Jump to content

Recommended Posts

Δεν πιστεύω ότι κανένας από αυτούς το μελετήσει τόσο εις βάθος.Αν σκεφτεί κανείς πως αυτών των ίδιων οι αποφάσεις ανέβασαν τα κρούσματα στις Σέρρες στο κόκκινο όταν έκλειναν την εστίαση κάθε γειτονικου νόμου από τις 12 με συνέπεια να γεμίζουν τα μαγαζιά στις Σέρρες όπως ποτέ δεν έχουν ξαναγεμίσει ούτε στις καλές εποχές,αυτοί οι ίδιου είναι που αλλάζουν γνώμη κάθε ώρα για το αν θα ανοίξουν τα νυχαδικα μαζί με τα κομμωτήρια ή όχι και ένα σωρό άλλα τέτοια παραδείγματα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like 2

Πάντως σας διαβάζω και απορώ. Θεοί αισθάνεστε. Προσωπικά δε θα πήγαινα στο Bansko ούτε τζάμπα. Αλλά εγώ φαινεται είμαι γέρος και φοβιτσιαρης.

Αλλά μερικά πράγματα είναι σίγουρα

1. Η κατασταση στη Βουλγαρία είναι χαοτική. Όχι μόνο από κρούσματα αλλά και από τήρηση κανόνων κλπ. Όσοι έχουμε πάει μερικές φορές το ξέρουμε. Εμένα μου αρέσει η χώρα ιδίως για αυτό το χύμα, αλλά...

2. Δεν είναι ούτε δυνατή ούτε λογική η εξατομικευμενη αντιμετώπιση. Άντε να ξεχωρίσεις ποιος θα κάνει ορειβατικό σκι και ποιος θα πάρει τη γόνδολα. Εννοείται βέβαια πως στη παρούσα συγκυρία, απορώ με αυτούς που δηλώνουν έτοιμοι να μπουν σε γόνδολες και αυγά και μετά να γυρίσουν και να μας συναναστραφούν.

3. Είναι αδύνατη η απόλυτη προστασία σε μέρη όπως ενα χιονοδρομικό. Οποιοδήποτε χιονοδρομικό. Όποιος λέει ότι γίνεται κοροϊδεύει τον εαυτό του και αδιαφορεί για τους γύρω του. Για τον εαυτό του δεν το συζητάω.

Ρε σεις, όπως λένε με την ουσιαστική άρση ακόμη και αυτών των στοιχειωδών μέτρων, τον Γενάρη-Φλεβάρη πάμε για εκατόμβη. Κι εσάς σας λείπει η γόνδολα; Έλεος.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

• Like 2

8 hours ago, Kristallis said:

Δεν πιστεύω ότι κανένας από αυτούς το μελετήσει τόσο εις βάθος.Αν σκεφτεί κανείς πως αυτών των ίδιων οι αποφάσεις ανέβασαν τα κρούσματα στις Σέρρες στο κόκκινο όταν έκλειναν την εστίαση κάθε γειτονικου νόμου από τις 12 με συνέπεια να γεμίζουν τα μαγαζιά στις Σέρρες όπως ποτέ δεν έχουν ξαναγεμίσει ούτε στις καλές εποχές,αυτοί οι ίδιου είναι που αλλάζουν γνώμη κάθε ώρα για το αν θα ανοίξουν τα νυχαδικα μαζί με τα κομμωτήρια ή όχι και ένα σωρό άλλα τέτοια παραδείγματα...

Αλήθεια, από τη γεωγραφία του Δημοτικού, θυμάστε τι κοινό έχουν οι Σέρρες και η Λάρισα; Από την ανθρωπογεωγραφία της δεκαετίας του 1990; Αν ναι, ξανασκεφτείτε τι πήγε στραβά! Και ιδίως προβληματιστείτε για το αν πραγματικά θέλετε να πάτε στο Μπάνσκο.

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα στην προηγούμενα ερωτήματα:

1) Καμπο. Ποιος δουλεύει στον κάμπο; Αλλοδαποί από χώρες που είχε χαθεί κάθε έλεγχος.

