Jump to content
vaggelis

Χ.κ. Παρνασσού 2019-20

Recommended Posts

Τα προβλήματα είναι πολλά και το ξέρω (αρκετά τέλος παντός σαν τουρίστας χιονοδρόμος). Από τη ανάρτηση μου στην περιγραφή της επίσκεψης μου διαπίστωσες ότι τα βλέπω όλα καλώς;

Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω ποτέ και πόσοι πατάνε. Εγώ θέλω να είναι πατημένο και σωστά όταν ανέβω (και ανεβαίνω νωρίς ο άτιμος).

Δουλειά μου είναι να έχω ακούσει τι περιμένω κάθε χρόνια, να σχολιάζω επί αυτού, να προτείνω, να θυμίζω και να κρίνω μετά.

Αυτό με τα μηχανάκια αποχιονισμού είναι κάτι που θα μπορούσαμε σαν σύλλογος να βοηθήσουμε (μακάρι να μπορούσαμε εμείς οικονομικά αλλά δεν είμαστε το ski Arlberg), ψάχνοντας κάποιον χορηγό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Εντάξει Κώστα, αφού αμφέβαλλες για την ενημέρωσή μου γράψε σε ποια σημεία έχω λάθος να τα ελέγξω και να τα διορθώσω.

Μιχάλη , Βάκχος , Οδυσσέας, 6, δεν είναι καλά για καθημερινές; Σχεδόν όλο το πεδίο, δεν καλύπτουν;

Αν δεν χαλάει ο Οδυσσέας καλύπτουν το 50%. Δεν υπάρχει σύγκριση της ποιότητας σκι που προσφέρει ο Ηρακλής με τον Οδυσσέα. Άλλο χιονοδρομικό.

Αν μιλάμε για πιστομέρα είναι λόγος να μην ανέβεις ότι δεν δουλεύει ο Ηρακλής, η πίστα του Οδυσσέα είναι καλή αλλα είναι δύσκολη, έχει ανάποδη κλίση, πολύ σπανια έχει καλό στρώσιμο κλπ κλπ. αλλά με Βάκχο Οδυσσέα είναι ένα μικρό μέτριο χιονοδρομικό.

Γενικά δεν νομίζω την πίστα του Οδυσσέα να την κατέβεις πάνω από 3 φορές τη μέρα. Μόνο αν έχει πούδρα ή/και ουρές πας.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ταμείο μόλις ανοίξει το χκ αν σε 10 μέρες λειτουργίας έχει δουλέψει περισότερες ώρες από όσες είναι χαλασμένος θα κατέβω γυμνός τον Βάκχο.

Οκ , το σημειώνω .

• Like 5

Εγω επιμενω οτι πρεπει να στειλουμε μια επιστολη..........

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

Δεν το πιστεύω (δημοσίευση χκπ )

post-4703-0-42334500-1576227657_thumb.jpeg

• Like 3

Εγω επιμενω οτι πρεπει να στειλουμε μια επιστολη..........

+1

Ανοίγουν αν θέλουν την Κυριακή, μη τους πιστεύετε που γράφουν και λένε ψέματα ανακριβή στοιχεία για να κρύψουν τα λάθη τους

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Μιχάλη Αν είχε αντί για άγκυρα ο Οδυσσέας καρεκλάκι για να ξεκουραζόμουν τότε να δεις.

Edited by kosaitis
  • Like 1

αναβολή κατάθεσης προσφορών στο διαγωνισμό διαστρωτικών μέχρι νεωτέρας...

έχουμε καιρό....

πως ένα εύκολο ματς (ετοιμότητα ΧΚ για χιονοδρομία μέσα Δεκεμβρίου) μετατρέπεται από την ΕΤΑΔ πάντα σε ντέρμπυ

κι αφού όλοι συμφωνούν πως ...

όσο σπανίζει το χιόνι όλο και πιο πολύτιμη και "αξιοπούλητη" καθίστασται κάθε χιονοδρομοώρα...

Edited by PanosDrivas
  • Like 2

αναβολή κατάθεσης προσφορών στο διαγωνισμό διαστρωτικών μέχρι νεωτέρας...

έχουμε καιρό....

πως ένα εύκολο ματς (ετοιμότητα ΧΚ για χιονοδρομία μέσα Δεκεμβρίου) μετατρέπεται από την ΕΤΑΔ πάντα σε ντέρμπυ

κι αφού όλοι συμφωνούν πως ...

