Jump to content
ashbury

Χ.κ. Καλαβρύτων 2019-20

Recommended Posts

Παραθετω το παρακατω ποστ (σημερινο) απο το FB...........

 

Απλά μια αναφορά για την τραγικότητα της διοίκησης του Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων . Συγκεκριμένα για την αδιαφορία-ανικανότητα-ανυπαρξία (δεν ξέρω πως αλλιώς να χαρακτηρίσω τη στάση) του προσωπικού. Δεν θα μπω σε μικρολεπτομέρειες για πίστες γεμάτες πέτρες π διαλύσαμε τον εξοπλισμό μας, κλειστή Στύγα και Ατρεμις. Θα αναφερθώ σε θέματα ασφαλείας. Στους 2 απ τους 3 αναβατήρες που λειτουργούσαν Δάφνη και Θέτις (μονοθεσιους συρόμενους) το προσωπικό απλά μέσα στο σπιτάκι για να μην πάθουν τίποτα οι καημένοι απ το κρύο... αντί να είναι έξω να βοηθανε τον κόσμο που δεν μπορούσε να πάρει εύκολα τον αναβατήρα. Υπηρχαν αρκετά παιδιά αρχάριοι με snowboard π δυσκολεύονταν αρκετά να καταφέρουν να πάρουν τον αναβατήρα ή και ακόμα αν κατάφερναν να το πάρουν μετά έπεφταν κ σέρνονταν για αρκετά μέτρα. Αντί να είναι κάποιος εκεί να τους βοηθήσει εξαρχής όπως γίνεται σε όλα τα μεγάλα κ οργανωμένα χιονοδρομικά του εξωτερικού. Αλλά είπαμε το καημένο το προσωπικό μην κρυώσει κ βγει έξω... μόνο αυτοί για να τρυπάνε τα ski passes ήταν έξω. Κ οι άλλοι από μέσα αν μετά από ώρα έβλεπαν κάποιον να ταλαιπωριέται για ώρα φιλοτιμούνταν να μειώσουν την ταχύτητα του αναβατήρα. Κατά τις 3:55 ήμασταν με τη φίλη μου στο πάνω σαλέ κ περνάμε τον αναβατηρα Θέτις για τελευταία φορά ώστε να κατέβουμε και να φύγουμε. Απ τις παρα τέταρτο το προσωπικό είχε μαζέψει οσο γρήγορα γινόταν κ όπου φύγει φύγει. Εκείνη την ώρα λοιπόν (3:55) έπεσε τέτοια ομίχλη που δεν έβλεπες στα 2 μέτρα. Σταματήσαμε για 10-15 λεπτά μην και καθαρίσει αλλά τίποτα οποτε σιγά σιγά ξεκινήσαμε για κάτω. Οι SNOW PATROL? Ανύπαρκτοι. Κανένας πουθενά στο να βοηθήσουν τον κόσμο π είχε μείνει επάνω να κατέβει κάτω με ασφάλεια. Ούτε να ανάψουν προβολείς (όπου υπήρχαν) για να βλέπουμε κάτι κ να καθοδηγούμαστε. Πηγαίναμε κολωνάκι κολωνακι στα τυφλά σχεδόν μην ξερωντας αν είμαστε εντός η εκτός. Στη διαδρομή συναντήσαμε έναν που είχε πέσει κ χτυπήσει κ φώναζε γ βοήθεια κ τον βοηθήσαμε εμείς να σηκωθεί κ να συνεχίσει ο άνθρωπος. Μετά από 1-2 λεπτά βρήκαμε ένα 12χρονο κοριτσάκι το οποίο φοβισμένο γιατί είχε 1ον χαθεί καθώς δεν έβλεπε κ 2ον είχε χαλάσει το ενα πέδιλο της οποτε δεν μπορούσε να κάνει το οτιδήποτε κ πάλευε στην κατηφόρα να κατέβει με τα πόδια κ να κουβαλήσει κ τα πέδιλα της. Το πήραμε κ αυτό κ το κατεβάσαμε στο κάτω σαλέ όπου βρήκαμε τη μητέρα του να ουρλιάζει ψάχνοντας το παιδί της... κύριοι εκεί στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων | Kalavrita ski center είστε απλά ΓΤΠ! Αλλά εσείς ξέρουμε, κάντε κανα post «ανοίξαμε κ σας περιμένουμε»

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προβολείς στην ομίχλη; Τι γράφουμε ρε παιδιά τώρα;

Αυτο σου εμεινε εσενα Χρηστο?...........

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο σου εμεινε εσενα Χρηστο?...........

Ακριβώς. Είναι δυνατόν, αν όντως έγιναν όλα αυτά, να σχολιάζουμε το αν ο άλλος γράφει για προβολείς στην ομίχλη?

