Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Καλημέρα κι από 'μένα! :)Προσυπογράφοντας και συμφωνώντας με όλα τα παραπάνω για ουρές, κλειστό Ηρακλή κλπ. να προσθέσω το ανύπαρκτο "πάτημα" στην (αγαπημένη μου love for ever) Φτερόλακα. Όσο πάτησαν για το ΣΚ. Τίποτε άλλο. Από τη μια πλευρά πρέπει να ειπωθεί ότι έχουν κάνει κάποια θετικά πράγματα στο ΧΚΠ, ειδικά φέτος με τη διαχείριση της μικρής χιονόπτωσης. Από την άλλη όμως δεν γίνεται να μην τους επισημαίνουμε και τις ελλείψεις, αφού άλλωστε είμαστε πολλά αααα χροοοονια πιστοί "πελάτες". Την Φτερόλακα, την Φτερόλακα, την Φτερόλακα;) Ουφ, το είπα και ξεθύμανα... λίγο! :)

ΚΑΙ ένα καλαμπούρια με snowboarder: Κατεβαινοντας την Αφροδίτη στη διασταύρωση με την κόκκινη (στο δίκτυ) έρχεται τρεχοντας/περπατώντας κάποιος, ο οποίος με ρωτούσε δυνατα: "ΜΗΠΩΣ ΕΊΔΑΤΕ ΚΑΜΊΑ ΣΑΝΙΔΆ ΝΑ ΠΕΡΝΆΕΙ ΑΠΌ ΔΩΩΩ"!!! Πολύ θράσος ο τύπος!!! Μήπως να ψάξουμε μαζί για να την βρούμε; Σκέφτηκα να του πω κάτι για το μυαλό που κουβαλάει, διότι 2 ώρες πριν είχα δει snowboarder να πέφτει πάνω σε ΣΚΙΕΡ, αλλά και σε παιδιά μικρά. Τελικώς του απάντησα με ένα ξερό ΟΧΙ και συνέχισα την κατάβαση. "λουράκι" θέλει το μυαλό τους όχι η σανίδα!!! 

• Like 1

Πάντα να κοιτάς, εκεί που θες να πας.

Οι γνωστοί χαρούληδες με σνόουμπορντ που νομίζουν οτι είναι μαμαω και δέρνω.

Δυό φορές μπαν  στον εν λόγω καθώς δεν έχει καμμιά δικαιολογία.

Έχει πλήρη ορατότητα στο τι συμβαίνει μπροστά του.

Πάει ευθεία και με ταχύτητα από πολύ πριν, ήδη την γλύτωσε ο προηγούμενος στα δεξιά

Edited by Krits

14 hours ago, GiGi said:

Όπως τα είπαν οι παραπάνω.. Πολύς κόσμος για καθημερινή (ήταν και σχολεία), απαράδεκτες ουρές με την επιλογή στο να μείνουν πιστοί κ να μην ανοίξουν τον Ηρακλή, ποιότητα χιονιού πολυ καλή μέχρι το μεσημέρι, μετά ήθελε προσοχή. Στα ψηλά είχε ξύσει κ είχε βγει κατά τόπους παγακι, στα χαμηλά λίγο σουπίτσα. Προσοχή επίσης θέλουν οι ανεξέλεγκτοι χιονοδρομοι - κηπουροι, σήμερα το κερδισα το πέναλτι στο 93', ευτυχώς μπορώ να αστειεύομαι. Ελπίζω να είναι καλά και ο άνθρωπος πάντως γιατί έφερε πολλές τούμπες.

Γιώργο σαν Μέλος ΔΣ, πως νιώθεις που χτες θα μπορούσατε να έχετε μια καταπληκτική μέρα σκι 09.00-16.00 με ασφάλεια και αντίθετα είχατε μια μάπα μέρα που σας άνοιξαν αργά και σας έκλεισαν νωρίς, είχατε ουρές, κινδυνέψατε, οι πίστες ήταν απάτητες, τα μισά λιφτ με χιόνι ήταν κλειστά κλπκλπ?