όσο σπανίζει το χιόνι όλο και πιο πολύτιμη και "αξιοπούλητη" καθίστασται κάθε χιονοδρομοώρα...

Με ποιά αιτιολογία ; Από περιέργεια ρωτάω , αν και δε νομίζω να δίνουν λογαριασμό σε κανένα . Είναι unaccountable!

Edited by Captain Powder
  • Like 1

Kαι λίγο παραπάνω ο Αντιπρόεδρος του Συλλόγου γράφει ρητά ότι του είπε ψεματα κατι που δεν ισχύει ο διευθυντής του ΧΚΠ σύμφωνα με τον οποίο όλα είναι καλά στο στρώσιμο.

Κυρίες και κύριοι το χιόνι φτάνει ΑΝΕΤΑ για σκι Περικλή Αιόλο και Βάκχο με μοναδικό πρόβλημα (το οποίο δυο ρατράκ το λύνουν σε μια μέρα) τα τελευταία 50 μέτρα να πάρεις τον Ηρακλή.

Αν είχε καρέκλα ο Οδυσσέας θα έκανες σκι μόνο στην πίστα του, η οποία να πω την αμαρτία μου δε μου αρέσει. Στραβή, Νότια δεν πιάνει χιόνι. Καραπαγωμένη το πρωί, με το χειρότερο χιόνι συνήθως μετά. Δεξιά είναι η μισή δρόμος και μετά μια συμπαθητική πίστα, αριστερά είναι μια στραβή πιστάρα πολύ ωραία αλλά απαιτητική με σπάνιο καλό και πολύ χιόνι.

Οποιοσδήποτε ισχυριστεί ότι προτιμάει στο χιονοδρομικό του μέχρι να αρχίσουν τα ανοιξιάτικα να έχει ανοιχτές καθημερινά Νότιες πλαγιές και όχι Δυτικές και Βορειοδυτικές δεν έχει ιδέα από σκι.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Kαι λίγο παραπάνω ο Αντιπρόεδρος του Συλλόγου γράφει ρητά ότι του είπε ψεματα κατι που δεν ισχύει ο διευθυντής του ΧΚΠ σύμφωνα με τον οποίο όλα είναι καλά στο στρώσιμο.

Που τα είδες αυτά; Ή εγώ είμαι ψεύτης ή εσύ. Ο διευθυντής παντός όχι προς το παρόν.

Δεν έχω καμία όρεξη να τσακωθώ μαζί σου. Έχω γράψει παραπάνω ότι και ο διευθυντής και ο Δ των ΕΤΑΔ ζουν σε ένα ψεύτικο κόσμο. Όλα όσα μου έχουν πει δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα, τα δεδομένα του καλού σκι και του τι θέλει ο Παρνασσός έστω να δουλέψει ψιλομέτρια. Τους πιστεύεις και πιστεύεις ότι η δικιά μου ενημέρωση είναι λάθος.

Δυο ρατράκ σε τι κατάσταση με τι χειριστές ποιο ωράριο και τι εμπειρία? Έγραψες επί λέξη:

Θέλω να πω ότι σε πολλά από αυτά που λες Μιχάλη έχουμε διαφορετική ενημέρωση. (Δεν ξέρω απο που προέρχεται η δικιά σου).

Ο Οδυσσέας τεκμηριώνει αυτό που λέω. Και θα χαλάει και το σκι που προσφέρει είναι κουκουρούκου το 90% των ημερών. Για σύνδεση είναι χρήσιμος και για το 10% και την άνοιξη. Αν δεν είναι ανοιχτοί και ο Ηρακλής και ο Οδυσσέας κάθε μέρα καλό σκι δεν έχει ο Παρνασσός.

Έχω γράψει πολλά σημεία και είναι πιθανό να κάνω λάθος. Για πες μου που

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ο αχάριστος ο αντιπρόεδρος ο ανίκανος πήρε το αμαξι του καθημερινή παράτησε δουλειά κ οικογένεια ανέβηκε με προσωπικα του έξοδα Παρνασσό για να εχει καλύτερη εικόνα του βουνού κ ενημέρωση και όμως τα ακούει κ απο πάνω οτι μας λέει κ ψέματα!

Υ.Γ οποιος πει οτι τα γράφω επειδη τυχαίνει να ειναι φιλαράκι μου τον εχω γραμμένο στα μπατον μου...

