Jump to content
detox

Χ.κ. Πηλίου 2020

Recommended Posts

26 minutes ago, MakisM said:

Τα λεφτα θα πιασουν περισσοτερο τοπο στο ΧΚΚ, ΧΚΒασιλιτσα, ΧΚΚαιμακ ειτε σ'αρεσει ειτε οχι.

Καλοφαγωτο το πλιατσικο... (που αποφασισε ...η Πολιτεια ντε!...).

Νομιζω οτι τα χρηματα,που θα πανε για διαφορα εργα,τα αποφασιζει η περιφερεια..Η Βασιλιστα δεν εχει καμια σχεση με την περιφερεια Θεσσαλιας.Το Καιμακτσαλαν (με το μπανσκο διπλα) ειναι χαμενο απο χερι.

• Like 1

12 hours ago, MakisM said:

Τα λεφτα θα πιασουν περισσοτερο τοπο στο ΧΚΚ, ΧΚΒασιλιτσα, ΧΚΚαιμακ ειτε σ'αρεσει ειτε οχι.

Καλοφαγωτο το πλιατσικο... (που αποφασισε ...η Πολιτεια ντε!...).

Ως μέλος εισηγήσου στο Σύλλογο: 1 λιφτ στο Πήλιο (6m/sec) αντικαθιστώντας τα 2 μονά (με στάση) και το άλλο ΧΚΚ ΧΚΒασ...και γυαλινος πυργος + παρκινκ ένα ακόμη οπουδήποτε. Καλυτερο και για Πηλιο.

Edited by pilio
  • Like 2

Δεν υπάρχει ΧΚ στην Ελλάδα που να λειτουργεί με τις εισπράξεις του. Όλα τα συντηρεί ο Έλληνας φορολογούμενος. Αυτό που πάει να γίνει στο Πήλιο είναι άλλη μια οικονομοτεχνική τραγωδία.

Στόχος: Κάθε ΧΚ, να είναι σε θέση οικονομικά να τα βγάζει πέρα χωρίς να επιβαρύνει με την παρουσία του. Να μην παρασιτεί. Δυστυχώς τόσα χρόνια κρίσης πήγαν στον βρόντο. Άρα η κρίση είναι ακόμα εδώ. Καμμένοι εγκέφαλοι παντού.

Δυνητικά, εκτός Παρνασσού, όλα τα υπόλοιπα "ΧΚ" της ελληνικής επικράτειας, έχουν χιονοδρομική εμβέλεια μόνο στις τοπικές κοινωνίες ως πελατολόγιο. Είτε λόγω ποιότητας, είτε λόγω μεγέθους, κλπ, κλπ. Ακόμα και ο σημερινός Παρνασσός δεν μπορεί να ξεφύγει από την εμβέλεια της τοπικής πελατείας (βάζω μέσα την Αθήνα με λιγότερο από 2,5 ώρες απόσταση). Ας πληρώσουν οι Βολιώτες τα 15 μύρια επένδυσης και την ετήσια λειτουργία και ας κάνουν ό,τι θέλουν. Ας κόψουν και όλες τις κατεβασιές που πιάνουν χιόνι. Αλλιώς λουκέτο. Το ίδιο και στα υπόλοιπα "ΧΚ".

Εμένα θα με ρωτήσει κανείς αν θέλω να πληρώνω;

• Like 1
  • Haha 1
  • Dislike 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

1 hour ago, mil said:

Δεν υπάρχει ΧΚ στην Ελλάδα που να λειτουργεί με τις εισπράξεις του. Όλα τα συντηρεί ο Έλληνας φορολογούμενος. Αυτό που πάει να γίνει στο Πήλιο είναι άλλη μια οικονομοτεχνική τραγωδία.

Στόχος: Κάθε ΧΚ, να είναι σε θέση οικονομικά να τα βγάζει πέρα χωρίς να επιβαρύνει με την παρουσία του. Να μην παρασιτεί. Δυστυχώς τόσα χρόνια κρίσης πήγαν στον βρόντο. Άρα η κρίση είναι ακόμα εδώ. Καμμένοι εγκέφαλοι παντού.

