Jump to content
kaps

Δεκέμβριος 2019

Recommended Posts

ΚΕΡΩΣΤΕ!!!!! :thumbup: :thumbup: :animier::evil: :evil:

  • Like 12

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχαχαχααααα

 

Πριν τις 10 Δεκέμβρη μόνο ορειβατικό στον Όλυμπο.

 

Τη πίσσα και τα πούπουλα

  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχαχαχααααα

 

Πριν τις 10 Δεκέμβρη μόνο ορειβατικό στον Όλυμπο.

 

Τη πίσσα και τα πούπουλα

 

Αμεσως εσυ!!!!!!! Περιμενε να τελειωσει ο μηνας πρωτα!!!!!!!!!!! 10 χρονια ζωης τους εδωσα!!!!!!!!!! :thumbup::evil:

  • Like 4

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχαχαχααααα

 

Πριν τις 10 Δεκέμβρη μόνο ορειβατικό στον Όλυμπο.

 

Τη πίσσα και τα πούπουλα

Καιμακ οργωσανε πίστες , από Κυριακή εδώ χειμωνιαζει, και σήμερα έβαλα χιονολαστιχα, καλό χειμώνα μας εύχομαι τους βόρειους.... εσείς εκεί κάτου, κάντε κάνα μπάνιο :-)
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟλλοί ανόητοι χαίρονται γιατί δεν χρειάζονται θέρμανση (ή έστω περιορισμένη). Το καλοκαίρι που θα πούμε το νερό, νεράκι και θα καεί το σύμπαν να δούμε τι θα λέμε. Και για να πικάρω τους φίλους μετεωρολόγους: η ΔΕΗ (εν πολλαίς αμαρτίαις πεσούσης) συγκέντρωνε αναλυτικά υδρολογικά δεδομένα για τον ελληνικό χώρο για να προγραμματίζει την παραγωγή. Αυτά δείχνουν μια καθαρή κυκλικότητα στον υετό. Ο στεγνός χρόνος θα έπρεπε να ήταν πέρυσι. Καθυστέρησε ή άλλαξαν τα δεδομένα; Όμως από τον Ιούνιο και μετά, υπάρχει θέμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΠΟλλοί ανόητοι χαίρονται γιατί δεν χρειάζονται θέρμανση (ή έστω περιορισμένη). Το καλοκαίρι που θα πούμε το νερό, νεράκι και θα καεί το σύμπαν να δούμε τι θα λέμε. Και για να πικάρω τους φίλους μετεωρολόγους: η ΔΕΗ (εν πολλαίς αμαρτίαις πεσούσης) συγκέντρωνε αναλυτικά υδρολογικά δεδομένα για τον ελληνικό χώρο για να προγραμματίζει την παραγωγή. Αυτά δείχνουν μια καθαρή κυκλικότητα στον υετό. Ο στεγνός χρόνος θα έπρεπε να ήταν πέρυσι. Καθυστέρησε ή άλλαξαν τα δεδομένα; Όμως από τον Ιούνιο και μετά, υπάρχει θέμα.

 

Κανονικά δεν θα πρέπει να συνδέουμε την θερμοκρασία με τον υετό. Θα μπορούσαμε να είχαμε βροχές, ακόμα και με υψηλότερες θερμοκρασίες.

 

Αυτό που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει από πλευράς ύπαρξης επαρκών αποθεμάτων νερού, είναι οι καλές χιονοπτώσεις (άρα κρύες χειμωνιάτικες θερμοκρασίες), διότι αυτός ο υετός είναι "αποδοτικός".

 

Τι να κάνω τις τεράστιες βροχοπτώσεις της Θάσου ή της Κινέττας, κλπ, που μόνο τις τελευταίες ημέρες μπορεί να είναι μεγαλύτερες από τις ετήσιες βροχοπτώσεις άλλων τοποθεσιών στην Ελλάδα όταν πέφτουν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, άρα δεν είναι καθόλου αποδοτικές υδρολογικά; Αν βλέπει κάποιος τα στατιστικά και μόνο δίχως να μπορεί να τα ερμηνεύσει, διαβάζοντας την αλήθεια, καταλαβαίνει το μεγαλύτερο ψέμα. Διότι τι να κάνω ακόμα και τον διπλασιασμό των συνηθισμένων βροχοπτώσεων, όταν δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμημένες μέσα στο έτος αλλά έρχονται με ακραίο τρόπο; Και για να συνεχίσω το πικάρισμα... άντε μετά να πρασινίσει ο πλανήτης......


