Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Αλλαγές στον τιμοκατάλογο 2019-20

Σας ενημερώνουμε ότι από το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου, εμπλουτίζεται ο τιμοκατάλογος του Χιονοδρομικού Κέντρου Παρνασσού με δύο νέα εισιτήρια.

Συγκεκριμένα:

ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ 20 ΜΟΝΑΔΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ, ανοικτών ημερομηνιών, το οποίο θα κοστίζει 200Ευρω. Τα σαββατοκύριακα και τις αργίες θα αφαιρούνται 2 μονάδες από το εισιτήριο, ενώ τις καθημερινές 1 μονάδα.

ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ 20 ΜΟΝΑΔΩΝ, ανοικτών ημερομηνιών, για τις κατηγορίες μαθητές (6-17 ετών), φοιτητές (έως 25 ετών), τρίτη ηλικία (άνω των 65 ετών) και αθλητές (ΕΟΧΑ), το οποίο θα κοστίζει 120Ευρω. Τα σαββατοκύριακα και τις αργίες θα αφαιρούνται 2 μονάδες από το εισιτήριο, ενώ τις καθημερινές 1 μονάδα

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Συμβαίνει το εξής οξύμωρο πλέον στον αγαπημένο μας Παρνασσό: Μας πωρώνει και μας ξενερώνει την ίδια στιγμή!

Χαρακτηριστική η σημερινή μέρα, με φανταστικό, αδιανόητο χιόνι στις πίστες. Ειδικά ο Βάκχος έβγαλε μακράν το καλύτερο χιόνι των τελευταίων δυο σεζόν και δεν υπερβάλω. Το βουνό αυτό λοιπόν μπορεί να προσφέρει 40+ χιλιόμετρα σκι μόνο με τα Κελλαρια σε έναν τέτοιο κακό χειμώνα και ταυτόχρονα να γινει άκρως βαρετό πλέον, με την αδικαιολόγητη μη λειτουργία της Σαχάρας πχ. Δλδ οκ και 35 φορές πάνω κάτω το Βάκχο να κάνουμε και όλη την εξάσκηση του κόσμου να κάνουμε σε Περικλή μετά από ένα σημείο τρίτη μέρα σερι τις τελευταίες δέκα μέρες τα ίδια 500-800 μέτρα πλαγιά κάπου έλεος. Την τελευταία κατάβαση στις 3.35 με άδεια πιστα την έκανα με κλειστά μάτια..

post-1407-0-76072400-1580507303_thumb.jpeg

• Like 3

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Αφού ευχαριστήσω όλους για την κινητοποίηση και τη δημοσιοποίηση, που βοήθησε πολύ, να πω ότι βρέθηκε η μάσκα μου και την παρέλαβα σήμερα. Ζήτω η αυτοοργάνωση και η κοινωνική χιονοδρομική αλληλεγγύη!

• Like 15

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Μετά από τόσες μέρες; Απίστευτο!

Για την χτεσινή μέρα τι να πει κανείς; Λιώσιμο και ο καλύτερος Βάκχος των τελευταίων ετών, είχα καιρό να δω τόσα πολλά άτομα να τον κάνουν σους από πάνω σχεδόν

17b1b593cb97a53bb5d03e15ba9e5fd1.jpg

08ceba0d8fd23b8f682fee7d6ebbaf55.jpg

Παραδόξως, το απάτητο του Ηρακλή παρέμεινε παγωμένο και δυσάρεστο μέχρι το τέλος της ημέρας (και η πίστα του δεν έλεγε και πολλά), αλλά ο μπλε Ηρακλής-Περικλής-Αίολος, μαζί με τον κόκκινο Βακχο φυσικά ήταν υπεραρκετά για πολύ και απολαυστικό καρβοσκι!

Η σήμανση εντυπωσιακά καλή, και η διαχείριση του χιονιού μέσα στα Κελάρια καταπληκτική. Το ότι έχουν καταφέρει να κρατήσουν ανοιχτή την χιονοδρομική σύνδεση με το 1750 χωρις τεχνητό χιόνι επίσης λέει πολλά. Ένα τεράστιο μπράβο στο χιονοδρομικό. Με αυτά και με αυτά, ακόμα χαμογελάμε σαν ηλιθίοι, αν και εμένα μου κόπηκε αρκετό από το χαμόγελο στην απάλευτη κίνηση της καθημερινής (1,5 ώρα ποτάμι-Ελληνικο)...

