Jump to content
vro

Χ.κ. Βασιλίτσας

Recommended Posts

Μην ξεχνάμε ποτέ ότι μιλάμε για επιχειρήσεις και όχι για φιλανθρωπικά σωματεία .

Ο σκοπός των επιχειρήσεων είναι το κέρδος .

Όσο καιρό γέμιζαν τα ξενοδοχεία από χιονοδρόμους φυσικά τους προτιμούσαν , αλλά από άδεια ξενοδοχεία προφανώς και προτιμούν τους μετανάστες.

Το τι θα κάνει το χιονοδρομικο για την ανάπτυξη του είναι άλλη υπόθεση

 

 

στην ελλάδα το χιονοδρομικό με τις γύρω επιχειρήσεις είναι «άλλη υπόθεση» ενώ θα έπρεπε να ήταν αλληλένδετα

 

αυτο είναι το πιο σημαντικό πρόβλημα των ελληνικών χιονοδρομικών

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

στην ελλάδα το χιονοδρομικό με τις γύρω επιχειρήσεις είναι «άλλη υπόθεση» ενώ θα έπρεπε να ήταν αλληλένδετα

αυτο είναι το πιο σημαντικό πρόβλημα των ελληνικών χιονοδρομικών

Συμφωνώ απόλυτα αλλά αυτό είναι πρόβλημα της νομοθεσίας του κράτους και όχι του ξενοδόχου που σαν επιχειρηματίας σκοπό έχει μόνο το κέρδος του
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτές οι επιχειρήσεις έχουν χρηματοδοτηθεί αποκλείστηκα για την τουριστική ανάπτυξη της περιοχής , επιβάλει αριθμό απασχολούμενων κλπ κλπ αλλά να μου επιτρέψετε την έκφραση ότι είναι ένα ακόμα χιονοδρομικό #άρπα-κόλα# σε ένα υπέροχο μέρος που ευτυχώς για εμάς ,στην Θεσσαλονίκη , έχουμε το πλεονέκτημα της αυθημερόν πρόσβασης αγνοώντας τα προβλήματα και απολαμβάνοντας το βουνό

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πράγματα δεν τόσο απλά, δυστυχώς. Σχετίζονται με τον τρόπο λειτουργίας της Ελληνικής οικονομίας. Εάν οι επιχειρήσεις χρηματοδοτούν το χιονοδρομικό, λογικό δεν θα είναι αυτοί να ζητήσουν να χρηματοδοτούν και οι επιχειρήσεις των νησιών τις εκεί υποδομές (λιμάνια, αεροδρόμια, μαρίνες) ;

Για δεκαετίες το κράτος έμμεσα και άμεσα χρηματοδοτούσε τον τριτογενή τομέα.

Το μοντέλο λειτουργίας απέτυχε και χρεοκόπησε.

Όλα στο πόδι, ανύπαρκτος σχεδιασμός. Γενικότητες χωρίς το σημαντικότερο, οι στόχοι. Δύσκολες ισορροπίες ανάμεσα στο ατομικό συμφέρον και στο συνολικό κέρδος.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καπου το'χω γραψει, πρεπει να παει 10ετια, μαλλον σε καποιο θρεντακι για το Ischgl. To X/K Ischgl εχει σαν μετοχους, την εταιρεια ηλεκτροπαραγωγης της περιοχης, μια εταιρεια που εχουν συστησει οι ξενοδοχοι για να υποστηριξουν τις επενδυσεις στο Χ/Κ και ...δεν θυμαμαι ποιος αλλος, ολοι ομως ειχαν συμφερον να αναβαθμιζεται το χιονοδρομικο, για να πανε καλα οι δουλειες τους.

 

Οι κουτοφραγκοι...

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://anevenontas.gr/adeia-egkatastashs-trion-aiolikon-viomhxanion-sto-parko-voreias-pindou-vasilitsa/

 

το έργο το έχει πάρει γνωστή εταιρία

 

:(

 

Είναι πράγματι στενάχωρο αλλά εάν δεχτούμε ότι με αυτό τον τρόπο θα σωθούμε από την επερχόμενη συντέλεια του κόσμου, όπως είναι γενικά αποδεκτό, θα πρέπει να βάλουμε όσα περισσότερα μπορούμε χωρίς να υπολογίζουμε αντίστοιχες "ευαισθησίες", ακόμα και στον Όλυμπο θα έπρεπε να τα "φυτέψουμε" ... τι να τα κάνεις τα βουνά εάν καταρρεύσει η ανθρωπότητα ... ? Έτσι δεν λένε οι επιστήμονες ...? Γιαυτό λοιπόν καλό είναι να συνηθίσουμε να σκιάρουμε με αυτά .... και στα πηγάδια θα μπουν και στην βασιλίτσα και σχεδόν σε όλα τα βουνά μας ... Ωστόσο εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό και το θεωρώ και πολύ εγωιστικό το να ενοχλούμαστε επειδή θα τα βλέπουμε τις λίγες φορές που θα πάμε εκεί για σκι, οι επιπτώσεις στα οικοσυστήματα με ανησυχούν αλλά δεν θέλω να βγω από το θέμα ...