 

Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω απ τη μέρα που πήγα, ήταν ότι όντως, κανείς μα κανείς (τουλάχιστον στο πάνω βουνό που ήμουν), δεν βοηθούσε τους αρχάριους (και ήταν μπόλικοι)... Και απ όσο είδα, δεν ήταν νέος ο λιφτιερης, απ τους παλιούς ήταν.... Αν τα συνδυάσει κανείς αυτά και με το γεγονός που ανέφερα παραπάνω για οριοθέτηση πιστών, μήπως τελικά συμβαίνει κάτι? Μήπως κάνουν κάποιου είδους, διαμαρτυρία??? (Με εντελώς λανθασμένο τρόπο)...

 

Επίσης, πάλι δε δίνουν άγκυρα γι αύριο. Μπορεί κάποιος να μας πει για πιο λόγο? Οι ίδιοι διαφημίζουν ότι έριξε χιόνι... Έχει κάποιος κάποια ενημέρωση?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mέχρι πέρσι βοηθούσαν πολύ. Μάλλον Σπυρόπουλο θα λέμε και θα κλαίμε πάλι...

 

Μην είσαι σίγουρος ότι στα ψηλά της άγκυρας έχει χιόνι για σκι. Με πολύ αέρα το έφαγε και αυτό. Και η Στύγα έτσι την πατάει, χαμηλά πάει το χιόνι και στις ράχες το ξυρίζει.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σορυ κιόλας, αλλά όσο διαβάζω το συγκεκριμένο κείμενο από το φέισμπουκ τόσο πιο «πιασαδικο» μου φαίνεται …

μεσα στην ομιχλη, από (σημαιάκι) κολωνακι σε (σημαιάκι) κολωνακι (γιατί δεν είχε ορατότητα) …και έσωσαν / βρήκαν την μισή Αθήνα ?!?
Sounds kinda Spanish …

Edited by giannis-ski
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλά το παραπάνω re-post από το facebook, μπάζει. Προφανώς δεν αναφέρεται στη σημερινή μέρα. Γιατί αν αναφέρεται για σήμερα Τρίτη 7/1/2019, ή ο τύπος ήταν σε άλλο χιονοδρομικό ή εγώ.

 

Δεν θέλω να γράψω τίποτα άλλο σχετικά με το συγκεκριένο ποστ, γιατί όπως λέει και ο giannis-ski παραπάνω, "Sounds kinda Spanish" ...

 

Παρακάτω ακολουθούν μερικές φώτο από σήμερα, μία υπέροχη μέρα, με κρύο άριστο χιόνι, ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ πέτρας στις πίστες. Εκτός ουσιαστικά δεν υπάρχει, το βουνό θέλει χιόνι.

 

Η Στύγα άνοιξε μόλις έκοψε ο αέρας, αργά, αλλά δεν ανέβηκα. Έπρεπε να φύγω λίγο μετά αφού άνοιξε γιατί είχα δουλειά. Άλλωστε καταδρομική, για πρώτο σκι-ποδαρικό-ζέσταμα ανέβηκα, πέρασα όμορφα και με ότι είχε ανοίξει. Τον λόγο που δεν άνοιξε και δεν πρόκειται να ανοίξει η άγκυρα ακόμα, θα τον δείτε στις φωτό...

 

Η λειτουργία του χιονοδρομικού μου φάνηκε σαν μία κλασσική καθημερινή, όπως ήταν πάντα. Χωρίς εμφανείς διαφορές από άλλες χρονιές. Επίσης παντού πιστέρ (αντίθετα με τα λεγόμενα του ποστ), μάλιστα κάποια στιγμή πέτυχα πιστέρ στην παράκαμψη του Βιετναμ, να βοηθάει μία κοπέλα σκιερ που με τρόμο προσπαθούσε να κατέβει την πίστα. Ευγενέστατος και πολύ υπομονετικός. Δε νομίζω ότι έχει υποχρέωση να το κάνει αυτό. Η κοπέλα ήταν για baby lift και κακώς βρέθηκε εκεί. Αν δεν τη βοηθούσε, τι θα λέγαμε? Ότι οι πιστέρ αδιαφορούν? Μη τρελαθούμε κιόλας.. Άντε με τον κάθε πικραμμένο στο facebook.