• Like 10

Νίφει!

Μα πόσο πλακα έχει να κάνω σκι σε ένα χιονοδρομικό που έχει διορθώσει 20 διαφορετικά πράγματα σε σχέση με τη βδομάδα της Πρωτοχρονιάς φώτων.

Το χειρότερο είναι ότι διαφημίζει τις βελτιώσεις του.

Με απλά λόγια, τόσα χρόνια (και στην αρχή της σεζόν), εισασταν πολύ κορόιδα και σας λέγαμε στη μούρη σας ψέματα.

Άραγε κύριε Οικονόμου πόσες φορές έχουν πατήσει τα 4 ρατρακ πλάι πλάι; Τόσα χρόνια μας λέγατε ότι πατάτε άριστα αλλά τα στελέχη σας λένε ότι δεν έχετε ξαναπατήσει έτσι. Η το ένα η το αλλο.

Ο Σύλλογος μιας και τελειωσε τις διακοπές του στο εξωτερικό δεν κάνει καμία ερωτησουλα;

Μαγική μέρα σημερα, έχει κόσμο για 5λεπτες ουρές, έχουμε δει και καλύτερα χιόνια, αλλά γενικά ποιοτικοτατο σκι.

Η Σαχάρα έχει άφθονο χιόνι, ακόμα δεν έχουν πάει να την δουν.

Και εσείς νιώθετε ότι μας κάνουν πλάκα που πήρατε ετήσια; Νομίζω απλά τα κάνουν για να γελάνε, δεν μπορεί να είναι τόσο άχρηστοι και τόσο ψεύτες.

Παιδιά δεν έχει βγάλει καλύτερα χιόνια. Απλά πατάνε πλάι πλαι σωστή ώρα. Τόσα χρόνια πάταγε το ασθενοφόρο, οπότε δεν είχε κάτι καλό η τηλεόραση

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Μερικές εικόνες της Παρασκευής.

post-7080-0-26170000-1580562976_thumb.jpg

Δρόμος από Φτερόλακα

post-7080-0-48284700-1580564124_thumb.jpg

post-7080-0-83426300-1580563006_thumb.jpg

post-7080-0-36695800-1580563018_thumb.jpg

post-7080-0-45133200-1580563038_thumb.jpg

post-7080-0-71190500-1580563045_thumb.jpg

post-7080-0-89483800-1580563054_thumb.jpg

post-7080-0-36094600-1580563283_thumb.jpg

post-7080-0-55977500-1580563323_thumb.jpg

post-7080-0-46763400-1580563764_thumb.jpg

Το baby στον προφήτη να γυρίζει μόνο του... κρίμα

post-7080-0-79028100-1580564407_thumb.jpg

post-7080-0-04261800-1580563777_thumb.jpg

post-7080-0-76975900-1580570246_thumb.jpg

post-7080-0-91950800-1580563314_thumb.jpg

Edited by Pant
  • Like 15

Practice makes perfect

Συμβαίνει το εξής οξύμωρο πλέον στον αγαπημένο μας Παρνασσό: Μας πωρώνει και μας ξενερώνει την ίδια στιγμή!

...

Ισως το μόνο που γίνεται σωστά και αδιάλειπτα...

Επίσης εντυπωσιακή, η επιμονή (και υπομονή) όλων μας.

• Like 2

Practice makes perfect

Είναι εξαιρετικά εθιστικό πράγμα το τσουλημα στο χιόνι και η διαχείριση των δυνάμεων που αναπτύσσονται στο ανθρώπινο σώμα σε μεγάλες ταχύτητες κατά την διάρκεια του.

• Like 7

Νίφει!

