Jump to content
mankaragian

Ανανέωση Εξοπλισμού!

Recommended Posts

Κύριοι την καλησπέρα μου!

 

Θα ήθελα τις πληροφορίες σας σχετικά με την πλήρης ανανέωση του εξοπλισμού μου,καθώς τα προηγούμενα πέδιλα Rossignol S1 howell τα έχω διαλύσει.Κράνος και μάσκα υπάρχουν και είναι κομπλέ.

Προσφάτως αποφάσισα να ανανεώσω τον εξοπλισμό μου και θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας καθώς είστε παααααρα πολύ πιο έμπειροι από εμένα.

Ξεκινάμε λοιπόν με μπουφανάκι που βρήκα και σετ παντελόνι τα οποία είναι τα εξής :

 

Μπουφάν1 : https://shop.armadaskis.com/en-us/products/oden-insulated-jacket-r00334.html

Μπουφάν2 : https://shop.armadaskis.com/en-us/products/chapter-gore-tex-jacket-r00004_19.html?&variant=26484

Παντελόνι : https://shop.armadaskis.com/en-us/products/union-insulated-pant-r00033_19.html?&variant=26576

Γάντια : https://shop.armadaskis.com/en-us/products/throttle-glove-r00120_19.html

 

Από αυτά χοντρά χοντρά θα ήθελα τις απόψεις σας.

 

Πάμε στα πιο δύσκολα.

Λοιπόοοον..αρχικά είναι 1,76 είμαι 75 κιλά και θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά καλό σκιερ καθώς κάνω 15 χρονάκια γεμάτα.Υπάρχει μια αποχή 3 χρόνων γιαυτό και άρχισα να ψάχνομαι

ξανά για την αγορά εξοπλισμού.Δεν θεωρώ τον ευατό μου διαβασμένο γιαυτό και γράφω το άρθρο.Ελπίζω να μην αρχίσετε το κράξιμο γιατί νομίζω πως το topic θα βοηθήσει λίγο κόσμο που δεν θέλει να ψάχνει

όλους τους οδηγούς που υπάρχουν εδώ μέσα και σου καίνε το κεφάλι.Οι επιλογές που έχω καταλήξει είναι αυτές

 

Εδώ καταλήγω πιο πολύ απ'όλα η αλήθεια είναι στο πρώτο.

https://www.skis.com/2015-armada-arvti-ski-review/osvr-367746,default,pg.html

https://www.absolute-snow.co.uk/V/Armada_El_Rey_Skis_178cm_RedBlack_Ski_Only_2016-(104261)

https://www.skis.com/Armada-El-Rey-Skis-2015/367730P,default,pd.html

https://www.evo.com/outlet/skis/armada-invictus-85-2018

 

Νομίζω πως το πέδιλο είναι καλό οι διαστάσεις είναι καλές και για το 70-30 εκτός που θέλω καλή συμπεριφορά είναι καλό.Προφανώς και το καλύτερο όλων είναι να υπάρχει ένα σετ για κάθε κατάσταση αλλά

ας ξεκινήσουμε από κάπου.Από εδώ και πέρα πάμε στα ζόρια δέστρες + μπότες.Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να βάλω δέστρα ορειβατική και να πάρω και φώκιες για να ξεκινήσω να ανεβαίνω και αλλού.Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που γράφω.Δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι χρειάζεται το ορειβατικό από δέστρα και μπότα.

 

Ευχαριστώ εξ'αρχής και πραγματικά μην αρχίσετε κράξιμο ή διαβασε αυτόν τον οδηγό γιατί έχω κάψει το κεφάλι μου με video reviews για το πως επιλέγω μπότα και δέστρα και δεν βγάζω άκρη με τα din-flex-ξεφλεξ κτλ.

Λίγη συμπόνια σε έναν πεινασμένο για χιόνι :)

Peace and thank you!

Καλή σεζόν σε όλους χωρίς ατυχήματα!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ορειβατικά σκι είναι πολύ διαφορετικά από τα σκι εκτός πίστας που έχεις διαλέξει ,είναι πολυυυυ πιο ελαφριά !!!

Αυτά που βλέπεις είναι κατάρα εκτός ,αν εσένα σου αρέσουν ,παρ’τα :)

Δέστρες -να είναι τουλάχιστον 12 din παρόλο που με αυτά τα πέδιλα δεν χρεαζεσε τόσο σβιξιμο !!