 

Λοιπόν τέλος. Φώτο τώρα :)

 

 

Άγκυρα+Αντιγόνη

 

post-142-0-95793000-1578419101_thumb.jpg

 

Αντιγόνη κοντινό

 

post-142-0-58161500-1578419198_thumb.jpg

 

Στύγα

 

post-142-0-88861200-1578419165_thumb.jpg

 

Αυγό

 

post-142-0-07321300-1578419253_thumb.jpg

 

Θέτις

 

post-142-0-15311000-1578419331_thumb.jpg

 

Δέντρα Δάφνης (ωραίααααα, αλλά μη ξεγελιέστε. Πιάνεις πάτο και..... χράτςςςς)

 

post-142-0-63665000-1578419445_thumb.jpg

 

Στα δέντρα γενικά όπως πάντα έμεινε το χιόνι..

 

post-142-0-00603300-1578419499_thumb.jpg

 

Ειρήνη

 

post-142-0-39958300-1578419555_thumb.jpg

 

Φαίδρα

 

post-142-0-75843900-1578419669_thumb.jpg

 

Πανοραμική αυγό

 

post-142-0-22350200-1578419723_thumb.jpg

 

 

Ας είμαστε λίιιιγο πιο μετρημένοι στους αφορισμούς και επιφυλακτικοί στα γραφόμενα του καθενός στο fb.

 

Τίποτα άλλο. Καλή σεζόν να έχουμε.

Edited by sbird
  • Like 17

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω αν συνέβησαν όσα έγραψε ο άνθρωπος, και το είπα κι όλας και στο προηγούμενο ποστ μου ("αν όντως έγιναν όλα αυτά"), αλλά ρε παιδιά προφανώς και δεν αναφέρεται στη σημερινή μέρα. Λέει ξεκάθαρα ότι ήταν κλειστή η Στύγα και είχε ομίχλη κάποια στιγμή προς το κλείσιμο. Άρα λογικά μιλάει για χτες (γιατί προχτές χλωμό με το γενικό πανικό)...

 

Νομίζω είμασταν αρκετοί το Σάββατο που βλέπαμε συνέχεια αρχάριους να τσακίζονται στο πιατακι και κανείς να μη βοηθάει. Προσωπικά έπρεπε να μιλήσω σε αρχάριο ο οποίος είχε δημιουργήσει "traffic" ενώ είχε πέσει απ το πιατακι στη μέση της Θέτις και προσπαθούσε να κατέβει με το ενα πέδιλο φορεμένο σχεδόν στη μέση του διαδρόμου και να του εξηγήσω, περνώντας, να τα πάρει στο χέρι και να βγει αριστερά εκτός. Ο λιφτιερης όντως απλά καθόταν μέσα. Και τέτοια έγιναν πολλά το Σάββατο. Οκ, ίσως να έτυχε. Όπως ίσως να έτυχε κι αυτό που είπα απ το Σάββατο για τη σηματοδότηση. Κι επειδή τον συγκεκριμένο λιφτιερη πέρσι τον θυμάμαι πολύ πιο εξυπηρετικό, γι'αυτό ανέφερα μήπως κάτι "άλλο" συμβαίνει...

 

Δυστυχώς απ τις φωτό σου φαίνεται οτι τα πράγματα στην Αντιγόνη είναι πολύ χειρότερα απ το Σάββατο. Νομίζω, καμία σχέση. Τελικά όντως ξύρισε πολύ ο αέρας...

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικά δεν γνωρίζω αν συνέβησαν όσα έγραψε ο άνθρωπος, και το είπα κι όλας και στο προηγούμενο ποστ μου ("αν όντως έγιναν όλα αυτά"), αλλά ρε παιδιά προφανώς και δεν αναφέρεται στη σημερινή μέρα. Λέει ξεκάθαρα ότι ήταν κλειστή η Στύγα και είχε ομίχλη κάποια στιγμή προς το κλείσιμο. Άρα λογικά μιλάει για χτες (γιατί προχτές χλωμό με το γενικό πανικό)...

 

Νομίζω είμασταν αρκετοί το Σάββατο που βλέπαμε συνέχεια αρχάριους να τσακίζονται στο πιατακι και κανείς να μη βοηθάει. Προσωπικά έπρεπε να μιλήσω σε αρχάριο ο οποίος είχε δημιουργήσει "traffic" ενώ είχε πέσει απ το πιατακι στη μέση της Θέτις και προσπαθούσε να κατέβει με το ενα πέδιλο φορεμένο σχεδόν στη μέση του διαδρόμου και να του εξηγήσω, περνώντας, να τα πάρει στο χέρι και να βγει αριστερά εκτός. Ο λιφτιερης όντως απλά καθόταν μέσα. Και τέτοια έγιναν πολλά το Σάββατο. Οκ, ίσως να έτυχε. Όπως ίσως να έτυχε κι αυτό που είπα απ το Σάββατο για τη σηματοδότηση. Κι επειδή τον συγκεκριμένο λιφτιερη πέρσι τον θυμάμαι πολύ πιο εξυπηρετικό, γι'αυτό ανέφερα μήπως κάτι "άλλο" συμβαίνει...