Το σκι είναι το μοναδικό άθλημα που όχημα και οδηγός, είναι ταυτόχρονα ο αθλητής ...ο εγκέφαλος λειτουργεί ως υπολογιστής και το σώμα μια μηχανή που στρίβει, φρενάρει και απορροφά δυνάμεις και κραδασμούς ...η γοητεία του αθλήματος !!!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 3

Συμπαθέστατα τα ανωτέρω αλλά να ενημερώσω ότι κομβικό στέλεχος του ΧΚΠ άφησε το καλάμι (κνήμη και περόνη) του στην 10 επειδή αφέθηκε στη γοητεία της ταχύτητας. Το μυαλό μπροστά από τη μύτη των πεδίλων μας!

• Like 1

Πώς ήταν το χιόνι σήμερα; Γιατί για αύριο δίνονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες από σήμερα.

Άρα ανησυχούμε για κάτι αύριο (θερμοκρασίες-χιόνι, νεφώσεις) ή δίνουμε το ανέβα;

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

το σκι γινεται f1 μονο στους αγωνες και απο αθλητες κλασεως.

Εμεις που παμε για διασκεδαση κινδυνεουμε και οι ιδιοι και γινομαστε επικινδυνοι για τους αλλους αν δεν ελεγχουμε την ταχυτητα μας.

Για μενα σημασια εχει η τεχνικη και οχι το ποσο γρηγορα θα παω.

Σημερα στα καλαβρυτα αν παρασυροσουνα απο το καταπληκτικο στρωσιμο μετα τις 13:00 κινδυνευες απο τη μεση και κατω να αφησεις κανενα ποδι πισω.προσοχη παμε για διασκεδαση και οχι για επιδειξη.

• Like 1

Πώς ήταν το χιόνι σήμερα; Γιατί για αύριο δίνονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες από σήμερα.

Άρα ανησυχούμε για κάτι αύριο (θερμοκρασίες-χιόνι, νεφώσεις) ή δίνουμε το ανέβα;

Πολύ ωραίο χιόνι σήμερα μέχρι τις 1 νομίζω άριστο. Εγώ μέχρι τις 4 το έβρισκα πολύ καλό αλλά δεν ήταν ολοισιο και στα επίπεδα το έλεγες αν ήσουν πολύ τσαντισμενος σούπα. Έβγαλε και ανοιξιάτικο εκτος γενικά υπέροχα για πολλά πολλά χιλιόμετρα σκι.

Πέτρες δεν τις καταλαβαίνεις έχουν σημαδέψει πολύ καλά τις πίστες με τα καινούργια πέδιλα ανεβαίνω και δεν έχω βρει. Στο 1750 θα έλεγα με καινούργια πέδιλα μη πας. Βασικά κατέβα με το αυγό.

Δε βλέπω κάτι κακό στον καιρό αραιή ψηλή νεφωση, πραγματικά απορώ γιατί δεν ανεβαίνει όλη η Ελλάδα. Πιθανότατα θα είναι λίγο χειρότερα από σήμερα αλλά και παλι άντε να το λες και απλά ωραίο σκι για ώρες.

Μόνο με αλεξίπτωτο να πηγαίνετε γρήγορα στο χιόνι, τα βλέπετε όσοι χτύπησαν δεν είχαν αλεξίπτωτο. Το ωραίο στο σκι είναι ο έλεγχος της ταχύτητας, όχι η ταχύτητα σκέτο.

Παιδιά είναι τόσο όμορφο το σκι και τόσο όμορφος ο Παρνασσός που όσο και να προσπαθεί το χιονοδρομικό να μας ξενερώσει απλά θα ανεβαίνουμε

καπως λιγότερο. Χωρίς νερό μπορωωωω, Χωρίς σκι και Παρνασσό οχιιι

Edited by ΜΙΚ
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ναι πολύ καλά σήμερα, και ανοιξιάτικο και από όλα.

Η 14 παγωμένη αλλά όχι πάγος.

1950->1750 πέτρες. Την περίμενα καλύτερη.. Ιδαίτερη ζημιά δεν έπαθα, αλλά δε θα ξαναπήγαινα..

Όντως καλή διαχείρηση του λίγου χιονιού.

• Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Παιδες ειμαι Βορεια Ελλαδα δευτερα-τριτη. Εχετε καμια αποψη για τα βορεια ΧΚ αν αξιζουν ή να κανω μια σταση παρνασσο κατεβαινοντας;

Απο τεταρτη δινει χιονι αλλα δυστυχως θα ειμαι αθηνα...