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Κανονικά δεν θα πρέπει να συνδέουμε την θερμοκρασία με τον υετό. Θα μπορούσαμε να είχαμε βροχές, ακόμα και με υψηλότερες θερμοκρασίες.

 

Αυτό που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει από πλευράς ύπαρξης επαρκών αποθεμάτων νερού, είναι οι καλές χιονοπτώσεις (άρα κρύες χειμωνιάτικες θερμοκρασίες), διότι αυτός ο υετός είναι "αποδοτικός".

 

Τι να κάνω τις τεράστιες βροχοπτώσεις της Θάσου ή της Κινέττας, κλπ, που μόνο τις τελευταίες ημέρες μπορεί να είναι μεγαλύτερες από τις ετήσιες βροχοπτώσεις άλλων τοποθεσιών στην Ελλάδα όταν πέφτουν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, άρα δεν είναι καθόλου αποδοτικές υδρολογικά; Αν βλέπει κάποιος τα στατιστικά και μόνο δίχως να μπορεί να τα ερμηνεύσει, διαβάζοντας την αλήθεια, καταλαβαίνει το μεγαλύτερο ψέμα. Διότι τι να κάνω ακόμα και τον διπλασιασμό των συνηθισμένων βροχοπτώσεων, όταν δεν είναι ομοιόμορφα κατανεμημένες μέσα στο έτος αλλά έρχονται με ακραίο τρόπο; Και για να συνεχίσω το πικάρισμα... άντε μετά να πρασινίσει ο πλανήτης......

 

Προφανώς το σημείο μέτρησης ήταν οι ταμιευτήρες. Η ραγδαιότητα δεν επηρεάζει μια υδάτινη επιφάνεια. Όμως, οι θερμοκρασίες ήταν και είναι θέμα για τον προγραμματισμό: τα φράγματα ανοίγουν και για άρδευση (ποτισμα χωραφιών) (ανεξάρτητα από το τι μπορεί να θέλει η ΔΕΗ).

 

Για τις βροχές στη Χαλκδική είσαι σίγουρος (βάσει στοιχείων) ή παρακολουθείς τηλεόραση; Ακραίο είναι το φαινόμενο με πιθανότητα κάτω του 1%. Αν συμβαίνει κάθε χρόνο (άντε 2), δεν είναι το φαινόμενο ακραίο, είναι η βλακεία μας (τονίζω το μας) ακραία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Προφανώς το σημείο μέτρησης ήταν οι ταμιευτήρες. Η ραγδαιότητα δεν επηρεάζει μια υδάτινη επιφάνεια. Όμως, οι θερμοκρασίες ήταν και είναι θέμα για τον προγραμματισμό: τα φράγματα ανοίγουν και για άρδευση (ποτισμα χωραφιών) (ανεξάρτητα από το τι μπορεί να θέλει η ΔΕΗ).

 

Για τις βροχές στη Χαλκδική είσαι σίγουρος (βάσει στοιχείων) ή παρακολουθείς τηλεόραση; Ακραίο είναι το φαινόμενο με πιθανότητα κάτω του 1%. Αν συμβαίνει κάθε χρόνο (άντε 2), δεν είναι το φαινόμενο ακραίο, είναι η βλακεία μας (τονίζω το μας) ακραία.