 

Δυστυχώς απ τις φωτό σου φαίνεται οτι τα πράγματα στην Αντιγόνη είναι πολύ χειρότερα απ το Σάββατο. Νομίζω, καμία σχέση. Τελικά όντως ξύρισε πολύ ο αέρας...

Ναι βρε δεν αναφερόμουν σε εσένα, αλλά στο ποστ στο fb..

 

Πράγματι τραγική η κατάσταση σε όλη τη πλαγιά της άγκυρας.

 

Off-topic: το γόνατο πως είναι? Στείλε pm

Edited by sbird
  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ολα είναι τέλεια στα Καλαβρυτα......απλά δεν το βλέπουν όλοι

 

αυτό το πράγμα στη Δάφνη με τους αρχάριους σανιδαδες γίνεται πολλά χρόνια και αφού τους αποπαιρνουν οι πίσω που περιμένουν παίρνουν τον Αχιλλέα-στυγα και πάνε επανω και ότι γίνει.

 

το μόνο που ενδιαφέρει τους υπαλλήλους ,όχι όλους, να μη τραβάνε το σχοινάκι στο διάδρομο και να τρυπήσουν τις κάρτες......αν είχαν ασχοληθεί λίγο με τους αρχάριους λίγο τι ωραία θα ήταν..όταν εμφανίζεται καμμία μπουμπου πετάγονται σα κοράκια.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κάτσε ρε Κώστα, δηλαδή δουλειά του χειριστή είναι

να μαθαίνει τον κάθε αρχάριο το πως παιρνεί το συρόμενο;;;

Θεμιτό να βοηθά, συμφωνώ, αλλά όχι υποχρέωση του.

Άλλος είναι ο ρόλος του εκεί πάνω.

Αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά αυτή,

ναι, να κάνουμε παράπονα.

 

Υπάρχουν και δάσκαλοι - σχολές.

Άσε που τις περισσότερες φορές που έχω προσπαθήσει να βοηθήσω,

διαπιστώνω ότι ο ένας στους δύο έχει περάσει από baby lift.

Για να μη χάνουμε και το δίκιο μας, σε ότι σωστά διαμαρτυρόμαστε.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ολα είναι τέλεια στα Καλαβρυτα......απλά δεν το βλέπουν όλοι

 

αυτό το πράγμα στη Δάφνη με τους αρχάριους σανιδαδες γίνεται πολλά χρόνια και αφού τους αποπαιρνουν οι πίσω που περιμένουν παίρνουν τον Αχιλλέα-στυγα και πάνε επανω και ότι γίνει.

 

το μόνο που ενδιαφέρει τους υπαλλήλους ,όχι όλους, να μη τραβάνε το σχοινάκι στο διάδρομο και να τρυπήσουν τις κάρτες......αν είχαν ασχοληθεί λίγο με τους αρχάριους λίγο τι ωραία θα ήταν..όταν εμφανίζεται καμμία μπουμπου πετάγονται σα κοράκια.

Πρέπει όλοι να καταλάβουμε ποια είναι η δουλειά του χειριστή και αν δεν την κάνει σωστά να τον κατακρίνουμε .

Πάντως σίγουρα δεν είναι στα καθήκοντα του να εκπεδευουν αυτούς που περνούν το συρόμενο !!!! Αυτή είναι άλλων υπόθεση

ΥΓ στην φύση των κορακιών είναι να πετάγονται στις μπουμπούδες !!!

Edited by gatz
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κάτσε ρε Κώστα, δηλαδή δουλειά του χειριστή είναι

να μαθαίνει τον κάθε αρχάριο το πως παιρνεί το συρόμενο;;;

Θεμιτό να βοηθά, συμφωνώ, αλλά όχι υποχρέωση του.

Άλλος είναι ο ρόλος του εκεί πάνω.

Αν δεν κάνει σωστά τη δουλειά αυτή,

ναι, να κάνουμε παράπονα.

 

Υπάρχουν και δάσκαλοι - σχολές.

Άσε που τις περισσότερες φορές που έχω προσπαθήσει να βοηθήσω,

διαπιστώνω ότι ο ένας στους δύο έχει περάσει από baby lift.

Για να μη χάνουμε και το δίκιο μας, σε ότι σωστά διαμαρτυρόμαστε.

 

μαγαζί είναι......πελάτες είναι ο κόσμος .....η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία δε κάνει για καλό......και μη μου πεις ότι τόσο πληρώνεται τόσο δουλεύει....αυτό το λένε σε πολλές υπηρεσίες...

αν εσύ είχες το μαγαζί έτσι θα το δούλευες?????

