Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Εχοντας ζησει (και ζωντας ακομα) την περισσοτερη ενηλικη ζωη μου στο εξωτερικο, ακουω πολυ συχνα φιλους, συμπατριωτες, να αναφερονται στα της Ελλαδας και των Ελληνων στο τριτο πληθυντικο προσωπο (αν δεν κανουν, και δεν φτυσουν και δεν φωναξουν και δεν ψηφισουν...).

Ευτυχως δια ζωσης, δεν εχω ακουσει κανενα να αναφερεται φατσα καρτα σε Ελληνα, κατοικο Ελλαδος σε δευτερο ενικο/πληθυντικο προσωπο (αν δεν κανεις και δεν φτυσετε κλπ).

Προσπαθω παντα να αναφερομαι στα κοινα (παρ'ολο που για μενα δεν ειναι πια και πολυ 'κοινα', τοσο λογω μεταναστευσης οσο και εγκαταλειψης της ασχολιας με την χιονοδρομια ως αθλημα λογω 'ανιατου' τραυματισμου) στα κοινα λοιπον στο πρωτο ενικο/πρωτο πληθυντικο, γιατι αν δεν ειναι 'κοινα' δεν εχω λογο να εχω λογο.

Ξοδευω ακομη τον χρονο μου, γραφοντας εδω, και το χρημα μου (εχω πληρωσει την συνδρομη μου πριν φυγω το 2011 για 10 χρονια, μετα ποιος ζει ποιος πεθαινει θα πλησιαζω τα 70 πριν ληξει η συνδρομη του 22), για την βελτιωση της χιονοδρομικης εμπειριας στην Ελλαδα. Γιατι κανουν σκι ακομα οι φιλοι μου και μεθαυριο μπορει να ξανακανει εκει ο γιος μου. Και γιατι μ'αρεσει η ιδεα της βελτιωμενης χιονοδρομιας στην Ελλαδα. Μια ιδεα που αξιζει τον κοπο να χρηματοδοτηθει.

Your mileage may vary που λενε και στο χωριο μ'...

• Like 12

Ξοδευω ακομη τον χρονο μου, γραφοντας εδω, και το χρημα μου (εχω πληρωσει την συνδρομη μου πριν φυγω το 2011 για 10 χρονια, μετα ποιος ζει ποιος πεθαινει θα πλησιαζω τα 70 πριν ληξει η συνδρομη του 22), για την βελτιωση της χιονοδρομικης εμπειριας στην Ελλαδα. Γιατι κανουν σκι ακομα οι φιλοι μου και μεθαυριο μπορει να ξανακανει εκει ο γιος μου. Και γιατι μ'αρεσει η ιδεα της βελτιωμενης χιονοδρομιας στην Ελλαδα. Μια ιδεα που αξιζει τον κοπο να χρηματοδοτηθει.

Your mileage may vary που λενε και στο χωριο μ'...

Στη Μακεδονία λέμε, εμ μαλάτα, εμ γαλάτα. Και θέλουμε το ΧΚόποιονάναι να γίνει Hintertux αλλά και να είναι η κάρτα 15 €.

• Like 2

ειναι γεγονός ότι η αλήθεια μερικές φορές είναι καυτερή ! Σαν την πιπεριά !

:wallbash:

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψε ο Μάκης και 2 και 3 φορές, μήπως και τα καταλάβεις!

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψε ο Μάκης και 2 και 3 φορές, μήπως και τα καταλάβεις!

Ευχαρίστως να το κάνω, με μια προϋπόθεση (!!) Να ξαναδιαβασεις κι εσυ την ελληνική σύγχρονη ιστορία !!!

Ίσως επειδή άργησε να κάνει κρύο αλλά ούτε το ΧΚΠ ούτε το ΧΚΚ έχουν βγάλει τιμοκατάλογο. Μήπως πρέπει να δουν τις διαφημίσεις του Jumbo;

• Like 2

Ευχαρίστως να το κάνω, με μια προϋπόθεση (!!) Να ξαναδιαβασεις κι εσυ την ελληνική σύγχρονη ιστορία !!!