 

Στην Θάσο, οι βροχοπτώσεις που προκάλεσαν τις καταστροφές (δηλαδή τα λίγα λεπτά, άντε έστω 1-2 ώρες;;;;), η βροχόπτωση ήταν μεγαλύτερη των 200mm. Στην Χαλκιδική πρέπει να ήταν περί τα 150, ενώ στην Ρόδο ακόμα λιγότερη. Όμως οι συνολικές βροχοπτώσεις 10ημέρου πρέπει να ήταν σημαντικά μεγαλύτερες. Αυτά ήταν (περίπου) τα ύψη βροχής που διάβασα (φευγαλέα) στο ίντερνετ σε κάποια sites που έλεγαν για την βροχή και την απορροή της. Το θέμα δεν με ενδιέφερε άμεσα, καθώς είχα άλλα πράγματα στο μυαλό μου και αυτή ήταν η τελική εικόνα που συγκράτησα, η οποία πρέπει να δίνει την τάξη του μεγέθους που μιλάμε, δηλαδή σε ποσοστό εκτιμώ ότι όντως πρέπει να είναι κάτω του 1%. Τώρα σε πόσο μεγάλη επιφάνεια είχαμε αυτές τις βροχοπτώσεις, δεν το ξέρω. Ούτε και πως το μέτρησαν. Δηλαδή αν έχω μια μεγάλη λεκάνη απορροής και σε ένα μικρό σημείο της είχα μεγάλη βροχόπτωση, έχω διαφορετικό αποτέλεσμα από το αν έχω μεγάλη βροχόπτωση σε όλη την λεκάνη απορροής.Δηλαδή δεν έχω συνολική εικόνα.


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Προφανώς το σημείο μέτρησης ήταν οι ταμιευτήρες. Η ραγδαιότητα δεν επηρεάζει μια υδάτινη επιφάνεια. Όμως, οι θερμοκρασίες ήταν και είναι θέμα για τον προγραμματισμό: τα φράγματα ανοίγουν και για άρδευση (ποτισμα χωραφιών) (ανεξάρτητα από το τι μπορεί να θέλει η ΔΕΗ).

 

 

Μια αχρηστη πληροφορια της ημερας......

Το παλιο δικτυο υδρολογικων παρατηρησεων της ΔΕΗ ηταν εκτεταμενο και οχι μονο συνδεομενο με τους ταμιευτηρες της.Η ΔΕΗ δεν ηταν ουτε και ειναι ο κυριος φορεας με τα περισσοτερα υδρολογικα δεδομενα. Ειχε και αυτη σταθμους σε πολλα μερη της χωρας για να ελεγχει απο μονη της βροχες και απορροες και οχι μονο σε περιοχες με δυνατοτητες κατασκευης φραγματων.

Δυο κυριως ειδη υδρολογικων σταθμων καλυπτουν τη χωρα οι Σταθμημετρικοι που μετρουν απορροες και οι Μετεωρολογικοι, βροχομετρικοι και κλιματολογικοι που καταγραφουν μετεωρολογικα φαινομενα.

Το Υπουργειο Γεωργιας ειχε το πιο πυκνο δικτυο σταθμημετρικων σταθμων (70%) και ακολουθει η ΔΕΗ (20%) και μετα το παλιο Υπουργειο Δημοσιων εργων (10%) ενω για τους μετεωρολογικους ,βροχομετρικους σταθμους παλι ηταν πρωτο το Γεωργιας και ακολουθουσαν το Δημοσιων Εργων ,η ΔΕΗ,Η ΕΜΥ και οι αλλοι φορεις

Η σημερινη κατασταση του δικτυου παρακολουθησης πιθανως να εχει αλλαξει λιγο οσον αφορα την ελλειψη παρατηρητων .

Στοιχεια για το θεμα μπορει κανεις να βρει για ολη τη χωρα μεσω του ΥΔΡΟΣΚΟΠΙΟΥ http://www.hydroscope.gr/ της φιλοδοξης προσπαθειας συγκεντρωσης ολων των δεδομενων που εχει γινει απο το παλιο ΥΠΕΧΩΔΕ που εχει ομως ελλειπη στοιχεια για τα τελευταια χρονια λογω μη επικαιροποιησης των δεδομενων.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σωστά. Θα είχε σημασία να βρούμε μια καλή μέτρηση κοντά σε χιονοδρομικά να έχουμε δεδομένα για αρκετά χρόνια.

 

Στην προοπτική να κάνετε σκι σε Ελληνικό Χιονοδρομικό φοβάμαι πως μέχρι τα μέσα του μήνα δεν έχετε καμία ελπίδα.