 

Το πρόβλημα της βασιλίτσας δεν είναι οι ανεμογεννήτριες, και στο Σέλι και στο Πισοδέρι που τις βλέπουμε μια χαρά σκι κάνουμε, το πρόβλημα της βασιλίτσας είναι η λανθασμένη διαχείριση του τουριστικού της προϊόντος που σε συνδυασμό με την ηλίθια γραφειοκρατία που έχουμε δεν μπορεί να αξιοποιηθεί ...

Γιατί στη χώρα μας θεωρείται λιγότερο επιβαρυντική η τοποθέτηση ανεμογεννητριών που προϋποθέτει πολύ μεγαλύτερες διανοίξεις δρόμων, άρα και αποψίλωση δασών από ότι δυο ή/και τρεις-τέσσερις νέες πίστες στο χιονοδρομικό? Περιβαλλοντικές επιπτώσεις προκαλούν όλες οι ανθρωπογενείς δραστηριότητες και για την λήψη απόφασης για κάθε έργο πρέπει να συνυπολογίζεται και το προσδοκώμενο όφελος. Είναι ο λόγος προσδοκώμενο όφελος / περιβαλλοντικές επιπτώσεις μεγαλύτερος ή μικρότερος για τις ΑΓ που τόσο εύκολα δόθηκε η άδεια, από την ανάπτυξη του χιονοδρομικού, που στην χώρα μας έχει καταντήσει απαγορευτικό να το συζητάς και μόνο ...? Έχει κάνει κανείς ποτέ αυτόν τον υπολογισμό ή θα επιμένουμε τυφλά να εξαντλούμε τις "περιβαλλοντικές μας ευαισθησίες" κατά κάθε μορφής ανάπτυξης υποδομών για τουριστικό σκι ?

 

Προφανώς θεωρώ απαράδεκτη την άποψη ότι φταίνε οι μετανάστες για την κατάντια της βασιλίτσας ... Το να υπολογίζεις σε ξενοδοχεία στα 10 και 15 χλμ από το χκ, δείχνει και την λανθασμένη χωριατο-αντίληψη που έχουμε στην χώρα για την τουριστική χιονοδρομία. Όταν μιλάς για ανάπτυξη χκ, είναι βασική προϋπόθεση οι πολλές κλίνες πάνω στην πίστα, διαφορετικά θα μιλάς για γυμναστήριο όπως εξάλλου είναι και η βασιλίτσα σήμερα ...

 

Κατά την άποψη μου θα έπρεπε να δοθεί δυνατότητα κατασκευής ξενοδοχείων επάνω στο βουνό, έτσι ώστε να αξίζει να εκσυχρονιστεί σε υποδομές, να αυξηθούν οι πίστες και τότε και μόνο τότε θα μπορούσε να αναπτυχθεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα ασχολούμαστε με την επιβίωσή του και θα κατακρίνουμε τους άλλους για το ότι δεν θα δουλεύει (ντόπιους, μετανάστες, κλπ)...

Και θεωρώ ότι είναι ευκαιρία για να ξεκινούσε κάτι τέτοιο ΤΩΡΑ. Πολλοί πολιτικοί αλλά και κοινωνικό-οικονομικοί λόγοι συνηγορούν σε αυτό και η βασιλίτσα έχει τις δυνατότητες σαν βουνό να υποστηρίξει αξιοπρεπέστατα τέτοιες επενδύσεις. Και εδώ είναι που αναρωτιέται κανείς, γιατί η γραφειοκρατία του δασαρχείου ξεπεράστηκε τόσο γρήγορα για τις ΑΓ και δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο για το χκ?

Θεωρώ ότι η μόνη σοβαρή θέση που θα έπρεπε να έχει η τοπική κοινωνία αλλά και όσοι ασχολούνται με την τουριστική χιονοδρομία θα έπρεπε να είναι ΝΑΙ και στις ΑΓ με αντισταθμιστικό όφελος για την τοπική κοινωνία την παράλληλη ανάπτυξη του χκ, στα πρότυπα που περιέγραψα παραπάνω.

Δώστε την δυνατότητα σε κάποιον ή κάποιους επενδυτές να φτιάξουν 3-4 χιλιάδες κλίνες επάνω, ικανό χρόνο διαχείρισης του χκ για να κάνει απόσβεση και να έχει το προσδοκώμενο κέρδος και σε ελάχιστο χρόνο και θα εκσυγχρονίσει τις υποδομές και θα μιλάμε για ένα σοβαρό χκ που θα μπορεί να προσελκύσει τουρίστες και να ανταγωνιστεί τους γείτονες !

