Jump to content
ashbury

Χ.κ. Καλαβρύτων 2019-20

Recommended Posts

Δεν το λεγες ότι θ ανέβεις μπας κι ανέβαινα κι εγώ τελικά...

Ρε συ τώρα τα είδα τα post από χθες γμτ.. Και ανέβηκα και μόνος μου..

Καλά και εγώ μη φανταστείς, αργά ανέβηκα καταδρομική. 12:30 -16:00. Είχα κάτι δουλειές νωρίς το πρωί. Αν με καθυστερούσαν, δε θα ανέβαινα.

 

Ρίξε κανένα τηλέφωνο άλλη φορά..

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιάνει κι εδω η συχνότητα των pmr 8-20 του συλλόγου? Θα πιάνει και κονκαν απο τον Παρνασσο?

Edited by thanasissin
  • Like 2

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Οι διαδρομές που θα γίνουν θα ανακοινωθούν την εβδομάδα πριν τη διεξαγωγή του event. Ρόλο στην επιλογή θα παίξουν οι καιρικές συνθήκες, η χιονοκάλυψη του Βουνού αλλά και το επίπεδο των συμμετεχόντων. Ο αριθμός των διαδρομών θα είναι 2. Μια για πιο αρχάριους Χιονοδρόμους ορειβατικού Ski και μια για πιο έμπειρους.

Κώστα η διαδρομή αρχαρίων (στο ορειβατικό) ποια ήταν πέρυσι? Πόσο "αρχαρίων" είναι? Πρωτάριδες γίνονται δεκτοί? :)

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα η διαδρομή αρχαρίων (στο ορειβατικό) ποια ήταν πέρυσι?

...

 

Η περσινή διαδρομή ξεκίνησε από αφετηρία «Δάφνης» και μέσω «Αρμονίας»

και του δασικού, που καταλήγει στο Αστεροσκοπείο, φτασαμε Πουλιού Βρύση

και στο καταφύγιο. Αυτό ήταν το βασικό κομμάτι για όλους.

Εκεί, μετά από στάση για ανεφοδιασμό, όσοι άντεχαν

ξεκίνησαν για Στύγα, μέσα από τη «Νεφέλη».

 

 

...

Πόσο "αρχαρίων" είναι?

...

Πέρσι είχαν λάβει μέρος και κάποιοι που δεν είχαν κάνει ποτέ ορειβατικό.

Θαρώ ότι ο κάθε προχωρημένος χιονοδρόμος, με μια σχετικά καλή φυσική κατάσταση

θα μπορούσε να συμμετέχει.

 

Φυσικά, το επίπεδο των συμμετοχόντων κρίνεται από τους διοργανωτές

και καταρτίζουν ανάλογα τις διαδρομές και τις ομάδες.

 

Δεν είναι αγώνας ορειβατικού.

Είναι ένα event για τη διάδοση του ορειβατικού στο Χελμό.

 

...

Πρωτάριδες γίνονται δεκτοί?

:)

Ελπίζω να έχεις κάνει ήδη την κράτησή σου...

όπως και όλοι όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν μια γέυση ορειβατικού.

 

Στα καταστήματα ενοικιάσεων χιονοδρομικού εξοπλισμού της περιοχής των Καλαβρύτων

υπάρχουν φέτος περισσότερα setάκια ενοικίασης οριεβατικού ski.

Ίσως και να υπάρχει και κανένα Splitboard.

 

φωτογραφικό υλικό από το περσινό, αντίστοιχο event εδώ.

 

 

 

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ελπίζω να έχεις κάνει ήδη την κράτησή σου...

όπως και όλοι όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν μια γέυση ορειβατικού.

 

 

 

Thanks φίλε!

Κράτηση ακόμα δεν έκανα, θέλω να ζυγίσω λίγο κατά πόσο μπορώ να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις..

Κυρίως από φυσική κατάσταση για την ανάβαση. Συν το θέμα του εξοπλισμού.. arva κλπ (αν και γράφει πως δεν απαιτείται στη διαδρομή αρχαρίων)

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακόμα και Arva υπάρχουν, εδώ και χρόνια, για ενοικίαση.

 

Μια χαρά το μπορούν οι περισσότεροι. Η περσινή διαδρομή ήταν βατή.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

τελεια, θα ειμαστε εκει!

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διαδρομή του Σαββάτου μάλλον θα είναι στους λόφους πέριξ του Ξηρόκαμπου.

Εύκολες ευχάριστες διαδρομές με θέα τον γκρεμό της Νεραιδοράχης,χωρίς ιδιαίτερες υψομετρικές και ωραίες καταβάσεις.

Η μέρα του Σαββάτου δεν θεωρείται "αρχαρίων" αφού οι καταβάσεις είναι κυρίως εκτός πίστας.