τώρα ως προς το ρόλο του καθενός ένα θα σου πω......στη δουλειά μου κάθε χρόνο έπαιρνα ένα χαρτί το οποίο ανέφερε τις εργασίες που έπρεπε να κάνω και το υπέγραφα.....εσύ τι λες μόνο αυτές έκανα η και άλλες ???

και αν ξέρεις ακριβώς τη δουλειά του καθενός για γράψε μου ποιες είναι οι υποχρεώσεις του....από περιέργεια γιατί βλέπω να κολλάνε και χαρτί απέξω από το καλύβι ότι εγώ κάνω αυτό αλλά δε κάνω το άλλο..........όποτε δεν θα έχει κανείς απαιτήσεις.....

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σκηνικό με το συρόμενο που πήγαινε σφαίρα (καλώς), τον χιονοδρόμο που πάλευε να το πιάσει και τον χειριστή μέσα στο σπιτάκι να ξύνει... χαζεύει στο κινητό του (αδιαφορώντας επιδεικτικά γι' αυτό που έβλεπε) το είδα και στο Ελατοχώρι. Ευγενέστατοι στο κάτω καρεκλάκι, ο προβληματικός στο συρόμενο. Είναι θέμα νοοτροπίας.

Η ζημιά στο μαγαζί έγινε πάντως...

  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

μαγαζί είναι......πελάτες είναι ο κόσμος ...

η δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία δε κάνει για καλό...

...

Μπορούμε να διαφωνούμε όσο θες. Έχουμε διαφορετική άποψη.

Άλλωστε αυτό με τους χειριστές & τα πιατάκια

μας τυραννά (και θα μας τυραννά) χρόνια.

Καλό να γίνεται, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει ο χειριστής να πράττει τα δέοντα

για την εύρυθμη λειτουργία του αναβατήρα

και την ασφάλεια των χρηστών του.

 

Προτιμώ να κοιτά το διάδρομο

και όχι το πως θα μάθει τον καθένα μας

για τη χρήση του.

 


 

Πάντως στο κανονισμό του Χ.Κ.Καλαβρύτων

-που οφείλουν να το σέβονται όλοι οι πελάτες-

αναφέρονται, χαρακτηριστικά, τα παρακάτω:

 

Δ. Όροι χρήσης Αναβατήρων

...

9. Οι αρχάριοι χιονοδρόμοι οφείλουν να εξυπηρετούνται από τους αναβατήρες Ερμή και Ηρακλή και να μην δημιουργούν προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία των υπόλοιπων αναβατήρων.

10. Οι χιονοδρόμοι οφείλουν να χρησιμοποιούν τους αναβατήρες με την δέουσα προσοχή και υπευθυνότητα και να λαμβάνουν υπόψη τις ενημερωτικές πινακίδες κάθε αναβατήρα, για την ασφάλεια τόσο τη δική τους όσο και των άλλων χιονοδρόμων, καθώς επίσης και για την εύρυθμη λειτουργία των αναβατήρων. Σε περίπτωση που δεν γνωρίζουν τον τρόπο χρήσης αναβατήρα (επιβίβαση – αποβίβαση), πριν τη χρήση του χρειάζεται να λάβουν σχετικά μαθήματα προκειμένου να αποφευχθεί η πρόκληση ατυχημάτων.

 


 

και μιας και κάνεις και "πανάκι", πες μου ένα σερφότοπο

να πάω να νοικιάσω ένα εκπαιδευτικό,

κάνοντας μου δώρο τα μαθήματα μέχρι να μπορέσω να πλανάρω.

Καημό το έχω, έχω πιει πολύ θάλασσα

:innocent:

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δουλειά του χειριστή είναι να χειρίζεται τον αναβατήρα και να μεριμνά για την ασφάλεια των χρηστών. Προφανώς είναι στα πλαίσια της δουλειάς του να βοηθάει να τον παίρνουν γρήγορα και με ασφάλεια όσοι χρήστες έχουν πληρώσει κάρτα.

 

Αν δεν κάνω λάθος παντού στις Άλπεις υπάρχει σαφής διαχωρισμός για τους αναβατήρες αρχαρίων στους οποίους πας με σχολή και υπάρχουν και κάποιοι που σε βοηθάει "υποχρεωτικά" και ο χειριστής.

 

Στα Καλάβρυτα θέλουμε και σκύλο και πίττα. Και η Δάφνη να είναι αναβατήρας αρχαρίων αλλά και να είναι και κανονικός μιας και είναι στην κάρτα σαν κανονικός. Ε δε γίνεται.

 

Χρόνια γράφω ότι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνουν τα Καλάβρυτα είναι να βάλουν αναβατήρες αρχαρίων στις δυο φανταστικές ισιάδες που έχουν να μάθει όλη η Ελλάδα σκι.