Τι γίνεται σήμερα.. Κυριακή και είναι άδειο?? Φάγαμε όλο το κόσμο εχθές και σήμερα άδειο? Πως γίνεται αυτό..? ?

@ikakavas: δε σταματάς Παρνασσό καλύτερα..

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

Καλησπέρα σας.
Ήμουν Παρνασσό χθες. Σήμερα, με ήρεμο μυαλό, έκανα κάποιες σκέψεις και θα ήθελα να μου πείτε έαν είναι σωστές ή λάθος.

1. Η πίστα ανήκει στους χιονοδρόμους. Ο καθένας πράττει με κανόνες. Το πιο λογικό είναι ότι έαν ο χιονοδρόμος κατεβαίνει σε άδεια πίστα, μπορεί να χρησιμοποιήσει όλο το πλάτος της για φουλ καρβαριστές στροφές. Και αυτός που ακολουθεί κρατάει μια απόσταση ασφάλειας.
Τι γίνεται όμως έαν αυτοί οι 2 χιονοδρόμοι βρεθούν αντικριστοί τη στιγμή που ολοκληρώνουν τη στροφή από τα 2 άκρα της πίστας; Ποιός φταίει; Μου έγινε σύσταση από έναν δάσκαλο ότι φταίω επειδή έκανα ελιγμό αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ που έφταιξα αφού τη στιγμή που έστριβα ήμουν στην άκρη της πίστας με πλάτη προς τον δάσκαλο (κι άρα ήταν στο τυφλό μου σημείο) και στο τελείωμα της στροφής τον έβλεπα μπροστά μου. Σημειώνω, δεν ήταν προπορευόμενος.

2. Τα "τρενάκια" των αρχαρίων με δάσκαλο στην κορυφή τελικά επιτρέπονται ή όχι; Ακόμα κι αν τους προσπεράσεις σε ασφαλή απόσταση, το βλέμμα αγανάκτησης και περιφροσύνης του, λέει πολλά.

3. Έστω ότι θες να κατεβείς μια πίστα με φουλ καρβινγκ από τη μια άκρη στην άλλη. Έχεις το δικαίωμα να το κάνεις; Ακόμα κι αν αποφεύγεις τα "εμπόδια" μπροστά σου; Κι εδώ μου έγιναν συστάσεις ενώ όσες φορές το επιχείρησα, ο προπορευόμενος ήταν αρκετά μέτρα παραπέρα. Οι συστάσεις έγιναν από "σκιερ" που ήταν πίσω μου και δεν μπορούσαν να με προσπεράσουν. Θεωρώ ότι δεν ευθύνομαι για τον από πίσω αλλά εκείνοι νομίζουν ότι δεν έπρεπε να το κάνω. Περιττό να σας πω ότι τους έδωσα την ανάλογη απάντηση αλλά δεν χαμπαριάζουν.

4. Σε κάποια φάση έπεσα από λάθος μου (γλύστησα σε ανύποπτο κομμάτι πάγου) . Από πίσω μου ερχόταν ένα παιδάκι και έπεσε πάνω μου. Πάλι μου έγινε σύσταση από τον δάσκαλο επειδή έκανα ελιγμό και το παιδί δεν μπορούσε να σταματήσει. Εδώ τώρα εγώ φταίω που έπεσα και προκάλεσα το πέσιμο του παιδιού; Παρόλο που του εξήγησα εκείνο και το άλλο, συνέχιζε λέγοντάς μου πώς πρέπει να μάθω να τσουλάω.

Κάπου εδώ έφτασα στα όριά μου και ασχολούμαι με όλους αυτούς που εξακολουθούν να μας θεωρούν κωλόπαιδα με σιδερώστρες, ενώ δε θα πρεπε να ασχολούμαι καν.
Ενώ σε όλους αυτούς τους δεινούς σκιερ που επειδή δεν πέφτουν, δεν λένε τίποτα.