Δεν σου ήρθε έτσι να πας μια να ρωτήσεις μερικά πράγματα την διεύθυνση? Να γράφει κάτι το site μας ας πούμε για αυτά?

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Εχτές ι είναι η αλήθεια και εγώ είδα τουλάχιστον 3 αδέσποτες σανίδες. Και οι τρεις είχαν λουράκι. Δεν φταίνε αυτοί... Προφανώς. Κανείς δεν τους είπε κουβέντα για λουράκι και γιατί το χρησιμοποιούμε. Εδώ δεν μπορούσαν να πουν στα ταμεία ότι "αποκαταστάθηκε η βλαβη, κοφτε εισητηρια" θα ελέγξουν για λουράκια.. αστεία πράγματα....

WORK FOR IT!

δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλο παίζει με τις σανίδες εκεί....
ποτε δεν είχα λουράκι k ποτε δεν μου έφυγε η σανίδα....πάντα είναι μια δέστρα δεμένη βεβαια...

εκεί το στο καλο κάνουν όλοι?
ούτε έχω δει ποτε σανίδα αδέσποτη...

τι στο διάκονο γίνεται Παρνασσό k Καλάβρυτα???

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

1 hour ago, Krits said:

Πάει ευθεία και με ταχύτητα από πολύ πριν, ήδη την γλύτωσε ο προηγούμενος στα δεξιά

Αν αναφέρεσαι στο video μου, αυτή που τη γλύτωσε στα δεξιά (κοπέλα ήταν) έπεσε και αυτή πάνω που γιατί κατέληξα να έχω πέσει ακριβώς μπροστά της. Είναι το 2ο καλό γκουουουπ που ακούγεται στο video κ ένα κόκκινο άσπρο πέδιλο που μπαίνει στο πλάνο. Εννοείται ότι αν δεν φόραγα κράνος (πού ηταν η 1η φορα που το έβαζα φέτος) τώρα θα ήμουν - το λιγότερο - με ράμματα.

Λίγο πριν, στην ίδια κατάβαση, έχουν περάσει ξυστά μας δυο Χαροι με σκι. Για να μη δημιουργηθει η εντύπωση ότι το πρόβλημα ειναι οι σανιδάδες. Οι μ****κες είναι, ανεξαρτήτου τι φοράνε στα πόδια τους.

Edited by demand
  • Like 13

1 hour ago, Turms said:

δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλο παίζει με τις σανίδες εκεί....
ποτε δεν είχα λουράκι k ποτε δεν μου έφυγε η σανίδα....πάντα είναι μια δέστρα δεμένη βεβαια...

εκεί το στο καλο κάνουν όλοι?
ούτε έχω δει ποτε σανίδα αδέσποτη...

τι στο διάκονο γίνεται Παρνασσό k Καλάβρυτα???

Υπάρχουν πάρα πολλοί αρχάριοι ή αρχάριοι σαν χιονοδρομική παιδεία (σκι και snowboard) που χωρίς να τους γίνει καμία σύσταση ή καμία εκπαίδευση κλπκλπ χιονοδρομούν ανάμεσά μας. Όπως οδηγούν στον δρόμο, έτσι κάνουν και σκι οι συμπολίτες μας. Όπως δεν ελέγχει σωστά η τροχαία, έτσι δεν ελέγχει σωστά και το ΧΚΠ.

Δεν θα έπρεπε να είμαστε καθόλου ευχαριστημένοι και συμβιβασμένοι με αυτό και σίγουρα ο Σύλλογος πρέπει να κάνει κάτι. Οι προτάσεις είναι εδώ και καιρό γραπτά κατατεθημένες στο Προεδρείο.

1 hour ago, demand said:

Αν αναφέρεσαι στο video μου, αυτή που τη γλύτωσε στα δεξιά (κοπέλα ήταν) έπεσε και αυτή πάνω που γιατί κατέληξα να έχω πέσει ακριβώς μπροστά της. Είναι το 2ο καλό γκουουουπ που ακούγεται στο video κ ένα κόκκινο άσπρο πέδιλο που μπαίνει στο πλάνο. Εννοείται ότι αν δεν φόραγα κράνος (πού ηταν η 1η φορα που το έβαζα φέτος) τώρα θα ήμουν - το λιγότερο - με ράμματα.