Δεν έχω καμία όρεξη να τσακωθώ μαζί σου. Έχω γράψει παραπάνω ότι και ο διευθυντής και ο Δ των ΕΤΑΔ ζουν σε ένα ψεύτικο κόσμο. Όλα όσα μου έχουν πει δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα του καλού σκι. Αν τους πιστεύεις και πιστεύεις ότι η δικιά μου ενημέρωση είναι λάθος. Έγραψες επί λέξη:

Άλλο λέω ψέματα, άλλο είμαι αισιόδοξος και άλλο ζω στο ροζ συννεφάκι μου (ακόμα και ο δυσλεκτικός καλύτερα εκφράζεται ).

Για τα ρατρακ όμως συγκεκριμένα που αναφέρεις ότι μου είπε ψέματα, είσαι φάουλ. Μου είπε και έγραψα ότι εκτός από την σύμβαση, θα έχει και δυο δικά του πλήρως λειτουργικά.

Άλλο λέω ψέματα, άλλο είμαι αισιόδοξος και άλλο ζω στο ροζ συννεφάκι μου (ακόμα και ο δυσλεκτικός καλύτερα εκφράζεται ).

Για τα ρατρακ όμως συγκεκριμένα που αναφέρεις ότι μου είπε ψέματα, είσαι φάουλ. Μου είπε και έγραψα ότι εκτός από την σύμβαση, θα έχει και δυο δικά του πλήρως λειτουργικά.

Για γράψε που γράφω λάθος, που έχω γράψει ότι λες ψέματα και σε ποιο σημείο γράφω ότι κάποιος είναι ψεύτης. Συμφωνώ μαζί σου ότι ζουν στο ροζ συννεφάκι και θα το χρησιμοποιώ. Η έκφρασή μου ήταν βλέπουν το άσπρο μαύρο.

Τα νέα από το βουνό σε περίπτωση που δεν τα ξέρουν ο διευθυντής του ΧΚΠ και ο Διευθύνων των ΕΤΑΔ (μιας και προφανώς ζουν σε ένα κόσμο όπου το Ελληνικό Δημόσιο τους έχει κάνει να βλέπουν το άσπρο μαύρο) είναι τα παρακάτω:

-Χειριστές ρατράκ χωρίς εμπειρία, ελάχιστοι με εμπειρία και συνολικά οι μισοί από όσους χρειάζονται

-Ρατράκ παλιά, με πολλές βλάβες, χωρίς ανταλλακτικά και περίπου το ένα τρίτο από όσα χρειάζονται μάχιμα.

-Χειριστές αναβατήρων πολλοί με εμπειρία. Παναγιά βοήθα με τι μηχανολογικά εγκλήματα πολυπλοκότητας και πανάρχαια μηχανήματα έχουν να παλέψουν.

-Budget για τη σεζόν σε πετρέλαια και μεροκάματα περίπου το μισό από το αναγκαίο

-Πιστέρ ελάχιστοι με εμπειρία, πολλοί με λίγη εμπειρία, χωρίς μέσα και εξοπλισμό

-Κόσμος να ξεπαγώνει και να επαναφέρει λιφτ μετά από κακοκαιρία ελάχιστος, πρακτικά μόνο ο Νίκος και ο Κώστας θα πρέπει να ανέβουν με -10 να βαράνε κολώνες ενώ 5.000 κόσμος οδηγεί για το βουνό

-Μέσα ξεχιονίσματος μηδαμινά, φτυάρι και πάμε όσο μπορούμε. Ρε παιδιά έλεος 2.000 ευρώ το ένα έχουν. 3 χρειάζονται

-Αποχιονισμός δρόμων άγνωστος, άντε βγάλε άκρη με την Περιφέρεια, η Παπαθωμά βγάζει ωραίες φωτογραφίες αλλά ότι έχει φτιάξει μέσα σε 3 μήνες χάλασε

-Λειτουργία καθημερινής Βάκχος, Οδυσσέας (βλάβη το πολύ κάθε 30 λεπτά), 6. Γελάνε και οι πέτρες, σιγά μη πάμε καθημερινή. Θα πάμε δηλαδή αλλά ελάχιστοι και όχι συχνά.

-Επιστροφή από Φτερόλλακα με το συνδετικό τα γνωστά καμιά ώρα αναμονή μετά τις 2.

