Jump to content
ashbury

Χ.κ. Καλαβρύτων 2019-20

Recommended Posts

Θέλω να πιστεύω πως είναι για συντήρηση του χιονιού. Επειδή είναι προφανώς ελάχιστο, κοιτάνε να δουλέψουν τα ΣΚ τουλάχιστον.

Στη περίπτωση αυτή όμως, η δικαιολογία της περασμένης εβδομάδας ότι "το χιόνι είναι μη επαρκές για ασφαλή χιονοδρομία" είναι ατυχής.


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Ας έβγαιναν να πουν οτι το κάνουν για συντήρηση και αν οι θερμοκρασίες παραμείνουν χαμηλές θα τις ξαναδώσουν το Σ/Κ για να τις εκμεταλλευτεί όσο περισσότερος κόσμος γίνεται. Τι πιο τίμιο?

 

Πραγματικά απορώ γιατί κανείς δε θέλει να βγάζει ειλικρινείς ανακοινώσεις.. Δε καταλαβαίνουν ότι έτσι θα χουν το κόσμο μαζί τους, ενώ με το τρόπο τους χάνουν ακόμα και τους πιστούς πελάτες τους? (και δε μιλάω μόνο για το ΧΚΚ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ περιμένω τις νέες εκπτώσεις για να ανέβω

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά ? Το έχουν παρατήσει το βουνό στο έλεος ? Υπάρχει καμιά ενημέρωση ? Πέραν των καθημερινών ανακοινώσεων που λένε μία απ τα ίδια κάθε φορά, έχουμε κάνα νέο ? Στις ανακοινώσεις δεν αναφέρουν τίποτα για χιονοπτώσεις κτλ ? Τελικά πρόσθεσε κάνα πόντο το βουνό ή τα πήρε όλα ο άνεμος ? Στο SR πέραν των απαράδεκτων ανακοινώσεων στη πρώτη σελίδα σχεδόν ΟΛΕΣ τις προηγούμενες μέρες, ότι λειτουργεί το βουνό με τις περισσότερες πίστες ανοιχτές (και όταν πάταγες στο χάρτη στα Καλάβρυτα έβλεπες 3 πίστες ανοιχτές), αναφέρουν 2 μέρες τώρα ότι χιόνισε... Τι ισχύει τελικά ? Προφανώς και το ΣΚ θα ανοίξουν πάλι και τις υπόλοιπες όπως έκανα το προηγούμενο ΣΚ, αλλά θα είναι με κάνα πόντο παραπάνω ή ότι είχε κι ότι "φαγώθηκε" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεβηκε κανεις μεσα στην βδομάδα να μας πει σε τι κατάσταση είναι το βουνο; Απο φίλους που ανεβηκαν πριν 2 βδομάδες είχα ενημέρωση για πολλές πετρες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεβηκε κανεις μεσα στην βδομάδα να μας πει σε τι κατάσταση είναι το βουνο;

Απο φίλους που ανεβηκαν πριν 2 βδομάδες είχα ενημέρωση για πολλές πετρες.

 

Τελευταία μου επίσκεψη ήταν την Κυριακή που μας πέρασε.

Φωτογραφίες εδώ.

 

Αν σου αρέσει το ski / snb εντός πίστας, μια χαρά είναι.

 

IMG_3355_low.jpg

Edited by ALCATRAZ
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

πως μπορουν 20 ποντακια να σε ανεβασουν στον 7ο ουρανο.

Καταπληκτικο στρωσιμο.

Μηδεν ουρες

6 ωρες σκι δεν βρηκα ουτε χαλικακι.

Το μονο που ηθελε λιγο προσοχη ηταν μετα τις 13:00 κολαγε στο κατω μερος λογω υψηλης θερμοκρασιας και του φρεσκου χιονιου πανω στο παληο.

Τελεια παμε γι αλλα.

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάλτε και καμιά φωτογραφία...

Δε μας πιστεύουν.

 

Αύριο πάμε να ανάψουμε και εμείς το κεράκι μας.

Από κόσμο λίγα πράγματα έμαθα σήμερα.

Μια από τα ίδια περιμένουμε και για αύριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι στο ξηλοκαστρο και γραφω απο το κινητο.

Φωτο αρκετες αυριο που θα ειμαι αθηνα.

Τελεια μερα.....!!!!

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοσμο ειχε.

Καμια αναμονη.ιχνος ουρας.