Καπετάν Διαμαντης ... ο Γιάννης Αλεξάνδρου από την Λιλαια το όνομα που μου έρχεται στο μυαλό σχετικά με την πρόσφατη ιστορία Του Παρνασου που μας απασχολεί εδώ .....ιστορικά και μόνο.. εκτός αυτού έχουμε καμία ιδέα για τα τιμολόγια του . Τα πρόσφατα ........

Αν ισχύουν αυτά που έμαθα για τον τιμοκατάλογο του ΧΚΠ ισχύουν, ντρέπομαι για αυτούς και ιδίως αυτές που συνεργάστηκαν μαζί μου. Κυρίως γιατί δεν έμαθαν τίποτα.

Vro, το πέτυχες: καταργήθηκαν οι αθλητικές εκπτώσεις.

Ετήσια κάρτα 450 €. Nothing else.

Υπάρχει κάρτα ΣΚ αλλά αν το Σ χαρά Θεού, και την Κ φυσάει τρελλός αέρας (δεν είναι δα και τόσο ασυνήθιστο στον Παρνασσό) έπαιξες κι έχασες.

Για τα λοιπα, περιμένουμε. Εννοείται ότι αν δεν είμαι σίγουρος για υπερ-μέρα σιγά μη φορτώσω τα σκι στο αυτοκίνητο.

Edited by aab
  • Like 1

Αν ισχύουν αυτά που έμαθα για τον τιμοκατάλογο του ΧΚΠ ισχύουν, ντρέπομαι για αυτούς και ιδίως αυτές που συνεργάστηκαν μαζί μου. Κυρίως γιατί δεν έμαθαν τίποτα.

Vro, το πέτυχες: καταργήθηκαν οι αθλητικές εκπτώσεις.

Ετήσια κάρτα 450 €. Nothing else.

Υπάρχει κάρτα ΣΚ αλλά αν το Σ χαρά Θεού, και την Κ φυσάει τρελλός αέρας (δεν είναι δα και τόσο ασυνήθιστο στον Παρνασσό) έπαιξες κι έχασες.

Για τα λοιπα, περιμένουμε. Εννοείται ότι αν δεν είμαι σίγουρος για υπερ-μέρα σιγά μη φορτώσω τα σκι στο αυτοκίνητο.

Το ξέρω ότι θα το μετανοιωσω που ξαναγράφω εδώ μέσα, ας είναι όμως, μόνο μια φορα, επειδή με ανέφερε ο aab.

aab απ' εδώ και πέρα αν θες να μου πεις κάτι κέρνα καφέ απανου.

Όταν η Ελλάδα αλλάζει σελίδα και έχει γίνει ένα απέραντο εργοτάξιο ήρθε η ώρα να πληρώσει και η πλουτοκρατία.

Ειδικά εκείνη της Αράχωβας και της θέλω να γίνω...Αράχωβας.

Και μετά ξυπνήσαμε...

• Like 5

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Όταν η Ελλάδα αλλάζει σελίδα και έχει γίνει ένα απέραντο εργοτάξιο ήρθε η ώρα να πληρώσει και η πλουτοκρατία.

Ειδικά εκείνη της Αράχωβας και της θέλω να γίνω...Αράχωβας.

Προσωπικά μαζί σου ... στο να πληρώνει ο καθείς ότι του αναλογεί. Ή να μην ζητά υπηρεσίες για τις οποίες δεν πληρώνει. Θα σου το θυμίσω πάντως και δια ζώσης, χιόνι νάχει.

ΥΓ Ελπίζω να έγινε κατανοητό ότι είμαι πλήρως ενήμερος για τον τιμοκατάλογο.

Edited by aab

Τι έγινε με τον τιμοκατάλογο ρε παιδιά;

Ο τιμοκατάλογος ψηφίστηκε από το ΔΣ της ΕΤΑΔ και, προς το παρόν, κυκλοφορεί εσωτερικά στα γραφεία. Η ΕΤΑΔ προσπαθεί, απεγνωσμένα, να βελτιώσει την κεροδοφορία του ΧΚΠ ώστε να παραχωρηθεί με το ελάχιστο δυνατόν κόστος. Για όσους δεν το καταλαβαίνουν: ποια θα είναι η επιδότηση ώστε να λειτουργεί. το ΧΚΠ.

