Jump to content
xionanthropos

Πρόβλημα Με Τα Κιλά Μου.

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι 17 χρονων 1,86 ύψος και 120 κιλά. Παρόλο τα κιλά μου ασχολούμαι 2 χρόνια με την γυμναστική οπότε δεν είμαι εντελώς αγύμναστος. Θέλω να ασχολήθω με το Snowboard εδώ και 3 χρόνια αλλά ένας γιατρός μου είχε πει στα κιλά μου μπορεί να τραυματιστώ. Πήρα τη γνώμη ενός ακόμη γιατρού και μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Απο τότε εχώ ρωτήσει πολλά άτομα που ασχολούνται αλλά ο καθένας μου λέει κάτι διαφορετικό. Τελικά ποιόν να πιστέψω;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πιστέψεις αυτόν στον οποίο ίσως χρειαστεί να προστρέξεις.

 

Ειδικός (γυμναστής) δεν είμαι, αλλά νομίζω ότι για τα κιλά περισσότερο πρέπει να εστιάσεις στη σωστή διατροφή.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιονανθρωπε αυτό που θα σε βοηθήσει είναι 80% η διατροφή και ένα 20% η γυμναστική. Βρες ένα διατροφολόγος που να σε κατεβασει σταδιακά και σωστά τα κιλά σου και σε συνδυασμό με τη γυμναστική θα καταφέρεις πολλά. Καλώς ήρθες

  • Like 3

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι έχεις παραπάνω κιλά δεν είναι λόγος να μην ξεκινήσεις κάτι που νομίζεις ότι σου αρέσει.

 

Προφανώς σε ένα απαιτητικό σπορ όπως η χιονοδρομία η καλή σωματική δομή βοηθάει κυρίως στην αρχή που δεν υπάρχει η τεχνική.

 

Κατά τα αλλά όπως τα λένε τα παιδιά. Διατροφή. Εκ πείρας. Σου ρίχνω σε ύψος αλλά έχω φτάσει 130.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο στάδιο που είσαι αρχάριος κάθε κιλό βάρους είναι εχθρός σου. Θα φορτώσεις τους μυς και τις αρθρώσεις με τάσεις σε γωνίες που δεν είναι οι φυσιολογικές για το σπορ.

 

Ξέρω πολλούς που ήξεραν σκι/snowboard και πηραν πολλά πολλά κιλά και συνέχισαν να κάνουν. Αυτοί πίεζαν τις αρθρώσεις τους με πολύ βάροςμεν, με σωστές τάσεις και γωνίες δε.

 

Έχοντας χάσει 15 κιλά πρόσφατα με διατροφή πολύ άνετα, θα έλεγα να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να τηρήσεις την διατροφή (επιστήμονα διατροφολόγου) ώστε να χάνεις κιλά.Παράλληλα να συνεχίσεις τη γυμναστική σου.

 

Επειδή δεν είναι άσπρο μαύρο, ούτε να μην κάνεις είναι 100% σωστό ούτε να κάνεις είναι 100% σωστό. Και ένας με φυσιολογικό βάρος έχει πιθανότητες να τραυματιστεί και εσύ. Νομίζω είναι κατανοητό ότι μια κοντή γυμνασμένη κοπέλα 45 κιλά έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να τραυματιστεί από έναν 2.00 150 κιλά αγύμναστο.

 

Γυμνάσου, πρόσεξε τη διατροφή σου και βρες ένα καλό δάσκαλο για ιδαίτερο. Εσύ θα κρίνεις πότε το ρίσκο σου τραυματιστείς είναι αποδεκτό. Για μένα αν παίζεις ποδόσφαιρο μπασκετ δυναμικά πχ θα έλεγα ότι μπορείς να κάνεις και snowboard χαλαρά ένα ιδιαίτερο μάθημα. Αν φοβάσαι τις κινήσεις του ποδοσφαίρου να τις κάνεις δυναμικά θα έλεγα να μην πας ακομα.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 χρονών είσαι ακόμα και το σώμα το αλλάζεις για πλάκα. Μην μασάς λοιπόν και στρώσε κώλο με μία νορμάλ διατροφή και με μία νορμάλ γυμναστική δεν θα έχεις πρόβλημα....έτσι και αλλιώς snowboard θέλεις να αρχίσεις και όχι μπαλέτο )))))))