-Συρόμενα συντηρημένα αλλά ρεαλιστικά 10,14, Οδυσσέας, Περικλής κάθε 1 ώρα που δουλεύουν θα χαλάνε άλλη 1

-Σαχάρα, Δια μάλλον τα ξεχνάμε για καμία βδομάδα μετά από 30 πόντους χιόνι. Παναγάκοοοοοο λιώσε μας

-Έλεγχος χιονοστιβάδων χωρίς εξοπλισμό και προσωπικό με γνώση, πρακτικά μηδενικός, όποτε χιονίζει απλά θα κλείνει η Φτερόλλακα και/ή η Παναγία μαζί μας

-Καφετέρια 2250 κλειστή

-Σε σχέση με όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου λείπουν και τα εξής επιγραμματικά: συντονισμός με γύρω περιοχή, έσοδα από γύρω περιοχή, ανακοίνωση καταλόγου από Σεπτέμβρη, διαφήμιση από Σεπτέμβρη, σύνδεση με Δελφούς στο διαδύκτιο, ski in ski out, τεχνητό χιόνι, ski bus από Αράχωβα-Αμφίκλεια, αεροδιακομιδή, δυνατότητα διακοπών τον χειμώνα για παιδιά και εργαζόμενους, παιδότοπος, αλεξίπτωτο πλαγιάς, snowkite. Αν καπνίζουν και στο σαλέ το τερματίσαμε.

H φετινή σεζόν έχει ήδη χαθεί και δεν φταίνε ούτε ο Χοντρός, ούτε ο Βλαστός, κατά τον Φλεβάρη ίσως το σώσουν, η μάχη είναι για την σεζόν 2020-2021

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να ευχηθώ στον Στέφανο Βλαστό Δ.Σ. των ΕΤΑΔ καλή απόλαυση του δύσκολου έργου που έχει αναλάβει, να το κάνει με χαμόγελο και να παραμείνει πολλά χρόνια στη θέση.

Με πολύ χαμόγελό καλή σεζόν σε όλους σε αυτό το μαγικό βουνό, χωρίς ατυχήματα και καλή αντοχή στους εργαζόμενους να ακούσουν μόνο μπράβο φέτος.

Υ.Γ. 1 Με το ποτήρι μισογεμάτο και ο Ηρακλής και τα καινούργια λιφτ μάλλον θα δουλεύουν χωρίς προβλήματα. Η ενημέρωση για την επόμενη μέρα θα παλευτεί πολύ και θα είναι αξιοπρεπέστατη. Με λίγη τύχη θα λιώσουμε στο σκι σε αυτό το μαγικό βουνό που προσφέρει τόσες πλαγιές για πίστα και εκτός, με σφαίρα λιφτ που αρκούν για να χαμογελάς μέρες μετά από την πολύ συχνή υπερμέρα του. Αν βοηθήσει ο καιρός και χιονίζει Τετάρτη τα Σαββατοκύριακα και τις Αργίες θα πέσει πολύ πολύ ποιοτικό σκι.

Υ.Γ. 2 Έλα κύριε διευθυντά δεν θέλω να λες και κυρίως να γράφεις ψέματα μη ακριβή δεδομένα. Κυριακή το χιόνι θα φτάνει για σκι, τα λέμε επάνω κατά τις 06.00 με τα παλιά πουδροπέδιλα. Αν γράψει ότι δεν φτάνει το χιόνι πως ακριβώς θα το χαρακτηρίζατε? Μη ακριβή δεδομένα λέω και σβήνω το ψέμα. Δεν είναι ροζ συννεφάκι είναι απόκρυψη αλήθειας για να καλύψει ανετοιμότητα

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Σύμφωνα με snow report..... Τετάρτη ανοίγει!!!!!!! τιμοκατάλογος?????? ΣΟΡΠΡΑΙΣ ΓΙΟΥΒΑΡΛΑΚΟΣ

• Like 6

www.zermatt.ch

Ρε Βάγγο τι αγχώνεσαι? Εεεεεεεχουμε ακόμη καιρό! Πώς κάνεις έτσι, δεν ανοίγει και αύριο)))....

Πέρα από την πλάκα είναι ειλικρινά να απορείς..... υπάρχει βέβαια καί η επιλογή

"Surprise Mathafuckas" Τετάρτη πρωί στα εκδοτήρια))

Φιλικά,

Σπύρος

Edited by porfirio
  • Like 3

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Έχει δίκιο ο Σπύρος. Βέβαια δεν υπάρχει κανένας αυτή τη στιγμή που η δουλειά του να είναι να κόβει εισητήρια. Ξέχασαν να προσλάβουν. Μάλλον οι πιστέρ και οι χειριστές του ρατράκ λίγο πιο πριν πιάσουν δουλειά θα κόβουν εισητήρια.