Στα δεδομένα τώρα:

1) Καταργούνται οι πόντοι

2) Υπάρχουν κάρτες ετήσιες (€450), weekend, εβδομάδας (συνεχόμενες ημέρες) κι ημερήσιες. Για τις κάρτες μεγαλύτερης διάρκειας, ο αγοραστής αναλαμβάνει το ρίσκο μη λειτουργίας. Δεδομένου ότι η χορηγούμενη έκπτωση (κατά την κρίση μου) είναι μικρή, απλά δεν υπάρχουν. Πιθανόν η ετήσια.

3) Αν έχετε παιδιά, δεν σας θέλουν.

• Like 3

Αναρωτιέμαι πόσες εκπτωτικές έχουν δοθεί στους παρακοιμωμενους ..... και ο δύστυχος θα περιοριστεί στην ημερήσια .....εβδομαδιαίο ! το αστείο της χρονιάς

Ομολογούμενως ιδιαίτερα εντυπωσιακό το γεγονός ότι 12 ημέρες πριν την επίσημη έναρξη λειτουργίας ακόμα ψάχνουμε τον τιμοκατάλογο και ό,τι μαθαίνουμε είναι από "διαρροές".

• Like 3

Γενικά....... εάν κάνετε σκι δεν σας θέλουν....... καταναλώνετε....... ακόμα δεν το έχετε καταλάβει??????

• Like 2

www.zermatt.ch

Λοιπόν εάν ισχύουν οι φήμες για τον φετινό τιμοκατάλογο οφείλω να ομολογήσω ότι για άλλη μια σαιζόν τα κάνανε μαντάρα. Εκεί που πάνε να φτιάξουν κάτι καλό χαλάνε 10, και εξηγουμαι....

Ας αρχίσουμε από την ετήσια... αξίζει να δώσει κάποιος 450 ευρώ για να κάνει σκι στο ΧΚΠ? Για μένα όχι. Η ιστορία τών τελευταίων χρόνων μας δείχνει ότι το ΧΚ έχει υποπέσει σε πολλά φάουλ... έχουν αναλυθεί άπειρες φορές. Ας δούλευε υποδειγματικά και εν μέρη να το δικαιολογουσα το ποσό αυτό.

Ας πάμε στο weekend. Καλή κίνηση από την στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου ανεβαίνει το ΣΚ... μένει να δούμε πόσο θα κοστίσει... μία τιμή της τάξεως των 50 ευρώ θα ήταν καλά.

Πάμε τώρα στην εβδομαδιαία... καλή κίνηση αλλά απευθύνεσαι σε πολύ περιορισμένο πελατολόγιο. Μήν γελιομαστε παιδιά, πόσος κόσμος θα ανέβει μια συνεχόμενη εβδομάδα στο ΧΚΠ? Ας υποθέσουμε ότι ο καιρός θα είναι ΟΚ....τι θα δουλεύει τις καθημερινές? Τα γνωστά? Είναι που είναι περιορισμένο το πεδίο, το περιορίζεις ακόμη περισσότερο με την μερική λειτουργία τις καθημερινές. Γιατί να σου πληρώσω εβδομαδιαίο?

Μιλώντας για μένα δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ να έχω κάνει σκι μια εβδομάδα συνεχόμενη στο ΧΚΠ ακόμη και σαιζόν που είχα ετήσια....

Εάν ισχύουν λοιπόν οι φήμες ότι οι λοιπές πολυήμερες καταργούνται αυτό θα είναι και το μεγαλύτερο φάουλ του φετινού τιμοκαταλόγου. Οι σκιέρ των 7-10 ( τα νούμερα στο περίπου, λίγο πάνω λίγο κάτω) σκι την σαιζόν αποτελούν την πλειοψηφία των Ελλήνων σκιέρ. Αυτούς ουσιαστικά τούς γ@μ@ς...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθε χρόνο είναι πυρηνική φυσική να βγάλουν έναν σωστό τιμοκατάλογο...τεσπα, μένει να δούμε τα επίσημα νούμερα και θα επανέλθουμε...