Μπότα ,θα έλεγα τουλάχιστον 90 flex !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα ελ ρει τουλαχιστον οταν τα ειχα εγω ηταν για παρκο κυριως..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις βάλει όοοολα μα όοοολα τα πράγματα μαζί και γίνεται αδύνατο να βγει άκρη.

Σχετικά με τα ρούχα το πρώτο τζάκετ είναι ένα τζάκετ της σειράς με 10000 αδιαβροχοποίηση και διαπνοή. Δεν είναι κάτι σπουδαίο και αν δεν ήταν armada δεν θα το πρόσεχε κανείς.Για αυτά που προσφέρει είναι πολύ ακριβό. 250€ στον conrad. Το δεύτερο είναι καλύτερο ελέω goretex (βέβαια η Gore έχει 4 είδη μεμβρανών και στο τζάκετ δεν διευκρινίζεται ποια φοράει.)

 

Δεν έχω να σου προτείνω ρούχα καθώς θέλει πολύ ψάξιμο και η εποχή είναι εντελώς ακατάλληλη επειδή είναι τα πάντα πανάκριβα.

Μια φιλική συμβουλή. Προσπάθησε να πάρεις λίγα λίγα πράγματα (ξεκίνα με τα ρούχα ας πούμε!) καθώς αν δοκιμάσεις να πάρεις τα πάντα μέσα σε λίγες μέρες είναι σίγουρο οτι θα οδηγηθείς σε λάθος αγορές.

 

Ξέχνα το ορειβατικό για αρχή (έτσι και αλλιώς θα παίξει από τα τελειώματα της σεζόν και μετά) καθώς το σημαντικότερο στο ορειβατικό είναι η παρέα και όλα τα άλλα έρχονται. Όταν τελειώσεις με τα ρούχα μιλάμε για μπότες downhill.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bασικά το ορειβατικό παίζει από σήμερα ακόμα περισσότερο από το χιονοδρομικό.

 

Όλα συμβιβασμός είναι, ότι και να πάρεις κάπου δεν θα πάει καλά. Τα ελαφρυά και στενά δεν κατεβαίνουν καλά, τα φαρδυά, βαρυά και καρβαριστά δεν ανεβαίνουν καλά.

 

Νομίζω το κουράζεις και υπάρχει μια λύση να ξεκουραστείς. Θα αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο κανονικό ψιλοπουδροπέδιλο με βαριά ορειβατική δέστρα και φώκιες. Ότι βρεις διαθέσιμο φτηνά.

 

Ότι και να γίνει θα κάνεις σκι κανονικά στο χιονοδρομικό. Μόλις το πατήσεις και αρχίσεις να ανεβαίνεις ορειβατικό μέρα με τη μέρα θα καταλάβεις προς τα που θα κινηθείς.

 

Μπορεί να σου αρέσει το ανέβα οπότε θα πας σε ελαφρυα σετ που δεν χαίρεσαι κατάβαση αλλά το κρατάς για μέρες που θα θες χιονοδρομικό οπότε και οι δέστρες και το πέδιλο δεν πάνε χαμένα. Άλλωστε άνετα αλλάζεις την δέστρα ή το πέδιλο με πιο φαρδύ, πιο στενό κλπ.

 

Μπορεί να δεις ότι θες να κάνεις κανονικά σκι στο χιονοδρομικό και να κάνεις μια δυο βόλτες στις δίπλα πλαγιές.

 

Μπότα αναγκαστικά κάτω από 110 (προς 80 θα πρότεινα) αλλά υπάρχουν και εξαιρετικές επιλογές σε ορειβατικού σκι πιο σκληρές για όλη μέρα στο χιονοδρομικό. Και πάλι από το 100% ορειβατικού μέχρι το 100% σκι υπάρχουν πολλές επιλογές να διαλέξεις προς ποια πλευρά θα συμβιβαστείς.

 

Επειδή ότι πληρώνεις παίρνεις θα έλεγα ρίξτα λεφτά σε καινούργια μπότα που θα σου κάθεται κουτί, φιλική στο ορειβατικό αλλά όχι 100% ορειβατικού. Αυτή δεν θα πάει χαμένη. Πάρε ότι φτηνότερο βρεις σε σετάκι. Έχω πάρει με 250-300 ευρώ έτσι ήδη 3 ζευγάρια πουδροπεδιλα με ορειβατικές με τα οποία κάνω κανονικά σκι όλη μέρα εκτός στο χιονοδρομικό. Συντήρηση στις δέστρες και δεν μασάς, αντέχουν σαν κανονικές.