Λίγο πριν, στην ίδια κατάβαση, έχουν περάσει ξυστά μας δυο Χαροι με σκι. Για να μη δημιουργηθει η εντύπωση ότι το πρόβλημα ειναι οι σανιδάδες. Οι μ****κες είναι, ανεξαρτήτου τι φοράνε στα πόδια τους.

Συγκλονιστικό βίντεo. Χαίρομαι που είστε όλοι καλά. Κατάλαβες αν αυτός έκανε  έτσι όλη μέρα ή έχασε τον έλεγχο μόνο εκείνη τη στιγμή? Μετά τι έγινε? Συνέχισε ανέμελος ?

• Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Κάτι τέτοιους , αν προλάβω να τους δω, τους καλωσορίζω με τον αγκώνα .

• Like 2
  • Haha 2

Εμένα ήταν για λίγο εκτός περιοχής, όπως έδειξε το VAR.
https://drive.google.com/file/d/1rviBX8ZVn0O4QQ0V1FReWB1c23hTq0M2/view
Παίξε λαχείο γρήγορα......σε θέλει !

πάντως αν το πας καρέ καρέ φαίνεται ότι πέρασε κοντά k από έναν ακόμα....
εμενα μου φαίνεται η ότι έχασε τον έλεγχο η ότι ήταν αφηρημένος...λες k προσπαθούσε να βάλει το γκάντι φαίνεται...

Snow is on my D.N.A.

3 hours ago, Turms said:

πάντως αν το πας καρέ καρέ φαίνεται ότι πέρασε κοντά k από έναν ακόμα....
εμενα μου φαίνεται η ότι έχασε τον έλεγχο η ότι ήταν αφηρημένος...λες k προσπαθούσε να βάλει το γκάντι φαίνεται...

Μεχρι να τακτοποιησει αυτος το Γκαντι, μπορει να ειχαμε και Νεχρου!...:hehe::hehe:

(60ς χιουμορ....)

• Haha 1

Το Photobucket τελικα τσακισε και αφησε τους ομηρους...

Ακόμη μια πολύ καλή μέρα καταγράφηκε στο ημερολόγιο του ΧΚΠ, με λιακάδα, άπνοια και άριστο χιόνι.
Αύριο είναι η μεγάλη μέρα, που όλοι περιμένουμε! Όλα δείχνουν ότι πάμε για μια καλή χιονόπτωση που θα μας βοηθήσει σύντομα να ανοίξουμε και τις υπόλοιπες πίστες του ΧΚΠ, που μένουν κλειστές από την αρχή της σεζόν.
Υπομονή λίγες ώρες ακόμη….

Στο ΧΚΠ αύριο θα λειτουργήσουν

ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ: Αφροδίτη, Αίολος, Βάκχος, Περικλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Παν και baby 1 & 4.

ΠΙΣΤΕΣ: Βάκχος (2, 2β, 15α), Τηλέμαχος (3), Αίολος (4), Περικλής (5), Διηάνειρα (12), Παν (10), Ήρα (7), snowpark και baby 1, 2 & 4.

ΚΑΙΡΟΣ: Νωρίς το πρωί αναμένουμε ηλιοφάνεια στη συνέχεια τα σύννεφα θα πυκνώσουν και το μεσημέρι θα αρχίσουν οι χιονοπτώσεις. Οι άνεμοι θα πνέουν ασθενείς Δ/ΒΔ και η θερμοκρασία θα κυμαίνεται μεταξύ -3C και -2C.

ΔΡΟΜΟΙ: Όλοι οι δρόμοι που οδηγούν στο ΧΚΠ είναι ανοιχτοί. Σε κάθε περίπτωση και για τη δική σας ασφάλεια, όταν οδηγείτε στο βουνό να έχετε πάντοτε μαζί σας αντιολισθητικές αλυσίδες.

Απο FB ΧΚΠ

Μόλις έχει περάσει τη κοπέλα στα δεξιά του. Κοιταζόμαστε...