Φιλικά,

Σπύρος

• Like 5

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Οι πολυήμερες διακοπές για σκι φτιάχνονται με:

- πακέτα διαμονής και συνέργειες από τη γύρω περιοχή

- εργασιακές και κοινωνικές συνθήκες που να επιτρέπουν άδειες εκτός Δεκαπενταύγουστου

- αξιόπιστη λειτουργία χιονοδρομικού στο 100% για όλες τις μέρες εκτός ακραίων συνθηκών

Το σύστημα με τις μονάδες κάλυπτε το κομμάτι του εισιτηρίου για πολλές μέρες μια χαρά. Δεν ήταν το "συνεχές εβδομαδιαίο" εισιτήριο που έλειπε, αλλά οι παραπάνω συνθήκες.

Αυτά σαν γενική παρατήρηση. Ας περιμένουμε να δούμε τον κατάλογο και σχολιάζουμε επί της πραγματικότητας.

• Like 12

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Από ότι κυκλοφορούσε στα γραφεία θα έβγαινε χθες. Μην ξεχνάτε όμως ότι άλλαξε ο πρόεδρος κι ο καινούργιος ξέρει από χιονοδρομία αλλά και από management.

Κλείνοντας , προσωρινά, το θέμα μια φαινομενικά άσχετη παρατήρηση. Οι άντρες έχουμε μια αδικαιολόγητα κακή φήμη για παιδιάστικα πείσματα . Αρκεί να δει κανείς κάποιες από τις εμπλεκόμενες στη ΕΤΑΔ για να καταλάβει ότι είμαστε αρνάκια.

Κάθε χρόνο πολλά λέγονται και πριν και μετά την ανακοίνωση του τιμοκαταλόγου. Λαμβάνοντας αφορμή από κάποιες από τις υποθέσεις, ας βάλω και εγώ κάποιες σκέψεις.

..................................

Ας αρχίσουμε από την ετήσια... αξίζει να δώσει κάποιος 450 ευρώ για να κάνει σκι στο ΧΚΠ? Για μένα όχι. Η ιστορία τών τελευταίων χρόνων μας δείχνει ότι το ΧΚ έχει υποπέσει σε πολλά φάουλ... έχουν αναλυθεί άπειρες φορές. Ας δούλευε υποδειγματικά και εν μέρη να το δικαιολογουσα το ποσό αυτό.

Ας πάμε στο weekend. Καλή κίνηση από την στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου ανεβαίνει το ΣΚ... μένει να δούμε πόσο θα κοστίσει... μία τιμή της τάξεως των 50 ευρώ θα ήταν καλά.

Πάμε τώρα στην εβδομαδιαία... καλή κίνηση αλλά απευθύνεσαι σε πολύ περιορισμένο πελατολόγιο. Μήν γελιομαστε παιδιά, πόσος κόσμος θα ανέβει μια συνεχόμενη εβδομάδα στο ΧΚΠ? Ας υποθέσουμε ότι ο καιρός θα είναι ΟΚ....τι θα δουλεύει τις καθημερινές? Τα γνωστά? Είναι που είναι περιορισμένο το πεδίο, το περιορίζεις ακόμη περισσότερο με την μερική λειτουργία τις καθημερινές. Γιατί να σου πληρώσω εβδομαδιαίο?
Μιλώντας για μένα δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ να έχω κάνει σκι μια εβδομάδα συνεχόμενη στο ΧΚΠ ακόμη και σαιζόν που είχα ετήσια....

Εάν ισχύουν λοιπόν οι φήμες ότι οι λοιπές πολυήμερες καταργούνται αυτό θα είναι και το μεγαλύτερο φάουλ του φετινού τιμοκαταλόγου. Οι σκιέρ των 7-10 ( τα νούμερα στο περίπου, λίγο πάνω λίγο κάτω) σκι την σαιζόν αποτελούν την πλειοψηφία των Ελλήνων σκιέρ. Αυτούς ουσιαστικά τούς γ@μ@ς...

..................

Στα 4 θέματα, εγώ θα θα προσέγγιζα ως εξής:

1)450 ευρώ για ετήσια είναι πάρα πολλά. Ως πελάτης θα το δεχόμουν (αναγκαστικά) μόνο και μόνο επειδή είναι μονοπώλιο αν σκόπευα φέτος να μην πάω πουθενά αλλού και θα ήξερα ότι θα ανέβαινα 30+ φορές. Επίσης η τιμή αυτή θα πρέπει να ισχύει και για τους "ντόπιους". Εδώ θα πρέπει να γίνει αναφορά σε άνοιγμα και κλείσιμο της σεζόν, καθώς και το τι θεωρείται ως φυσιολογική λειτουργία καθημερινή και ΣΚ, καιρού επιτρέποντος.