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τον ρουχισμο τον έβαλα στο post σαν γνώμη και την εκτιμώ πολύ την άποψη σου Velissarie .

Αυτό το πέδιλο δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για ορειβατικό.Για το ύψος μου και το lvl μου για την χ΄ρηση που θέλω κάνει 1,78 ;

Γενικά πέδιλο είναι καλό με τα stats που δίνει η armada; Αξίζει η τιμή του ; Από 600-270 δεν είναι άσχημα.

Τι μου προτείνετε σε δεστρα και μπότα πέρα από flex και din?

Ακριβή,φθηνή,Atomic πχ για μπότα marker για δέστρα?

Edited by mankaragian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετικά με το ρουχισμό νομίζω εξαρτάται από το τι κάνεις και τι θες να κάνεις. Το ιδανικό για εμένα θα ήταν να έχεις πολλά αφαιρούμενα layers προκειμένου να είσαι άνετος σε όλες τις συνθήκες (ανάβαση/κατάβαση) σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις. Αν δεν θέλεις κάτι τέτοιο, ένα καλό insulated jacket θα είναι οκ, απλά μερικές φορές θα είναι αρκετά ζεστό παρά τους αεραγωγούς κλπ. Θεωρώ πως από όλες τις σοβαρές μάρκες του χώρου θα βρεις καλά κομμάτια και με βάση το οικονομικό αλλά και τις δυνατότητες που θες να έχει. Ωστόσο για καλύτερες τιμές σίγουρα θά έψαχνα από μέσα Μαρτίου και μετά όπου συνήθως ξεκινά το ξεστοκάρισμα και οι εκπτώσεις.

 

Σχετικά με το πέδιλο κλπ συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Για τα el rey, που τα έχω, θα σου έλεγα να μην το σκέφτεσαι καθόλου γιατί είναι υπερβολικά μαλακό πέδιλο και δεν έχει γενικότερα τα χαρακτηριστικά που αναζητάς σύμφωνα με την περιγραφή σου.

 

Τώρα για τα ακριβή/φθηνή δέστρα και μπότα κλπ, νομίζω θα πρέπει να εστιάσεις περισσότερο στο να είναι πρώτα απ' όλα σωστός ο εξοπλισμός γι' αυτό που θες, το επίπεδό σου και ειδικά η μπότα να σου ταιριάζει άψογα στο πόδι.


Share this post


Link to post
Share on other sites

Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος.

Λόγω εμπειρίας το πέδιλο είναι καλό για πούδρες λίγο πίστα και ορειβατικό ;

Τι δέστρες μπορεί να ταιριάζουν και τι μπότες ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δέστρα μπορεί να βάλεις ότι σου αρέσει ,αρκεί να είναι για τα κιλά σου ,το lvl σου ,νομίζω ότι πρέπει να είναι 120 din ,γιατί κάποια στιγμή μπορεί να θέλεις να μπεις στην πίστα και χρειαστεί να τα πατήσεις πιο δίναθα τα πέδιλα !!!!

Μπότα να είναι στο νούμερο σου και να είναι 90 flex για τον ίδιο λόγο όπως και οι δέστρες!!!

Αυτά τα πέδιλα είναι για εκτός πίστας ,πάνε άνετα και εντός αλλά η απόλαυση δεν θα είναι ίδια !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια καλημέρα κατέληξα στα εξής και θέλω απλά την γνώμη σας.

 

Πέδιλο Armada ARV TI

Δέστρα Salomon S-Lab Shift MNC

Μπότα Atomic Hawx Ultra XTD 130

 

Για πείτε μου πως το βλέπετε το σετάκι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαταπλητικό και υπερσετάρα. Φαντάζομαι θα πήγε ακριβά (προσωπικά τόσα λεφτά για εξοπλισμό δεν δίνω αλλά εύγε σου). Απλά σε πολύ δύσκολα περάσματα ανάβασης θα έχεις μειονέκτημα σε σχέση με απλά πέδιλα. Κραμπόν απαραίτητα.

