίνα(είναι δυναμόν να μην ξέρει κανείς τον Γεροντόβραχο??? όντας local???),ερωτήσεις στον τερματικό λιφτιέρη,στον πιστέρ με το φορείο στην κορυφή του Βάκχου!!! Ώπα φτάσαμε στην πηγή, σφίγγω μπότες και κατεβαίνω πρώτη εν γνώση μου, την ανήλια 2 χωρίς κανένα ζέσταμα γιατί απλά δεν μπορούσα να αντισταθώ σε αυτό που μόλις είχα δει ανεβαίνοντας! Στον έβδομο ουρανό!!! Χιόνι τριζάτο,μοκέτα βιοκαρπέτ, κόσμος μηδέν,εγώ με τα 4/5 της πίστας και μία ομάδα με τις πόρτες στο αριστερό 1/5!!! Ουσιαστικά η πρώτη κατάβαση της σεζόν(οι 3 μέρες στο Ανήλιο,όσο γλυκό και όσο σπίτι μας και αν είναι, δεν....). Καταλαβαίνω βέβαια με το που τελειώνει το απότομο, πως αν θέλω να απολαύσω τη μέρα μου στο έπακρο καθώς και την επομένη, θα πρέπει να πάω στο γλυκό ηλιόλουστο πιατάκι που είδα στα αριστερά όπως ανέβαινα.

Περικλής λοιπόν, τι αεροδιάδρομος για κάρβινγκ θεέ μου! Αφού μου εξήγησε ο Βαγγελάρας ο λιφτιέρης πως να παίρνω πιατάκι το αποσυμπλεκόμενο(το ότι στον Παρνασσό ακόμα και τα συρόμενα είναι αποσυμπλεκόμενα, πιά...???) πέρασα μισή υπέροχη ωρίτσα εκεί με το μάτι στον επιβλητικό Γεροντόβραχο και το μυαλό στην πιστάρα που βρίσκεται στη σκιά του.

Επιστρέφω Βάκχο έτοιμος,και ξεκινάω εναλλάξ τη 2 και μετά 5+3 ξανά 2 και μετά 5+12 και δώστου,για την επόμενη 1και μισή ώρα!! Στάσεις μπόλικες στο πλάι των πιστών για να απολαμβάνω το βουνό και να συνηθίζω τις πίστες μελετώντας με το μάτι,αλλά και να κάνω οικονομία σε πόδια.Τα απόλαυσα τα Κελλάρια,φοβερό αμφιθέατρο και ας έλειπε όλο το αριστερό κομμάτι που φαίνονταν και το καλύτερο!

Το μάτι στον Ερμή,αφού έχει πάει 12 και μισή, που θα με πάει να δω την άλλη πλευρά.Στη διαδρομή χαζεύω τις κορυφές πίσω χωρίς να συνειδητοποιώ πως βλέπω τα βουνά της Πελλοπονήσου, μέσα στη καλή χαρά απο το σκί που έκανα, και όντας μόνος στην καμπίνα δεν έχω και να ρωτήσω κάποιον. Εντωμεταξύ έχω πετάξει κράνος,μπουφάν,