GOPR0156_Moment.thumb.jpg.f182373bb6fc5706c8305a49bac3f1bc.jpg

Καταλαβαίνω ότι πάει να γίνει η μ****α κ προετοιμάζομαι...

GOPR0156_Moment1.thumb.jpg.3240725bd237f5119b7bb877c4eccddd.jpg

Έγινε

GOPR0156_Moment2.thumb.jpg.53e5a0c88124144efd183b24733e8476.jpg

Σκάω πρώτα με δεξιά μεριά με ποπό, χέρια μπουνίτσες, ακολουθεί πέδιλο στα χέρια κ μερικά γκαπ γκουπ στο πισω μερος του κεφαλιού που πιθανόν να ήταν μπότες/μπατον/γόνατα της κοπέλας. Η στιγμή που τρόμαξα περισσότερο ήταν όταν ένιωσα ότι κάποιος πέφτει πάνω μου, καθώς ήμουν εκτεθειμένος με τη πλάτη, δεν έβλεπα κ δεν μπορούσα να προφυλαχτώ. Για καλή μου τύχη, ήταν κάποιος που δεν ερχόταν με φόρα. Η κοπέλα τρομαγμένη και αυτή αρκετά.

GOPR0156_Moment3.thumb.jpg.7f24ff7ac33664331fd2abb6cfc9f7a7.jpgGOPR0156_Moment4.thumb.jpg.b6c8840aec9af3c5ce087a81ed7a0462.jpgGOPR0156_Moment5.thumb.jpg.4d80af3c1c26a293288a9f42abeddd77.jpgGOPR0156_Moment6.thumb.jpg.62374d421300ad3a582ac2ae60d6d144.jpg

5 hours ago, ΜΙΚ said:

Συγκλονιστικό βίντεo. Χαίρομαι που είστε όλοι καλά. Κατάλαβες αν αυτός έκανε  έτσι όλη μέρα ή έχασε τον έλεγχο μόνο εκείνη τη στιγμή? Μετά τι έγινε? Συνέχισε ανέμελος ?

Δε μπορώ να ξέρω αν έκανε όλη μέρα έτσι. Απο το βίντεο ομως που έχω, δε θεωρω ότι ήταν αρχάριος. Πιθανόν να πήγαινε τάπα όλη μέρα. Τον βρήκα λίγο πιο κάτω καθιστό, κοιτώντας προς τα κάτω. Πριν προλάβω να πω οτιδήποτε τα λόγια του ήταν : "Φίλε μην αρχίζεις τώρα κ συ το κύρηγμα, κοίτα πώς έγινε η σανίδα (δείχνει τη σανίδα εκεί που τον βρηκα στο video να έχει βγάλει κάτι φλούδες)". Βλέποντας τα στιγμιότυπα, και τι ζημιά θα μπορούσε να είχε γίνει θεωρω πώς εκανα πολύ λάθος που δεν τον άρχισα στα κατακέφαλα και τον αντιμετώπισα με ψυχραιμία. Ισως η υποδοχή που λέει πιο πάνω ο captain να είναι αυτή που αξίζει. Αποκόμησα ένα κόψιμο στο δεξί χερι το οποίο εκεινη την ώρα δε πηρα χαμπάρι αλλά μόνο όταν έφτασα στο αμάξι (είχε γίνει χάλια το ισοθερμικό). Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα είχε γινει αν είχε πέσει πανω στη κοπέλα που προσπέρασε ή στην παρέα μου που προπορευόταν.