2)Προσφορά για weekwnd δεν ξέρω τι νόημα έχει. Γιατί να γίνει έκπτωση για ημέρες υψηλής επισκεψιμότητας; Εγώ στην full τιμή weekend, θα έδινα την δυνατότητα να πάρει κάποιος και Δευτέρα με +5 ευρώ και/ή Παρασκευή με άλλα +5 ευρώ (ή κάτι αντίστοιχο).

3)Γιατί να υπάρχει εβδομαδιαία κάρτα; Αν η έκπτωση είναι μικρή, τότε μια ανάλογη έκπτωση είναι "υποχρεωτική". Για να με αναγκάσει να κοιμηθώ στην περιοχή πρέπει η έκπτωση είναι πραγματικά μεγάλη; Και το χιονοδρομικό πως θα ωφεληθεί από αυτό; Άρα την εβδομαδιαία θα την έδινα επιλεκτικά ΜΟΝΟ σε ξενοδοχεία για να την προμηθεύουν σε πελάτες τους. Φυσικά με κόστος προς το ξενοδοχείο και φυσικά σε τιμή που θα κερδίζουν και οι τρεις (πελάτης χιονοδρόμος, ξενοδοχείο, ΧΚ). Και πάλι πρέπει να είναι ξεκάθαρο τι σημαίνει λειτουργία ΧΚ την καθημερινή.

4)Και καλά κάνει. Γιατί εγώ που κάνω επιλεκτικά κάποιες λίγες ημέρες, συνήθως ημέρες υψηλής επισκεψιμότητας, να έχω έκπτωση; Ας δώσει πολυήμερες που να ισχύουν μόνο ή σχεδόν μόνο για καθημερινές. Ας πούμε μια κάρτα 6 οποιονδήποτε και όχι συνεχόμενων ημερών να συμπεριλαμβάνει στις 6 ημέρες μέχρι 2 αργίες (ή κάτι αντίστοιχο).

Οι πολυήμερες διακοπές για σκι φτιάχνονται με:

- πακέτα διαμονής και συνέργειες από τη γύρω περιοχή

- εργασιακές και κοινωνικές συνθήκες που να επιτρέπουν άδειες εκτός Δεκαπενταύγουστου

- αξιόπιστη λειτουργία χιονοδρομικού στο 100% για όλες τις μέρες εκτός ακραίων συνθηκών

Το σύστημα με τις μονάδες κάλυπτε το κομμάτι του εισιτηρίου για πολλές μέρες μια χαρά. Δεν ήταν το "συνεχές εβδομαδιαίο" εισιτήριο που έλειπε, αλλά οι παραπάνω συνθήκες.

Αυτά σαν γενική παρατήρηση. Ας περιμένουμε να δούμε τον κατάλογο και σχολιάζουμε επί της πραγματικότητας.

Η διαχείριση του τιμοκαταλόγου, είναι σύνθετη. Και θα πρέπει να δει ο "ιδιοκτήτης" τι θέλει. Θα έλεγα ότι αυτή την χρονική στιγμή, θέλει μεγάλη επισκεψιμότητα κάθε μέρα, θέλει κάθε μέρα να βγαίνουν τα πάγια έξοδα και τις ημέρες υψηλής ζήτησης (πχ αργίες) να βγαίνει κέρδος. Άρα ο τιμοκατάλογος θα πρέπει να έχει αυτή την στόχευση.

Ένα εισιτήριο πολλών συνεχόμενων ημερών, τι πλεονέκτημα δίνει στο ΧΚ; Μόνο ότι θα έχει πρόσθετο κόσμο τις καθημερινές. Αλλά τι να τον κάνει αν του δώσεις μεγάλη προσφορά για να κάνει "τζάμπα" τις καθημερινές; Δεν θέλεις κόσμο να κάνει τζάμπα, αλλά να πληρώνει. Και στο εξωτερικό, μια εβδομαδιαία κάρτα, έχει περίπου 10% έκπτωση σε σχέση με το κόστος αν πήγαινες κάθε μέρα στην ουρά. Αντίθετα η κάρτα 2 εβδομάδων, έχει 35% έκπτωση κατά μέσο όρο ημέρας, ή θα λέγαμε ότι οι ημέρες της δεύτερης εβδομάδας, έχουν έκπτωση άνω του 50%. Αυτό είναι σημαντικό κίνητρο ώστε κάποιος να κάτσει πολύ περισσότερες ημέρες για να μην πάει κάπου αλλού. Εδώ λοιπόν ή βγάζεις ένα πραγματικά πολυήμερο πάσο, ή βρίσκεις ποιος άλλος θα ωφεληθεί από ένα πάσο 4 συνεχόμενων ημερών.