Απλα δεν εχει δύσκολα σημεία και δεν απαιτείται ορειβατικός εξοπλισμός ούτε και ιδιαίτερη φυσική κατάσταση.

Δεν απευθύνεται σε αρχάριους χιονοδρόμους, αντίθετα σε μέσου και άνω επιπέδου χιονοδρόμους που θέλουν να δοκιμάσουν ορειβατικό σκι.

Να γνωρίσουν τον εξοπλισμό και να πάρουν κάποια σύντομα tips για τεχνικές ολίσθισης, kick turns, τραβέρσες κλπ.

Μια γνωριμία/επαφή λοιπόν και το επόμενο στάδιο για κάποιον είναι κάποια σχολή ορειβατικού σκι.

Το Σάββατο θα είμαι κι εγω με την κόρη μου.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που θα ανεβεί αύριο να ενημερώσει για την κατάσταση των πιστών; Οι πληροφορίες που έχω είναι αντιφατικές αλλά η χιονοστέρηση έχει γίνει απελπιστικήηηη...Ευχαριστώ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ελπίζω να έχεις κάνει ήδη την κράτησή σου...

όπως και όλοι όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν μια γέυση ορειβατικού.

 

 

 

Την έκανα! Τα λέμε πάνω!

 

Όπως τα λέει ο Κώστας είναι για τη διαδρομή του Σαββάτου.

Για την Κυριακή, καιρού επιτρέποντος, το μενού θα έχει ψηλή κορφή (πέριξ), μαυρόλιμνη, ύδατα Στυγός κλπ περίπου 800m υψομετρική.

Edited by sbird
  • Like 3

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που θα ανεβεί αύριο να ενημερώσει για την κατάσταση των πιστών; Οι πληροφορίες που έχω είναι αντιφατικές αλλά η χιονοστέρηση έχει γίνει απελπιστικήηηη...Ευχαριστώ...

Προχθές Τετάρτη, είχε χαλίκια στον διάδρομο της Θέτις και στην αρχή βιετνάμ (Δανάη). Καλύτερα να πας από παράκαμψη. Είναι μια χαρά, με ένα σημείο με πέτρα που έχει σήμανση. Επίσης σημείο με πέτρα με σήμανση έχει λίγο πριν το εκκλησάκι στην άκρη. Πουθενά αλλού. Όλα τα άλλα σημεία τέλεια. Στύγα δεν ξέρω, γιατί όταν ανέβηκα εγώ στο ΧΚ, είχε κλείσει. Δε νομίζω να άλλαξε κάτι από την Τετάρτη πάντως..

 

Δεν έννοιωσα ότι πέταξα τα λεφτά μου, μια χαρά πέρασα.


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ , ανεβαίνουμε αύριο πρώτη φορά φέτος...κι ο,τι βγει!!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καήκαμε σήμερα, φανταστική ημέρα με ελάχιστο κόσμο. Μηδενικές ουρές. Πολλά χιλιόμετρα!!!

  • Like 7

LP3weby.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καήκαμε σήμερα, φανταστική ημέρα με ελάχιστο κόσμο. Μηδενικές ουρές. Πολλά χιλιόμετρα!!!

Στα γρήγορα λίφτ ή σκι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καήκαμε σήμερα, φανταστική ημέρα με ελάχιστο κόσμο. Μηδενικές ουρές. Πολλά χιλιόμετρα!!!

Μπράβο ρε παιδιά, και η Καλαβρυτάρα σούπερ σκι δίνει. Αν έχει ποιοτικά χιόνια λιώνεις.

 

Μερικές σκέψεις για μερικές προτάσεις που κάνω εδώ και χρόνια στο ΧΚΚ (και φυσικά τις ίδιες προτάσεις κάνουν και οι σοβαροί μελετητές που έχουν πάρει ένα σκασμό λεφτά).

 

1. Τι έχει αλλάξει στα μέσα προστασίες από χιονοστιβάδες και δεν θα επαναληφθεί το περσινό ή δεν θα κλέινει για μέρες το ΧΚ όταν χιονίζει. Έβαλαν μόνιμα κανόνια και φράκτες όπως τους πρότειναν οι ειδικοί (που τους πλήρωσαν και ένα σκασμό λεφτά)?

 

2. Θα εγκατασταθεί ανεμόμετρο στην κορφή της Άρτεμις ή με το μάτι και ανάλογα με το πόσα τηλέφωνα πέφτουν στον διευθυντή θα αποφασίζουν αν θα ανοίξει?

 

3. Θα είναι και φέτος επίσημη θέση του χιονοδρομικού να επιτρέπεται χωρίς λουρί το snowboard?

 

4. Θα είναι και φέτος το σημείο που από την Θέτις κόβουν την Στύγα για να πάνε στο πάρκο χωρίς φύλαξη?