Το δέχομαι ότι όσα χρόνια και να περάσουν, λάθη θα γίνοται και εξακολουθούμε να μαθαίνουμε, απλά δε δέχομαι να μου κάνουν παρατήρηση μόνο και μόνο επειδή φοράω σιδερώστρα. Εδώ να σημειώσω πώς εύκολα μου τα λένε αυτά επειδή εγώ ήρεμα δέχομαι να ακούσω την άποψη του άλλου και να το λύσουμε επιτόπου, ακόμα κι αν έφταιξα εγώ, ενώ άλλοι εξαφανίζονται επιτόπου, γιατί ως γνωστόν ο Παρνασσός γέμισε με "είμαι και ο γ@μ και δέρνω" τύπους.

ΥΓ: Όποιος σχολιάσει χωρίς σοβαρότητα με σχόλια τύπου βάλε λουράκι κλπ, θα αγνοηθούν.

• Like 6

JAPOW!!!

Το προβλημα δεν ειναι στις σιδερωστρες. Το προβλημα ειναι οτι ο Ελληναρας δεν εχει χιονοδρομικη παιδεια. Βασικα πασχιζει απο ελλειψη οποιασδηποτε παιδειας ...

Ευτυχως ειχα την τυχη πιτσιρικας να ειμαι σε καποια σχολη και ο προπονητης πριν μας μαθει σκι μας εμαθε 5-10 βασικα πραγματα, μας εμαθε πως συμπεριφερομαστε στο βουνο, μας εμαθε να σεβομαστε...

• Like 5

Σε ποια χώρα βρισκόμαστε ....... για ποιο (ΚΟΙΝΟ) όραμα συζητάμε ......το προσωπικό ,του συλλόγου !! Των αθλητών ...... !!! Ο Παρνασσός σαν χιονοδρομικό έδωσε ....εάν επιζήσει θα είναι θαύμα .... πρέπει ίσος να κλήσεις για να επιστρέψουν οι παροικούντες στο να πουλάνε κουρελούδες, αφού δεν εκτιμούν αυτό που τους χαρίστηκε

όσο πιο ΚΟΙΝΟ, πιο ΠΗΓΑΙΟ, πιο ΚΑΛΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ είναι το ΟΡΑΜΑ ΧΚΠ

(διόλου εύκολο αλλά όχι ανέφικτο) ...

τόσο το καλύτερο για το ....ΧΚΠ και για όλους μας...

• Like 1

Εγω ημουν Σαββατο επανω μια χαρα σκι εκανα στις γνωστες πιστες με παρα πολυ καλο χιονι και αψογο πατημα..αυτο που παρατήρησα ειναι οτι τα τρενακια ειναι ποιο επικίνδυνα απο οποιοδηποτε αλλο ασχετο η αμυαλο κυκλοφορει εκει πανω δεν μπορει να πηγαινεις απο τη μια ακρη στην αλλη με 6-7 παιδακια απο πίσω... δεν ειναι σωστο..ουτε τεραστιες πιστες εχει το βουνο ουτε δουλευει ολο για να χάνεται ο κοσμος δυστυχώς, θελει προσοχη και απο την πλευρά μας και απο την πλευρα των (x) δασκαλων.

Edited by george A.

@ panagiotis: Δε βλέπω να φταις κάπου. Ο μπροστά έχει προτεραιότητα, τελεία και παύλα. Αν ο μπροστά τραβερσάρει από τη μία άκρη στην άλλη, καρβάρει ανοιχτές στροφές ότι άλλο του καπνίσει, ας κόψει ταχύτητα ο πίσω, ας τον τον πλησιάσει αργά, και στη πρώτη ευκαιρία τον προσπερνάει. Ας "χαλάσει" λίγο η κατάβασή του, δε χάθηκε ο κόσμος. Ναι δυστυχώς όμως, μία ανόητη προκατάληψη υπάρχει για εσάς του σανιδάδες..

Αλλά ας μιλήσουν καλύτερα οι δάσκαλοι του forum..

Edited by sbird
  • Like 5

Την ίδια απαίτηση που έχει κάποιος από τους πίσω του όταν κάνει μεγάλες στροφές έχουν και οι εκπαιδευτές που κάνουν τραινάκια με τους μαθητές από αυτούς που έρχονται από πίσω.