Εχω βγαλει φωτο την αφετηρισ της στυγας στις 11:00 ουτε καθημερινη.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο καμια σχεση με τις φωτο που ειχες ανεβασει την προηγουμενη κυριακη.

Αλλο βουνο.

Την ψιλιαστικα απο τις καμερες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σάββατο 01 Φεβ 2020.

Μια εκπληκτική ημέρα για να μας καλωσορίσει ο Φεβρουάριος στο ΧΚΚ.

Ναί!!!! Το βουνό θέλει χιόνι.

Οι πίστες πολύ καλά οριοθέτημένες.

Μέσα στις πίστες,ελάχιστα σημεία με πέτρες αλλά πολύ καλά σηματοδοτημένα .

Όλη τη μέρα οι pister ήταν πάνω κατω.

Στρώσιμο......για Ελληνικά δεδομένα......absolute perfection .

Μετά τη 1300 ήταν για να φεύγεις, το χιόνι γινόταν επικίνδυνο με τους 5+°C.

Πρώτη φωρά εφέτος στον μαγευτικό χελμό και ναί τον είχα επιθυμήσει.

Όπου κι αν πάω,όπου κι αν κάνω ski ο χελμός είναι κάτι σαν......welcome Home!!!

CU Soon!!!!

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να δούμε Πέμπτη ή μέρα ορόσημο δίνει 20 ποντακια

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλή μέρα σήμερα. Εξαιρετικό στρώσιμο παντού. Το πρωί παγωμένο κρύο χιόνι, όσο πέρναγε η ώρα μαλάκωνε. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω μετά τη 13.00 άρχιζε να γίνεται επικίνδυνο. Εγώ έφυγα στις 14.00 και η τελευταία μου κατεβασιά ήταν Στύγα. Το πάνω μέρος κράταγε καλά ακόμα, παρότι είχε οργωθεί από κόσμο. Το κάτω μέρος της είχε βγάλει πετραδάκια σε σημεία εκείνη την ώρα. Βέβαια οι καλύτερες στιγμές ήταν νωρίς. Άλλη φάση να την περνάς 3ος-4ος πρωί πρωί. Τέτοιο πάτημα ίσως να μη της έχουν ξανακάνει με τόσο λίγο χιόνι, παρότι εντός πιστών δε φαινόταν η έλλειψη (μόνο Βιετνάμ που πραγματικά σταμάτησα κάποια στιγμή να πετάξω στην άκρη κοτρόνες). Σηματοδότηση παντού... Μπόλικος κόσμος, πολλά παιδιά με ομάδες/συλλόγους, πολλά μαθήματα. Μπράβο. Βέβαια δεν ήταν να κατέβεις κάτω για πιατάκι, αρκετός κόσμος λόγω των παιδιών. Που σημαίνει ότι δεν απόλαυσα την Αριάδνη αυτή τη φορά.

 

Alcatraz πραγματικά πώς έγραψες 40km τις προάλλες!!!??? Μπράβο σου!! Εγώ απ τις 9 εως τις 14.00 ασταμάτητα κι έγραψα 27 σχεδόν. Έμεινες μέχρι κλείσιμο? Αυτή η Στύγα με τα 13 λεπτά ανέβασμα ρε γαμώτο δε σε αφήνει να γράψεις χιλιόμετρα. Και με γεμάτο ομάδες το βουνό δε μπορείς να τα γράψεις και αλλού...

Edited by akatelka
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήμουν λιγότερο παραγωγικός... :P

38χλμ. 10 με 3:40.

 

Μια χαρούλα και σήμερα.

Κρίμα που δε το πιστεύει ο κόσμος

και χάνει τέτοιες χιονοδρομικές ημέρες.

 

 

Να πω και ένα δημόσιο ευχαριστώ στη κοπελιά που βρήκε το κινητό μου και μου το παρέδωσε.

Η καλή νεράιδα της ημέρας.

  • Like 8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ήμουν λιγότερο παραγωγικός... :P

38χλμ. 10 με 3:40.

 

Πες την αλήθεια, σε βλέπουν οι λιφτιερηδες και ανεβάζουν την ταχύτητα του λιφτ... Στύγα ε? Είδα τα stat σου. Πώς αντέχεις τόση αναμονή κάθε φορά. Εγώ βαριέμαι αφάνταστα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

13 λεπτά, ότι πρέπει να ξεκουράσω τα ποδαράκια μου, να πιω νερό και να φάω σταφιδομπλιμπλίκια. Γεράματα.