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Είναι πράγματι στενάχωρο αλλά εάν δεχτούμε ότι με αυτό τον τρόπο θα σωθούμε από την επερχόμενη συντέλεια του κόσμου, όπως είναι γενικά αποδεκτό, θα πρέπει να βάλουμε όσα περισσότερα μπορούμε χωρίς να υπολογίζουμε αντίστοιχες "ευαισθησίες", ακόμα και στον Όλυμπο θα έπρεπε να τα "φυτέψουμε" ... τι να τα κάνεις τα βουνά εάν καταρρεύσει η ανθρωπότητα ... ? Έτσι δεν λένε οι επιστήμονες ...? Γιαυτό λοιπόν καλό είναι να συνηθίσουμε να σκιάρουμε με αυτά .... και στα πηγάδια θα μπουν και στην βασιλίτσα και σχεδόν σε όλα τα βουνά μας ... Ωστόσο εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό και το θεωρώ και πολύ εγωιστικό το να ενοχλούμαστε επειδή θα τα βλέπουμε τις λίγες φορές που θα πάμε εκεί για σκι, οι επιπτώσεις στα οικοσυστήματα με ανησυχούν αλλά δεν θέλω να βγω από το θέμα ...

 

Το πρόβλημα της βασιλίτσας δεν είναι οι ανεμογεννήτριες, και στο Σέλι και στο Πισοδέρι που τις βλέπουμε μια χαρά σκι κάνουμε, το πρόβλημα της βασιλίτσας είναι η λανθασμένη διαχείριση του τουριστικού της προϊόντος που σε συνδυασμό με την ηλίθια γραφειοκρατία που έχουμε δεν μπορεί να αξιοποιηθεί ...

Γιατί στη χώρα μας θεωρείται λιγότερο επιβαρυντική η τοποθέτηση ανεμογεννητριών που προϋποθέτει πολύ μεγαλύτερες διανοίξεις δρόμων, άρα και αποψίλωση δασών από ότι δυο ή/και τρεις-τέσσερις νέες πίστες στο χιονοδρομικό? Περιβαλλοντικές επιπτώσεις προκαλούν όλες οι ανθρωπογενείς δραστηριότητες και για την λήψη απόφασης για κάθε έργο πρέπει να συνυπολογίζεται και το προσδοκώμενο όφελος. Είναι ο λόγος προσδοκώμενο όφελος / περιβαλλοντικές επιπτώσεις μεγαλύτερος ή μικρότερος για τις ΑΓ που τόσο εύκολα δόθηκε η άδεια, από την ανάπτυξη του χιονοδρομικού, που στην χώρα μας έχει καταντήσει απαγορευτικό να το συζητάς και μόνο ...? Έχει κάνει κανείς ποτέ αυτόν τον υπολογισμό ή θα επιμένουμε τυφλά να εξαντλούμε τις "περιβαλλοντικές μας ευαισθησίες" κατά κάθε μορφής ανάπτυξης υποδομών για τουριστικό σκι ?

 

Προφανώς θεωρώ απαράδεκτη την άποψη ότι φταίνε οι μετανάστες για την κατάντια της βασιλίτσας ... Το να υπολογίζεις σε ξενοδοχεία στα 10 και 15 χλμ από το χκ, δείχνει και την λανθασμένη χωριατο-αντίληψη που έχουμε στην χώρα για την τουριστική χιονοδρομία. Όταν μιλάς για ανάπτυξη χκ, είναι βασική προϋπόθεση οι πολλές κλίνες πάνω στην πίστα, διαφορετικά θα μιλάς για γυμναστήριο όπως εξάλλου είναι και η βασιλίτσα σήμερα ...

 

Κατά την άποψη μου θα έπρεπε να δοθεί δυνατότητα κατασκευής ξενοδοχείων επάνω στο βουνό, έτσι ώστε να αξίζει να εκσυχρονιστεί σε υποδομές, να αυξηθούν οι πίστες και τότε και μόνο τότε θα μπορούσε να αναπτυχθεί. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα ασχολούμαστε με την επιβίωσή του και θα κατακρίνουμε τους άλλους για το ότι δεν θα δουλεύει (ντόπιους, μετανάστες, κλπ)...

Και θεωρώ ότι είναι ευκαιρία για να ξεκινούσε κάτι τέτοιο ΤΩΡΑ. Πολλοί πολιτικοί αλλά και κοινωνικό-οικονομικοί λόγοι συνηγορούν σε αυτό και η βασιλίτσα έχει τις δυνατότητες σαν βουνό να υποστηρίξει αξιοπρεπέστατα τέτοιες επενδύσεις. Και εδώ είναι που αναρωτιέται κανείς, γιατί η γραφειοκρατία του δασαρχείου ξεπεράστηκε τόσο γρήγορα για τις ΑΓ και δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο για το χκ?