 

Μέχρι τότε υποχρέωση του χειριστή είναι να τον σταματάει για ασφάλεια (προφανώς το μάτι πρέπει να είναι συνέχεια στο λιφτ). Παράλληλα όταν έχει ουρά να βοηθάει καλή τη πίστη και στα πλαίσια της άγραφης καλής παροχής υπηρεσίας να γεμίζουν οι αναβατήρες. Δεν είναι δουλειά του αλλά 99% των χειριστών παγκοσμίως το κάνουν να δίνει συμβουλές για να παίρνουν καλύτερα το λιφτ οι πελάτες.

 

Δουλειά του όμως στα Καλάβρυτα και παντού είναι αν δεν ξέρει κάποιος να παίρνει με ασφάλεια το λιφτ μη αρχαρίων, αμέσως να του απαγορέψει να το πάρει. Στα πλαίσια της καλής άγραφης καλής παροχής υπηρεσίας οι πιο πολλοί χειριστές, αν δεν έχει ουρές, θα συμβουλέψουν και θα καθοδηγήσουν τον κάθε αρχάριο. Αν το κάνουν με ουρές για μένα είναι λάθος αλλά το έχουμε δει. Φυσικά είναι και γκρι, πόσο ουρά και πόσο θα καθυστερήσει ο κάθε αρχάριος τη σειρά. Πάντως σίγουρα η δουλειά του είναι να τον στείλει σε άλλο λιφτ αν είναι επικίνδυνο και αν καθυστερεί τους άλλους.

 

Δουλειά του χιονοδρόμου είναι να έχει πληρώσει δάσκαλο και να έχει ασχοληθεί να μάθει πως ανεβαίνουμε και παίρνουμε τους αναβατήρες. Δυστυχώς οι πιο πολλοί Έλληνες γεννήθηκαν με αυτή τη γνώση και δεν χρειάζονται μάθημα σκι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα δικά μου μάτια:

  • η δουλειά των χειριστών αναβατήρων είναι ο ασφαλής χειρισμός αναβατήρα με το δάχτυλο στο Emergency Button.
  • η δουλειά των υπαλλήλων που ακυρώνουν κάρτες είναι να ακυρώνουν κάρτες
  • υποχρέωση όλων των υπαλλήλων είναι να επιβάλλουν την ασφαλή χρήση πάσης φύσεως εξοπλισμού του ΧΚ

Ας κράξουμε όλοι μαζί τους υπαλλήλους που δεν επιβάλλουν λουράκια, που επιτρέπουν σανίδια (τύπου barbie και teddy το αρκουδάκι) στην αγκαλιά. Αυτό ναι, είναι υποχρέωσή τους. Το αν θα βοηθήσει έναν αρχάριο ο κάθε χειριστής έχει να κάνει με την καλή του διάθεση και τη στιγμή. Όταν το συρόμενο έχει γίνει σαν ένα τσαμπί σταφύλια κι όλοι εμείς σερνόμαστε από αυτό θεωρώ πιο σημαντικό να μην παιρνει τα μάτια του από τον κάθε έξυπνο που κόβει οχτάρια στην ανάβαση.

Η χρήση αναβατήρα προϋποθέτει την ικανότητα από πλευράς πελατών να τον χρησιμοποιήσουν. Αν δε μπορούν υπάρχουν και σχολές χιονοδρομίας.

Η χρήση αναβατήρα από ανηλίκους προϋποθέτει την επίβλεψη από κηδεμόνα.

 

Η εντύπωσή μου για τους ανθρώπους που δουλέυουν το ΧΚΚ είναι η καλύτερη. Και τη μία φορά που ανέβηκα φέτος εξακολουθούσαν όλοι να είναι με το χαμόγελο και με όρεξη για βοήθεια. Και στον Αχιλλέα, και στη Στύγα και στη Δάφνη και στα εκδοτήρια και στο σαλέ.

Απλά δε καταλαβαίνω

 

Edit: με πρόλαβαν... :crybaby::crybaby:

Edited by Sueng
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεξαρτήτως του γράμματος του νόμου/κανονισμού, ας κοιτάξουμε την πρακτική πλευρά του θέματος. Όταν ο άλλος δεν μπορεί ή δεν ξέρει να πάρει το πιατάκι, θα καθόμαστε να τον καμαρώνουμε ή θα τον βοηθήσουμε λίγο να ξεμπλοκάρει η ουρά;

 

Στο χ/κ Καλαβρύτων πάντως, τις περισσότερες φορές, οι εργαζόμενοι βοηθούν τον άμαχο πληθυσμό.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
υπάρχει άλλος αναβατήρας για αρχαριους? και αν ναι σε μειωμένη τιμή?