Για το δικό μας καλό, όταν κάνουμε μεγάλες στροφές καλό είναι να τσεκάρουμε τι έρχεται από πίσω. Ένα βλέφαρο με την άκρη του ματιού είναι. Στο σανίδι είναι ακόμα πιο κρίσιμο όταν ξεκινά κάποιος στροφή στη φτέρνα.

Η μεγάλη ταχύτητα πάντως τρομάζει πολύ τους τριγύρω, ειδικά όταν μαθαίνουν. 5 μέτρα πχ θεωρείται αρκετά κοντά για να επηρεάσει τον άλλον. Πχ το πέρασμα αέρα από το λούκι αρχαρίων του Αιόλου ή τη Διηάνειρα, μοιράζει πτώσεις χωρίς να υπάρχει καν επαφή.

Σε κάθε περίπτωση, ο δεκάλογος των κανόνων χιονοδρομίας λύνει αρκετές παρεξηγήσεις. Από την άλλη, υπάρχουν μεν οι κανόνες, αλλά υπάρχει και η κοινωνική συμπεριφορά, η ευγένεια και η υποχώρηση απέναντι σε κάποιον που βρίσκεται σε πιο αδύναμη θέση.

Edited by PhaethonF1
  • Like 8

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Καλησπέρα σας.

Ήμουν Παρνασσό χθες. Σήμερα, με ήρεμο μυαλό, έκανα κάποιες σκέψεις και θα ήθελα να μου πείτε έαν είναι σωστές ή λάθος.

1. Η πίστα ανήκει στους χιονοδρόμους. Ο καθένας πράττει με κανόνες. Το πιο λογικό είναι ότι έαν ο χιονοδρόμος κατεβαίνει σε άδεια πίστα, μπορεί να χρησιμοποιήσει όλο το πλάτος της για φουλ καρβαριστές στροφές. Και αυτός που ακολουθεί κρατάει μια απόσταση ασφάλειας.

Τι γίνεται όμως έαν αυτοί οι 2 χιονοδρόμοι βρεθούν αντικριστοί τη στιγμή που ολοκληρώνουν τη στροφή από τα 2 άκρα της πίστας; Ποιός φταίει; Μου έγινε σύσταση από έναν δάσκαλο ότι φταίω επειδή έκανα ελιγμό αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ που έφταιξα αφού τη στιγμή που έστριβα ήμουν στην άκρη της πίστας με πλάτη προς τον δάσκαλο (κι άρα ήταν στο τυφλό μου σημείο) και στο τελείωμα της στροφής τον έβλεπα μπροστά μου. Σημειώνω, δεν ήταν προπορευόμενος.

εγω δεν καταλαβα ακριβως τι παιχτηκε εδω...ησουν στην ακρη τησ πιστας...ο αλλος που ηταν???

2. Τα "τρενάκια" των αρχαρίων με δάσκαλο στην κορυφή τελικά επιτρέπονται ή όχι; Ακόμα κι αν τους προσπεράσεις σε ασφαλή απόσταση, το βλέμμα αγανάκτησης και περιφροσύνης του, λέει πολλά.

επιτρεπονται...οσο μπορεισ να το πεις...αλλιως θα γινει το ελα να δεις...

3. Έστω ότι θες να κατεβείς μια πίστα με φουλ καρβινγκ από τη μια άκρη στην άλλη. Έχεις το δικαίωμα να το κάνεις; Ακόμα κι αν αποφεύγεις τα "εμπόδια" μπροστά σου; Κι εδώ μου έγιναν συστάσεις ενώ όσες φορές το επιχείρησα, ο προπορευόμενος ήταν αρκετά μέτρα παραπέρα. Οι συστάσεις έγιναν από "σκιερ" που ήταν πίσω μου και δεν μπορούσαν να με προσπεράσουν. Θεωρώ ότι δεν ευθύνομαι για τον από πίσω αλλά εκείνοι νομίζουν ότι δεν έπρεπε να το κάνω. Περιττό να σας πω ότι τους έδωσα την ανάλογη απάντηση αλλά δεν χαμπαριάζουν.

και ναι κ οχι...θεωρητικα αν κανεις φουλ καρβινγκ δεν ειναι κ τοσο ευκολο να αποφυγεις καποιον που τελευταια στιγμη αποφασιζει να στριψει αλλιως...εισαι στα μαχαιρια κ πας σαν τρενο....