 

Το Armada τι ύψος?

 

Τελικά ναι δεν το γράφαμε σωστά, υπάρχουν μπότες σκληρές που έχουν κολπάκια για να είναι μαλακές στο ορειβατικό. Απλά κοστίζουν...

 

Τα λέμε Λιάκουρα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγε ακριβούτσικα ναι τα πέδιλα είναι 1,78 φίλε μου και μέση 98.

Τα κραμπόν ? What’s that ?

Edited by mankaragian

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω μια ερωτηση

επεσε στα χερια μου το "7 Sphere Hydro Bot" απο την Kjus

 

μηπως το εχει κανενας? θα ηθελα να μαθω εμπειριες κ αποψεις

 

 

ΥΓ

εγω το εχω για τισ επομενες 10 μερεσ κ πρεπει να το δοκιμασω κ να στειλω την αποψη μου κλπ κλπ

κ δυστυχως μετα να το επιστρεψω

δεν το αγορασα...πιστευω οτι για ενα μπουφαν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τα λεφτα που ζητανε αυτη την στιγμη

 

σαν δωρακι δεν θα με χαλουσε αν μπορουσα να το κρατησω.... :yes



Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγε ακριβούτσικα ναι τα πέδιλα είναι 1,78 φίλε μου και μέση 98.

Τα κραμπόν ? What’s that ?

 

Μεγειες! Αναφορικά με τα crampons που σου είπε ο MIK, είναι αυτά

Στα παγωμένια χιόνια όπου οι φώκιες και οι γωνίες του σκι σου δεν θα είναι πλέον αρκετές να σε κρατήσουν, θα βάζεις τα crampons.

 

ps: Αν το πεδίο παραείναι τεχνικό, έχει έκθεση και πρέπει να βγάλεις τα σκι και να τα πάρεις στο σακίδιο, θες και crampons για τις μπότες. Αλλά για αρχή είσαι εντάξει με τα παραπάνω.


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως τέτοια κραμπον ,αν και έχω δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Όταν χρειαστεί, φοράω κατευθείαν κραμπον στις μπότες

 

ΥΓ και με τέτοια πέδιλα, καλό θα ήταν να αποφεύγεις τα παγωμένα γενικότερα

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω μια ερωτηση

επεσε στα χερια μου το "7 Sphere Hydro Bot" απο την Kjus

 

μηπως το εχει κανενας? θα ηθελα να μαθω εμπειριες κ αποψεις

 

 

ΥΓ

εγω το εχω για τισ επομενες 10 μερεσ κ πρεπει να το δοκιμασω κ να στειλω την αποψη μου κλπ κλπ

κ δυστυχως μετα να το επιστρεψω

δεν το αγορασα...πιστευω οτι για ενα μπουφαν ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ τα λεφτα που

ζητανε αυτη την στιγμη

 

σαν δωρακι δεν θα με χαλουσε αν μπορουσα να το κρατησω.... :yes

 

Έχω kjus,αλλά είναι το μοντέλο που βγάζαν πριν 3 χρόνια !

Καλό ,με πολλά έξτρα :) ζεστό και άνετο ,δεν βρίσκω μεγάλη διαφορά με αλλά ακριβά μπουφάν !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά Σορρυ ! Νομίζω τα κράμπον τα είδα εκεί όταν μου περνούσανε τη δεστρα πάνω στο πέδιλο. Υπάρχει περίπτωση να βγαίνει η δεστρα χωρίς κραμπον ή τα δίνει η Salomon μαζί στη συσκευασία ;Ή να πάρω τηλ να τον "πηδήξω" σε περίπτωση που πάει να τα φάει ο μαγαζάτορας ;

Edited by mankaragian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά Σορρυ ! Νομίζω τα κράμπον τα είδα εκεί όταν μου περνούσανε τη δεστρα πάνω στο πέδιλο. Υπάρχει περίπτωση να βγαίνει η δεστρα χωρίς κραμπον ή τα δίνει η Salomon μαζί στη συσκευασία ;Ή να πάρω τηλ να τον "πηδήξω" σε περίπτωση που πάει να τα φάει ο μαγαζάτορας ;

 

Τα crampons κατά 99% πωλούνται ξεχωριστά εκτός και αν από εκεί που πήρες τις δέστρες ήταν σε κάποια μορφής πακέτου.

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...