γάντια και αναδιοργανώνω το layering του ρουχισμού μου.Αλλάζω αναβατήρα και μου σφίγγεται η καρδιά όταν βλέπω το πρώτο κομμάτι της 6 γυμνό. Δεν πειράζει σκέφτομαι,τώρα που ανοίξαμε δουλειές και εδώ,θα έρθω πάλι σύντομα να την κατέβω. Σηκώνω το βλέμμα στον ορίζοντα και φαίνοναι τα μισά βουνά της χώρας. Μία το στόμα ανοιχτό,μία βγάζω αστεία ξέκαρδα γέλια. Καρφί βόρεια μεγάλος ορεινός όγκος,πολύ φορτωμένος ,σαν γνωστός αλλά εγώ τον βλέπω συνήθως απο την άλλη μεριά....Ο Όλυμπος ρε φίλε,,,, Τόσο μακρυά,αλλά και τόσο καθαρά!!! Το βοριαδάκι το 5άρι βλέπεις!!! Κατεβαίνω Φτερόλακα,καλημέρα και τα τυπικά με το λιφτιέρη και κάνω κολατσιό με θέα την 6 μέσα στο κτήριο του αναβατήρα αφού φυσάει ακόμα καλά. Βόλτα την 7 και μία βόλτα στα συρόμενα που είχε διόλου ευκαταφρόνητη πουδρίτσα στα πλαινά!! Επιστροφή Κελλάρια,με παρέα στην καμπίνα,μαγική θέα στον Κορινθιακό και σε Ζήρεια,Χελμό και Ερύμανθο?. Χορτάτος πλέον απο σκί, μήπως να πιώ καφεδάκι? Τι λες ρε φιλαράκι χορταίνεται το σκί?? και πόσο μάλλον υπό αυτές τις προυποθέσεις και συνθήκες? Το έκλεισα το μαγαζάκι του Βάκχου(γιατί 3 η ώρα κλείσιμο ρε παιδιά??) πέρασαν άλλες δέκα καρέκλες μετά από μένα.

END OF DAY ONE, TO BE ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Χάρηκα πολύ που σου άρεσε το βουνό μας και που τα είπαμε και από κοντά! Σου χρωστάμε ένα καλό tour όταν με το καλό χιονίσει και είναι διαθέσιμο όλο το πεδίο!

• Like 4

Νίφει!

Μου άρεσε τόσο πολύ η συνάντηση μας αδελφέ και θα την ανέφερα στο part 2! Την επόμενη φορά θα σε αγκαζάρω από νωρίς πριν κατέβω!!! Ακόμα απορώ πως δεν ξαναβρεθήκαμε ενώ έβλεπα συνεχώς

ίδια άτομα στις μεταπηδήσεις απο λιφτ σε λίφτ και από πίστα σε πίστα

• Like 1

Παιδιά επειδή είμαι Άλπεις δεν βλέπω πουθενά να έχει κάνει ακόμα ο συλλογος καμια κινηση για τα εγκλήματα του παρνασσου. Έχει κάνει κάτι και δεν το βλέπω; Τα έφτιαξε ολα ο Παρνασσός σε 10 μέρες;

Έχει δίκιο ο Δρίβας, τσιγγουνευνται κατοσταευρα και χιλιάρικα και χάνει δεκαχιλιαρα το χκπ από έσοδα. Μερικά πράγματα που είδα εδώ.

Παράδειγμα πρώτο τα 200 μηχανήματα να φυσάν το χιόνι από τις βάσεις των λιφτ να ανοίγουν όσο χιόνι και να ρίξει. Τα παλιά άρχισαν να βγάζουν ζημιές και επειδή είναι πολύ κρίσιμα παραγγειλαν αμέσως ώστε για 10 χρόνια όσο και να ρίχνει να ανοίγουν. Ούτε 2000 ευρώ το ένα δεν έδωσαν. Στον Παρνασσό 5 φτάνουν, 10 είναι υπεραρκετά.

Μετά είδα κάτι φοβερό που δεν το πίστευα. Ένα σκοινί κρεμασμένο από δύο κολωνες. Επάνω του κρατάει ένα καλάθι και με τα χέρια το ανεβάζεις στο βουνό ψηλά ψηλά. Στο καλάθι βάζεις δυναμίτη και όταν χιονίζει κανείς μπουμ. Κόστος 5000 ευρώ για μήκος 2χλμ. Για τον Παρνασσό περίπου 3000 ευρώ ανά σημείο, 12 χιονοστιβάδες έχει με 36.000 καθαρίσαμε και μπορεί να σώσουμε καμία ζωή.

Το μεσημέρι έγινε κάτι φοβερό. Έβαλε αέρα 101χλμ. Και σταμάτησε η κεντρική καμπίνα. Μετά έπεσε ο αέρας και ξαναξεκινησε. Ρώτησα γιατί το κάνουν αυτό μιας και στον Παρνασσό κάνουμε κάτι αλλο. Ακόμα με κοιτάνε.