 

5. Έχει λυθεί το πρόβλημα με το ρατράκ που δεν μπορεί καν να φτάσει στην κορφή της Άρτεμις και μένει για μέρες κλειστή?

 

6. Πόσα ρατράκ, πόσα άτομα και με τι ωράριο θα είναι σε βάρδυα κατά τη διάρκεια της νύχτας που χιονίζει για να μην παγώσουν?

 

7. Τι διαφημιστική καμπάνια έχει γίνει από τον Σεπτέμβρη?

 

8. Πόσα από τα ετήσια έσοδα της περιοχής σε φόρους που σχετίζονται με το χιονοδρομικό (ΦΠΑ, Φόροι Οικοδομής κλπ) έχουν επιστρέψει ώστε να υποστηριχτεί το χιονοδρομικό?

 

9. Ποιές ενέργειες έχον γίνει για την τοποθέτηση τεχνητού, που μάλιστα στα Καλάβρυτα είναι πολύ οικονομικό να στηθεί, ώστε ήδη φέτος να μιλάγαμε για μια εξαιρετική σεζόν χωρίς πέτρες?

 

10. Ποιές ενέργειες έγιναν σε χιονοπαγίδες και διμόρφωση πιστών με στρώση γκαζών, ώστε ήδη φέτος να μιλάγαμε για μια εξαιρετική σεζόν χωρίς πέτρες?

 

11. Πόσο διαφορετική θα ήταν η εικόνα του ΧΚΚ φέτος αν είχε μπει το λιφτ παντώς καιρού που φωνάζω στην Ειρήνη μέχρι τελευταίο δέντρο? Από ότι μου είπαν θα είχε υπεραρκετό χιόνι εδώ και μέρες.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δάφνη και baby Ερμής τέλος από αύριο.. :(

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όποιος ηθελε να χαλασει τα πεδιλα του σημερα, ηταν η ιδανικη μερα !

Πέτρες μπόλικες στα γνωστά σημεια.

Για Ισμήνη ηταν μόνο η μερα!

Ήλιος καθολου και ποτέ.Ως της 3 που εφυγα

Η κόρη πρωτη μέρα με τον ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΩΝ.

  • Like 5

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μοναξιά μου Στύγα...

 

Την παίρνουμε και σήμερα τη δόση μας,

και μας βλέπω να βγαίνουμε off με overdose.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μοναξιά μου Στύγα...

 

Την παίρνουμε και σήμερα τη δόση μας,

και μας βλέπω να βγαίνουμε off με overdose.

προσωπικά είμαι fun του χκκ και γενικά όλης της περιοχής.

καθημερινή από τότε που άνοιξε η στύγα δεν μου έκατσε.

αλλά Σ/Κ με τη φώτο που έβαλες στις 15/1 και καλά έκανες και την έβαλες και τα σχόλια παραπάνω για πετρούλες δεν....λέει, εφ' όον έχεις και την απέναντι εναλλακτική.

έχω γευτεί αρκετές φορές στα προηγούμενα χρόνια αρχές σεζόν με λίγο χιόνι .

 

...άντε να ρίξει ικανοποιητικό χιονάκι γιατί μου έχει λείψει το χκκ.!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήταν άδειο.

Για γκάζια σε ωραίο χιόνι.

Πριβέ κατεβασιές.

 

Τα χαλίκια στο προβληματικό τμήμα της "Νεφέλης" δεν δημιουργούσαν θέμα.

Τα πιστέρια καθάριζαν ότι μπορούσαν.

Ψυχολογικό το θέμα περισσότερο.

Αλλά, ΟΚ. That's me.

 

Κρίμα, πάντως, να χάνονται έτσι, χιονοδρομικές ημέρες, από τους περισσότερους χιονοδρόμους.

 

Υ.Γ.: δύσκολο να μη βρεις snowcubίτικο παρεάκι πάνω στα χιονοδρομικά μας. Έχει άλλη γλυκά να μοιράζεσαι τη χαρά του Ski με παρέα.

 

Πάμε για άλλα.

  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο κατάλαβες γιατί κλείνουν πάλι από αύριο Δάφνη και Ερμή? Διαχείριση χιονιού ή πονηριά?

  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τόσες μέρες γιατί ήταν κλειστά όλα (εκτός Στύγας) και ξαφνικά τ άνοιξαν πάλι? Δλδ ενώ τα κλείσανε θα έπρεπε να κοιτάμε κάθε μέρα το report για να δούμε αν θα τα ξανανοίξουν, χωρίς ίχνος νέας χιονόπτωσης? Τα νύχια μας να μυρίζουμε? Έλεος ρε παιδιά δλδ. Αντι-επαγγελματιες εντελώς. Εγώ έτσι έχασα μέρες και χιλιόμετρα, αυτοί έχασαν τα ευρώ μου (αλλά μάλλον δε τους ενδιαφέρει). Ντροπή...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...