4. Σε κάποια φάση έπεσα από λάθος μου (γλύστησα σε ανύποπτο κομμάτι πάγου) . Από πίσω μου ερχόταν ένα παιδάκι και έπεσε πάνω μου. Πάλι μου έγινε σύσταση από τον δάσκαλο επειδή έκανα ελιγμό και το παιδί δεν μπορούσε να σταματήσει. Εδώ τώρα εγώ φταίω που έπεσα και προκάλεσα το πέσιμο του παιδιού; Παρόλο που του εξήγησα εκείνο και το άλλο, συνέχιζε λέγοντάς μου πώς πρέπει να μάθω να τσουλάω.

καλα πες του ενα συγνωμη κ συνεχισε την μερα σου...προφανως εκνευριστηκε με αλλα πραγματα κ ηθελε να ξεσπασει κ βρηκε εσενα

Κάπου εδώ έφτασα στα όριά μου και ασχολούμαι με όλους αυτούς που εξακολουθούν να μας θεωρούν κωλόπαιδα με σιδερώστρες, ενώ δε θα πρεπε να ασχολούμαι καν.

Το δέχομαι ότι όσα χρόνια και να περάσουν, λάθη θα γίνοται και εξακολουθούμε να μαθαίνουμε, απλά δε δέχομαι να μου κάνουν παρατήρηση μόνο και μόνο επειδή φοράω σιδερώστρα. Εδώ να σημειώσω πώς εύκολα μου τα λένε αυτά επειδή εγώ ήρεμα δέχομαι να ακούσω την άποψη του άλλου και να το λύσουμε επιτόπου, ακόμα κι αν έφταιξα εγώ, ενώ άλλοι εξαφανίζονται επιτόπου, γιατί ως γνωστόν ο Παρνασσός γέμισε με "είμαι και ο γ@μ και δέρνω" τύπους.

ΥΓ: Όποιος σχολιάσει χωρίς σοβαρότητα με σχόλια τύπου βάλε λουράκι κλπ, θα αγνοηθούν.

Snow is on my D.N.A.

επιτελους οπως θελετε να φοραει ο κοσμος λουρακια (ειναι δεν ειναι ανουσιο) μαθετε , ενημερωστε τον κοσμο που κανει σκι οτι αυτα τα μπατον οταν περπαταμε, οταν τσουλαμε χαλαρα, οταν περιμενουμε να μποουμε στην γονδολα τα κραταμε ΚΑΘΕΤΑ στο εδαφος...

ειναι τραγικο αυτο οταν εισαι με μικρα παιδια κ πρεπει να προσεχεις μην τους μπει κανα μπατον στο ματι απο τους ανεπιδευτους που νομιζουν οτι το μπατον ειναι η προεκταση του σωματος τους προς τα πισω κ το κρατανε παραλληλα με το εδαφος .... το μπατον ειναι μπατον...δεν ειναι σουβλα...αν θελουν να σουβλισουν να πανε στην αυλη τους.

ειδικα οταν περπαταμε κ βλεπω καποιους να τα κρατανε ετσι μπροστα μου παω επιτηδες κ πεφτω πανω τους...γυρνανε με κοιτανε κ μετα δεν λενε κουβεντα....αλλα εκει....

• Like 7

Snow is on my D.N.A.

Καλησπέρα σας.

Όπως και να το κάνουμε το σωστό είναι ότι ο χιονοδρόμος που είναι μπροστά μας να έχει προτεραιότητα. Ότι και να κάνει.... Τώρα βέβαια υπάρχουν και οι κακες στιγμές. Επίσης μου έχει τύχει και εμένα να μου βάλει χέρι δάσκαλος επειδή πέρασα πολύ κοντά σε αυτόν και τους μαθητές του. Είναι επαγγελματίας και προφανώς πρέπει να κοιτάξει την ασφάλεια του πελάτη του και μετά και των υπολοίπων. Ένα ακόμα σημαντικο είναι επειδή δυστυχώς η πλευρά της φτέρνας μας είναι πάντα τυφλή καλό είναι να κοιτάμε όταν κόβουμε την πίστα με καρβαριστες στροφές και να μην περιμένουμε να μας σεβαστούν . Στην τελική εμας θα χτυπήσει. Εγώ προσωπικά σε κάθε στροφή και στις φτέρνες αλλά και στις μύτες πάντα μα πάντα σηκώνω το βλέμμα μου και κοιτάζω. Την προηγούμενη Τρίτη παρόλο που κοίταξα ένας σκιέρ με εξυσε στην κυριολεξία και θα είχε πέσει πάνω μου εάν δεν έβλεπα την σκιά του. Θέλει από όλους μας σεβασμό υποχωρήσεις και προσοχη.