Με άγκυρα, και τέτοια προσέλευση -άδειο-

βγαίνουν περισσότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

13 λεπτά, ότι πρέπει να ξεκουράσω τα ποδαράκια μου, να πιω νερό και να φάω σταφιδομπλιμπλίκια. Γεράματα.

Με άγκυρα, και τέτοια προσέλευση -άδειο-

βγαίνουν περισσότερα.

Με άγκυρα εννοείται. Αν και αν ήταν άγκυρα ανοιχτή, σιγά μη περίμενα στη Στύγα. Μας βλέπω του χρόνου ξανα άγκυρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εισητηριο ποσό έχει ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εισητηριο ποσό έχει ????

Σήμερα είχε 23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι το snowforecast

0f6c4ffe1ce3d213669d04c61c2c7c8c.jpg

Δυστυχώς τώρα λέει άλλα...

 

184778e524683769a9217c53571d1780.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • To σκι στην Ελλάδα είναι πια βέβαιο ότι βασίζεται σε παραπληροφόρηση και σε "θρύλους" που κυκλοφορούν. Πολύ σωστά γράφτηκε ότι είμαστε σε επίπεδο Δημοτικού σταθμού σαν χιονοδρομικά. Με την παραπληροφόρηση που υπάρχει τι να κάνουν και οι καημένοι οι χιονοδρόμοι? Άλλωστε έκατσε κανείς να τους μάθει χιονοδρομική παιδεία? Έκατσαν μόνοι τους? Γενικά σε αυτή τη χώρα υπάρχει ορθολογική φωνή και συνολικός σχεδιασμός πάνω σε κάτι? Για όποιον θέλει να διαβάσει ιδού επισήμως τα νέα του χιονοδρομικού και επισήμως και μέσα από τη βουλή. Σχεδόν 100% ψέματα. https://iparnassos.gr/2024/03/i-etad-ypevale-aitima-eksygchronismou-tou-irakli-sto-tameio-anakampsis/?fbclid=IwAR2-iVfLWVwYvszEg5Hu788np7iC_-lvJVu_wzyDu5NxfyONesxnbaOTwH4_aem_AdtwiajTFasz6xd93s-XwD_Q_2mIZRrxSKgvvwySHq_5wXD-6hEf6CWVDEvhCfvV-_-rqE7oNBLxK00e859k7Iye https://parnassos-ski.gr/me-ameioto-rythmo-synechizetai-i-proetoimasia-gia-ti-leitoyrgia-kai-tin-anavathmisi-toy-chionodromikoy-kentroy-parnassoy/ Η Βουλή των Ελλήνων, τα ΕΤΑΔ και ο κάθε διακινητής "θρύλων" λένε ψέματα στη μούρη μας. Όταν ιδρύθηκε ο Σύλλογος είχε σαν στόχο την παραπληροφόρηση να την μετατρέψει σε πληροφορία στο forum. 20 χρόνια μετά μας έφαγαν τα social media, οι "δημοσιογράφοι" και η παραπληροφόρηση όσο και να γράφεις επιχειρήματα κερδίζει. Το "μικρό" τεχνητό του Παρνασσού, εφικτότατο. Δεν απέδειξε ότι είναι απαραίτητο? Μα είναι τόσο χαζά όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου? Κανένας δεν διαφωνεί να γίνει το σέρβις στον Ηρακλή. Τα ΕΤΑΔ θα το κάνουν? Κανένας δεν διαφωνεί ότι καλό θα ήταν να μπει λιφτ στα Άνω Κελλάρια. Χρονοδιάγραμμα? Για να σε προλάβω, πολύ αισιόδοξα το 2030. Ξεκίνησαν την αδειοδότηση? Από την άλλη τι να πει κανείς για την μπανανία που ζούμε
    • Η τεχνίτη χιονωση στον Παρνασσό ειναι ποιο δύσκολο  να γίνει απ ότι να μπει νέο λιφτ στα άνω κελάρια η ακόμα καλύτερα να βρουν τα χρήματα για να γίνει το service στον Ηρακλή  ανάποδα έχετε ξεκινήσει  από την άλλη τι να πεις για την  μπανανία που ζούμε 
    • Το έχουν για να κόβουν βεντούζες;
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. elgeo
      elgeo
      (45 years old)
    2. popitsi
      popitsi
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,685
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,476
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BhoblhZog
    Joined
×
×
  • Create New...