αν όχι (και στα δυο) και ο αρχάριος πληρώνει κανονικά την κάρτα του δεν μπορείς να τους πεις φύγε να πας αλλου...


κάποια στιγμή πρέπει μα μάθει k αυτός


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που γράφηκε για την ημέρα με ομίχλη, αυτό ήταν τη Κυριακή το πρωί (γιατί μετά άνοιξε ο καιρός από ορατότητα). Τη Δευτέρα το κέντρο ήταν σε αναστολή.

 

Γράφει ο συγγραφέας του πόστ "πηγαίναμε από κολωνάκι σε κολωνάκι..." Ε, μα ναι αυτός είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να περιηγηθείς μέσα στην ομίχλη και να μη ζαλίζεσαι πολύ αν έχεις θέμα vertigo. Ωστόσο, επειδή έτυχε να κάνω μάθημα στον Αχιλλέα εκείνη τη περίοδο της ομίχλης (από τις 9), είδα να προσθέτουν και ενδιάμεσα κι άλλα, κι όχι να σηματοδοτούν εξ αρχής την πίστα.

 

Ας είμαστε προσεκτικοί με την κατανάλωση ειδήσεων, περιγραφών κλπ...

 

Όσο για το αν ο λιφτιέρης πρέπει να δείχνει πώς να πάρεις το λίφτ, νομίζω η αίσθηση του μέτρου είναι αυτή που λείπει.

Σαφώς και δεν είναι εκπαιδευτής (δεν είναι καν απαραίτητο να είναι χιονοδρόμος νομίζω άλλωστε - ασχέτως αν ξέρει κάποια πράγματα) αλλά και σε μια πρώτη δυσκολία σίγουρα μπορεί να συνδράμει κάποιον που "περίπου ξέρει" τι πρέπει να κάνει αλλά ακόμα δεν το 'χει....

 

Ωστόσο νομίζω η πλειονότητα των περιπτώσεων στις πτώσεις σανιδάδων κατά την επιβίβαση σε πιατάκι / άγκυρα (και αποβίβαση σε καρέκλα) είναι νέοι σε ηλικία που προσπαθούν να ξεφύγουν από το στάδιο των αρχαρίων στο οποίο επίσης βρέθηκαν χωρίς εκπαιδευτή.

Αυτό (το ότι δηλαδή "φίλε μου χρειάζεσαι μαθήματα") είναι κάτι που πολλάκις έχω δει να το επισημαίνει ο λιφτιέρης σε κάποιον που συνεχώς παιδεύεται και είναι εμφανές ότι δεν έχει κάνει μαθήματα.

Όπως όμως έχω δει και να βοηθούν.

 

Όλα αυτά που συζητούμε έχουν μέσα τους και την έννοια της αυτενέργειας, που καλό θα είναι να προωθούμε κατά τη γνώμη μου όσο μπορούμε κι εμείς οι ίδιοι ως χιονοδρόμοι. Δίνω ένα παράδειγμα:

 

Τη Παρασκευή που ήμουν επάνω για να κάνω σκι για μένα, συνάντησα 2 πιατάκια μπροστά μου φέρελπι freeride - yo χιονοδρόμο που με τα γυαλιστερά του all mountain θεωρούσε ότι μπορεί να κάνει σιγμοειδείς ελιγμούς ενώ χρησιμοποιούσε τον αναβατήρα σε βαθμό που βρισκόταν σχεδόν μέχρι κάτω από την γραμμή επιστροφής ορισμένες φορές.

 

Ερωτώ: Εγώ που ακολουθούσα, δικαιούμαι να του φωνάξω (λόγω απόστασης, δεν εννοώ με αγένεια) να μην το κάνει;

 

Προσωπικά το πράττω όποτε μπορώ και με τη δέουσα ευγένεια προσπαθώ να εξηγώ και να δείχνω το σωστό.

Αυτό δεν σημαίνει ότι υποκαθιστώ κάποιον υπάλληλο αλλά ούτε και οχυρώνομαι πίσω από το ότι δεν είναι δουλειά μου.

Πράγματι σε αυτή τη περίπτωση ο φίλος ανταποκρίθηκε θετικά, παραδέχτηκε άγνοια και ελπίζω ότι με τη σειρά του θα "συμμορφώσει" κάποιον άλλο.

Μου έχει υπάρξει και περίπτωση όμως αυτό (τους ελιγμούς δηλαδή) να το πράττει μπροστά μου προπονητής συλλόγου και αγενώς να μου απαντήσει στην έξοδο "άσε μας ρε φίλε, ξέρεις ποιός είμαι εγώ;"

  • Like 5

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

υπάρχει άλλος αναβατήρας για αρχαριους? και αν ναι σε μειωμένη τιμή?
αν όχι (και στα δυο) και ο αρχάριος πληρώνει κανονικά την κάρτα του δεν μπορείς να τους πεις φύγε να πας αλλου...
κάποια στιγμή πρέπει μα μάθει k αυτός

 

 

Ναι ... και ναι...