Αυτή τη στιγμή όλη η Αράχωβα γελάει με τη φράση που έγραψε χωρίς φυσικά να φταίει ο Αντιπρόεδρός μας "θα έχει και δυο δικά του ρατράκ πλήρως λειτουργικά". Επίσης αν αυτά τα ρατράκ δουλέψουν 10 μέρες χωρίς βλάβη και στρώσουν καλά όλα τα Κελλάρια θα κατέβω γυμνός τον Βάκχο.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Έχει δίκιο ο Σπύρος. Βέβαια δεν υπάρχει κανένας αυτή τη στιγμή που η δουλειά του να είναι να κόβει εισητήρια. Ξέχασαν να προσλάβουν. Μάλλον οι πιστέρ και οι χειριστές του ρατράκ λίγο πιο πριν πιάσουν δουλειά θα κόβουν εισητήρια.

Αυτή τη στιγμή όλη η Αράχωβα γελάει με τη φράση που έγραψε χωρίς φυσικά να φταίει ο Αντιπρόεδρός μας "θα έχει και δυο δικά του ρατράκ πλήρως λειτουργικά". Επίσης αν αυτά τα ρατράκ δουλέψουν 10 μέρες χωρίς βλάβη και στρώσουν καλά όλα τα Κελλάρια θα κατέβω γυμνός τον Βάκχο.

Έχω την αίσθηση ότι όλοι όσοι γράφουν εδώ το κάνουν από ενδιαφέρον και αγαπη για την χιονοδρομία. Δεν χρειάζονται οι ειρωνίες ακόμα και αν θεωρούμε ότι αυτά που γράφουν είναι εντελως λάθος.
  • Like 1

Νίφει!

MIK μήπως ψάχνεις δικαιολογία γιά να κατέβεις γυμνός το Βάκχο ?

• Like 10

Έχω την αίσθηση ότι όλοι όσοι γράφουν εδώ το κάνουν από ενδιαφέρον και αγαπη για την χιονοδρομία. Δεν χρειάζονται οι ειρωνίες ακόμα και αν θεωρούμε ότι αυτά που γράφουν είναι εντελως λάθος.

Ειρωνεύτηκα την δήλωση του Διευθυντή όχι τον Αντιπρόεδρο.

Απλά τονίζω το αφιλτράριστο μεταφορών πληροφοριών από τον Αντιπρόεδρο του Συλλόγου όπως τους τις μετέφερε ο Διευθυντής του Παρνασσού τις οποίες ο Αντιπρόεδρος υποστήριξε και επέλεξε να ειρωνευτεί εμένα.

Με την ίδια λογική τόσα χρόνια το ΔΣ επέλεξε να μην κάνει τίποτα για την δημοσιοποίηση των προβλημάτων.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Για πρώτη φορά από ότι εγώ μπορώ να θυμηθώ είχαμε εδώ μια σαφέστατη ενημέρωση από τον KonKan και συγκεκριμένα έχουμε περιληπτικά όσα ελέχθησαν στην συνάντηση με του υπεύθυνους του χκπ ,θα δούμε εάν αυτά είναι και αλήθεια και εφαρμόσιμα .

Δεν θέλω να αμφισβητήσω τα όσα μας έχει επισημάνει ο Μil αλλά να παρατηρήσω ότι τα γραφόμενα του δεν θα έχουν σε καμία περίπτωση δυνατότητα εφαρμογής

Οι χιονάνθρωποι του Παρνασου φυσικά και μας λένε πολλά μα παρά πολλά ψέματα με το πιο πρόσφατο αυτό του δρόμου ,ούτε ο Γιαλούρης ,

Να σταθώ η μάλλον να επαναλάβω το θέμα των εκπτωτικων εισιτηρίων τα οποία κυκλοφόρησαν επιλεκτικά και επιμένω σε αυτό όχι γιατί εγώ δεν πρόλαβα το κελεπούρι αλλά είναι ύποπτο και δεν πρέπει να μη ξεκαθαριστεί ,η απάντηση που έχει δοθεί στον ΚonKan περιπλέκει ακόμη περισσότερο την υπόθεση (δεν είναι το καρφί είναι το σφυρί )

Η αλήθεια είναι ότι ζηλεύω που δεν βρίσκομαι στον Παρνασσό ακόμα .

σύσταση μου ,προς αποφυγή ταλαιπωρίας η λύση βρίσκεται ......

σε φώκιες ........

Sent from my iPad using Tapatalk

• Like 2