2) Προσεχώς .....

Που να δείτε πόσοι αλλοδαποί εργάζονται στην Καβάλα εκείνο τον καιρό στον αγροτικό τομέα

1) Καμπο. Ποιος δουλεύει στον κάμπο; Αλλοδαποί από χώρες που είχε χαθεί κάθε έλεγχος.

Και για πες μου εσύ που είσαι τόσο σίγουρος, τι καλλιέργειες έχουν στους 2 αυτούς κάμπους, που απαιτούν εργατικά χέρια κατά τους μήνες Σεπτέμβριο Οκτώβριο, που είχαμε την εκρηκτική άνοδο των κρουσμάτων σε αυτούς τους 2 νόμους;
  • Like 1

4 hours ago, pka said:
Πάντως σας διαβάζω και απορώ. Θεοί αισθάνεστε. Προσωπικά δε θα πήγαινα στο Bansko ούτε τζάμπα. Αλλά εγώ φαινεται είμαι γέρος και φοβιτσιαρης.
Αλλά μερικά πράγματα είναι σίγουρα
1. Η κατασταση στη Βουλγαρία είναι χαοτική. Όχι μόνο από κρούσματα αλλά και από τήρηση κανόνων κλπ. Όσοι έχουμε πάει μερικές φορές το ξέρουμε. Εμένα μου αρέσει η χώρα ιδίως για αυτό το χύμα, αλλά...
2. Δεν είναι ούτε δυνατή ούτε λογική η εξατομικευμενη αντιμετώπιση. Άντε να ξεχωρίσεις ποιος θα κάνει ορειβατικό σκι και ποιος θα πάρει τη γόνδολα. Εννοείται βέβαια πως στη παρούσα συγκυρία, απορώ με αυτούς που δηλώνουν έτοιμοι να μπουν σε γόνδολες και αυγά και μετά να γυρίσουν και να μας συναναστραφούν.
3. Είναι αδύνατη η απόλυτη προστασία σε μέρη όπως ενα χιονοδρομικό. Οποιοδήποτε χιονοδρομικό. Όποιος λέει ότι γίνεται κοροϊδεύει τον εαυτό του και αδιαφορεί για τους γύρω του. Για τον εαυτό του δεν το συζητάω.

Ρε σεις, όπως λένε με την ουσιαστική άρση ακόμη και αυτών των στοιχειωδών μέτρων, τον Γενάρη-Φλεβάρη πάμε για εκατόμβη. Κι εσάς σας λείπει η γόνδολα; Έλεος.

Μας λείπει να ακούμε ορθολογιστικά στοχευμένα μέτρα και οχι ....edit mod. που αναμασανε τα ίδια και τα ίδια!

• Like 3

Μας λείπει να ακούμε ορθολογιστικά στοχευμένα μέτρα και οχι παπαγαλάκια σαν εσένα που αναμασανε τα ίδια και τα ίδια!
Επειδή κάτι ψυλλιαζομαι, για πες μας, για το εμβόλιο ποια είναι η γνώμη σου;

1 hour ago, pka said:

Επειδή λάθος ψυλιαζεσαι... edit mod. Πρώτη και τελευταία προειδοποίηση... είμαι με σηκωμένα τα μανίκια και από τα 2 χέρια εδώ και καιρό , για να κάνω 2 διαφορετικά αν είναι δυνατόν το συντομότερο.

Edited by Χρήστος Λάππας
διαγραφή απαξιωτικών χαρακτηρισμών
  • Like 3
  • Confused 1
  • Haha 1

12 hours ago, Χρήστος Λάππας said:

Υπάρχει λογική σε αυτό. Η πλειοψηφία των χιονοδρόμων -εκατοντάδες, ίσως και χιλιάδες, συμπολίτες μας- πηγαίνουν στο Bansko με αυτοκίνητο και αυτά του νούμερα προσπαθούν να μειώσουν οι αρχές.
Το να υπάρξει μια ισχνή μειοψηφία που θα πάει με το αεροπλάνο είναι το ελάσσων εδώ. 