Οι εργασιακές και λοιπές κοινωνικές συνθήκες, είναι κάτι για το οποίο το ΧΚ δεν μπορεί να αλλάξει κάτι, απλά να προσαρμοστεί στην πραγματικότητα.

Τέλος το σύστημα με τις μονάδες (όπως ίσχυε), δεν εξασφάλιζε στο χιονοδρομικό μεγαλύτερη προσέλευση τις ημέρες χαμηλής επισκεψιμότητας, ακριβώς το αντίθετο. Εκτός και έχω ένα πάσο πολλών (πχ. 20) τυχαίων ημερών μέσα στην σεζόν. Εγώ ως πελάτης, όταν πάω αυθημερόν για σκι, έχω ένα σημαντικότατο κόστος μετακίνησης. Ειδικά όταν νοικιάζω εξοπλισμό, ή πάρω και δάσκαλο, ή ξοδέψω και στο σαλέ, κλπ, το κόστος της κάρτας αν είναι + ή - 5 ευρώ επηρεάζει λίγο το συνολικό κόστος. Το θέμα είναι να έχω σωστή παροχή χιονοδρομικής υπηρεσίας (100% λειτουργία) και ένα συνολικό πακέτο με μια τιμή συνολικά καλή.

• Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Το γεγονός ότι ούτε ΧΚΠ ούτε ΧΚΚ έχουν ανακοινώσει τιμοκατάλογο μέχρι σήμερα δίνει σήμα για το τι μας περιμένει.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• The goat with the many colors laughs.  What did you have Johny? What i always had Αντίο κύριε Χονδρέ, πραγματικά καταπληκτική δουλειά σε 10 σημεία και καταστροφικά κακή σε άλλα 10.  Συμφωνώ με τον Παναγιώτη και δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος θα αναλάβει 1η Νοέμβρη (λέμε τώρα) και θα προλάβει να διαχειριστεί/μάθει να δουλέψει κάτι τόσο σύνθετο (και μη ξεχνάμε χτυπημένο από Covid 1,5 χρόνο κλειστό) όσο το χιονοδρομικό. Οι δικές μου πληροφορίες μιλάνε για αρκετά καλή δουλειά στην συντήρηση (όπως σχεδόν κάθε χρόνο) και μεγάλου οράματος και σχεδίου για το κοινό ζητούμενο....το 2023. Για φέτος ούτε σχέδιο οργανωμένο βλέπω, ούτε διοίκηση υπάρχει και κανένας δεν έχει την παραμικρή ιδέα πως θα δουλέψει το βουνό. Τις καλές χρονιές του Παρνασσού από Οκτώβρη φαινόταν ότι πήγαινε καλα η οργάνωση και το σχέδιο. Τις κακές τον Οκτώβρη κανένας δεν είχε ιδέα τι θα γίνει. Δυστυχώς φέτος παρόλο που υπάρχει ιδέα τι θα ήθελαν να γίνει, δεν έχουν ιδέα πως θα γίνει, από ποιους και πότε...
    • Αλλάζει η  διοίκηση του ΧΚΠ. Συχνό φαινόμενο ... κάθε 2-3 χρόνια περίπου. H αλλαγή ως φαινόμενο δεν είναι κακό. (Είναι μάλλον απαραίτητη όταν γίνεται για την προσαρμογή και εξέλιξη ενός οργανισμού, προκειμένου να αντέχει/επιβιώνει/αναπτύσσεται  στο μεταβαλομένο πλαίσιο του).Όταν το νέο ενσωματώνει την εμπειρία του παλιού και διαθέτει  ένα δυναμισμό κι όραμα/καινοτομία για την συνέχεια. Διαφορετικά είναι ένα πλατσούρισμα σε στάσιμα, άρα και "άρρωστα" νερά, με σκοπό...θολό. Φεύγει  ο Ν.Χ (Προιστάμενος ΧΚΠ από 12/2018)....Γενικά..., χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες, δυστυχώς θά'λεγα! Για να δούμε την συνέχεια του  χκπ/εταα αε....την νέα κατάσταση. Θα μας (ως πελάτες ΧΚΠ/φίλοι του βουνού/φορολογούμενοι πολίτες)  πεί κανένας άραγε, καταρχήν το όραμα και εν συνεχεία το σχέδιο του  για το κοινό ζητούμενο, την ....ασφαλή, εύρρυθμη, βιώσιμη λειτουργία του ΧΚΠ? 