Θεωρώ ότι η μόνη σοβαρή θέση που θα έπρεπε να έχει η τοπική κοινωνία αλλά και όσοι ασχολούνται με την τουριστική χιονοδρομία θα έπρεπε να είναι ΝΑΙ και στις ΑΓ με αντισταθμιστικό όφελος για την τοπική κοινωνία την παράλληλη ανάπτυξη του χκ, στα πρότυπα που περιέγραψα παραπάνω.

Δώστε την δυνατότητα σε κάποιον ή κάποιους επενδυτές να φτιάξουν 3-4 χιλιάδες κλίνες επάνω, ικανό χρόνο διαχείρισης του χκ για να κάνει απόσβεση και να έχει το προσδοκώμενο κέρδος και σε ελάχιστο χρόνο και θα εκσυγχρονίσει τις υποδομές και θα μιλάμε για ένα σοβαρό χκ που θα μπορεί να προσελκύσει τουρίστες και να ανταγωνιστεί τους γείτονες !

 

Σε όλο το παραπάνω κείμενο ταιριάζει η (κάπως απρεπής) παροιμία:

"μάθαν πως γαμιόμαστε, και πλάκωσαν και οι γύφτοι"

Αν και η αλήθεια είναι ότι στο κείμενο δεν περιγράφονται τετελεσμένα γεγονότα (όπως στη παροιμία), αλλά μάλλον ευχές και προσκλήσεις: "αφού επιτρέπεται στον λεφτά της κάθε τέρνας να @@μάει τα βουνά γιατί να μη επιτρέπεται και σε μας να τα @@μήσουμε για την @αύλ@ μας;".

Ηθικό δίδαγμα: @@μάτε γιατί χανόμαστε.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσοι τα γράφετε αυτά μήπως να μπείτε στο google earth και να δείτε τι επεμβάσεις έχουν γίνει για αγροτικούς και δασικούς δρόμους, για να περάσουν οι κολώνες της ΔΕΗ για να έρθει ρεύμα σπίτι σας, ΓΙΑ ΛΑΤΟΜΕΙΑ για να γίνουν Εθνικοί δρόμοι, για να γίνει η Εγνατία, για να γίνουν χωριά, στάνες, βιοτεχνίες και φυσικά χιονοδρομικά κλπκλπ.

 

Θερμή παράκληση κάντε μια βόλτα στο google earth πριν γράψετε κάτι

 

Στο υποθετικό σενάριο που θέλετε να έχετε ρεύμα σπιτι σας σχετικά καθαρό και οικονομικό θα πρέπει να μην γράφετε τόσο αφοριστικά για μια υποποπολλαπλάσιας έντασης επέμβαση που ουσιαστικά το μόνο που κάνει πέρα από χωματουργικά είναι για κάποιους υποκειμενικά να τους χαλάει τη θέα.

 

Δεν θα γίνουν όλα αυτά που γράφει το άρθρο πάντως. Το άρθρο γράφει παντελώς ανακριβή δεδομένα, τα πάρκα έχουν απλά Άδεια Παραγωγής και αντίθετα με΄ ότι γράφετε πρέπει να παλέψουν χροοοοονιαααα μετο Δασαρχειο για να πάρουν άδεια να χτιστούν.

 

Τι διαφορετικό έχει η Βασιλίτσα από τα Άγραφα, το Σέλι και το Πισοδέρι και γιατί να μπουν στο ένα και να μη μπουν στο άλλο? Να μη μπουν πουθενά τότε άρα κάρβουνο ή δεν έχετε ρεύμα να γράφετε στο snowclub αλλά ούτε και για να δουλεύουν τα λιφτ της Βασιλίτσας.

 

Συμφωνώ απόλυτα αν δεν γίνει διαμονή με άμεση σύνδεση με λιφτ σε πίστες η Βασιλίτσα δεν έχει μέλλον.Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα ένα τόσο μαγικό και ευνοημένο βουνό ήδη θα είχε γίνει.

 

Παρεπιπτώντος κατι τέτοιο για 1000 κλίνες στη Βασιλίτσα πχ θα είχε τουλάχιστον δεκαπλάσια απαίτηση σε χωματουργικά από τα αιολικά πάρκα που σχεδιάζουν. Και φυσικά θα καίγαμε και πολύ πολύ ντιζελ να το φτιάξουμε και να πάμε να το κάνουμε σκι.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

να εξηγησω οτι ειμαι υπερ των ΑΠΕ

το κακο ειναι, οτι η εφαρμογη θα γινει σε μια χωρα οπως η Ελλαδα με οτι αυτο συνεπαγεται ...