  • Like 4

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι 17 χρονων 1,86 ύψος και 120 κιλά. Παρόλο τα κιλά μου ασχολούμαι 2 χρόνια με την γυμναστική οπότε δεν είμαι εντελώς αγύμναστος. Θέλω να ασχολήθω με το Snowboard εδώ και 3 χρόνια αλλά ένας γιατρός μου είχε πει στα κιλά μου μπορεί να τραυματιστώ. Πήρα τη γνώμη ενός ακόμη γιατρού και μου είπε ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Απο τότε εχώ ρωτήσει πολλά άτομα που ασχολούνται αλλά ο καθένας μου λέει κάτι διαφορετικό. Τελικά ποιόν να πιστέψω;

 

αγαπητέ Χιονάνθρωπε,

 

το σκι/snoaboard είναι ένα άθλημα για όλους. Θα το χαρείς και θα το ευχαριστηθείς ανεξαρτήτως κιλών. Μπορεί δε να σου αρέσει τόσο πολύ που να σου δώσει και επιπλέον κίνητρο να χάσεις κάποια περιττά κιλά. Δε νομίζω ότι θα χάσεις κιλά κάνοντας σκι , αλλά σίγουρα θα γυμναστείς μια χαρά!!! Αν βέβαια στην αρχή πέφτεις και σηκώνεσαι συνέχεια και γίνεσαι μούσκεμα στον ιδρώτα, μια χαρά θα χάσεις κιλά!!!!!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα το ευχαριστηθεί , είναι και να μην τραυματιστεί που είναι πολύ πιθανόν να γίνει αυτο όταν οι μύες είναι αγυμναστοι,όταν είσαι υπέρβαρος και ειδικά αρχάριος στο άθλημα.Για αυτό θέλει πολύ προσοχή και σίγουρα γυμναστική διατροφή θα βοηθήσουν και στην αποφυγή τραυματισμών και στην βελτίωση του επιπέδου στο άθλημα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα αφήσω τα ειδικότερα στους γιατρούς, με την ελπίδα να είναι κι αυτοί αρκετά καταρτισμένοι στο συγκεκριμένο ζήτημα (δεν είναι όλοι ειδικοί σε όλα).

 

Σαν γενική αρχή, όμως, θα ήθελα να σημειώσω ότι το βασικότερο απ' όλα είναι να κάνουμε κάτι για την δικιά μας υγεία, ανεξάρτητα από τα σπορ που θέλουμε να ακολουθήσουμε. Οπότε, αυτό από μόνο του μας φέρνει σε καλύτερη θέση και για το σπορ. Θεωρώ, πάντως, ότι οποιοδήποτε κίνητρο μας οδηγεί προς τα εκεί (έστω ο στόχος "θέλω να κάνω ski/snowboard), είναι μια θετική επιρροή.

  • Like 9

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν εχω ιδέα τι θα πρέπει να κανεις και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αλλα ο τίτλος που επέλεξες για το νήμα ειναι Φούλ πιασαρικος και σίγουρα μιλάει στη καρδιά πολλών απο εδω μεσα!

Μακαρι να σου πάνε ολα καλα και να καταφέρεις να νιώσεις την μαγεία του να τσουλας στα βουνά!και οταν θα κατεβαίνεις απο τις πλαγιές αργά το μεσημέρι θα καταλάβεις ποοοοσο πολυ σου ανοίγει και την όρεξη όλο αυτο!!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
εντελώς αγύμναστος όπως λες δεν είσαι...οποτε να τραυματιστείς λόγω κιλών το βρίσκω λίγο δύσκολο...

γενικά δεν υπάρχει πιο μεγάλο ρίσκο να τραυματιστείς στο βουνό λόγω κιλών σε σχέση με κάποια άλλη δραστηριότητα...

όταν είσαι υπέρβαρος ακόμα k σκάλες που κατεβαίνεις έχουν ένα ρίσκο για επιβάρυνση των γονάτων κλπ κλπ...


φρόντισε όμως να χάσεις κιλά γενικά για λόγους υγείας...όσο πιο πολλά κιλά έχουμε ζορίζεται η καρδια πιο πολύ. k στο βουνό ακόμα παραπάνω λόγω λιγότερου οξυγόνου κλπ.

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...