    • Soelden (AUT) Σαβ 23/10/2021     W GS Κυρ 24/10/2021    M GS
    • Πάντως μιας και από τη πέτρα που έπεσε πάνω στο αυτοκίνητο ξεκίνησε η κουβέντα, φαντάζομαι ότι όλοι θυμηθήκαμε τις φορές που προσπερασαμε ένα αγκωνάρι πεσμένο στη μέση ενός ορεινού δρόμου. Και είπαμε "για φαντάσου να περνάς και να πέσει πάνω σου". Οι συγκεκριμένοι δεν χρειάζεται πια να το φαντάζονται. Πάντως το μεγαλύτερο αγκωνάρι που έχω δει εγώ, ήταν σαν δυο αυτοκίνητα καταμεσής του δρόμου για Μουσουνίτσα. Κατεβήκαμε και καθαρίζαμε τις μικρότερες πέτρες (σαν κουτες νουνού) για να περάσουμε. Και ο δρόμος πριν 2 μέρες ήταν πεντακάθαρος. Τρομακτικό. Και ανεξέλεγκτο.   Sent from my M2007J17G using Tapatalk        
    • Όντας σαστισμένος/ στεναχωρημένος  βλέποντας τι συνέβει στον συνάνθρωπο μας στα "καλά καθούμενα", προτείνω να αναλογιστούμε την ιδιαιτερότητα του Βουνού, αντι να σκεφτούμε ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ. Το ΒΟΥΝΟ (υψομετρική διαφορά)  σε σχέση με το ΙΣΩΜΑ (πεδιάδα, παραθαλλάσια-παραποτάμια περιοχή) πάντα περιείχε σε μεγαλύτερο βαθμό το ΔΥΣΚΟΛΟ (δυσπρόσιτο, επικίνδυνο, απρόβλεπτο, ασυνήθιστο, ιδιαίτερο, απαιτητικό). Αυτό το ΔΥΣΚΟΛΟ  το κρατούσε γενικά  μακριά από την καθημερινότητα του ανθρώπου έως και πριν κάποιες δεκαετίες. Αυτό το ΔΥΣΚΟΛΟ είναι όμως και η ΓΟΗΤΕΙΑ  του,(paradox of mountain tourism)  που μας έλκει σε αυτό, ιδιαίτερα τον χειμώνα που γίνεται ακόμα πιο ΔΥΣΚΟΛΟ. Αυτή  ΔΥΣΚΟΛΊΑ αντιμετωπίζεται με ...ΑΣΚΗΣΗ, ομαδικότητα/ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ, εγρήγορση/ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ  σε ατομικό και κοινωνικό επίπεδο. Κι όταν  ο σύγχρονος, ατομοκεντρικός, "παραγωγικός" άνθρωπος  ξεχνά την αναγκαιότητα αυτών των ιδιοτήτων (βλ. "zapping" tourism), έρχεται το ΒΟΥΝΟ και του τις θυμίζει, επώδυνα. ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ νά'χουμε...με ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ  αλλά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ   ΥΣ. Φωτό από γαλλική εκστρατεία προώθησης του ορεινού τουρισμού σε ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ  με δασκάλους χιονοδρομίας. Υπενθύμιση του ΒΟΥΝΟΥ στην καρδιά της ΠΟΛΗΣ. Αν μη τι άλλο, δεν περνά απαρατήρητο...
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. bear
      bear
      (64 years old)
    2. germanos
      germanos
      (55 years old)
    3. mainalo
      mainalo
      (50 years old)