Μην απορήσεις αν σε 20 χρονια αποδειχθει οτι το ταδε αιολικο παρκο δεν εβγαλε οσο ρευμα περιμεναμε (και πλεον χρειαζεται αντικατασταση λογω παλαιοτητας με παρομοιο κοστος με το κοστος της τοποθετησης) , μην απορησεις αν σε 20 χρονια αποδειχθει οτι η μετεωρολογικη μελετη για το ταδε παρκο ηταν σικε και τελικα δεν φυσαει οσο περιμεναμε αρα δεν παραγει τοσο ρευμα , μην απορησεις αν σε 20 χρονια πλημμυρίσουν οι γυρω περιοχες και αποδειχθει οτι την αντιπλημμυρική μελετη την εκανε ο κουμπαρος του κατασκευαστη κτλ κτλ

ολα αυτα ειναι προιον της φαντασιας μου η οποια ομως τροφοδοτειται με την ελληνικη πραγματικοτητα που την ζουμε καθημερινα

 

σε μια χωρα που διψα για "αναπτυξη" θα πρεπει το πλαισιο στο οποιο θα γινει αυτη η αναπτυξη να ειναι θωρακισμενο απο τις γνωστες ασθενειες του ελληνικου δημοσιου .... και πιστευω ολοι συμφωνουμε οτι το ελληνικο δημοσιο ακομα πασχει απο αυτες τις ασθενειες....

Edited by StavRos
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

συγνωμη, αλλα να κανουμε ξενοδοχεια διπλα στις πιστες 3-4 χιλιαδς κλινες.Εχετε στο μυαλο σας μια ταξη μεγεθους αυτων των ξενοδοχειων? Και αντε τα κανουμε,δεν εχω αντιρρηση. Για να πανε στην Βασιλιτσα 3-4 χιλιαδες ατομα που θα κοιμουνται εκει,και να κανουν σκι που? στις 6 πιστες της Βασιλιτσας? Στην Ελιμεια που ειναι 1000 μετρα ή στις αλλες που ειναι στο καρεκλακι που με το ζορι ειναι 800 μετρα? Σε μεγαλα χιονοδρομικα με πραγματικα 150 χλμ πιστες του εξωτερικου, αν μετρησεις τις κλινες στα ξενοδοχεια, 3000 δεν θα σου βγουνε. Το προβλημα της Βασιλιτσας ειναι οι δρομοι? ,η ελλειψη ξενοδοχειων ?,, οι ανεμογεννητριες που υπαρχουν σε πολλα χιονοδρομικα των Αλπεων ή το ανυπαρκτο μεγεθος και οι ανυπαρκτες εγκαταστασεις του χιονοδρομικου? πρωτα φταχνεις το χιονοδρομικο,τις εγκαταστασεις του και μετα τα ξενοδοχεια.Πρωτα ή ταυτοχρονα..το να ξεκινας να κανεις ξενοδοχεια και μετα να δεις τι θα κανεις με το χιονοδρομικο που εχει μεινει στην δεκαετια του 80,ειναι πραγματικα αστειο.Την καλημερα μου

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

το να ξεκινας να κανεις ξενοδοχεια και μετα να δεις τι θα κανεις με το χιονοδρομικο που εχει μεινει στην δεκαετια του 80,ειναι πραγματικα αστειο.

Δεν μας ενδιαφέρει το χ.κ. βασιλίτσας. Μας ενδιαφέρει ο ιδιώτης που θα φέρει ''αναπτυξη'' και ''θέσεις εργασίας'' να πάρει γη + υδωρ και επιδοτηση για να στήσει τζάμπα την επιχείρησή του να κλείσει όλους τους μικρούς και να κονομάει ο ίδιος. Αυτό είναι το ''μοντέλο αναπτυξης'', δηλαδή δεν μας ενδιαφέρει να αυξήσουμε το τουριστικό προϊόν αλλά να το κλέψουμε από τους άλλους.

 

 

Παρεπιπτώντος κατι τέτοιο για 1000 κλίνες στη Βασιλίτσα πχ θα είχε τουλάχιστον δεκαπλάσια απαίτηση σε χωματουργικά από τα αιολικά πάρκα που σχεδιάζουν.

 

 

.jpg

 

maxresdefault.jpg

Edited by pilio
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Παρεπιπτώντος κατι τέτοιο για 1000 κλίνες στη Βασιλίτσα πχ θα είχε τουλάχιστον δεκαπλάσια απαίτηση σε χωματουργικά από τα αιολικά πάρκα που σχεδιάζουν. Και φυσικά θα καίγαμε και πολύ πολύ ντιζελ να το φτιάξουμε και να πάμε να το κάνουμε σκι.

 

 

ΜΙΚ , εισαι λαθος σε αυτο

 

μιλαμε για ανεμογεννητριες - τερατα 80 μετρα υψος η μια! καμια σχεση με την παρεμβαση που χρειαζεται ενα ξενοδοχειο .

 

μια μονο ανεμογεννητρια στην κορυφογραμμη κανει περισσοτερο παρεμβαση απο ενα ξενοδοχειο στο παρκινγκ πχ του χιονοδρομικου . ποσο μαλλον 20-30-40 ανεμογεννητριες....