 

Καλό μήνα σε όλους

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην προοπτική να κάνετε σκι σε Ελληνικό Χιονοδρομικό φοβάμαι πως μέχρι τα μέσα του μήνα δεν έχετε καμία ελπίδα.

 

Καλό μήνα σε όλους

 

Το ερώτημα είναι: για τα τέλη του μήνα να ελπίζουμε;

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι βέβαια είναι πολύ πιθανό

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω παραγγειλει 60cm χωρις αερα !!! Ημερομηνια παραδοσης 20-25 δεκεμβριου:P

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω παραγγειλει 60cm χωρις αερα !!! Ημερομηνια παραδοσης 20-25 δεκεμβριου:P

Αν μπορείς πες του να το φέρει λίγο πιο νωρίς ώστε στις 18, που ανοίγει, να τσουλήσουμε
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχω παραγγειλει 60cm χωρις αερα !!! Ημερομηνια παραδοσης 20-25 δεκεμβριου :P

 

 

Εεεεχχχμμμμμ δεν εχω δει ακομα την προκαταβολη.......

  • Like 1

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αύριο σου υπόσχομαι να ξεπαγιάσεις (σχετικά). Χιονάκι Πάρνηθα και σε πολλά άλλα βουνά προς τα Βόρεια αλλά τίποτα το σημαντικό για το σκι μας. Ξαναζεσταίνει από Παρασκευή.

 

Δυστυχώς τζίφος για σκι άμεσα, δεν βλέπω σύντομα στον ορίζοντα ανοιχτό Ελληνικό Χιονοδρομικό.

 

Aπό 10 του μήνα επόμενη σοβαρή κακοκαιρία φοβάμαι ότι πριν τις 12-13 του μήνα δεν θα κάνουμε σκι. Πιθανότατα σύντομα μετά να κάνουμε σκι αλλά θα δείξει.

 

Αλέξη θα τόλμαγα να γράψω ότι 17 του μήνα θα είναι ανοιχτή η Βασιλίτσα αλλά φοβάμαι ότι θα πέσω έξω ύστερα από 14 χρόνια και δεν το γράφω.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αύριο σου υπόσχομαι να ξεπαγιάσεις (σχετικά). Χιονάκι Πάρνηθα και σε πολλά άλλα βουνά προς τα Βόρεια αλλά τίποτα το σημαντικό για το σκι μας. Ξαναζεσταίνει από Παρασκευή.

 

Δυστυχώς τζίφος για σκι άμεσα, δεν βλέπω σύντομα στον ορίζοντα ανοιχτό Ελληνικό Χιονοδρομικό.

 

Aπό 10 του μήνα επόμενη σοβαρή κακοκαιρία φοβάμαι ότι πριν τις 12-13 του μήνα δεν θα κάνουμε σκι. Πιθανότατα σύντομα μετά να κάνουμε σκι αλλά θα δείξει.

 

Αλέξη θα τόλμαγα να γράψω ότι 17 του μήνα θα είναι ανοιχτή η Βασιλίτσα αλλά φοβάμαι ότι θα πέσω έξω ύστερα από 14 χρόνια και δεν το γράφω.

Και χιόνια να είχε σιγά μην άνοιγε κάνα χκ, εδώ το bansko ψηλά έχει 70 ποντακια και το κρατάνε κλειστό......αν δεν είχα υποχρεώσεις θα αναεβαινα φαλακρό να σε διαψεύσω..... :-) είμαι σίγουρος ότι ψηλά μετά τα αποψινα χιόνια, ψηλά θα βγαίναν στροφουλες !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε καλά μην υπερβάλλουμε και Πισοδέρι και Βασιλίτσα και 3-5 έχουν ανοίξει αρχές Δεκέμβρη. Θα ανέβει πολύ η θερμοκρασία μετά, μακάρι να μείνει κάτι.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεκίνησε ωραία ο Δεκέμβρης,το Παγγαίο μέχρι χθες δεν είχε ίχνος χιονιού.Σημερα ήταν χιονισμένο μέχρι αρκετά χαμηλά.Στις φωτογραφίες δυστυχώς είχε σύννεφα και δεν φαίνεται η κορυφή αλλά σίγουρα έριξε αρκετό χιόνι ψηλά.Παντως για να χιονιστικε έτσι το Παγγαίο που μέχρι χθες δεν είχε ίχνος σίγουρα τα χιονοδρομικά που ήταν ήδη χιονισμένα θα έχουν πολύ καλό χιόνι.