Μετά ρώτησα ποιος ξεπαγωνει τα λιφτ ώστε να ανοίξουν αμέσως μετά το χιόνι. Καταρχάς μου είπαν υπάρχει σχέδιο με ρατρακ, snowmobile και ανθρώπους που μπορεί να ξεπαγωσει σχεδόν όλο το ΧΚ με το χειρότερο πάγο που έχουν φάει ποτέ σε 2 ωρες. Μετά μου έδειξαν κάτι περίεργες γραμμές στο χιόνι που πάνε σε όλες τις κολώνες. Παντού μπορεί να φτασει κάτι σφαίρα. Και ποιος του πληρώνει για 10 μέρες το χρόνο; Καποιοι δουλεύουν σε ξενοδοχεία, άλλοι σε άλλες δουλειές, γενικά βγάζουν 200 ευρώ σε τρεις ώρες οπότε χρειαστεί. Δηλαδή ο Παρνασσός με 2000 ευρώ 10 μέρες το χρόνο θα ήταν κομπλέ.

Φυσικά κάθε πίστα εκεί που ήταν σημαδεμένη ήταν παντού πατημενη σε όλο το πλατος και κάθε κοντά σε κάθε πέτρα και κάθε πάγωμενο σημείο έγραφε κάτι περίεργα γαλλικά και αγγλικά που δε κατάλαβα. Μάλιστα για να με μπερδέψουν έβαζαν αλλά και έβγαζαν αλλά όσο πέρναγε η μέρα.

Ξαφνικά έπαθα πλάκα που υπήρχε ένα υπερσύγχρονο θαύμα της τεχνολογίας που ονομάζεται κιμωλία. Ακούστε πλάκα. Έγραφαν με κιμωλία στη βάση και στο τέλος κάθε λιφτ ακριβώς τι κινδύνους έχει και τι πρέπει να προσέξεις πριν το πάρεις και πριν ξεκινήσεις την κατάβαση. Μου είπαν ότι η κιμωλία κοστίζει εκατομμύρια ευρώ και θα είναι δύσκολο να τη αγοράσεις στην Ελλάδα.

Τέλος ακολούθησα κάτι ταμπέλες που έλεγαν προς παιδότοπο. Και μαντεψτε τι βρήκα. Ένα μέρος κλειστό που παίζουν παιδάκια. Τους είπα ότι στον Παρνασσό έχουμε μόνο τις ταμπέλες.με ρώτησαν γιατί να μη βγάζει κι άλλα λεφτά το χιονοδρομικό αφού είναι 10 ευρώ το τρίωρο το παιδί με κόστος μια βρεφονηπιαγωγο;

Χιονοδρομικό να κλείνει 15.00 δεν ξέρουν πουθενά εδώ γύρω, ρωτησα

Μπράβο dimi. Παρατημένη υπερχιονοδρομικαρα είναι ο Παρνασσος

ρε φιλε παως πασο...εισαι στο Flaine αν δεν κανω λαθος διπλα στο M.Blanc εχεις καμια 250 χλμ πιστες κ το μυαλο σου ειναι πισω ακομα....μπραβο σου...ειλικρινα....εγω οταν πηγαινα Αλπεις τοτε, προσπαθουσα να κανω delete οτι υπηρχε πισω σχετικα με χιονοδρομικα ... καθε συγρκιση με εριχνε στα αντι/ καταθλπιτικα

• Like 2

Snow is on my D.N.A.

MIK,

Στο είπα ήδη - πρόσεχε το μήκος. Ανακατώνεις πράγματα που ήδη γίνονται, με πράγματα που ρητά εκ του νόμου απαγορεύονται και θα έκαναν τον εκάστοτε διευθυντή του ΧΚΠ ή του ΧΚΚ ή του ΧΚΒ τακτικό πελάτη στο αυτόφωρο, με πράγματα που θα έπρεπε να γίνονται αλλά η τυχόν εφαρμογή τους θα προκαλούσε πολλαπλές αντιδράσεις.

• Like 1