 

 

μονο οι δρομοι για την μεταφορα ειναι παρα πολυ φαρδιοι. οι βασεις τους απο την αλλη ειναι τεραστιες. θα πρεπει να κοπουν αρχαια ρομπολα για να μεταφερθουν και να τοποθετηθουν

post-299-0-88413700-1573807778_thumb.jpg

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με την κριτική που γίνεται, ακόμα και στα λεγόμενά μου, το ερώτημα μου είναι εάν μπορούμε να αποφασίσουμε σαν χώρα τι θέλουμε ή θα πετάμε ξόρκια κατά του ότι διαφωνούμε? Προσωπικά διαφωνώ με αυτά τα ΑΠΕ, όπως θα έχετε καταλάβει από αναρτήσεις μου σε άλλα topic (μόνο με τα υδροηλεκτρικά συμφωνώ), αλλά όταν η πλειοψηφία του κόσμου αλλά και η στρατηγική της χώρας είναι αυτή, δεν μου πέφτει εμένα λόγος για κάτι περισσότερο και σε μια δημοκρατία νομίζω ότι έτσι πρέπει να λειτουργούμε ... Ναι στην διαβούλευση λοιπόν, αλλά όταν βγει η απόφαση για οποιοδήποτε έργο θα πρέπει να την ακολουθήσουμε όλοι ... Προβληματίζομαι λοιπόν για την διαφορετική αντιμετώπιση έργων αλλά και για την συμπεριφορά μας γενικότερα. Σαφώς όλα αυτά πρέπει να γίνονται με σωστές και αντικειμενικά ελεγχόμενες Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων. Εάν αυτές δείξουν ότι προτάσεις σαν και την δική μου έχουν μεγαλύτερη περιβαλλοντική ζημιά από ότι όφελος, θα συμφωνήσω να μην γίνουν. Διαφωνώ με τον διαχωρισμό των έργων ως καλά και κακά. Και συνεχίζοντας το σκεπτικό μου, αναρωτιέμαι γιατί βγήκε χωροταξικό για τις ΑΠΕ, για τις ιχθυοκαλλιέργειες, για την βιομηχανία κλπ και δεν βγαίνει κάτι αντίστοιχο για τα χιονοδρομικά? Δεν είναι άσπρο-μαύρο τα περιβαλλοντικά και σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι η μηδενική λύση δεν είναι λύση. Ας αποφασίσουμε λοιπόν ποια χκ έχουν τις δυνατότητες να αναπτυχθούν (εκτιμώ ότι η βασιλίτσα τις έχει), όπως έγινε με τα ΑΠΕ, ας συνυπολογιστούν οι περ. επιπτώσεις και ας αποφασίσουμε σε ποιες περιπτώσεις αξίζει να δώσουμε το οκ για την ανάπτυξή τους!

Φίλε pka, μου άρεσε πολύ το σχόλιό σου, εάν και εγώ θα κατέληγα στο ηθικό συμπέρασμα: Αφού θα τον φάμε που θα τον φάμε, ας τον απολαύσουμε τουλάχιστον, χαχαχα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

οι ανεμογεννητριες που υπαρχουν σε πολλα χιονοδρομικα των Αλπεων

εχω παει σε 20-30 χκ των αλπεων και δεν εχω δει ουτε μια. γνωριζεις σε ποιο ΧΚ των αλπεων εχει ανεμογεννητριες?

 

 

συγνωμη, αλλα να κανουμε ξενοδοχεια διπλα στις πιστες 3-4 χιλιαδς κλινες.Εχετε στο μυαλο σας μια ταξη μεγεθους αυτων των ξενοδοχειων? Και αντε τα κανουμε,δεν εχω αντιρρηση. Για να πανε στην Βασιλιτσα 3-4 χιλιαδες ατομα που θα κοιμουνται εκει,και να κανουν σκι που? στις 6 πιστες της Βασιλιτσας? Στην Ελιμεια που ειναι 1000 μετρα ή στις αλλες που ειναι στο καρεκλακι που με το ζορι ειναι 800 μετρα? Σε μεγαλα χιονοδρομικα με πραγματικα 150 χλμ πιστες του εξωτερικου, αν μετρησεις τις κλινες στα ξενοδοχεια, 3000 δεν θα σου βγουνε. Το προβλημα της Βασιλιτσας ειναι οι δρομοι? ,η ελλειψη ξενοδοχειων ?,, οι ανεμογεννητριες που υπαρχουν σε πολλα χιονοδρομικα των Αλπεων ή το ανυπαρκτο μεγεθος και οι ανυπαρκτες εγκαταστασεις του χιονοδρομικου? πρωτα φταχνεις το χιονοδρομικο,τις εγκαταστασεις του και μετα τα ξενοδοχεια.Πρωτα ή ταυτοχρονα..το να ξεκινας να κανεις ξενοδοχεια και μετα να δεις τι θα κανεις με το χιονοδρομικο που εχει μεινει στην δεκαετια του 80,ειναι πραγματικα αστειο.Την καλημερα μου

στα υπολοιπα που γραφεις για την αντικατασταση λιφτ και για ξενοδοχειο στην βαση του ΧΚ συμφωνω αν και ο αριθμος ειναι υπερβολικος. 3-4 χιλιαδες κλινες ειναι τεραστιο νουμερο . πχ το hilton εχει 1000 κλινες για να συγκρινουμε

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

ΜΙΚ , εισαι λαθος σε αυτο

 

μιλαμε για ανεμογεννητριες - τερατα 80 μετρα υψος η μια! καμια σχεση με την παρεμβαση που χρειαζεται ενα ξενοδοχειο .

 

μια μονο ανεμογεννητρια στην κορυφογραμμη κανει περισσοτερο παρεμβαση απο ενα ξενοδοχειο στο παρκινγκ πχ του χιονοδρομικου . ποσο μαλλον 20-30-40 ανεμογεννητριες....

 

 

μονο οι δρομοι για την μεταφορα ειναι παρα πολυ φαρδιοι. οι βασεις τους απο την αλλη ειναι τεραστιες. θα πρεπει να κοπουν αρχαια ρομπολα για να μεταφερθουν και να τοποθετηθουν

Γράφεις πολλά που δεν ισχύουν. Οι δρόμοι πχ βάση νόμου και δια ροπάλου είναι 5 μέτρα.

 

Κι όμως η παρέμβαση ενός ξενοδοχείου 50χ50 είναι ακριβώς όσο η παρέμβαση της μια α/γ. Ναι είναι τέρατα αλλά είναι λίγες. Η φωτογραφία δείχνει ένα πάρκο "έγκλημα" με το οποίο διαφωνώ ριζικά καθώς έχει θερίσει δέντρα. Φυσικά για όλες τις άλλες δραστηριότητες επιτρέπεται να κόψεις δέντρα πχ όλοι οι δρόμοι και τα λιφτ του χκ έχουν κόψει. Και πάλι διαφωνώ και δεν συμμετέχω σε τέτοια έργα.

 

Η φωτογραφία δείχνει ένα πολύ παλιό έργο με πολλές μικρές ανεμογεννήτριες. Έχει ξεπεραστεί πια βάζουμε λίγες μεγάλες.

 

Σιγά μην αφήσει το δασαρχείο να κοπούν ρόμπολα. Θα τους φάει λάχανο και θα τους αναγκάσει να μην κοπεί κανένα ρόμπολο. Αν λαδωθούν δεν φταίω εγώ αλλά και πάλι στο ΣΤΕ θα τους σκίσουν. Και τα 3 έργα πάντως μπορούν να γίνουν χωρίς να κοπεί ρόμπολο.

 

συγνωμη, αλλα να κανουμε ξενοδοχεια διπλα στις πιστες 3-4 χιλιαδς κλινες.Εχετε στο μυαλο σας μια ταξη μεγεθους αυτων των ξενοδοχειων? Και αντε τα κανουμε,δεν εχω αντιρρηση. Για να πανε στην Βασιλιτσα 3-4 χιλιαδες ατομα που θα κοιμουνται εκει,και να κανουν σκι που? στις 6 πιστες της Βασιλιτσας?

Ναι καλέ 1000 κλίνες είπα. 3-4.000 μοιάζει υπερβολικότατο.

 

 

Μην απορήσεις αν σε 20 χρονια αποδειχθει οτι το ταδε αιολικο παρκο δεν εβγαλε οσο ρευμα περιμεναμε (και πλεον χρειαζεται αντικατασταση λογω παλαιοτητας με παρομοιο κοστος με το κοστος της τοποθετησης) , μην απορησεις αν σε 20 χρονια αποδειχθει οτι η μετεωρολογικη μελετη για το ταδε παρκο ηταν σικε και τελικα δεν φυσαει οσο περιμεναμε αρα δεν παραγει τοσο ρευμα , μην απορησεις αν σε 20 χρονια πλυμηρισουν οι γυρω περιοχες και αποδειχθει οτι την αντιπλημμυρική μελετη την εκανε ο κουμπαρος του κατασκευαστη κτλ κτλ

 

ολα αυτα ειναι προιον της φαντασιας μου η οποια ομως τροφοδοτειται με την ελληνικη πραγματικοτητα που την ζουμε καθημερινα

 

Κι όμως βάση των πάρκων που ξέρω τι παράγουν (50 ΠΆΡΚΑ) όλα εκτός από ένα, που είναι του 1998 πριν ωριμάσει η τεχνολογία, παράγουν αυτό που υπολόγιζαν +-10%

 

Για τα πλυμμηρικά είναι ανακριβές, όλες οι άλλες επεμβάσεις που κάνουμε είναι πολύ χειρότερες. Τα σπίτια που χτίζουν σε ρέματα και γενικά ότι μπαίνει σε ρέματα φταίει. Οι ανεμογεννήτριες μπαίνουν σε κορφές.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαφώς όλα αυτά πρέπει να γίνονται με σωστές και αντικειμενικά ελεγχόμενες Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων. Εάν αυτές δείξουν ότι προτάσεις σαν και την δική μου έχουν μεγαλύτερη περιβαλλοντική ζημιά από ότι όφελος, θα συμφωνήσω να μην γίνουν.

 

Δεν υπάρχουν Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων στην Ελλάδα. Αυθαίρετα συμπεράσματα, γενικολογίες, στατιστικές ...παραμύθια που δεν καταλήγουν πουθενά. Το κριτήριο είναι ''στηνω στις ερημιές εκεί που δεν υπαρχουν αντιδράσεις από κατοίκους'', άλλωστε όλα τα έξοδα είναι πληρωμένα/επιδοτήσεις.

 

Μόνο έτσι βγαίνει το περιβαλλοντικό ισοζύγιο:

 

 

 

Kerala-appoints-NTPC.jpg

 

ImageForArticle_703%281%29.jpg

 

1024px-Guazhou.champs_%C3%A9oliennes.2.j

 

 

Εμείς στηνουμε ΄΄μνημεία ανθρωπίνης βλακείας΄΄ . 20 ανεμογεννήτριες σε βουνοκορφή. Δεν μας έφτανε η βλάκεία όπως έλεγε και ο Χρήστος Ευθυμίου πήραμε και δίπλωμα ...δική μας πατέντα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα συμφωνήσω φίλε pilio, είναι μια πραγματικότητα αυτό που λες, αλλά εάν δεν κάνουμε κάτι για να διορθώσουμε την λειτουργία της χώρας μας (σε όλα τα επίπεδα) θα μείνουμε με τις αντιδράσεις και την άρνηση σε οτιδήποτε. Παρότι και εγώ γενικά διαφωνώ με την "φύτευση" ΑΓ, αντιτίθεμαι ακόμα και στην δική μου τη θέση, προσπαθώντας να πω ότι εάν δεν βάλουμε κάποιες αρχές σε όλα αυτά και παραμένουμε με τους φόβους μας δεν θα πρέπει να γίνει κανένα έργο στην Ελλάδα, άσχετα εάν είναι απε, τουριστικό ή/και βιομηχανία...

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω παει σε 20-30 χκ των αλπεων και δεν εχω δει ουτε μια. γνωριζεις σε ποιο ΧΚ των αλπεων εχει ανεμογεννητριες?

 

 

στα υπολοιπα που γραφεις για την αντικατασταση λιφτ και για ξενοδοχειο στην βαση του ΧΚ συμφωνω αν και ο αριθμος ειναι υπερβολικος. 3-4 χιλιαδες κλινες ειναι τεραστιο νουμερο . πχ το hilton εχει 1000 κλινες για να συγκρινουμε

εγω δεν εχω παει σε 20-30 , εχω παει σε καμια δεκαρια..παντως σε αυτο που πηγα ειχα και δες και το σχετικο βιντεο. που ειναι ακομη και στην αρχη της πιστας ανεμογεννητριες

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=BOWatiddhyE&feature=emb_logo&fbclid=IwAR2c6TTpc6fSBzhG2MfVUN1hWHIQTielbcuwOiCESeHh0fmcsQyEP_eiCCg

Edited by amiklon
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω δεν εχω παει σε 20-30 , εχω παει σε καμια δεκαρια..παντως σε αυτο που πηγα ειχα και δες και το σχετικο βιντεο. που ειναι ακομη και στην αρχη της πιστας ανεμογεννητριες

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=BOWatiddhyE&feature=emb_logo&fbclid=IwAR2c6TTpc6fSBzhG2MfVUN1hWHIQTielbcuwOiCESeHh0fmcsQyEP_eiCCg

η προταση "οι ανεμογεννητριες που υπαρχουν σε πολλα χιονοδρομικα των Αλπεων" με την προταση "παντως σε αυτο που πηγα ειχα και δες και το σχετικο βιντεο." ειναι η μερα με την νυχτα . :yes

 

ευχαριστω παντως γιατι δεν ηξερα το συγκεκριμενο ΧΚ

 

εγω παω συνηθως προς tyrol , μια περιοχη η οποια ειναι πιο γραφικη και δεν εχουν βαλει ανεμογεννητριες σε κανενα απο οσα ΧΚ εχω παει

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως είχα ακούσει από την εξόρμησή μου στη Βασιλίτσα πέρυσι και βλέπω να υλοποιείται φέτος, ένας φίλος (ο Παναγιώτης ο "Πάστρα", για όσους ξέρουν) ανέλαβε το μεγάλο ξύλινο σαλέ και φέτος ξεκινάει τη λειτουργία του ξανά.

 

https://www.facebook.com/Chalet-Rompolo-Distrato-108793497295760/

 

Ωραίους χώρους βλέπω, όποιοι ανεβείτε πάνω κάντε μας ένα φωτορεπορτάζ.

Edited by PhaethonF1
  • Like 8

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν ανέβηκε κανείς ας κάνει μια ενημέρωση γιατι το σκέφτομαι για αύριο.

Edited by iefs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...