 

Υ.Γ Σόρρυ για την ποιότητα των φωτό,είναι τραβηγμένες με κινητό από μεγάλη απόστασηad117cdec47edadca09f787c135d8242.jpga32b1797e85bc086a1738d6e3f66a485.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι βλέπετε για Καρπενήσι την βδομάδα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς;


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ πιθανό, ραδίκια :P Πρόβλεψη φυσικά δεν υπάρχει αλλά σκέψου ότι το σημερινό διάλειμμα με τους βοριάδες και τα χιόνια τελειώνει και από αύριο αρχίζει πάλι ο ^%$&^ νοτιάς (για κανα 10ήμερο ως συνήθως) με ότι αυτό συνεπάγεται. Το μόνιμο (πλέον) πρόβλημα του χειμώνα.

  • Like 3

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ε καλά μην υπερβάλλουμε και Πισοδέρι και Βασιλίτσα και 3-5 έχουν ανοίξει αρχές Δεκέμβρη.

Τις εποχές των παχιων αγελάδων και όταν υπήρχαν λεφτά......και 1μ χιόνι να έριχνε εχθές, το ΣΚ που μας έρχεται, μόνο Πισοδέρι αν άνοιγε και αυτό καθημερινές θα ξαναεκλεινε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι 10 του μήνα έχει ζεστούλα. Μετά υπάρχει ελπίδα να οργανωθεί κακοκαιρία αλλά θα το ξέρουμε αύριο.

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρίτη Τετάρτη εμένα μου φαίνεται στανταρακι με καλό κρύο και καλουτσικο υετό, μετά μην βάλει την ζέστη που βλέπω είναι το θέμα :-( ελπίζω σε αυτήν την μακροπρόθεσμη να πέσω έξω :-)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • οταν το βλεπεις ετσι ναι. αν παρεις ομως εσυ η egw το ikon base με 869 $ εχεις μεσα 5 μερες δολομιτες, 5 μερες chamonix, 5 μερες Kitzbühel πιο πολλά θα δώσεις αν πάρεις 3 X 5 μέρες κάρτα από τα XK αυτά άσε που αν δεις ποσο έχουν οι ετήσιες στις Aλπεις θα πάθεις και εκεί σοκ
    • Τα πολυήμερα όντως είναι πιο γήινα. Εξακολουθούν βέβαια να είναι πιο ακριβά από οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό χιονοδρομικό, ακόμα και  Verbier, Zermat κλπ.
    • ΗΠΑ δουλεύουν με ετήσιο πάσο, που δεν είναι και εξωφρενικά ακριβό γι αυτά που προσφέρει. Συνήθως, δε (π.χ. Ikon pass) σε πάει σε πολλά διαφορετικά χιονοδρομικά. Τα ημερήσια είναι για τυχάρπαστους τουρίστες. Δείτε πχ τιμές εδώ και αντίστοιχα πακέτα... https://www.ikonpass.com/en/shop-passes
    • Από την άλλη μεριά, τα Αμερικανικά χιονοδρομικά έχουν τερατώδεις ουρές που κάθε τρεις και λίγο γίνονται viral στα κοινωνικά δίκτυα, και έχουν εξωφρενικά υψηλές τιμές κάρτας. πχ:   https://www.vail.com/plan-your-trip/lift-access/tickets.aspx
    • αυτό ακριβώς...k αυτό είναι ένα που μου αρέσει σε κάποια XK στις ΗΠΑ k γενικά b.αμερική ούτε χωριο , ούτε εστιατόρια, ούτε bar ούτε apres ski ούτε τίποτα 4-5 lift, πολλές πιστες ανά lift, ελεγχόμενο όλο το πεδίο από εκεί ως εκεί, k σου λένε πάνε κανε ski αν θες να φας πάνε στο χωριο σου  θες k apres ski k μπαράκια στο βουνό κρίμα που δεν νομίζω ότι θα μπόρεσε να τα δω από κοντά  
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,673
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...