• Like 5

WORK FOR IT!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Νομίζω λόγο κοβιντ θα πάει ενα χρόνο πίσω Sent from my iPhone using Tapatalk
    • Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Πιστεύω ότι την ταινία "Καλάβρυτα 1940"  πρέπει να την δούμε όλοι.  Για να μην ξεχνάμε τι έγινε εκεί, αλλά και σε όλη την Ελλάδα.
    • The goat with the many colors laughs.  What did you have Johny? What i always had Αντίο κύριε Χονδρέ, πραγματικά καταπληκτική δουλειά σε 10 σημεία και καταστροφικά κακή σε άλλα 10.  Συμφωνώ με τον Παναγιώτη και δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος θα αναλάβει 1η Νοέμβρη (λέμε τώρα) και θα προλάβει να διαχειριστεί/μάθει να δουλέψει κάτι τόσο σύνθετο (και μη ξεχνάμε χτυπημένο από Covid 1,5 χρόνο κλειστό) όσο το χιονοδρομικό. Οι δικές μου πληροφορίες μιλάνε για αρκετά καλή δουλειά στην συντήρηση (όπως σχεδόν κάθε χρόνο) και μεγάλου οράματος και σχεδίου για το κοινό ζητούμενο....το 2023. Για φέτος ούτε σχέδιο οργανωμένο βλέπω, ούτε διοίκηση υπάρχει και κανένας δεν έχει την παραμικρή ιδέα πως θα δουλέψει το βουνό. Τις καλές χρονιές του Παρνασσού από Οκτώβρη φαινόταν ότι πήγαινε καλα η οργάνωση και το σχέδιο. Τις κακές τον Οκτώβρη κανένας δεν είχε ιδέα τι θα γίνει. Δυστυχώς φέτος παρόλο που υπάρχει ιδέα τι θα ήθελαν να γίνει, δεν έχουν ιδέα πως θα γίνει, από ποιους και πότε...
    • Αλλάζει η  διοίκηση του ΧΚΠ. Συχνό φαινόμενο ... κάθε 2-3 χρόνια περίπου. H αλλαγή ως φαινόμενο δεν είναι κακό. (Είναι μάλλον απαραίτητη όταν γίνεται για την προσαρμογή και εξέλιξη ενός οργανισμού, προκειμένου να αντέχει/επιβιώνει/αναπτύσσεται  στο μεταβαλομένο πλαίσιο του).Όταν το νέο ενσωματώνει την εμπειρία του παλιού και διαθέτει  ένα δυναμισμό κι όραμα/καινοτομία για την συνέχεια. Διαφορετικά είναι ένα πλατσούρισμα σε στάσιμα, άρα και "άρρωστα" νερά, με σκοπό...θολό. Φεύγει  ο Ν.Χ (Προιστάμενος ΧΚΠ από 12/2018)....Γενικά..., χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες, δυστυχώς θά'λεγα! Για να δούμε την συνέχεια του  χκπ/εταα αε....την νέα κατάσταση. Θα μας (ως πελάτες ΧΚΠ/φίλοι του βουνού/φορολογούμενοι πολίτες)  πεί κανένας άραγε, καταρχήν το όραμα και εν συνεχεία το σχέδιο του  για το κοινό ζητούμενο, την ....ασφαλή, εύρρυθμη, βιώσιμη λειτουργία του ΧΚΠ? 
    • Soelden (AUT) Σαβ 23/10/2021     W GS Κυρ 24/10/2021    M GS
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. bear
      bear
      (64 years old)
    2. germanos
      germanos
      (55 years old)
    3. mainalo
      mainalo