και ναι.

Δεν είναι κέντρο εκμάθησης χιονοδρομίας, είναι χιονοδρομικό κέντρο.

Προφανώς και όποιος είναι κοντά θα βοηθήσει, είτε γιατι πέρασε κι ο ίδιος από το ίδιο στάδιο, είτε γιατί ξέρει ότι ο αρχάριος μπορεί να γίνει επικίνδυνος για τον ίδιο και τους υπολοίπους είτε γιατι είναι στη φύση μας να βοηθά ο ένας τον άλλο.

 

Το debate είναι αν θα πρέπει να εγκαλούμε τους λιφτίέρηδες επειδή δεν ασκούν χρέη εκπαιδευτών.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Στα Καλάβρυτα θέλουμε και σκύλο και πίττα.

Και η Δάφνη να είναι αναβατήρας αρχαρίων

αλλά και να είναι και κανονικός

μιας και είναι στην κάρτα σαν κανονικός.

Ε δε γίνεται.

...

 

 

Πάντως στο κανονισμό του Χ.Κ.Καλαβρύτων

-που οφείλουν να το σέβονται όλοι οι πελάτες-

αναφέρονται, χαρακτηριστικά, τα παρακάτω:

 

Δ. Όροι χρήσης Αναβατήρων

...

9. Οι αρχάριοι χιονοδρόμοι οφείλουν να εξυπηρετούνται από τους αναβατήρες Ερμή και Ηρακλή

και να μην δημιουργούν προβλήματα στην εύρυθμη λειτουργία των υπόλοιπων αναβατήρω

 

 

Μικάλη μου, δεν χαρακτιρίζουν πουθενά

τους συρόμενους «Δάφνη» & «Θέτις» ως αρχαρίων.

 

Στη «Δάφνη» έχουν προτεραιότητα Δάσκαλοι & οι μαθητές τους,

αλλά αφού αυτοί έχουν περάσει πρώτα από baby lift για τα βασικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

υπάρχει άλλος αναβατήρας για αρχαριους? και αν ναι σε μειωμένη τιμή?
αν όχι (και στα δυο) και ο αρχάριος πληρώνει κανονικά την κάρτα του δεν μπορείς να τους πεις φύγε να πας αλλου...
κάποια στιγμή πρέπει μα μάθει k αυτός

 

Και βέβαια υπάρχουν αναβατήρες αρχαρίων (μπριζολάκια) στο ΧΚΚ.

 

Ο Ερμής - κατ' εξοχήν σημείο εκμάθησης και μαθημάτων από τις σχολές στο κάτω επίπεδο, μαζί με ένα μικρό ίδιου τύπου συρόμενο κάτω από το σαλέ που δεν λειτουργεί πάντοτε, καθώς και ένας αντίστοιχος στη Βαθειά Λάκκα (Ηρακλής).

 

Οι δύο πρώτοι έχουν εισιτήριο με αντίτιμο μόνο 5€.

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα της ελληνικής χιονοδρομίας δεν είναι ούτε οι λιφτιέρηδες ούτε τα χιόνια.

Εμείς είμαστε.

Αντι να έιμαστε όλοι στο βουνό και να καίμε τετρακέφαλους καθόμαστε στις δουλειές μας κοροϊδεύοντας τους εαυτούς μας οτι εργαζόμαστε.

Αφού ανα 5 λεπτά κάνω update σε κάμερες και forum, ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ Ο ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ????

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

 


 

και μιας και κάνεις και "πανάκι", πες μου ένα σερφότοπο

να πάω να νοικιάσω ένα εκπαιδευτικό,

κάνοντας μου δώρο τα μαθήματα μέχρι να μπορέσω να πλανάρω.

Καημό το έχω, έχω πιει πολύ θάλασσα

:innocent:

 

βρε 'σύ εννοείται ότι μπορείς να διαφωνείς μαζί μου αλλά δεν είναι νοοτροπία αυτή εκ μέρους εργαζόμενων .....είμαι ποιο πολλά χρόνια σε αυτό το μαγαζί και έχω τη δίκη μου αποψη

 

αν έχεις νοικιάσει Λούτσα δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου δείξουν αλλά εδώ μιλάμε για Δημοτική επιχειρηση......αν είμαι εκεί φώναξε δεν έχω πρόβλημα και ας μην είμαι εργαζόμενος σε μαγαζί ενοικιάσεων

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...