7 hours ago, demand said:

Σε διάστημα λιγότερο του λεπτού 3 ανεξέλεγκτοι χιονοδρόμοι Οκ, ο 2ος (μπλε μπουφαν) δεν περνάει ξυστά όπως λεω αλλά καλά θυμόμουν οτι ειχα δει 2 πιο πριν. Ο 3ος που είδα, προκάλεσε ατύχημα.

https://drive.google.com/file/d/1O_iiTXy6dJ9QdyIqF_E8hijOaRPM1hnb/view

• Like 2
  • Sad 1

Ρε το τυποοο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτάνεις στα άκρα. Αλλά προφανώς τέτοιοι υπάρχουν άπειροι και τους βλέπουμε κάθε φορά. Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας να τους βάλει στην θέση τους. Να τους πάρει την κάρτα πχ. Ίσως και για όλη την χρονιά. Γιατί όχι? Προκάλεσε ατύχημα. Που με λίγη τύχη ατυχία άνετα ήταν μοιραίο. Το θέμα είναι ότι πρώτα θα το θρηνήσουμε το θύμα και μετά θα γίνει το οτιδήποτε. Και ναι προφανώς το θέμα δεν είναι αν φοράει σκι η σνοουμπορντ....

• Like 4

WORK FOR IT!

Ακόμη μια πολύ καλή μέρα καταγράφηκε στο ημερολόγιο του ΧΚΠ, με λιακάδα, άπνοια και άριστο χιόνι.
Αύριο είναι η μεγάλη μέρα, που όλοι περιμένουμε! Όλα δείχνουν ότι πάμε για μια καλή χιονόπτωση που θα μας βοηθήσει σύντομα να ανοίξουμε και τις υπόλοιπες πίστες του ΧΚΠ, που μένουν κλειστές από την αρχή της σεζόν.
Υπομονή λίγες ώρες ακόμη….

Στο ΧΚΠ αύριο θα λειτουργήσουν

ΟΙ ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ: Αφροδίτη, Αίολος, Βάκχος, Περικλής, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Παν και baby 1 & 4.

ΠΙΣΤΕΣ: Βάκχος (2, 2β, 15α), Τηλέμαχος (3), Αίολος (4), Περικλής (5), Διηάνειρα (12), Παν (10), Ήρα (7), snowpark και baby 1, 2 & 4.

ΚΑΙΡΟΣ: Νωρίς το πρωί αναμένουμε ηλιοφάνεια στη συνέχεια τα σύννεφα θα πυκνώσουν και το μεσημέρι θα αρχίσουν οι χιονοπτώσεις. Οι άνεμοι θα πνέουν ασθενείς Δ/ΒΔ και η θερμοκρασία θα κυμαίνεται μεταξύ -3C και -2C.

ΔΡΟΜΟΙ: Όλοι οι δρόμοι που οδηγούν στο ΧΚΠ είναι ανοιχτοί. Σε κάθε περίπτωση και για τη δική σας ασφάλεια, όταν οδηγείτε στο βουνό να έχετε πάντοτε μαζί σας αντιολισθητικές αλυσίδες.

Απο FB ΧΚΠ

Τι είναι αυτοι ρε συ...τι πιστα ηταν;; πώς πανε ετσι; ειδικα εκείνος με το σκι πως κατεβαινε ετσι...λεμε για τα μεθυσμενα αγγλακια στην γαλλια αλλα μου φαινεται στις ελληνικες πιστες ειναι χειροτερα...

Γενικα νομιζω οτι στο εξωτερικο σπανιζουν τοσοι πολλοι καμικαζι...

Η δεν εχω πετυχει εγω...δενθελω να λεω συνεχειά για τα εξωτερικα αλλα ενταξει

Βασικα το καλο στο εξωτερικο ειναι οτι αν προκαλεσεις ατυχημα δεν αρκει ενα συγνωμη φιλε κ τελος

Αν ειδικα υπαρχει τραυμστισμος το πραγμα μπλεκει...ετσι επρεπε να ειναι κ ελλαδα...να δουμε μετα

Το 2015 ειχα παρει κατι τουμπες στο kitzsteinhorn κ ειχα σπασει ενα πλευρο...πηγα στον γιατρο οταν γυρισα κλπ μου ειπε οτι μου ειπε αλλα μετα απι 15 μερες ηρθε ενα χαρτι απο το ταμειο Υγείας. Μου ζητουσε να καταθεσω στην ουσια αν εφταιγε καποιος αλλοςπου χτυπησα αν ηρθε αστυνομια αν ειχα μαρτυρες κλπ...