Θα διαφωνήσω κάθετα. Η μόνη «λογική» είναι ταξιδέψτε γιατί εκεί θα σας περιθάλψουν άλλοι. Και με αεροπλάνο αν πας εσωτερικό σε ρωτάνε το λόγο ταξιδιού, εξωτερικό όχι. 

• Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

30 minutes ago, pka said:

Ρε παιδιά για το bansko γνώμες  όχι  για το εμβόλιο μην πάμε να αλλάξουμε θέμα δια του αρραβώνα που λένε 

Εάν θες να κανείς σκι τα Χριστούγεννα στο bansko φαντάζομε ότι ο μόνος τρόπος είναι τα πετάξεις στην Σοφία και φυσικά Αθήνα μόνο !εντάξει νόμο Αττικής υπόλοιπη  Ελλάδα  να περιοριστεί σε κομμωτήρια , σε κλικαρισματα κλπκλπ Α έχω και τις θείαδες μου  που μου ζητούν να πάμε για ψώνια με τραιβ θρου που ούτε και ‘γώ ξέρω τι να το κάνω αυτό εννοώ εάν τρώγετε ..... άλλος τρόπος να πας Βουλγαρία είναι συνοδηγός σε νταλίκες ψαχτετο ! ?
προσοχή  γιατί με την ίωση έχουμε σοβαρές  επιπτώσεις που θα μας ακολουθούν εγώ θα πρωτινά να ηρεμήσουμε ελπίζοντας ότι κατά Γενάρη θα μπορούμε να μεταβούμε από νόμο σε νόμο .... καλή συνέχεια η καλή αντάμωση στα γουναράδικα 

• Like 1

Τα μηνύματα καθαρίστηκαν από απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.

Θυμίζω:

1. Το Forum του snowclub.gr είναι χώρος που έχει φτιαχτεί για να ανταλλάσσουμε τις απόψεις μας επάνω στα θέματα που μας φέρνουν κοντά, την χιονοδρομία και τα συναφή σε αυτά θέματα. Είναι χώρος που πρέπει να μας ενώνει και όχι να μας χωρίζει. Ως τέτοιος χώρος, ενθαρρύνει τη συμμετοχή, τον εποικοδομητικό διάλογο και την καλοπροαίρετη κριτική, όταν αυτά εκφράζονται με ευπρεπή και πολιτισμένο τρόπο. Δεν είναι πεδίο προσωπικών αντιπαραθέσεων και ανταλλαγής ύβρεων. Σε αντίθετες περιπτώσεις οι αρμόδιοι σωστής λειτουργίας του forum/site (Moderator/Administrator) θα αναγκάζονται να λαμβάνουν άμεσα μέτρα ώστε να επαναφέρουν το Forum στη σωστή λειτουργία του.

• Like 1

Νίφει!

54 minutes ago, KonKan said:

Θα διαφωνήσω κάθετα. Η μόνη «λογική» είναι ταξιδέψτε γιατί εκεί θα σας περιθάλψουν άλλοι. Και με αεροπλάνο αν πας εσωτερικό σε ρωτάνε το λόγο ταξιδιού, εξωτερικό όχι. 

Απλά διαφωνούμε Κωνσταντίνε. Πιστεύω ότι αν υπήρχαν χιλιάδες χιονοδρόμοι στα αεροπλάνα για την Βουλγαρία, όπως υπάρχουν τώρα στα αυτοκίνητα, θα έμπαιναν και εκεί περιορισμοί. Είναι ξεκάθαρα θεμα αριθμών. 

• Like 1

Νίφει!

Αν και είναι off topic, θα πω, μιας και αναφέρθηκε, ότι τουλάχιστον εδώ που είναι στο φουλ η περίοδος έλαιο συγκομιδής, η επίπτωση των εργατών γης (από Βαλκάνια αλλά και από χώρες της ΝΑ Ασίας) στη εξάπλωση του ιού στο νομό, είναι αμελητέα. Το ίδιο και στους γειτονικούς νομούς. Ευτυχώς. Προσωπικά, ομολογώ πως φοβόμουν τα χειρότερα. 