Δυνητικά, εκτός Παρνασσού, όλα τα υπόλοιπα "ΧΚ" της ελληνικής επικράτειας, έχουν χιονοδρομική εμβέλεια μόνο στις τοπικές κοινωνίες ως πελατολόγιο. Είτε λόγω ποιότητας, είτε λόγω μεγέθους, κλπ, κλπ. Ακόμα και ο σημερινός Παρνασσός δεν μπορεί να ξεφύγει από την εμβέλεια της τοπικής πελατείας (βάζω μέσα την Αθήνα με λιγότερο από 2,5 ώρες απόσταση). Ας πληρώσουν οι Βολιώτες τα 15 μύρια επένδυσης και την ετήσια λειτουργία και ας κάνουν ό,τι θέλουν. Ας κόψουν και όλες τις κατεβασιές που πιάνουν χιόνι. Αλλιώς λουκέτο. Το ίδιο και στα υπόλοιπα "ΧΚ".

Παρντον? δηλαδη σαν μελος  του ΕΣΤΟΥΧ που με κοκκινα γραμματα διαβαζω οτι ειστε,η θεση σας ειναι οτι προτιματε να κλεισουν τα χιονοδρομικα στην Ελλαδα, παρα να επιβαρυνεστε φορολογικα γι αυτα... θα μου μεινει αξεχαστη αυτη η απαντηση.Πραγματικα.Να κλεισουν τοτε και ολες οι αθλητικες υπηρεσιες προς τους πολιτες,να λειτουργουν μονο με γνωμονα ποιες αφηνουν κερδη..Να το συνεχισω μιας και εχω χρηματα και δεν γουσταρω να πληρωνει με τους φορους μου το κρατος,συνταξεις και να βοηθαει αναξιοπαθουντες ανθρωπους...Να φτιαξουμε ενα συγχρονο κρατος χωρις κοινωνικο προσωπο,οσοι εχουν να ζησουν ειναι τυχεροι,οσοι δεν εχουν, στα τσακιδια.Και αν η περιφερεια λογω λιγοτερου πληθυσμου, δεν θα εχει ποτε την δυνατοτητα για ισοτητα στις παροχες, δεν πειραζει, να παμε να ζησουμε ολοι σαν τα ποντικια σε ενα λεκανοπεδιο.Ας ερημωσει η επαρχια,τι μας νοιαζει εμας.

Edited by amiklon
  • Like 1

46 minutes ago, amiklon said:

Παρντον? δηλαδη σαν μελος  του ΕΣΤΟΥΧ που με κοκκινα γραμματα διαβαζω οτι ειστε,η θεση σας ειναι οτι προτιματε να κλεισουν τα χιονοδρομικα στην Ελλαδα, παρα να επιβαρυνεστε φορολογικα γι αυτα... θα μου μεινει αξεχαστη αυτη η απαντηση.Πραγματικα.Να κλεισουν τοτε και ολες οι αθλητικες υπηρεσιες προς τους πολιτες,να λειτουργουν μονο με γνωμονα ποιες αφηνουν κερδη..Να το συνεχισω μιας και εχω χρηματα και δεν γουσταρω να πληρωνει με τους φορους μου το κρατος,συνταξεις και να βοηθαει αναξιοπαθουντες ανθρωπους...Να φτιαξουμε ενα συγχρονο κρατος χωρις κοινωνικο προσωπο,οσοι εχουν να ζησουν ειναι τυχεροι,οσοι δεν εχουν, στα τσακιδια.Και αν η περιφερεια λογω λιγοτερου πληθυσμου, δεν θα εχει ποτε την δυνατοτητα για ισοτητα στις παροχες, δεν πειραζει, να παμε να ζησουμε ολοι σαν τα ποντικια σε ενα λεκανοπεδιο.Ας ερημωσει η επαρχια,τι μας νοιαζει εμας.

Χαίρομαι που θα σας μείνει αξέχαστη η απάντηση μου.

Μάλλον θα πρέπει να ξεχωρίσετε κάποιες έννοιες σε σχέση με το τι σημαίνουν Δημόσιες επενδύσεις, τι σκοπό έχουν, τι είναι σύνταξη, υγειονομική περίθαλψη, αναξιοπαθούντες χιονοδρόμοι, άμυνα, ασφάλεια, κλπ, κλπ.

Ερώτηση: Εγώ έχω δικαίωμα αντί να ζω σαν το ποντίκι στο λεκανοπέδιο να με επιδοτούν να πάω στην "περιφέρεια" για να μου πληρώνουν τα ποντίκια το σκι μου;

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

31 minutes ago, mil said:

Χαίρομαι που θα σας μείνει αξέχαστη η απάντηση μου.

Μάλλον θα πρέπει να ξεχωρίσετε κάποιες έννοιες σε σχέση με το τι σημαίνουν Δημόσιες επενδύσεις, τι σκοπό έχουν, τι είναι σύνταξη, υγειονομική περίθαλψη, αναξιοπαθούντες χιονοδρόμοι, άμυνα, ασφάλεια, κλπ, κλπ.

Ερώτηση: Εγώ έχω δικαίωμα αντί να ζω σαν το ποντίκι στο λεκανοπέδιο να με επιδοτούν να πάω στην "περιφέρεια" για να μου πληρώνουν τα ποντίκια το σκι μου;

Δεν καταλαβατε το τι σας εγραψα,προσπαθησα να σας δειξω το που μπορει να φτασει η λογικη του ¨εμενα με ρωτησαν" που γραψατε.Σας ρωτουν (μιας και απορειτε )καθε φορα στις εκλογες λοιπον,μπορειτε να ψηφισετε ενα κομμα το οποιο θεωρει οτι δεν πρεπει το κρατος να δινει ισες ευκαιριες για αθλητισμο σε ολους τους κατοικους του. Να εχει ωςμοναδικο κριτηριο,αν η δημοσια επενδυση θα βγαλει τα λεφτα της.Χμ, αυτο βεβαια δεν ειναι κρατος,ειναι ιδιωτικης βιομηχανιας λογικη,αλλα δεν πειραζει.Αυτη την λογικη ασπαζεστε,δικαιωμα σας.Την ερωτηση,δεν την καταλαβα,ουτε θα χολοσκασω κι ολας για να την καταλαβω.Ξερετε, οι πολεις-κρατος, εχουν παψει να υπαρχουν,εδω και μερικες χιλιετιες,ισως για αυτο και δεν μπορω να καταλαβω την ερωτηση σας.Καταλαβα ομως την λογικη σας, με την οποια διαφωνω και εγω και -ευτυχως- η πλειοψηφια των ανθρωπων και στην Ελλαδα και στην Ευρωπη και σε οποιοδηποτε πολιτισμενο κρατος.Εκει, δεν ξεχωριζουν δημοσια αγαθα,αναλογα με τον τοπο κατοικιας του καθενος.Το λεει και το ρημαδι το Συνταγμα της χωρας που ζουμε.

Edited by amiklon

10 minutes ago, amiklon said:

Την ερωτηση,δεν την καταλαβα,ουτε θα χολοσκασω κι ολας για να την καταλαβω.

Αυτό είναι προφανές. Το παράδοξο είναι ότι απαντάτε κιόλας, άρα..... άστα να πάνε άστα.....

5 minutes ago, mil said:

Αυτό είναι προφανές. Το παράδοξο είναι ότι απαντάτε κιόλας, άρα..... άστα να πάνε άστα.....

Προσπαθησα ο καημενος μπας και,αλλα εχετε δικιο,χαμενος χρονος.

• Sad 1

Ενα ΧΚ όχι δεν θα βγάλει τα λεφτά του, όπως και ένα κολυμβητήριο, ένα γυμναστήριο, ένα γηπεδο, ένα αλσος, ένα παρκο, μια παιδική χαρά...

12 hours ago, mil said:

Εμενα με ρώτησαν για το τελεφερικ σε Παρνηθα/Λυκαβητό, για την αναπλαση Φαλήρου, για την πλατεία Ομονοίας, τις ζαρντινιέρες των 550ευρω, το Μεγάλο Περίπατο🤣,  το τραμ, Αττική οδο, Ολυμπιακούς Αγώνες, μετρό Θεσσαλονίκης, καρναβάλια στη Πατρα...?

Και αυτά εσύ τα πληρώνεις:

https://diavgeia.gov.gr/doc/6ΙΒ17ΛΡ-Λ7Σ?inline=true

https://diavgeia.gov.gr/doc/ΨΗΘΨ7ΛΡ-ΗΨΙ?inline=true

Αλλά εσύ, απλά δεν θες ΧΚ. Σκεψου και να μην ήσουν μελος...