Αν υποθεσουμε οτι εφταιγε αλλος θά του στελνανε ραβασακι με τα εξοδα νοσηλειας μου...για αυτο λενε ποτε χωρίς ασφάλειά για σκι

Έτσι επρεπε κ εδω...ραβασακι με ενα λογαριασμό να δεις μετα αν θα το παιζει μαγκας

• Like 4

Snow is on my D.N.A.

Αντίστοιχα σε ατύχημα που είχε προκαλέσει γιος φιλου αρχάριος ο οποίος έτρεχε με υπερβολική κσι προκλητική για τις ικανοτητέςτου ταχύτητα, σε χιονοδρομικό της Αυστρίας, νομίζω Salzburg κσι τραυμάτισε μια σκιέρ, ήρθε άμεσα η αστυνομία και σχηματίσθηκε ποινική δικογραφία. Μετά από ένα χρόνο κλήθηκε ενώπιον ποινικού δικαστηρίου όπου και καταδικάστηκε ...τα δικαστικά έξοδα βέβαια δεν θέλει κάνεις να μάθει σε τι ύψος ανήλθαν ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όμορφη μέρα σήμερα, καλό χιόνι, κάμποσος κόσμος και ο Περικλής με διακοπές και εκτροχιασμους. Δε λέω σκι κάναμε και ωραία περάσαμε αλλά με αυτά τα δεδομένα, ο Ηρακλής πρέπει να λειτουργεί. Ευνουχιζετε το ΧΚ με αυτές τις επιλογές.

Screenshot_2020-02-19-19-32-00-989_com.corecoders.skitracks.jpg

• Like 5

fischer_.jpg

2 hours ago, SnowLouk said:

Αντίστοιχα σε ατύχημα που είχε προκαλέσει γιος φιλου αρχάριος ο οποίος έτρεχε με υπερβολική κσι προκλητική για τις ικανοτητέςτου ταχύτητα, σε χιονοδρομικό της Αυστρίας, νομίζω Salzburg κσι τραυμάτισε μια σκιέρ, ήρθε άμεσα η αστυνομία και σχηματίσθηκε ποινική δικογραφία. Μετά από ένα χρόνο κλήθηκε ενώπιον ποινικού δικαστηρίου όπου και καταδικάστηκε ...τα δικαστικά έξοδα βέβαια δεν θέλει κάνεις να μάθει σε τι ύψος ανήλθαν ...
Το αστικό μέρος της αποζημίωσης είναι άλλη υπόθεση ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

κανονικα ετσι πρεπει...να σου ερθει ενα κοστουμι μερικα Χ.000 κ μετα να δουμε...κανεις ξανα ταρζανιες στην πιστα?

ακομα κ για αυτο που λεει ο ΜΙΚ με τα αδεσποτα σανιδια...κ εκει...αν τραυματιστει καποιος κατευθειαν...δικογραφια, δικαστηρια, ποιος φταιει ποιος δεν φταιει....

σου ειπε το ΧΚ οτι η πιστα ειναι δυσκολη αλλα πηγες? πληρωνε.

σου ειπε εχε το σανιδι στο ποδι κ εσυ το πηρες στο χερι...πληρωσε....

δεν υπηρχε κανενας να σου πει κατι? ας πληρωσει το ΧΚ

με ενα συγνωμη κ εναν καυγα δεν αλλαζει κατι....γιατι ολοι οι ελληνες οδηγοι οταν πανε εξωτερικο το παιζουν συνεπεις? πανε τρεχα στην Ελβετια με 180....

αλλα που...εδω αλλα κ αλλα δεν γινονται

• Like 4

Snow is on my D.N.A.

Να καταθέσω κι εγώ μιά εμπειρία από την συλλογή ‘’συγκρούσεις με μεζεομακάκες’’

Τελευταία κατάβαση έχω σταματήσει στο 1750 λίγο πριν την άσφαλτο έξω από τα ταμεία. Έρχεται ο σνοουμπορντάς και με κουρεύει τη στιγμή που πάω να βγάλω τα σκι, τάκλιν κανονικό γιά αποβολή λόγω αντιαθλητικής συμπεριφοράς .