Επομένως να μην ρίχνουμε μόνο σε άλλους τις ευθύνες. 

Edited by sbird
  • Like 7

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

αν δεν βγει το εμβολιο να κανει πολυς κοσμος (ασχετα αν κανουμε εγω και ο ενας και ο αλλος) να μειωθει λιγο αυτη η πιεση και να ηρεμησει η κατασταση ουτε Βανσκο βλεπω ουτε τιποτα
σημερα διαβασα οτι στο Γραυβüνδεν πανε και εκει για κλεισμο τα ΧΚ....
και παιζει της Αυστριας να μην ανοιξουν στις 24.12 που λεγανε

Snow is on my D.N.A.

5 hours ago, sbird said:

Επομένως να μην ρίχνουμε μόνο σε άλλους τις ευθύνες. 

Και κυρίως σε μετανάστες εργάτες που είναι η εύκολη λύση πάντα..

Γενικά εάν δεν μας φταίει πάντα κάποιος άλλος κακός ξένος και όχι ο κακός μας ο καιρός δεν μπορούμε σαν χώρα.. 

• Like 9

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Δεν θα ηθελα να μπορουσα να παω ...υπο τις παρουσες αριθμητικες συνθηκες περιστατικων του ιου !

• Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Χρόνια πολλά!

Αυτη την στιγμή στο μπανσκο έχει αρκετούς τουρίστες ,αλλά κρούσμα ούτε ένα !

• Like 7
  • Sad 1

Χρόνια πολλά!
Αυτη την στιγμή στο μπανσκο έχει αρκετούς τουρίστες ,αλλά κρούσμα ούτε ένα !
Αν μπορούσαμε να πάμε και εμείς να δεις , τι θα γίνονταν :-)
  • Like 2
  • Haha 2

Μπορείτε ,η Βουλγαρία δέχεται τουρίστες από 56 χώρες χωρίς τεστ και η Ελλάδα είναι μια από αυτές 

• Like 1

Παρόλο που στη Βουλγαρία έχει περισσότερα κρούσματα από εδώ και πολύ φίλοι μου αροστισανε και το πέρασαν ,κάποιοι πιο δύσκολο κάποιοι πιο ελαφρά ,εγώ θα παω ,μια ευδομαδα μετά της πρωτοχρονιά λέω να είμαι εκεί 

• Like 2

Παρόλο που στη Βουλγαρία έχει περισσότερα κρούσματα από εδώ και πολύ φίλοι μου αροστισανε και το πέρασαν ,κάποιοι πιο δύσκολο κάποιοι πιο ελαφρά ,εγώ θα παω ,μια ευδομαδα μετά της πρωτοχρονιά λέω να είμαι εκεί 
Πώς μετακίνησε μέσα στην Ελλάδα Πέπε είναι το θέμα; Τα σύνορα επίσης οι δικοί μας τα έχουν θεωρητικά κλειστά για ιχ και ιδιώτες. Επιτρέπουν διέλευση μόνο σε φορτηγά 'η αν υπάρχει σοβαρος λόγος σε ιδιώτες με ιχ, οχι τουρισμό! Από όσα ξέρω μόνο αεροπορικά από Αθήνα μπορεί να πάει κάποιος ιδιώτης!

Αυτό δεν ακούγεται καθόλου ασφαλές πάντως.
Ενώ η ουρά στα σουπερμάρκετ 'η έξω από τις τράπεζες 'η ο συνωστισμός στα ΜΜΕ στην Αθήνα είναι ασφαλές Χρήστο.....!
  • Like 1

Φίλοι που εργάζονται Βουλγαρία επιστρέφουν και βρέθηκαν θετικοί, ελαφρά την περνάνε αλλά μέσα ,απομόνωση 14 ημέρες και βλέπουμε , δουλεύουν τo Airbnb στο Φούλ για αυτό προσέχουμε προσέχουμε πολύ