Το θέμα μας όμως δεν είναι να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα αλλά τα 15μυρια με την εξης πρόταση:

1. 4θεσιο (5-6m/sec)στο Πηλιο που θα ξεκινά τερμα κατω διπλα απ το Π3 για να παίρνει και τις κλίσεις Πανοράματος, θα κανει στάση στο Π1 και θα συνεχίζει κορυφή. Π3 ξήλωμα.

2. 4θεσιο στον Οδυσσέα ή κορυφή Δια προς Σαχάρα.

3. 4θεσιο Κρέμαση ή Ελατοχώρι κορυφή.

Με ενα τετοιο 4θεσιο που θα σε ανεβάζει σε 3.5'  και ισοδυναμεί με 4-5 Π3 μπορείς αντί για την οικολογική καταστροφή:

1. 3ο παρκινκ - σαλε

2. τελείωμα Πανοράματος και Φαλκονέρας

3. παρκινκ στη βάση

...να ανοίξεις νέα πιστα ανατολικά (σχεδόν επιβάλλεται) και να πας το ΧΚ σε άλλο επιπεδο κρατώντας ανεπηρέαστες και τις υπαρχουσες πιστες.

Με 2 4θεσια που σχεδιάζουν (και το κόψιμο πιστών) είναι σα να βάζεις μηχανή Bugatti σε smart. Είναι σκανδαλο και εξαιρετικά επικύνδυνο για τους χιονδρόμους. Όπως επίσης και να περνά πανω από το χώρο εκμάθησης ή τις ''Πλειάδες'' (το ωραιότερο μπαλκόνι) λιφτ ...εκει θα δυσκολευτούν πολύ.

• Like 1

Παιδια, εδω υπαρχουν δυο διαφορετικα θεματα που δεν απτονται της ιδιας επιφανειας για συγκριση.

Η λογικη 'με τους φορους ΜΟΥ, θα κανει παιχνιδι ο Χ...' εχει ενα νοημα, αλλα υποτιθεται οτι ζουμε σε μια οργανωμενη κοινωνια και οι φοροι ΣΟΥ πληρωνουν ΚΑΙ μια αναγκη ΜΟΥ (βλεπε τιμη ρευματος για τα νησια πχ).

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ...

Η κεντρικη κυβερνηση παρεχει καποια κονδυλια στις Περιφερειες για τοπικους σκοπους (οικονομικη αναπτυξη, μορφωση, επιμορφωση, υποδομες κτλ). Η Ευρωπαϊκη φιλοσοφια (και ολες οι φιλοσοφιες που θελουν αποκεντρωμενη κυβερνηση) συνηγορουν σε αυτη την πολιτικη. Οι τοπικοι αρχοντες 'ξερουν καλυτερα' τι αναγκες και θελω εχει η τοπικη κοινωνια, οποτε αυτοι αποφασιζουν πως θα τα ξοδεψουν. Αλλοι θα τα κανουν Φεστιβαλ Νεοτητος, αλλοι κολυμβητηρια, αλλοι ΣΔΙΤ ξενωνες σε γραφικα χωρια και αλλοι γυαλινες πυραμιδες σε χιονοδρομικα.

Ο Συλλογος και οι προτασεις του απευθυνονται στη κεντρικη κυβερνηση με σκοπο τοσο την χαραξη πολιτικης, οσο και την χρηματοδοτηση ενος κεντρικου συνολικου σχεδιου αναπτυξης. Αποδεκτες ηταν ο ΕΟΤ, η ΕΤΑΔ, η ΓΓ Αθλητισμου. Γενικα κεντρικοι κρατικοι οργανισμοι. Εμεις εκει μπορουμε να απευθυνθουμε και να συζητησουμε σχεδια και δημιουγια θεσμων πανελληνιας εμβελειας (οπως ξεκινησαμε να κανουμε με το πλαισιο εκπαιδευσης και πιστοποιησης πιστερ και χειριστων λιφτ, αλλα... αλλαξε η κυβερνηση και πηγε στο βροντο...). Το αν οι φοροι του mil θα ξοδευτουν κατα τον αλφα η βητα τροπο, σ'αυτο το επιπεδο σχεδιασμου και χρηματοδοτησης απευθυνεται (η πρεπει να απευθυνεται).

Αφ ης στιγμης τα λεφτα εφτασαν στην περιφερεια και απεφασισθει να γινουν γυαλινη πυραμιδα, εμεις οφειλουμε να υποδειξουμε τι θεωρουμε σωστο, αφου λαβουμε μια πληρη ενημερωση (την οποια πρεπει να επιδιωξουμε ως ΕΣΤΧ).

• Like 1

Το Photobucket τελικα τσακισε και αφησε τους ομηρους...

14 minutes ago, MakisM said:

Παιδια, εδω υπαρχουν δυο διαφορετικα θεματα που δεν απτονται της ιδιας επιφανειας για συγκριση.

Η λογικη 'με τους φορους ΜΟΥ, θα κανει παιχνιδι ο Χ...' εχει ενα νοημα, αλλα υποτιθεται οτι ζουμε σε μια οργανωμενη κοινωνια και οι φοροι ΣΟΥ πληρωνουν ΚΑΙ μια αναγκη ΜΟΥ (βλεπε τιμη ρευματος για τα νησια πχ).

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ...

Η κεντρικη κυβερνηση παρεχει καποια κονδυλια στις Περιφερειες για τοπικους σκοπους (οικονομικη αναπτυξη, μορφωση, επιμορφωση, υποδομες κτλ). Η Ευρωπαϊκη φιλοσοφια (και ολες οι φιλοσοφιες που θελουν αποκεντρωμενη κυβερνηση) συνηγορουν σε αυτη την πολιτικη. Οι τοπικοι αρχοντες 'ξερουν καλυτερα' τι αναγκες και θελω εχει η τοπικη κοινωνια, οποτε αυτοι αποφασιζουν πως θα τα ξοδεψουν. Αλλοι θα τα κανουν Φεστιβαλ Νεοτητος, αλλοι κολυμβητηρια, αλλοι ΣΔΙΤ ξενωνες σε γραφικα χωρια και αλλοι γυαλινες πυραμιδες σε χιονοδρομικα.

Ο Συλλογος και οι προτασεις του απευθυνονται στη κεντρικη κυβερνηση με σκοπο τοσο την χαραξη πολιτικης, οσο και την χρηματοδοτηση ενος κεντρικου συνολικου σχεδιου αναπτυξης. Αποδεκτες ηταν ο ΕΟΤ, η ΕΤΑΔ, η ΓΓ Αθλητισμου. Γενικα κεντρικοι κρατικοι οργανισμοι. Εμεις εκει μπορουμε να απευθυνθουμε και να συζητησουμε σχεδια και δημιουγια θεσμων πανελληνιας εμβελειας (οπως ξεκινησαμε να κανουμε με το πλαισιο εκπαιδευσης και πιστοποιησης πιστερ και χειριστων λιφτ, αλλα... αλλαξε η κυβερνηση και πηγε στο βροντο...). Το αν οι φοροι του mil θα ξοδευτουν κατα τον αλφα η βητα τροπο, σ'αυτο το επιπεδο σχεδιασμου και χρηματοδοτησης απευθυνεται (η πρεπει να απευθυνεται).

Αφ ης στιγμης τα λεφτα εφτασαν στην περιφερεια και απεφασισθει να γινουν γυαλινη πυραμιδα, εμεις οφειλουμε να υποδειξουμε τι θεωρουμε σωστο, αφου λαβουμε μια πληρη ενημερωση (την οποια πρεπει να επιδιωξουμε ως ΕΣΤΧ).

οι φοροι του mil,ηταν σαφεστατο οτι πρεπει να ξοδευτουν μονο σε χιονοδρομικα που εχουν κερδος και κοινο....ηταν σαφεστατος και ειπε την αποψη του ευθαρσως....ειπε τα υπολοιπα ας κλεισουν,δεν τον νοιαζει.Αποψη που διαφωνω, προσωπικα την βρισκω βαθια αντιδημοκτατικη, αλλα αυτο ειπε ο ανθρωπος,αυτο πιστευει...Οχι λεφτα στη περιφερεια,δεν θα πιασουν τοπο,ειπε με λιγα λογια.

Αυτα που γραφετε οτι εννοουσε κατα βαθος,ειναι μια ομορφη στρογγυλοποιηση της απαραδεκτης σκεψης του.Ηλιθιοι δεν ειμαστε, μια χαρτα καταλαβαμε το τι ξεστωμισε (γραπτως 🙂 )

Αγαπητε Amiklon, δεν γνωριζομαστε, οποτε δεν μπορω να καταλαβω αυτα που γραφετε παραπανω.

Εαν βλεπετε πουθενα προσπαθεια απο μερους μου στρογυλοποιησης, ωραιοποιησης και οποιουδηποτε ειδους οιησης για τα λεγομενα του mil εχουμε προβλημα. Οπως ειπα απο πανω, δεν σας γνωριζω, οποτε θα κανω κρατει εδω. Ξαναδιαβαστε, αν εχετε την καλωσυνη, τα λεγομενα μου, για να δουμε που κολλαει η στρογγυλοποιηση η ο,τιδηποτε αλλο των λεγομενων του mil. 

Aυτο που προσπαθησα να αναδειξω ειναι οτι υπαρχουν δυο πεδια για εφαρμογη κονδυλιων.

Το κεντρικο κρατικο, οπου αποφασιζει η κεντρικη κυβερνηση για διαθεση κονδυλιων πανελλαδικης εμβελειας (οπου μπορει καποιος να θεωρησει οτι οι φοροι ΤΟΥ, ξοδευονται σε projects που δεν ΤΟΝ αφορουν). Εκει ανεδειξα με το παραδειγμα της ηλεκτροδοτησης των νησιων, οτι μια οργανωμενη κοινωνια, μπορει και πρεπει να χρηματοδοτει εργα που δεν απτονται της ολομελειας (πληρωνει ο Κοζανιτης για να εχει ρευμα ο Καλυμνιωτης). Ιστορικα, εκει εχει κανει παρεμβασεις ο ΕΣΤΧ.

Το αλλο πεδιο ειναι της περιφερειας, το οποιο αποτελει και το συγκεκριμενο θεμα και το οποιο ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΙΚΟ. Αυτο δεν αφορα τις σκεψεις του mil, η τις σκεψεις του Μαο... Το μελος Pilio εχει φερει τα νεα και εχει εκθεσει ενα αριθμο αποψεων για το συλλογο. Εναποκειται στο Συλλογο να ενημερωθει και να παρει θεση. Ιστορικα, σπανιως ηγερθει θεμα σημαντικων τοπικων επενδυσεων (περιφερεια), προσωπικα δεν θυμαμαι παρεμβαση του Συλλογου σε τοπικο επιπεδο, παρα μονο σε λειτουργικα θεματα (δηλαδη πως δουλευεται ενα ΧΚ).

Κλεινοντας, θελω να σας πω οτι η τακτικη να 'μου βαζει λογια στο στομα' καποιος με προσβαλλει βαθεια σαν σκεπτομενο ατομο, αν δεν το εχετε ηδη καταλαβει.

• Like 1

Επειδή μιλάτε χωρίς να γνωρίζετε:  οι θεσμοί της δημοσιονομικής διαχείρισης είναι αρκετά πιο σύνθετοι. Ο Αγοραστός απλά δεν έχει ούτε 1 ευρώ για επένδυση στο ΧΚ Πηλίου. Μπορεί να κάνει κάποιες λογιστικές αλχημείες (στα όρια) και να βγάλει μερικά χιλιάρικα για συντήρηση. Για τα 15 εκατ, κάποια στιγμή, ίσως. Τώρα όχι.

2 hours ago, MakisM said:

Το μελος Pilio εχει φερει τα νεα και εχει εκθεσει ενα αριθμο αποψεων για το συλλογο. Εναποκειται στο Συλλογο να ενημερωθει και να παρει θεση.

Αλλη ενημέρωση δεν πρόκειται να βγει. Οι κατευθύνσεις έχουν δοθεί στη μελετητική εταιρία και τωρα συντάσσει τη μελετη. Το Σεμπτέμβριο όπως ακουσαμε θα βγουν τα τευχη δημοπράτησης. Η μελέτη που θα δημοσιευτεί στα τευχη δημοπράτησης το Σεπτέμβριο δεν πρόκειται μετά να αλλάξει. Αμέσως θα προκηρυχθεί διαγωνισμός για ευρεση αναδόχου. Αρα ότι γίνει πριν την δημοσιευση της μελετης.

3 hours ago, MakisM said:

Εμεις εκει μπορουμε να απευθυνθουμε και να συζητησουμε σχεδια και δημιουγια θεσμων πανελληνιας εμβελειας (οπως ξεκινησαμε να κανουμε με το πλαισιο εκπαιδευσης και πιστοποιησης πιστερ και χειριστων λιφτ

Πολύ σωστα! Όπως επίσης και έναν θεσμό/φορεά από ειδικούς που θα σχεδιάζουν Χ.Κ. Εδω ακουσαμε μόνοι τους έκαναν το σχεδιασμό, οριοθέτησαν πίστες και αποφάσισαν για τεχνικά θεματα, και θεματα ασφαλείας. Δεν άφησαν τους μελετητές να κρίνουν.

Το πόσα μετρα απόσταση πρέπει να απέχει ένας δρόμος από μια πίστα το αποφάσισε η κυρία στο ραδιόφωνο! Ακουστε το ηχητικό! Εκεί δεν πρέπει να παρέμβει ο Συλλογος? Είναι σοβαρό το ζητημα.

Υγ. Προφανώς μόνοι τους αποφάσισαν και 2 4θεσια αποσυμπλεκόμενα (δηλαδη από 4 εως 8 διθέσια Π3). Εσεις ξέρετε το Πηλιο, ξερουμε από μεσα τί συνωστισμός υπάρχει, τι όργωμα... Μπορούν οι πίστες ν αντέξουν τέτοιο φόρτο? Πείτε τη γνώμη σας?

Edited by pilio

Περιληπτικά … 

δεν πρόκειται για ατυχία όταν μιλάμε για την οικονομική/κοινωνική  κρίση στην Ελλάδα ! 
και δυστυχώς δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι , προφανώς, πάσχουν από...αμνησία ...

καλα κρασιά 

Edited by giannis-ski

2 hours ago, MakisM said:

Αγαπητε Amiklon, δεν γνωριζομαστε, οποτε δεν μπορω να καταλαβω αυτα που γραφετε παραπανω.

Εαν βλεπετε πουθενα προσπαθεια απο μερους μου στρογυλοποιησης, ωραιοποιησης και οποιουδηποτε ειδους οιησης για τα λεγομενα του mil εχουμε προβλημα. Οπως ειπα απο πανω, δεν σας γνωριζω, οποτε θα κανω κρατει εδω. Ξαναδιαβαστε, αν εχετε την καλωσυνη, τα λεγομενα μου, για να δουμε που κολλαει η στρογγυλοποιηση η ο,τιδηποτε αλλο των λεγομενων του mil. 

Aυτο που προσπαθησα να αναδειξω ειναι οτι υπαρχουν δυο πεδια για εφαρμογη κονδυλιων.

Το κεντρικο κρατικο, οπου αποφασιζει η κεντρικη κυβερνηση για διαθεση κονδυλιων πανελλαδικης εμβελειας (οπου μπορει καποιος να θεωρησει οτι οι φοροι ΤΟΥ, ξοδευονται σε projects που δεν ΤΟΝ αφορουν). Εκει ανεδειξα με το παραδειγμα της ηλεκτροδοτησης των νησιων, οτι μια οργανωμενη κοινωνια, μπορει και πρεπει να χρηματοδοτει εργα που δεν απτονται της ολομελειας (πληρωνει ο Κοζανιτης για να εχει ρευμα ο Καλυμνιωτης). Ιστορικα, εκει εχει κανει παρεμβασεις ο ΕΣΤΧ.

Το αλλο πεδιο ειναι της περιφερειας, το οποιο αποτελει και το συγκεκριμενο θεμα και το οποιο ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΙΚΟ. Αυτο δεν αφορα τις σκεψεις του mil, η τις σκεψεις του Μαο... Το μελος Pilio εχει φερει τα νεα και εχει εκθεσει ενα αριθμο αποψεων για το συλλογο. Εναποκειται στο Συλλογο να ενημερωθει και να παρει θεση. Ιστορικα, σπανιως ηγερθει θεμα σημαντικων τοπικων επενδυσεων (περιφερεια), προσωπικα δεν θυμαμαι παρεμβαση του Συλλογου σε τοπικο επιπεδο, παρα μονο σε λειτουργικα θεματα (δηλαδη πως δουλευεται ενα ΧΚ).

Κλεινοντας, θελω να σας πω οτι η τακτικη να 'μου βαζει λογια στο στομα' καποιος με προσβαλλει βαθεια σαν σκεπτομενο ατομο, αν δεν το εχετε ηδη καταλαβει.

νομιζω οτι εχετε δικιο.Καλα να παθω, οταν απανταω διαβαζοντας βιαστικα.Συγνωμη ζητω 🙂(αν δεν αλλαξατε το τι ειχατε γραψει,θα αρχισω να ψαχνω γιατρο,μιας και ειμαι σιρουρoς,οτι αλλα διαβαζα 🙂 Και παλι φαουλ μου

• Like 2

Συνοψίζοντας, η κυρία αποφάσισε τι θέλει (και θεωρεί οτι θέλουν και οι ψηφοφόροι της), ανέθεσε και σε μελετητικό γραφείο την υλοποίηση του οράματος αλλά τα 15μυρια δεν υπάρχουν (ευτυχώς).
Προφανώς με δύο τετραθέσια, το πρόβλημα θα μεταφερθεί από τις αφετηρίες στις πίστες με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αν το σχέδιο τελικά είναι όπως αναφέρει ο pilio, η παρέμβαση του ΕΣΤΟΥΧ είναι σημαντική.

Practice makes perfect

2 hours ago, amiklon said:

νομιζω οτι εχετε δικιο.Καλα να παθω, οταν απανταω διαβαζοντας βιαστικα.Συγνωμη ζητω 🙂(αν δεν αλλαξατε το τι ειχατε γραψει,θα αρχισω να ψαχνω γιατρο,μιας και ειμαι σιρουρoς,οτι αλλα διαβαζα 🙂 Και παλι φαουλ μου

Ευχαριστω.

Σχετιζομαι με τον ΕΣΤΧ σαν μελος απο το 2005 και κατα καιρους το ΔΣ με ειχε εμπιστευθει σαν Moderator,Συμβουλο παρα τω ΔΣ (κατι σαν consigliere στη Μαφια). Αν εκανα ταρζανιες του τυπο edit κατοπιν εορτης, θα με ειχαν παρει με τις πετρες προ πολλου!...

• Haha 1

14 hours ago, Pant said:

αλλά τα 15μυρια δεν υπάρχουν (ευτυχώς).

αμα ειναι για κακο βρισκονται (δυστυχως)

• Like 1

Ελπίζω το βουνό να είναι όπως το ξέρουμε για αρκετό καιρό.

Practice makes perfect

15 μυρια σημερα δεν βρισκονται ευκολα, αλλα ποτε δεν ξερεις...

προφανως δεν ακουσατε τη συνεντευξη: 2021 το ΧΚ έτοιμο, και ήταν και ο Αγοραστός επάνω με τους μελετητες

• Like 1

2 hours ago, pilio said:

προφανως δεν ακουσατε τη συνεντευξη: 2021 το ΧΚ έτοιμο, και ήταν και ο Αγοραστός επάνω με τους μελετητες

Καλα, μην βασιζεσαι και πολυ, στις συνεντευξεις των πολιτικων και των τοπικων αρχοντων

• Like 1

Το τι λέγεται δεν έχει απαραιτήτως αντιστοιχία με το τι τελικά γίνεται. Αν είχαν υλοποιηθεί όλα όσα κατά καιρούς έχουν εξαγγελθεί, θα ήμασταν τουλάχιστον Μόντε Κάρλο.

Νίφει!

1.Προεκλογική περίοδο δεν έχουμε.

2. Χάντρες για τους ιθαγενείς μάλλον έχουμε:

https://www.thenewspaper.gr/2020/06/15/stelios-limnios-ta-apotelesmata-tis/

χθες είπε stand by 3/4 ακόμη κλίβανοι. Με 1 χθες 2:00 μυριζε καρβουνο...το πρωι επίσης. πετ κοκ μαλλον καινε τωρα.

• Like 1