Του μιλάω αυθορμήτως τη γλώσσα του Μολιέρου και μου την πέφτει να πλακωθούμε αν είμαι άντρας ναούμ. Προς στιγμήν μπήκα στον πειρασμό .

Και συνεχίζει ο λεβέντης (σαραντοπενητάρης με τατού και σκουλαρίκι )και μου λέει πως φταίω εγώ που δεν πρόσεχα πως έρχεται να του κάνω χώρο.Εγώ ο σταματημένος με την πλάτη στη πλαγιά...

Έχεις καθόλου υπόψιν , του λέω, πως εφόσον έρχεσαι από πάνω έχεις ευθύνη να αποφύγεις όσους είναι πιό κάτω ? Τι είναι αυτά που λες οι από κάτω πρέπει να κάνουν πέρα για να περάσω μου λέει. Και μου αρχίζει την ελληνοπρεπή ρητορεία  Ξέρεις πόσα χρόνια είμαι εγώ στο βουνό , ποιος είμαι ...

Καμμιά ώρα πριν είχα αποκρούσει με τον αγκώνα άλλο αστέρι με σανίδι που έκανε ντροπ από τις ... ξαπλώστρες του 1950 !

Τα στερεότυπα είναι κακά , αλλά δεν έχουν δημιουργηθεί τυχαία ..

• Like 14

φταίω εγώ που δεν πρόσεχα πως έρχεται να του κάνω χώρο

οι από κάτω πρέπει να κάνουν πέρα για να περάσω

πραγματικά θα τρελαθώ...τι είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά....τι καφρίλα είναι αυτή...

αν είναι δυνατόν...

αλλα δεν απορώ...πόσες φορες αντιμετώπισα τέτοια με το αμάξι...να έρχεται ο άλλος ανάποδα σε μονόδρομο k να έχει απαίτηση να πάω εγώ πίσω για να περάσει...από έναν τέτοιο άνθρωπο δεν απορώ να συμπεριφέρεται έτσι όπως λες στις πιστες...

θυμώνουν κάποιοι όταν μιλάμε για εξωτερικό, αλλα εκεί τουλάχιστον είναι σπάνιο να ακούσεις κάτι τέτοιο....ίσως να μαλώσεις για το ποιος φταίει...αλλα να σου πει ο άλλος " οι από κάτω πρέπει να κάνουν πέρα για να περάσω" δεν νομίζω να ακούσεις ποτε...

η έλλειψη χιονοδρομικής παιδείας σε ένα μεγάλο βαθμό είναι μάλλον μεγαλύτερη πληγή από την έλλειψη χιονιού

Μνημόνια στα Ελληνικά Χιονοδρομικά μέχρι να γίνει το Σέλι παγετώνας....

• Like 4
  • Haha 2
  • Love 1

Snow is on my D.N.A.

Είχα πολλά σενάρια πως μπορεί να καεί η μέρα, αλλά να ανοίξει το ΧΚΠ 9:00, να έχει δώσει 10 Ηρακλή, αέρα να μην έχει και να μην βλέπω τα σκι μου, δεν το είχα. Υπομονή. Ακόμα ελπίζουμε. 

• Like 7

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

28 minutes ago, KonKan said:

Είχα πολλά σενάρια πως μπορεί να καεί η μέρα, αλλά να ανοίξει το ΧΚΠ 9:00, να έχει δώσει 10 Ηρακλή, αέρα να μην έχει και να μην βλέπω τα σκι μου, δεν το είχα. Υπομονή. Ακόμα ελπίζουμε. 

Ωχ τόσο χάλια; Τελικά πόσο έχει ρίξει;

Με την 6 και τον Δια τι γίνεται;

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

41 minutes ago, Al_Foutzin said:

Ωχ τόσο χάλια; Τελικά πόσο έχει ρίξει;

Με την 6 και τον Δια τι γίνεται;

Έριξε αρκετό. Το 30-40 είναι πραγματικό και από όσο μπορώ να καταλάβω (ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ) όχι με πολύ αέρα. Την 6 την ετοιμάζουν από ότι λένε. 

• Like 3
  • Love 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg